Moordaanslag op Italiaanse Communistische leider. Sowjet-Unie niet accoorü met Westelijke protestnota's. COMMUNISTEN EISEN AFTREDING VAN DE GASPERI. Motie van wantrouwen ingediend. Staking in bet gehele land. GROMYKO GAAT NIET ACCOORD met Bernadotte's bevoegdheden. Antwoordnota gisteren ingediend. Deense Koningin Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk NIEUWS Resterende deel Gonsumentencrediet beschikbaar. en twee prinsesjes met auto verongelukt. Zwitserland weigert onderhandelingen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Veertien dagen uitverkoop van textielgoederen. over door Duitsland in Neder land gestolen goud. SNIPPER Het belijden der Kerk. Uitgave attesting „Zeeuws eh Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- ttr. 70, Tei. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tei. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 998 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 15 JULI 1948 Hoofdredacteur: R. ZTJIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. O*- ea ondergang rn Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.38 u„ onder 20.53 tx. Maan op 17.17 u., onder 0.40 u. Hoogwater Vrijdag 16 Juli: Vlissingen: 10.14 u. 1.60 m., 22.35 u. 1.52 m. Wemeidinge: 11.45 u. 1.53 m., u. m. KABINETSFORMATIE Op Togliatti, de leider der Italiaanse communisten, heeft gisterenmorgen een 25- jarige Siciliaanse student een moordaanslag gepleegd. Togliatti werd door drie schoten getroffen en naar een ziekenhuis over gebracht om geopereerd te worden. Zijn leven is thans, volgens Radio Rome, buiten gevaar. Na het bekend worden van de aansla^ geheel Italië in een toestand van grote opwinding. Het communistische partyblad „Unita" kwam onmiddellijk met een extra editie, waarin het aftreden der regering De Gasperi ge- eist werd. In de Kamer, die gisteravond byeen kwam, stelde de communist Pajetta een motie van wantrouwen in de regering voor, waarby Ky een dagorder indiende, waarin hy de regering De Gasperi aansprake lijk stelde voor de aanslag. De Gasperi verklaarde, dat de regering, wanneer de motie, welke vandaag behandeld zal worden, wordt aangenomen, onmiddellijk zou aftreden. De toestand ontwikkelt zich in scènes van grote opwinding, do richting van een stryd tussen communisten en de regering. De communistische party heeft haar gehele gewicht van twee millioen partijleden en zeven millioen vak verenigingsleden in de schaal ge worpen in een poging de aanslag op Togliatti te gebruiken om de regering omver te werpen. Togliatti werd naar een zieken huis vervoerd, waar de hoofdchi rurg prof. Ceravola, drie wonden constateerde, waarvan de ergste in de linker long en de anderen aan de milt en de aorta. Men heeft de gewonde verscheidene malen adrenaline ingespoten en hem een bloedtransfusie toegediend. Onmiddellijk nadat op Togliatti was geschoten, informeerde hy naar hetgeen met zijn tas gebeurd was en of zijn aanrander was ge arresteerd. GROTE OPWINDING. Het terrein rondom de Kamer werd direct door de politie afge zet en in de Senaat en de Kamer, waar men het nieuws dadelijk ver-slag de verontwaardiging en af nam, werd de vergadering ge- schuw van alle Italianen heeft schorst, hetgeen gepaard ging met I verwekt. Na de aanslag kwam het. uitvoerend comité van het Italiaans Algemeen Vakverbond bijeen. Er werd besloten te middernacht een officiële algemene staking te beginnen, die voor het gehele land geldig ls. Vanochtend zal het Vakverbond de duur vaststellen. Politieke waarnemers, die aan de kant van de regering staan, zijn van mening, dat er goede hoop bestaat, dat de meerderheid van het volk de communistische politiek van stakingen en geweldple ging niet zal aanvaarden. Togliatti kwam, vergezeld van de vrou welijke communistische afgevaardigde Leo- nide Jotti, juist van de trappen van het gebouw der Kamer van afgevaardigden in een straat langs het paleis Montecitorio in het centrum van Rome. De dader, Pallante genaamd, werd on middellijk door de politie gearresteerd. Zijn vader keerde niet terug uit Rusland. Pallante, de dader, behoort tot geen enkele politieke par tij. Hij had reeds twee jaar ge leden het plan opgevat Togli atti om te brengen, daar hij hem als een vijand van het volk beschouwde. Hij is de zoon van een Italiaanse soldaat, die niet uit Rusland terugkeerde. Pallante reisde vijf dagen ge leden per trein naar Rome. Hij betrok kamers op nummer 6 van de Via Del Macao. Zijn slaapkamer deelde hy met een kleermaker. Zijn hospita zag hem zelden, behalve 's avonds. Hij maakte op haar de Indruk van een rustige jonge man. Groepen communisten trachtten het verkeer te stemmen op de Corso del Popoio, de voornaamste straat van het stadscentrum. Zij deden autobussen stoppen en dwongen de reizigers uit te stap- j pen. De handelaars werd verzocht hun winkels te sluiten en hun lui- Engelse straalvliegtuigen tïiBEM De ministers van sociale zaken en van financiën hebben beslo ten per 1 October a.s. het res terende deel van het Consumen- tencrediet beschikbaar te stellen. Dit Is f 15 voor elke f 100 toe gekend crediet. De credietnemers zullen daardoor in staat zijn in de loop van dit najaar b.v. nog i enige winterkledlng aan te schaf fen. Inplaats van de bonnen in het I waardebonboekje zullen nieuwe i bonnen worden uitgereikt tegen inwisseling van de oude bonnen. Dat geldt ook voor de reeds i geldige bonnen, welke eventueel nog niet zijn besteed. Er zullen dus geen nieuwe bonnen uit het De opdracht aan Dr Beel. Omtrent de opdracht tot Kabi netsformatie aan Dr Beel, waar van wij gisteren melding maakten, wordt nader offlciëel gemeld, dat de Regentes aan Dr Beel een op- ken neer te laten. Er heerste al gemene verwarring in Rome en reeds kort na de aanslag heeft het Italiaanse departement van binnenlandse zaken over het ge hele grondgebied maatregelen ge troffen om de orde te verzekeren ingeval van onlusten. DE GASPERI OP BEZOEK. In weerwil van zijn toestand heeft Togliatti dringend de onder secretaris van de communistische party, Pietro Secchia, doen ont bieden. Reeds korte tyd na de aanslag bracht premier de Gas peri hem een bezoek In het zie kenhuis. Deze heeft des middags zijn collega's op de hoogte ge steld en ln een communique ver klaard, dat deze misdadige aan hef snelst. De zes Engelse Vampire-straal- vllegtuigen van de R.A.F., die een vlucht over de Atlantische Oceaan maken, zijn op te Goose Bay (La brador) geland. Ze zijn hierdoor de eerste straalvliegtuigen, die de Oceaan zijn overgestoken. waardebonboekje worden geldig dracht hceft gegeyen tot het^vor- verklaard. Hierdoor wordt voor- komen, dat profijt zal worden getrokken uit gestolen, gevonden, gekochte of in pand genomen I waardebonboekjes, zodat alleen de rechtmatige houder van qgn bonboekje de beschikking zal krijgen over het laatste deel van het crediet. Voor de inwisseling van bonnen is een regeling ge troffen, welke nader wordt ge publiceerd. De nieuwe waardebonnen zul len geldig zijn van 1 October 1948 tot en met 28 Februari '49. De uitreiking zal in Augustus 'kunnen beginnen. men van een parlementair Kabi net, dat een zo groot mogelijk vertrouwen van de Tweede Kamer geniet. De heer Beel heeft deze opdracht in beraad genomen. Dit ls de tweede maal, dat aan dr Beel de formatie van een Kabi net wordt opgedragen. De eerste keer was op 27 Mei 1946, toen de Jeruzalem beleefde een vreselijke nacht. By de hervatting van de zitting van de Veiligheidsraad over de Palestjjnse kwestie verklaarde Anbrey Eban, de Joodse vertegen woordiger, dat de voorlopige re gering van Israël bereid was ieder vredesvoorstel ernstig in over weging te nemen, doch geen be perkingen van welke aard ook kon aanvaarden aangaande de immi gratie. De voorzieningen van 29 Mei van de raad waren door de gebeurtenissen achterhaald. Parodl (Frankrijk) steunde de Amerikaanse resolutie. Andrei Gromyko (Sowjet-Unle) verklaarde, dat hij slechts de pa ragrafen 1, 2, 3, 4 en 6 van de Amerikaanse resolutie zou steu- neel twee leden zijn gedood en drl# gewond. Het consulaat van Groot-Brit- tannlë werd rechtstreeks onder vuur genomen. By het aanbreken van de dag ls het ln de stad kal mer geworden. nen. Dit betekent, dat de Sowjet- Unle de Amerikaanse resolutie steunt voorzover zij verwijst naar „bedreiging van de vrede" en een bestand eist, doch paragraaf 5 verwerpt, die een voorstel tot ac tie door de bemiddelaar Inhoudt. Gromyko zelde, dat hij geen steun kon geven aan de paragra fen, die zekere volmachten aan de bemiddelaar verleenden, daar zijn delegatie van oordeel was. dat de bemiddelaar zijn bevoegdheden opdracht luidde een Kabinet sa- i^ad overal,reden door slechts men te stellen „dat geacht magAmerikaanse, Franse en Belgische worden het vertrouwen van de Tweede Kamer te bezitten". Op 2 Juli van dat jaar kon dr Beel de waarnemers te benoemen. DE STRIJD IN JERUZALEM. Jeruzalem heeft beleefd wat Koningin mededelen, dat zijn po- door de inwoners genoemd wordt gingen geslaagd waren. Een dag„de meest dramatische en vrese- later trad het nieuwe Kabinet op. Voordat het stakingsbeslult ge nomen werd, trachtten de Com munisten te Rome de zaak zelf ln handen te nemen. Zij reden door de straten en voegden de winke liers op dreigende toon toe, hun zaken te sluiten. Een van de eer ste maatregelen van het door de Communisten beheerste hoofd kwartier van de vakbeweging te Rome, was een stakingsbevel voor alle arbeiders van de dagblad- bureaux. Verschillende communistische afgevaardigden waren betrokken bij Incidenten met sterke politie afdelingen, die de parlements gebouwen bewaakten. Ernstige Incidenten deden zich voor te Livorno, waar de politie door een communistische menigte i Dezer dagen kan het Komn.c- TELEGRAM VAN STALIN. Radio Moskou meldt, dat Stalin een telegram aan de Italiaanse communistische party heeft ge zonden van de volgende inhoud: „Het bestuur van de communisti sche party van de Sowjet-Unle ls ten zeerste verontwaardigd over de lage aanslag op het leven van de leider der Italiaanse arbeiders klasse, onze geliefde kameraad Togliatti. Het betreurt, dat de vrienden van kameraad Togliatti niet ln staat waren hem tegen de gemene aanval te beschermen. Verenigde vergadering Staten-Generaal. zou zijn* ontwapend. Van dezeUjk Besluit tegemoet gezien wor- mededelingen kon geen bevesti- ging verkregen worden. Van de algemene staking zijn aitgezonderd de bakkers en het pzrsoneel werkzaam in ziekenhui zen, by de melkvoorziening en het telefoonbedrijf. Levensmiddelen winkels mogen tot het middaguur geopend blijven. De vakbond beval verder, dat !.3t spoorwegverkeer in geheel Italië tegen vanochtend 6 uur tot stilstand moest zijn gekomen. Arbeiders te Turijn bezetten alle fabrieken in de stad. Voor de zoveelste maal De negenjarige Jopie van Dip ten, die, zoals we vorige week meldden, reeds enige keren het ouderlijk huis met onbekende be stemming verliet en dan per tram of tre'n er vandoor ging, is gis teren weer eens uit Schiedam te rug gebracht. Dit keer zocht hij het dus betrekkelijk dicht bij huls, daar hij al reeds eerder uit Utrecht en Leiden teruggehaald werd. o Britse Dakota boven zee verongelukt. I5ij Toulon zijn zes zwaar ver brande lichamen van inzittenden van een Britse Dakota geborgen. Het toestel, dat met vracht op weg was van Malta naar Mar seille, is in ze© gestort. Er zyn geen overlevenden. Twee der om gekomenen waren passagiers. Volgens radio-Moskou verklaart de Sowjet-Unie, dat zy niet accoord kan gaan met de strekking der Amerikaanse, Britse en Franse protestnota's aangaande de blokkade van Berlyn, daar zij van oordeel is, dat de tegenwoordige toestand in Berlijn ontstaan is doordat de Westelijke regeringen inbreuk hebben gemaakt op do vier-mogendhedenovereenkomsten. In de nota wordt gezegd, dat de Westelyke geallieerden, door het niet eens te zijn met de Sowjet-Russische uitleg van de over eenkomst van Potsdam, hun recht op de bezetting van Berlijn ver speeld hebben. Tn diplomatieke kringen te Londen, waar men geen onmiddellijk antwoord van de Westelijke mogendheden verwacht, wordt de Sow- jet-bewering een „tactische blunder" genoemd. Het antwoord op de protest- ken, hebben de Westelyke mo nota's werd gisteren door de Sow- jet-gezanten te Washington, Lon den en Parys aan de drie Weste lyke gealliëerden overgedragen. Westelijke mogendheden herhaal- delyk gewaarschuwd voor de ge volgen van zulke stappen. De gealliëerden waren overeen gekomen de status van Duitsland, Berlijn als deel van het Duitse ge bied inbegrepen, gezamenlijk te bepalen. Deze punten zyn echter door de regeringen van Engeland, Frank rijk en de V.S. geschonden. De tekst van het antwoord op de drie protestnota's zegt verder: De Sowjet-regerlng heeft de Na de zes-mogendhedenconfe- rentie, zo vervolgt de nota, heb ben de drie regeringen maatrege len van kracht doen worden, die er op gericht zijn Duitsland te verdelen en te verminken, waartoe behoren de voorbereidingen om I een afzonderlijke regering voor den, waarbij de minister-presi dent wordt gemachtigd om na mens de Prinses-Regentes de verenigde vergadering van de j Eerste en Tweede Kamer derwëst-DuïtsteidHte ï£noemen en Staten-Generaal op Dinsdag 27 invoering van een afzonderlijke Juli a.s. te openen. Premiekeuring „Het Ned. Trekpaard". In Eindhoven werd de voorlaat ste premiekeuring van „Het Ne derlandse Trekpaard" gehouden. De uitslagen zijn: tweejarigen: geen 1ste premie toegekend in de kleine maat. In de grote maat kreeg Annie van Certain, elg. K. Klomp, Nui- nen, een 1ste premie. Bij de 3-jarigen werd geen 1ste premie toegekend. Bij de 4-jarlgen kreeg ln de grote maat Margid (Valnqueur van Herseur), eig. H. Nooyen, Mierlo, een 1ste premie. In de kleine maat Gemlna, eig. G. Been- ders, Sterkseleen le premie. Bij de 912-jarigen werd geen le premie toegekend. valutahervorming. De toestand in Berlijn is vol gens de nota een gevolg van de schending van de overeenkomst van Potsdam door de drie Wes telyke mogendheden en van de vier-mogendhedenovereenkomsten. Aangaande het bestuursappa raat voor Duitsland, verwerpt de Sowjet-Unie als ongegrond de ver klaring, dat de verkeersbepalingen te Berlijn een schending beteke nen van de overeenkomsten aan gaande het bestuur van Berlijn. Het recht van de V.S. op de bezetting van Berlijn wordt ln de nota verworpen. Het vier-mogend- hedenbestuur van Berlijn ls onver brekelijk verbonden met het vier- mogendhedenbestuur van Duits land, aldus de nota. Door ln de Westelijke zones in dividueel op te treden en van Frankfort een hoofdstad te ma- gendheden het recht verspeeld deel te nemen aan het bestuur van Berlyn. De moeilijkheden, ontstaan door de tijdelyke verkeersbepalingen, vinden hun oorzaak ln de daden der regeringen van Engeland, Frankrijk en de V.S. en bovenal door hun gescheiden optreden aan gaande de valuta's. Berlyn, aldus het antwoord, ligt in de Sowjet- zone en de verkeersbeperkingen zyn bedoeld om het economische leven ln de Sowjet-zone en Ber lijn te beschermen. Aangaande de Amerikaanse verklaring, dat de V.S. zich niet door dreigementen, druk of andere acties er toe zullen laten brengen Breuk tussen politieke partijen in Sowjet-zone. Het in de laatste tyd sterk groeiende verzet tegen de over heersing der heidsparty in de Sowjet-zone heeft thans geleid tot een open lijke breuk in het blok der drie partijen. Het bestuur der liberale partij heeft besloten zich terug te trek ken uit de z.g. blokcomité's. daar zij van mening is, dat de S.E.D. de grondslagen der samenwerking heeft verlaten. De partij heeft de waarschu wing geuit, dat er gevaarlijke on rust onder de boeren dreigt te ontstaan door de communistische pogingen om een speciale klasse van „arbeidende boeren" op de voorgrond te stellen. De partijvoorzitter Lieutenant verklaarde, dat de partij vast be sloten is zich tegen de communis tische overheersing te weren. Ook af te zien van het recht om deel te nemen aan de bezetting van Berlijn, verklaart de Sowjet-rege- ring, dat zy hierover niet in dis cussie zal treden, daar zij het niet nodig heeft een politiek van druk te voeren. „De S.U. verklaart nietv tegen onderhandelingen gekant te zijn. Zij kan geen voorwaarden aan vaarden waaraan eerst voldaan zou moeten worden. Besprekingen zouden slechts effectief kunnen zijn, Indien zij niet beperkt ble ven tot de kwestie van het Ber- lijnse bestuur, daar de kwestie niet gescheiden kan worden van; Duitsland als geheel." lijkste nacht sedert 15 Mei' De Haganah concentreerde haar vuur op de oude stad. De Arabi sche artillerie en de infanterie beantwoordden dit vuur in de richting van de nieuwe stad, waar zij het hotel van Koning David als voornaamste mikpunt namen. Op het Franse consulaat-gene raal, dat reeds in de loop van de dag werd geraakt, zijn opnieuw granaten ingeslagen. Op het Ame rikaanse consulaat is een persoon gewond, zodat sedert 15 Mei van het Amerikaanse consulaire perso- „Zenuwoorlog". Volgens de onder Sowjet-Russi sche vergunning verschijnende „Vorwaerts" zouden de Weste lijke gealliëerden een plan opge steld hebben voor terugtrekking uit Berlyn, onder de codenaam „Secret Operation". Een woordvoerder van de Wes terse gealliëerden noemde dit be richt „weer een onderdeel van de Sowjet-Russische zenuwoorlog". In Westelijke politieke kringen Koningin In grid van Denemar ken en haar twee dochters, de 8- jarige Prinses Margrethe en de 2- jarige Prinses Anne-Marie, heb ben een lichte hersenschudding op gelopen bij een auto-ongeluk op 2 k.m. afstand van het Koninklijk ^abak- en Het ministerie van economische zaken deelt mede, dat aan de textiel-detailhandel de gelegenheid zal worden geboden, binnen kort een uitverkoop te houden Gedurende een periode van on geveer 14 dagen zal de detaillist textielgoederen vrij of tegen ver laagde puntenwaarde mogen ver kopen, mits hij de prijzen met minstens 10 verlaagt. kasteel Graasten. De Koningin chauffeerde zelf en verloor op gegeven ogenblik de macht over het stuur op de glad de weg. De wagen slipte, maakte een draal en botste daarna tegen een boom. De chauffeur, die zich mede in de auto bevond, werd ernstig gewond. De Koningin had een diepe hoofdwond en haar wordt het bericht als een puur rechterknieschijf werd verbrijzeld, verzinsel beschouwd. Koning Frederick begaf zich ijlings naar de plaats van het on geval zoodra hem de tijding werd gebracht en reed zyn echtgenote, de kinderen en de chauffeur terug naar het kasteel, vanwaar zy ver volgens per ambulance naar het ziekenhuis te Sonderborg werden gebracht. De 38-jarlge Koningin Ingrld was voor haar huwelijk met de toenmalige Kroonprins Frederick in 1935 Prinses Ingrid Sofia Lo- visa Margareta van Zweden. In een officieel communique Socialistische een- deelt de Zwitserse regering mede dat de Zwitserse Bondsraad van de Amerikaanse en Nederlandse regering het verzoek ontving tot het voeren van besprekingen over goud, dat tijdens de oorlog door de Nederlandse regering, resp. de Nederlandse Bank naar Duitsland werd gezonden en ge deeltelijk door de Deutsche Reichsbank aan de Zwitserse Na tionale Bank werd verkocht. De Zwitserse Bondsraad kon dit ver zoek tot het voeren van bespre kingen niet inwilligen, aangezien in de financiële overeenkomst van Washington uitdrukkelijk is overeengekomen, dat door de be taling van 250 millioen Zwitser se francs in goud, van Zwitserse zijde aan alle eisen js voldaan, welke de geallieerde regeringen de christelijk-democratische par- of circulatiebanken zouden kun- tij deed toezegging tegen de poli-nen stellen wat betreft goud, dat tleke ontwikkeling ln de Sowjet- Zwitserland tijdens de oorlog zone stelling te nemen. van Duitsland heeft verworven. BONNENLIJST geldig van 18 t.m. 31 Juli 1948. Bonnen voor brood en vlees: 044, 046 Vlees: 100 gram vlees. 045 Vlees: 300 gram vlees. 0471 Brood: 800 gram brood (geldig t.m. 24 Juli). 0481 Brood: 200 gram broodd (geldig t.m. 24 Juli). Allo bonkaarten: 050 Algemeen: 500 gram suiker,- boterhamstrooisel, enz. of 1000 gram jam, stroop, enz., of 500 gram versnaperingen. 051 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 052 Algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 053 Algemeen: 1 el. Bonkaarten KA, KB, KC 808: 056 Algemeen: 125 gram koffie. 057 Algemeen: 50 gram thee. 058 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 059 Algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 060 Algemeen: 225 gram huis houdzeep of 180 gram toilet zeep. B 067: 800 gram brood (geldig t.m. 24 Juli). B 068: 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas. C 069: 400 gram brood (geldig t.m. 24 Juli). Bonkaarten KD, KE 808: 071 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 072 Algemeen: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 073 Algemeen: 450 gram huis houdzeep of 360 gram toilet zeep. D 077: 800 gram brood (geldig t.m. 24 Juli). E 079: 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder biscuits of kindermeel. Versnaperingenkaar- Besprekingen militaire gouverneurs en West- Duitse premiers uitgesteld. De Amerikaanse militaire gou verneur, Lucius Clay, heeft mede-1 gedeeld, dat de besprekingen tus sen de premiers der West-Duitse staten en de drie militaire gou verneurs, die vandaag zouden plaats hebben, zijn uitgesteld, om dat Pierre Koenig, de Franse gou verneur. niet aanwezig kon zyn. Clay zal thans nog een onderhoud hebben met P.oberton of Vrijdag als datum kan worden vast gesteld. In de zitting vain Dinsdag werd de behandeling van Art. 10 van het ontwerp Kerkorde, over het belijden der kerk, voortgezet. Na de algemene beschouwingen verdedigde de voorzitter van de commissie voor de Kerkorde, Prof. Berkelbach van der Sprenkel, de Ingediende formuleringen. Hij wees er op, dat dit centrale arti kel moet worden gelezen tegen de achtergrond van de nood in de bezettingstijd, toen de leden ver gaderden met de dood achter de deur en ondanks al hun verschil len elkander vonden. Het bezwaar tegen de formulering „in dankbare gehoorzaamheid" verwierp hij. Daarin ligt een sterk element van geestelijk gezag. Ook wees hy af om „in gemeenschap" met de be lijdenis der vaderen te vervangen door „ln overeenstemming met". Deze laatste formulering achtte hy minder sterk omdat zy te uiter lijk en te Intellectualistisch ls. Vervolgens werden de amende menten behandeld. Sommigen werden aanvaard, de meesten ver worpen. Verworpen werd o.a. het voorstel om te lezen „ln overeen stemming met de belijdenis". Dit geschiedde gehoord de toe lichting, met algemene stemmen. Er ontspon zich een uitvoerige discussie over het leerstuk der triniteit. Daarbij vroeg men of hier de openbarings-, dan wel de wezenstriniteit werd vastgelegd. Het streven van het ontwerp om zo weinig mogelijk dogmatische beslissingen ln de Kerkorde vast te leggen, werd geëerbiedigd. Zo kwam men tot de formulering: „De leerk doet belijdenis van de zelfopenbaring van de Drieënige God". In verband met het behoren van de Waalse gemeenten tot de Her vormde Kerk werd naast de Hei- delbergse-, de Geneefse catechis mus genomen onder de door de reformatie geschonken belijdenis geschriften. Verworpen werd het amende ment, waarby bezwaren tegen het belijden der Kerk met beroep niet alleen op de Bijbelse maar ook op de belijdenisgeschriften, werden toegelaten. Het actueel belijden Im mers staat niet los van het belij den van de kerk ln het verleden. Daarom werd een bijzondere ver melding van de belijdenisgeschrif ten overbodig geacht. Na amendering luidt de eerste alinea van art. 10 aldus: „In dank bare gehoorzaamheid aan de Hei lige Schrift als de bron van de prediking en ais enige regel des geloofs doet de gehele kerk, ook in haar ambtelijke vergaderingen, in gemeenschap met de belijdenis der vaderen, in het besef van haar verantwoordelijkheid voor het he den en zich strekkende naar de toekomst van Jezus Christus, be lijdenis van de zelfopenbaring van de Drieënige God". In de rest van dit artikel wer den behalve enige amendementen geen veranderingen aangebracht. Gehoord al de besprekingen be sloot de synode met algemene stemmen art. 10 in deze formu lering te aanvaarden en aan het oordeel der kerk te onderwerpen. De praeses en de algemene gede legeerde, Dr Gravemeijer, spraken hun grote vreugde en dankbaar heid uit over de wijze van behan deling van dit zo uiterst belang rijk artikel. In de avondztttlng werd art. 11 over de predik- en eredienst be handeld en aangenomen. Bepaald werd dat bij de keus van een orde van dienst de predikant slechts kan handelen in overleg met de kerkeraad. Een nieuw artikel over de dienst der barmhartigheid werd ten slot- ten in behandeling genomen. m- Wéér een drieling geboren. Thans te Schiedam. Drie ferme jonge zoons. Moeder en kinderen maken het goed. Alleen breekt het gelukkig ouderpaar zich het hoofd over de vraag, waar zij de kinderen te slapen moeten leggen, daar ze Inwonend zijn en niet met een gezinsvergroting van 150 gerekend hadden, In het Haagje ontstond er ln de G, Doustraat, tussen een 35-jarlge bewoner van de tweede étage en zijn 29-jarige buurman van de eerste étage, ru zie en wel in de keuken van de eerstgenoemde. Toen deze ln de verdrukking kwam, greep zijn vrouw een mes, waarmede zij haar bovenbuurman in de rug stak. De man moest in zeer ernstige toe stand in het ziekenhuis worden opgenomen. Drie Mosquito's van de Britse luchtmacht zijn gisteren op enkele kilometers afstand van elkaar in de buurt van Lincoln neergestort, toen zij terugkeerden van een oefenvlucht. De beman ning van het eerste vliegtuig kwam om het leven, die van het tweede konden zich per parachute redden. De bemanning van het derde vliegtuig kwam er heel huids af. Te München Is het proces begonnen tegen Hitler en Eva Braun, waarbij beslist zal worden over de vraag of zij be horen tot de categorie „grote oorlogsmisdadigers". Mocht dit zo zijn, dan zullen hun bezittingen verbeurd verklaard worden. Frankrijk herdacht gisteren de bestorming van de Bastille op 14 Juli 1789. - In een fabriek te Ahlen (Westfalen) ls een cylinder met acetyleengas uit elkaar ge sprongen, tengevolge waarvan 8 personen om het leven kwamen en 20 gewond werden. Een ge deelte van het dak werd weg gerukt en er woedde een brand van 4 uur. ten, enz. QA, QB, QC 808: 81 Versnaperingen: 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel, enz., of 400 gram jam, stroop, enz. 84 Versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen, of 100 gram sui ker, boterhamstrooisel, enz., of 200 gr. jam, stroop, enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF, MH (byz. arbeidd, a.s. moe ders en zieken: Geldig zijn de bonnen van strook L. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 Juli worden gebruikt. o Inspectie Gymnasia, Lycea en Middelb. onderwijs. By beschikking- van de mini»* ter van O., K. en W. is met in gang van 1 Sept. 1948 belast met het toezicht op de Gymnasia in Nederland Dr J. M. van Buy tenen. Voor het toezicht op de Lycea, de H.B.S.-en, de Middelbare scho len voor meisjes, de Handelsscho len (dag- en avondscholen) en de cursussen ter opleiding voor ak ten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwy», wordt het ryk verdeeld In zeven inspecties. In de tweede Inspectie, die de provincie Zuid-Holland bezuiden Maas en Lek, de provincie N. Brabant ten Westen van de lijn Breda, Oosterhout, Geertruiden- berg, Gorinchem (welke plaatsen hier^zijn Inbegrepen) en de pro vincie Zeeland, omvat, is belast met het toezicht de inspecteur Dr J. P. Chr. de Boer te Den Haag. Hem is de gemeente Breda als standplaats toegewezen. o Toen gisterenmiddag een motor rijder te Middelburg vanaf de Noordsingel de Noordbrug wilde opdraaien, schrok hij van een hond, die van het trottoir liep. Hij week uit naar links, kwam tn botsing met een auto en werd van zijn motor geslingerd. Hij liep geen verwondingen op doch zyn motor werd ernstig beschadigd. De autobumper werd vernield. Onderwijs. Geslaagd voor het toela tingsexamen tot de le klas van het gymnasium te Middelburg: P. A. C. Bikker, F. P. v. d. Bun- aer; H. P. Kolmjon; F. Th. Haak, P. Kersten, E. Klinkert, P. Memelink, A. v. Randwijk, D. J. Stufkens, W. Th. v. Vee- rerr, J. M. L. Verhagen. Afge wezen 3. o DE BILT ZEGT Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking met nog enkele plaatselijke buien. Meest matige wind uit Westelijke rich tingen. Weinig verandering tn temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1