De arbeid van het Zeeawse Tribunaal. BËHTLEY's GEWETEN Middelburgse Winkelweek een groot succes. Reeds f2.750.000 aan boetes gefiatteerd. Nederlandse blokkade veroorzaakt smokkel handel Verkiezingsvaria uit vroeger jaren. Hooderden losten de prijsvraag op. Gezonde financiële politiek. Veel belangstelling voor Zeeuwse groententeelt- tentoonstelling. Wel zelden zal een rechtspleging zo bemoeilijkt en becritiseerd zijn als de Bijzondere rechtspleging. Misschien was critiek soms gerechtvaardigd, maar dan diende nog rekening to worden gehouden ■net do moeilijk© omstandigheden waaronder do Bijzondere rechts pleging moest geschieden. Het ïykt ons goed dit op te merken wanneer wij een indruk wil len geven van de door het Zeeuwse Tribunaal verricht© arbeid. Delinquenten toonden weinig karakter. ARBEID TEN ZEERSTE Locff voorzitter werd BEMOEILIJKT. Het Tribunaal in Zeeland heeft al het mogelijke gedaan om de tenlastelegging van de delin quenten zo concreet mogelijk op te stellen. Niettemin bleven moeilijkheden niet uit. „Men" ha<l de mond vol over N. S. B.-ers, doch wanneer het er op aan kwam verklaringen af te leg gen voor de P.R.A. of het Tribu naal, was men niet te vinden, of wat nog mooier was, men herriep eenvoudig een eerder afgelegde verklaring. Heel vaak bleek ook, dat er kwaadsprekerij in het spel was, of dat getuigen bepaalde dingen „van horen zeggen" wisten. Bo vendien kwam het niet zelden voor, dat men weigerde een ver klaring af te leggen. Het valt licht duidelijk te maken, dat de berechting hierdoor ten zeerste bemoeilijkt en in sommige ge vallen vrijwel onmogelijk ge maakt werd. GEBREKEN. De grofste gebreken die aan het in 1944 door de regering in Londen opgestelde Tribunaalbe- slult kleefden, waren de zeer ruime en vage delictenomschrij ving en de vrijheid van het Tri bunaal inzake het bewijzen van bepaalde gedragingen, alsmede het ontbreken van een openbaar ministerie. Bovendien werd al spoedig het niet kunnen opleg gen van een voorwaardelijke straf als een gebrek gevoeld; ln 't laatst van 1947 werd dit euvel echter verholpen, doordat de Tweede Kamer een wetsontwerp in deze zin goedkeurde. Bij de berechting is overdui delijk vast komen te staan uit welk gehalte het gros der N.S.B.-ers bestond. In de meeste gevallen waren het, naast een aantal „brood-N.S.B.-ers", mis lukten, ontevredenen en profi teurs, die op de zitting vaak al heel weinig karakter toonden. Had men aanvankelijk de ver wachting, dat het verblijf ln de In terneringskampen opvoedend zou werken, ln 't algemeen moet ge zegd worden, dat de kampen als opvoedingsinstituut, zo jiiet mis- 'ukt zijn, dan wel een zeer ka rig resultaat hebben opgeleverd. DE ZEEUWSE KAMER INGESTELD. 1 Juli 1945 werd het Zeeuwse Tribunaal ingesteld met één Ka mer, waarvan mr Vlaming pre sident en mr Kegge secretaris was. Nadat dezen de voorbe reidende werkzaamheden had den verricht, werd op 19 Sep tember te Middelburg de eerste zitting gehouden. Daarna kwam de Kamer beurtelings te Goes en te Middelburg bijeen. Al spoedig werd de arbeid zo om vangrijk, dat meerdere Kamers moesten komen. In Februari 1946 werd de Terneuzense Ka nier ingesteld met mr Kegge als v jorzitter, terwijl in dezelfde maand de derde Kamer in Mid delburg kwam, waarvan mr P. (Ingez. mededeling, advert.) 'r gaat niets boven CUSIARO.MAÏZENA Feuilleton. door PAUL TRENT. 17) o— „Ik heb zelfs goed gevonden, dat jullie al de volgende week gaan trouwen; maar we moeten nog een paar dingen bespre ken. Ik ben van plan, om Ethel vijf honderd ponc, per jaar te geven en het huis voor haar te meubileren." „Ik vind dat we dat eigenlijk niet moeten aannemen." „Je zult het toch moeten doen. Ik wil niet, dat mijn dochter elke cent moet omkeren. Zet je hoogmoed dus maar op zij. Ethel is mijn enig kind, en ik weet, wat armoede is." „Ik zal het toch eerst met haar moeten bespreken." „Dat kun je doen, maar zij heeft er al in toegestemd, om liet aan te nemen; en als je er drukte over maakt, maak je haar misschien van streek. Ik zal het geld op haar vastzetten; oan is zij onafhankelijk van ons heiden." „Ik mag natuurlijk niet wei- gei en, maar het is niet prettig voor mij. Ik zou graag in staat rijn geweest, om mijn vrouw alles te geven." „Dat is heel begrijpelijk, maar nu nog iets anders. Je zult de eerste paar weken wat extra geld nodig hebben. Ik heb dus een cheque voor twee hon- rner in tweede instantie behan deld. Van de in eerste instantie opgelegde boete of internerings- j straf ging dan soms een flinke portie af. In totaal legde het Tribunaal in Zeeland meer dan drie en half mil- lioem gulden aan boete's op, ter- j wijl daarboven 21 maal het gehele en één maal het halve vermogen verbeurd verklaard werd. Hoe i groot deze vermogens wapen is ons niet bekend. Hoewel bij de be- handeling in tweede instantie aan en, cle de opgelegde boete's aardig gesne- eerste Kamer onder presidium is toch ee„ van Mr Vlaming zijn arbeid te van f2.750.00o gefiatteerd! Goes voortzette. Tenslotte volgde in Juni 1946 Een niet onaardig sommetje de instelling van de vierde Ka- waarmede de Zeeuwse N.S.B.- mer van het Zeeuwse Tribunaal ers c.s. de schatkist vulden, te Zierikzee, waar mr Nieuwen- De laatste tijd werden, zoals huijze als president fungeerde, reeds opgemerkt, voor een belang- Als adjunct-secretaris traden rijk deel zaken in tweede instantie behandeld. Bij de opheffing van de Tri bunalen, die aanvankelijk plaats zou vinden in Januari van dit jaar, maar eerst op 1 Juli j.l. Ripka verblijft te Parijs. Dr Hubert Ripka, die Tsjeche- Slowaaks minister van Buiten landse Handel was voor de rege ringswijziging in Februari j.l., heeft thans officieel zijn aanwe zigheid te Farqs kenbaar ge maakt. Hij Is enkele maanden geleden per vliegtuig uit Tsjecho-Slowa- kije gevlucht doch hield zich ver borgen. totdat zijn echtgenote en twee kinderen ook gelegenheid tot ontsnapping gevonden hadden. achtereenvolgens bij het Zeeuw- se Tribunaal op mr J. C. van Deinse, mevrouw Stufkens en mr J Koole. In Juli 1946 werd mi Koole tot secretaris benoemd en vooral zijn arbeid, verricht tot zjjn vertrek in Mahrt 1948, v/as een belangrijke voorwaarde voor het goed verlopen van de werkzaamheden. F 2.750.000 AAN BOETE'S GEFIATTEERD. Het Zeeuwse Tribunaal heeft ia totaal een 2500-tal zaken be handeld. In 339 gevallen werd o'e beschuldigde direct op de zitting in vrijheid gesteld, al of niet onder bepaalde voorwaar den en ontzetting uit de rech ten „van kiezen en verkiesbaar heid". Van 781 gedetineerden werd de internering na de rechtszitting verlengd, of indien ze nog niet geïnterneerd wa ren, werden ze naar een kamp mogen worden. Wij denken hier gebracht. I aan het geval van het Zeeuwseh- De overige 1380 personen kon- Vlaamse Tribunaallid, wiens zaak, den vertrekken met boete's naar het schijnt, in de doofpot ge en/of ontzetting rechten. j stopt is. Als we Belgische bladen Het gebeurde nogal eens en mogen geloven, omdat nog J vooral de laatste tijd, toen de meer personen in het volle licht straffen herzien en niet zo zwaar van de gerechtigheid zauden ko- meer waren, dat het fiat gewei- men te staan. Eén ding is zeker: gerd werd op een uitspraak wat men van de Byzondere rechts- van het Tribunaal. De zaak pleging had verwacht, is heel an- V.'cru dan door een andere Ka- ders uitgekomen! een feit werd, is men hiermede i met geheel klaar gekomen, ter- wijl bovendien nog de berech ting van enkele voortvluchtige personen (bij verstek) behan-j deld moet worden. Dit be loopt ongeveer 100 gevallen, die, zoals men weet, door de Kan tongerechten in behandeling zijn genomen. NIET AAN VERWACHTING! VOLDAAN. Of het Zeeuwse Tribunaal met betrekking tot andere Tribuna- i lcn in den lande goed of slecht gewerkt heeft, is, dunkt ons, moeilyk vast V: stellen. Er zijn fouten gemaakt, ook fouten die niet gemaakt hadden zegt Natsir. Naar aanleiding van de ver klaring van de Nederlandse ver tegenwoordiger- in de Veilig heidsraad, dat de Nederlandse im- en exportregelingen erop gericht zijn de smokkelhandel te voorkomen en te bestrijden, ver klaarde de republikeinse minis ter van voorlichting, Moh Nat sir, aan „Antara" dat hetgeen de Nederlanders in dit geval uit oefenen in wezen blokkade is en nat juist deze blokkade oorzaak is van smokkelhandel. De mi nister verklaarde tevens, ver wonderd te zjjn over de verkla ring van Van Kleffens, als zou üe republiek belangrijke machi- neriën uitvoeren in ruil voor buitenlandse wapens, terwijl de Republiek zelf juist machine rieën ten zeerste nodig heeft voor de economische opbouw en de Industrie en deze machines v/enst te laten komen uit het buitenland. Om dit materiaal te kunnen betalen, voert de Repu bliek bevolkïngsproducten uit, die het buitenland nodig heeft (Ingez. mededeling, advert.) lzast van zenuwen Mijnhardt's Zen u-vv tabletten helpen U er overheen. Sagsw —Demonstranten hebben een gaul listische bijeenkomst te Tarbes verstoord. De voorzitter van de gewestelijke afdeling der R.P.F. werd in de verwarring ernstig ge wond. De „goede" oude tijd. In de verkiezingsdagen gaan het naar vijf uur liep, hoe har- onze gedachten ais vanzeif naar der de auto's reden, vroegere verkiezingscampagnes.Bij Vlissingen gebeurde het Er is een tijd geweest, dat we eenmaal, dat üe porder met zijn het rood maken van een hokje 1 auto vijf lui ophaalde, die er- gens buiten een karwei hadden. Maar toen hij er kwam, ploe terden ze alle vijf in het water. Het was ook zo warm en ze wa ren wat gaan zwemmen. De pro pagandist slingerde het hele zwikkie kleren in de auto en nodigde de heren uit maar in te stappen, zo als ze uit het water kwamen. In razende vaart ging het over de bochtige weg. als veikiezingstechniek niet kenden. Er is een tijd geweest, dat we het witte puntje zware moesten maken. Maar nog veel vroeger moest men eenvoudig een naam op het stembiljet schrijven. Wat heeft dat een gezeur gegeven! Want sommi ge candidaten hadden nu een maal heel lastige namen. In la ter tijd is dat v/at vereenvou- digd, want het aantal Candida- En vijf man wrongen zich in- ten met „dubbele namen" is af genomen. Maar ook nu nog zou den namen als Steinkühier, Vix- seboxse, Wttewaall van Stoet wegen enz. nog heel wat moei lijkheden geven. Een lastig stembureau kon dan alle fou tief gespelde namen eenvoudig voor ongeldig verklaren. Gelukkig, zegt „Fr. Dagbl.", kon men de naam thuis invul len. Want het stembiljet werd thuis bezorgd. Maar ook dat tussen in hun kleren, botsten tegen elkaar, kregen het al war mer en kwamen in een vreemde feeststemming aan het bureau. En dit is een verkiezingsver- haai uit Limburg. Er was een gemeente met bijna enkel Roomschen. Iedere keer werd bij de gemeenteraads verkiezingen maai' één candi- datenlijst ingediend, met één Protestant. De rest waren Roomsen. En de candidaten gaf weer moeilijkheden. Devan die lijst werden bij enkele stemming kon op die wijze nieteandidaatstelling gekozen. altijd geheim worden gehouden. Het verhaal gaat, dat in de tijd, toen De Savornin Lohman can- didaat was in Goes, de ortho doxe boeren thuis zijn naam met zorg op het stembiljet in vulden. Maar de grote land eigenaar zond bericht, dat zij op de liberale candidaat moes ten stemmen. De huisknecht zou bij de ingang van 't stem lokaal staan en de boeren zou den hem het briefje moeten to nen. Wat deden die snaken. Zij scharrelden stembiljetten op van menschen, die wegens ziek te toch niet konden komen, vul den een briefje in met de libe rale candidaat en lieten dat aan de huisknecht zienmaar in hun zak hadden zij nóg een stem briefje. Daar stond de naam van Lohman op en dat briefje kwam in de bus. Vroeger bestond er geen op komstplicht bji de stembus. Dan waren de kiesverenigingen de gehele dag in de weer om trage kiezers op te halen. Hoe dichter Maar nu hadden de kasteleins de koppen bij elkaar gestoken. Er moesten werkelijke verkie zingen komen. Het volk moest naar de stembus. Dan kon het meteen een hartversterking ne men. En het werd natuurlijk een gezellige avond. Daarom moest er nóg een candidaten- lijst komen. Er waren wel en kele lui te vinden, om die lijst in te dienen. Fluks werden er handtekeningen verzameld. Maar ze hadden buiten de dorpsveldwachter gerekend. Dit gaat niet, zei hij tot de burgemeester, daar moeten we een stokje voor steken. Gaat niet, zei de burge meester, de wet -Och, wat wet, zei de veld wachter, dit is alleen om herrie te doen en daar ben ik op te gen. De burgemeester bleef doof, de veldwachter vastberaden. De dag van de eandidaatstel ling kwam. De burgemeester wachtte. Volgens de wet. De aerd vijftig pond uitgeschre ven." „Maar die kan ik niet aanne men", riep Clive haastig uit. „Je zult van allerlei moeten aanschaffen, en een huwelijks reis kost ook geld. Je zult het toch liever van mij dan van Ethel willen aannemen." „Ik ben er zeker van, dat zij tevreden zal zijn met wat ik haar geven kan. U moet den ken, dat ik geen vacantie kan nemen en er dus van op reis gaan geen sprake kan zijn." „Nu, ik zal er niet meer over; praten", zei meneer Carson knorrig en scheurde meteen dej ciièque in stukken. Ethel was heel blij, dat Clive berust had in de toelage. Zij had j geen ogenblik verwacht, dat hij i de cheque van haar vader zou aannemen en zou liet ook liever niet gewild hebben. Op Maandagmorgen begaf Bentley zich naar het kantoor en voor hij daar wegging, werd hij bij de directeur geroepen, j die hem vriendelijk ontving. „Ik hoorde gisteren van me neer Carson, dat u met zijn dochter gaat trouwen", zei hij. „Ja, dat is zo." i ,Mag ik u mijn gelukwensen aanbieden? Hoewel u nog maar zo kort bij de Maatschappij is, kunt u wel een week verlof I krijgen. Een huwelijksreis komt ruet elke dag voor." „Heel graag", zei Clive. „Natuurlijk krijgt u van de zomer dan maar veertien da- gen vacantie." „Dat begrijp ik", antwoord de Bentley. „Zegt u mij nu nog even, of u het nog al vinden kan met meneer Stevens", zei de Direc teur opeens. „Zo tamelijk. Ik geloof niet, dat hij mij lijden mag", zei Clive na een pauze. „Ik zou graag willen, dat u alle wrijving trachtte te vermij den. Ik weet, dat hij soms wat 1, stig is. Uw aanstelling was iets exceptioneels en heeft na tuurlijk wat jalouzie verwekt. U wilt van uw kant wel alles doen, om de vrede te bewaren, nietwaar?" „Dat zal ik zeker", meneer Sylvester." „U zult er wel aan wennen. Wilde U nog meer weten?" „Neen, dank U. Ik ben nu wel op de hoogte." Clive nam zijn papieren op eo verliet het kantoor. Hij koos het bovenste geval, bekeek het adres en zag, dat hij in Strat ford moest zijn. „Het is ellendig werk", mom pelde hij. Met moeite concentreerde hij zijn gedachten bij het rapport van de medicus, want telkens kwamen hem weer de woorden van White in de gedachten: „Van honger omkomen, of naar het werkhuis". De verant- v. oordelijkheid was inderdaad ontzettend groot. HOOFDSTUK VIII. Tom Wilson woonde in een' klein huisje in Stratford. Hij I ene lijst kwam, met de Room sen en de ene Protestant. De andere lijst kwamniet. Het werd vier uur. Dus was de tijd verstreken. De wet, enz. Toen ging de deur driftig open. Een bekend dorpstype kwam binnen Mijnheer, de burgemeester, ben ik dronken? Man, zei de burgemeester, wees kalm. Ik weet niet of je dronken bent, maar je kleur.... Geen druppel, mijnheer de burgemeester. Maar ik kwam in het dorp, en de veldwachter pakte me zo in de kraag en hij sloot me op. Dronken, zei hij. Ik heb de hele middag onder de toren gezeten. Nu wou ik wel eens weten Nou, zei de burgemeester, als je kalm bent, dan zullen we er geen werk van maken. Erg dronken ben je niet. Maar kalm blijven. En dan wou ik de lijst in leveren, zei de man, de lijst voor de gemeenteraad. Daar kwam de tweede lijst voor de dag. Het is te laat, zei de bur gemeester, het is vier uur ge weest. De wet De veldwachter keek om het hoekje. Hij lachte, maar je kon Let nauwelijks zien. De burgemeester begreep. Maandagavond organiseerde de PRIJSUITREIKING. Nadat de heer L. Zietse van het orkest Groenewoud, dat voor de muzikale afwisseling zorgde, -ecn pianosolo had gegeven, be- Middelburgse Vereniging' JHan- J ^orn de heer Doets opnieuw het delsbelang" een feestavond in het j spreekgestoelte voor *en be- Schuttershof, voor loden zowel als sehouuing over de prijsvraag. Hoe zwaar de opdracht Is ge weest wordt wel bewezen door het feit, dat geen enkele goede niet-leden en deelnemers aan de winkelweek, Op deze avond is overdutdelyk gebleken, dat de winkelweek eenoplossing onder de honderden, aie zijn binnengekomen, te vin den was. Dit heeft loting tot een onmogelijkheid gemaakt en de commissie heeft tenslotte hen, die de minste fouten hadden ge maakt, gekozen voor de prijzen. De prijswinnaars, die hun en veloppe bij wethouder Van 't Westende in ontvangst mochten nemen, trokken allen met glun dere gezichten het podium op zeker niet in het minst de 15- jarige Sjaak Notebaart en de 14-jarige Ko Koole, die resp. f 750.en f 300.aan waarde bonnen ontvingen. Grote instemming verwierf de mededeling, dat van de 14 prij zen, waarvan er 11 wegens goede oplossingen direct werden uitge reikt, de overige prijzen, 3 maal f 25.zullen worden toegekend aan de ver. „Kinderzorg" te Mid delburg, waarvan de kleine jon gens collectief een oplossing in zonden. Tenslotte werden nog de na men bekend gemaakt van de prijswinnaars van de in de win kelweekkrant opgenomen prijs vragen, waarbij opgemerkt dient te worden, dat de toe te zenden boekenbonnen niet bestemd zijn voor het kopen van leerboeken, zoals er op gedrukt is, doch voor het kopen van leesboeken. Verschillende vragen, die ln de pauze schriftelijk waren in gediend, werden door de heer Doets beantwoord. Deze deed o. m. een krachtig beroep op de winkeliers om te komen tot één uniforme sluitingsmiddag voor de zaken, opdat mensen, die van buiten komen de winkels niet ge sloten zullen vinden. Mr. Snoep sprak tenslotte een kort slotwoord, waarin hij na mens „Handelsbelang" allen dankte, die hebben medegewerkt aan het welslagen van deze win kelweek. gToot succes is geworden. De heer H. A. Weyburg had we gens zijn vertrek naar Groningen reeds afscheid genomen als voor zitter, zodat de leiding berustte bij de wnd. voorzitter Mr J. J. Snoep. Deze heette speciaal welkom de secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer A. S. de Jon ge en de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, de heren L. J. van 't Westende en J. Ph. Koe ne. „Iedere instantie, ieder orgaan en ieder individueel, zal zijn best moeten doen om Middelburg weer in feite de hoofdstad en koopstad van Zeeland te doen zijn", aldus spreker. Mr Snoep riep de aanwezigen op, niet met de handen in de schoot te gaan zitten, doch op nieuw aan de slag te gaan, daar bij krachtig gesteund door „Han delsbelang". BESCHOUWINGEN WINKELWEEK. De heer P. J. Doets, voorzitter van het Winkelweekcomité, gaf vervolgens een uitvoerige beschou wing over de verschillende aspec ten, die deze week hebben geken merkt. Vanuit het oogmerk van reclame, kon de heer Doets de vraag, of de winkelweek een suc ces is geweest, volledig bevesti gend beantwoorden, vooral nu ge bleken is, dat zeer velen uit de provincie en daarbuiten in die week in Middelburg zijn geweest. Sprekende over de combinatie Z.E.T.O.-Winkelweek merkte spr. op, dat de tijd voor het organise ren ongunstig was, omdat men geen nieuwe snufjes voorhanden had, en in de zomermaanden eta lageverlichting tot een minimum beperkt moet worden. September was een beter tijdstip geweest. De prijsvraag is wel een zeer zware opgave geworden door de massale deelname van de winke liers. Bovendien waren enkele vra gen erg moeilijk. Dit bracht spr. er toe om de etalages te bespre ken, waarbij hij moest constateren dat niet ieder zijn uiterste best had gedaan om een echte winkel week-etalage te maken. ZLi. ont brak de stimulans van een onder linge etalage-wedstrijd. WAARDERING VAN HET GEMEENTEBESTUUR. Namens het Gemeentebestuur sprak wethouder L. J. v. 't West ende. Met voldoening kon spr. con stateren, dat waimeer „Handels belang" ergens zjjn schouders on der zet, het zeker slaagt. De heer van 't Westende roemde het voor treffelijke werk van de winkel weekcommissie. Sprekend over de wederopbouw deelde de heer van 't Westende mede, dat zoveel mogelyk priori teit zal worden verleend vóór de herbouw van verwoeste panden en dat in 1949 allereerst d© herbouw ter hand zal worden genomen. Spr. zag het hnwelyk tussen win kelweek en Z.E.T.O. als een alles- Elke dag opnieuw dalen de koersen van Staatsobligaties op de beurs in Amsterdam. De laat ste weken stijgt de geldcircula tie in snel tempo. Dit alles is geen toeval. Het is het voorspel van de financiële debacle, waar in het beleid van minister Lief- tinck ons land heeft gestuurd. Wij kunnen, zegt de „NederL", noch afwachten noch toezien. Nu het stelsel van minister Lief- tinck is mislukt, dient daarvoor een ander in de plaats te komen. Critiek alleen is niet voldoende. Cns land heeft behoefte aan een positief plan. Twee grotegevaren bedreig /n ons land: het feit, dat de staats schuld niet geconsolideerd is en het feit, dat de begrotingstekor ten nog steeds tot geldschepping leiden. Partijgenoten van minis ter Lieftinck, zoals de president van de Nederlandse Bank Hol- trop, en de leider van het Cen traal Planbureau, prof. Tinber- gen, hebben duidelijk gewaar K "wey e* ven- I schuwd tegen het beleid van dien noemde hij het een verstan dige keuze. hun partijgenoot. XLni. Rondom het Zwin. III, Iets minder oud dan St. An- schepen tegelijk kon bevatten, na ter Muiden is Sluis, dat tus- En deze grote haven lag daar sen 1280 en 1290 stadsrechten niet ongebruikt, wan ik las er- kreeg en ook wat later tot bloei j gens, dat er in 't jaar 1469 150 gekomen is (de oude naam isschepen tegelijk in lagen, Ne- Lamminsvliet of ook wel Lam- derlandse, maar ook Engelse, bertsvliet). Evenals haar „oude-1 uit Frankrijk en Spanje, uit de re zuster" aan het Zwin profi- Oostzee en de Levant," zódat de teerde het van de grote han- verschillende vlaggen er vrolijk delsbloei van Brugge. Het tol- wapperden. kantoor, dat ook hier gevestigd AT. was, maakte goede zaken door' ^tet alHjd was het „pays en de schepen, die er langs voeren f® schepelingen of de haven binnenliepen. Deze7?" d®f I^rs<lf,!?at!,on1ah,tf,: schone haven was beroemd en i+ we lezen ook wel van zo Erroot dat ze meer dan 500 veehtpartrien en oproeren, waar- zo groot, dat ze meer dan öou b„ eens ze,fg oosterlingen het leven lieten, v/as een flinke, zwaargebouwde Evenmin heerste er altijd man van vijftig en was nog„vrede en aangename rust" nooit een dag ziek geweest, voor tussen Sluis en de moederstad net ongeval hem overkwam, dat Brugge of tussen de twee han- hem onbekwaam tot werken delszusters aan het Zwin. maakte. Hij had zijn ruggegraat j Groot was vaak de naijver tezeerd, maar was zich nog niet op elkanders welvaart en bloei, bewust, dat hij waarschijnlijkdie men wederkerig zocht te nooit meer iets zou kunnen uit- verminderen, niet altijd door voeren. rechtvaardige middelen. „Dat stil liggen begint me Waar Mude veel pik- en vis- toch zo te vervelen", zei hij te- handel had en het recht met gen zijn vrouw, die bezig was uitsluiting van Sluis x>m an- de kamer wat op te ruimen. j kers en kabels te verkopen, „Je zult wel gauw weer op mo- was Sluis de stapelplaats van gen staan, Tom", antwoordde zij wijnen, had het bloeiende zout- opgewekt, maar in haar ogenzïederijen en een welvarende v/as een bezorgde uitdrukking.haringvisserij. „Ik hoop het, want anders) In die bloeitijd (14e, 15s raken we nog meer achterstal-1 eeuw) was Sluis dan ook veel lïg", antwoordde hij. j groter, niet slechts wat het Het waren slechte tijden vooraantal inwoners betreft, maar zijn vak geweest en Wilson had ook de oppervlakte der stad. een maand of drie geen werk Toen moet Sluis wel 2030.00O gehad. Hij was nog maar een inwoners gehad hebben, dus week weer aan het werk ge- tienmaal zoveel als thans, weest, toen het ongeval plaats. En dat toen de stad veel uit- had gehad. Er waren verschei- j gestrekter was dan nu, is al dene kleine schulden te betalen1 spoedig te zien als men een en hoewel hij een pond per blik slaat op de wallen er om- week van de Algemene Verze-1 heen. Wil men over deze oude kerings Maatschappij kreeg en bolwerken de stad rondwande- nog een kleinigheid van de een len, dan kan men wel op een of andere vereniging, vond zijn uur rekenen, maar dan ziet vrouw het moeilijk om rond te i men ook duidelijk, hoe groot komen. j Sluis eertijds moet geweest De laatste paar weken leek zijn, toen een groot deel van hij wat vooruit gegaan te zijn,deze ruimte volgebouwd was, - - - - wat nu slechts met een klein gedeelte het geval is Nu lig gen er tuintjes of grazen er koeien, waar eertijds huizen stonden, terwijl men op sommi ge plaatsen de wal tot plant- zodat zij hoopten, dat hij wel weer gauw zijn werk zou kun nen opvatten. (Wordt vervolgd.) soen heeft herschapen. In dit plantsoen heeft men in 1924 het borstbeeld onthuld van de ge schiedvorser J. K. van Dale, de man van het bekende woor denboek der Nederlandse taal. Gebcften in Sluis heeft hij zich hoofdzakelijk door zelfstudie op gewerkt tot hoofdonderwijzer en archivaris van zijn geboor teplaats, met ruime kennis van de moderne en van de oude Germaanse talen. Met het ge zicht naar de stad, welker ar chieven hij bestudeerde en waar hij de jeugd onderwees, heeft hét nageslacht deze geschied kundige van naam een monu ment waardig geacht. Enkele granaatspetters van de doelloze beschieting van Oc tober 1944 hebben hem slechts een paar onbeduidende „wond jes" toegebracht. Dit niets ontziende bombar dement van een paar weken heeft een einde gemaakt aan veel schoons te Sluis, behalve aan 80 pet. van de woningen ook aan 't mooie stadhuis, dat een der merkwaardigste gebou wen uit ons land was, een mooi voorbeeld van Vlaamse bouw stijl, met een toren of belfort omringd door vier hoektoren tjes. Vanaf de toren had men een prachtig uitzicht over de om geving, over de rijke polders, waar eens het Zwin stroomde. Van dit prachtige gebouw zijn alleen nog maar de vier muren over, al wat zich daar tussen bevond is uitgebrand. Vernietigd de oude gerestau reerde raadzaal en het museum. Verloren de vergeelde kaarten en oude charters, de handteke ningen van beroemde mannen, de complete verzameling van Van Dale's werken, zowel de schoolboekjes als geschriften over Zeeuwse oudheden. Vergaan de wapens, vlaggen, munten en stenen en de pijn bank, die in de kelder zijn laat ste eeuwen gelukkig in ledigheid doorbracht. Deze klaagzang kan echter eindigen in een jubellied: de vier verschroeide muren zullen weer worden omgetoverd tot een nieuw stadhuis in de oude trant. Dit is geen vrome wens, maar de toezegging^ is gedaan, dat het werkelijkheid zal wor den. Wanneer? Ja, dat zal nog wel enkele dagen (I) duren, over de haast van de wederop bouw in Zeeuwseh Vlaanderen hebt u al genoeg in ons blad gelezen en ik meen te weten, dat er heel wat meer dan een miUioen mee gemoeid is. vim Fantasie. Professor Schermerhom heeft er voortdurend op gehamerd, dat in onze politiële de fantasie een grotere rol moest spe len. Wat dit voor Indië heeft be tekend, is bekend. Het was beslist fantastisch, zo dat het zelfs het Kabinet Beel, dat aanvankelijk hoog met hem wegliep, te gortig werd en Prof. Schermerhom stilletjes op dé achtergrond raakte. In het partijleden gaat het dezelfde kant op. In 1948 speelde de fantasie een zo grote rol, dat men droom de van een Partij v. d. Arbeid, die behalve de S.D.A.P. ook de Liberale Staatspartij en de C.H. Unie zou opslokken en daardoor met 40 a 45 zetels uit de bus zou komen. Dat werd een fantastische mislukking. En nu is gebleken, dat de nuchterheid almeer de overhand krijgt. De fantastische schepping van Schermerhorn brokkelt steeds verder af en de principiële scheidslijnen gaan zich al dui delijker aftekenen. De Delftse hoogleraar bedoel de het goed. Daar «iet van. Maar hij vergat dat er voor de staatkunde toch nog mat meer nodig is, dan een rijke fantasie. Voor de demonstratie en de tuinbouwbeurs der Zeeuwse Groententelers Vereniging, die morgen in de gebouwen der Vei ling te Middelburg worden ge houden, blijkt van de zijde der handelaren grote belangstelling te bestaan. Tot gisteren hadden 14 hande laren van Walcheren, Zuid-Be veland en buiten de provincie een stand besproken en het staat wel vast, dat er nog genoeg andere handelaren aanwezig zullen zijn, die, hoewel niet aan een stand, toch cle belangstel lenden van de gewenste inlich tingen zullen voorzien. O.m. zal er een stand zijn van de Plantenziektekundige Dienst, van de Uienfederatie en van een handelaar uit Zuid-Holland, die nieuwe en verbeterde tuinbouw- werlctuigen en -machines, w.o. een nieuwe fruitsorteermachlne, zal demonstreren. Deze tentoonstelling is niet alleen van belang voor de be roepstuinders, maar ook voor cle particuliere tuinders en de huurders van volkstuinen. Bo vendien zullen ook de huisvrou wen er veel kunnen leren, want er zal in het bijzonder gewezen worden op de velerlei soorten en de kwaliteit der verschillende groenten. In verband hiermede is de tentoonstelling dan ook tot des avonds negen uur ge opend. De leerlingen van de Groententeeltvakschool zullen hier met het tentoonstellen van de diverse verbeterde groenten- rassen, welke productiever en gezonder zijn, voor het eerst naar buiten treden. Al met al belooft het een be langrijke dag voor de Zeeuwse groententelers en -handelaren te worden. De officiële opening wordt des morgens om 11 uur verricht door ir W. v. Soest, Rijkstuin- bouwconsulent voor Zeeland. Het conflict bij „De Schelde" afgewend. DIRECTIE ZAL MET BEAMBTEN-KERN OVER PENSIOENREGELING SPREKEN. Zoals bekend konden de amb tenaren van de Kon. Mij. „De Schelde" te Viissingen niet tot overeenstemming komen over een herziening der pensioenregeling (in ongunstige zin voor de amb tenaren) en het instellen van een beambtenkerri, welke met de di rectie namens de ambtenaren zou kunnen onderhandelen. Op de laatst gehouden vergade ring van de georganiseerde ambte naren is besloten het overleg, dat door bemiddeling van de Metaal- bond zou geschieden, te beperken tot de pensioenregeling en de we derinstelling van een ambtenaren- kern en niet te spreken over de overwerkbe taling. Inmiddels heeft op het kantoor van de Metaalbond onder leiding van de directeur een bespreking met de Schcldedirectie plaats ge vonden. Hierbij werd ten aanzien van de vorming van een beambtenkern op vlotte wijze volledige overejn- stemming verkregen. Ten opzichte van de pensioenregeling bleek bet niet zo gemakkelijk tot een ge meenschappelijke mening te ko men, aangezien zowel de directie als de Metaalbond zich op het standpunt stelden, dat dit een In terne aangelegenheid is, waarbij rechtstreekse inmenging der vak organisaties niet gewenst is. De directie verklaarde zich echter be reid om op korte termijn de her ziening der pensioenregeling met de te kiezen kern in behandeling te nemen en hierbij aan de wen sen, welke vertolkt zijn, aandacht te schenken. Bovendien zal aan de kern gelegenheid worden gegeven zich bij deze besprekingen te doen bijstaan door een pensioendeskun- dige, die in overleg met de hoofd besturen der vakorganisaties wordt aangewezen. o Door de mosselkwekers tc Bruinisse zijn vorige week 3500 tonnen mosselen aan de hande laren geleverd. De te Bruinisse gehouden col lecte voor „Het Hoge land" heeft U: f 48.opgebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2