ZEEUWSCH DAGBLAD De volgende stap is aan de Veiligheidsraad Een tweede Lntine-gescliiedenis. Eerste Kamer keurde verschillende wetsontwerpen goed. Landbouw en fruitteelt staan er nog niet slecbt voor. Advies van Winkelmans vertegen woordiger was vrijbrief voor ernstige collaboratie. NIEUWS Chr.-Historïsche Unie. ingediend. Dr Beel Kabinets formateur. Zullen de Russen niet antwoorden? Consultatieve raad van W.-Europese Unie. Wijziging afwikkeling geldzuivering 1947. Wanneer het nog enkele weken regent wordt de toestand echter critiek. SNIPPER" Bereidverklaring voor texliel niet meer vereist PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ondernemende Zaandammers willen goudschip lossen. Beschuldigde directeuren van alle rechtsvervolging ontslagen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- Str. 70. Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4© JAARGANG No. 997 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 14 JULI 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg: Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.37 u., onder 20.54 u. Maan op 15.57 u., onder 0.30 u. Hoogwater Donderdag 15 Juli: Vliss igen: 9.05 u. 1.66 m., 21.28 u. 153. m. Wemeldinge: 10.38 u. 1.58 m., 22.59 u. 1.39 m. HET PALESTIJNS PROBLEEM. Het II ia was de vorige week 40 jaar geleden, dat de Chris telijk Historische Unie tot stand kwam. Een Unie. Er werd niet een nieuwe partij opgericht, maar een drietal bestaande groepen verenigden zich tot een unie onder leiding van Jhr Mr A. F. de Savornin Lohman. Aanvankelijk was er, als vrucht van de jarenlange voor bereidende arbeid van Mr Groen van Prinsterer één Prot. Chris- teiijke partij waarvan Dr Kuy- AlH6riKH8IlSB FBSOllltiG per de bezielde leider was en waarin Mr de Savornin Lohman nm Ulippn ffl PU een belangrijke plaats innam. 1 UI CU IC OlahCli Kuyper en Lohman. Twee vooraanstaande figuren in het anti-revolutionaire kamp. Mede- Zijn opvatting over de huidige standers en tegenstanders te- situatie in Palestina, zonder noeh- vens. Jarenlang hebben zij tans aanbevelingen te doen, for- vruchtbaar samengewerkt, maar mu\eerde Hemadotte in 6 punten, tenslotte kwam het tot een tot-p Bel(Je partijen moet duldeiijk tsi. hS, 5Sk."hSft ai 1>« revolutionaire partij. t °.rak„ Daarnaast was er in Friesland2' °m tot dlt doel te geraken de Friesch Christelijk Histori- BERNADOTTE'S MENING OMVAT ZES PUNTEN. Gisteren heeft Graaf Bernadotte voor een tot in de laatste hoe ken bezette zaal van de Veiligheidsraad het woord gevoerd over Palestina. HjJ verklaarde b(j de toelichting van zijn reeds inge diende rapport niets meer te kunnen doen. „De volgende stap is tlianB aan U, m\jne heren", zo zeide hjj. Bernadotte achtte effec tieve interventie door de raad en een bevel tot onmlddelijke sta king van het vuren de meest beslissende factor in de Palestijnse toestand. den gemaakt van de voorzienin gen der artikelen 41 en 42 van het handvest. (Economische sane- j ties.) 5. Een wapenstilstand ontstaan j door een onderbreken van het vu ren en de demilitarlsatle van Je ruzalem zou een uitgebreide pe riode van rede moeten garande ren, waarin met het grbotst mo gelijke effect bemiddelingspogin gen in het werk gesteld zouden kunnen sche groep onder leiding van Mr J. Schokking, terwijl later onder leiding van Dr A. W. Bronsveld de Christelijk Histo rische Kiezersbond tot stand kwam. Deze Bond, die aanvan kelijk een sterk anti-Rooms ka rakter had, kwam onder leiding van Dr J. Th. de Visser, meer' en meer in het Chr. Historische spoor. In 1908 gelukte het, na lang durige voorbereidende bespre kingen tussen de leiders van deze groepen, tot eenstemmig heid te komen en werd de Christelijk Historische Unie op gericht. zou een ondubbelzinnige order om het vuren te staken, de onmis bare eerste stap vormen. 3. Een tweede en belangrijke stap zou een order ter demilita rlsatle van Jeruzalem zijn. Dit zou het in gebruik nemen van bewa kingsstrijdkrachten der V.N. van behoorlijke sterkte noodzakelijk Veertig jaar heeft deze Unie mee leiding gegeven aan het politieke leven in ons land. Zij is niet uitgegroeid tot een giote partij, wat misschien mede in verband staat met het feit, dat aanvankelijk aan de orga nisatie betrekkelijk weinig aan dacht werd geschonken, maar naar verhouding heeft zij wel een belangrijke invloed uitge oefend. Meermalen werden uit haar kring leidende figuren tot het ministersambt geroepen. In 1946 scheen de Unie ten dode opgeschreven. Het was aan Prof. Schermer- horn gelukt enkele van haar voormannen op sleeptouw te krijgen en de verwachting was, dat deze groep die zich maar vast van het Unie-orgaan had meester gemaakt, zo ongeveer de gehele partij inee zou sle pen naar de Partij van de Ar beid. 4. Deze order moeten gesteund worden door een krachtige uit spraak en het duidelijk besef, dat er, indien een der partijen of bei de zich niet aan de orders hou den, onmiddellijk gebruik zal wor- De minister-president Dr L. J. M. Beel, heeft gisteravond van de Prinses-Regentes op dracht ontvangen voor de vor ming van een Kabinet. De nauwkeurige formulering van de opdracht is nog niet be kend. De minister heeft de opdracht in beraad gehouden. Cochran opvolger van Dubois. „Niet urgent" volgens de Sowjets. Volgens Duitse politieke krin gen, die in nauw contact staan met het Sow jet-Russisch militair bestuur, zou de mogelykheid be staan, dat de Sow jet-Unie in het geheel niet antwoordt op de pro testen van de Westelyke mogend heden. De veronderstelling, dat het Kremlin er ernstig over nadacht het protest van de drie Weste lijke mogendheden te ignoreren, won veld door het gerucht, dat een hoge politieke functionaris aan de communistische hoofd- I redacteuren de volgende bood- Enkele ondernemende Zaankanters zullen een expeditie beginnen, welke hen, indien de opzet lukt, geen windeieren zal leggen, zy zullen n.l. een poging doen om 454 kistjes goud, welke zich nog moeten bevinden in het wrak van een in 1917 getorpedeerd Duits stoomschip, genaamd „Renate Leonhardt", aan de oppervlakte to brengen. Niet van gisteren. De plannen, die in de hoofden van enkele Zaankanters gerijpt1 zyn, dateren niet van vandaag of gisteren. Reeds in 1937 kwam de Wormei» tuinier P, Visser tot de ontdekking hoe kostbaar de lading yercl ai"t- van de ontwerp» 1 kerkorde handelende over de GENERALE SYNODE DER NED. HERV. KERK. Brede discussie over het belijden der Kerk. In de zitting van Maandag schap zou hebben doen toekomen: President Truman heeft de lieer1 „Er is nog niet definitief besloten H. Merle Cochran benoemd tot °P de Westelijke nota's te ant- worden. Indien mogelijk opvolger van Dubois als vertegen- I woorden. Voor de Westelijke mo- volgens de ondernemende Zaan- in deze or zou een plebisciet gehouden kun-1 woordiger van Amerika in de gendheden is het een dringende fcanterseen kleine moeite zijn het nen worden. j Commissie van goede diensten. aangelegenheid, dat zij een ant-1 me^ springstoffen op te blazen, wei was, Ook verscheidene strandjutters waren hiervan op de hoogte. Een van de moeilijkste proble men was, te weten te komen waar precies het schip moest liggen. Als het gevonden was, zou het, Zesmogendheden conferentie over Ruhrgebied? Volgens de diplomatieke corres pondent van de „Daily Telegraph" heeft Frankryk Engeland, de V.S. en de landen van de Benelux uitgenodigd 25 Juli te Parys een conferentie te houden over het toekomstig bestuur van het Ruhr gebied. „Deze kwestie heeft belang voor de crisis te Berlijn", aldus de cor respondent. „Indien de S.U. er in zou slagen, de raad van ministers van Buitenlandse Zaken bijeen te roepen ter bespreking van de Duitse kwestie als geheel, zou zij zeker haar aanspraak op een aan deel in de controle over het Ruhr gebied herhalen." o 19 en 20 Juli bijeen. I [oogstensStéén zetT" zo^terd 20 Juli zullen de v«f lei it Ha roc ton r ministers van Buitenlandse Zaken voorspeld zou er voor de resten consultatieve raad van de ^Tegenalle "verXffin'J «'^-Europese Unie vormen, in legen alle verwacmingen in I)4_n bijeenkomen. Het be is het anders gg J langrijkste doel van hun werk zal van de «.HU lieit een kloek bes«Jn ult het van principieel g de huidige internationale toestand ge uid dat weerk ank vond b,j standpunt van collec- het overgrote deel der Christe- lijk Historische kiezers. Met het Waarne^ers te Londen kennen gevolg, dat zij met eenzelfde1 6. Er zou speciale aandacht aan geschonken moeten worden, dat de Arabieren het recht behouden terug te keren naar hun woon plaatsen in het door de Joden be zet gebied. Wat Bernadotte dacht, bracht de Amerikaanse afgevaardigde gisteren ter tafel en wel in een resolutie, waarin de toestand in Palestina een bedreiging van de vrede genoemd wordt volgens ar tikel 39 van het handvest. De re solutie verzoekt de leden van de Veiligheidsraad, de regeringen en de betrokken autoriteiten te ge lasten instructies tot het staken van het vuren uit te geven bin nen drie dagen na eventuele aan vaarding van de resolutie door de V eiligheidsraad. By het in gebreke blijven van een van de regeringen of welke betrokken autoriteiten om zich naar het bevel van de Veiligheids raad te schikken, zou onmiddellijk door de Raad verdere maatregelen overwogen moeten worden. Voor de stad Jeruzalem moet een order uitgevaardigd worden tot een onmiddelyk en onvoor waardelijk staken van het vuren, die 24 uur na de aanvaarding van de Amerikaanse resolutie van kracht moet worden. De heer Cochran is sedert 1914, woord ontvangen, zodat zij zich j waard^or de lading gemakkelijk in de buitenlandse dienst van de kunnen beraden op hun volgende aan de oppervlakte zou kunnen V.S. en heeft sedert Nov. 1947 de't stappen. Voor de Sowjet-Unie be- wor(jen gebracht. rang van gezant. Hij werd gebo- staat er echter in het geheel geen ren In 1892 te Crawfordsville (In-(urgentie". diana en studeerde aan de univer- Volgens sommige Duitse krin- slteit van Arizona. Op de eerste en tweede bijeenykomst van het De Wormerveerder Sleepboot kapitein v. d. Toorn interesseerde zich ook voor het plan en samen vr -»rbereidende comité van des kundigen voor de internationale monetaire en economische confe- renxtle van Genève trad hij op als adviseur. gen verwachtte men Sokolofsky j kwamen zij in aanraking met ze niet uit Moskou terug „alvorens kere kapitein de Vries, die van het Sowjet-Rtisslsche antwoord een opvarende van een ander op het Westerse protest gereed is j Duits schip uit het convooi te voor overhandiging, wanneer al- weten was gekomen waar het thans inderdaad enig antwoord schip precies lag. wordt gegeven" De Eerste Kamer heeft giste ren verschillende wetsontwerpen zonder bespreking goedgekeurd. Tegen het ontwerp inzake tus sentijds ontslag van leden van leden van Ged. Staten houders werden mers was ook de heer Schnei der (K.V.P.). Verder werd nog zonder beraad slaging of stemming goedgekeurd het wetsontwerp houdende rege- en wet- i ling der waardering van effecten door de heren bij de belastingheffing en dat tot Hij voer samen met de goud- jagers naar de bewuste plaats en inderdaad wisten ze het wrak met behulp van een sleeplijn te peilen. Dit gebeurde in 1939. Ze plaat sten een boei boven het wrak. Tijdens de bezetting haalden de Duitsers de boei echter weg. In '45 werd een nieuw offensief ingezet. In '47 veegde de marine het terrein schoon. Het weer was toen te ongunstig om iets te doen. De mannen zaten echter niet stil. Men kreeg de beschikking over een duikerskooi, zoals ook Al ge ra (A.R.), Reyers(C.H.) I wijziging van de wet op de ver- gebruikt werd bij de berging van en Molenaar (V.V.D.) bezwa- mogensaanwasbelasting en vanhet goud van de „Egypt" In de ren ontwikkeld, op dezelfde gron- j de wet op de vermogensheffing Middellandse Zee' den als in de Tweede Kamer aan gevoerd. Ook de heer Branden burg (Comm.) verklaarde zich tegen het ontwerp. Het werd ten slotte aangenomen met 20 tegen 4 stemmen. Onder de tegenstem- Het ministerie van financiën deelt mede, dat fn het staatsblad van gisteren een wijziging is op-? genomen van de Beschikking Af wikkeling Geldzuivering 1947. Hierdoor is de saldogrens, waarbij inschrijvingen in het grootboek 1946 zonder machtiging van de zij aantal zetels als in 1937 in de Kamer terugkeerde. En terwijl de Partij van de Arbeid, de srote bijenkorf waar ook de C.H.G, verwacht werd, de vo rige week, wat het aantal stem men betreft, méér dan twee ze tels verspeelde, zag de C.H.U. haar zetels met één vermeerde len, terwijl haar stemcijfer met 1.5 pet. omhoog ging. Gaarde zouden we voor de toekomst, de C.H. Unie een kort bestaan toewensen, omdat aan de aanstaande bijeenkomst, gezien tegen de achtergrond van de Duitse crisis, een bijzondere waarde toe. Zjj wijzen er op, dat de vijf mogendheden, bestaande uit België, Nederland, Luxemburg, Engeland en Frankrijk verbonden zijn met de V.S. in de voorstellen voor West-Duitsland, die in Lon den werden geformuleerd, en dat algemeen erkend wordt, dat deze voorstellen een van de grond oorzaken zijn van de Berlijnse crisis. De coördinatie van de West- unificatie' mét "dé /VR. partij enEuropese verdedigingsplannen de S. G. partij en de slichting met Washington en Ottawa, zal van een grote Protestants Chris- zeker een van de belangrijkste teiijke partij, die kans zou ma ken de op één na sterkste partij te worden, nog altijd het ideaal schijnt. Wij willen echter de nuchter heid betrachten. Vooralsnog is er niet de min ste kans, dat het tot een nieuwe unie als bovenbedoeld, zal ko men. Daarvoor zijn de verschil len van principiële en ook van oractische aard, te groot. Ook qp sfeer in deze verschillende partijen is nu eenmaal een an dere. Voorlopig zullen we dus ge noegen moeten nemen met het bestaan van drie Prot. Christe lijke partijen. onderwerpen van bespreking zijn op de conferentie van Den Haag. De vergadering te Den Haag zal de eerste zijn sinds de consulta tieve raad en andere permanente organen van de West-Europese Unie in April te Parijs werden in gesteld. Politieke politie in Sowjet-zone. Volgfens de „Neue Zeitung" (met Amerikaanse vergunning) is in de Sowjetzone van Duitsland een politieke politie de ,,K 5" op gericht. Het aantal manschappen van dit politiecorps, dat recht streeks in verbinding staat met de „N.K.V.D.", is in de laatste zes maanden zeer toegenomen. De „K 5" heeft tot taak toezicht uit te oefenen op de democratise-1 ^ntvangw ^'der'^lkrtinge'n"**'a^ ring in de Sowjetzone en op deiderden kunnen worden overgedra- toepassmg der bevelen van de be- gen van f 500 gebracht op f1000. zettingsautoriteiten. Uiteraard blijft hierbij de voor- waarde bestaan, dat de houder van. de inschrijving deze zelf niet nodig heeft voor de betaling van zijn eigen aanslag in de heffingen. Een andere wijziging is, dat de da tum van 15 October 1947, waar mede tot nu toe tot het vaststellen van bovengenoemd saldo rekening werd gehouden, niet meer in aan merking wordt genomen. De aanleiding tot deze wyziging Is gelegen in het feit, dat het aan tal grootboekinschrijvingen tussen f 500 en f 1000 zeer groot is. Door de verhandeling daarvan vrij te stellen wordt een belangrijk admi nistratieve vereenvoudiging be reikt, zonder dat daarmede de fis cale controle op de inning van de buitengewone heffingen in ernsti ge mate wordt aangetast. Boven staande regeling treedt In wer king op 15 Juli 1948. Staking op Franse vliegvelden opgeheven. De staking van het grondperso neel der Franse vliegvelden is gisteravond opgeheven na een be spreking tussen het ministerie van Transport en functionarissen van de niet-communistische vakvereni ging- De K.L.M. diensten op hervat. heeft vandaag de en via Frankrijk Morgen conferentie te Frankfort. De militaire gouverneurs van de drie Westelijke zones van Duits land en de premiers van de elf West-Duitse staten zullen morgen te Frankfort bijeenkomen. Men zal de tegenvoorstllen be spreken, die de premiers te Ko blenz hebben opgesteld met be trekking tot de constitutie voor West-Duitsland, welke door de drie militaire gouverneurs te Frankfort werd gemaakt. ambtelijke vergade ringen met algemene stem men aangenomen. Art. 6, over de organen van b ij stand vroeg veel discussie. Sommige leden voel den in deze organen een episco- en kerkbureau- cratie. Zij kwamen er voor op, dat aan de grondvergaderingen aer kerk volledig recht zou worden gedaan. Daartegenover werd door anderen de noodzaak van deze organen met klem betoogd: de beste deskundi gen zouden de kerk en haar delen moeten kunnen voorlich ten en ook het verband met het geheel zou duidelijk moeten worden vastgehouden. De defi nitieve formulering werd naar i de volgende zitting verwezen. Art. 7, over de bedie ningen werd met algemene stemmen aanvaard, nadat ...open bare godsdienstoefeningen" in „kerkdiensten" was veranderd. Art. 8, over het aposto laat werd met enige veran deringen met algemene stem men aangenomen. De wijzigin gen betroffen de formulering van het gesprek met Israël en de omschrijving van de apos tolische arbeid der kerk, die nu als volgt luidt: „De kerk richt zich in de verbreiding van het evangelie tot hen, die daarvan zijn vervreemd om hen terug te brengen tot de gemeente van Ineens. j Van de assuradeuren te Ham- In de avondvergadering werd burg ontving de heer Visser op Christus en zijn kerk en wendt behandeld de wetsontwerpen 1 7jjn verzoek een opgave van de (j LJ' verwachting van het Noodvoorziening gemeentefinan- inhoud van de schepen: 54 kisten Koninklijk Gods in de arbeid der eiën en aanvulling van renten en geld, 754 kistjes goud, 1440 ton kerstening tot overheid en volk kinderbijslagregeling, welke belde cacaoboter, 7 okshoofden rum en z.h.s. aangenomen werden. 50 of 60 ton cokes. Aan het begin van de avond Van deze lading was een deel sprak de heer Hommes (A.R.) aangekomen. Dit klopte, wantvol- woorden van dank en waardering gens eerder gedane informaties jegens de Commissie-Oud en de zou de „Renate Leonhardt" maar regering. Spr. vroeg voor het ge- 454 kistjes goud vervoerd hebben, val deze minister mocht terug- Blijkbaar hebben dus 300 kistjes keren in het nieuwe Kabinet, de ln een ander schip van het convooi zwaar getroffen gemeenten niet te vergeten. Dinsdag 20 Juli zal de Kamer vermoedelijk voor het laatst weer bijeenkomen. o Kamervoorzitters bij de Regentes. De voorzitter der beide Kamers der Staten-Generaal, de heren Prof. Kranenburg en Mr Van Prinses-Regentes ter conferentie ontvangen. gezeten, hetwelk de plaats van bestemming bereikte. Waar dit geld vandaan komt? De heer Visser vermoedt, dat de „Renate Leonhardt" een smok- kelschip moet geweest zijn, waar schijnlijk zelfs een min of meer officieel smokkelschip. Eergisteravond werd er een de gelijke financiële basis gelegd door enkele Zaankanters. Als nu de wind maar goed wil worden... Plette Bourdan, voormalig Frans minister van Voorlichting, en in de oorlog medewerker van de vrjje Franse Radio-omroep te Londen, is Dinsdag bij een boot ongeval voor de Franse Zuidkust verdronken. De landbouwgewassen staan er niet zo slecht voor als vele buiten staanders wel denken. Zeker, er is reden om bezorgd te zijn. Maar gewon- Als wij dus de C.H. Unie ge-j wanneer j,e$ Weer werkelyk gaat veranderen, is nog veel uk wensen met het bereiken nen vaJ1 velen reeds als verloren hadden beschouwd. De van deze mijlpaal dan voegen landbouw staat op een keerpunt. Tot September is er voldoende wij daaraan toe de wens, dat zij regen gevallen. Zal nu nog enkele weken de regen aanhouden, dan zowel m de landelijke- als in de 7J dats funest zy„ voor gewassen, provinciale- en de gemeentelijke politiek, tot een rijke zegen voor lar.d en volk mag worden ge steld. Hitier pleegde landverraad. Karl Ritter. voormalig Duits ambassadeur ln Brazilië, heeft, bij het afleggen van getuige nis In zijn eigen zaak voor het tribunaal te Neurenberg, ver klaard, dat Hitler in 1940 vele geheime documenten aan de Sowjet-Unie heeft uitgeleverd omdat Stalln weigerde over een niet-aanvalsvedrag te onder handelen wanneer de documen ten hem geweigerd zouden wor. Hitier zou volgens Ritter er van overtuigd geweest zijn, dat Stalin van plan was zich aan het verdrag te houden. Onder de uitgeleverde ge heimen zouden zich o.a. de plannen bevonden hebben van een 12-c.M. luchtafweerkanon en van zekere vliegtuigtypen. In het algemeen staan de aard appelen er goed voor, al lijden ze op sommige plaatsen zó door de watervloed, dat verrotting ln de knollen gaat optreden. De uien vertonen een voortref felijke stand ondanks het feit, dat ze op de lage gronden wat gaan vergelen. Anders is het met de erwten. Deze staan er vrij slecht voor, maar naar de mening van des kundigen is dit niet zozeer een gevolg van de regen als wel van do slechte rassenkeuze. De erwtensoorten welke in Zee land verbouwd worden, zijn te ge voelig voor de z.g. voedzlekte. De wintertarwe houdt zich best, de zomergerst valt echter wat plat, terwijl de haver goed genoemd mag worden. meer op de begroting. Minder mooi is het met het hooi, dat nog niet binnengehaald ia en op het veld gaat rotten. Destam- bonen zijn over de grens; vooral omdat ze slecht koude en regen kunnen verdragen. Natuurlijk zijn er afwijkingen op deze algemene Indruk, bijv. in de geïnundeerde gebieden, waar de lage grónden nog te weinig water doorlaten en de vruchten in het water staan. In het algemeen kan geconclu deerd worden, dat van een mis lukking der oogst geen sprake is, maar dat deze dreigt, wanneer het nog enkele weken zal regenen. FRUIT- EN GROENTETEELT. Ook de fruitteelt ondervindt de gevolgen van het slechte weer. Al mogen de percelen er nietNadat een aantal boomgaarden, zo mooi bij liggen, het vlas zelf is over 't algemeen goed. Een ge volg van het feit, dat het plat geslagen is, zal zijn, dat vele per celen met de hand geplukt moe ten worden. Voor de boeren be- .tekent dit een post arbeidsloon vooral in de omgeving van Ka- pelle, zwaar door de hagel geteis terd waren, kwam de regen, die in 't bijzonder het plukrijpe fruit aantastte. In de kersenboomgaar den wordt de zoete Morel zelfs niet meer geplukt. De late kersen hebben een goede kans, als het weer medewerkt. Minder mooi is, dat enkele vroege variëteiten appels en pe ren-, door de grote hoeveelheid vocht gaan scheuren, o.a. de Yel low, die overigens nog een goede prijs opbrengt. Ook de pruimen, waarvan in de komende week de pluktijd is, zijn in sommige boomgaarden wat ge scheurd. Voor de bonen en augurken is het weer nadelig. De bonen lijken goed, maar hebben weinig kans op vruchtzetting, terwijl de augurken veel te groot worden. Ook de wortelen hebben te veel vocht op moeten nemen. Voor de najaarsgroenten kan de hoeveel heid regen, die thans is geval len, geen kwaad. Begrijpelijk worden de werk zaamheden ln de boomgaarden erg belemmerd, hoewel die nu vooral nodig zijn, omdat de kans voor het optreden van ziekten veel groter is. Een prettig idee is, dat de co loradokever het slecht kan vinden in ons natte landje! Van de uiteindelyke financiële resultaten valt nog niets te zeg gen, maar de kans bestaat, dat de Zeeuwse fruittelers nog goede pryzen zullen maken, omdat in andere streken van het land niet zo veel fruit is. Het ls niet zozeer in kwantiteit, dat het fruit achteruit gegaan is als wel in kwaliteit. Ook de fruitkwekers zien vol verwachting uit naar beter weer, Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage deed gisteren uit spraak in de zaken tegen L. Doe- des. directeur van de Hollandse Beton Mij N.V. en de gebroeders De Vilder, directeuren van de N.V. Amsterdamse Ballast Mij. De drie verdachten werden van alle rechtsvervolging ontslagen. Overwogen werd de strafbaar heid, dat verdachten een beroep hebben gedaan op een door hen ingewonnen advies van de hoog ste in die tijd nog in Nederland verblijvende regeringsinstanties. Op 31 Mei en 7 Juni 1940 zijn besprekingen gehouden door het college van secretarissen-gene raal met de vertegenwoordiger van generaal Winkelman, de toenmalige kapitein Schepers. Daarbij werd de mening uitge sproken; dat het. bezettingsleger recht had op onderdak en dat dit leger, daar het ook een lucht macht bezat, moest beschikken over vliegvelden, hangars, start banen en kazernes, waaraan door de Nederlanders medewerking moest worden gegeven. Het Hof overwoog, dat de stel ling dat dr Hirschfeld de indruk had, dat verdachten liever van Duit se opdrachten verschoond wilden blijven. Het Hof oordeelde, dat hier sprake was van een verschoon bare dwaling en dat aan het strafrechtelijk beginsel „geen straf zonder schuld" geweld zou worden aangedaan, indien deze verdachten, die advies hebben gevraagd aan hun regering en zich daaraan houden, al was dat advies onjuist, zouden worden gestraft. De politie uit Eindhoven heeft een expeditieknecht uit Boxtel ge arresteerd, die 20.000 sigaretten gestolen heeft tijdens een trans port vanuit Amsterdam. De broer van de bewuste knecht was mede plichtig en werd eveneens achter slot en grendel gezet. In de nacht van Woensdag op Donder dag wordt de Sibajak met ruim verstandig, 700 repatrierenden te Rotterdam - terugverwacht. Deze maand wordt het eerste toestel van een serie van 12 convair-llners voor van de vertegenwoordigersde K.L.M. op Schiphol verwacht, van generaal Winkelman, dat de Het toestel kan 40 passagiers ver bezetter het recht heeft wer- voeren. De actie-radius bedraagt ken aan vliegvelden te vorderen 1280 k.m., de snelheid 540 k.m. niet juist is. IP- - Vandaag zullen de Ame- Naar het oordeel van het Hof rikaanse steenkoolmijnen weer is het niet de strekking van het opengesteld worden, waarmede Landoorlogsreglement de bezet- jeen sinde komt aan de staking ter rechten toe te kennen, doch van ach^ daSen« waarbij ruim alleen hem in de uitoefening van zijn feitelijke macht aan bepaal de grenzen te binden. Het Hof gaf als zyn mening dat een advies als het onderha vige een vrijbrief geeft voor de meests ernstige collaboratie, en dat de hier te lande gebleven re geringsinstanties, die de Duitse oorlog hadden meegemaakt, beter hadden moeten weten. Het Hof was van oordeel, dat het gege ven advies onjuist is en ln stryd met het landoorlogreglement. Het Hof gaf als zijn oordeel, dat vast is komen te staan: dat verdachten het gegeven ad vies strikt hebben opgevolgd, dat zij geen opdrachten hebben geambieerd of nagejaagd, dat hun werk slechts voor een vyfde gedeelte Duits werk was en 100.000 arbeiders betrokken waren. De K.L.M. zal in Octo ber van dit jaar een wekelijkse dienst openen op Shanghai. Gisteren zijn i.v.m. het onderzoek van het England-spiel door de parlementaire-enquêtecommissie gehoord kriminaldirektor Schreie- der en de oberstleutnant Giskes. Westkapelle's Dames koor naar de mijnstreek. De kerkelijke fanfare St.Jozef te Kerkrade-Kaalheide heeft het Westkapelle's Dameskoor uitgeno digd om ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van „Sint- Jozef" een concert te geven in om het leven naar Gods geboden en belofte te richten". Art. 9, over de geeste- lijke vorming der jeugd werd vrijwel ongewij zigd met algemene stemmen aangenomen. Art. 10, handelend over het bel ij den der kerk ont lokte een zeer brede discussie. Enerzijds werd gevraagd of met belijden de belijdenis van de Christelijke kerk bedoeld wordt; anderzijds of met gehoorzaam heid aan de Heilige Schrift de aavaarding van Genesis 1 tot Openbaring 22 dan wel de in de Heilige Schrift gevatte bood schap bedoeld wordt. Er werd ook gepleit voor de ongewijzigde aanvaarding van dit artikel. Deze kerkorde is im mers slechts instrument om tot bel ij den te komen, niet de belijdenis zelf en deze formulering geeft een goed Christelijk compromis. Een andere spreker pleitte voor nauwkeuriger omschreven uitdrukkingen; er zou vastge steld moeten worden, dat men in overeenstemming met de be lijdenis der Kerk neeft te predi ken. De vergadering werd daarna geschorst tot Dinsdag. o Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de bereid verklaringen, welke tot dusverre door dit kantoor werden ver langd voor het verkrijgen van vergunningen voor woningin richting-artikelen e.d. inden ver volge niet meer vereist zijn. Zij, wier aanvrage om deze artikelen reeds werd toegestaan, doch aan wie nog geen vergun ningen werden verstrekt, daar zij nog niet over de vereiste bereid verklaringen beschikten, zullen nog door de plaatselijke distribu- tiedienst worden opgeroepen tot het in ontvangstnemen van de vergunningen. Zij, die zowel over een vergun ning als over een bereidverkla ring beschikken, doen uiteraard als zij hun inkopen doen bij de zaak welke hun de bereidverklaring heeft verstrekt. o Nederlands antwoord op Sowjets protest. Zoals men zich herinnert heeft in een nota van 9 Juni j.l. Sowjetregering aan de Nederland se regering bezwaren geopperd tegen een artikel, dat verschene* is in „Het Vrye Yolk" van 13 April j.l., getiteld: „De Russische strategie en het antwoord daarop"» Naar het A.N.P. verneemt heeft de Nederlandse regering op deze bezwaren geantwoord met een no ta, waarin zij te kennen geeft, dat zij bezwaren der Sowjet-regering tegen het betreffende artikel niet deelt en dat het slechts een aan tal theoretische beschouwingen, bevat over mogelijkheden, welke zich zouden kunnen voordoen, in dien er onverhoopt oorlog zou komen, o DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met plaatse lijke buien. Tijdelijk afnemende wind, maar later weer matige en aan de kust vrij krachtige wind Kerkrade. Dit concert zal Zondag- J tussen W. en N.-W. Weinig ver avond 18 Juli plaats hebben. andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1