Beslissing over Israel's ligt op de slagvelden. toekomst INIEUWS Zuilen Belgische liberalen voorstel Plebisciet steunen Weer 'n Zesniogendhedenconferentie? Luchtverbindingen met Frankrijk verbroken. Internationale Studenten-invasie op Walcheren en Znid-Beveland. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Moedgevende cijfers. Tenzij de V.N. onmiddellijk krachtig ingrijpen. Vleesranisoen binnen kort verhoogd. Ranter in cassatie. Kentering in liberale kringen Ook Met-communisten staken vandaag. Muiterij op Amerikaans stoomschip. Geruchten omtrent het nieuwe Kabinet. Blokkade van Berlijn politieke zet. SNIPPER Middenstaniispartij protesteert tegen zetel verdeling. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 996 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 18 JULI 1948 Hoofdredacteur: R. ZUTDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. K. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- ea ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.36 u., onder 20.55 u. Maan op 14.35 u.. onder 0.22 u. Hoogwater Woensdag 14 Juli. Wissingen: 7.58 u. 1.78 m„ 20.21 u. 1.58 m. Wemeldinge: 9.37 u. 1.65 m., 21.58 u. 1.42 m. T~\e politieke toestand in Eu- ropa is ver van gunstig. En uit de aard -der zaak is dat van niet geringe invloed op het economische leven. Als er meer vertrouwen was, als er inplaats van wantrouwenen en onderlinge samenwerking bij de \Toegere geallieerden meer de begeerte was om samen te werken tot het verkrijgen van orde en welvaart, dan zou b.v. de toestand in Duitsland een ge heel andere zijn. Als in Nederlands-Indië een andere meer standvastige en doelbewuste politiek was ge voerd, dan zou het met de weer- opleving van het bedrijfsleven in Indië geheel anders zijn ge steld en zouden de bronnen van welvaart in deze rijke landen ontsloten zijn ten bate van Ln- dië en Nederland beide. Door de politieke spanningen wordt het herstel in heel de linie in niet geringe mate tegenge houden. P n toch, ondanks dit alles, 1 spreken de statistieken een taal, die tot op zekere hoogte moedgevend kan worden ge noemd. Volgens de statistieken wer den hot vorig jaar in Engeland, Scandinavië en België meer goe deren geproduceerd dan in het jaar voor de oorlog. Na afloop van de oorlog kwam men in Nederland tot de ont dekking, dat in onze fabrieken op iedere drie machines er één vernield of gestolen was. Onze industrie produceerde slechts 30 van de productie van 1938. In enkele jaren tijds is men er in geslaagd ondanks de enorme verwoestingen in het materiaal de productie op te voeren tot 105 België, dat de vrede inging met 'n aanzienlijke economische voor sprong op de Noorderburen, had eind 1947 een productie, die 7 lag boven de vooroorlogse pro ductie. Frankrijk produceert thans 95 tegen 41 in 1944 van de vooroorlogse productie. Zelfs Italië, dat in 1945 nog aan aan het eind van zijn economisch latijn was heeft met 70 pro ductie een redelijk herstel be reikt. \I7at de scheepswerven de slagaders van de grote han del betreft, hier is de vooruit gang nog opmerkelijker dan bij de industrie. In aanmerking geno men, dat de belangrijkste werven van het Westen onder intensieve bombardementen hebben gele gen, mag het verbazingwekkend heten, dat het aantal in aanbouw zijnde ssehepen op de werven in 1947 hoger was dan in 1939. De Nederlandse handelsvloot is te ruggekeerd tot 83 van de vooroorlogse onnage. Het verkeer per rail was in 1945 van alle het meest getrof- len object. Nederland neemt de somberste plaats in met 92 verwoestingen. In Frankrijk was 50 van de capaciteit vernie tigd, in Italië 40 "r en in België omstreeks 60 "rDe totale ca paciteit van al deze landen te zamen op de spoorwegen is thans hoger dan in 1938. Ondanks alle na-oorlogse moeilijkheden zijn er uit stekende productie-cijfers van de Engelse mijnen. De uitrusting van de Britse mijnen is sterk gemoderniseerd. Thans wordt 70 'A van de steen kool in Engeland gedolven door in Engeland gemaakte machines. Italië heeft in Sardinië twee nieuwe mijnen geopend, die de nationale productie zullen ver drievoudigen. In de rivier de Po zijn pijpleidingen gelegd ter ex ploitatie van daar aanwezige gassen. De electrische krachtsontwik keling in de bij het Marshallplan aangesloten landen bedroeg in 1938: 130.000 millioen kilowatt. In 1947: 170.000 millioen kilo watt. De steenkoolproductie op het continent bedraagt thans 90 van het vooroorlogse kwan tum tegen 41 in 1945. Deze cijfers in hoofdzaak ont leend aan een beschouwing in „De Nieuwe Eeuw", zijn zeker niet ongunstig. Ook de voedselpositie is in niet geringe mate verbeterd. Alleen met de woningvoorzie ning ziet het er nog ver van gun stig uit, om van het financiële vraagstuk maar niet te spreken. Voor ons land betekent de ontwikkeling van het Indische vraagstuk een geweldige handi cap. Met moed. beleid en trouw zou het mogelijk geweest zijn aan het gerechtvaardigd verlangen van de Indische bevolking naar meer zelfstandigheid tegemoet te komen, zonder ons land nu en voor de toekomst te ruineren. BERNADOTTE TOT DE VEILIGHEIDSRAAD. DE TOEKOMST van de Joodse staat zed op het slagveld worden beslist, tenzij de Verenigde Naties onmiddellijk krachtig ingrijpen in Palestina. Dit is een van de conclusies, die Graaf Folke Bernadotte, de bemiddelaar der Ver. Naties, heeft getrokken in een schriftelijk rapport, dat hij gisteren aan de Veiligheidsraad heeft overhandigd, en dat hij vandaag mondeling zal toe lichten. Volgens het rapport heeft de wapenstilstand geen der beide partijen werkelijk voordeel gebracht. Over het politieke aspect zegt het rapport, dat de tijd de Joodse regering de gelegenheid verschaft haar politieke organisatie te versterken waarmede samengaat, dat ook de politieke positie psychologisch versterkt wordt. POSITIE DER JODEN DEFENSIEF. Bernadotte werd, toen hij gis teren op La Guardia arriveerde, verwelkomd door Trygve Lie, de secr.-generaal der V.N., met wie hij een kort onderhoud had. Wat betreft de in het rapport behandelde positie der Joden ver klaart Bernadotte, dat deze in hoofdzaak defensief is. „De tijd is aan de Joodse kant, in zoverre, dat hij hun meer mogelijkheden verschaft om hun defensieve posi tie te consolideren en hun mili taire organisatie te verbeteren", aldus Bernadotte. Met betrekking tot zijn bemid delingspoging rapporteerde graaf Bernadotte, dat de voornaamste vraagstukken, die zich voordeden, waren: de verdeling, de vestiging van een Joodse staat, de Joodse immigratie en de status van Jeru zalem. „Men is zich er terdege van bewust, dat er geen kans is op een vreedzame regeling van het geschil Indien er niet ten minste enige bereidwilligheid bestaat bij belde partijen alle wegen te onder zoeken en wanneer niet beiden be reid zjjn zich te onthouden van gewapend geweld." Het rapport besluit: „De vraag moet beantwoord worden of de internationalo samenleving een toevlucht tot gewapend geweld wil tolereren als een oplossing van het Palestijnse vraagstuk. De be reidheid hiertoe zou vele gevaren voor de vrede in het gehele nabjje Oosten zo niet van de wereld kun nen meebrengen". Uit Lake Succes wordt verno men, dat de Amerikaanse delega tie na aankomst van Bernadotte de Veiligheidsraad verzocht heeft zo spoedig mogelijk bijeen te ko men. Zij was zelfs bereid een nachtzitting te houden, indien Bernadotte daartoe in staat zou zijn. Gisteren heeft de Amerikaan se delegatie de gehele dag met die van andere landen, voorname lijk Engeland, besprekingen ge- I voerd. Het is echter nog niet ze- j ker of de V.S. een resolutie zul- I len indienen of dat dit aan En geland overgelaten zal worden. De vraag is nu, of de delega ties, na Bernadotte gehoord te hebben, onmiddellijk aanleiding vinden te verklaren, dat een be dreiging van de vrede optreedt. De meerderheid» van de raad, zo meldt Reuter, is van oordeel, dat de tjjd aangebroken is om krach- tiger maatregelen te treffen. Er zal echter veel van Bernadotte's rapport afhangen. DE ORANJEWIMPEL bij de Nederlandse vlag. Teneinde eenheid in het ge bruik van de Nederlandse vlag te bevorderen, heeft de Raad van Ministers de volgende richtlijnen voor het gebruik van de oranjewimpel bjj de Neder landse vlag vastgesteld. Op verjaardagen van alle leden van het Koninklijk Huis wordt door alle officiële instan ties gevlagd met oranjewimpel. Op feestelijke gelegenheden, waarbij de twee-eenheid Neder land en Oranje tot uitdrukking wordt gebracht, wordt even eens door alle officiële instan ties gevlag met oranjewimpel. In alle andere gevallen „dus b.v. op de nationale herdenking op 5 Mei" wordt gevlagd zon der oranjewimpel. Het bovenstaande geldt voor alle gebouwen en terreinen, on afhankelijk van het feit of voor of op het gebouw zelf wordt gevlagd. Hilversum heeft zijn eigen vlieg- j veld, in de eerste plaats bestemd voor sportvliegers. Prins Bern- hard heeft het Zaterdagmiddag officieel geopend. De Prins arri- i veerde in zijn eigen toestel op het vliegveld. De strijd in Palestina. Volgens het officiële Egyptische communiqué zijn Egyptische lich te patrouilles enkele Zuidelijke voorsteden van Jeruzalem binnen gedrongen. De Joden leden zware verliezen. Joodse troepen hebben Majdal Yaba, ongeveer 5 K.M. ten Zuid- Oosten van Ras Ei Ain, het wa tervoorzieningscentrum van Jeru zalem, bezet. De Iraakse troepen te Ras El Ain zrjn d:or de lucht macht van Israël zwaar gebom bardeerd. Hun positie wordt ha chelijk, daar de Joden eveneens de hellingen van de heuvels in Judea hebben bezet. De Syrische minister-president heeft medegedeeld, dat de poli tieke commissie van de Arabische Liga vandaag te Amman, de Transjordaanse hoofdstad, bijeen zou komen. In de jaarvergadering van de j R.K. bond van arbeiders in de 'slagers- en aanverwante bedrijven „St. Joris" werd medegedeeld, al dus de „Volkskrant", dat in de naaste toekomst een verhoging van het vleesrantsoen verwacht I wordt, waarby niet alleen het pu- bliek gebaat is, maar .vaardoor ook het bedrijf zich beter zal kun nen ontplooien. i Naar wij vernemen is de Kamer van de Raad, die de zaak Rauter 20 October a.s. in cassatie zal be handelen, als volgt samengesteld President Mr H. Haga; raads heren Prof. Mr Dr J. H. W. Ver zijl, Prof. Mr Dr S. van Brakel, ProfMr W. P. J. Pompe; militair raadsheer luitenant-generaal P. W. Best, byzitter vice-admiraal F. J. Heeris en griffier Mr H. van Oordt. Het is nog niet bekend, of Mr A. M. baron van Tuyll van Se- I rooskerken dan wel Prof. Mr G. E. Langemeyer de functie van procureur-fiscaal zal vervullen. Na het verzoek van koning Leopold om het volk te doen be slissen over zijn eventuele terugkeer op de Belgische troon, heb ben de verschillende partijen een zekere activiteit inzake de ko ningskwestie ontwikkeld. Zo heeft het dagelijks bestuur van de Belgische Liberale Partij Zaterdag in een motie aangedrongen op een spoedige oplossing van dit probleem die het land ten goede komt. EIND JULI TE PARIJS. Volgens een correspondent van het Faryse blad „Franc Tireur", aldus meldt het Sowjet-Russisch Nieuwsbureau Tass uit Parijs, zul len Frankrijk, Engeland, de V.S., België, Nederland en Luxemburg, op initiatief van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken, eind Juli of begin Augustus we derom een zesniogendhedenconfe rentie te Parys beleggen om tot een uiteindelijke overeenkomst te komen over de uitvoering van de Londense aanbevelingen en over een spoedige organisatie van een West-Duitse staat. De achtste Juli, aldus de cor respondent, heeft het Franse mi nisterie zich ln dit verband met een. strict vertrouwelijke nota tot bovengenoemde landen gericht. De officiële antwoorden zouden nog niet ontvangen zijn, maar een der leidende Engelse functionarissen zou verklaard hebben, dat dit voorstel ongetwijfeld zou aan vaard worden. De zes landen zul len niet door hun ministers van Buitenlandse Zaken, doch door middel van hun diplomatieke be trekkingen vertegenwoordigd zijn, aldus de correspondent. Het Franse voorstel voorziet, zo vervolgt de correspondent, in de oprichting van twee commissies: 1. Ter bespreking van de her ziening der grenzen van de West- Duitse staat. 2. Ter bestudering van het Ruhrvraagstuk en de speciaal voor het Ruhrgebied in te stellen regering. o Voorzitters A.R. en C.H. T weede-Kamerf racties. De Anti-Revolutionaire Tweede- Kamerfractie heeft als haar voor zitter aangewezen de heer J. Schouten, de fractie der C.H. Unie de heer H. W. Tilanus. De motie, die in zeer vage be woordingen is gesteld, geeft aan onbevangenheid de verschillende oplossingen van de koningskwes tie aan elkaar te toetsen en on verwijld een oplossing te zoeken. Men vraagt zich af in hoeverre de Liberalen op hun anti-roya listisch standpunt zijn terugge komen. Dat er iets gewijzigd is in hun mening ten aanzien van de koningskwestie staat wel vast. In het algemeen heeft men uit de motie de conclusie ge trokken dat de Liberale Partij haar vroegere afzijdigheid heeft laten varen en in deze motie te kennen geeft actief te willen deelnemen aan een spoedige op lossing. Van Rooms-Kalholieke zijdè is men bang dat het hier een manoeuvre betreft om de li berale kiezers weer op de hand te krijgen. Bij de jongste ver kiezingen heeft de Liberale Par tij namelijk heel wat stemmen verloren als gevolg van haar houding in de Koningskwestie. Wanneer deze vrees gegrond is, blijkt weer eens, hoe zeer deze penibele kwestie in de politieke sfeer is getrokken, waardoor een oplossing erg wordt bemoeilijkt. Hoe het ook zij, men zal spoe dig weten waar de Liberalen op aansturen. De door hen ingestel de commissie zal contact moeten opnemen met de andere partij en (in het bijzonder met de Katholieke Volkspartij) en bin nen veertien dagen zal zij ver slag moeten uitbrengen en voor stellen doen. Algemeen wordt aangenomen, dat deze voorstellen ertoe zullen strekken er bij de regering op aan te dringen de volksraadple ging inzake de terugkeer van de Koning doorgang te doen vinden. De liberalen zouden een hiertoe strekkend voorstel in de wetge vende kamers ondersteunen. I Het Socialistische blad „Le Peuple" van gistermorgen weet nog te berichten, dat koning Leopold voornemens zou zijn v.aar België terug te keren, in- dien tweederde gedeelte der Belgische bevolking zich tijdens een volksreferendum ten gunste van hem zou uitspreken. STAKINGSGOLF OVER FRANKRIJK. Nu Schuin an verklaard heeft niet te zullen toegeven aan de druk betreffende de herindeling van de salarisschaal der ambte naren, is over geheel Frankrijk een nieuwe stakingsgolf gestroomd. Het grondpersoneel van de luchthavens is gistermiddag in sta king gegaan, zeer tot ongerief van de K.L.M., die zich genood zaakt zag haar diensten op Parys tot nader order te staken en andere verbindingen geheel om te leggen. de British European Airways alle diensten op Frankrijk heeft stil gelegd. Van de 1500 man personeel lucht- veiligheidsdiensten, die gister^ avond in staking gingen, zouden 1200 tot het verbond van orde, communistisch C.G.T., behoren. Ook de brugwachters en binnen- scheepvaart-arbeiders zijn te mid dernacht een staking van 24 uur begonnen. Schuman zal het niet gemakke lijk krijgen want zelfs het bij de niet-communistische force ouvriere aangesloten verbond van bestuurs ambtenaren, dat het personeel van prefecturen en onder-prefecturen in de departementen en van de diensten buiten Parijs van diverse ministeries omvat, heeft besloten zijn leden te verzoeken vanmiddag het werk te staken wanneer niet aan hun looneisen tegemoet wordt gekomen. Gisteravond verongelukt© op het vliegveld Orly een Dakota met 8 passagiers. Het toestel vatte na de landing vlam en vloog in brand. De deuren waren echter reeds ge opend, zodat de inzittenden zich nog in veiligheid konden stellen. Er wordt thans een onderzoek ingesteld of het ongeluk te wij ten is aan het staken van het personeel van de veiligheidsdienst. De K.L.M.-machine, die gister avond om 22.40 uur op Schiphol moest aankomen, ls pas vanoch tend met zoveel mogrelijk passa giers uit Parijs naar Amsterdam vertrokken. De dienst SchipholRome, wel ke via Marseille gaat, zal thans worden omgelegd via Basel en de route SchipholGenèveRome Tunis wordt voorlopig gevlogen tot Rome. Reuter meldde nader, dat ook S.O.S. werd uitgezonden. Aan boord van het Amerikaan se stoomschip „William Carson" is, naar in een S.O.S.-bericht van het schip wordt gezegd, muitery uitgebroken onder de bemanning. Het schip bevindt zich ter hoog te van de kust van Portugal tus sen Oporto en Lissabon. Het S.O.S.-bericht, dat door radio "Valentla (Zuid-West Ier land)0 werd opgevangen en naar Lloyd's werd doorgeseind, luidt: „Zijn de toestand niet meester, I kom direct". Het schip is van j Genua op weg naar de V.S. Ver- I der zegt het S.O.S.-bericht, dat een ander Amerikaans schip „De Hampton Roads", in de buurt van j de „"William Carson" te zien is. De „William Carson" voer met j een lading steenkool uit de Ver- I enigde Staten naar Genua en vertrok vandaar 5 Juli in ballast 1 naar Dingwall (Nieuw-Schotland in Canada). De bemanning telt 38 koppen. De Prinses-Regentes heeft met het oog op de kabinetsformatie op Huis ten Bosch ontvangen Jhr Mr Beelaerts van Blokland, minis ter van Staat, vice-president van de Raad van State, de voorzitters van al de Tweede Kamerfracties, en de heer Weiter. Over de Kabinetsformatie doen als gebruikelijk reeds tal van ge ruchten de ronde. Algemeen wordt aangenomen, dat Dr Beel opnieuw met de vor ming van een kabinet zal worden belast. Maar even algemeen is de op vatting, dat zijn taak niet gemak kelijk zal zijn. Van sommige ministers staat het vast, van anders is het zo goed als zeker, dat zij niet terug zullen keren. Met name voor Buitenlandse Za ken en Overzeese Gebiedsdelen, zal het naar verwacht wordt een touwtrekken worden tussen de K. V. P. en de P. v .d. A. Ook Bin nenlandse Zaken zal naar men meent moeilijkheden geven, omdat de P. v. d. A. meer invloed op de burgemeestersbenoemingen wenst. Komt er weer een Rood-Rooms kabinet, dan ligt het lot van de Grondwetsherziening in handen van de oppositie. Volgens „Trouw" gaan er ge ruchten, dat het in de bedoeling zou liggen (van wie om Dr van Mook te vervangen. Prof. Romme zou Buitenlandse Zaken krijgen en Mr Joekes Ovei'zeese Gebiedsde len. In „De Volkskrant" betoogt Prof. Romme, dat een spoedige oplossing van de kabinetscrisis ge wenst is, vooral in verband met het feit, dat het derde lid van het ontworpen artikel 208 der nieuwe Grondwet zegt, dat de Kroon der Unie wordt gedragen „door Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, Prinses van Oranje-Nassau, en bij opvolging door Hare wettige op volgers in de Kroon der Nederlan den". Sedert het artikel aldus in eer ste lezing door de Staten-Generaal is aanvaard, heeft zich het feit voorgedaan van het voornemen van Koningin Wilhelmina tot troonsafstand tegen begin van September aanstaande. Het wil ons voorkomen, dat de samenloop van een en ander het reeds op zichzelf op zijn minst wenselijk, zo al niet noodzakelijk, maakt, dat vóór begin September de Grondwetswijziging haar be slag zal hebben gekregen en dus de beide Kamers van de Staten- Generaal zal hebben gepasseerd." Russische erkenning. Het met Russische toestemming verschijnende Berlijnse Communis tische blad„ Vorwaert-s" heeft gisteren in een hoofdartikel toe gegeven, dat -de blokkade van Ber lijn inderdaad een politieke zet is en niet te wjjten aan „technisch® gebreken" aan de spoorwegen. Het blad verklaart: „De toe voerverbindingen zullen automa tisch vrij komen zodra de Weste lijke mogendheden hun weg naar Potsdam terug vinden en wan neer zij het hun gedane aanbod in de uitwisseling van nota's tussen de Sowjet-Unie en de "V.S. in Met hebben geaccepteerd. Eerst hadden de Sowjet-autori- teiten en de onder Sowjet-Russi- sche controle staande pers be weerd, dat de blokkade van Ber lijn uitsluitend was toe te schrij ven aan technische moeilijkheden. De Amerikaanse vliegtuigen hebben een luchtbrug-record ge vestigd, door in de afgelopen vier en twintig uur 1250 ton voorraden naar Berlijn te brengen. Abnormaal hoge water stand van de Waal. De waterstand van de Waal ls door de regen van de laatste da gen opgelopen tot 7.30 plus N.A.P. De veerdienst thans wordt onder houden door een stoomboot met aangekoppelde pont. Het auto verkeer ondervindt hierdoor aan zienlijke vertraging. Weer of geen weer Vier Amsterdamse rechercheurs gearresteerd De Officier va nJustitie te Am sterdam heeft vier rechercheurs, M„ de B„ R. en den O., van het bureau economische zaken van het hoofdbureau van politie ln de hoofdstad, in voorlopige hechtenis doen nemen. Hun arrestatie houdt verband met, en is een uitvloeisel van de in 1946 ontdekte fraude op het toen nog te Hattem gevestig de bijkantoor van het Centraal Distributiekantoor. Nadat de vier verdachten door de rechter-com- missarls, Mr R. p, Cleveringa, wa ren gehoord en hun hechtenis was verlengd, hebben drie hunner. M., R. en den O. tegen hun gevangen neming appèl aangetekend. Walchers fietspad 27 Augustus gereed? Weer of geen weer, ze zijn gis teren gearriveerd, de 140 buiten landse studenten, die samen met een klein aantal Nederlandse col lega's, hun intrek hebben genomen in het wederopbouwkamp te Big- gekerke. Ze zullen op Walcheren werken aan de wederopbouw en tevens hun reisgeld verdienen, opdat zy Holland eens zelf aanschouwen kunnen. OF DE FIETS UIT PARIJS. Wij Nederlanders hebben de naam fietsmatadoren te zijn. Wei nig van ons zouden gedaan hebben wat een tweetal Fransen deed. Zij spaarden de reiskosten en kwa men uit Parijs op de fiets. Trouwens de „Yanks" zijn ook niet bang voor een tripje. Een van hen kwam met Amerikaanse ge lijkmoedigheid door weer en wind uit Bergen op Zoom aangeped- deld. Toen wij er een kijkje kwamen nemen, was het stel bijna com pleet. Er heerste een spraak verwarring. Arikanen, Engelsen, Schotten, Teren, Noren, Denen, Finnen, Zwitsers, Oostenrykers, Italianen en Fransen, alles praatte door en met elkaar. De meesten arriveerden per boot of trein en gingen direct door naar Roosendaal, waar ze werden af gehaald en met bussen door- vervoerd naar de plaats van be stemming. Voor het vervoer werd gezorgd door de D.U.W., die te zamen met Bureau Oogstvoorzi- nlng de gehele zaak in handen heeft. Dit eerste kamp duurt tot 3 Augustus, waarna een nieuwe groep zijn intrek komt nemen en op Walcheren zal blijven tot 27 Augustus. NIET VOOR NIETS. „Wat komen die lui hier doen?" vroeg men zich in de bus af, „zeker vacantie houden?" Het antwoord hierop is vlug te geven. Hoewel deze studenten deels voor hun plezier hier heen gekomen zijn, is het zker niet de bedoeling, dat zij hun tyd in ledigheid door brengen. Het tegenovergestelde is wel het geval. Er zal hard aan gepakt worden én nog wel in het belang van Walcheren. Aan één groep Is n.l. opgedra- Klompen O, die klompen, die Holland se houten klossen. Nauwelijks waren de Ameri kaanse studentes „binnen" of ze stelden de vraag, of ze hier nu van die „echte" „wooden shoes" konden kopen. Dat kón. En mej. Boissevaln, een der 5 Hollandse leidsters, stapte met hen naar de winkel. Zelden zal aan klompen zoveel aandacht zjjn besteed. Bij het uitkiezen liet men zich blijk baar leiden door de gedachte: hoe kleuriger hoe mooier. Na dat men een half uur had ge past en heen en weer gestapt, werd de winkel, sloffend en kloffend met de ogen strak op de klompen gericht en de schoenen onder de arm, ver laten. gen om een nieuw fietspad aan te leggen van Westkapelle naar. Koudekerks, ter vervanging van het vernielde. Gistermiddag heeft een kleine groep reeds een aan vang gemaakt met het werk te. Westkapelle, doch de regen was spelbreker. Wanneer het weer enigszins mee- werkt, zou het mogelyk zijn, dat de tweede groep de kroon op dit mooie werk kon zetten, door de opening te kunnen bijwonen nog voordat het kamp sluit. Het is n.L mogelijk, dat by gunstig weer het fietspad klaar zal komen voor 27 Augustus. Een tweede en grotere groep maakt zich verdienstelijk met het dempen van de tankgracht tussen Koudekerks en Biggekerke. IN WILHELMINADORP DE STUDENTES. Zaten de „heren" in Biggekerke, de dames arriveerden gisteren ln Wllhelminadorp. Vanmorgen zou den de laatste van een groep van 70 studentes arriveren. Het werk van de meisjes bestaat voorname lijk uit pruimen krenten en het trekken van bessen. Dit zal niet alleen Ln de omgeving van Wllhel minadorp gebeuren, doch ook in Kapelie en Wemeldinge. Zij staan onder leiding van 5 Hollandse leidsters, allen natuurlijk studen tes. Kan de regen de jongens in Wal cheren dwarszitten, op Zuid-Beve land kan het weer de plannen nog lelijker ln de war sturen. Het is zelfs mogelijk, dat er van wer ken weinig terecht komt, waar door het reisgeld, dat in tarief- loon verdiend moet worden, niet bij elkaar gebracht wordt. De trips ln Holland zouden dan wel eens lelijk (en letterlijk!) in het water kunnen vallen. Het is wel te hopen, dat, zoals we al hoorden: „The rainy Dutch weather" spoedig in Hollands zomerweer verandert. En mocht het weer toch dwars willen, het Internationale milieu zal zeker zijn vruchten afwerpen. Eerst een felicitatie. Die gaat naar de heer J. Augusteyn te Utrecht, oud-voorzitter van de Prot.-Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. Hij werd be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Een 305-jarige is het gegund een voet bulten de deur te zetten. N.l. Rembrandt's beroemde schilderij „De Nacht wacht". De eerste maal was na de voltooiing van het Rijksmuseum in 1883. Toen werd het van het trip penhuis daarheen gebracht. De mannen, die het droegen, hieven onder de druk van het historisch ogenblik het „Wlen Neerlands bloed" aan. Thans is het, nadat het tijdens de bezetting was „on dergedoken" in een bunker, en te zijn opgeknapt weer in de ge restaureerde Nachtwachtzaal ge plaatst. Gisteren is de Willem Ruys weer te Rotterdam gearri veerd. Het zal nu, zoals dat heet, „geknipt en geschoren" worden al vorens nieuwe reizen te onder nemen. In Mei bedroeg de var kensstapel 866.945 stuks. Dit is, als we ons niet verrekend hebben 10.072 meer dan vorig jaar om precies te zijn. Gisterochtend is te Parijs een overval gepleegd op een wagen van de ondergrondse, waarin zich 18 millioen francs be vonden voor uitbetaling van lo nen. De laatste Duitse krijgs gevangenen zijn gisteren vla Har wich naar hun „Heimat" ge stuurd. Ze wilden veel liever nog wat blijven. En als laatste be richt nog een felicitatie en wel voor Mevr. en de heer Vos uit Arnhem. Zij werden gisteren ver blijd met een drieling van resp. 2000, 1250 en 1800 gram, die ge noemd werden Beatrix, Irene en Margriet. Het partijbestuur van de Mid denstandspartij heeft aan alle fractieleiders van de Tweede Ka mer het volgende telegram gezon- den: „Maken bezwaar tegen gevolgde zetelverdeling. Partij van de Ar beid krijgt 1.4 zetel meer dan aan tal stemmen, terwijl wij, mét slechts 0.2 te weinig, geen zetel krijgen toegewezen. Achten dit in strijd met democratie en negatie van uitgesproken volkswil. Ver zoeke dringend uw invloed te doen gelden voor rechtvaardiger verde ling. Kunnen voorstel deponeren, waardoor aan gerechtvaardigde verlangens van ieder kan worden voldaan." (Zoals bekend is de zetelverde ling ln de Kieswet geregeld. Blij kens ingewonnen informatie wenst de Middenstandspartij wijziging van de voorschriften ten deze.) Uitslag Middelburgse Winkelweek-prijsvraag. Gisteravond is door de Middel burgse Vereniging „Handels belang" als sluiting van de win kelweek, die tijdens de tweed® Zeto werd georganiseerd, een feestavond gehouden in het Schut tershof, waarbij de uitslag werd bekend gemaakt van de grot® prjjsvraag. Op deze avond heeft de voorz. van het Comité, de heer P. J. Doets, een uitvoerige beschouwing gegeven van het welslagen van deze week, waarna wethouder L. J. van 'tWestende de prijzen aan de gelukkigen heeft uitgereikt. De prijswinnaars waren: le pr. de 15-jarige Sjaak Notebaart f 75o.2e prijs P. Tilroe f 300. 3e prijs de 14-jarige Ko Kole f 200.4e prijs A. Huijsman f 100.allen uit Middelburg. De 7 prijzen van f 25 werden toegekend aan A. van Sabben, Goes, W. J. Baars, mej. A. Baars, P J. BaarsSijbrandts. mej. C. in 't Anker. M. Schrier, mevr. M. Geers, allen uit Middelburg. Ver der werden nog 3 prijzen van f25 toegekend aan de Vereniging „Kinderzorg" te Middelburg. DE BILT ZEGT: Regenbuien. Zwaar bewolkt met regenbuien. Naar N.-W. richtingen draaiende en dan tot krachtig toenemend® wind. Koel.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1