Palestijnse kwestie in een dieptepunt. Nieuwe fraude bij Stichting Nederlands Kunstbezit. De stemming in Zeeland. Oplossing moet gevonden worden. „Strijd der Rerijjners verplicht geallieerden te blijven". MORTIERDUEL IN JERUZALEM. POLDERLASTEN IN ZEELAND nog steeds niet opgelest. NIEUWS Loerde Tito op Stalin's positie? Vandaag Sowjet-antwoord? Zomerdag C.J.M.V. te Cadzand. Op slagvelden zware Joodse verliezen. Directeur van Mauritshuis in arrest. Staat voor honderd duizenden opgelicht. Ir G. de Bakker besprak ontwaterings problemen. Twee predikanten namen afscheid. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuvvsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 995 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 12 JULI 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HOZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- e«i ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.35 u., onder 20.56 u. Maan op 13.13 u., onder u. Eerste kwartier 12.30 u. Hoogwater Dinsdag 13 Juli. Vlissingen: 7.01 u. 1.96 m., 19.20 u. 1.73 m. Wemeldinge: 8.47 u. 1.78 m., 21.04 u. 1.51 m. Beschouwingen over de uit slag van de verkiezingen in Zeeland hebben slechts zeer be trekkelijke waarde in verband met de wisselende samenstelling van de bevolking. Sommige plaatsen op Walche ren b.v. vertoonden een niet on belangrijke vooruitgang voor de Prot. Christelijke partijen, wat waarschijnlijk een gevolg is van terugkeer van geëvacueerden uit andere delen der provincie. Het zelfde geldt ook en soms in om gekeerde zin, van andere delen der provincie. Door een vrij sterke verschui ving van de bevolking, gevoegd bij een wisselend aantal van arbeiders buiten de provincie, die hier hun stem uitbrachten, heeft een vergelijking met de cijfers van 1946 betrekkelijk weinig betekenis. Toeh loont het nog wel de moeite de gehouden stemming nog even nader onder de loup te nemen. Het eerste wat daarbij opvalt is de vrij sterke achteruitgang van het aantal communistische stemmen. Dit houdt waarschijn lijk ook verband met het ver trek van hier werkzame arbei ders, waarin het rode element vrij sterk vertegenwoordigd was, maar hoe dit ook zij, het feit ligt er en het is een zeer ver blijdend feit. De poten onder de stoel van de ene communistische afge vaardigde in de Provinciale; Sta ten zijn hiermee radicaal door gezaagd. De aandacht wordt mee ge trokken door het door de K.V.P. behaalde stemcijfer. Op het eerste gezicht is de uitslag voor de K.V.P. al zeer ongun stig Vergelijking met 1946 geeft „GEEN GEBROKEN MAN" ZEI BERNADOTTE. (Van een A.N.P.-verslag-gever.) Op precies kwart over vijf daalde gistermiddag het witte vliegtuig met het grote rode kruis aan de zijkanten en de woorden „Unite Nationas" boven Schiphol. De bewolking was laag, zodat de talrijken, die het toestel afwachtten, het eigenlijk pas zagen toen het vrijwel aan de grond stond. Heel kort daarna verscheen graaf Bernadotte in een aparte loods, waar de pers gereed stond om hem, zoals dat populair heet, „door te zagen". VIRULY VOL GOEDE MOED. Met een lachend gezicht zeide de graaf, toen de heer Plesman, de directeur van de K.L.M., vroeg: „Wat ls dit allemaal", „ziet u dat niet, het is de pers, die mü wacht". Graaf Bernadotte kon echter niet veel meedelen. Voor zijn vertrek had hij nog een onderhoud gehad met Koning Abdulah over de vei ligheid van Jeruzalem. Sedert zijn vertrek had hij geen nadere be richten meer ontvangen, zodat hfl niet ln staat was commentaar te geven op de berichten van de laatste 24 uur. Zijn voorstel tot een nieuwe wapenstilstand was gericht geweest aan de- Arabl sche staten afzonderlijk en de wei gering van de secretaris-generaal van de Arabische LJga achtte hij praematuur en hij wilde eerste de antwoorden der verschillende sta ten afwachten. Hij bleef nog steeds hoopvol Inzake de moge lijkheid tot vrede. zeide: „Myn missie is nog niet geëindigd en van beide, zij den heeft men de hoop uitge sproken, dat ik voort zal gaan met mijn pogingen een oplossing slotte mede, dat hij Zaterdag op Schiphol hoopte terug te zyn om met hetzelfde vliegtuig en be manning naar Rhodos door te reizen. Hij had de grootste lof voor Viruly en zyn mannen." VIRULY VERTELDE. Even later was het ook moge lijk de commandant van het vlieg tuig, A. Viruly, te spreken. Deze vertelde een keer met escorte te hebben gevlogen en nimmer het gevoel gehad in gevaar te verke ren. Het aantal elkaar bestrij dende vliegtuigen is trouwens niet zo groot en er bestaat weinig ge vaar voor afweergeschut, omdat beide partijen in hoofdzaak alleen maar over lichte wapens be schikken. De Joden gebruiken Messer- schmitz en de Egyptenaren Spit fires. De tocht is voor ons niet bij zonder vermoeiend geweest, om dat w\j gemiddeld minder vlogen, dan wij in K.L.M.-verband ge woon z\jn. Wel moest ik zelf veel organiseren en was ook de grond dienst overal erg gebrekkig**, al dus Viruly. Over de toestand zei Viruly, dat deze belangrijk beter is dan kwestie, die jaren oud is, niet in drie weken kan oplossen. Zaterdag vertrek ik weer met graaf Bernadotte en ik verheug mij er op". Om kwart over tien vertrok Bernadotte naar New-York. Joods antwoord aan de Veiligheidsraad. De regering van Israël heeft antwoord gezonden op het tele gram van Manoellsky, voorzitter van de Veiligheidsraad, waarin deze de regering om nadere In lichtingen verzocht over de Jood se weigering, het bestand te ver lengen. Men heeft als antwoord een ver taling van een Arabische leger order gezonden., die men zou heb ben aangetroffen bij een Soeda- nese infanterie-officier, die ln het gebied van Isdoed gevangen ge nomen werd. De order bevat nauwkeurig in structies voor een aanyal op de Joodse stellingen in de nacht van 7 op 8 Juli, 36 uur voor het eind van het bestand. 18 Juli wordt de VI lssingenBres- Ingaande dienstregeling kens v.v. van de Prov. Stoom- bootdlenst, welke opgenomen is in de tabellen 101a en 101b van de Nederl. - Spoorwegreisgids, van kracht. Volgens de Weense correspon dent van het linkse Engelse blad „The People" zou Tito uit de Ko- minform zyn gezet, omdat hy plannen beraamde om Stalin's op volger te worden. Dit zou geble ken z|jn uit geheime inlichtingen, die de correspondent uit Joego slavië had verkregen. Tito zou, aldus de correspon dent, de leider willen worden van een internationale communisti sche beweging. Stalin zou agenten van de Sowjet-Russische geheime poli tie naar Joego-Slavië gezonden hebben om Tito's gangen na te gaan. Zij werden echter spoedig door de Joego-Slavlsche geheime politie opgevangen. Enkele spion nen van Stalin stierven, 'anderen verdwenen en weer anderen wer den haastig naar Rusland terug geroepen, zo zegt de correspon dent. Volgens hem oefent Stalin thans economische en militaire druk uit, waardoor Hongarije, Roemenië en Albanië hun han delsbetrekkingen verbraken met Joego-Slavië. Daarentegen zou Tito proberen de Polen en Tsje chen van het Russische blok af te scheiden. Wat de trouw aan Tito betreft. Reuter meldt, dat Joego-Slavl sche studenten te Moskou een telegram aan Tlto gestuurd heb ben waarin zij hem aanhankelijk heid betuigen. Prof. Ernst Reuter: Prof. Ernst Reuter, de Berlijn- dig; geheel te maken se sociaal-democratische leider,Een terugkomen hiervan zou heeft ln een toespraak tot een so-naar de mening van Sowjet-Rua- clalistisehe massa-bijeenkomst in de Amerikaanse zone, verklaard: „WU zullen de Russische ambities te Herlijn met ons lichaam rem men, zelfs Indien wjj er door ver nietigd worden". „De Russische kolos" zou te Herlijn worden tegengehouden, zo verklaarde hij. „De strijd, door de Berlijners geleverd, verplicht de gealllerden te blijven. Zij kunnen thans de verantwoordelijkheid niet op zich nemen ons aan een eenzijdige dic tatuur uit te leveren", aldus Reu ter. „Gedurende de afgelopen drie jaar hebben de Westelijke gealli eerden in Duitsland terugtocht na terugtocht gemaakt, maar ten slotte hebben zij er genoeg van." Reuter's rede werd gedurende meer dan vijf minuten door de toe juichingen van een menigte van naar schatting 20.000 personen onderbroken. MAARSCHALK SOKOI.OFSKY VERLAAT DUITSLANDO. Maarschalk Sokolofsky, de Sow- jet-bevelhebber in Duitsland, zal Duitsland spoedig verlaten om 'n hoge militaire post in de Sowjet- Unie te aanvaarden, zo deelt men in Duitse politieke kringen, die nauw contact Sowjet-hoofdkwarlier, mede. Men sische kringen te Berlyn een grondslag kunnen vormen voor positief resultaat van nieuwe be sprekingen der vier mogendheden. ROBERTSON NAAR LONDEN. Gisteren Is Robertson naar Lon den gevlogen, waar hij Bevin ver slag zal uitbrengen. Hij zal Dins dag naar Duitsland terugkeren. Zaterdag waren ongeveer 400 jongens en meisjes te Cadzand hijeen gekomen, om de jaarlijkse Zomerdag van de Provinciale Commissie van het C.J.M.V. te houden. Gezien de regen kwam er van het buitenprogramma weinig te recht en daarom werd in de Her vormde Kerk vergaderd. Ds A. de Vries sprak hier als voorzitter der P.C. een openings woord, en Cadzands burgemeester, een verlies van 621 stemmen, te vinden". Wel achtte h(j de hul-men uit de officiële communlqué's Dit beeld is echter niet zuiver. dige stand van zaken een diepte- zou verwachten. Het zal bulten De stemmen op de lijst Weiter punt, „maar", zo voegde hij hier-gewoon moeilijk zijn om tot een zijn zeer waarschijnlijk zo goed j aan toe, „ik ben geen gebroken als uitsluitend afkomstig vanman.' Roomse kiezers. Worden deze stemmen meegeteld, dan is er geen verlies, maar een overschot van 1071 stemmen. De grootste aanwas had de V.V.D. of beter nog de Midden standspartij, die hier niet min der dan 2412 stemmen behaal de. Het is waarschijnlijk, dat alle partijen aan deze belangen groep hun tol hebben betaald. Het. tekent de grote ontevreden heid in middenstandskringen. Maar he'. is tevens een bewijs, dat er an politiek inzicht bij een deel der bevolking nog zo het een en ander ontbreekt. De V.V.D. had een winst van 1647 stemmen te boeken. Voor een deel zijn deze stemmen waarschijnlijk afkomstig van vroegere aanhangers van de P. v. d. A„ die op haar beurt door vroegere communistische kiezers werd versterkt, waardoor uit eindelijk een winst van 1580 stemmen kon worden verkre gen. Een winst, die in verhou Graaf Bernadotte deelde ten- overeenstemming te komen, om dat het standpunt van beide par tijen sterk staat en men een En terwijl Bernadotte zich rept En terwijl Bernadotte zich naar Lake Succes spoedt, is achter zijn rug een strijd ontbrand, welke heviger is dan ooit. Zaterdagavond voor het invallen der duisternis, begonnen de Joden een beschieting op het oude deel van Jeruzalem. stond brand in het Notre-Dame- de heer J. A. Leenhouts, riep de houden met het jongeren een hartelijk welkom toe. Ds Stratlng, Ned. Herv. Fred, verwacht een radicale verandering te 's-Heer Abtskerke, sprak over der Sowjet-politlek. I het onderwerp: „Het oude Woord, WAT ZAL MOSKOU °°k vandaag onze kracht". In ANTWOORDEN i deze rede stond v°°ral de bijbel- Inleiding en de moeilijkheden, die Het Sow jet-Russisch propagan- deze voor veie jongeren oplevert, da-offcnslef in Berlijn duurt on-m het middeIpunt. verminderd voort. Men beschouwt dit als een consolideren van de -Na dc koffiemaaltijd bleek het Sowjet-Russische uitgangsstellin gen voor het begonnen diploma- weer iets beter te zijn geworden, zodat tenminste de estafette door- tieke gevecht, en trekt er geen vond- Koudekerke, de be- conclusies uit voor wat betreft de !'-ltter va» de wisselbeker, moest deze overdragen aan Goes, die „Geheim wapen". Ze maakten hierbij gebruik van een geheim wapen.zynde een 30 c.m. lango stalen buis, gevuld met springstoffen, die door een tijdlont tot ontploffing worden ge bracht. De Arabieren begonnen te zelf- der tijd met de beschieting van het nieuwe Jeruzalem. Bij dit duel vernietigde een bom het vitale electrische koppelstation in het Zuiden van Jeruzalem, waardoor de gehele stad ln het duister werd ding tot de andere partijen gezet en de ziekenhuizen van zeker niet verbluffend kan wor- stroom werden beroofd, den genoemd er waren an- j Volgens berichten uit semi-offi- dere partijen, die percents- j ciële bronnen te Tel Aviv zyn Is- gewijze een hogere winst boek- raëlietischo troepen Zondag Lyd- ten maar die toch belangrijk (ja eil Kamleh binnengetrokken, genoeg is om met het van deze Zy zouden honderden krygsgevan- zijde dreigende gevaar, ernstig genen gemaakt hebben, rekening te houden. Iraakse eenheden zouden zich 'meester hebben gemaakt van een I_J et is niet onwaarschijnlijk, belangrijke stelling in het gebied dat de V.V.D. zulks in tegen- Van Jenin en verder van de ste- stelling met andere delen van ^er Qhazal Jamala en San- het land, voor een niet onbe- dala ten Noorden van Jenin. langrijk deel heeft geprofiteerd Artillerie van het Transjordaan- Van de stemmen, die bij de vo- se Arabische legioen opende het rige verkiezing op de Prote- I vuur op Joodse posities in Jeru- stantse Unie werden uitgebracht. zalem alg represaille voor het be- De C.H. Unie had in vergelij- schieten van het door de Arabie- king met 1946 een winst van ren beheerste gedeelte van de 589 stemmen. Was een groot deel .oude stad op Zaterdag. Er ont- van de stemmen der Prot. Unie (1579)naar de C.H. teruggevloeid dan zou de aanwas van deze I partij veel sterker zijn geweest. Zeer waarschijnlijk is nu het SCHUMAN is niet te overgrote deel van deze kiezers naar links afgezwenkt. De versagen* Franse minister-president, Voor de A.R. partij was de Robert Schuman, heeft verklaard, uitslag met een winst van 1430 stemmen zeker niet onbevredi gend. Ook de S.G.P., die een winst van 851 stemmen boekte, maakte verhoudingsgewijs geen slecht figuur. De Prot. Christelijke partijen hebben over 't geheel genomen zeker niet te klagen. Toch bevat de gehouden ver kiezing waarschuwende elemen dat de regering „niet zal toegeven onder de druk betreffende de her indeling van de salarisschaal der ambtenaren. Zeventigduizend employé's van het departement van financiën en andere departementen zijn thans in staking voor een herindeling der salarisschaal. Schuman haalde officiële cijfers aan ten bewijze, dat de prijzen ten, die kunnen prikkelen totover het geheel sedert December waakzaamheid en werkzaamheid.j.l. niet gestegen zijn. hospitium, van waar uit door Joodse manschappen gevuurd werd. Volgens een Syrlsch commu niqué was het slagveld ln Noord- Oost-Palestlna „bezaait met lij ken van Joden, een 450 ln totaal na de operaties van de laatste 24 uur". Onderwijs. Geslaagd voor het eindexa men B aan het Goese Lyceum D. C. Bom, Yerseke; W. A. G. Dekker, Wemeldinge; P. J. Busch, Borssele; J. G. Doekes, Goes; A. van Fraassen, Vlissingen; J. P. v. d. Hiele 's-Gravenpolder; A. Hoek van Dijke, Hoedekenskerke; J. Israël, Driewegen, J. L. van Koeveringe, Goes; J. L. de Lint, Dordrecht; D. Meijaard, Hans- weert; L. P. Nieboer, Waarde; A. Nijssen, Kapelle; J. R. Osse- waarde, Goes; J. B. v. d. Pol, Goes; I. H. de Rijke, Yerseke; A. J. Salomé, Kortgene; P. L. Schuerman, Ovezande; S. A. M. Sistermans, Goes; D. Theune, Goes; S. Veenbaas, Wemeldinge; C. D. Wabeke, Krabbendijke; A. A. Weststrate, Hansweert; M. Wilschut, Goes; T. C. Wouda, Kloetinge; W. A. v. Wijk, Goes; W. L. de Koeijer, Yerseke. Afgewezen: 3. DE WERKZAAMHEDEN aan de Verkeersbrug VenloRoer mond maken goede vorderingen. De Rijkswaterstaat hoopt de brug eind September te kunnen openstellen. Een overzicht van de werkzaamheden. tekst van het antwoord van Mos kou op de nota's der Westelijke geallieerden. In welke richting het antwoord der Sowjets zou kunnen gaan meent wel af te kunnen leiden uit de reacties, die in de door de Sow jets gecontroleerde pers verschij nen. Volgens die persstemmen is een bespreking over de Berlijnse situatie voor de Sowjets niet mo gelijk buiten het verband met de maatregelen, die genomen zijn om West-Duitsland tot een zelfstan- deze door een mooie overwinning verkreeg. De middagbijeenkomst werd opnieuw in de Kerk gehouden. Ds Wiebos, Ned. Herv. Pred. te Groede, sprak over ,,De jeugd ln de branding". Zowel deze toe spraak als die van 's morgens, werd door de aanwezigen met grote aandacht gevolgd. Een slotwoord werd gesproken door de heer Th. Wijtman als lid der P.C. en het Bondsbestuur. Vrydagmorgen j.l. is te zijnen huize in Den Haag door de Centrale Vermogens Opsporingsdienst uit Amsterdam gearres teerd de 43-jarige directeur van het Mauritshuis, A. B. de Vrie», die ook directeur is van de Stichting Nederlands Kunstbezit te Amsterdam en directeur van het Rijksbureau voor Kunst historische documentaties te 's-Gravenhage. Voorts is gearresteerd de Kunsthandelaar B. Katz uit Dieren, Gebleken is, dat Katz tijdens de bezettingsjaren een vry groot aan tal schilderijen verkocht heeft aan de Kunsthandel Goudstikker te Amsterdam, die hem daarvoor de normale prijs betaalde. De Firma Goudstikker deed op haar beurt de schilderijen opieuw van de hand, en wel o.a. aan de Duitsers. Na de bevrijding vond het Com missariaat-Generaal voor de recu peratie, dat ten nauwste samen werkte met dr de Vries, in Duits land een groot deel dezer schilde rijen terug. Zoals met alle uit Duitsland 'teruggekeerde kunstbezittingen Naar men zich zal herinneren werd op 1 Mei j.l. door de C.V.O. gearresteerd de 22-jarige L. J. v. Waehum, een der hogere ambte naren van de Stichting Neder lands Kunstbezit. Na deze arres tatie werd officieel medegedeeld, dat de opsporingsdienst zich had belast met een grondig onderzoek in de administratie van de Stich ting. Dit onderzoek heeft deze nieuwe fraude aan het licht ge bracht. De Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond vergaderde. land, Ir G. de Bakker, een lezing over de betekenis van de water huishouding in de polders voor land- en tuinbouw. Uitvoerig be- Zaterdag hield te Tholen de Zeeuwse Polder- en Waterschap»- J^eden*'op^het ^ebled^vaT'de ontwatering. bond zyn jaarvergadering, onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker. Aanwezig waren o.m. Jhr Mr A. F. C. de Casem- broot, Commissaris der Koningin, het gemeentebestuur van Tholen, de Griffier der Staten van Zeeland met het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse, het Tweede Kamerlid Mr W. F, E. baron van der Feltz en tal van autoriteiten van Rijks- en Prov. Waterstaat. Het onderhoud van de I h°Se onderhoudskosten van VERDERE SPREKERS. Vervolgens werd het woord ge voerd door Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, de voormalige secr.- penningmeester van de Bond. Hij wegen. de quartaire wegen, welke door sprak over straatbelasting, die in de ingelanden moeten worden j enkele gemeenten geheven zal m zim ooeninirswoord deelde dc 1 onderhouden' is voor de meeste worden. Hij achtte het buiten- Prov. Waterschapsbonden aanlei- gewoon moeilijk om tot verlaging Üx ijL RECEPTIE van de British Empire Society, Zaterdag te Londen, was o.m. aanwezig de Oni van Ife, hoofd van 3.000.000 Yoruba s m Nigerië. De tweejarige Avo Shonekan, een Nigeri- aanse baby uit Londen, wordt door de dochter van de Oni aan de hoogwaardigheidsbekleder voorgesteld. Met kinderlijke gelijk moedigheid ondergaat de kleine de eer van deze ontmoeting. voorzitter mede, dat het bestuur Mr K. J. Munters tot secretaris- penningmeester heeft benoemd, die als zodanig voor de eerste maal aanwezig was. Spr. trok een vergelijking tussen de toestanden van het eiland Tholen ln 1936 bij de laatst hier gehouden vergade ring en die van thans en legde er de nadruk op, dat hier hard ge werkt is aan het herstel en de wederopbouw. Het vraagstuk van de hoge i poiderlasten in Zeeland vraagt i nog steeds om een oplossing. De recente verhogingen van dijk- geschot in onderscheiden polders van f 8.tot f 10 per h.a. maken het vraagstuk voor de ingelanden- eigenaars in verband met de door de regering gevoerde prys- en loonpolitiek erg dringend, aldns spreker. Wat de hoge onderhoudskosten aan de zeeweringen betreft, ver wees hij naar de Commissie- Bommel van Vloten, die nog niet met haar werk gereed is gekomen. werden ze ter beschikking gesteld van de Stichting Nederlands Kunstbezit, die o.m. tot taak heeft zo mogelijk na te gaan of de schilderijen door de Duitsers ge roofd zijn zonder redelijke beta ling, in welk geval ze aan de rechtmatige eigenaar worden teruggegeven. In het geval-Katz nu, die hier zeker geen recht op had, omdat hij over geen enkel bewijs be schikte, waaruit zou kunnen blij ken, dat hij de schilderijen onder dwang had moeten afstaan zon der er betaling voor te ont vangen, heeft Dr de Vries beslis singen getroffen, waarvoor hij thans is gearresteerd. Telkens opnieuw zorgde hij er voor, dat aan Katz schilderijen werden geretourneerd, waarbij hij hem voor de teruggave veelal slechts minimale bedragen aan de Stichting liet afdragen. Uit de boekhouding van de Fa Goudstikker is duidelijk gebleken, dat Katz tijdens de bezetting voor talloze doeken van Goudstikker volledige betaling heeft ontvan gen. Enkele tientallen dezer schil derijen zijn hem nietteming. na de bevrijding bijna kosteloos gere tourneerd. Het onderzoek in deze affaire geschiedt in opdracht van de Haagse officier van justitie, Mr Overbeek, die het hoofd is van de z.g. corruptie-commissie. Beide arrestanten zijn reeds urenlang verhoord. Publicatie van nadere bijzonderheden over deze verhoren dient in het belang van het onder zoek op dit moment nog te wor den vermeden. Wel staat vast, dat beide heren met de manipulaties minstens enkele honderdduizenden verdiend moeten hebben. ding geweest om zich tot de Unie van Waterschapsbonden te wen den, teneinde tot een oplossing te komen. Het wachten is echter nog op Laten we niet over het weer klagen. In Frankrijk ls het heel wat anders. Daar werd aan de Riviera 57 Fahrenheit gemeten; de laagste Juli-temperatuur sinds 1919. In Venetië is 't nog erger. Daar was het gisteren 12 graden en viel op de omringende bergen sneeuw. Maar de Engelsman blijft nuchter. „It's a pity" zegt hij en bestelt „warme zomer kleding". Dat is wat je noemt flegmatiek. - Dat professoren verstrooit zijn, ls een oude grap. Prof. dr E. W. Beth, secr. van het internat. Filosophisch Con gres, dat van 11 tot 18 Aug. wordt gehouden, vertelde er iets van. Eens schreef 'n buitenlandse col lega hem een brief, waarin hij verzocht even op te geven wat voor onderwerp hij zou behande- der poiderlasten te komen, temeerlen. De buitenlandse geleerde was daar een beroep op de provinciale dit vergeten. Het bleek echter, kas geen succes zal hebben. Ten- dat hij nog helemaal geen onder- slotte stelde de heer C. Philipse werp had opgezonden. Kijk, dat de vraag of het mogelijk is, dat noemt men nu suffen. Wat zou het rapport van de commissie-1 de Bond een commissie Instelt, U doen als U in Uw tuin zat en Oud, die b(j het onderzoek naar die de vraagstukken van ontwate- j Uw krantenbezorger kwam u sanering der provinciale en ge- j ring bestudeert. Verder vroeg hij even vertellen, dat Uw huis ach-ten Gods er ook zijn, tn Hem is meentelijke financiën ook deze naar de mogelijkheid practisehe ter uw rug in brand stond? Wel, j het: Ja; daarom is ook door Hem Gisteravond nam ds L. C. J. Visbeek, die meer dan 18 jaar de Ned. Herv. Gemeente te Vlissin gen heeft gediend, afscheid in de geheel bezette St.-Jacobskerk. Ds Visbeek had tot tekst voor de pre diking gekozen de algemene Zend brief van Juda vers 20 en 21: „Maar, geliefden, bouwt gij U- zelven op uw allerheiligst geloof, biddende in de Heilige Geest; be waart uzelven in de liefde Gods, verwachtende de barmhartigheid onzes Heren Jezus Christus ten eeuwige leven". Na de predicatie richtte Ds Visbeek zich met een persoonlijk woord tot de leden van de kerke- raad, de beide collega's, de rlng- collega's, kerkvoogden en notabe len en de gemeente. Spr. eindigde met de woorden: „Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus". Nadat het koor Ds Visbeek had toegezongen, zong de gemeente hem en zijn gezin na de zegen Ps. 121 vers" 4 toe. Ook te Middelburg vond een afscheid plaats en wel in de Oosfc- kerk, waar ds C. J. J. Janse, hulp prediker van de Ned. Herv. Kerk aldaar, de gemeente voor het laatst toesprak. Hij predikte over 2 Cor. 1 vers 20 (Nieuwe Vertaling)„Want hoevele belof- zaak in studie heeft. Een voorlopige voorziening zou volgens de voorzitter zijn als de proeven te nemen op dit gebied, de eigenaars van het landgoed de; het: Amen, tot eer van God door Na afloop van de vergadering Clingendaal te Wassenaar wisten ons", verzamelden allen zich in het t het ook niet direct. Gelukkig] Ds Janse. die op Zondag 1 polderbesturen het prov. bestuur! „Hof van: Holland", waar de kwam gauw de bran weer, die het i Augustus a.s., na te zijn beves- verzoeken een bepaalde weg on- lunch gebruikt werd. De dag, die, 1 vuur, dat ontstaan was via een I tigd door ds A. de Vries, zijn in geschikt te verklaren voor wagens dank zij de uitstekende organlsa- centrale verwarming en naar een zwaarder dan 2400 k.g. tie, zeer geslaagd genoemd mag stroodak was gekropen, spoedig I worden, werd besloten met een wist te blussen. Nog een brand. LEDENBIJDRAGE ERHOOGD. autorit over dit eiland Tholen. De heren M. W. vaii/Arenthals te Kats en J. Goetheer te Wol- phaartsdijk werden herbenoemd als bestuursleden. De bijdragen der leden zal door een wijziging DE BILT ZEGT: Meer wind. in de statuten verhoogd worden.1 Matige, in de kuststreken krach- nvnv'ATFitiNRSPiwiRi rMïv >tige wind uit Westelijke richtln- ATERIJN GSPROBLEMEN. Meest zwaar bewolkt met nu Vervolgens hield de vroegere en dan enige regen. Vrij koel voor Rijkstulnbouwconsulent in Zee-de tijd van het jaar. I Nu te Honselerdijk. Gisteravond in de tuinderschuur van de heer Gil- tay. Ook een koelhuis brandde af. —Wel roken maar niet branden doet een ekster ln de Pyreneën! In Tarbes. Een jager richtte het dier af. Het rookt 3 sigaretten per dag. Engelse en Amerikaanse toe risten bieden om het hardst. Het dier ls al 50.000 fr. waard. Wij kunnen ons rooksel zelf best op. trede doet bij de Ned. Herv. Kerk te Waal en Koog (Texel), richtte zich na de prediking met een per soonlijk woord tot de ambtsdra gers, de predikanten en tot de gemeente. Na de zegen zong de gemeente Ds Janse staande Gez. 263 vers 1 en 5 toe. Vrijdagavond hebben de inwo ners van zijn wijk afscheid van hem eö zijn vrouw genomen op een wijk a vond ln het Kerk centrum.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1