Stalin tegen stalinisme. BËÜTLEY's GEWETEN C hefarme 4 Wie kregen de nieuwe stemmen? Groots openluchtspel „MIJN SCHILD ENDE BETROUWEN". GARAGE LODISSE Zeeuwsch Dagblad TWEEDE BLAD Zaterdag 10 Juli 1948 Internationale „vaderlandsliefde". Trekt S'alin zich terug? Verbetering gevangeniswezen te wachten? Wat kostte een zetel? Voor Middelburgs historisch Stadhuis (op 23 en 24 Juli) Geschiedenis der Oranjes door de eeuwen heen. Uitslagen Veulenkeuringen te Middelburg. Veulenkeuring ie Zierikzee. Het landbouwhuishoudonderwijs in Zeeland. Voljljiirjdifle rijlpje/) vo/) GOES - MIDDELBURG Lezers grijpen naar de pen. Wij zijn, aldus dr v. d. Wey in de „Maasbode", niet Ingewijd in de details van het sensationele conflict. Ook over de politieke motieven schryven \*y niet. Wel echter wensen wij enkele ideo logische gronden te kunnen aanduiden. Het klinkt paradoxaal en toch lijkt het ons juist: Stalin verzet zich tegen Tito's Stalinisme. Het verwijt van „Trotzkyisme" is te dwaas om los te lopen, tenzy men onder „Trotzkyisme" wil verstaan: elke ongehoorzaamheid aan Stalin. doch van onderschikking aan de Sowjet-Unie. Stalins droom lykt ons voorlo pig: De Sowjet-Unie uitbreiden met de communistisch gemaakte buurlanden. Van inlijving in de Sowjet-Unie behoort niet onmid dellijk sprake te zijn, wel echter van gehoorzaamheid en voeging naar het communistische moeder land, Rusland. Stalin kan dus in die landen niet al te veel „vader landsliefde" en opgang van de „nationale staat" gebruiken, m.a. w. geen Stalinisme. Een beetje Trotzkyisme in de vorm van inter nationalisme zou hem nog beter passen dan een warm en eigenge reid nationalisme. Stakingen in Canada. Onderhandelingen over de lo nen tussen de vakverenigingen en spoorwemaatschappijen van Cana da zyn mislukt. 122.000 spoorweg- lieden zullen Dinsdag in staking gaan. Ook de telegrafisten zullen bij de staking betrokken zijn. Het meest markante verschil tussen Stalinisme en Trotzkyisme is wel hun verschil van opvatting over „nationale staat" en „vader landsliefde". De Trotzkyisten wen sen internationaal het communis me te verwezenlijken en achten nationalisme de dood voor het communisme. De „nationale staat" en „vaderlandsliefde" staan het internationale communisme in de weg. Stalin lanceerde echter de leuze „socialisme in één land" en heeft het communisme Russisch en na tionaal verder ontwikkeld. Trotz kyisme en Stalinisme bevechten elkaar dan ook op leven en dood. In Nederland staat de C.P.N. als Stalinisme tegen de „Revolu- tlonnair Communistische Partij" (Tribune) van de Trotzkyistische Vierde Internationale. Het Stalinisme kan een tweesnij dend zwaard worden, zodra het buiten Rusland wordt beproefd. Immers het nationale element spreekt sterk mee. Stalin wenst dan ook allerminst een nationalis tisch communisme in andere lan den, want de nationale trekken en belangen kunnen zeer gemakkelijk met elkaar botsen. Zoals de federalisten in de op geschroefde souvereiniteit van de nationale staat een groot gevaar zien, zo vreest ook Stalin zulk een souvereiniteit. Hij zou accoord kunnen gaan met een zekere mate van nationalisme, zoals dit bij de autonome Sowjet-Republieken nog geduld wordt onder de hoogste souvereiniteit van de Sowjet- Staat. Stalin liet toe het commu nisme in andere landen te propa geren onder nationalistische leu zen, maar eenmaal gevestigd baart dit nationalisme daarbuiten hem grote zorgen. De oprichting van de „Komin- form" moest het gevaar voor na tionaal separatisme bezweren en het communisme minstens de schijn geven van een internatio nalisme. Een echte Internationale is de Kominform echter in het ge heel niet. want daar heerst niet het principe van nevenschikking, Het Amerikaanse weekblad „News Week" meldt, dat Stalin op een bijeenkomst van de Party te Moskou, welke tegen begin Januari a.s. is uitgeschreven me de zal delen, dat hij zich uit de regering zal terugtrekken. Hij zou er echter in toestemmen om alge meen secretaris van de Partij te blijven. De partijvergadering zal de ge neralissimo dan een ol andere ere titel geven, als: „Vader van het volk" en hem op één Jyn of mis schien zelfs boven Lenin plaatsen. Vervolgens zal de partij een op volger van Stalin als hoofd der regering kiezen. De voornaamste candidaten voor opvolger van Stalin zijn Mo- lotow en Malenkow. De beste kansen heeft Malenkow. Hij is vlce-premler en assistent secreta ris van de communistische partij, waardoor hij sleutelposities bezet zowel in de regering als in de partij. Malenkow heeft een grote reputatie als hard werker en goed organisator. Molotow heeft als minister van Buitenlandse Zaken alleen een plaats in de regering en heeft geen zitting in het cen trale bestuur der partij. Wel is hij lid van het belangrijke Polit bureau. Een andere mogelijke rivaal is kolonel-generaal Zjdanovv, die al leen zitting heeft in het bestuur der partij en wel als assistent secretaris, doch niet in de rege ring. Bovendien is Zjdanow de vertegenwoordiger der Sowjet- Unie in de Kominform en het niet-officiële hoofd hiervan. Voor Stalin maakt een punt van overweging uit, dat met de overdracht van zijn macht nog tijdens zijn leven een begin ge maakt wordt. Hierdoor zou een onderlinge stryd om de macht, welke anders zeker zou ontstaan, kunnen worden voorkomen. Ook zijn gezondheidstoestand zou een reden voor zijn aftreden zijn. Feuilleton. door PAUL TRENT 14) k o— „Meneer Sylvester heeft te gen me gezegd, dat ik een ho ger salaris krijg, als ik zo bljjf voldoen." „Vader wil ons een toelage geven." Dat wou ik liever niet." ...Je mag niet te trots zijn. om zijn voorstel aan te nemen." Ethel, ik wou zo graag gaan der de toelating van de Heer", antwoordde zij. „Als het nodig is, wil ik nog jaren op je wach ten; maar zolang we elkaar blij ven vertrouwen en liefhebben, kan niets ons voor lange tijd scheiden. Clive, je bezat mijn hele hart al, toen ik nog niet veel meer dan een kina was. Je weet niet, wat je verdwijnen voor mij betekend heeft. Och- 'ten en avond bad Ik de Heer, je toch te bewaren en veilig bij mij terug te brengen. Verder was het mij tot grote troost te -veten, dat je mij lief hadt" „Wist je het dan?" „Ik was er zeker van. Een vrouw voelt het bij instinct, ais trouwen", zei hij zachtjes. een man haar werkelijk lief- .Zodra je wil. In een maand heeft. Woorden zijn dan niet (Ingez. mededeling, advert.) 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TtC£N PUNEN EN G»EP 20 IABLETIEN I 0 75 De Amerikaanse spoor wegen. De Amerikaanse spoorweglieden wier staking in Mei de regering ertoe bracht tot tijdelijke natio nalisatie over te gaan, hebben thans in een loonsverhoging van 15 dollarcent per uur toege stemd. Het Witte Huis heeft ver klaard, dat de regering het be heer over de spoorwegen thans weer in particuliere handen zal geven. Een vrucht uit de bezettingstijd. (Van onze Utrechtse correspondent.) ,In deze bajes zit geen gajes!" dient eveneens te vervallen, op- Deze bekende regel uit het rjjmp- je over het „Oranjehotel" te Scheveningen, dat in de Duitse tjjd de ronde deed, kwam ons in gedachten op de vergadering van de vakgroep gevangeniswezen van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel. Er was in Utrecht een flink aantal mannen - en één vrouw aanwezig, die behoren tot het gevangenispersoneel. De voorzitter van de vakgroep, de heer H. van der Veen te Gro ningen, vertelde in zijn ope ningswoord, dat er een rapport voor de uitbouw van het ge vangeniswezen is gereedgeko men. Politieke gevangenen in de bezettingsjaren hebben na de bevrijding op wijziging van de situatie in de gevangenissen aangedrongen en wel speciaal op verbetering van de positie der genen, die cellulaire straffen moeten ondergaan. Zo heeft bet lijden van goede vaderlan ders ook naar deze kant vrucht gedragen.' Het „gajes" van des tijds wenst de „bajes" van te genwoordig te maken tot een cord waar het leven drage lijk is. Over het rapport zelf heeft irj J. E. Erdman, administrateur ten departemente van Justitie, een beschouwing gegeven. Het is de bedoeling, dat gevangenen in de toekomst direct na hun eroordeling worden geselec teerd. Men krijgt can een cate gorie van gunstige gevallen, voor wie een gevangenschap in de geest van Veenhuizen moge lijk is. De groep ongunstige ge vallen zal de cel nog moeten be treden maar niet uitsluitend; ook voor hen wordt een moge lijkheid gevocht om gemeen schappelijk te arbeiden. Er komt voorts een splitsing tussen voor lange en korte tijd gestraften, terwijl men voor zieken en on- volwaardlgen een speciaal systeem heeft geprojecteerd, waarin een ander arbeidstempo is voorgeschreven. Ook de groe pen geestelijk onvolwaardigen et. vrouwelijke gedetineerden worden afzonderlijk behandeld. oor de vrouwen, die maar klein ia aantal zijn, denkt men aan het paviljoen-systeem. Tenslotte krijgt de groep gewoonte- en beroepsmisdadigers een speciaal onderdak. Deze algehele selectie leidt tot het resultaat, dat er gestich ten komen voor mensen van elke scherp te onderscheiden „criminele standing". Deze ge stichten verschillen uiteraard iit bouw. Van de streng om muurde gevangenis daalt de vorm kapsgewijze af tot het open kamp. Er zal ook verschil in regime zijn. Bij de gunstige gevallen kan op de duur zelfs van verlof sprake wezen. Niet omdat die zo prettig voor de gedetineerde is, maar omdat de o/ergang naar de normale maatschappij hem gemakkelij ker wordt gemaakt. Kleinere wijzigingen zullen z.ch eveneens voltiekken. In de gevangeniskleding wil men meer „snit" brengen. Het kaalknippen dat de gestrafte door boeven pakje en boevenhoofd niet extra vernederd wordt. Verder staat een wijziging in de maaltijden op het programma; de gevan genen behoeven niet meer de eeuwige stamppot opgediend te Krijgen. Dat bij deze verbeteringen ook van het personeel meer ge vraagd wordt, ligt voor de hand. Wanneer men theoretisch een Op deze vragen geeft de Ne- derl. het volgende antwoord: Bij de Tweede Kamerverkiezing van j.l. Woensdag werden, zoals wij meldden, 4.933.735 stemmen uitgebracht, tegen 4.760.706 in 1946, of wel thans 173.529 meer. Wie kregen de nieuwe stem men? Om dat na te kunnen "aan, Middelburgs straten. De grootste Op 23 en 24 Juli a.s. viert Mid delburg op grootse wijze feest ter ere van bet gouden regeringsjubi leuni van H. M. de Koningin. Za terdagmiddag 24 Juli trekt een grote historische optocht door moeten wij eerst weten, welke partjjen hebben verspeeld. En dan krijgen we het volgende beeld: P. v. d. A. 203.216 Communisten 121.010 Samen 324.216 stemmen, hier komen de 173.529 nieuwe stem men bij, hetgeen samen 497.745 maakt, stemmen, die derhalve aan andere partijen toevielen. Dat zijn in volgorde van hun stemmenwinst: K.V.P. V.V.D. C.H.U. Weiter A.R. St. Geref. 183.386 86.695 79.994 62.337 37.516 15.383 De kleine groepjes, die niets verwierven, laten wij buiten be schouwing. Een aardig beeld krijgt men ook als men de percentages berekend, die de partijen zélf vergeleken bij 1946 zijn voor- of achteruitgegaan met het door hen toén behaalde stemmental. Dan zien we dit: V.V.D. C.H.U. St. Geref. K.V.P. A.R. P. v. d. A. C.P.N. 28 -I- 21 15 14 6 14 25 En als men nu nog weet, dat goede gevangenis krijgt, dan zal het aantal uitgebrachte geldige dit voor de practijk niets ople veren als het personeel niet voor zijn taak berekend is. Daartoe dient de opleiding beter te wor den geregeld en de bezoldiging eveneens! De vakgroep heeft daar al de nodige stappen voor stemmen sedert 1946 met 3,6 is gestegen, dan geeft het boven staande een belangwekkend beeld, van de jongste verkiezingsslag. Kijken we nu nog eens even hoeveel iedere grote partij voor haar zetel heeft moeten „beta- gedaan, want het merendeel der !<m". dan blijkt, dat de zetels van tijdelijke bewakers verlaat de de A.R. en de C.H.U. het duur- gevangenisdienst doordat men ste waren, maar de Unie spande elders meer geld ontvangt. Bo venal is noodzakelijk, dat het justitiepersoneel een bewogen hart heeft voor ,1e gedetineer den en dat het weet welke roe ping vervuld moet worden. De oorlog is voorbij. Twee Japanse soldaten, die bij na vier jaar in de wildernis van het eiland Guam (Micronesië) hebben geleefd, vernamen uit een oude courant, die zij enkele we- i Eén zetel meer zou voor C.H. ken geleden vonden, dat de oor- en A.R. dit getal resp. hebben log voorbij is. doen dalen tot 45.321 en 46.551. toch wel de kroon, want haar zetels waren gemiddeld bijna 4000 stemmen duurder dan die van de P. v. d. A. De Anti-Rev. waren al heel dicht bij een extra-zetel, welke zij dan gekregen zou hebben ten koste der P. v. d. A. De „prijzen" waren n.l.: Chr. Historische Unie 50.356 Anti-Revolutionairen 50.132 Volksp. v. Vr. en Dem. 48.998 Comm. Partij 47.744 Partij v. d. Arbeid 46.791 die in de laatste vijftig jaar in Zeelands hoofdstad is uitgegaan. Des Vrijdags- en des Zaterdags avonds om negen uur wordt op de Grote Markt, voor het historische stadhuis, het openluchtspel „Myn Schilt ende betrouwen" onge roerd, geschreven door Wim Abe leven en mevrouw AbelevenLab- berton. Groots zal het worden: 300 me despelenden, 300 zangers; het Stadhuis in wlsseldende belichting als achtergrond. En de inhoud van het spel Steeds weer heeft onze Koningin de leden van haar roemruchtig geslacht aan zich zelf en aan het Nederlandse volk ten voorbeeld gesteld. Het lag voor de hand om terug te grijpen ln de geschiede nis van het Huls van Oranje. Wat ls het dan geweest, dat de voorou ders van H. M. steeds weer tot grote daden in staat stelde, 't Was hun onwankelbaar geloof „Een vaste burg ls onze God, een toe vlucht voor de zijnen". „Mijn Schilt ende betrouwen zijt [Gij, o God, mijn Heer". „Mijn Schilt ende betrouwen" klinkt het over het Marktplein nadat tromgeroffel en bazuinge schal de aanvang van het spel hebben aangekondigd. Terwijl het koor zingt: begeeft de Grootvader, die ons de geschiedenis van het Huls van Oranje gaat vertellen, zich met zijn beide kleinkinderen uit het publiek naar het huls op het podium. Hij toont de kinderen de platen uit het boekwerk „Oranje Nassau, door de eeuwen heen". Eén voor één verschijnen de Oranje-vorsten ten tonele: Willem de Rijke, Juli ana van Stolberg, Prins Maurits, Stadhouder Willem III, Koning Willem I. Steeds meer lichten ont gloeien ln de Oranjeboom. Een paar één-acters verlevendigden de historie. De Vader des Vaderlands in grote zorgen In het tentenkamp bij Maastricht. Slechte tijdingen bereiken hem. Marnix verschijnt in het tentenkamp en declameert enige coupletten van het Wilhel mus. Het gelaat van de Prins ver" heldert. Op Hèm zal hij' bouwen, van Hèm zal hij kracht ontvangen. Een tweede tafereel: Juliana van Stolberg ontvangt op de Dil lenburg de droeve tijding van het overlijden van haar zonen Hendrik en Lodewijk Id. Grote maat: 1. Clara van Zeeduin, eig. J. Maljaars Jzn„ De uitslagen van de door de Vereniging van Walcherse Paar denfokkers „Hippos" georgani seerde veulenkeuringen luiden: Categorie I (Merrieveulens, geb. tot 30-4-'48)1. Henny van Zee duin, eig. J. Maljaars Jzn„ Oost- kapelle; 2. Lijdie van de Een dracht, eig, C. Mesu, Nw. en St. Joosland; 3. Marie, eig. A. Poppe, Grjjpskerke; 4. Corrie van Wel- zir.ge, eig. Gebr. Wisse, Ritthem; 5. Irma. eig. G. Groenenberg, Oostkapelle; 6. Dora van 't Hof Nieuwland, eig. A. Wisse-Voge- laar, Nieuwland; 7. Willy van Zeeduin, eig. J. Maljaars Jzn„ Oostkapele; 8. Nellie, eig. P. Wis se, Biggekerke; 9. Meta, eig. C. Baas Sr., Nieuwland. Categorie II (Merrieveulens, geb. vanaf 1 Mei 1948)1. Willy v. d. Schorerpolder, eig. L. J. Boone, Nieuwland; 2. Dahlia van Hof Nieuwland, eig. A. Wisse Vo gelaar, Nieuwland; 3. Flora, eig. Jac. Vos. Koudekerke; 4. Bertha, eig. H. M. Dekker Pzn., Koude kerke; 5. Irma Cocarde, eig. Chr. Simonse, Souburg; 6. Bertha, eig. L. de Witte, Koudekerke; 7. Blan- ca van Welzinge, eig. Gebr. Wisse, Ritthem; 8. Nora, eig. P. Wisse, Biggekerke. Categorie III (Hengstveulens geb. tot 30-4-'48)1. Dragon v. d. Havendijk, eig. A. v. d. Bosse, Middelburg; 2. Smakt van de Pa rel, eig. W. de Buck, Meliskerke; 3. Nico van Nora, eig. Chr. Janse, Nieuwland; 4. Avico, eig. P. Din- gemanse. Zoutelande; 5. Albanus, eig. J. Vos, Koudekerke. Kan ik wel klaar zijn." i nodig. Sedert je teiug bent heb „Maar eerst moeten we toe- je niets gezegd, maar ik wist stemming hebben van je vader. Ik zal, dunkt me, even wach ten, totdat hij thuiskomt.' het even zeker, als dat jij wist, dat ik je liefhad. Ik geloof po sitief, dat God ons voor elkaar ..Dat moet je niet doen. Laat bestemd heeft.' het liever aan mij over. Ik weet i „Ja. Hij heeft mij wonderbaar precies, hoe ik hem aan moet bewaard en gesterkt al die tijd pakken", en haar ogen straalden en nu heeft Hij mij jou geschon- van geluk, terwijl ze Clive aan- ken." keek. Clive bleef zich echter gedrukt gevoelen, hoewel z ij n grote verlangen nu bevredigd was. Hij had een voorgevoel van na derend onheil en kon het maarj n.et van zich afzetten. 0 „Ik heb het gevoel, alsof er het huurkoopsysteem, antwoordde iets tussen ons zal komen", zei zij vrolijk. Toen wachtte zij even. hij op ernstige toon. „Neen, we gaan op kamers wo- „Het kan niet gebeuren, zon- nen, totdat we geld genoeg ge- „Clive, over een maand trouw ik met je." „Maar schat, tegen die tijd heb ik nog geen geld om een huis in te richten, en „Als je het vader niet wilt laten betalen, dan is er nog het spaard hebben. Je moet veel op reis en dan ga ik met je mee." „Dus, als je vader zijn toe stemming geeft, trouwen we, zo ns Heer wil, over een maand", zei hij vol ontzag. „Clive", fluisterde zij, „we gaan vanavond samen naar de kerk. Ik wou daar God danken, dat Hij mij jou geschonken heeft." Hij drukte een kus op haar voorhoofd en nu had alle harts tocht hem verlaten. Op dat ogenblik werd er op de deur getikt en zij trok zich haastig terug. „Daar is meneer Glyn, juf frouw", zei het dienstmeisje. Het was niet nodig, om Djpk te vertellen wat er gebeurd was. „Mag ik je beiden hartelijk gelukwensen", zei hij met vaste stem, maar hij zag wel wat bleek. „Dank je", zei Ethel rustig en de twee mannen schudden el kaar de hand. „Ik verwachtte, dat dit gebeu ren zou", zei Glyn, „en daarom ben ik gekomen. Ik dacht, dat ik misschien wat mee kon hel pen, wat je vader betrof. Hij zal, vrees ik, erg knorrig zijn." Zij praatten nog enige tijd sa men en zodra meneer Carson terug kwam, stapte Clive recht op hem toe. „Ik heb uw doch ter gevraagd of zij mijn vrouw wil worden, én zij heeft ja ge zegd." „Zó", zei meneer Carson. De Categorie IV (Hengstveulens geb. na 1 Mei 1948): Hoewel in deze klasse 4 veulens werden be oordeeld, zijn toch geen prijzen uitgereikt, daar van de dieren vol gens de jury geen enkele in aan merking kwam. Categorie V (éénjarige mer ries) kleine maat: 1. Nicoline, eig. A. Wisse-Vogelaar, Nieuwland; 2. Cula van Dishoek, eig. Joh. I. Cevaal, Grijpskerke; 3. Beatrix, eig. W. Maljaars, Domburg; 4. Cato van Ravensbosch, eig. A. Wisse-Vogelaar, Nieuwland: 5. Elza van Albion, eig. P. de Buck, Serooskerke (W.); 6. Nellie'van de Bruinvisch, eig. P. J. Castel, St. Laurens; 7. Clairona van Duinhelm, eig. S. de Visser, Oost kapelle. Op het Havenplein te Zierik-1 C. ten Haaf te Zierikzee. zee vonden onder grote belang- Jongere veulens: stelling de jaarlijkse veulen-11- Gerda van Temp. Mutantur, keuringen plaats, georganiseerd eigen. B. A. Steindijk te Nieu- door de Bond van Paardenfok- werkerk; 2. Julia, eigen. A. J. kers op Schouwen-Duiveland. I A. Bolijn te Ouwerkerk; 3. Elza Als keurmeesters fungeerden v. Willemshoeve,eig. Joh. v. d. de heren I. Groenewege te Hoe- Linde te Dreischor. Blauwehoeve, eig. H. J. Allaart, Serooskerke; 3. Dula van Lan- gendam, eig. H. de Pagter, Se rooskerke (W.); 4. Emma, eig. C. Baas, Nieuwland; 5. Marijke v. d. Polder, eig. J. Crucq, Arne- muiden. Categorie VI (eenjarige heng sten) 1. Henk van Groenenburg, eig. D. A. van Nieuwenhuijzen, Nieuwland. Categorie VII (2-jarige heng sten) 1. Carlo van de Eendracht, eig. C. Mesu, Nieuwland. Categorie VIII (Merries met afstammelingen): 1. Elza, eig. C. Mesu, Nieuwland. dekenskerke en I. v. Maldegem te Kortgene. Hengstveulens. Klei ne matige klasse, met aardig type aan de kop. 2. Karei van Merrieveulens: Geen Noord; 3. Dragon van Noord, slechte rubriek waarin bij de eigen. van beide L. P. Hanse te jongere een goed veulen aan de j Noordwelle. kop. Jarige Merries. Over Oudere veulens: no. i)et algemeen niet slecht. Er 1 eigen. A. P. y. d. Weijde I stonden er 4 aan de kop, welke te Ellemeet2. Ada van Zee- nie^ veei Van elkaar verschillen. manslust, eigen. J. Remeyn te Nieuwerkerk; 3. Caline, eigen. nieuwe methode was die mid dag geen succes geweest en hij I was erg uit zijn humeur. „Het gaat om Ethels geluk, Dnel te Nieuwerkerk. Carson", ging CliveT - - - - 1. Flora van Steenzwaan, eige naar A. N. Steendijk te Nieu werkerk 2. Frida van Temp. Mutantur, eigen. B. A. Steen- dijk te Nieuwerkerk; 3. Nellie van Boumanlust, eigen. D. van meneer Carson", ging voort. „Zij heeft mij lief, al kan ik haar niet veel aanbieden." „Niet veel? Het is niets, dat salaris van jou. Dacht je, dat jullie trouwen konden op het traktement van een inspecteur tij de Algemene? Of heb je soms op een toelage van mij gere kend?" „Neen, het gaat mij alleen om Ethel", antwoordde Clive met grote kalmte. „Ik kan me niet voorstellen, hoe zij er denkt te komen van twee honderd vijftig pond per jaar.'" Jarige hengsten. Een goed koppaard. 1. Pieter van Nieuwerkerk, eigen. J. A. v. d. Bijl J. Azn te Zonnemaire; 2. Jan van Sir Jansland, eigen. J. A .de Rijke te Sir Jansland; 3. Diederik van Bantum, eigen. A. M. Geluk te Schuddebeurs. Tweejarige Mer- ries. 1. Klara van Oost, eigen. J. der Weduwen te Kerkwerve; 2. Erna van Temp. Mutantur, eigen. B. A. Steendijk te Nieu werkerk; 3. Eva van de Spaan- sche Zee, eigen. C. van Oeveren te Nieuwerkerk. Fokgroepen van Even belangrijk als die van de grootvader ls in het spel de rol van de Nederlandse Maagd.29 Ja- unari 1579: Unie van Utrecht. De Nederlandse Maagd declameert: „Helpt u zelfs, zoo helpt u Godt Uyt den tyrannen bandt en slot Benaude Nederlanden!" Grootvader zet zijn voort, van tijd tot tijd onderbro ken door de vragen der kleinkin deren. Oranje-vorsten verschijnen ten tonele, in lange rij. „En als onze Prines dan 18 jaar geworden ls, wordt zij Koningin der Nederlanden". Het spel verandert hier van ka rakter, het wordt meer symbo lisch. De dames van het ballet ko men voor de eerste maal op. Het spel van het licht wordt meer en meer afwisselend. Andere ballet ten volgen: het Koningsballet, het malalse-ballet, de dans der vam piers, de dans van Goudsbloem en Anjer. Koorzang, declamatie en het ge sprek tussen grootvader en kinde ren leidden het spel naar het eind. De dijken van Walcheren zijn ge dicht, voor het laatst is een licht je ln de Oranjeboom ontgloeid. Grootvader en kinderen komen uit het huis, zij willen de apotheose zien. Het grote toneel vult zich met allen, die in het spel optreden, een aantal kinderen voegt zich bij de spelers. De Nederlandse Maagd spreekt een slotwoord, het koort zingt het zesde couplet van het Wilhelmus: Mijn Schilt ende betrouwen. vim Familietrek. Telkens weer blijkt de nauwe verwantschap tussen commu nisme en nationaal-socialisme. De familietrek komt ook uit bij de bestrijding van hun te genstanders. De nazi's hadden de gewoonte „„-hooi ^a- 'n de concentratiekampen vernaai a'e gevangen Joden hun eigen schande moesten bezingen. De communisten gaan wat dit betreft nog wat verder. Het Hongaarse parlement heeft de leidster van de Katli. vrouwenpartij voor één jaar ge schorst omdat zij de moed had een onderzoek vanwege de V.N. voor te stellen naar de gods dienstvrijheid in Hongarije. Dit v.erd gestraft als een vergrijp tegen de souvereiniteit van de natie'. Verder had zij de euvele moed gehad te blijven zitten, toen de afgevaardigden na de goedkeuring van het wetsont werp inzake de nationalisatie van confessionele scholen op stonden en het volkslied zon gen. Zij had dus mee moeten ju belen over het smeden van der gelijke geestelijke boeien. De familietrek is wel heel duidelijk. Handelsovereenkomst NederlandSowjetzone Duitsland Donderdagmiddag is te Berlijn de onlangs gesloten handelsover- Zo eindigt het spel. Het geeft in eenkomst tussen ons land en de eenvoudige maar zuivere taal en I Sowjet-zone van Duitsland, onder in kleurige beelden uitdrukking tekend. De overeenkomst voorziet aan wat leeft in ons aller hartenin een aanzienlijke uitbreiding mogen Nederland en Oranje ook van het handelsverkeer tussen in de toekomst één blijven. Nederland en Oost-Duitsland. In deze tijd van het jaar staan vele ouders voor de moeilijkheid uit- te maken naar welke school zij hun van de lagere school ko mende dochters moeten zenden. Op het platteland wonend is de keuze moeilijk, omdat de ver scheidenheid in scholen niet groot is en de kosten om scholen in de stad te bezoeken hoog zijn. Toch is het opmerkelijk, dat velen de verschillende onderwijsinstellingen in hun naaste omgeving niet ken nen. Hieronder vallen o.m. de Landbouwhuishoudscholen. Vele moeders zullen zeggen: het huishouden leren ze bij mij even goed! Echter hoe goed een huis vrouw haar huishouding ook zal verzorgen, het zal haar aan tijd ontbreken om de vooruitgang in de techniek van het huishouden bij te houden. Het is gewenst dat ieder meis je een kortere of langere scho ling in het verzorgen van een huishouding doormaakt. De Landbouwhuishoudscholen bieden hiervoor een unieke gele genheid. Het is hier nog eens de plaats om op de verschillende mogelijk heden te wijzen. Er zijn allereerst de 2-jarige cursussen (lestijd 4 dagen per week), waar de meisjes, die mins tens 6 klassen van de lagere school hebben doorlopen en die geen plannen hebben om voort gezet onderwijs te volgen, op haar plaats zijn. Er is ook altijd een grote groep meisjes, die eerst naar de U.L.O. gaat. Dit lokt veel meisjes toe, want daarna kunnen ze op kan toor een werkkring vinden. Dit lijkt zo, want ze beseffen op dat ogenblik niet, dat huishoudelijke arbeid veel meer afwisseling biedt en aan de meeste meisjes groter voldoening schenkt. Na enige jaren verlaten zij de school. Op de Landbouwhuishoud- school kunnen zij dan een twee jarige cursus „Hulp in de Huis houding" volgen (lestijd 3% dag per week). Voor oudere meisjes met enige practische ervaring zijn de één jarige ééndagse cursussen ge schikt. Volwassenen kunnen ver schillende kook- en naaicursussen volgen. (Ingez. mededeling, advert.) zal „Ik geloof, dat het best gaan lééneigenaa r'TC1'^"'"Ja ii van Pau!a- eigen. A. N. Steen- „Nu, ik weiger het eens en te fuJln" vrmr altiid Ik vind het meer aa van Temp. Mutantur, eigen. dan schande. Je hebt je tegen-Ste®"®Onath^ve^eiee? wnnrHip'P' V»ptrekkin£f dan mii te v<in OostnOGVG, Gigcn. da^tken en als bewijs van Tank- der Weduwen te Kerkwerve. baarheid ontroof je mij mijn Merries met af- enig kind." „Ik zal haar niet van u weg nemen." „Is dat een wenk, dat je wel genegen bent om hier in huis te komen, als je getrouwd bent? Ik geloof, dat je dat wel lijken zou stammelingen. 1. Polly van Steen zwaan, eigen. J. der Weduwen te Kerkwerve; 2. Uda van Temp. Mutantur, eig. B. A. Steendijk te Nieuwerkerk. De hengst Jan van Welgele- gen, eigen. L. J. H. Koopman en je graag zien zou, dat ik je! te Zierikzee gaf vijf jaarlingen huishouden bekostigde. Een heel i te zien van goede uniformiteit aardig voorstel, van jou kant zonder grote fouten, bekeken.'" (Woydt vervolgd) Ten opzichte van vorige is dezé keuring een stap in de goede richting te noemen. Extra uitkering maat- kledingbedrijf. De sociale commissie voor het maat kledingbedrijf besloot haar organisaties te adviseren tot het doen van een uitkering bij vacan- tie en/of Kerstmis: a. van 2 pet van het loon, ver diend in de eerste zes maanden van 1948, bij het ingaan van de vacantie en van 2 pet. van het loon, verdiend in de zes laatste maanden van 1948, ter gelegen heid van Kerstmis, of b. 2 pet. van het jaarloon ter gelegenheid van de vacantie voor die werkgevers, die daaraan de voorkeur geven boven een uit kering in twee gedeelten. Wat betreft de uitkering met Kerstmis behoudt de Bond van Kleermakerspatroons zich het recht voor hierover op een later tijdstip een nadere beslissing te nemen. De Z.L.M. organiseert in Zee land verschillende Landbouwhuis houdscholen welke heel goed in gericht zijn. Ze zijn gevestigd te Zierikzee, Kortgene, Terneuzen en Schoondijke. In Ovezande staat een school welke uitgaat van de L.T.B. Verder heeft de C.B.T.B. twee scholen in oprichting, die gevestigd zullen worden in 's-II. Arendskerke en te Middelburg of Souburg. Verschillende ouders sturen hun kinderen naar een huishoudschool in de stad omdat zij menen, dat het onderwijs daar beter is. Hen mag er op gewezen worden dat juist het landbouwhuisshoudon- derwijs er naar streeft, zich aan te passen aan de behoeften van het platteland en gezien de resul taten hierin ook slaagt. Historische monumenten. Hierover schrijft ons de heer Broekhoven te Goes: Ik moet de Goesse burgerij waarschuwen voor de schen- nende hand, die zich momenteel aan onze historische monumen ten vergrijpt. In de Zusterstraat lag voor 't aloude Weeshuis een nog oudere straat, gelegd van stenen, die men in de dagelijkse omgang met „lcmderhoofies" betitelt, doch welker gezicht de geschiedkundige 't harte streelt. Deze „kinderhoofies" heeft men vervangen door moderne klin kers, natuurlijk zeer tot genoe gen der bewoners en gebrui kers, maar tot starre ontzetting van degenen, die de historie be minnen. Dan mogen we ons, bewoners der Westsingel van Schenge- stfaat tot Zuidvlietstraat geluk kig prijzen. Sinds mensenheu genis hebben wij niet zo'n mo dern ding voor de deur gezien, v.at men noemt: de straatma ker. We hobbelen van kei tot kei steeds vrolijk voort. Pijn aan onze voeten, vooral dames voeten, tellen we niet. Wat de ren ons modder en plassen? De straatbelasting (wie lacht daar?) betalen we met genoegen. En dat alles doen we, opdat we kunnen zeggen, dat we aan een straat wonen, die ouder is, dan de beroemde Maria-Magdalena- l:erk. Een ongerepte erfenis uit ae Middeleeuwen, waarvan elk „kinderhoofie" zijn gewicht aan goud waard is. We koesteren echter één lange vrees n.l., dal één van de gemeentelijke overheidsdiena ren nogeens aan deze histori sche weg komt te wonen. Want dan is ook dit monument in een paar dagen verdwenen. Wie kan helpen? De heer P. Klaassen secr. van het Nederl. Roode Kruis, afdeling Vijfhuizen Haarlemmermeer zou voor het onderzoek naar tijdens de oorlog neergeschoten geallieer de vliegtuigen gaarne vernemen of in de nacht van 24 op 25 of 25 op 26 Juni 1944 op Walcheren een Engelse bommenwerper is neerge schoten. Brieven met zo uitvoerig mogelijke gegevens kan men rich ten aan het bovenvermeld adres,; zo mogelijk vergezeld van even tuele foto's en berichten over het lot van de bemanning. Bij voor baat dank. o Lord Wavell naar Duisburg. Veldmaarschalk Lord Wavell, voormalig onderkoning van India, is gisteren per vliegtuig uit Lon den vertrokken om zich via Eind hoven naar Duisburg in het Ruhr- gebied te begeven, waar hij het „Black Watch"-règiment zal be zoeken. Lord Wavell, die kolonel honorair van dit regiment is, keert over 5 dagen naar Londen terug.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 5