yrovintiggKÈMs Het Sowjet'Paradijs. „Politie in Rotterdam opende voor op communisten Wat de Russische pers er van zegt. zending UIT DE OUDE DOOS. BIDBRIEVEN. Vreemde veeziekte in Rinnepm. Millioenen-immioratie in Australië. Oorlogssouvenirs. Wegen» telex-storing moest de %oersslijst van de Amsterdamse Effectenbeurs vandaag vervallen. Strandtenten weggespoeld te Zoutelande. ONGEVEER f 10.000 SCHADE. Door do springvloed en de Noord-Westerstorm vras de zee Donderdag zó hoog en xo wild, dat de strandtenten op het strand mi Zoutelande één voor één weg sloegen. Niettegenstaande de timmerlui de tenten met touwen vastgesjord hadden, sloegen de golven de ten ten eenvoudig weg. Op het z.g. „eerste strand" was 's middags om 4 uur reeds het grootste deel der tenten in de zee verdwenen of uit elkaar geslagen. Tegen de paalhoofden lagen de brokstukken der tenten hoog op geslagen. Ook op het „derde strand" was de ravage ontzettend. De toestand op het „tweede strand" was nog niet zo critiek, doch de timmer lieden overwogen reeds, om de tenten alle af te breken en hoger op te tegen de duinen te leggen. Het is een grote schadepost voor de tentenverhuurders. Er zijn er, van wie reeds 25 en 30 tenten weg zijn of als brandhout tegen de palen stuk zijn geslagen. Daar een strandtent heden een waarde vertegenwoordigt van f 200 a 250, wordt de schade op minstes f 10.000 geschat. Passagierslijst „Indrapoera". Met het troepentransportschip „Indrapoera", dat 21 Juni uit Tandjong Priok is vertrokken en vermoedelijk 22 Juli te Rotter dam aankomt, keren de volgende Zeeuwen terug: Axel: A. A. Wensink (K.M.); Bergen op Zoom: P. Kraaynes; Bruinisse: C. S. v. d. Berge; Kort- gene: J. W. Dingemanse (K.M.); Middelburg: C. Bostelaar en C. J. v. Hof ten; Nw. en St. Joos- land: M. Keur (Mar.); Oostka- pelle: W. Schoe; St. Maartensdijk: M. W. Bazen: Veere: F. J. Luyk (Mar.); Vlissingen: J. B. J. Buis- sing en P. M. Rouw (K.M.); Wol phaartsdijk: A. Sinke: Zaamslag: A. C. v. d. Weerd; Zijpe: B. v. d. Weerd. De Ujst, die de namen bevat van allen die met de „Indrapoera" terugkeren, ligt op ons kantoor te Goes, Lange Vorststraat 70, ter i nzage. Artsendie nst. De artsendienst zal morgen waargenomen worden te Goes door dokter Bruynzeel, Jac. Valckestraat 3, tel. 2375; te Drie wegen, 's-Heerenhoek en Nieuw- dorp door dokter Luyckx te 's-Heerenhoek, tel. 282; te 's-H. Arendskerke, Heinkenszand én Wolphaartsdijk door dokter Zon- nevylle te 's-Heer Arendskerke, tel. 202; te Middelburg door de arts Feikema, Dam, tel. 2993; te Vcere, Serooskerke en Oostka- polle door dokter Reynders Schilt tc Serooskerke, tel. 212; te Tho- len. Oud-Vossemeer, Nieuw-Vosse- meer en St. Philipsland door de dokters Duinker te Tholen en Menger te St. Philipsland. Apotheken. In de week van 10 t.m. 17 Juli z« ii de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend: Goes: Numans. Middelburg: v. d. Harst. Vlissingen: v. Ockenburg, Wal- straat. middelburg. Rondrit ouden van dagen 1948. Teneinde de on- en minvermo gende ouden van dagen weer een aangename middag te bezorgen, heeft de Commissie, die deze rondritten reeds jaren verzorgt, het voornemen de rit van dit jaar te doen plaats hebben op Woens dag 28 Jult 1948. Ouden van dagen van 70 jaar en ouder, die menen voor bedoelde rondrit, welke dit jaar door Zuid- Beveland gaat, in aanmerking te komen, worden verzocht zich te melden uitsluitend op Maandag 12 en Dinsdag 13 Juli der avonds tussen 7 en 9 uur op het kantoor van de N.V. Middelburgse Verf en Glashandel W. L. Heyboer Co., Lange Noordstraat 20. Teneinde deze rit te doen sla gen doet de Commissie een be roep op eigenaars van automobie len, hun wagens (met chauffeur) voor deze middag beschikbaar te stellen. Aan alle bekende automobilisten zal een circulaire worden toege zonden, welke de commissie gaar ne zo spoedig mogelijk Ingevuld en ondertekend terugontvangt. Automobilisten, die bij de commis sie niet bekend zijn en de circu laire niet zullen ontvangen, wor den eveneens verzocht zich met hun wagen beschikbaar te stellen en daarvan kennis te geven bij één der commissieleden. Voor giften in natura of toezeg gingen daarvan houdt de commis sie zich gaarne aanbevolen. De commissie bestaat uit de he ren: J. Verhage, Lange Noord- straat 22, Tel. 2286; P. de Vos, Seisslngel 90 en J. Augustijn, Dam 35, Tel. 2357. GOES. Voorstellen gemeenteraad. Door B en W wordt voorge steld te voldoen aan een verzoek van de directeur der Rijkskweek school te Middelburg, om een bij drage van f 50.(voor één maal) in de kosten van de gehouden vernieuwingscursussen voor de onderwijzers der lagere scholen. Ruiling grond. Voor de aanleg van de Jacob Catsstraat (voorheen aangeduid als Noord-Bevelandstraat) is no dig de ruiling van enkele strook jes grond. B en W stellen voor daartoe te besluiten. De kosten van overdracht komen voor reke ning van de gemeente, terwijl de meerdere verkregen oppervlakte zal worden betaald tegen f 0.50 per centiare. Voorwaarden gaslevering. Tot nu toe komen de kosten van aansluiting van percelen aan de hoofdleiding van het gas, door en voor rekening van de gemeen te. De kosten van een normale dienstleiding bedragen f 50.per perceel. Nu in de komende jaren vele woningen aangesloten zullen moeten worden, zullen daarmee vrfj belangrijke bedragen gemoeid zijn. De gaseommissie stelt daar om voor, te bepalen dat de kos ten van aansluitingen, door de aanvragers betaald moeten wor den. B en W stellen voor daartoe te besluiten. Overname noodwoningen. B en W stellen voor de hier gebouwde 40 houten en 40 stenen noodwoningen van het Rijk over te nemen. De kosten van het complex houten noodwoningen zijn bepaald op f 42.742.01, en die van de stenen woningen op f 72.550.75, benevens f8177.55 voor overname van een gedeeelte van de grond. Het Rijk is bereid deze bedragen als voorschot uit te keren. De terugbetaling moet geschieden ln resp. 10 en 15 jaarlijkse annuïtei ten (voor zoveel de bouw betreft) en die van het grondvoorschot in 75 jaar. Door het Rijk wordt in de exploitatiekosten een tege moetkoming verleend van 90 pet. Verkoop woning. Voorgesteld wordt aan de heer H. J. Haantjes een der in aan bouw zijnde woningen aan de Le liestraat te verkopen voor f 19.000 en er kwamen er nauwelijks 500. Volgens het plan moesten er 10.000 hulzen hersteld worden: slechts 1000 werden opgeleverd. schreef Het blad „Troed" Augustus 1947: „Kameraad Naz.row schrijft ons uit de stad Oeralsk, (gelegen ln een streek die door de oorlog niet werd getroffen)„Kameraad Kouznetzov, directeur van de fa briek Solodkov en kameraad Yuttisj, voorz. van de Raad der Fabriek, hebben aan de arbeiders beloofd, dat zij stipt de voorschrif ten van het gemeenschappelijk contract zouden uitvoeren Maar de feiten bewijzen het tegen deel. Het herstel der woningen moest volgens het contract reeds lang uitgevoerd zijn, men is er zelfs niet mee begonnen". Volgens kameraad Tazikov, stortten som mige hulzen van Saltvosk voor de ogen van de directeur der fabriek van turbogeneratoren van Khar kov ln elkaar. Niemand trekt er zich iets van aan". Do „Prawda" van 24 Maart '48: „Verleden jaar werden de bouw plannen in de voornaamste steen koolstreken van het land niet uit gevoerd. Sommige leiders klagen bij Iedere gelegenheid over het ge brek aan werkkrachten en over hun onstandvastigheid. Zij verge ten echter er rekening mee te hou den dat de woningbouw bij hen geen vorderingen maakt Men bouwt niet alleen weinig in Rusland, maar men bouwt er ook slecht. De Prawda schrijft daar over: ..Gebruik makende van de nij pende nood ran woningen, leve ren de ondernemers huizen af, die niet voltooid zijn. Zij weten dat, hoe slecht het huls ook gebouwd Is. het toch zal worden aanvaard". De „Izvestla" schreef in 1947: „Het gaat ln de loop van dit jaar al slechter en slechter met de opbouw. De helft van het jaar is al voorbij, de zomer ls het beste sei7X>en om te bouwen, maar de toestand Is niet verbeterd. Er moesten 4000 huizen gebouwd worden voor de kolkhoze-arbelders De „Prawda" van 8 April 1948 schrijft: „De stakhanovlst van de ma chinefabriek van de Oeral, kame raad Ponomarev, richtte, enkele maanden geleden een huis ln. „Ik heb wat geld opzij gelegd om meu bels te kopen" zegt hij, „maar tk kan er geen vinden". Inderdaad zfjn een kast, een buffet, een leg kast, een stoel, of bankje zeld zaamheden geworden ln de maga zijnen van Sverdlovsk, Er ls ge brek aan hout zegt men hier. Nochtans heeft de eerste de beste scholier horen spreken van de rij ke wouden van de Oeral Volgens de „Goedok" van 16 Dec. 1947 komt een normaal huis houdelijk budget per maand op 370 roebels. Een reparateur van landbouwmachines die 118.3 pet. productie haalde, dus 20 boven het maximum wat hem is opge legd, krijgt per maand 355 roebels. Hier gaat het om een eerste klas kracht en goedbetaalde arbeider. Vele gevallen worden gemeld van regelmatige achterstand in het uitbetalen der lonen. „Troed" maakt melding van een geval, waarin aan arbeiders gedurende Mei en Juni ln het geheel niets was uitbetaald. Deze gegevens, zegt de „Nieuwe Eeuw", die met vele anderen kun nen worden aangevuld getuigen niet bepaald van snel herstel in Rusland en van opmerkelijke ver betering in de levensvoorwaarden van de Russische burgers. Tegen over do getallen van het Westelijk herstel vormt de Russische weder opbouw, voor zover die recht streeks aan het individu ten goede komt en niet aan de oorlogsindu strie, maar een schamel beeld. Het Westen kan hieruit voor zich zelf de geëigende conclusies trek ken* SOUBURG. Wedvlucht P.V. „De Luchtbode". Door de P.V. „De Luchtbode" is een wedvlucht gehouden van uit Pont Saint Maxcense (Fr.), afstand 250 km. De volgende per sonen behaalden prijzen: J. Fran cois: 1; L. Braat: 2; W. Wouters: 3; C. Boogaard: 4: L. Marinusse: 5; P. Babijn: 6, 9, 10; J. Meul- meester: 7; J. Florusse: 8. •s-HEER ARENDSKERKE. Vrachtauto in brand. Donderdagmorgen geraakte de motor van een vrachtauto van Gebr. Braamse van Heinkenszand op de Ankerveerse dijk onder 's-Heer Arendskerke, in brand. Door de brandweer van 's-Heer Arendskerke kon met behulp van brandblusapparaten worden voor komen, dat de auto totaal ver brandde. Wel liep deze veel scha de op. WEMELDINGE. De komende feestelijkheden. Donderdagavond vergaderde de Oranjevereniging onder voorzit terschap van de heer P. J. J. Dek ker in het muzieklokaal te Wemel- dinge. Als enige punt op de agenda stond de bespreking van de feest- plannen ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin, Besloten werd op 31 Augustus een herdenkings dienst te houden in de Ned. Herv. Kerk. Op 3 Sept. volkt dan het feest, dat te 8.30 begint, met een rondgang var. de schoolkinderen door de gemeente. Te 9.30 uur worden een aubade gebracht voor het gemeentehuis, terwijl daarna een tractatie plaats heeft op het sportterrein. Daarna wordt gepauzeerd. Van 1.30 tot 4 uur volgt dan een allegorische op tocht. Van 5.30 tot 7.30 uur zijn er volksspelen en van 810 uur wordt een geluidsfilm vertoond. Een schitterend vuurwerk zal de dag besluiten. Het muziekgezel schap O.K.K. en de Mond-accor deonvereniging verlenen hierbij hun medewerking. DOMBURG. Zomerkoude en Julistormen. Met het van week tot week aan gekondigde „koel" kreeg De Bilt wel gelijk. Of eigenlijk toch niet, want het daalde telkens tot „koud" en de ijshelligen hebben het de Junlgasten niet prettig ge maakt. Spijtig voor zulke mensen, die gehoopt hebben op een milde, koesterende voorzomer in de bui tenlucht, met de kinderen, maar door wind, regen en kou, telkens naar binnen werden gedreven. Ze tellen ontmoedigd de restende da gen van hun toch al zo korte va- cantle. De laatste dagen kregen de koude machten nog hulp van de ruwe krachten der stormen; ze dreven de branding tot om de strandhuisjes heen en overspatten een groots schouwspel, dat velen naar de boulevard lokte, doch waarbij voor hun kinderen niets te genieten viel. Mocht er spoedig verandering komen! SOUBURG. Bazar Transportkolonne. Woensdagavond is de bazar, die georganiseerd is door de trans portkolonne van het Roode Kruis geopend. Nadat de ploegcommandant, de heer A. F. Walrave, de aanwezi gen hartelijk verwelkomt had en dank had gebracht aan de fa. Koot, die de zaal voor het hou den van de bazar had beschik baar gesteld, kreeg dr Bloos het woord. Hij dankte alle geefsters en gevers hartelijk voor hun gif ten en wees er op dat aanschaf fing van nieuw materiaal nodig is geworden doordat in de oorlog veel materiaal is verloren gegaan en het overige grotendeels is ver sleten. Na de korte toespraak van dr Bloos begon men direct met de verkoping, verloting, enz. waar voor goede belangstelling bestond. KRUINXNGEN. Luldklok op Koninginnedag klaar. Door de firma van Bergen te Heiligerlee, welke opdracht heeft voor het gieten van de grote luld klok, ls toezegging gedaan, dat onvoorziene omstandigheden voor behouden de nieuwe klok op 31 Augustus ln gebruik kan worden genomen. HAAMSTEDE. Pluk van zwarte bessen begonnen. Deze week is de pluk van zwar te bessen in de Westhoek begon nen. Woensdag werden twee vrachtauto's geladen, die de bes sen rechtstreeks in Zwijndrecht aan de fabriek afleveren. Voor velen is het plukken der bessen een flinke bijverdienste. Jammer dat door het regenachtige weer niet geregeld door gewerkt kan worden. Gemeenteraadsvergadering. SOUBURG. Gistermiddag vergaderde de Souburgse gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemees ter B. H. S. Stemerding, ter be handeling van een elftal voor stellen. Bij het voorstel tot op stellen van het advies inzake het bouwplan van het Marnixplein en omgeving vroeg de heer Goedbloed (Arb.) naar de rio leringsplannen. De voorzitter antwoordde, dat op dit moment hieromtrent nog niets kan wor den gezegd, aangezien B. en W. nog doende zijn met het zoeken naar een bevredigende oplos sing. Het voorstel werd vervol gens aangenomen. Naar aanleiding van het voor stel van B. en W. tot het in ge bruik geven van het gymnastiek lokaal der O.L. school aan de Gymnastiekvereniging, dat goed gekeurd werd door de raad, vroeg de heer de Boer (Arb.) naar de stand van zaken met de vernieuwing. Hem werd mede gedeeld, dat het lokaal goeddeels gereed is en alleen de vloer nog gelegd moet worden, een karwei dat nog enige weken zal ver gen. De heren Roelse (C.H.) en weth. v. d. Putte (A.R.) vroe gen nog enige inlichtingen over de door de Gymnastiekvereni ging te betalen vergoeding. Vervolgens werden z.h.s. aan genomen het voorstel tot het be schikbaar stellen van gelden om Radio-Moskou over verkiezingen: In zjjn voor binnenlands gebruik bestemde Russische uit zending van Donderdagavond 9 uur, gaf, zo meldt de „Volks krant", radio-Moskou bet volgende beeld van de verkiezingen ia Nederland: „De verkiezingen zijn gehouden met gebruikmaking van alle democratisch-kapitalfstische terreurmethoden. De communisten waren niet vrij bij het uitbrengen van hun stem. Zij werden gehinderd en gemolesteerd door speciaal door de andere politieke partijen afgerichte terreur-ploegen. Het was de communisten niet mogelijk aan de verkiezingspropaganda mee te doen, daar hun plakkaten systematisch werden afgescheurd. In Rot terdam bereikte deze terreur een hoogtepunt. De leider der communisten werd gearresteerd door de politie. Vijf duizend verontwaardigde communisten organiseer den hierna een demonstratie voor het politiebureau, waar zij de invrijheidstelling van hun leider eisten. De politie greep in en opende het vuur op de betogers." Radio-Moskou bepaalde zich tot dit stemmingsstukje. Geen enkele verkiezingsuitslag werd gegeven, geen enkele naam werd genoemd. Noch van de „gearresteerde leider" in Rotter dam, noch van de kameraad-secretaris-generaal, die zjjn twee verloren zetels in Moskou zal moeten verantwoorden de scholieren een aandenken aan het regeringsjubileum van H. M. de Koningin te geven, en de voorstellen tot aankoop van straatlantaarns en verkoop van grond aan particulieren. Voor de bouw van 80 wonin gen in de Wilhelminastraat en omgeving was een financierings plan opgesteld, dat door de raad z.h.s. goedgekeurd werd. In de rondvraag wees de heer Bouff (Arb.) op het gevaar, dat de wielrijders op het rijwielpad Souburg-Middelburg lopen. Het komt nog al eens voor, dat een fietser wordt aangereden en om dit te voorkomen vroeg de heer Bouff om maatregelen te nemen, hetgeen de voorzitter toezegde. De heer Roelse bepleitte het plaatsen van een brievenbus in de omgeving van de Wilhel minastraat. Dit zal door B. en W. met de P.T.T. worden be sproken. i jir.ii ~iti~ it Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dreischor, G. E. Huizing, cand. te H. I. Ambacht; te Hellendoorn, C. G. Wiegers te St. Pancras; te 's-Gravenhage (bijz. kerkewerk), C. Aalders te Voorburg; te 's-Gravenhage (nieuwe pr.pl.), H. A. Visser te Amsterdam-Watergraafsmeer; te 's-Gravenhage (nieuwe pr.pl.) J. W. van Barneveld te Woer den; te Saaksum, T. Vonk Noordegraaf te Eemnes-Binnen. Bedankt voor Hoogeveen (2e pr.pl.), H. Harkema te Wijk bij Heusden; te Schoor.rewoerd, D. J. v. d. Graaf te Vinkeveen. Geref. Kerken. Beroepen te Duurswoude, J. F. Mantz te Hantum. Geref. Gemeenten. Beroepen te Zaandam, F. J. Dieleman, cand. te Rotterdam. Oud Geref. Gemeenten. Beroepen te Nieuw-Beijer- land, M. A. Mieras te Krimpen a. d. IJssel. Afscheid en intrede. Ds de Vries, beroepen predi kant te Stadskanaal-Pekelderweg hoopt D.V. 1 Augustus afscheid te nemen van de Kerk van Schoon- dijke in de middagdienst en op 29 Aug. zijn intree te doen bij de Geref. Kerk van Stadskanaal- Pekelderweg. Straatprediking Geref. Kerk. De evangelisatiecommissie zal naast haar gewone werk, zoals lectuurverspreiding, huisbezoek, enz. ook de straatprediking ter hand nemen. De eerste openluchtbijeenkomst zal vanmiddag plaats vinden op het Oranjeplein. De plaatselijke predikant, ds J. v. d. Berg zal het' woord voeren, terwijl het zang koor medewerking zal verlenen. Politieke amnestie. De classis Maastricht der Ned. Herv. Kerk (omvattende alle Ned. Herv. gemeenten in Limburg) heeft met algemene stemmen een motie aangenomen om aan de Ge nerale Synode der Ned. perv. Kerk te verzoeken zich te richten tot de regering om bij het komend Regeringsjubileum zo ruim moge lijk amnestie toe te passen voor politieke delinquenten. Vergadering Gen. Synode Ned. Herv. Kerk op Woudschoten. De vergadering van de Genera le Synode der Ned. Herv. Kerk op „Woudschoten" te Zeist van 8—14 Juli is Donderdag geopend. Daarbij heeft de praeses, ds H. J. F. Wesseldijk gewezen op de aandacht van velen ook buiten de Ned. Herv. Kerk zowel in ons land als in het buitenland voor deze vergadering, waarin een aan vang wordt gemaakt met de be handeling in eerste lezing van het ontwerp kerkorde. Enige benoemingen werden ge daan, o.a. voor het secretariaat van de raad voor kerk en ere dienst, waarbij ds E. A. J. Plug werd gekozen. Des avonds nam de synode deel aan de viering van het heilig avondmaal in de kerk te Austerlitz onder leiding van de plaatselijke predikant, ds K. Koopmans. NAGEK. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 11 JULI 1948. Ned. Herv. Kerk. Vlissingen: 10 en 5 ds Visbeek (H.A. en afscheid)(Havendorp) 10 ds Aalbers; (Engelse Kerk) 9.30 Jeugdk.; Kruiningen: 9.30 ds Diederiks te Blaricum, 2.30 ds v. d. Mast te Amsterdam. Geref. Kerken. Wolphaartsdijk: 10 en 2.30 ds v. Heiningen. Geref. Gemeenten, Kruiningen: 9. 30, 2 en 6 leesd. Ver. van Vrijz. Herv. Vlissingen: 10.45 ds Brakman te Naarden. Leger des Hells. Zierikzee: 7.30 Bidstond, 10 Helllgingsdienst, 7.30 Verlossings- samenk., 3.30 en 6.30 Openlucht- samenk. bij Achterweg en Haven o.l.v. Kapt. Poot. Onderwijs. Aan de Handelsavondschool te Middelburg zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse: P. Allewijn en M. F. Weststra- te te Krabbendijke; W. van de Broek, St. Laurens; H. Cosijn, P. Dronkers, Marianne de Leeuw en Nico Dekker te Middelburg; L. de Hamer te Arnemuiden; Bet sy Moens en I. Moens te Nw. en St. Joosland. Afgewezen 1. Van de 2e naar de 3e klasse: J. I. de Buck, M. Hofman, L. A. Koole en R. Fastenau te Middel burg; J. G. Dekker-Veen, J. Koo le, St. Laurens; L. A. Lindenbergh te Wemeldinge; A. Tilroe en L. Traas te Nieuwdorp. Afgewezen 2. Van de 3e naar de 4e klasse: J. A. Baljeu en C. van Herculis Wie nog nooit van bidbrieven heeft gehoord (en dit zal zeer waarschijnlijk wel met de mees te lezers het geval zijn), denkt wellicht aan de bidprentjes, die de Roomsen aan familie en vrienden zenden, als iemand overleden is en waarop staat te lezen: Bid voor de ziel van geborenoverleden Ook waren het geen formulier gebeden of gebeden van hoger hand voorgeschreven. Het waren helemaal geen gebeden, maar stonden wel met het bidden in verband. „Op de z.g. bidbrieven werd namelijk aangetekend, wel ke gemeenteleden, in moeilijke omstandigheden verkerende, aan de predikant de voorbede der gemeente vroegen. Voornamelijk in de steden werd tot plm. 1840 van bidbrieven gebruik gemaakt. Wie de voorbede der gemeen te wenste, wendde zich tot de koster. Deze hield op een bid- brief aantekening van de perso nen, die de voorbede vroegen en van de reden, waarom die werd gevraagd. Des Zondagsmorgens werd de door hem ingevulde bid- brief aan de predikant ter hand gesteld. De bidbrief bestond uit twee delen: gebeden en dankzeggin gen. Opmerkelijk, dat eerst stond gedrukt „voor vrouwen in ba rensnood" en „kraamvrouwen in zwakke omstandigheden". Vroe ger stierven veel vrouwen in 't kraambed. Zelfs werden enkele ziekten genoemd, b.v. van perso nen, die „van de steen zullen ge sneden worden". Dit is een blaasoperatie, waarbij een steen verwijderd moet worden. Met de primitieve middelen dier dagen was een dergelijke ope ratie zo gevaarlijk, dat het gebed der gemeente werd gevraagd. Ten laatste werd in de bid brief melding gemaakt van per sonen, bezocht met toevallen of accidenten (lich. letsel) en van hen, die krankzinnig zijn of „in de memorie zijn geslagen". Er kon ook een voorbede ge vraagd worden voor gezinnen in drukkende omstandigheden en voor schippers met hun volk en personen op gevaarlijke reizen. Men voer toen nog met zeil schepen. Natuurlijk was er ook gele genheid tot dankzegging voor personen, die van him krankhe den waren hersteld, en zij, die in 't bijzonder waren bewelda- digd. Ook zij, die van een ge vaarlijke reis behouden waren thuis gekomen, konden hun dank daarvoor in 't midden der ge meente brengen. Het mensenhart was vroeger hetzelfde als thans. In nood zijn de wordt tot God om hulp ge roepen, maar vaak ontbreekt de dank voor de genoten weldaden. In de bidbrief, die schrijver dezes zag, vroegen 7 personen om voorbede in de kerkdienst, terwfjl er maar één met een dankzegging kwam. Deze was een kraamvrouw, die haar dank kwam brengen bij monde van de predikant voor Gods bijstand. Daar in de dorpen de predi kant al de gemeenteleden kent, waren daér geen bidbrieven. Als iemand ernstig ziek was, lag het op zijn weg hem te bezoe ken en ook in 't midden der ge meente voor hem te bidden, 't geen natuurlijk in onze tijd nog geschiedt. te Middelburg; R. J. A. den Bog- gende te Axel; J. M. Dert, Vlis singen: C. Ribbens.te Terneuzen; P. W. Vroom te Breskens. Afge wezen 2. Toegelaten tot de le klasse: Johanna Woittiez te Breskens; A. Damen, H. F. Geervliet, Wally Vriens, B. L. Steutel en Jos. Heeren te Middelburg; E. Janse te Koudekerke en Maria P. An- not te Oostkapelle. 5 veeartsen staan voor een raadsel. In Rinnegum, gemeente Eg- monil-Binnen, doet zich onder het vee van de heer Zuurbier een ernstige en tegelijk raadselachtige ziekte voor. Sinds Juni heett de veehouder aan deze kwaal, ver moedelijk vergiftiging, al zes stuks vee verloren. De dieren krij gen uitpuilende ogen, worden na genoeg dol en binnen enkele dagen treedt de dood in. Reeds vijf dierenartsen, onder wie één uit Zweden, hebben een onderzoek ingesteld, doch helaas zonder resultaat. Vanzelfsprekend heeft men ook bodem en gewassen zeer nauwgezet onderzocht, maar ook hier heeft men geen oor zaak kunnen vinden. Wel komt op het land van de boerderij een eigenaardige plant voor, die de ziekteverwekster zou kunnen zijn. Het bevreemdende ls echter, dat de plant hier al veel langer groeit, terwijl slechts nu en dan ziekteverschijnselen optreden. Vo rig jaar omstreeks dezelfde tijd zijn namelijk ook twee runderen aan dezelfde ziekte gestorven. Toen openbaarde de ziekte zicli echter niet in die ernstige mate als thans. Opvallend is, dat de vader van de heer Zuurbier in twintig jaar tijds geen enkel stuk vee op deze boerderij heeft ver loren. Diens voorganger verloor echter in één jaar, ook omstreeks Juni niet minder dan 17 stuks vee, volgens betrouwbare inlich tingen aan dezelfde ziekte. o De Australische minister-presi dent Joseph Chifley, die thans in Groot-Brittannië vertoeft, zal het Britse kabinet een plan voorleg gen voor immigratie van 15 mil- lioen Britten in Australië. Men verwacht, dat dit plan een hoofd punt van bespreking zal vormen op de conferentie van ministers- presidenten van het gemenebest, welke in October te Londen zal worden gehouden. Het plan is opgesteld door de Australische minister van im migratie en voorlichting, Arthur Calwell. Het voorziet in massa immigratie van Britten, zo no dig met gehele industrieën en gemeentelijke organisatie, over een periode van minstens een generatie. Australië zou volgens het plan bereid zijn een gedeelte van de Britse nationale schuld voor zijn rekening te nemen om de naar Australië over te brengen Britse gemeenschappen intact te doen blijven en voortbestaan van de sociale regelingen te verzeke ren. Chifly heeft in Londen met zijn Engelse ambtgenoot Attlee en Bevin besprekingen gevoerd over het Japanse vredesverdrag. Men neemt in diplomatieke kunnen zeer gevaarlijk zijn. Er zijn tal van mensen, vooral in streken als Walcheren, waar zo het een en ander gebeurd is, die in het bezit zjjn ran oorlogs souvenirs ln de vorm van koperen hulzen, al of niet bewerkte hand granaten e.d. Dat kan heel aardig zijn, maar tegelijkertijd ook hoogst gevaar lijk, zodat het mogelijk ls, dat lang na de oorlog nog meer of minder ernstige ongelukken voorkomen. De mogelijkheid bestaat ook, dat bij het uitbreken van brand dergelijke onschuldig uitziende voorwerpen tot ontploffing komen met het gevolg, dat bezwaren worden gemaakt tegen het uitke ren van assurantie-bedragen. Het is in het belang van de ge hele bevolking, dat de hier drei gende gevaren voorkomen worden. Tot dit doel zal een uitgebreid onderzoek worden ingesteld. Op Walcheren zullen aan alle schoolkinderen formulieren wor den uitgereikt, waarop de ouders kunnen invullen welke souvenirs in hun bezit zijn. Do bedoeling is niet, dat dergelijke voorwerpen ln beslag genomen zullen worden, maar alleen «hit ze worden gecon troleerd en eventueel ontladen. Zij die geen formulier ontvingen kunnen dit ten gemeentehuize af halen. Burgerlijke Stand. GOES. Geboren- Antoinetta, d. v. A. Hugens en J. M. Schip per; Tannetje A., d. v. P. v. d. Vreede en M. de Bad; Jozephus M. M., z. v. J. H. Roose en J. M. Buokelaar; Albertine A., d. v. P. W. A. Vogelaar en M. M. de V ries. Ondertrouwd: C. A. Dees, 27 j. te Terneuzen en M. S. van Zweeden, 25 j.; W. v. d. Kas- teele, 28 j. te Bergen op Zoom or. C. J. Brusket, 17 j.; C. P. M. Beirnaert, 24 j. en C. F. van Geel, 25 j. te Halsteren. Overleden: A. J. Schrijver, 84 j., vrouw van A. W. de Groot; E. Poelman, 83 j., wed. van J. Steutel; T. J. Kooman, 85 j., wed. van W. L. v. d. Vrieze; J. van Zweden, 75 j., wed. v. Chr. van Bremen. OOSTKAPELLE. Geboren: Gerhardt, z. v. J. Kooman en D. Minderhoud; Johanna, d. v. A. Roose en C. van Pienbroek. Gehuwd: H. Visser, 32 j. en J. Walraven, 20 j. Overleden: L. W. M. v. d. Zanden, 46 j.; Jhr J. C. Schorer, 73 j., wedn. van L. A. van Hoij- tcma. N.- EN ST. JOOSLAND. Ge boren: Jan, z. v. P. Adriaanse en T. de Nood; Pi eter J., z. v. M. Kakebeke en L. Bos. Ondertrouwd: S. J. de Rijke, 28 j. en P. Pleijte, 28 j. Gehuwd: J. Kwekkeboom, 26 j. en J. P. van Keulen, 22 j. Overleden: L. Reijnoudt, 81 j„ gesch. echtgen. van G. Bliek. ST. LAURENS. Geboren: Martina N., d. v. J. Pieterse en A. Coppoolse. ZIERIKZEE. Overleden: H. Verhage, 62 j., wednr. v. E. K, Verton. kringen te Londen aan, dat Australië's bezorgdheid over het „eindeloze uitstel", van het sluiten van het verdrag een van de voornaamste redenen van Chifley's bezoek is. Beste neefjes en nichtjes! Zo hier ben ik weer. Er ligt zo'n stapel brieven voor me, dat ik maar vlug met het beant woorden er van begin. Want an ders heb ik niet genoeg plaats in de krant. Allereerst: Mandell: Je mag me gerust blijven schrijven hoor, en nog meedoen met het wed strijdhoekje. Fijn dat je al ge zwommen hebt zeg. Nog wel ge feliciteerd hoor. De verjaardag van Oom Henk moet je hem zelf maar eens vragen. Blondientje: Weer al een die ik gelukwensen moet. Heb je een gezellige dag gehad. Je schrijft me het wel eens hè? Groet je poesje maar van mij. Doornroosje: Wat een verrassing zeg! Een prachtige foto hoor, je staat er leuk op, vind ik. De puzzle was deze keer niet moeilijk hè. Schrijf je rne hoe de schoolreis geweest is? Melkmeisje: Wat gaat die zus van jou een grote reis maken zeg! Je prijs heb je zeker al wel ontvangen? Is jul lie foto mooi geworden? Bolletje: Nee, maar zeg, wat ben jij knap, een 10 voor rekenen, geweldig. Was het een leuke voordracht, die jullie gedaan hebben op de bruiloft? Piet: Dat komt goed uit hè, dat je graag leest. Had je het toch nog niet? Lees maar veel, daar word je knap van. De oplossing was deze keer ook weer goed. Bontje: Ik geloof dat haast al m'n neefjes en nichtjes op reis gaan. Jij naar de dieren tuin. Fijn zal dat zijn hè. Groet Boebam van me, wil je? Nieuwelingetj e: Je oplossing was goed hoor. 'tls ook wel eens moeilijker ge weest, als deze keer, niet? Je boft maar, als je zus zo'n prijs wint, daar heb jij ook nog ple zier van hè. Kloksinea: Ik vind het best hoor, dat je van naam veranderd bent. Hoe kom je aan deze? Je puzzle heb je goed opgelost hoor. M i n e k e V.: Jij was er vlug mee klaar zeg. Wat ben je aan het breien? Doe je het ook zo graag? 'tls nu veel mooier werk, nu we weer wat meer wol kunnen kopen hè? Froletje: Wat heb jij je brief mooi geschreven zeg! Ik schrok zomaar toen ik hem openvouwde, er sprong ineens iets uit: wat een mooie foto, ik ben er echt blij mee. Luistervinkje: Nog al zo'n mooie brief, en daar wipte ook al wat uit. Nu weet ik tenminste eens hoe jullie er uitzien. Bedankt hoor! Was de verjaardag gezellig? Moeders oudste: Jammer daftk dat raadsel van jou al eens meer gehoord had. Maar misschien weet je er nog wel een dat ik nog niet ken. Denk maar eens! Je oplossing was in orde hoor. Vlinder: Ik dacht eerst dat er helemaal niets meer in die enveloppe zat. Maar ja, ge lukkig vond ik nog een heel klein briefje. Wie weet komt er nog wel eens zo'n puzzle, die jij zo graag wilt. Schfjjfstertje: Is je jurk al af? Je hebt maar een knappe zuster geloof ik. Kan ze voor mij ook eens niet een jurk maken? Wat leuk hè, die kleine kuikentjes. Rozemarijntje: Wat kan jij toch mooi schrijven. Die vorige puzzle was wel wat moei lijker als deze hè. Je had hem dan ook goed. Vind je het leuk werk, bessen plukken? Moeders jongste: Wat zul jij nu goed gymnastiek kunnen doen zeg. Wat heb je me een moeilijke puzzle opge geven zeg. Ik ben er nog nooit bij geweest, als een ezel sliep, maar ik denk dat hij wel zo lang slaapt, totdat hij wakker wordt, zou het niet? Ziezo jongens en meisjes, dat was een hele rij hè? En nu zul len jullie wel zeggen, waar blijft de nieuwe puzzle. Maar deze keer moeten jullie me zo maar eens een brief schrijven, zon der een oplossing, dus dat is nog al gemakkelijk hè? Jullie zullen me denk ik heel veel te ver tellen hebben, over schoolreis jes, verjaardagen, bessen trek ken en nog veel meer. Dus re ken ik op een gezellige brief van jullie. Tot de volgende keer. Jullie TANTE BEP.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2