ENGELAND BEREID TOT ONDERHANDELEN NIEUWS LAATSTE NIEUWS. SOWJET-ANTWOORDnieuwe order. ARABIEREN komen met plan voor EENHEIDSSTAAT. Auto door trein vermorzeld. „GERRIT DE STOTTERAAR" voor de derde maal ontsnapt. De heer A. D. Gameman nam afscheid van Walcheren. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De ark in het leger. Het Mits Sowjet-blokkade wordt opgeheven. Hei kleine fyetat. Heftige strijd in Galilea. Nu Kamervoorzitters naar Soestdjjk. Ministeriele dank voor verrichte werkzaam heden. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 994 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 1# JULI 1948 Hoofdredacteur: R. ZITDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAKELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.33 u., onder 20.57 u. Maan op 10.25 u„ onder 23.41 u. Hoogwater Zondag 11 Juli. Vlissingen: 5.11 u. 2.31 m., 17.31 u. 2.14 m. Wemeldinge: 7.07 u. 2.00 m„ 19.31 u. 1.75 m. is een merkwaardige ge schiedenis die ons verhaald wordt in het boek Samuël. 't Was in de tijd dat er geen koning was in Israël en dat een ieder deed wat recht was in zijn ogen, zonder rekening te houden met het gebod Gods. Na de verlossing uit de hand van de Filistijnen door Simson volgde weer een nieuwe inzinking. Zij verlieten al de geboden des Heren. Dan breekt opnieuw een oorlog uit met de Filistijnen. Het komt tot een treffen waarin Israël de nederlaag lijdt en zwaar gesla gen wordt. En dan komen de oudsten van het volk op de gedachte om de ark des Heren over te brengen naar het leger, omdat het dan ongetwijfeld mogelijk zal zijn de overwinning te behalen. Aan dit besluit wordt uitvoering gegeven. De verbondsark wordt onder leiding van de onwaardige priesters Hofni en Pinehas uit Silo gehaald en naar het leger gebracht. De komst van de ark wekt gro te geestdrift. Een geweldig ge juich brak los, zo zelfs, dat het scheen alsof de aarde dreunde. Wij lezen niet dat het volk zich verootmoedigde. Dat niet. Maar zij menen de ark te kun nen gebruiken voor de versterking van hun positie. Zij kunnen het wel stellen zonder God en zijn gebod, ais de ark er maar is. Dan zal God zeker niet toelaten dat de Filistijnen opnieuw de over winning behalen. Door de aankomst van de ark des verbonds krijgt de oorlog een ander karakter. Zij kunnen er nu wel op rekenen dat de God des verbonds met hen zal optrekken. In de schaduw van de ark zijn zij veilig. Maar dan komt de tegenslag. God laat zich nu eenmaal niet annexeren voor de verwezenlij king van nationale doeleinden, door een volk dat naar Hem niet vraagt. De Here had door middel van Samuël het oordeel aangekondigd. Dit oordeel wordt nu voltrok ken. Het leger wordt, ondanks de aanwezigheid van de ark, vernie tigend geslagen. Er vielen van Israël 30.000 man voetvolk. De beide goddeloze priesters sneuvelden. En de ark Gods werd door de Filistijnen ge nomen. Hier ligt voor ons een ernstige waarschuwing. Wij beroepen ons bij onze po litieke en sociale actie op het Woord Gods. De Bijbel moet mee in de strijd. Wij zeggen elkaar dat het niet gaat om onze belangen, om onze zaak, maar om de doorwerking van de beginselen die zijn naar het Woord des Heren, ,,'t Is Uwe zaak waarvoor wij staan; Heer' Jezus Uwe alleen". En dat vis goed. Zo moet het zijn. En wij grijpen moed, want im mers: „Een vaste burcht is onze God; een toevlucht voor de zijnen. Al drukt het leed al dreigt het lot, Hij doet zijn hulp verschijnen" En daarom: De vijand rukt vast aan, met opgestoken vaan, maar geen nood; hij zal alras verdwijnen. Dit kan vooral in grote verga deringen waar een grote menig te ls samengestroomd, bezieling wekken en geestdrift. Maar de uitslag is vaak anders dan verwacht werd. Nóg zien we 't gebeuren, dat de geestdrift plaats maakt voor moedeloosheid, dat het volk wordt geslagen en dat het schijnt alsof de ark wordt genomen, dat de eer wordt weggevoerd. moeten we met onze toe passing voorzichtig zijn. Want het is tenslotte ook weer gemakkelijk en goedkoop om het volk zijn zonden voor te houden en uit de hoogte te spreken over een oppervlakkig Christendom, over het misbruik van de ark, over het opheffen van schone leu zen, die niet stroken met de wer kelijkheid. Ook hierbij past voorzichtigheid en bescheidenheid. Maar wel mogen we het onszelf en anderen voorhouden dat het niet genoeg is schone leuzen aan te heffen. Wel mogen we onszelf en an deren met alle ernst afvragen of wij soms ook bezig zijn de ark te annexeren voor onze zaak en of het wel waarlijk ons ernstig begeren is te zoeken de eer van de Naam des Heren. DE GEALLIEERDE NOTA'S. I VOOR DE ZONDAG Vrijdag is de inhoud van de Britse, Amerikaanse en Franse nota's bekend gemaakt, die Dinsdag j.l. aan de Sowjet- ambassadeurs te Londen, Parijs en Washington werden overhandigd in verband met de blokkade van Berlijn. Aan het eind van haar nota geeft de Britse regering te kennen bereid te zijn tot deelname aan een bespreking tussen de vier geallieerden als de verbindingswegen en het verkeer van goederen en personen tussen de diverse zones van Berlijn weer geopend worden. GENERATOREN VOOR BOTER. Het antwoord van de Sowjets was een nieuwe order, die gister avond werd uitgevaardigd. In de ze order werd bekend gemaakt, dat het personeel der Westelijke bezettingsmogendhedoii dat via de Helmstedt-autoweg van Berlij-i naar het Westen reis*, nu ook speciale passen van de Sowjets nodig heeft, terwijl de auto's aan een onderzoek zullen worden on derworpen. Dit ls dus de laatste maatregel die de Sowjets benutten als spel- deprik. Vanaf 23 Juni mocht geen wagen meer naar het Oosten en slechts auto's Berlijn verlaten als lgke sectoren. De beperkingen van de Sowjets verhinderen de Weste lijke geallieerden thans hun ver plichtingen na te komen. De meest elementaire mense lijke rechten worden door de be perkingen in gevaar gebracht, zo betoogt de nota. Noch dreigemen ten, noch pressie of andere actie zal daarom de regering er toe brengen afstand te doen van haar rechten als bezettende mogend heid. Een herhaling dus van wat Be- vin reeds in het Lagerhuis ver klaarde. Van vertraging bij de wederin stelling van essentiële diensten (de herstelling van de z.g.n. ka potte spoorlijn dus!) kan geen derhandelingen. Zy stelt er echter de eis by, dat eerst de verbin dingswegen en het verkeer tussen de drie Westelyke sectoren en Berlijn heropend worden. Als antwoord kwam de Sowjet- order. Beriyn wacht af, lijdt hon ger, gaat vroeg naar bed en vreest. Extra vrije dagen in verband met het regeringsjubileum en de inhuldiging. Het College van Rijksbemidde laars heeft aan werkgevers ver gunning verleend, buiten en behal ve de vacantie- en snipperdagen, i waarop de werknemers recht heb- zen, ten hoogste twee vrije dagen met behoud van loon te verlenen, resp. ter gelegenheid van de vie ring van het regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmlna en ter gelegenheid van de inhuldi ging van de nieuwe Koningin. de inzittenden over interzonale sprake zijn aldus de nota, daar de passen beschikten. Nu ls het to taal stopgezet. Luchtbrug eiste slachtoffers. Het luchtverkeer naar Berlin wordt gehandicapt door het uiterst slechte weer van de laat ste dagen. Het ongerief dat de hardnekkige strijd tussen Oost en West voor de bewoners van de stad met zich mee brengt, wordt steeds groter en dreigt catastro- phaal te worden. Want niet alleen kunnen er maar weinig vliegtui gen landen op de doorweekte vel den, doch ook brengt de verduis tering mede, dat naast de levens middelen, thans electrische hulp generatoren moeten worden aan gevoerd. De „luchtbrug" heeft trouwens reeds slachtoffers gekost. Bfj Frankfurt stortte een Amerikaan se Dakota neer, welke met voed sel was geladen. De drie leden der bemanning kwamen om het leven. De Britse nota. Het is dan ook geen wonder, dat de Britse nota ln een buiten gewoon ernstige toon ls opgesteld en geen ruimte overlaat voor een verzachtende politiek. In de nota wijst Engeland er op, dat ln de boodschap, die Tru man op 14 Juni 1945 aan Stalin zond, het recht omschreven stond, dat de geallieerden krachtens hun oorlogsinspanning verwierven, n.l. tot vrjje toegang in Berlijn. Een recht dus, zo betoogt men, i dat even sterk is als dat der Sow jets. De Britse regering deelt met de V. S. en Frankrijk de verantwoor delijkheid voor het welzijn der be woners van Berlijn ln de Weste behoeften van de Berlijnse burger bevolking voor moeten gaan. Aan het eind van de nota ver klaart de Britse regering bereid te zjjn tot het heropenen van on- De toestand in Malaka. Te Johore doen berichten uit communistische bron de ronde, dat de communisten in Malakka 100.000 man sterk zijn en onlangs ln de staat Padang, ten Noorden van Johore aan de Oostkust van Malakka, versterkingen aan land hebben gezet. In verband met de Kamer verkiezingen is er veel gecij ferd. Hoopvol en begerig zag elke partij, toen de stembus openging, naar het stemmen- tal, dat op haar candidaten was uitgebracht. Naarmate het cijfer groeide, nam de vreugde van de verwachting toe. Dit geldt evenzeer van dié partijen, die ook in het staat kundig leven graag rekening zijn hier? Maar: wat beweegt Waar twee of drie vergaderd zijn in Mijn naam, daar ben Ik in het midden van hen. Matth. 18:20 en ijdel zelfvertrouwen met denkbeeldig. Laat ons bedenken, dat Christus anders telt dan wij. Jezus zag ook graag een grote schare. En het doel van Zijn werk is zelfs: bijeen te ver gaderen in de hemel een grote schare, die niemand tel len kan. Maar Jezus zag toch allereerst het HART aan. Hij vroeg niet: hoeveel mensen zien gehouden met God en Zijn Woord. Hoe groter het getal hoe mooier'. Toch is er ook reden oot moedig en bedachtzaam te zijn bij het zien van grote ge tallen. Zo lici t sluipt er iets in onze ziel va., het werelds- uitwendige, het vleeslijk-im- perialistische. Wanneer wij al deze stem men, die wij GETELD hebben, nu eens konden WEGEN in de weegschaal Gods, zou dan onze vreugde rijzen? Is een grote meeting ook altijd een bewijs van grote geestelijke kracht? Is een volle kerk ook steeds een teken van volheid van geloof? Opmerkelijk is in de ge schiedenis van het Christen dom, dat het zijn hoogste glo rie had in tijden, toen het aantal gering was. In het kleine getal kan een zegen verborgen zijn, namelijk, dat wij ons diep afhankelijk ge voelen van God. Bij het grote getal mist dat nogal eens, en is het gevaar voor hoogmoed de mensen VAN BINNEN? Hij zei tot de discipelen: „Waar TWEE of DRIE verga derd zijn in Mijn naam, daar ben lie in het midden van hen." Dit is de maatstaf: IN MIJN NAAM'. Dat is: zoekend Mijn gemeenschap, pleitend op Mijn werk'. Ziet, als dat er is, dan is Jezus tegenwoordig met Zijn genade, majesteit en Geest. Al zijn er maar drie mensen'. Al zijn er maar tweeJa, zelfs als er maar één is. Hoe langdurig en innig heeft Jezus niet gesproken tot die éne vrouw aan de Jacobs- bron, in wier hart een ware behoefte geboren was aan vrede met .God. Was het Je zus te veel om le verschijnen aan die éne Maria Magdalena, die Hem met tranen zocht? Wees daarom niet ongerust, gij eenzame zieke, die Zondags niet mee kunt opgaan naar de plaats, waar Gods volk vergaderd is. U moet wel iets missen, want er is een heerlijk bezielende kracht m een saam- gevloeide menigte, die eenpa rig God zoekt en looft. Maar u behoeft niet jaloers te zijn. Jezus wil ook komen tot u tof u alléén'. Mits ge tot de Vader roept in Zijn naam. Engelen kwamen als boden Gods tot die éne, eenzame Jacob, die daar ligt te sla pen in de woestijn. Zou God ook niet uw huis, uw ziekbed, waarop ge, worstelend met ziekte en zorgen, neerligt, wil len maken tot een Bethel, waar de open hemelpoort u wordt getoond in een zalig verschiet? Niet in de eerste plaats dus het grote getal. Maar wel de INNERLIJKE KRACHT, door het geloofscontact met de le vende Heiland, aan Wie ge geven is alle macht op aarde en in de hemel. Niet allen, die RECHTS ge stemd hebben, zullen straks ook staan aan Jezus' RECH TERHAND, als Hij komt ten oordeel. Onze overwinning over de wereld, over de zonde, ge schiedt tenslotte niet door kracht, noch door geweld, noch door het grote stemmen- cijfer, maar door de Geest des Heeren. En als instrument wil God daartoe gebruiken uw op recht en levend geloof. Want ait is de overwinning, die de wereld overwint, n.l. ons ge loof (1 Joh. 5 4). Kruiningen. J. KOOLSTRA. TERWIJL DE EERSTE BOMMEN VALLEN. A D Onbewaakte overweg eist twee slachtoffers. Gistermiddag omstreeks half zes had op de onbewaakte over weg in de lyn Boxtel-Veghel on der de gemeente Boxtel een ern stig ongeluk plaats, dat aan twee personen het leven kostte. Op het moment, dat een uit de richting Veghel komende perso nentrein de overweg naderde, trachtte de arts J. W. van Rooy uit Boxtel, komende van Oirschot, met zijn auto, waarin ook zijn 15- jarig zoontje was gezeten, de spoorweg-overgang te passeren. De machiniste kon ondanks krachtig remmen niet voorkomen, dat de auto werd gegrepen en vrij wel doormidden werd gesneden. Het zoontje van de heer Van Rooy werd hierbij op slag gedood, terwijl de heer Van Rooy na aan komst in het ziekenhuis te 's-Her- togenbosch is overleden. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk te wijten aan onop lettendheid van de bestuurder van de auto. Alhoewel het uitzicht ter plaatse goed is, eiste deze onbe waakte overweg reeds eerder een slachtoffer. Bernadotte naar Lake Succes. De politieke commissie van de Arabische Liga heeft een plan goedgekeurd voor de vorming van een „voorlopige regering voor Pa lestina". Dit plan vormt de basis van de tegenvoorstellen van de Liga op de voorstellen van Berna dotte. Die voorlopige regering moet er zo spoedig mogelijk komen, werd oit Cairo gemeld. Het plan voor ziet ln een eenheidsstaat, waar alle Palestijnse groepen volgens hun grootte vertegenwoordigd zul len /.jjn. De voorlopige regering zal een kieswet uitwerken voor de vor ming van een constituerende ver gadering. De belangrijkste begin selen voor deze vergadering zullen zijn als volgt: 1. Palestina zal een eenheids staat zijn. 2. De grondwet moet voorzien in een vrije toegang tot de heilige plaatsen, de bescherming van de heilige stad, de menselijke rechten moeten geëerbiedigd worden zon der aanzien van ras, taal of gods dienst. 3. In gebieden waar een Joodse meerderheid woont zal Hebreeuws de officiële taal zijn. 4. Arabieren en Joden zullen volgens hun aantal in het wetge vende lichaam vertegenwoordigd zijn. 5. Plaatselijke bestuurslichamen zullen verstrekkende volmachten hebben aangaande onderwijs, ge zondheidsdienst en sociale aange legenheden. 6. In de grondwet vastgestelde waarborgen ter bescherming van de rechten van minderheden zul len alleen veranderd kunnen wor den met toestemming van de be trokken minderheid. BOMAANVAL OP TEL-AVIV. concentraties in dit gebied en in Beneden-Gaiilea. Een Israëlitisch woordvoerder verklaarde, dat West-Gaiilea waren gevormd ge- „Arabische ongeregelde troepen in durende de eerste veertien dagen van het bestand". Achtereenvolgens deden Arabi sche vliegtuigen en het Iraakse Het bestand was nog niet beëin- I landleger aanvallen op de Joodse digd of er vielen al weer bom- stellingen ten Noorden van Djenin. men. Reuter meldde gisteravondTen Zuiden van Haifa begon het uit Tel-Aviv dat gistermiddag een leger van Israël operaties om de enkel vliegtuig laag over de stad weg naar Tel-Aviv te zuiveren, gierde en een aantal bommen van Ook te Haifa was gistermiddag klein formaat op de buitenwijken luchtalarm. neergooide. Er wedden drie Joden gedood, onder wien twee kinderen. OPERATIES BEGONNEN. De Joodse troepen, met inbegrip van de luchtmacht,begonnen gis- Te Jeruzalem gelooft men alge meen. dat -de belde partijen op het ogenblik bereid zijn tn deze stad slechts defensief op te treden. Vandaag zal Bernadotte van Rhodos naar Genève vliegen. 11 Kamerfracties vergaderen. De Prinses-Regentes heeft de presidenten van de Eerste en van de Tweede Kamer, Prof. Kranenburg en Mr van Schaik, te Soestdyk ontvangen in ver band met de kabinetsformatie. Gistermiddag zijn de Kamer fracties van de K.V.P., de P. v. d. A. en de A.R. partrj ln het gebouw van de Tweede Ka mer bijeen geweest. teren operaties tegen verscheidene I Jull wordt hij op Schiphol ver duizenden Arabieren in West-Gali- 1 wacht. Het ligt in zijn bedoeling lea. De Joodse luchtmacht deed Zondagavond per K.L.M.-toestel heftige aanvallen op Arabische naar New-York te reizen, alwaar hij op het hoofdkwartier der V. N. besprekingen zal voeren. Op 16 Juli keert hij naar Am- sterdam terug om dan op 17 Juli !met de speciale witte gecharterde K.L.M.-machine met dezelfde be manning onder Viruly, naar Rho dos te vertrekken. Arabische vertegenwoordiger boycot Veiligheidsraad, i In een schrijven aan Manoeilski, de voorzitter van de Veiligheids raad tijdens de maand Juli, heeft de afgevaardigde van 't Arabisch hoge comité, Hoessein!, zijn voor DE Rij julvö j.^AA'1 contLOioex c iiituio met een spccicccu -JJ- voor gebouwd toestel de wegvlakheid van onze grote verkeerswe gen. In de auto, die dit toestel over de wegen trekt, worden alle oneffenheden automatisch geregistreerd. Het toestel passeert de uit wateringssluizen op de Afsluitdijk nabij Den Oever. BONNENZWENDEL TE GOES. Vader verkocht de distributie bescheiden van 't gehele gezin. Als een vader van een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen onthutst op het politie bureau komt vertellen, dat hij een 7 levensmiddelenkaart vermist, en nemen te kennen gegeven de bij- de politie bij een onderzoek ont- eenkomst van de raad niet meer bij te wonen, ingevolge een besluit van de voorzitter de vertegen woordiger van het Joods bureau als „de vertegenwoordiger van de voorlopige regering van Israël" aan te duiden. dekt, dat van het gehele gezin reeds een jaar lang alle distribu tiekaarten zwart werden verhan deld, dan is er reden zo iemand bij de kraag te vatten en de zaak eens uit te gaan zoeken. De politie deed dit en kwam tot H3J hij weer ijzerzaagjes in zijn schoenen? „Gerrit de Stotteraar", de in Amsterdam opgesloten beruchte j inbreker, heeft voor Aa klaarblijkelijk evenals vroeger weer in geslaagd ijy.zr- 'jes verbergen, want de tralies van zijn celraampje waren doorge zaagd. de derde Gerrit wachtte in het Huis van Welk een belangrijke plaats de heer A. D. Ganzeman, tot 1 Juli j.l. distrietshoofd van de Rijks dienst voor Landbouwherstel op Walcheren, op dit naar agrarisch herstel strevende eiland in de pe riode van twee en half jaar, die hij er doorbracht, heeft ingeno men, is wel op duidelijke wjjze ge bleken tijdens het officiële af scheid, dat gisterenmiddag in de Confreriezaal van het Middelburg se Schuttershof plaats vond. Vele sprekers hebben uiting gegeven aan hun grote waardering en er kentelijkheid voor al hetgeen de heer Ganzeman, die tot hoofd van het ambtsgebied Tilburg der Ned. s Heide My. werd benoemd, voor de I gedupeerde Walcherso boer heeft gedaan. Bewaring op de berechting van j een groot aantal insluipingen, i Volgens schatting van de politie Ir S. Herweijer, directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, was de eerste. Hij feliciteerde de heer Ganzeman met zijn benoe- I ming, maar achtte zijn vertrek voor Walcheren jammer. De heer maal kans gezien te ontsnappen Vannacht om kwart voor twee ontdekten de bewakers van het Huls van Bewaring aan de tl etc- v as zyn activiteit zeer groot. Ganzeman heeft in de moeilijkste ringsehans zijn vlucht. j Twee of drie diefstallen per dag omstandigheden volgehouden. Dat Gerrit blijkt een beleefd man was wel ongeveer zijn gemiddelde, j er vrede was op het eiland, is me- i En hoewel hy nimmer „sensatio- de aan zijn arbeid te danken. nele kraken" zette bracht zijn Thans kan Walcheren de vergelij- handwerk" hem zoveel op, dat king' met alle andere getroffen na zijn arrestatie twee schuil- gebieden glansrijk doorstaan. Dit plaatsen vol gestolen goed werden j geeft kracht voort te gaan, aldus ontdekt, terwijl Gerrit bovendien Ir Herweijer. in het bezit bleek te zijn van een aulo en een flinke bankrekening. Zijn beide vorige ontsnappingen i waren respectievelijk uit het poli voor hetgeen de heer Ganzeman voo? Walcheren deed. De hoop werd daarin uitgesproken, dat de heer Ganzeman in Brabant nog veel in het belang van de land bouw mag verrichten. Namens de Agrarische Advies commissie sprak de heer C. Zwa german, die opmerkte, dat Wal cheren het getroffen heeft met de mensen van buiten, die de eigen zwakke krachten kwamen ver sterken. Wij zagen elkaar niet al leen onder de pet, maar in het hart, aldus spr. De heer Ganzeman stelde vele plannen op en hielp die uitvoeren. Vlot ging hij met de mensen om en toonde begrip. Het speet spr., dat zij niet sayjen de eindstreep van het herstel van Walcheren konden halen. Mevr. Ganzeman bood hij bloemen aan. De heer A. Geschtere J.Hz. voer de het woord namens de Stichting Gedupeerde Grondgebruikers. Hij wees op het grote aandeel van de heer Ganzeman in het her stel, maar ook op de grote onte vredenheid, die nog onder de boe ren heerst over het uitblijven der definitieve schaderegeling, over de maatregelen tot het in cultuur cherse buitenplaatsen sprak Jhr een fraaie ets van Walcheren en Ir H. L. Bogaert, burgem. van Domburg, die de heer Ganzeman een fraaie zilveren doos aanbood. Weth. L. J. v. 't Westende dank te namens de gemeente Middel burg voor hetgeen de heer Ganze man voor de bolwerken deed, hij bood hem een schilderij aan. Daar na werd nog het woord gevoerd door Mr Dr R. W. Graaf van Lyn- den namens de Polder Walcheren, door burgem. P. Daniëlse, door de vnorz. Kring Walcheren der Z. L. M„ de heer A. W. Cevaal, door de heer P. Luijendijk, hoofdass. le kl. Landbouwvoorlichtingsdienst, door de secr. van de Walcherse C.ts.T.B., de heer J. Wattel en door Ir C. Franek, inspecteur Land bouwherstel voor Zeeland, die een vulpen aanbood. een rooktafel aanbood. de ontdekking dat een vijftiental l personen bij het verhandelen van de bonnen betrokken was. Prompt werd tegen hen en de onverantwoordelijke vader, ge naamd J. M„ proces-verbaal op gemaakt. De kous was hiermee echter niet af. Er werd n.l. meteen ont dekt, dat J. F. de C. te Goes een drietal stamkaarten in pand had gegeven, waarop anderen bon kaarten haalden. Ook zij kregen een proces-verbaal. o Marshall heeft verklaard, dat de te Washington gevoerde onder handelingen tussen de landen der West-Europese Unie, de V. S. over mogelijke Amerikaanse steun aan de Unie, van „uitgesproken voor bereidende aard" zijn. Er waren nog geen besluiten genomen. NOTA ARABISCHE LIGA AAN V. N. Azzam Pasja, secretaris-gene raal van de Arabische Liga, heeft Vrydagavond de tekst vry gegeven We moeten het eerlijk beiten- van een nota aan de V. N., waar- nen, we hebben óók wel eens colo- j in de Arabische mening over een rado-kevers gezocht. Nog nimmer vonden we echter deze dieren keu rig tezamen in een zakje. In Duis burg wel. Daar vond men in een verlenging van het bestand wordt uiteengezet. Op een vraag over het voorstel van Bernadotte tot een wapenstll- aardappelveld zegge één zakje stand van tien dagen antwoordde met vijftig van deze lieve diertjes Pasja: „Wij kunnen een verlen en ook in Detmold werd een der-1 ging van het bestand met 10 noeh gelijke vondst gedaan. „Hier wird 3 dagen accepteren. Het bestand sabotiert" roept men nu in Dus- - ls een mislukking gebleken, daar seldorf. Het volgende is ook het de vijand heeft bevoordeeld" sterk. Daar heeft waarempel de communist Nikolaus Bernhard, de DE 15ILT ZEGT: tweede voorzitter van de F.D.G.B. Wisselend bewolkt, vakbond in „Der Abend", een blad Langs de kust vrij krachtige, dat in de Amerikaanse zone van elders meest matige wind, over- Berlijn verschijnt, de Aiherikaan- j wegend tussen N. en W. Wlsse- se hulp geprezen als dé methodelend bewolkt met enige verspreide om uit de economische knoei te buien. Wc'nig verandering van komen. Als z'n grote baas het nu temperatuur, ook maar vindt! En in Rome DANKWOORD DE HEER GANZEMAN. In zijn dankwoord merkte de heer Ganzeman op, een zekere onbillijkheid te gevoelen, daar hij het werk niet alleen deed. Na her innerd te hebben aan de chaoti sche toestand, die er op Walcheren heerste bij zijn komst, wees hij er j hebben betogingen plaats gehad op, dat er zeker nog gemotiveer- van een duizend arbeiders, die het de klachten zijn, maar dat niet,niet eens waren over een nieuw vergeten mag worden, dat er in plan voor het bouwen van 400.000 het begin geen wettelijke regelingarbeiderswoningen, die dan bij lo- was en dat er toch gewerkt moest j ting verdeeld zouden moeten wor- werden. In 1946 kreeg hij de groot- den en waarvan de bouwkosten ste bewondering voor de Walcher- j gedeeltelijk door hen zelf zouden Egyptische doorbraak poging verijdeld. - 'a -Een correspondent van Reuter brengen der gronden en over het die, zo*zeide hjj, ten voor-j moeten worden gedragen. Laat by de Israëlitische troepen in het feit, dat slechts de „kale kosten"j,eeld ^ag worden gesteld aan zjjn c het materiaal maar naar Holland '1at een worden vergoed en geen percen-1 conega's jn geheel Nederland." De komen! Gisteravond werd om te zijn. In de cel had hij namelijk een briefje achtergelaten, waarin hij mededeelde, dat hij wederom ging proberen uit te breken. ,,De bewakers hebben steeds hun plicht gedaan", zo schreef hij. In zijn briefje vervolgde hij, dat hij zich genoodzaakt zag vernielingen aan te richten, doch dat hij de schade zal vergoeden. „Gerrit de Stotteraar", wiens I tiebureau Stadhouderskade ware naam Gerrit Blom is, is er Spaarndammerstraat. en Na de dank to hebben overge bracht van Ir Staf, las de heer Herweijer een brief voor van mi nister Murshoit, waarin deze zijn grote erkentelijkheid uitsprak tage ondernemerswinst mag wor den bijgeteld. „Die schuld drukt echter niet op uw schouders," aldus spr., „want ons boeren past grote dankbaar heid voor uw arbeid. U begreep ons steeds en u hakte knopen door als het moest. Spr. betreurde het, dat de heer Ganzeman niet op Walcheren kon blijven. „Wij zullen uw werk in dankbare herinnering houden," zeide de heer Geschiere. heer Ganzeman sprak tenslotte de i half twaalf de Haagse brandweer hoop uit, dat, wanneer de herver-1 geallarmeerd voor een brandje in kaveling achter de rug zal zijn, de j het Haagse bos. Met twee motor- Walcherse boer tot de conclusie zal zijn gekomen, dat de beloften der regering zijn verwezenlijkt. Na afloop van dit officiële ge deelte hebben zeer velen afscheid genomen van de heer en mevr. Ganzeman. Des avonds geschiedde dit in besloten kring door het per soneel van het districtskantoor wagens gtng het er op af. Het bleek een nat-smeulende hoop rijs hout te zijn. Het ansjovis-sei zoen heeft 400.000 kg. opgebracht. Men had er eerst niet veel hoop op, omdat na de aanleg van de afsluitdijk de klad in deze branche was gekomen. Dit voorjaar ver scheen de vis echter weer in de Namens de eigenaren der Wal- Walcheren, dat de heer Ganzeman Waddenzee. Negev-gebied seinde, dat een Egyptische poging om de vitale Joodse verbinding van Tel-Aviv naar de nederzettingen in het Ne- geb-gebied van Zuid-Palestina te verbreken door Israëlitische troe pen werd veredeld. Meer dan 40 Egyptenaren sneuvelden in de strijd om het dorp Iddis, 5 km. ten Zuiden van Beer Toeviah, terwijl enkelen gevangen gemaakt wer den. Buitgemaakt werden o.m. 6 lichte veldkanonnen, 9 vrachtwa gens met wapens en munitie en vier anti-tankgeweren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1