Telefonisch interview met fractieleiders. BENÏIlY's GEMH SAMATOGEH Amerikaanse militaire steun aan West-Europa? Tersekse beurtschipper smokkelde vee. Beschouwingen en verwachtingen. Vandenberg nam het initiatief. regeling verwacht. LPmefw£Sï- Malakka. Sokolofsky naar Moskou? Ambtenarenstaking te Parijs. Britten ontvoerd door Irgoen Ex-politiek delinquent de hoofddader. pf,roSilI^rd^ w^^un oPre- I ^L^an^t V*" ma" 7" Mensen met een eeuwige jeugd! Vergoeding oorlogsschade in België. naimtMfaoj* Het A.N.P. beeft gisternacht, aanstonds na het bekend worden van de uitslag der verkiezingen, zich telefonisch in verbinding ge ste).I met de leiders der politieke partijen, welke zetels in de nieu we T -veede Kamer zullen bezetten. G i nks het nachtelijk uur waren zij aanstonds bereid hun oor deel in een kort onderhoud te formuleren. Jhr Mr M. VAN DER GOES voerder van de V.V.D. is best te- VAN NATERS, fractieieider van de Partij van de Arbeid, zeide in zoverre tevreden te zijn, dat de communisten werkelijk achteruit gedrongen zijn. Aangezien de par tij van de arbeid in het offensief tegen het communisme is ge weest. moest zij tegen rechts in het defensief zijn. Wij hopen een volgende keer terug te winnen, wat wij thans aan rechts hebben verloren, zo zelde hij, indien wij dan in het offensief naar rechts zijn. Hoewel door de verschuivingen de regeringscoalitie is terug ge lopen, ls deze toch nog een enorm sterk, sterker daffi enige vroegere coalitie uit de Nederlandse par lementaire historie. Het oordeel van de kiezers is zeer zeker niet, dat het roer om moet. De heer Van der Goes zeide voorzichtig te willen zijn met het geven van een oordeel over de ka binetsformatie. Hij is van mening, dat men de conclusie zal willen en moeten trekken, dat de uit spraak van de kiezers duidelijk wijst op het vormen van een re gering. die een uitgesproken pro- gessieve politiek moet blijven voe ren, bijvoorbeeld ten aanzien van maatregelen van gelelde economie en van de Indië-politiek. Op de vraag of hij tevreden was met de uitslag en of aan zijn ver wachtingen is voldaan, verklaarde de lieer J. SCHOUTEN, voorzitter der A.R.-fractie in de Tweede Ka mer het volgende Laat ik dit zeggen: op zichzelf ben ik tevre den met de uitslag, al heb lk een kleine hoop gehad op een veer tiende zetel. Ik heb steeds bij me zelf gezegd „als we dertien zetels handhaven is het goed en mis schien krijgen we er een veer tiende bü". Bijzondere verschuivingen zrjn er near het oordeel van de A.R.- lelder wel. De moeilijkheid is z.l. echter, dat ze niet dezelfde strek king hebben. Als algemene opmer king maakte de heer Schouten deze dat uit de uitspraak der kiezers blijkt, dat er velen zijn, die ernstig bezwaar hebben tegen het regeringsbeleid ten aanzien van Indië. De algemene tendens van de cijfers is z.i. deze, dat er een zekere verschuiving heeft plaats gevon den van links naar rechts, welk begrip men niet moet nemen in historlsch-politieke zin, maar los daarvan. Over de eventuele Kabinetsfor matie wenste hij zich nog niet uit te laten. De heer GERBEN WAGENAAR fractie-voorzitter van de C.P.N. toonde zich niet tevreden over de verkiezingsuitslag. Hoewel de anti-communistische campagne niet geleid heeft tot aanzienlijke verschuiving naar rechts, ziet hij in deze uitslag een verzwakking van links, van de arbeidersklasse. Verzwakking van links, aldus de heer Wagenaar, betekent verslechtering voor de arbeider. De heer H. W. TIL ANUS, frac tieleider van de C.H.U., zeide voor zijn groep zeer tevreden en vol daan te zijn. Zijn aandacht is ge vallen op de algehele verschuiving naar rechts met verlies voor com munisten en P. v. d. A. en winst voor V.V.D., C.H. en Weiter. De tendens van de cijfers is zijns in ziens een uiting van ontevreden- beid bij sommigen over het tot 'nu loe gevoerde beleid en wat de C.H.U. betreft is de verschuiving een bevestiging van de tendens bij de Statenverkiezing van 29 Mei 1916. Met het oog op de kabinets formatie gaan de wensen van de heer Tilanus uit naar een kabi net in breder verband. De zorgen in het staatkundig leven, gelet op de internationale verhoudin gen en de moeilijke situatie met het oog op Djocja ik zeg niet Indonesië aldus de heer Tila nus. de financiële zorgen in het eigen vaderland met de bijkomen de vraagstukken als materiële oorlogsschade en wederopbouw, dwingen er m.i. toe spsecifieke partijwensen te laten rusten en over de partijmuren heen ais op recht democratische groeperingen elkaar de hand te geven om ge zamenlijk uit al deze zorgen en moeilijkheden te komen. Ook Mr P. J. OUD, lijstaan- vreden over de uitslag en zeide deze prachtige vooruitgang voor zijn partij dan ook min of meer te hebben verwacht. Ten aanzien van de verschuivingen zeide hij, dat in het algemeen van een door gang naar rechts gesproken kan worden. De tendens van de cijfers is, aldus Mr Oud, dat het gevoer de Indië-beleid mede oorzaak is van de verschuiving naar rechts. Ten aanzien van de kabinets formatie zeide Mr Oud, dat naar een zodanig beleid gestreefd moet worden, dat een meerderheid voor de grondwetsherziening in tweede lezing zal kunnen worden gevon den. Bij de formatie zal rekening moeten worden gehouden met de inzichten van V.V.D. en C.H. Toen we Ds ZANDT, de voor de Tweede Kamer vroegen of hij tevreden was met de uitslag, ver klaarde hij, dat er voor hem re den tot grote tevredenheid was. Zijn partij heeft een prachtige vooruitgang gemaakt, vond hij. De verschuivingen, welke tot uitdrukking zijn gekomen achtte hy niet groot. De heer Zandt zeide verwacht te hebben, dat de A.R. meer ze tels zou halen. Hij constateerde een lichte verschuiving in de rich ting van de oppositiepartijen. Op de vraag of de cijfers hem al aanleiding gaven tot een op merking over de kabinetsformatie antwoordde de heer Zandt, dat het z.i. dezelfde kant zal uitgaan. De heer CHR. J. I. M. WEL TER zeide dankbaar te zijn, maar niet voldaan. De verschuiving naar rechts kan tot zeer vergaan de conclusies aanleiding geven en zeer bepaald met betreking tot het Indië-beleid. Ten aanzien van de kabinetssformatie wilde de heer Weiter zich nog niet uitla ten. De heer ROMME, fractievoor zitter van de K.V.P. bleek niet zitter van de fractie der S.G.P. in 1 onmiddellijk te bereiken. Belangrijke besprekingen te Washington, Qnnrt loon oti nneht set, eerst zelf tot overeenstem- OUUl l Gil JJUuill' ming dienen te zijn gekomen se steun noemt en wat dus Naar aanleiding van een on- neerkomt op een doeltreffende langs aangenomen motie, inge- samenwerking tussen de vijf diend door het Congreslid Vanden- landen. berg, zijn gisteren op liet depar tement van Buitenlandse Zaken te Washington politieke en mili- De V. S. dienen te weten, waarop de militaire kant van 't verbond neerkomt in concrete taire besprekingen begonnen tus- termen van divisies, luehtstrijd- sen de ambassadeurs van de Be- krachten, samenwerking van nelux, Engeland, Frankrijk en ver-staven en bevelvoering, tegemvoordigers van Amerika, Men geeft zich hier echter over eventuele Amerikaanse mili- tevens rekenschap van het feit, taire steun aan West-Europa. dat de mate van de beschikba- Vnlo-ens The Times" is de re Amerikaanse hulp de grond- Volgens „Ine Tunes is de j van dergelijke afspraken algemene verwachting dat het vorlnpn s J Congres in zijn eerstvolgende 0 zitting het verzoek zal krijgen te behandelen om goedkeuring yfgïffgnrjP F6VOllltïB te verlenen aan een plan tot m Gigölllïl» l biuiuuo militaire steun, dat wellicht zal lijken op de oude leen- en pacht wet. Overigens zijn dergelijke KaC Donald, commissaris- ,-me- mededelingen erg speculatief, raai van Zuidoost-Azië, heeft voor De besprekingen zijn n.l. in- de riujio verklaard, dat de com- formeel en er zullen geen mede- niunisten op Malakka een revo- delingen worden verstrekt, al- [ntie beramen om met geweld het vorens er definitieve besluiten p^gmur over Malakka in handen zijn genomen. Amerikaanse t<] neJnen. autoriteiten verwachten, dat de besprekingen wel enkele maan- Mac Donald noemde dit „het den zullen duren. nuchter constateren van een feit". De correspondent van de N. De autoriteiten hadden er de R Crt wijst er op, dat de mo- laatste maand vele bewijzen voor tiè-Vandenberg, welke de aan- in handen gekregen. Het betreft leiding tot deze besprekingen hier, zo zeide hij, „geen volksre- was ter kennis brengt van de sering door het volk voor het president, dat de senaat voor- volk, doch voor moordenaars door stander is van een gedragslijn, moordenaars', welke de aansluiting van de V. ..De vgand", aldus Mac Donald, S. verzekert bij gewestelijke en „bestaat uit communistische on- andere collectieve regelingen, ruststokers, die in het geheim het die gegrond zijn op voortduren- complot op touw zetten, doch geen de en doeltreffende eigen hulp wapens dragen en eigenlijk de ge en wederzijdse steun. In zijn be- herale staf zijn, en gewapende schouwing over deze motie gangsters en guerillastrijders". wijst hij erop, dat op grond van Naar Reuter uit Singapore ver- Vandenbergs toelichting de vijf neemt zijn vliegtuigen van de En- mogendheden. die zijn aange- se I-htaiacWnu* succes m sloten bp het verdrag van Brus- ^^^U ^wo^ eS km ten. Noordoosten van Ipoh. o Maarschalk Wasill Sokolofsky, de Sowjet-opperbevelhebber in Duitsland, zal een dezer dagen naar Moskou vliegen om aan Mo- lotof, de sowjet-minister van bui- Kwaliteit van buiten landse perziken. Gewoonlijk komen in de maand Juli in ons land veel buitenland- tërüandse zaken, verslag uit tese perziken binnen, voornamelijk brengen, aldus melden Duitse po litieke kringen, die in nauw con tact met het Sowjet-hoofdkwar- tler staan. uit Italië. Deze perziken, aldus deelt de Ned. Fruittelersorganisa tie mede, moeten groen worden geplukt, omdat ze anders het ver- Dit bezoek zou in verband staan voer van Italië naar Nederland met de ontvangst te Moskou van niet kunnen verdragen. Wel rijpen de Britse. Amerikaanse en Franse ze tijdens dat vervoer na, maar nota's over de toestand te Berlijn. Feuilleton. Een aantal ambtenaren van het Franse ministerie van Financiën en van andere diensten zijn in sta king gegaan, als gevolg van het niet-inwilligen van hun eisen tot verhoging van de salarissen. De Parijse pers ls het niet eens over het aantal 3takers. Volgens de .'.Parislen Llbere" zijn het er 60.000, volgens de „Humanlte" 120.000. door PAUL TRENT. 13) Meneer Sylvester stak zijn hand uit en glimlachte vriende lijk. De directeur was bij uit nemendheid geschikt voor zijn positie. Zijn vriendelijk optre den en aangename persoonlijk heid verborgen zijn ijzeren wil. Hij wijdde zijn helder verstand geheel aan de belangen der Maatschappij en stapte nooit af van wat hij zijn plicht meende te zijn. Hij bezat geen greintje edelmoedigheid, maar hij was lechtvaardig. Clive ging na3r de kassier toe. „Ik ben blij, kennis met u te maken, meneer Bentley", zei deze. „Ik hoop, dat ik u nog dikwijls een cheque zal mogen uitreiken." Stevens scheen echter niet zo in zijn schik te zijn en Clive merkte ai heel gauw, dat zijn chef jaloers op hem was. Het duurde niet lang, of hij wist ook de reden, toen hij vernam, dat zi.n tractement nu reeds het zelfde was als van Stevens. ..Maandag moet je er weer op uit. Ik heb wat gevallen voor je uitgezocht, waar je plezier van kunt hebben" ze» Stevens met een grijnslach. „Ik zal mijn best doen", zei Clive kalm. „Je uitgaven zijn een beetje hoog, die moet je wat inkrim pen." „Ik schrijf niet meer op, dan -ik uitgeef." „Dan heb je een beetje te hoge ideeën. Ik heb gezien, dat je naar de beste hotels gaat. Er zijn overal genoeg kleine restau rants, waar ook gelegenheid tot slapen is. Dat zóu ons heèl wat schelen." „Ik dacht niet, dat dat ging tegenover de Maatschappij. Ik moet dokters en advocaten ont moeten en hun vanaf een fat soenlijk adres schrijven." „Nu, dan moet je zelf maar weten, wat je doet", antwoord de Stevens ongeduldig. Clive haastte zich naar de bank van de Maatschappij en verliet het gebouw met vier bankbiljetten van vijf pond en enig zilver. Daarop ging hij naar de Temple en overhandigde Glyn de som, die hij van hem geleend had. „Ik kan je nooit genoeg dan ken" zei hij aangedaan. „Onzin!" zei Glyn lachend. HOOFDSTUK VI. Het regende hard en meneer Carson kon dus geen golf spe len. Dat maakte hem erg knor rig, omdat hij juist een nieuwe methode had willen proberen, men mag toch niet verwachten, dat de kwaliteit gelijk is aan de Nederlandse perziken, die bijna uitsluitend in kassen worden ge teeld. In verband hiermede advi seert genoemde organisatie het publiek, indien het onverhoopt perziken koopt, waarvan de smaak tegenvalt, te willen infor meren of deze perziken wel van Nederlandse origine zijn. Zij zou het betreuren, wanneer er door de invoer van buitenlandse perzi ken een smet zou worden gewor pen op het Nederlandse kwali teitsproduct. waar hij over gelezen had. Hü had sedert enige tijd door om standigheden telkens zijn slag gemist en hij meende nu ont dekt te hebben, waar de schuld lag. „Clive Bentley komt mij van middag een visite maken. Hij vroeg, of ik het tegen u zeg gen wou", zei Ethel rustig. Hij keek haar wantrouwend aan, maar zij ging voort met eten en scheen zijn blik niet op te merken. „Ik had gezegd, dat hij niet komen mocht." „Waarschijnlijk is dat de re den, waarom hij wilde, dat ik bet u vertellen zou." „Ik wil niet, dat je hem hier ontvangt." .Maar vader. Zo iets had ik rooit van u verwacht. Kijkt u eens even naar buiten. Het is opgehouden met regenen. Als u wat voortmaakt, kan u nog in tijds op de golfbaan zijn, en voor het eten terug wezen." „Ja, het is droog!" riep me neer Carson uit en haastte zich r.aar de telefoon om zijn chauf feur te zeggen, dat hij direct voor moest komen. Ethel ging daarop naar bo ven. Zij was niet ijdel, maar zij kleedde zich nu toch met bij zondere zorg. Er werd aan haar deur ge klopt, en het dienstmeisje zei, dat meneer Bentley er was. „Laat meneer in mijn zitka mer, Marie, ik kom direct bene- Betogingen te Peking. Tijdens betogingen te Peking van uitgeweken studenten uit Mandajoertje, waarbij troepen met vuurwapens de orde trachtten te herstellen, werden drie studenten gedood en meer dan 16 gewond. 3000 studenten namen aan de be toging deel Zij protesteerden te gen een beelult van de gemeente raad om hen naar kampen te zen den. waar zij voor de militaire dienst zullen worden opgeleid. Na het Incident werd de staat van beleg afgekondigd. o Volgens verklaring van een woordvoerder van het Britse de partement van Buitenlandse Za ken zou de Irgoen Zwai Leoemi vijf Britse onderdanen te Jeruza lem ontvoerd hebben uit een ge bouw, waarop de vlag van de be standscommissie der V.N. was ge hesen. „Wij nemen dit geval zeer ern stig op", aldus zeide de woord voerder, „en verwachten dat de vijf personen in kwestie onmiddel lijk zullen worden losgelaten". o Verkeersongelukken in de V.S. 265 personen zijn in de V.S. bij verkeersongelukken op onafhan kelijkheidsdag (4 Juli) om het le ven gekomen. 153 personen ver dronken op die dag en 57 anderen lieten bij ongevallen van andere aard het leven. Gebrek aan arbeids krachten in Argentinië. Generaal Peron, president van Argentinië, verklaarde ï$aandag op een bijeenkomst van Argentijn se militairen, dat Argentinië slechts met één probleem te kam pen had, nl. gebrek aan arbeids krachten. „Door immigratie kan onze eco nomie in evenwicht gebracht wor den", zo zeide hij. Ongeluk in Belgische steenkoolmijn. In de steenkoolmijn „Sacre- Francais" te Dampremy (België) zijn drie arbeiders om het leven gekomen. Men vermoedt, dat zich mijngas in de schacht waarin zij werkten heeft opgehoopt toen de luchtpomp enige tijd wegens repa ratie buiten bedrijf was gesteld. o Sneeuw in Frankrijk. Hier en daar in West-Frank rijk heeft het gisteren zodanig gesneeuwd, dat het vee uit de weide gehaald moest worden. Ook in het Zuid-Oosten van Frankrijk is sneeuw gevallen. In de Vogezen zijn door hevige regens kleine overstromingen veroorzaakt. Tsjechisch diplomaat treedt af. Dr Bohumil Messany, Tsjecho- slowaaks ambassaderaad te Lon den, heeft zijn ontslag ingediend om zijn ontevredenheid met het huidige regiem in Tsjecho-Slowa kije tot uitdrukking te brengen, zo wordt te Londen vernomen. Hij ging in December 1945 naar Lon den. Alaska in beeld. Zes vliegtuigen van de Amer. Marine zullen een oppervlakte van ruim 75.000 km» van het grond gebied van Alaska fotograferen. Aan de hand van deze foto's zal geschat worden hoe groot het hy- dro-electrisch vermogen van Alaska en de hoeveelheid hout voor de papierindustrie is. o Vermist knaapje opgevist. Dinsdagmiddag werd eindelijk het knaapje, dat sinds Vrijdag te Sas van Gent was vermist teruggevonden. Men zag het lijkje ter hoogte van het Bel gisch douanekantoor drijven in het kanaal GentTerneuzen. Het is niet duidelijk hoe het lijkje daar terecht is gekomen. o Emigratie naar Canada. Dana H. Porer, minister voor de planning in Ontario (Canada) zal spoedig een be zoek aan Nederland bren gen om regelingen te treffen voor uitgebreider emigratie van Nederlandse boeren naar Ca nada. Later zal hij met Engel se industriëlen besprekingen voeren over het overbrengen van industrieën naar Ontario. den" en tot haar ergernis beefde haar stem. Nog een laatste blik in de spiegel, en zij liep langzaam naar beneden. Zij bleef een ogenblik staan met de deurknop in de hand; haar adem ging ge jaagd. Eindelijk vatte zij moed en trad naar binnen. Clive stond in het midden van de ka mer. „Ethel!" riep hij uit en stak haar zijn armen toe. Het volgende ogenblik hiel den zijn armen haar omvat. Daarop gingen zij dicht bij elkaar zitten en hij fluisterde woorden van liefde. „We zullen het heel zuinig hebben", zei hij daarop kortaf. „Het is mogelijk, dat je vader met bezwaren zal aankomen", ging hü voort. „Die. zal ik wel overwinnen, Clive. Tob er vooral niet over. Ik speel het wel klaar met va der." Zq keek hem vol liefde aan en streek zijn haar glad. „Als ik zo hier en daar een grijze haar bü je zie", zei ze, .aan moet ik weer denken aan de vreselijke tüd, die je hebt doorgemaakt. Ik zal alles doen, om je dat leed te vergoeden. „Het lijkt me nu nog maar een droom. Ik begin al te ver geten, dat het ooit gebeurd is, maar ik wou, dat ik je wat meer kon aanbieden." .In jou bezit ik alles." (Wordt vervolgd.) HUISZOEKING. Bq huiszoeking: te Yerseke vond men in de woning van M. het adres van zekere S. uit Nleuw- Het uitgebreide onderzoek in de dorp, een gewezen makelaar en grote veeemokkelaffaire, welke ex-politiek delinquent. Na enige op 29 April in Zeeland werd ont- I moeite kon S. worden gearres- dekt, is thans gesloten. De man- teerd, die de langgezochte van nen van de waterpolitie uit We- 1 Oam bleek te zyn. ZTP^^Z^tIZeUZ'™dels gebleken, dat met vaUen .1st de beurtschipper J. M. tijdstippen6 met zy'n''«h^jTop smokkelende ï^oëmïton wo/- en neer voer. Men vermoedde den. frauduleuze handelingen en breid- p'e knechts van de „Waakzaam- de daarom het surveillance-gebied heid" j M en p p zijn 2^^ lilt t/»t Knitannm V Dnonlatul na twee maanden voorarrest, op uit tot buitenom Noord-Beveland en Sehouwen. Op de 29ste April had een po vrije voeten gesteld. De vier an dere arrestanten bevinden zich litieboot, na bijna 35 uur gepa- noS ki het Huis van Bewaring te Middelburg. (Ingez. mededeling, advert.) trouilleerd ,te hebben weer koers gezet naar Wemeldinge. Even voorbij Scharendijke, werd een binnenschipper ontdekt, die in volle zee voor anker lag. Toen men naderbij kwam, ont dekte men, dat het de „Waak zaamheid" was, het scheepje van M. Toen men naderde trok het geloei van koeien de aandacht van de politie-ambtenaren. Vijf man nen, die de bemanning van het schip vormden, werden bij deze gelegenheid gearresteerd, n.l. de schipper J. M. en zqn broer J. M., de knecht P. P., allen uit Yerseke, alsmede A. E. en P. E„ beiden uit Breskens. Het schip met koeien werd opgebracht naar Wemeldin ge. P. E. wist te ontsnappen. Uit een gevonden vrachtbriefje bleek, dat op 10 April 20 koeien van Plauwers (bij Zierikzee) naar onbekende bestemming waren vervoerd. Ook werd een nieuwe zeekaart gevonden, waarop twee tekens waren gezet, welke naar later bleek, de plaats aanduidden, waar bij een smokkelzaak 20 koeien werden overgeladen. Eén van de arrestanten liet zich ontvallen, dat het vee moest worden afgeleverd aan de vee handelaar A. M. te Zierikzee. De ze man verklaarde ook de koeien op de veemarkt te Rotterdam te hebben gekocht voor een zekere van Dam en het vee te Leiden te hebben afgeleverd. De waterpoli tie reisde met hem enkele vee markten af, doch van Van Dam werd geen spoor gevonden. Na herhaald verhoor van ver dachte kwam vast te staan dat de schipper M. begin Maart con tact had gekregen met een Belg te Wemeldinge. die hem had ver zocht een vrachtje koeien te la- Vier Sowjet-Russische functlo- den, waarvoor hü f 1000.zou narissen, o.w. twee directeuren krijgen. Later kwam van Dam 1 van levensmiddelenbedrijven, zijn met twee Belgen en een vrouw tot één a twee jaar dwangarbeid de schipper in Schiedam opzoeken veroordeeld wegens „misdadige Levenslustig en vitaal, vol werklust en geest den gansen langen dag maar ook 's avonds in huiselijke kring nog prettig en onderhoudend. Dat is het soort dat met Sana- togen gemaakt wordtl Waar om nog langer neergeploft, na tafel - In Uw zetel en lusteloos om te hangen, tot niets meer in staat, omdat alles en iedereen U te veel is Neem Sanatogen en wordt voor Uw omgeving weer de oude. opgewekte kameraad van weleer. Het lenvwitorkend rocdzel. en vroeg hem zijn beurtgoed snel te lossen om koeien te kunnen laden. verwaarlozing van rollend spoor wegmateriaal, waardoor verzen dingen vertraagd werden". XLII Rondom het Zwin» II» We gaan. nu een bezoek brengen aan St. Anna ter Muiden, het oude havenstadje aan het Zwin, eens een van de voorhavens van Brug ge. Wie nu dit kleine stille plaats je bezoekt, kan zich haast niet voorstellen, dat hier eens een druk handelsverkeer leven en vertier bracht. Het ligt vlak bij de Bel gische grens en wie van Sluis naar de badplaatsen Knocke en Oosten de gaat, rijdt er langs. Iets ter zijde van de weg loopt de dorps straat of moet ik zeggen de hoofdstraat der stad? een van de weinige straatjes die er zijn. Men zou het voorbijtrekken zon der het op te merken, alsja, als die plompe, vierkante toren daar niet stond. Die massale brok steen zegt ai genoeg: dit is een plaats met een geschiedenis, zulk een toren bouwt men niet in een nietig dorpje, maar ls een over blijfsel van vergane glorie. En dan moet u bedenken, dat deze vier- dromen op het dorpsplelntje, waarop de hoofdstraat met zijn hobbelige „kinderhoofdjes" uit loopt? Ook te vinden op het ge meentehuis met zijn onbenullige torentje, waar nu echter geen vroede vaderen meer beraadsla gen over de gemeentebelangen, want Sint Anna is sinds 1880 geen eigen gemeente meer, maar ver enigd met Sluis. Ook de school is gesloten naar het bouwvallig gebouw te zien, geloof ik niet, dat het te vroeg was en de enkele kinderen, die hier wonen, drinken in Sluis uit de beker der weten schap. Een eigenaardig wapen: een schild, hangend aan de hals van een griffioen of grijpvogel, een denkbeeldig dier met arendskop en -vleugels en het lichaam van een leeuw. Op dit schild zien we een anker, het beeld van de scheepvaart, aan weerskanten voorzien van een ster (andere af- Verzetslieden genieten voorrang. Negen maanden geleden, op 10 October 1947, werd in Bel gië de wet op de oorlogsschade van kracht en tot nu toe werd leeds 12 milliard francs voor het herstel van particuliere be zittingen en 14 milliard francs voor herstel aan openbare ge bouwen uitgekeerd. Reeds voordat de wet in wer king trad was een aanvang ge maakt met de wederopbouw door het verlenen van voor schotten. Aanvankelijk werden slechts credieten verleend overeenko mend met de waarde der be schadigde goederen in 1939, doch hieraan werd later een uitbreiding gegeven en de ge- teister<3eri ontvangen tlians 'n uitkering, die gelijk is aan drie en een half keer de waarde van ae schade in 1939. Voor onroe rende goederen, waarvan de waarde tussen 80000 èn 120000 lrancs ligt, bedraagt het scha de-coëfficiënt zelfs 4, bij onroe rende goederen beneden 80.000 fr. 4.5. Bij het uitkeren van oorlogs schade hebben degenen, die in Duitse gevangenschap verkeer den of wel krijgsgevangene zijn geweest, voorrang. Volgens de Belgische wet op de oorlogsschade wordt niet al leen materiële schade vergoed, doch wordt ook een vergoeding verstrekt aan diegenen, die door de Duitsers zijn aangehouden of gedeporteerd. Deze politieke gevangenen en hun rechtheb benden (vrouwen en kinderen) bezitten b.v. een eigen statuut en tot nu toe zijn 51.700 aan vragen ingediend om van dit statuut te mogen genieten. Bij de vaststelling van de oorlogsschade beeft men kun nen constateren, dat deze in vele gevallen was overdreven en na controle heeft men de ramingen dikwijls met 20 tot 25 procent moeten verminderen. f %i kante steenkolos vroeger veel ho- beeldingen geven een zon) en een ger moet geweest zijn, u moet zich j halve maan, hemellichten, die verplaatsen in de 13e eeuw en u tegen de toren voorsteilen,'n mach tige kathedraal, waar voor het hoogaltaar de priester de mis be dient, waar de vromen geknield de zegen ontvangen, waar het koorgezang echoot tegen de hoge gewelven (het kerkje dat er nu tegen aan leunt, ls van veel later tijd, van plm. 1650). In de „13e eeuw (1241) kreeg Muiden of Mude (dat waarschijn lijk mond betekent) stadsrechten; een eeuw tevoren was het ont staan op een in het Zwin opge wassen schor. Nog geen eeuw la ter kreeg Mude het uitsluitend waterrecht op het Zwin, waarover dikwijls twist ontstond met het nabijgelegen Sluis, er ls zelfs een tijd geweest, dat Mude een eigen munt had! Er zijn enkele munten gevonden van plm. 1300 met het randschrift „.Muden". „De zee is rijk, de zee is groot, Zout water geeft het zoetste [brood". De schutsvrouw der kerk was de H, Anna, die na twintigjarig kinderloos huwelijk tenslotte op het vurig bidden het leven schonk aan Maria, de moeder des Heren. Haar feestdag had ze op 26 Juli. Indrukwekkende processies wer den haar ter ere gehouden, van alle kanten stroomden de pelgrims toe om in devote bedevaartsstem ming hier Bint Anna te komen vereren en haar hulp in te roepen, evenals dat op zee de in nood ver kerende schepelingen deden. Er was zelfs een gilde van de „dam- wassers", die de steigers en dam men moesten schoonhouden, waar de bedevaartgangers met hun schepen aanlegden, opdat geen wier en slijk hen al te vroeg zou den doen neerknielen op minder gewenste en ook minder heilige plaatsen. Ziet u dat wapen op de oude pomp, die daar zo leuk staat te vroeger op zee aan de schepelin gen de weg wezen. Volgens een overlevering moe ten we die halve maan aldus ver klaren: Vissers op zee zien in de verte een vreemd schip naderen, dat een ondraaglijke stank ver spreidt, terwijl een menigte pest vogels er omheen vliegen: met pest besmet dus. Bang voor deze „zwarte dood" wenden ze het roer en zonder iets gevangen te hebben vallen ze de haven weer binnen, gevolgd door het schip. Het won dere gerucht gaat als een lopend vuurtje door Mude en de schout tracht vanaf het bordes van het raadhuis tevergeefs de opgewon den Mudenaars te kalmeren. Daar komt de pastoor naar bul ten. Zonder vrees begeeft hij zich aan boord van het besmette vaar tuig om door godvruchtig gebed te trachten de ziekte of te wen den. Zijn bede wordt verhoord, de zieken aan boord genezen en uit dankbaarheid geeft de kapitein van het Turkse kaperschip want zulk een schip was het vergunning om een halve maan in het wapen te voeren. Een aar dig verhaal, maar voor de waar heid durf lk niet Instaan. Wel werd er met de Turken handel gedreven, in Brugge b.v. was een huls der Turken. 't Is echter goed mogelijk, dat we "achter deze halve maan niets bijzonders moeten zoeken, maar dat het wapen verklaard moet worden, zoals ik aldus las: „Mude, de ankerplaats werwaarts men de koers richtte op maan en sterren, verlaat zich rustig op zijn kracht volle beschermer, wiens borst het draagt, wiens vleugelen het over schaduwen, wiens open oog het bewaakt, wiens geduchte klauwen er voor strijden. Die daar wonen en daar binnen stevenen, worden beveiligd en verdedigd als door de vorst aller dieren", L. V. W. Arbeidsvoorziening in Zeeland. op 26 Juni 1948 stonden inge schreven 1029 personen (38 vrou wen), waarvan er 534 in de D.U. W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 26 Juni 1948 wer den 282 mannen (18 vrouwen-) geplaatst. Het aantal overgeble ven aanvragen bedroeg 844 (96 vrouwen). MIDDELBURG. Aquarium-tentoonstelling. Woensdagavond ls door de voor zitter van de Middelburgse aqua- riumverenigüig „Barbus Concho- nius", de heer L. Pattenier, de eer ste door deze vereniging georga niseerde clubtentoonstelling geo pend. Deze expositie, die In de zaal „Mercurius" wordt gehouden 13 zeer smaakvol ingericht. Bij het betreden van de zaal valt in de eerste plaats op de keu rig Ingerichte stand van de heer J. Segboer. Op het toneel is een huiskamer ingericht door de fa, A. M. Hofman, waarin een aqua rium staat van de heer M. Kamp huis. Vooral door de keurige ver zorging van dit aquarium geeft dit alles een juist beeld van de plaats van een aquarium in de hulskamer. Het Zeewateraquarium van de voorzitter behaalde op deze ten toonstelling de kampioensprijs. YERSEKE. Aanvoer van kreeften. In 1948 zqn op de veilingen te Yerseke aangevoerd 4349 kg. De prüs was gemiddeld f 15.99 per kg. In 1947 was de aanvoer on geveer 1500 kg. minder dus plm. 2800 kg. en de prijs aanzienlijk minder. Nieuwe banken voor de Ned. Herv. Kerk. Het kerkgebouw van de Ned. Herv. Kerk zal weldra van ban ken voorzien worden. De notabe len, die een bezoek aan de fabriek te Grijpskerke hebben gebracht, verwachten dat in Augustus de banken zullen geplaatst worden en dan in September de preek stoel. Nog geen enkele pan te water. Het gaat slecht met 'Ute water brengen der pannen. Beginnen de panneboeren in andere jaren reeds eind Juni en gaat de volle stroom dan 510 Juli door, dit jaar was 7 Juli nog geen enkele pan tewater gebracht, omdat er nog geen rijpe oesterlarven zijn! Het wachten is op warmer weer. De mosselschelpen zijn reeds ver te water gebracht maar deze vissen langer, dan de vlug groen wordende pannen. KAPELLE. Vergadering Ned. Chr. Vrouwen bond. Dinsdagavond vergaderde de af deling Kapelle van de Ned. Chr. Vrouwenbond. De spreekster van deze avond was mej. Jongepier te Goes met als onderwerp: „De Christenvrouw en de Mode". Dit interessante leerzame onderwerp had ieders belangstelling. krabbendijke. Zestigjarig bestaan muziekver. Concordia. De muziekvereniging Concordia hoopt Zaterdag a.s. haar zestig jarig bestaan te vieren met een feestprogramma, dat als volgt luidt: 10 uur muzikale rondgang door het dorp; 23.30 n.m. Offi ciële ontvangst van genodigden; 3.305.30 gezamenlijke optocht van alle corpsen door het dorp; 6.309.30 n.m. concerten op de muziektent; 9.30 slotconcert te ge ven door het harmoniegezelschap Scheldegalm" te Hansweert. Aan deze dag zullen 7 muziek gezelschappen medewerken. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2