Voor ieder soldaat een maarschalkstaf in de ransel. BEHTLEY's GEWEIEN HET COMMUNISTISCH COMPLOT TE BERLIJN. Modern test-systeem voor selecteren van officieren. Eisenhower weigert candidatuur. Opzienbarende publicatie ran het Parijse blad „Figaro' 200 personen vergiftigd op officieel diner. C. 8. B.-Congres. Communistische cel in Medan ontdekt Djokja, aanfluiting van de rechtsstaat. Thoolse raadsleden kruisten de degens. Als da meerderen van hun voetstuk komen. Overwicht van meer belang dan kennis. Sowjets zouden „bescher^ mend" op moeten treden. Uw Kemeken's Meneer .'<SL „W'« hebben wel het idee hier binnenste bulten te zijn gekeerd'' ■eggen de M.T.S.-ers, radiotele- gratisten, studenten, kantoorlui ea boerenzoons als zij het seleetie- oemrum voor aspirant-officieren verlaten. En ze hebben het niet eens onplezierig gevonden. Dit is een van de geheimen, al dus de Volkskrant, van het se- lectiewerk. 'n Zestig procent biijtt in de zeef spartelen en alleen het ffjne van het fijne valt er door en vindt de weg naar de of- fieïerschool. Maar hoe streng de maatstaven ook zijn, het testwerk heeft een zo vriendschappelijk en gemoedelijk karakter, dat de jon gelui praten van „twee dagen ver lof zo volkomen zijn ze op hun gemak. Daarom geven ze zich zonder reserve, zodat ze prac- tisch allemaal een open boek zijn voor de selectie-oficieren. EERSTE ZEEF GROF. v oor de oorlog werden alleen geslaagden van H.B.S. of Gym nasium officieren. Thans heeft men het Anglo-Amerlkaan.se test systeem, dat sinds Duinkerken in de geallieerde legers wordt toe gepast, overgenomen en verschij nen alle opgeroepen dienstplichti gen voor 'n indelingsraad, die iedere jongen aanbeveelt voor de diensttak, die hem het meest ligt en volgens bepaalde maatstaven candidaten uitkiest, die geschikt lijken voor officier. Deze eerste zeef is zo grof, dat er nagenoeg geen kans is, dat iemand, die wel geschikt is, niet in de tweede belandt. Deze tweede zeef bestaat uit drie selectie-centra, waar be kwame, reële, onbevooroordeelde officieren en psychiaters de can didaten gedurende twee dagen be kijken volgens een wetenschappe lijke methode, die veel weg heeft van de opleiding voor verkenners leider en die praetisch geen kans op vergissingen open laat. Het zfjn kleine, rustige centra, waar de jongelui in groepjes van acht man vertoeven. Eén officier be kijkt de knapen speciaal in het verband van dit groepje: bij de batten, bij het buitenwerk, bij het voeren van het commando en bij instructie, 'n Tweede officier heeft met elk der jongens een persoon- Ujk onderhoud, en een psychiater geeft zijn ogen de kost en roept nu en dan een kerel bij zich. De ze drie leggen hun bevindingen naast elkaar en als er al eens op "a bepaald punt verschil van be oordeling bestaat, dan neemt de overste aan de hand van de ver klaringen van zijn officieren uit- c>i- ïuk de beslissing. NAAMLOOS. De candidaten zijn twee dagen naamloos. Alleen de administra teur kent hen. De jongens dragen •en nummer en alleen met dat nummer worden ze aangesproken. Alles om wille van een zuiver oordeel. Ieder heeft gelijke kan zen en het blijkt dan ook, dat uit aHe milieux geschikte aspirant officieren voorkomen. Theoretisch zfjn er ook geen eisen voor school opleiding, maar in de practijk is gebleken, dat knapen met minder (fan Mulo-B automatisch afvallen. Er was echter ook een boerenzoon met alleen lagere school, die zo'n kraan bleek, dat hg nu met 'n ster op zijn kraag rondloopt. Het gaat immers niet om 'n ran?-! nol feitenkennis, maar om een hersenpan met begrip er in en het vermogen om duidelijk, handig en met verantwoordelijkheidsgevoel en overwicht iets uiteen te zetten, te organiseren en uit te (doen) voeren. Voegt ge daar nog bij so ciaal gevoel, dan hebt ge meteen ia heel ruwe trekken (het geheim van de keuken verklappen we na tuurlijk niet) de achtergrond van het „profiel", dat er over beslist of de man al dan niet in het voor portaal van de sterrenhemel wordt opgenomen. Een en ander geldt ook voor het beroepskader, dat in het vervolg via een zwaar dere selectie zal voortkomen uit het reservekader. SPELENDERWIJS. De officieren, die deze tweede zeef hanteren, werken natuurlijk voor hun baas: het leger, maar en dat is weereen van die geheimen, die de selectie zulk een prettige sfeer geven hun inte resse gaat uit naar mensen, die voererï- der of 'n hautain antwoord, maar gelijk, óf de officier geeft zulk een wending aan het gesprek, dat er toch nog 'n positieve conclusie volgt. Het gaat er overigens niet om, wat de kerels zeggen, maar hoe en of ze hun mening kunnen verdedigen. Deze nieuwe methode van selec tie is een van de voorwaarden voor 'n geestelijk nieuw leger. De geest die de officieren in deze kampen bezielt, en de sfeer, die de jongens er aantreffen, zijn ideaal, misschien té mooi om zon der meer op alle kazernes door zij bij zich krjjgen. En ze spelen zelf als het ware mee. „M ij n groepje werkt wat leuk", zegt de ene officier na een halve dag al tegen de ander, en iedere knaap, ook bij wie van het begin af al duidelijk is, dat hjj geen kans maakt, wordt tot en met „ge wogen" en ieder winstpuntje wordt ook voor hem aangedragen. Deze gesteldheid van hun se lectie-officieren voelen de jongens aan. Er is dan ook maar weinig aarzeling, voor ze bij voorbeeld zeggen, dat velen van hun meer deren veel te angstvallig autori tair optreden en dat de Indone siërs onontwikkeld zijn vanwege de Nederlandse onderdrukking. En dan krijgen ze geen uitbran-1 Maar ook de gewone ree runt zal 'n beter mens en dus 'n beter soldaat en kameraad zijn, als hun meerderen van hun voetstuk dur ven komen om als 'n ervaren vriend met hen te praten; als er hier en daar 'n vaas met bloemen staat; als het eten smakelijk be reid en rustig en gezellig genut tigd wordt en als men de soldaat de verantwoording geeft over 'n nette boei (die hij netjes zal hou den). 'n Begin wordt gemaakt in de selectie-centra, waar geen vlotte ventjes, maar kerels met een ondergrond en kameraad- schappelijkheid worden gezocht om over enige tijd het nieuwe le ger mee te gaan leiden. (Volkskrt.) En Truman heeft afgedaan. Generaal Eisenhower, thans president van de universiteit van Columbia, heeft in een verklaring aan de directeur van de afdeling Public Relations der universiteit herhaald, dat hjj geen candidatuur voor enig openbaar ambt kon aan vaarden. Elsenhower verklaarde de be langrijke taak van president van Columbia te blijven vervullen. „Ik wil op dit ogenblik mij niet met enige politieke partij vereenzelvi gen en kan geen candidatuur voor enig openbaar ambt aanvaarden of deelnemen aan politieke partij verkiezingen. Dit houdt niet in, dat ik van plan ben het stilzwij gen te bewaren betreffende enige voor het land belangrijke kwestie, waarover lk mijn mening zou wil len zeggen", aldus Eisenhower. Vele afgevaardigden naar de de mocratische partijconventie, die de volgende week gehouden wordt, hebben reeds te kennen gegeven, dat zij de candidatuur van Elsen hower zullen steunen en niet die van president Truman, die volgens hen als tegen-candidaat van De wey zeker het onderspit zal delven en door de democratische partij hiervoor als candidaat ls afgewe zen. Thans zijn nadere byzonderheden bekend over het gisteren in ons blad vermelde „communistisch complot" dat opgezet zou zjjn om de westelijke geallieerden te dwingen Berlyn te verlaten. Het bericht werd gelanceerd door het partyloos rechtse Paryse blad „Figaro". Een woordvoerder van de Britse ambassade te Parijs verklaarde tegen Reuters correspondent, dat het bericht van de „Figaro" hem geheel waar voorkwam. Het Franse departement van Buitenlandse Zaken zeide, „dat het bericht op de voornaamste punten overeen stemde met het door het departement zelf ontvangen inlichtingen. 1. De stroomvoorziening en an dere essentiële diensten moeten gedesorganiseerd worden. Onze kameraden zullen zonder verwijl de hun toegewezen posten bezet ten en in de Westelijke sectoren moet de massa, die niets omhan den heeft, straten en pleinen be zetten. Speciale functionarissen zullen de actie leiden van onze speciale interventie-afdelingen, die slechts van het centrale comité in structies zullen ontvangen. 2. In de sectoren, die onder lei ding staan van onze speciale af delingen, zal door de menigte ge demonstreerd worden voor de een heid van Berlijn en de eenheid van valuta. De menigte zal tenslotte het gemeentehuis bezetten, de dienstcentra van de verschillende wijken en een zeker aantal nog nader aan te duiden plaatsen en gebouwen. 3. De onder 1 en 2 genoemde ac ties moeten uitgevoerd worden on- Volgens het bericht van de Fi garo zou de redactie van dit blad een geheim communistisch docu ment in handen gekregen hebben, bevattende instructies van de Duitse communistische partij aan communistische cellen te Berlijn een opstand te ensceneren, welke de Sowjet-autoriteiten een voor wendsel zou verschaffen om tus senbeide te komen en de Weste lijke geallieerden de stad uit te zetten. INSTRUCTIES. Het document, dat opgesteld zou zijn volgens richtlijnen uit Moskou, zou tot titel dragen: Instructies ingeval van afkondi ging van de crisistoestand door de arbeidersmassa van Berlijn". De Instructies zouden als volgt lulden der bescherming van Duitse poll- tie-afdelingen. Duitse en militaire politie zullen tussenbeiden komen tegen de demonstranten en de mo gelijkheid bestaat, dat er een aan tal doden en gewonden vallen en dat er vele arrestaties worden ver richt. 4. Wanneer deze situatie ge schapen is zullen Sowjet-Russi- sche troepen moeten optreden om de veiligheid van de bevolking van geheel Berlijn te verzekeren. Zij zullen voorts optreden ter bevei liging van de andere bezettings troepen en deze weggeleiden naar een nader aan te duiden plaats. 5. De vergaderde arbeiders zul len een „toestand van algemene crisis" afkondigen. Onze speciale afdelingen, als de enige die op treden, zullen van de menigte op dracht krijgen een voorlopig be stuur in te richten. 6. Pas in geval van een toespit sing der verhouding tussen de Sowjet-Russische bezettingsmacht en die van de Westelijke mogend heden zal de „crisis-toestand" worden afgekondigd. 7. Geen initiatief mag worden genomen tenzij met toestemming van het centraal comité. 8. Dit document moet vernie tigd worden zodra de speciale functionarissen, belast met de op dracht van het centraal comié, er van kennis genomen hebben. Verkeersbrug te Hedel gestremd. De rijkswaterstaat deelt mede, dat het verkeeer over de brug te Hedel gestremd zal zijn van 9 Juli 21.00 uur tot 10 Juli 7.00 uur. Het verkeer kan omrijden over de brug bij Heusden en het veer te Alem. o Ongeveer 200 van de 700 per sonen, die hebben deelgenomen aan een Deens-Amerikaans ban ket te Aalborg, waaraan o.m. de eerste minister Hedtoft deelnam, zijn het slachtoffer geworden van een vergiftiging. Een zestigtal personen moest in het ziekenhuis worden opge nomen. Er zijn evenwel geen ern stige gevallen. Hedtoft is niet aangetast. De oorzaak van de vergiftiging is onbekend. Het jaarlijkse congres van de Calvinistische Studentenbeweging zal D.V. gehouden worden van 23 tot 28 Aug. a.s. in het conferen tieoord van de Nederl. Zendings raad te Lunteren. Sprekers op dit 26ste C.S.B.- congres zullen zijn; Prof. Dr D. H. Th. Voilenhoven over „Het Gebed"; Prof. Dr K. Schilder over „Karl Barth" en Dr J. A. H. J. S. Bruins Slot over een onder werp op het terrein van interna tionale ordening. Verder zal Dr E«n huiszoeking in de woning van een vijftal Chinezen te Me dan bracht een grote hoeveelheid wapens, munitie en handgrana ten aan het licht. De Chinezen werden gearresteerd. Het ver moeden bestaat, dat men hier de hand heeft gelegd op een belang rijke communistische cel, welk vermoeden bevestigd wordt door het feit, dat kort na de arrestatie een vyftal dreigbrieven werden ontvangen, waarin van de autori teiten vrijlating werd geëist van de gevangenen. Deze dreigbrie- v&n waren allen ondertekend door de Partai Kommunis Indonesia. Schoolkinderen werken voor de U.N.A.C. Een prijzenswaardig initiatief. Een van de scholen, die een prijs heeft gewonnen met de JAPI (papier inzameling), n.l. de O. L. school no. 4 te Sneek, heeft besloten door te gaan met het in zamelen van papier en de op brengst af te staan voor de U.N. A.C. 4000ste schip te Rotterdam. Ruim twee maanden vroeger dan verleden jaar ls Zaterdag j.l. het 4000ste schip de Rotterdamse haven binnengelopen. Het is dit maal het Ned. 274 bruto reg. ton Lichtpunten. f>e toekomst schijnt niet al leen voor ons landmaar ook voor Europa en voor de gehele wereld, somber en donker. Wat dit betreft zijn optimis ten en pessimisten urijutel een stemmig. De economische en financiële vooruitzichten zijn ver van gun stig. De politieke verhoudingen worden steeds meer gespannen. En op geestelijk en moreel ge bied zien we overal afval en achteruitgang. Donker schijnt de toekomst. Maar er zijn ook lichtpunten. Laten we er niet de ogen voor sluiten. Ziehier u-at dr Mare Boegner een der voornaamste vertegen woordigers van het Franse Pro testantisme, verklaarde „Het heden biedt ongekend grote kansen. In veel kranten berichten zult u lezen over de golf van materialisme. die Frankrijk dreigt te overstromen. Ja, dat is waar. Maar anderzijds staan er voor ons deuren wijd open. Overal is er een sterke vraag naar Bijbels." „De Locomotief" een te Sema- W. Volger, Ned. Herv. Pred. te metende ms. „Antares". Verleden I rang verschijnend blad, maakt Amsterdam, een korte inleiding houden over „Pluriformiteit der Kerk en Oecumeniciteit", terwijl de heer J. Das de kunstavond zal openen door te spreken over „De Christenkunstenaar in de Maat schappij" en Ds J. H. Velema, Chr. Geref. Pred. te Bunschoten, de ochtendbijbellezing hoopt te leiden. Ir H. v. Riessen zal als congresvoorzitter optreden. jaar kwam het 4000ste schip op m0' instemming melding van een 12 September aan. o- Subsidie voor torenrestauratie en Chr. Kleuter school er door. (w.g.) Algemeen secretariaat van de Duitse communistische partij. Feuilleton. door PAUL TRENT. 11) o- Meneer Sylvester groette Clive vriendelijk. „Gaat u zitten. De Directie was zeer tevreden over de wijze, waarop u het eerste geval heeft kiaar gespeeld." Clive legde de papieren op de tafel, en de directeur keek ze even in. „Uitstekendmeneer Bent- ley. Ik ben werkelijk zeer ver rast. Als u zoo voortgaat, kan ik u een schitterende toekomst beloven. Wij kunnen iemand met hersenen maar al te goed gebruiken. Vertelt u mij even, hoe u ze aangepakt heeft. Het interesseert mij natuurlijk, en uw rapporten zeggen er niet veel van." „Uitstekend! Uitstekend!" herhaalde hij. „Dan had de Voorzitter toch gelijk. De werk man zag dadelijk, dat hij een gentleman voor zich had", voegde hij er bij zichzelf aan toe, „Zet u uw werk zo voort, meneer Bentley. Uw succes heeft mij aangenaam verrast." HOOFDSTUK V. Het was Zondag, en daar ma neer Carson van huis was, had Ethel Carson Pauline Eraser Zondag botste een transport- vliegtuig van de R.A.F. te- gen een Skymaster van de schiedenis van de Engelse lucht vaart. Een gedeelte van de vleugel Scandinavische Luchtvaartmaat- van het R.A.F. York-transport- schappij bij het vliegveld Nort-| vliegtuig werd door een boom holt bij Londen. Men noemt ditdoorboord, toen het na de bot- ongéluk het ernstigste in de ge-1 sing in Shrubbs Corner, onge veer drie mijl van het Northolt vliegveld neerstortte. De brand- weer kon praetisch niets uit richten, daar het dichtst bij- zijnde tuater op twee mijl af stand was. uitgenodigd, om de dag bij haar door te brengen. De meisjes hadden samen school gegaan en waren sedert grote vriendinnen gebleven, niettegenstaande het verschil in hun karakters. Na de lunch zaten ze samen op Ethels kamer. „Herinner je je Clive Bentley nog?" „Ja, een ernstige jongen, maar erg aardig. Was hij nog al niet op jou gesteld? Wat is er van hem geworden?" vroeg Pauline nieuwsgierig. „Hij woont in de Temple, en ik dacht er juist over, of we niet even onszelf zouden kunnen inviteren op een kopje thee", zei Ethel op ernstige toon. „Dat zou niet onaardig zijn. Ik houd van de Temple Weet je nog, dat we daar eens bij me neer Glyn zijn geweest na de bloemententoonstelling?" Meneer Bentley woont samen met meneer Glyn." „Dan moeten we er stellig even heengaan", antwoordde Pauline snel. Een uur later stonden zij op het bovenportaal van nummer 6, Plump Court en klopten aan. Binnen enkele minuten werd de deur geopend, en verscheen Glyn op de drempel. Hij zag er uit, of hij had zitten dutten. Zo, Ethel! Hoe maakt u het, juffrouw Fraser? Komt u bin nen." Ik ben bang, dat we u ge stoord hebben", zei Pauline op stemmige toon. te bestuderen", antwoordde Dick met gepaste ernst. „Ik hoop, dat u de oplossing in uw droom gevonden heeft, zei ze lachend en Dick lachte eveneens. Ethel was teleurgesteld, om dat zij Clive niet zag, en Glyn beantwoordde haar onuitgespro ken vraag. „Clive is een wandeling gaan maken. Hij was van plan op theetijd terug te zijn." Daar er verscheidene dagen voorbij gegaan waren, en Ethel niets van hem gehoord had, hoe wel ze hem zelf twee brieven geschreven had, was zij wel wat ongerust geworden en ver langde er zeer naar, om iets be treffende zijn werk te verne men. „Hij mankeert toch niets?" vroeg zij. „Neen, maar hij heeft het erg druk. Hij voldoet heel goed. Ik geloof, dat de directeur hij zonder tevreden over hem is." „Dat is heerlijk nieuws." Glyn ging nu de thee zetten, en Pauline keek intussen de kamer eens rond. „Wat een gezellige kamer", zei ze, „een echte kamer voor een heer." Het duurde niet lang, of Glyn verscheen met de thee, en even Het gesprek werd daarop al gemeen, en toen de meisjes zei den, dat het hun tijd werd om naar huis te gaan, gaf Glyn zijn plan te kennen, om hen daar heen te vergezellen. „Je gaat toch ook mee, Clive?' vroeg hij, maar deze aarzelde. „Natuurlijk gaat hij mee", zei Ethel. Glyn liep voorop met Pauline en Clive deed tevergeefs zijn best om dicht bij hen te blijven, want Ethel liep expres lang zaam. „Je had beloofd, dat je schrij ven zou", begon ze op verwij tenden toon. „Ik had verleden Zondag aan willen komen, maar Glyn ver telde mij, dat je vader uit de stad was. Om dezelfde reden bleef ik vandaag weg." „Ja, vader is eenvoudig ver slaafd aan golf spelen, maar ik ontvang gewoonlijk mijn ken nissen, al is hij er niet. Daar enboven heeft dat niets te ma ken met je belofte om te zullen schrijven." „Geef me nog veertien da gen", zei hij, „dan zal ik je de leden vertellen." „Ik wou die liever nu weten", antwoordde zij, want haar nieuwsgierigheid was opgewekt. „Geef me veertien dagen", later kwam Clive van zijn wan-zei hij met aandrang. „Ik zat een lastig vraagstuk ze kalm. deling. Hij keek verbaasd op, toen hij Ethel zag. „We zouden u haast niet meer kennen, meneer Bentley", zei „Nu goed! Vertel me dan maar, wat je gedaan hebt. Be valt je werk je?" „Ja, ik heb er bepaald schik in." (Wordt vervolgd.) In de raadsvergadering van Maandag werd het raadslid de heer v. d. Sande geïnstalleerd als opvolger van de heer Klompe. De salarissen van de ambtena ren der Keuringsdienst van Waren te Goes, werden herzien, terwijl de pachtovereenkomst met de heer Tuien overgeschreven werd. Goedgekeurd werd de door B. en W. van Zierikzee voorgestelde wij ziging in de Bouw- en Woning verordening i.z. wachtgeldregeling personeel. Daarna werd het voor stel van B. en W. tot de voortzet ting van de restauratie der toren waarin het Rijk 75 bijdraagt en de gemeente ongeveer f 15000 druk besproken. Indertijd is de begroting te laag geraamd, nu is het bovenstuk klaar en de verbindingsvloer moet noodzakelijk worden gemaakt. Monumentenzorg heeft indertijd zijn goedkeuring verleend aan de begroting, doch er mag niet ver geten worden, dat dergelijke wer ken kunnen tegenvallen. Nu kan men gerust aannemen, dat het bovengedeelte het ergste nodig was. De kosten zijn in totaa! f 174.000.en er is getracht van het rijk een hogere bijdrage los te krijgen. Het ministerie stond echter op het standpunt, dat in vergelijking met andere gemeen ten Tholen reeds te veel heeft ont vangen en het thans zelf moet dragen. De heer Goedemondt zeide, dat alles zijn grenzen heeft en meende tegen te moeten stemmen. De heer Jansen zou graag de verzekering hebben, dat de kosten niet nog hoger worden en de heer de Heer merkte op, dat men straks ook weer om verhoging kan komen, voor de Ned. Herv. Kerk. De voorzitter antwoordde, dat het voor de toren noodzakelijk is, omdat deze eigendom der ge meente is, hetgeen niet het geval is met de kerk, waarvoor niet meer subsidie kan worden gege ven. Nadat de heren Berrevoets, v, Westen, Verduit, van de Zande en Zachariasse in deze kwestie van gedachten hadden gewisseld, werd met 6 tegen 4 stemmen besloten 't voorstel van B. en W. tot voort zetting der restauratie en toe kenning van subsidie van f15.000 goed te keuren, met de restrictie, dat het absoluut niet hoger mag komen. Tegen de heren Goede- nfondt, Verduit, Berrevoets en v. d. Zande. Van verschillende inwo ners was een verzoek In gekomen, van gemeentewege over te gaan tot het stichten van een kleuter slag van een op te richten school op afwijzend te beschikken; zij achtten het de juiste methode sub sidie te geven en niet zelf een school op te richten, dit geldt voor alle richtingen. De heer Goedemondt meende, dat nu een Chr. Kleuterschool wordt opgericht, de andersdenken den ook een gelegenheid voor hun kinderen moet worden gegeven Hfj wees er op, dat reeds 25 jaar geleden de belofte tot het oprich ten van een bewaarschool werd gedaan en hiervan niets is geko men. De verantwoording hiervoor draagt de toenmalige raad, aldus de voorzitter. De heer Berrevoets sprak zich uit voor oprichting en meende dat een school voor kinderen van alle gezindten zou kunnen worden op gericht. Ook de heer Verduit deed zich kennen als voorstander van een neutrale school. Er ontspon zich een discussie over de grond- vroeg hem echter waarom hij en de heer v. Westen meende, dat alle kerken hierin samen zouden kunnen werken als ze ieder wat water in de wijn deden. Een school waar de naam van de Christus moet worden verzwe gen, is niet meer neutraal, want daar wordt God opzettelijk buiten gesloten, zei de heer Jansen. De heer Goedemondt merkte op, dat de jonge kinderen' hiervan nog geen besef hebben. De voorzitter vroeg hem echter waarom dat hij zijn kinderen dan leert bidden al zijn ze geen 6 jaar. Ook de andere leden zetten hun standpunt ult- herderlijk schrijven, dat in Pro testantse Kerken te Batavia is voorgelezen, om dan te vervolgen De Servisch-Roemeense unie te „In de verwarring van deze tijd, Boekarest heeft in een resolutie in de politieke botsingen en con- de politiek van maarschalk Tito troversen. is het nuttig, dat nog veroordeeld. De „maarschalk eens duidelijk wordt gesteld dat Tito"-boulevard wordt herdoopt ook de Protestantse Kerk van en alle portretten van de maar-1 mening is, dat Indonesië recht schalk zijn verwijderd. heeft op eigen volksleven. Er is, en ook dat mag in deze I verwarrende tijd nog wel eens I duidelijk naar voren worden ge- bracht, praetisch geen enkele I groep, noch hier, noch in Neder- I land, die dit ontkent. Er is geen enkele groep van een, waarop de voorzitter hen van I betekenis, die terug wil keren tot repliek diende. Tenslotte werd over het voor- het vooroorlogse systeem, er is vrijwel niemand die aan de volken stel gestemd en met 6 tegen 4 st. van Indonesië het beheer over besloten géén kleuterschool van eigen zaken wil onthouden. gemeentewege te stichten. Van het bestuur der op te richten Chr. Kleuterschool was een ver zoek om subsidie en beschikking te krijgen over de voorradige leer middelen. Nadat over deze kwes- Er is wel de Nederlandse ver antwoordelijkheid, waaraan Ne derland zich niét mag onttrekken. Deze verantwoordelijkheid houdt, naar onze mening, o.m. in, dat Nederland er voor heeft te wa- tie van gedachten was gewisseld ken> dat de 1)rimaire rechten van en men nogmaals de degen had de mens nieuwe staatkun dige vormen beschermd en geëer- gekruist over ieders principe en door de rechtse leden de verzeke-1 hiedigd vvorden. ring was gegeven, dat bij even-1 tuele aanvragen om subsidie voor een neutrale school zij zouden voorstemmen, werd met algemene stemmen besloten aan de op te Het is Nederland's taak om er, in samenwerking met de Indo nesiërs voor te zorgen, dat hier een rechtsstaat tot stand komt. Die kans is er in de federatie. richten Chr. kleuterschool in prin- .."r e f' cipe subsidie toe te staan en te 17AJ ,s er- tot ^verre niet m de wachten met het materiaal, tot men weet, hoeveel scholen er zul len komen. De voorz. gaf op ver zoek van de heer Berrevoets, de republiek Djokja. Djokja is een aanfluiting: van |de rechtsstaat. Vandaar dat wij menen, dat onze lijn moet zijn: belofte alles te doen de partijen ™ór de federatie, tégen de repu- I n t hnn.- rnrrnn .l-.-vxa em.il te bij elkander te brengen en trachten alsnog allen op school te krijgen. Vervolgens werden wijzigingen bliek, althans tegen déze repu- één I bliek, in haar huidige vorm en met de huidige machthebbers. Maar het recht van de volken in de begroting van het gasbedrijf, I van Indonesië op een eigen volks in het ambtenarenreglement en in 'oven za' gelukkig prac- de politieverordening, goedge- isch niemand ontkennen en liet keurd en werd de salarisverorde-1 's 1 'aook de Synode van ning voor gemeente-ambtenaren c'e Protestantse kerken dit nog vastgesteld. B(j de rondvraag informeerde de eens duidelijk heeft gesteld". Met genoegen constateren wij. heer de Hond of de bestrating der I hior door dit Indische orgaan Juüanastraat niet in orde kan de zaken zuiver worden gesteld. worden gemaakt. De voorz. zeide toe, dat in een en ander zal wor- Er is geen enkele groep en zeker niet de rechtse partijen den voorzien. De heer v. d. Zande 'iie ontkent dat Indië recht heeft maakte een opmerking over de op- °P„®en e'Sbn volksleven, en afrit van het fietspad aan de brug. Maar dit neemt do verant woordelijkheid van Nederland De heer Goedemondt merkte op, I mat weg dat het Bosje de laatste tijd ver-1 Net is de taak van Nederland "Waarioosd is. De heer Berrevoets Ier voor te zorgen dat in Indië vroeg aan de voorz. of hij, nu hjj I een rechtsstaat geboren wordt, toestemming verleende voor een De republiek biedt daarvoor Chr. schoolgebouw, hij ook mede-I niet de minste waarborg, werking zal verlenen ais een neu- Djokja is een aanfluiting vat» trale school wordt opgericht of I de rechtsstaat, aangevraagd. De voorzitter zeide, I Daarom is al dat gepraat met dat een dergelijke vraag niet te de republiek overbodig en hoogst pas komt; nooit maakte hij ver- schil in de 24 j. dat hij ais burge meester fungeerde en ook nu zal hfj dit niet doen. In het gebouw der Chr. kl. school heeft de burge meester geen bemoeienis gehad. Wel hebben B. en W. toestemming gevaarlijk tevens. Voldoende radio telegrafisten. Naar de- persdienst van de P. te geven voor het gebruiken van I T.T. mede deelt, is de behoefte gebouwen en het is logisch dat zij I aan radio-telegrafisten voor de koopvaardy etc., (lie na de oor log bestond, thans geheel aan gevuld. dit anderen ook zullen geven. 's-GRA VENPOLDER. ,,,i Ouders en opvoeders wordt Ontwerp uitbreidingsplan daarom dringend aangeraden, al- aangenomen. dus de P.T.T., zich op de hoogte te stellen van de vooruitzichten, Bij de Ingekomen stukken was I alvorens zij voor hun zoons of pu- een verzoek van B, en W. van I pillen tot deze studie besluiten. Nisse tot toekenning van een ver- I goeding aan de vaste kern van de I verdubbeld, terwijl voor kampeer- brandweer aldaar. Hierop werd vergunningen en kennisgevingen goedgunstig beschikt. Op verzoek voor hulsslachttng resp. 50 ct. en van G.S. zal de rente van de geld- 25 ct. verschuldigd zal zijn. lening, aangegaan met de N.V. De heer 0p 't Hof vroeg of bij Waterleiding Mij. te Goes ver-1 de nieuwe gemeentewoningen door laagd worden van 3% tot 3 |de bewoners varkenshokken ge- De stukjes tuingrond aan de I plaatst mogen worden. De voor- Raadhuisstraat zullen worden ver-1 zitter gaf te kennen, dat de raad huurd voor f 0.25 per 13.08 c.a., en I hierover zal moeten beslissen. Bij het daar staande varkenshok voor een volgende vergadering zal dit f 10-per jaar. I aan de orde komen. De heer Grim Het ontwerp-uitbretdlngsplan wees op de onhoudbare toestand werd. ondanks, enige bezwaar- Van de sloot aan het erf van de schriften goedgekeurd. Iheer Lokerse. De voorzitter zegda Op aandringen van G.S. werden j toe, dit met de opzichter te zullen de tarieven en de legesverordening bespreken. (Ingez. mededeling, advert.)

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2