,In Gjocja heerst ontstellende armoede".! BEMTLEY's GEWETEN Elke politieke party beeft eigen strijdmacht. Niet vastgelopen, maar nieuwe instrncties nodig. Veulenkeiiringen op Zuid-Beveland geslaagd. Grote communistische invloed. Zal Truman zich terug trekken ,Geef ons 500 miilioen B. de Jager overleden. De boekenweek een succes. Jappen en Duitsers op republikeins gebied Irgoen tegen regering van ïsraël. Instemming met Leopold. Ergerlijke reclame. 23.000 H.A. miMer dan in 1947 met granen GEMEENTERADEN De „negen" keerden terag. 1 (Van onze Utrechtse correspondent.j lot de weinige Nederlanders, die de laatste tijd het repu- Uikeinae hoofdkwartier Djocja hebben bezocht, behoort ook de heer H. J. W. A. M e y e r i n k, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Men weet, dat de heer Meyerink deel uitmaakte van de door de Regering aangewezen „com- ■ussie van negen mannen", welke één dezer dagen uit In- donesië terugkeerde. Wij hadden het voorrecht de heer Meyerink over zijn bevindingen te horen vertellen daags na zijn thuiskomst. „Voor mij was het week-end in Djocja doorgebracht, bij- aonder aantrekkelijk," aldus de heer Meyerink. Want ik ben «id-inwoner van die stad. De Christelijke Kweekschool aldaar .mocht ik twintig jaar als directeur dienen. Vandaar dat onder de tegenwoordige onderwijzers en ook wel in andere functies honderden van mijn oud-leerlingen worden aangetroffen. Wat verlangde ik er naar die stad weer te zien. Bovendien wilde ik de sfeer in de republiek leren kennen. Welnu, beide verlangens zijn vervuld. Deze bedroeg voorheen twintig cent, nu twintig gulden! De algehele ontwrichting van het leven in Djocja is in snelle gang, zei de heer Meyerink. Goe deren zijn er nagenoeg niet, ge volg: de handel is vrij om te vragen wat zij wil. De norm voor het economische leven is weg. Politiek kon ik weinig waarnemen. In Djocja ontkende men, dat het communisme een sterke kracht is. Maar te Batavia verzekerden hooggeplaatste amb tenaren, die onlangs nog in Djocja waren geweest, mij het tegenovergestelde. Dat het verre van rooskleurig moet zijn, ligt voor de hand. Elke politieke partij beschikt over een eigen strijdmacht, in totaal zijn er 140 a 150.000 man in dienst bij politieke organisaties. In gezelschap van de heren Logeman en Joekes vloog ik naar Djocja. De secretaris van president Mohammed Hatta haal de ons af van het vliegveld. Dat maakte een goede indruk. Maar ook verderop werden wij gastvrij ontvangen; men gaf ons de beste hotelkamers. Kortom men vertroetelde ons. Zaterdagsavonds hadden we een onderhoud met Hatta. Het leek mjj goed hem terstond bij de begroeting mede te delen, dat wij tegenstanders waren maar geen vijanden. Hij was trouwens met mijn anti-revolutionair standpunt al lang op de hoogte. Nochtans heeft Hatta een zeer correcte houding aangenomen. Het was niet onze taak met hem over de politieke verwik kelingen te spreken. We deden dat dus niet en bewaren een prettige herinnering aan het ge sprek met hem. Nadien woonden we een wa- Jong-voorstelling bij. Toen we na afloop hiervan in het donker naar huis schuifelden, bemerkte plots, dat een Javaan mij mijn vulpen trachtte te ontfutselen. Ik riep met verheffing van stem in het Maleis „Hier die pen!" Daar ik hem stevig in mijn greep had, gaf hij na enige aarzeling de pen terug, waarop ik de man losliet. Maar de schare Javanen die mij had horen roepen, nam daar geen genoegen mede en aette de gauwdief achterna. Zij grepen hem en leverden hem aan de politie over. „De reactie van het publiek was dus gunstig, in tegenstel ling met hetgeen een andere Nederlandse delegatie eens heeft moeten meemaken. Men koester de dus tegen de Nederlanders geen wraakgevoelens. Dit is zeer te waarderen." HET GELD WAARDELOOS. Overigens heeft de toestand van Djocja mij gesmart. Er wo nen in de stad 1,2 miilioen in woners; voor de oorlog bedroeg het inwonertal 120.000. U kunt wel nagaan hoe men zich daar behelpen moet. Het merendeel der bevolking bivakkeert op straat. De stad self biedt een verwaarloosde aanblik. Slecht onderhouden wegen; ongewitte huizen; mensen in lompen ge kleed, die een geweldige strijd moeten voeren voor de „dage lijkse rijst". Zo heb ik dit volk nooit gekend. Met opzet ben ik 's Maandags- morgens om vjjf uur opgestaan. Twee uur lang zag ik de stroom marktgangers voorbijtrekken. Het leek wel een hongertocht en dat was het ook. Aan een oud-leerlinge van mij een meisje, dat vijftien jaar geicden nog maar in de vierde klas zat, doch nu reeds lang ge trouwd is vroeg ik: „Hoeveel kinderen heb je?" „Negen", ant- wcordde ze. Daar stond ik ver baasd van, want ze zag er zo jong en fris uit en wat moest ze toch grote zorgen hebben om haar gezin in leven te kunnen hcuden. Op mijn vraag gaf ze dat t->e. Het is wel moeilijk, ver klaarde ze, we hebben bijv. geen ctulc meer in ons huis. Alles rui len we voor voedsel. Want het geld heeft haast geen waarde meer. Dat ondervond de heer Meye rink toen hij Zondagmorgen naar de Javaanse kerk wilde. Hij nam een rijtuigje en vroeg bij het kerkgebouw naar de prijs. kracht gaan doen. Springlevend staan de Javaanse christenen midden in de nood van hun volk. Zij vervullen onder dat volk de roeping, die van Christuswege tot hen komt. En wanneer zij dan misschien een andere vreg gaan als wij, mogen we hen daarom niet veroordelen. VRIJE DISCESSIE ONMOGELIJK. Dit afwijkende inzicht bleek de heer Meyerink ook, toen hij met enige tientallen oud-leerlin gen een samenkomst had in de Batakkerk te Djocja. De jongens en meisjes van weleer waren mannen en vrouwen geworden; zij hadden blijdschap in hun ar beid. Jammer, dat de aanwezig heid van een republikeinse luis tervink een vrije discussie van de zijde der Javanen onmoge lijk maakte. Maar wel hebben de Bataks vrijuit gesproken. Van uit de Heilige Schrift denkende heeft de heer Meyerink het po litiek gebeuren van vandaag be naderd en met hen het vraag stuk der rechtsorde besproken. Hij toonde aan, dat het recht een voorwaarde is om de vrijheid te verkrijgen. Heel het leven kan opbloeien uit de bedding ener rechtsorde. Maar de oud-leerlingen van de heer Meyerink verklaarden, dat ze óók met de Heilige Schrift hadden geworsteld. Doordat zij in de nood van hun volk staan, zien ze de zaak anders. Veroor deel ons niet, zo vroegen ze, we hebben in Gods Woord een ge meenschappelijke bodem. Welnu, hun oud-leermeester dacht niet aan veroordelen en met gebed heeft hij het samenzijn besloten. 's Avonds was de heer Meye rink op visite bij een groep leer lingen van Prof. Logeman. Ook ■gf:' 'éjrar Vrijdagavond heeft in het Mi nisterie van Bui tenlandse Zaken te Den Haag de ondertekening plaats gehad: van het bilateraal verdrag met de Verenigde Sta ten in verband met de Ameri kaanse leveran ties volgens het Marshall-plan. De Minister van Buitenlandse ken, Baron Boetzelaer Oosterhout dertekent verdrag voor Ne- derland. \an Links naar Rechts de Amerikaanse Ambassadeur Dr Her man B. Baruch en Z.Exc. Minister van Boezelaer van Oosterhout. Daarover heeft de reeerine veen daar ondervond hij een en al S E hartelijkheid. Van deze oud-leer- bevoegdheden meer. EEN FRISSE KERK. De heer Meyerink beleefde ook andere ogenblikken. Dat was in de Javaanse kerk. De dienst op Zondagmorgen heeft hem zeer ontroerd. Hij kwam onder de in druk van de expansieve kracht dezer kerk. Zelf heeft zij aller lei arbeid ter hand genomen, b.v. het Christelijk onderwijs voor zevenduizend kinderen uit Djocja en omgeving. Ook het zendingswerk wil zij met eigen lingen bekleedden enkelen een positie als minister in het repu blikeinse kabinet. Er zitten, zo verzekerde de heer Meyerink, in de republiek verscheidene constructieve krachten. Het zou van belang zijn een weg te vin den, waarop wij met deze men sen kunnen samenwerken. Met deze gevoelens verliet de heer Meyerink Djogja, dankbaar voor de ervaringen, die hij had mogen opdoen gedurende het vruchtbare week-end. Toch Eisenhower? Drew Pearson, commentator van de Amerikaanse radio, heeft Zondagavond verklaard, dat pre sident Truman aan enkele intieme vrienden zou hebben medegedeeld, op de democratische conventie zijn candidatuur te zullen intrekken wanneer generaal Eisenhower op nieuw verklaart zich candidaat te stellen. Zes en dertig democratische af gevaardigden van New-Jersey, hebben een resolutie goedgekeurd, waarbij wordt voorgesteld de can didatuur van generaal Eisenhower op de democratische conventie te Philadelphia te steunen. De voor zitter van het democratische co mité van Nebraska, William Richtie heeft medegedeeld dat, naar James Roosevelt, de oudste zoon van wijlen president Roose velt hem heeft doen weten, de helft van de Californische afge vaardiging achter generaal Elsen hower staat. Klchtie voegde er aan toe, dat hij zelf, en „ongetwij feld de meerderheid der afvaardi ging van Nebraska" het voorma- ZUID-SLAVIë TOT BANK. WERELD- Robert Gamervice-presi dent van de Wereldbank, die momenteel de mogelijkheid onderzoekt credieten te ver lenen aan Frankrijk en Groot-Brittannië, heeft mee gedeelddat Zuid-Slavië een brief van één zijdje had ge stuurd, waarin gezegd werd dat ze gaarne 500.000.000 dollar zouden willen heb- ben". ,Jk geloof", zo zeide Gamer, „dat de Zuid-Slav en zich inbeelden, dat men even gemakkelijk 500 miilioen als 5 miilioen kan vragen." (Van onze Utrechtse correspondent.) T6 Utrecht is op 65-jarige leeftijd overleden de heer B. de Jager, voorheen een vooraan staande persoonlijkheid in het Christelijk militaire organisatie leven en in de Bond tegen het vloeken. De heer De Jager was lange tijd bestuurslid van de Nationale Chr. Onderofficieren- vereniging. Ook in „Pro Rege" had hij zitting. De Gereformeer- Za-jde Kerken diende hij als depu- taat voor de geestelijke vorming van land- en zeemacht. Toen m September 1917 de Bond tegen het vloeken werd opgericht, koos men de heer De Jager terstond m het bestuur: in 1928 werd hij secretaris en hij fungeerde ook twaalf jaar als penningmeester. De Anti-Revolutionaire partij vond in hem een overtuigd mede strijder. Hij was voorzitter van de kiesvereniging te Utrecht. Op de begrafenis van de heer De Jager heeft de Nat. Chr. Onderofficierenvereniging zijn werkzaamheden gememoreerd. Dhr K. Kruithof, voorzitter van de Bond tegen het vloeken, her innerde aan zijn arbeid in deze organisatie, welke mede door hem was gesticht. o van van on- het Twee militaire jeeps beschoten. Volgens betrouwbare berichten, zo meldt Antara uit Batavia, zijn acht of negen Nederlandse mili tairen gewond, toen Vrijdag twee militaire jeeps ten Zuid-Oosten van Poerwakarta werden bescho ten. Bij een tegenactie werden de aanvallers met verliezen verdre ven. (Van onze Utrechtse correspondent.) Er bestaat in Nederland een organisatie, welke de ouderwetse naam draagt „Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels". Deze vereni ging hield te Utrecht haar 128ste algemene vergadering. De ouder- lig hoofd van de Amerikaanse le- wetse naam dus verklaarbaar. gerst af zal steunen. o Feuilleton. door PAUL TRENT. 10) o— „Ben je een man?" ging Clive op gestrenge toon voort. „Hoe kun je het uithouden met van gestolen geld te leven! Zou je niet gelukkiger zijn, als je op een eerlijke wijze je brood ver diende? Wat een bestaan, niets te doen dan je krant te lezen en bier te drinken! Hoor eens, Tho mas, je ziet er niet uit, alsof je werkelijk een oplichter was. Je hebt alleen de verleiding geen weerstand kunnen bieden. Ga direct weer aan het werk." „Dat weet ik nog niet", ant woordde Thomas aarzelend. „Je kunt op dit moment ge makkelijk een baantje vinden. Je oude patroon neemt je ver moedelijk wel weer terug. Je houdt van voetbal. Je bent dus sportman. Gedraag je nu ook', flink in deze zaak." „Dat niets doen hangt me ook eigenlek de keel uit", antwoord de Thomas schoorvoetend. „Heb je je al dien tijd geluk kig gevoeld?" „Neen, dat kan ik niet zeg gen." „Ga dan nu met me mee met DE ONDERHANDELINGEN IN INDIë. Zondagavond keerde uit Batavia op „Schiphol" terug de vice- voorzitter van de Nederlandse delegatie, jhr H. F. van Vreden- burgk, die aan een aantal journalisten zijn mening over de ver dere onderhandelingen met de republiek uiteenzette. Over het doel van zijn komst1 Het is n.l. niet uitgesloten, dat hij binnenkort zijn functie in Tanger zal aanvaarden. Hierover wenste jhr Van Vredenburgh zich echter thans nog niet uit te laten. Hij besloot het onderhoud met te zeggen, dat hij niet weet „hoe lang hij in Nederland zal blijven en of hij nog naar de Oost zal terugkeren". o - De Albanees-Joego- slavische spanning. Volgens het persbureau Tanjoeg is het Joegoslavische gezantschap te Tirana er van op de hoogte ge bracht, dat drie Albanese politie agenten te Skadar de hand hebben gelegd op levensmiddelen, die voor een Joegoslavisch restaurant wa ren bestemd. „Door deze maatre gel", aldus het persbureau, „wor den In de eerste plaats kinderen getroffen". naar Nederland zeide jhr Van Vredenburgh: „Ik kom de toe stand in Indonesië met de rege ring bespreken, De delegatie heeft nieuwe instructies nodig. De besprekingen zijn weliswaar niet vastgelopen, doch zij gaan uiterst langzaam en wij zullen met nieuwe instructies moeten werken om snel tot een oplossing te komen". De recente actie tegen de rara- pokkers in Tassikmalaja noemde jhr Van Vredenburgh ten zeerste opgeblazen. Het hele geval had niet veel om het lijf, er waren te weinig troepen om het optre den der rampokkers te bedwin gen. Wel gaf h|j toe, dat er Japan ners aan hebben medegedaan. Ze traden op als leiders van kleine groepen, die van uit de bergen opereerden. In totaal zijn er 1500 a 2000 Japanners op republikeins gebied. Ook zijn er nog enkele honderden Duitsers. Het spreekt vanzelf, zo meende jhr Van Vre denburgh, dat deze lieden t.z.t. moeten worden uitgeleverd. Of de Japanners in de republi keinse legers zijn ingeschakeld, kon hij noch ontkennen, noch be vestigen. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat zulks zeer wel mogelijk is, omdat de militair goed geschoold is. Ook in tech nisch opzicht zijn de Japs ont wikkeld en het is zeer goed mo gelijk, dat ze in technische be drijven onder republikeinse lei ding zijn ingeschakeld. Het is nog niet zeker of de vice-voorzitter der Nederlandse delegatie in functie zal blijven en naai- Indonesië zal terugkeren. geen Tho- je gereedschapskist." „Ik kan de eerste tijd vol loon verdienen", zei mas na een pauze. „De Maatschappij is bereid je daar vijf en twintig pond ver goeding voor te geven." „Top, dat doe ik. Als u even wacht, haal ik mijn gereed schapWanneer krijg ik de vijf en twintig pond?" „Zodra je de cheque kan te kenen", zei Clive gauw. Samen gingen ze naar de vroegere patroons van Thomas. Hij was altijd een goed werk man geweest. Zij konden op het ogenblik hulp gebruiken en na men hem meteen in dienst. Clive had oningevulde papie ren meegekregen, en voor hij de man verliet, had hij op een er van zijn handtekening. Het was vijf uur, en er was geen tijd meer, om op een nieuw geval uit te gaan. Hij keerde dus naar de Temple terug. Daar vond hij Glyn, en zij besloten om in een klein restaurant in Soho te gaat eten. „Hoe heb je het vandaag ge had?" vroeg Glyn. Daarop vertelde Clive zijn wedervaren. „Dat is een goed begin ge weest. Je hebt de Maatschappij honderd vijf en zeventig pond uitgespaard. Het is een pluim op je hoed", zei Glyn met vol doening. De radio van de Irgoen is heftig tegen de regering van Israël uit gevallen. Zó werd o.m. gezegd „de ene dwtnglandij is de andere opge volgd en de zogenaamde regering van Israël houdt er dezelfde prac- t'.'ken als de Britten op na, nl. ar restaties zonder grond, geheime detinering en ontvoeringen". Bovendien werd graaf Bema- dotte er van beschuldigd een „Brits handlanger" te zijn. De uit zending eindigde als volgt: „De beroving van de vrijheid is een aanleiding tot een oorlog om de vrijheid". De Belgische C.V.P. is voor volksstemming. Het nationaal comité van de Belgische Christelijke Volkspartij heeft in een motie zyn standpunt bepaald met betrekking tot de brief, welke koning Leopold aan minister Spaak heeft gestuurd en waarin eerstgenoemde voorstelt een volksraadpleging te houden over zjjn terugkomst. Het nationale comité stelt in deze resolutie o.a. vast, dat de boodschap van de vorst blijk geeft van een verheven Inzicht en edel moedigheid, die door alle Belgen op prijs zalworden gesteld" en het zegt verder, ervan overtuigd te zijn, dat een bij de wet gehou den volksraadpleging niet in Btrijd kan zijn met de grondwet. Ten slotte wordt een beroep gedaan op de bevolking, partijen en parle ment, een dergelijk plebisciet te bevorderen. In verband met deze stellingne ming door de volkspartij vraagt de „Standaard" zich af, op welke wijze een meerderheid in beide kamers gevonden kan worden om een wet op de volksraadpleging goed te keuren. Het blad wijst ln dit verband op de sleutelpositie, die de libera len in deze aangelegenheid inne men, en stelt in het licht, dat de genen, die zich de laatste maan den het meest beijverden voor de oplossing van de koningskwestie, zich verplicht zagen, naar die kant uit te zien. Volgens de „Stan daard" zou de houding der libera len dan ook aanleiding zijn ge weest tot een ruime gedachten- wisseling in de boezem van het nationale comité. Kon. „De Schelde" Die avond zond Bemtley de papieren op een met een verslag van zijn ontmoeting met Thomas en het papier, dat deze gete kend had. 's Morgens ging hij weer op 'n ander geval uit, maar hij had niet het succes van de vorige dag. De getroffene was geen simulant, naar het toe scheen. Hij begon iets te gevoe len van de grote verantwoorde lijkheid, die op hem rustte. Het zou onverantwoordelijk zijn om de man over te halen tot het aannemen van een grote som ineens, als zijn 'ongeschiktheid tot werken werkelijk perma nent zou blijken. Het geld zou in korte tijd uitgegeven wor den, en dan bleef er niets over voor de ongelukkige dan het werkhuis. Het derde geval leek echter weer sprekend op dat van Tho mas, en hij slaagde daar ook weer op dezelfde manier, want het gelukte hem, het schaamte gevoel van de man op te wek ken en hem te bewegen, om weer aan het werk te gaan. De volgende morgen ontving hij een schrijven van meneer Sylvester, om hem geluk te wensen met zijn aanvankelijk succes, terwijl hij hem verzocht om even op het kantoor aan te komen. Clive ging eerst naar Stevens toe, omdat de directeur iemand b(j zich had. Mij. In de Zaterdagmorgen gehou den aandeelhoudersvergadering der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" werden het jaarverslag en finan ciële stukken voor kennisgeving aangenomen. Het dividend werd vastgesteld op 4 pet. De periodiek aftredende com missaris, de heer E. Nijgh, werd herkozen. Tot onderdirecteur werd benoemd Ir J. W. Hupkes. In de algemene vergadering der N.V. Nationaal bezit „De Schelde" werd het jaarverslag en het finan cieel verslag goedgekeurd. Mr Jan Smit werd als lid van de raad van beheer herkozen. „Hoe ter wereld heb je dat klaar gespeeld?" vroeg Stevens, terwijl hij Bentley vol verbazing aankeek. Ik had die drie geval len al als hopeloos beschouwd, en je hebt het met twee weten klaar te spelen. Jammer dat het je met die derde niet!"gelukt is." ,Ik geloof niet, dat die simu leerde", zei Clive op nadenken de toon. „Laat dat je niet verontrus ten; als wij hen maar kwijt worden", antwoordde Stevens. „Maar als ze voor hun leven ongeschikt zijn om te werken, dan zijn ze toch beter af met een wekelijkse uitbetaling." „Wij zijn daar niet beter mee af en daar gaat het om. Met een aardige som geld kunnen ze het een of ander winkeltje op zetten. Dat moet je als argu ment aanwenden. In de meeste gevallen slaat dat in." „Maar zouden ze dan werke lijk beter af zijn?" „Dat gaat ons niet aan. In ieder geval kun je dat tegen hen zeggen. We beweren ook niet, dat we philantropen zijn." Er ging een bel, en Stevens nam de hoorn van de telefoon op. „De directeur vraagt of je even bij hem komt. Neem je papieren mee. Ik heb hem nog niet van dat tweede geval ver teld." (Wordt vervolgd.) Wie over zo'n -historie beschikt kan interessante gegevens op dissen en dat deed de voorzitter dr A. M. H. Schepman ook. Hij sprak een woord van hulde aan het adres van H. M. de Koningin en maakte een verge lijking van de situatie der Ver eniging in 1898 en. 1948; het ledental is verdrievoudigd, de catalogus van 1898 vermeldde 3000 titels per jaar, nu 7000. Een blik in die catalogus van een halve eeuw geleden leert ons, dat destijds de Leidse vertaling van het Oude Testament uit kwam. Tot de populaire werken behoorden in dat jaar Ian Maclaren's „Harten van Goud". Andere veelgevraagde uitgaven waren de boeken van Justus van Maurik en het tijdschrift „Eigen Haard". Al deze werken zijn vergeten of op de achtergrond geraakt. In de jaren van Koningin Wil- heimina's regering maakte de Vereniging onvermoeid propa ganda voor het boek. In 1930 voerde zij de eerste Boeken week in, welke een geweldig succes is geworden, ook na de bevrijding. Van het „Geschenk" in de Boekenweek 1947 verscheen b.v. een oplaag van 125.000 exem plaren. Dat de Boekenweek niet alleen medewerkt aan de popu larisering van het boek, maar dat zij ook de boekenverkopers baten bezorgt, bewees de uit slag van een enquête onder de erkende boekhandelaren. De meesten noteerden een omzet stijging van 40 doch er waren ook winkeliers, die 300 a 400 meer verkochten! Geen wonder, dat 96 van de ondervraagde boekverkopers de voortzetting der projaganda toejuichen; 73 achtte de uitgave van een boekengids, zoals er dit jaar een tijdens de boekenweek ver scheen, doelmatig. Gedurende de oorlogstijd was het boekverkopersvak enerzijds te moeilijk (er kwam haast niets bruikbaars uit), anderzijds te makkelijk (het publiek kocht alles). Na de bevrijding kon een enorme leeskring worden gecon stateerd. De boekhandelaren boften er bij. Maar allengs ver dween het tekort aan boeken en kreeg men de periode van het teveel, daar het publiek weer kieskeuriger werd. Op 't ogenblik is de situatie zo, dat de boek handelaren zuchten onder de stroom van nieuwe uitgaven. De verkoop is bevredigend, maar de boekhandel vraagt vrij grote kapitaalsinvesteringen. Er moet doorgaans driemaal zoveel kapi taal beschikbaar zijn als voor de oorlog. Een voorzichtige politiek van uitgeven, inkoop en verkoop Is geboaen. Naast haar werkzaamheden in zake de boekenpropaganda ver richt de Vereniging ter bevorde ring van de belangen des boek handels nog allerlei nuttig werk Kiezersmislciding. Het communistische blad „De Waarheid kwam met het be richt, dat leidende kringen te Batavia en in Nederland, beslo ten zouden hebben tot een nieuwe militaire actie in Indië. In flagrante strijd met dé waarheid, verklaarde minister Beel; een bedenkelijke verkie zingsmanoeuvre. En het „Vrije Volk" noemde het een bedenkelijk voorbeeld van verkiezingszwendel. Begrijpelijk deze reactie. Alleen, er is nog altijd het spreekwoord, dat wie boter op het hoofd heeft, niet in de zoii moet gaan staan. Hetzelfde „Vrije Volk" ontzag zich toch niet te schrijvendat de partijen die tegen de Grond wetsherziening zijn, beogen: herstel van de koloniale heer schappij in Indië. Ook hiervan geldt: bedenke lijke verkiezingsmanoeuvre. Treurig voorbeeld van opzet telijke kiezersmisleiding. ten dienste van het vak. Zij or ganiseert een vakopleiding waar- I aan in het afgelopen jaar twaalf riseert dit bedrijf als een beden- De Partij van de Arbeid maakt niet ten onrechte bezwaar, tegen de wijze waarop de communisten hun verkiezingspropaganda voe ren. Zelf echter is zij, wat dit be treft, ook niet voor een klein ge ruchtje vervaard. Zo heeft men in Rotterdam huis aan huis een papier ver spreid, dat alle kenmerken draagt alsof het van de meest officiële zijde afkomstig is. Het is geadres seerd „Aan de burgerij van Rot- teerdam" en draagt boven dit adres het stadswapen. Op de plaats van de afzender staat: „Dienst, afd. Verkiezingen". De binnenzijde van dit vel papier brengt ons de twaalf lijsten, weer met alle kenmerken van echt heid. Kortom, men kan volop menen met een volkomen officieel stuk te maken te hebben. Zelfs de naam van de partij ontbreekt en er wordt over haar geen woord gezegd. Alleen en dit is het verraderlijke - staat boven de lijsten de zin „Model. Zo stemt u goed" en dan verwijst een sim pel pijltje naar het roodgemaakte hokje van de eerste naam van lijst twee." De N. Haagse Crt" karakte- docenten medewerkten; het aan tal leerlingen bedroeg zes honderd. lcelijke devaluatie van de politie ke zeden. En met recht! De Bond van Zuid-Bevelandse Merrieveulens geboren na 1 Paardenfokkers Meld Vrijdag- zijn Mei; le Pr- Seorita van Saarte jaarlijkse veulingkeuringen te I lan D' L' R°Vwi Rapelle, 2e pr. Prinses van W. J. de Jager, Wd- Kruimngen, te Kloetinge en te helminadorp, 3e pr. Ada van Heinkenszand. De volgende prij- Maalstede van Wed. D. Wisse- Uit de voorlopige uitkomsten van de in Maart gehouden steekproefinventarisatie blijkt, dat het graanareaal in verge lijking met de cijfers van de Mei-inventarisatie van 1947, in ons land een achteruitgang ver toont van 23.000 H.A., waar te genover een uitbreiding is waar te nemen in het areaal van aard appelen van 20.000 H.A. On danks een verhoging in de richt prijs liep de verbouw van erw ten terug met 3000 H.A. Hoewel de richtprijs van de suikerbieten werd verlaagd, is de met suikerbieten beteelde oppervlakte bevredigend te noe men, n.l. 46.000 H.A. tegenover 51.000 H.A. in 1947. Wat de te verwachten oogst- resultaten betreft, kan worden opgemerkt, dat de stand van het koolzaad goede verwachtingen doet zen werden toegekend; Krniningen: Hengstveulens ge boren vóór 1 Mei: 1. Nico van Seemaerte van L. J. Boot, Krui- ningen. Hengstveulens na 1 Mei ge boren: 1. Togo van Waarde van C. Mol aldaar en 3e pr. Tunis van Waarde, idem. Merrieveulens geboren vóór 1 Mei: le pr. niet toegekend, 2e pr. Olga van Houtain van A. Ruissen te Waarde, 3e pr. Flora van M. C. van de Jagt. Yerseke, 4e pr. Gusta van de Maire, hoeve van L. B. van Nieuwehuize, Rilland, 5e pr. Hilda van Spoorzlcht van A. J. Boone, Kruiningen. Merrieveulens na 1 Mei gebo ren: le pr. Zita van A. van Ho- tegem, Kruiningen, 2e pr. Zampa, idem, 4e pr. Ada van Kellenhoek van P. A. Polderman, Kruiningen. Kloetinge: Hengstveulens ge boren vóór 1 Mei: le pr. Quido van Monnikenhof van D. A. Tim merman, Kattendijke, 3e pr. Nico van Maalstede van Wed. D. Wis se Nijsse, Kapelle, 4e pr. Caesar van P. Zeegers, Kapelle. Hengstveulens geboren na 1 Mei: le pr. Nico van Kapelle van P. W. van Overbeek, aldaar, 2e pr. Certain van Spaarte van D. W. Rouw, Kapelle. Merrieveulens geboren vóór 1 Mei: le pr. Mina van Spaarte van N. Eversdijk, Kapelle, 2e pr. Bertha van den Berg van J. C. de Vrieze, Kloetinge, 3e pr. An toinette van Overhoff van W. Aarnoutse, Kloetinge, 3e pr. Elly van Q. van de Linde, Kloetinge, 4e pr. Paulien van J. Boogaard, Hoedekenskerke, 4e pr. B. Ruth van idem. I Nijsse, Kapelle, 4e pr. A. Erna De j Wilheiminapolder, 4e pr. B. Her- mina van Goes van Gebr. Rouw te Goes, 4e pr. C. Martha van den Berg van J. W. de Vrieze, Kloetinge, 5e pr. Robertina van P. Janse, Goes. Heinkenszand: Hengstveulens geboren vóór 1 Mei: 2e pj-, veulen van Gebr. Vermue, 's-Heerenhoek. Hengstveulens geboren na 1 Mei: le pr. Edison van Schelp- kreek van J. van 't Westeinde, Nieuwdorp, 2e pr. Frits uit de Sooflaan van C. Verdonk ven-der Heijden, Nieuwdorp. Merrieveulens geboren vóór 1 Mei: le pr. Jacoba van Keilen van J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge, 2e pr. Justine van Keilen, idem, 2e pr. B. Erna van Oudelande van J. de Jager, Oudelande, 3e pr. A. Willy van W. de Kok, 's-Heer Arendskerke, 3e pr. B. Lies van Selnisse van I. A. Janse, 's-Heer Arendskerke, 3e pr. C. Jenny van Mariahof van A. H. Zandee, Nieuwdorp, 4e pr. A. Elsa van Dijkzicht, van M. A. Geelhoed, 's-Heer Arendskerke, 4e pr. B. Frida van Mariahof van Ah. Zan dee, Nieuwdorp, 5e pr. Sally van Kuno van C. Jansen, 's-Heer Arendskerke. Merrieveulens geboren na 1 Mei: le pr. Olga van Wolf aarts dijk van J. L. Goetheer, aldaar, 2e pr. Juno van Keilen van Lens hoek, Kloetinge, 3e pr. Kitty van Abtskerke van M. H. van Liere, aldaar. Hengsten met afstammelingen; le pr. Nico van Smakt van de Hengstenvereniging Z.-B., 2e pr. Robert van Schelfhouthoek van Gebr. Verdonk, Nieuwdorp. 's-H. ARENDSKERKE. OOSTERLAND. Reorganisatie Arm besturen in studie. Vrijdagmiddag kwam de raad bijeen. Vastgesteld werd een nieu we regeling salarissen van de ge meentewerklieden en de gemeen teboden. Besloten werd medewerking te verlenen aan de Chr. school te koesteren. Daarentegen luiden de1 Lewedorp tot het aanschaffen van verwachtingen ten aanzien van enkele nieuwe gordijnen, erwten niet gunstig. De berich- Vervolgens werden een aantal ten uit Zeeland en Noord-Bra- nieuwe woningen verhuurd, ter- bant zijn bepaald slecht, terwijl wijl aan de aan te leggen straat uit Zuid-Holland en de N.O.- Polder een matige stand wordt gemeld. Over het algemeen wor den de erwten als het slechtste gewas gekwalificeerd. De gra nen, aardappelen en bieten ver tonen over het algemeen een goede sW.nd, evenals de land- bouwzaden met uitzondering van karwijzaad, dat er slecht bij staat. Tenslotte valt de sterke uit breiding van het vlasareaal op n.l. 17.697 H.A. tegenover 13.271 H.A. in 1947. in het bouwplan van 's-Heer Arendskerke (dorp) de naam werd gegeven: Wilhelminastraat. De begrotingen dienst 1947 en 1948 werden gewijzigd. Bij de rondvraag informeerde de heer de Kooning naar de reorganisatie van de Armbesturen. De voorzit ter antwoordde, dat dit in studie is. De heer de Kok vroeg of het niet mogelijk is bij de zvvemgele- genheid aan de haven te Nieuw dorp een kleedhokje te plaatsen. De voorz. antwoordde dit te zul len nagaan. Restauratie oude gemeentehuis? De raad vergaderde Woensdag In verband met de door Ged. Staten goedgekeurde bijzondere rekeningcourant - overeenkomst met de Bank voor Nederlandse Gemeenten voor de bouw van 8 woningwetwoningen deelde de voorzitter mede, dat de machti ging tot gunning één dezer dagen kan worden verwacht. Aan Mach. Capelle wordt een perceel grond verkocht voor de bouw van een smederij. Wijzigingen vonden plaats van de gem. begrotingen 1947 en 1948. In principe werd aan de Chr. Bewaarschool, een subsidie verleend in de kosten voor 1948. Besloten werd de tractatie van schoolkinderen Lg.v. het rege ringsjubileum voor rekening der gemeente te nemen. Bij de rond vraag besprak de heer Brouwer andermaal de wenselijkheid tot het lngebruiknemen van 't voorm. ge meentehuis. In de bespreking, die volgde werd zowel de restauratie (vervolg op pag. 3.)

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2