Schreieder als „correct politieman" ontslagen. ÜTLEY's GEWEIEN Middelburgse buitenplaatsen in verval In de poort der Academie. „Wij zijn op de verkeerde weg". Wrede martelingen door onbarmhartige despoten. Waar bleven ze, de gemar-j Droeve oorlogserfenis. Sowjet-Russische dccamen- ten te Berlijn verdwenen. Een woord tot de a.s. studenten. Onze militairen in Indië. Omtrent het verlenen van amnestie staat nog niet vast. De West-Duitse mark in Berlijn Vertel ons van Engelands geluk MAAR ENKELE MALITEITEN". „IOB- uren aaneen, ondervraagt hem aan één stuk, trapt hem op zijn blote voeten. Per ongeluk natuur lijk, want het verhoor blijft cor rect. Een enkele maal mag de ge vangene dan eens tegen de'grond gesmeten worden, hij mag van vermoeidheid verschillende malen Ineenzinken en onder slagen en schoppen weer naar boven gehe sen worden, doch wie daarover valt heeft geen begrip van de cor recte wijze, waarop de ondervra gingen van Schreieder en consor ten worden geleid. Twee dagen achtereen, dertig, veertig, halsstarrige gevallen een enkele maal honderd uren aan één stuk door steeds wisselende ondervra gers. Mij hebben ze niet gezien, deze Eïnzeihaftlinge. M'U waren de be voorrechten, die verhoord en ge- Hun lot werd verborgen gehouden achter de grimmige celdeuren, -waarop een bordje „Strenge Einzelhaft" de sim pele aanduiding vormde voor het feit, dat er een aanzienlijk verschil bestond tussen ons gewone gevangenen, die met drieën, vieren en somtijds vijven tegelijk in een cel ver bleven en hen, de levend begravenen de slachtoffers van Schreieder aan wie een of ander geheim ontfutseld moest worden. telden Maar hij komt niet voor het Waneer we onder de schreeu- ®*»cu«e-peleton. Hjj komt tegen- lagen werden, doch na dien te- wende Duitse commando's des over e<*n vriendelijke Duitser te ragkeerden in de samenleving van ochtends de aanzafTJenenom ge- verwarmde kamer, drie in één cel Maar we hebben lucht te worden wl.-riien we schu- Ja' werkeljjk, zitten, op een stoel. M wel gehóórd, deze Emzelhaft- we blikken naar deze kbündeuren Fj» h« tUt verstwnde voeten, Uns*. M e hebben zé horen kermen wa-inchter rich een leven voort- die hÜ raet <«*oeuen mocht jschreeuwen in de eenzaamheid sleèute van minuut tot minuut in bekleden ver van de grond en be-1 van bun cel- We hebben ze horen elmieloze riktot er e"ndTliik\veer *lnt 7i,h behagel ijk te voelen. Ja, j brullen tegen de inktzwarte duis een uur^v'er^treken w as dB Dnitser me.-,,t het inderdaad ternis, wanneer de waanzin ztch een uur erstreK as. w<k, met dez(, gel)rt>ken ,,!an Hij barmhartig over hun gekwelde Misschien waren het er meer, i zai zorgen dat hjj spoedig weerhersenen had ontfermd en Schreie- mogelijk had die eindeloosheid thuis is, er moeten slechts nog df"r onder spijtig schouderophalen niet langer dan tien minuten ge- enkele formaliteiten worden ver- deze gevallen Het afvoeren, wijl duurd. Wie zal het zeggen? Som tijds mocht het licht niet door dringen ln deze martelcellen en wikkelde een pikzwarte duisternis zich weken en maandenlang om het slachtoffer. Die eenzaam en verlaten zijn geheim te verdedigen had tegenover de wreedste marte lingen die gewetenloze en onbarm hartige despoten als doeltreffend hadden uitgedacht. void. Want geen rechter vraagt „waarom" LEVEND BEGRAVEN. Levend begraven. Niet luchten. Niet scheren. Niet wassen. Geen haarknippen. Niets wat zweemt naar verzorging van het lichaam en wat ln staat zou kunnen zijn het moreel van de gevangene te versterken. Van tijd tot tjjd geen water en ook geen ton in de cel. Minimale voedselrantsoenen, want een gebroken lichaam verzwakt het moreel. Geen krukje om op te zitten, geen brits. Ongekleed wen telen sommigen zich op de ijskou de vloer, gekneusd van het door liggen. Geen boek, geen bezoek, geen enkel teken van huls. Niets om de gedachten af te lelden, of het moest zijn de verlammende angst voor het volgend verhoor en de verstikkende zorgen voor vrouw en kinderen. VERSCHEURENDE WAN HOOP Somtijds klinken harde voet stappen ln de gang, dat eindigt ln een hoorbaar geschuifel voor de celdeur. Er wordt een gesprek gevoerd, een gemompel dringt zwak door de gecapitonneerde deur. De gevangene richt zich op zijn pijnlijke ellebogen. Hij sluipt naar de deur en legt zijn oor te gen het koude ijzer. „Heute nacht werd er erschos- sen", vangt zijn oor op. Het koude zweet breekt hem uit. Hjj drukt het klamme hoofd vaster tegen de deur om geen woord te missen men een krankzinnige nu eenmaal geen geheimen meer ontnemen kan. Waar zijn ze gebleven, deze ge- martelden God ontfermde zich over de meesten hunner. En degenen, die de kwellingen niet konden verdra- Thuls, het klinkt als een lied. I gen en tijdig doorsloegen, kregen En de gevangene heeft neiging om te huilen. Zo wordt hij van binnen uitgehold door die goede Schreieder en zijn trawanten, die zich uitsluitend als perfekte poli tiemensen hebben doen kennen. Een van die kleine formalitei ten die nog vervuld moeten wor den ts het vrijgeven van het ge heim, dat de gevangene met zich draagt. En als hij weigert veran dert de vriendelijke ondervrager plotseling ln een schreeuwend beest. Hij schopt de stoel onder de gevangene uit. Slaat hem in het gezicht. Laat hem staan, uren en hun gerechte straf van de Neder landse rechter voor hun „verraad" Want geen rechter in Neder land vraagt zich af, HOE dit ver raad bewerkstelligd werd. Zoals zij ook de vraag WAAROM Schreieder iedere gevangene zijn geheimen wist te ontfutselen, on beantwoord wensen te laten. Want de rechters hebben niet in cellen gezeten en zy hebben het geschreeuw niet gehoord. En daarom aldus „Nieuw Nederland", is Schreieder een correct politie man en de illegaal een volslagen idioot. „Ter Hooge" is in verband met de onzekere toestand waarin Too- Het is wel een treurige aan- renvliet verkeert, nog steeds niet blik, die de buitenplaatsen Too- overgegaan tot nieuwe aanplant van bomen en struiken. Alles ligt doods en kaal en het reuvliet en Vijvervrengd, gele gen aan de Koudekerkseweg even buiten het bebouwde gedeel te van Middelburg, bieden. Nu alle woonliuizen in de om geving zyn hersteld valt de ruïne die op beide buitens is ontstaan, des te meer op en vraagt men zich af, wat er van deze buiten plaatsen nog eens terecht zal komen. TOORENVLIET. Het grootste buiten van de onkruid tiert welig te midden van pad en grasveld. Ook het huis verkeert in een slechte toestand, waarbij vooral het zoute water zijn invloed heeft doen gelden. Daarbij komt, dat zowel de tuinmanswoning als de bijbehorende schuren en stallen zodanig zijn vernield, dat alge hele afbraak noodzakelijk is ge worden. Een en ander zou ech ter zulke hoge kosten met zich meebrengen, dat men voor het zelfde geld een behoorlijke villa zou kunnen laten bouwen. Belangrijke documenten be treffende de voldoening van Duitse herstelbetalingen aan de Sowjet-Unie zijn uit de kelders I van de gebouwen der eeonomi- j sche commissie voor de Sowjet- zone te Berlijn verdwenen. Tengevolge van „indiscretie" van ambtenaren der commissie worden voorbereidingen getrof fen, het hoofdbureau van Berlijn naar Leipzig te verplaatsen. Wordt ontmanteling van Ruhrgebied stopgezet In industriële kringen in het Ruhrgebied gaan thans geruchten dat de geallieerden de ontmante ling van de fabrieken in het Ruhrgebied, die voor herstelbe talingen zijn aangewezen, zullen stop zetten. In kringen van het Britse mi litaire bestuur kon men geen be vestiging verkrijgen. Volgens deze berichten zou de Amerikaanse regering hebben in eeu onjuiste richting worden geleid". Dit waren de woorden van de owl-minister mr l. A. de Milde, op Vrydagavond j.1. in de Noorderkerk te Middelburg aan het begin van zijn verkiezings rede, die hij op uitnodiging van de A.R.-Kiesvereniging sprak. Oorspronkelijk was de samen komst belegd in de Bog&rdzaal, maar door de geweldige toeloop besloten, dat „het onlogisch was 1 moest men naar de Noorderkerk West-Duitsland op te nemen on- j verhuizen, der de landen, die deel nemen aan het plan-Marshall, en tegelijker-Na ingeleid te zijn door Dr tijd het Duitse herstel en het Eu- K. Huizenga, die Mr de Wilde ropese herstel in het algemeen op te houden door toe te staan, dat het industriële potentieel van het Ruhr-gebied drastisch zou worden beperkt". Het gesprek wordt wat luider als zy het over zyn vrouw hebben en tesamen met wiilen vertellen van de martelingen, die ^chorer,ende Lridfe ho'k-raar zq hebben toegepast of die zij nog j ^rn(b%u^lnJf ^genaar wis zal moeten ondergaan, wanneer i wj niet spreken wik Hij braakt en1 ^Tie^H^r en mSr om zoekt tastend zijn weg door de Komst hiervan meer en meer on duisternis naar de plaats waar hij ?e^eI ®CW en. ï?e a^ zoeven lag en die nog steeds wat 1 gebouw biedt minder ijzig moet zyn dan de an- ls al'erdroevigst. dere gedeelten van de stenen ^e,TK2°,In^?1r vloer. Hij probeert zichzelf te her- ?,en fn,?11,!. I? m vlndonTmaar als razend warrelen fre" 1942 en 1943 bunker naast de gedachten door zijn hoofd. Dan ^nker neergezet. Deze betonnen klinkt uit de cel naast hem de kolossen zyn de «sn na de ander scheefgezakt in de drassige bo dem en het is duidelijk, dat deze bunkers hier nooit zijn gebouwd voor de verdediging, daar de moerassige bodem plaatsing van geschut ten enenmale onmogelijk maakte. De bedoeling was veel meer om er grote voorraden in aan te leggen, om wanneer Walcheren eventueel ingesloten zou worden, voor enkele maanden voedsel ge noeg te hebben om te kunnen standhouden. De aangelegde voorraden heb ben niet geholpen, want het wa ter drong ook in deze bunkers door en ze werden daardoor vol komen waardeloos. Thans staan daar nog steeds de trieste overblijfselen en men weet niet, wat men er mee aan moet. Opruimen zou enorme be dragen vergen en bovendien lan ge lijd in beslag nemen; het doen springen is niet uitvoerbaar we gens de vele huizen in de omge ving. In tegenstelling tot het buiten twee is wel „Toorenvliet". Vooral De toekomst van het buiten is na het overlijden van Jhr Mr no? steeds duister. Wel heeft men welgemeende raad van een mede gevangene, die hem maant de waarheid toch te zeggen omdat zijn vader zal worden doodgescho ten, zijn vrouw zal worden gemar teld en zijn kinderen ln concen tratiekampen zullen worden geli quideerd. De raadgever is één van de vele medeplichtigen ln het spel van Schreieder, maar de gevan gene weet dat niet en tracht ln de zwarte duisternis standvastig te blijven, tegen de goed gemeen de raad van een lotgenoot ln. Een verlamming doorschiet zyn lichaam wanneer na enige uren de gespijkerde soldatenlaarzen ln de gang de stilte verscheuren, zijn oei deur knarsend wordt openge worpen en de bewaker hem toe schreeuwt „Heraus"! Hij denkt dat dit het einde betekent. Maar het is maar een grapje. Een vain de velen, waarover het brein van Schreieder beschikt. Het gebeurt nog enkele malen ln die vreselijke nacht, tot in de vroege, koude morgen hy Inderdaad wordt weg gevoerd. Feuilleton. door PAUL TRENT. 9) o— Bentley keek zorgvuldig de verschillende documenten door, waaruit bleek, dat aan een tim merman, Thomas geheten, al meer dan drie jaar lang een pond per week was uitbetaald geworden wegens een kwetsuur aan zijn rechterhand. „Uw dokter verklaart, dat hij al twee en een half jaar beter is", zei Clive eindelijk. „Dat is zo, maar de dokter van de man zegt, dat hij nu nog niet eens geschikt is om te wer ken. Dat is de oude moeilijkheid. Wij weten, dat onze dokter ge lijk heeft, maar wij kunnen het niet bewijzen, en als er verschil is tussen onze dokter en die van de pa'tiënt beschikt de rechter bijna altijd ten gunste van de getroffene. We hebben Thomas al eens voor het gerecht gedaagd en de zaak verloren." „Wat wil u, dat ik doen zal?" „De man opzoeken en hem een som ineens aanbieden b.v. een twee honderd pond op hem vastzetten. Dat is voor ons op de duur het voordeligst." „Weet u zeker, dat de man een simulant is?" vroeg Clive haastig. Heel zeker: We hebben hon derden op onze boeken staan. Hij is nog maar dertig jaar oud en we moeten hem dus mis schien de eerste veertig of vijf tig jaar steeds een pond per week uitbetalen." „Heeft u hem al iets aange boden?" „Ja, twee honderd pond. Die heeft hij geweigerd." „Hoe moet ik hem dan trach ten over te halen, dat hij het wel aanneemt?" „Dat is jou zaak. De directie heeft je aangesteld, om dingen te doen, die mijn agenten niet klaar hebben kunnen spelen. Ik wens je veel succes." „U denkt dus niet, dat ik veel kans heb, om het gedaan te krij gen?" „Ik kan je kundigheid niet beoordelen. In Ieder geval wens ik je veel succes. Ik zal je van een stuk of zes gevallen de stukken meegeven. De mannen wonen allen vlak bij Londen. Zie, wat je met hen klaar speelt en meld mij alles uitvoe rig. De Maatschappij vergoedt je onkosten. Je benoeft niet el- ken dag hier aan te komen. Neem al de papieren maar mee naar huis." Er lag een onaangename uit drukking op Stevens gelaat, en Clive begreep, dat hem een taak opgèdragen was. die bijna als hopeloos beschouwd werd. Hij verloor echter de moed niet, maar keerde naar de Temple indertijd op een vergadering van de buurtvereniging 't Zand ont huld, dat de gemeente Middelburg plannen zou koesteren om van deze buitenplaats 'een recreatie oord te maken, maar of deze plannen verwezenlijkt zullen wor den is nog steeds niet met zeker heid te zeggen. De kosten, om alles behoorlijk in orde te maken, zouden zeker niet opwegen tegen de voordelen die Toorenvliet biedt. Wel staat thans vast, dat de uitmonding van de Lage weg op de Koudekerkseweg zal verande ren in verband met de nieuwbouw en daarvoor is reeds een gedeel te van het terrein aan de zijde der Koudekerkse weg onteigend. VIJVERVREUGD. Een tweede vlakbij gelegen bui tenplaats, n.l. „Vijvervreugd" is er niet beter afgekomen. Ook hier is het beeld, evenals op Too renvliet zeer ruïnieus. Van dit buiten is eveneens de eigenaar enige tijd geleden overleden en evenmin is bekend wat er thans van worden zaL Geen enkele aan plant werd nog gedaan en gezien van de Koudekerkseweg biedt - '1; terrein achter het gebouw een troosteloze aanblik. Twee buitens, door de oorlog zwaar getroffen en vroeger het doel van menige wandeling, wachten bun lot af. Wat zal er van dit alles terecht komen? Het is wel een heel treurige erfenis, die de oorlog ons hier heeft nagelaten. terug, waar hij de papieren be treffende Thomas nog eens goed bestudeerde. Alles wees uit, dat de man een simulant was. „De schurk!" riep Clive ver ontwaardigd uit. Na gauw iets gebruikt te heb ben» begaf hij zich op weg naar Poplar, en had veel moeite, om het huis te vinden, waar de man woonde. Thomas was vrij gezel en bewoonJe twee ka mers. Hij zat aan een tafel met een kan bier voor zich, de krant te lezen. „Wat wou je?" vroeg hij ruw. „Tk kom van de Algemene Ongevallen Verzekering Maat schappij." „Dat dacht ik al. Je kunt op rukken." „Niet voordat ik je even ge sproken- heb. Hoe gaat het met je hand?" „Die wordt niet beter van jouw vragen. iW zeg je, dat je op kan rukken." „Kun je je vingers nog altijd niet buigen?" vervolgde Clive dood bedaard. Thomas leek hem kerngezond. Hij had een litteken op zijn rechterhand en gebruikte zijn linkerhand om zijn pijp te stop pen. „Ik kan niet werken", zei hij nors. „Heb je vroeger aan voetbal gedaan? Ik zie, dat je er nog geïinteresseerd in bent. Ik heb de laatste berichten nog niet Slot. Natuurlijk heeft deze Unie, 'die thans al 62 jaar oud is, niet altijd gebloeid; ook zij kent, evenals het kerkelijk en maat schappelijk leven, haar tijden van crisis en terugslag op geestelijk terrein. Maar steeds blijft het doel: elkander vasthoudend als studenten van één beginsel, vast houdend aan de Heilige Schrift en de Belijdenis te streven naar de ontwikkeling en ontplooi-ïng van het gereformeerde studen tenleven op allerlei wijzen: in lezingen, eenmaal per maand ge houden, over actuele vraagstuk ken; in disputen, kringen waar men een band legt tussen oude rejaars- en jongere-jaars-studen- ten; jaarclubs, waar men de band vindt tiissen jaargenoten; bijbel kringen; allerlei studiekringen enz. In de afdelingen Groningen, Utrecht, Wageningen en Delft is men zo gelukkig een eigen so ciëteit te bezitten, een eigen te huis, waar men kan samenkomen om zijn studentenleven te leven. Dit is het verschil tussen S.S.R. en een „neutraal" studentencorps dat men weet, dat het studen tenleven in S.S.R. getoetst wordt aan Gods Woord, dat daar wordt beleden en gezien als uitgangs punt van alle handelingen in het studentenleven. Dat daar dus géén vrijzinnige opvattingen zul len worden gepropageerd of voor gestaan; dat elk" studentenfeest (wat ook een uiting is van het studentenleven) ligt onder het beslag van Gods wet; kortom, dat men zich in S.S.R. tracht te houden aan Gods Heilige Wil, in denken, spreken of handelen. Maar men denke nu niet, dat het vrome, heilige studenten zijn, die S.S.R.-lid zijn. Het zijn vro lijke of serieuze, levenslustige of gesloten, kortom, gewone studen ten, net zoals men ze overal aan treft. Ook zij moeten weten te studeren met de talenten, die God hun gegeven heeft, aan hun Universiteit; ook zij mogen met de Prediker, vrolijk zijn in hun jeugd, maar bovenal moeten zij zich weten voortgaan in de lijn, die begon bij Gods Verbondsbe- lofte, in de doop betekend en verzegeld, voortgezet in opvoe ding in het gezin, in het onderwijs op school, en thans hier in de studenten-vereniging van gere formeerde confessie teruggevon den. Daar deze studenten-vereniging studenten verenigt, die allen met dezelfde, ook practische, moei lijkheden te kampen hebben, is daar ook de grote onderlinge steun en hulp. Allereerst bv. bij de studie. Hoevele moeilijkheden Rede over de hoofdvragen 'Jvef"De hoofdvragen - - der hedendaagse politiek", der hedendaagse politiek. Achtereenvolgens behandelde hij de buitenlandse-, de Indi- „Ik wil vanavond geen klein- sche- en de economisch-financi- zielige eritiek op de regering uit- j politiek. oefenen en wijzen op fonten, die "Veertig jaren geleden, aldus heeft gemaakt, maar ik wil u ze enlandse politiek. Nie- tr ach ten aan te tonen, dat wij op mL interesseerde zich daar- de verkeerde weg zijn en dat wij ™>r'. want WÜ waren neutraal. Dat is nu veranderd, mede als gevolg van de laatste wereld oorlog. Mr de Wilde besprak daarna de opkomst en de aftakeling dei- wereldrijken van Spanje, Frank rijk en Engeland. Als diepste oorzaak daarvan zag hij 't niet meer luisteren naar God en het zich baseren op de beginselen der Revolutie. Hij schetste de opkomst van Amerika en Rus land. Wij moeten een keuze doen naar het Westen. Niet om dat de Amerikanen zuike beste mensen zijn, maai- omdat zij eerbied hebben voor de mense lijke persoonlijkheid en de le venskringen. Dit komt, aldus spr., omdat in Amerika nog al tijd de invloed van het Calvinis me doorwerkt. Daartegenover stelde hij Rusland, dat in andere landen met vijfde colonnes werkt en waar een ideologie be staat, die over lijken gaat. Helaas speelt Nederland mo menteel een zeer bijkomstige rol in de internationale politiek. Figuren als Jhr van Karne- beek en Dr Colijn ontbreken. In de Benelux en het Vijfmogend- hedenverdrag geeft Spaak de toon aan. Nederland komt altijd weer achteraan en na de bijeen komst op Chateau d'Ardennes ontvingen onze ministers zelfs een standje over de geleide eco nomie enz. Dit alles is gevolg van de slappe, libertijnse geest van de Partij van de Arbeid, die onze rechten laat vertreden en niet krachtig genoeg optreedt (zie slechts de havenkwesties. Een man als Tjarda van Starken- borgh moest verdwijnen, omdat hij niet slap genoeg was. Dit al les brengt ons volk grote more le en materiële schade toe. INDISCHE POLITIEK. Over de Indische kwestie merkte de heer de Wilde op, dat onze regering precies gedaan speciaal als oud-Zeeuw welkom heette en er zijn spijt over uit sprak dat de heer de Wilde zich niet meer candidaat stelde voor de Tweede Kamer, sprak Mr de met spijzen, als geestelijk in ge sprekken sterkt of vermaakt. Zo zouden nog vele uitingen van dit studentenleven te noemen zijn daar heeft men de societeits- avonden, de gelegenheden tot ge sprek met andersdenkenden, de officiële plechtigheden en ge denkdagen Doch indien U hier meer van wilt weten, schrijft U dan om inlichtingen naar „S.S.R.", p./a. Sociëteit „de Korenbeurs", Vol dersgracht 1, Delft, met vermel ding van de naam van de a.s. student, het adres, de plaats waar hij D.V. zal gaan studeren, en S.S.R. zai er voor zorgen, dat een van haar leden in zijn vacan- tie U eens op komt zoeken, en U alle gewenste inlichtingen zal verstrekken. Luistert voorts op Donderdag 8 Juli a.s. te 21.00 heeft wat niet moest gebeuren, uur naar de N.C.R.V., als Mr Dr Zij handelde in strijd met wat A. Zeegers over deze S.S.R. tot God ons als plicht oplegt. De A. U zal spreken, onder de In de poort der academie! titel J. P. Het thuisfront meer actief. Een bedrag van f750.000 is ge moeid met de uitvoering van het actie-programma van het Prot. Interkerkelijk Thuisfront, ten behoeve van de militairen in In dië. De actie van het P.I.T., waarin nagenoeg alle kerken en Prot. Chr. organisaties in ons land sa menwerken, is er op gericht een betere verzorging van onze jon gens in Indië mogelijk te maken. De nieuwe actie bedoelt in de eerste plaats een uitbouw van het blad „Reveille". Overwogen wordt met een afzonderlijke uitgaaf voor Indië uit te komen in een oplaag van 50.000 ex Verder wil men trachten te ko men tot een betere verstrekking van Christelijke bladen en boe ken, alsmede een betere verzor ging van militaire hospitalen en herstellingsoorden met tezamen 8000 bedden. Een groot bedrag zal ook nodig zijn voor een betere uitrusting van leger- en vlootpredikanten met kerk- en catechisatieboeken, avondmaalstellen, kofferorgels, radio en grammofoon enz. Voor het welslagen van deze actie zal een grotere krachts inspanning nodig zijn dan voor heen het geval was. Het is bekend, dat de militai ren in Indië Nederland als geheel zien, doch dat zij thans nagenoeg niet het gevoel hebben, dat Chris telijk Nederland veel doet voor zijn „jongens". Zij zien daarom met intense belangstelling uit zijn er niet reeds opgelost in een 1 naar de opbrengst van de eollee- j tow H>/\ m rlri IrniviAnrin moonnnri gezamenlyke bespreking daar van Maar anderzijds verzorgt ook, qvaar mogelijk, de plaatse lijke afdeling der S.S.R. maal tijden, waarmee lichamelijke no den ondervangen kunnen worden! Deze gezamenlijke maaltijden zijn telkens terugkerende uren van ontspanning, waarin men elkan der en zichzelf zowel lichamelijk gelezen. Die Fletcher is een aan winst voor de linkerpartij voor de V.V.C." „Ja, hij is een beste", ant woordde Thomas en keek al wat minder wantrouwend. Weldra hadden ze een geani meerd gesprek, en Thomas ver gat alles in zijn opgewondenheid, want zijn elftal speelde de vol gende Zaterdag om de beker. Clive deed, alsof hij de man nauwelijks zag, maar hij lette op alles. Thomas was bezig zijn pijp te stoppen en met zijn rechterhand. Hij bewoog zijn vingers met het grootste gemak, terwijl hij de tabak in de pijp stopte. Meteen vloog Clive overeind en greep hem stevig bij zijn pols vast. „Jou schurk! Weet je, dat je niets beter bent dan een dief? Je bent net zo geschikt om te werken als ik." „Wat bedoelt u?" vroeg Tho mas. Hij was ver van op zijn ge mak. „Wel, je kan je vingers weer goed gebruiken", riep Clive uit cn drukte ze stevig naar binnen, zodat ze tegen de palm kwa men te liggen. „Je moest in de doos gestopt worden, wegens geld aannemen onder een vals voorwendsel." De man stond op en keek on rustig rond. (Wordt vervolgd.) ten, die in de komende maanden in de kerken voor P.I.T. wordt gehouden. En met niet minder spanning wachten zy °P het antwoord van Christelijk Nederland op hun roepstem om een betere verzor ging, want dat deze dringend nodig is, kunnen en zullen alle legerpredikanten in Indië toe stemmen. Iedere kerk of gemeente, elk kerkverband als geheel, ja alle Nederlanders persoonlijk dienen hier hun taak te verstaan. Onze „jongens" roepen om daden. Zij verwachten van Nederland, van allen, die in het Protestants Interkerkelijk Thuisfront samen werken, die daden, nü, zonder uitstel! o In verband met een bericht als zouden alle politieke delinqu enten, die tot een gevangenisstraf van vijf jaar of minder zijn ver oordeeld, bij het komende rege ringsjubileum gratie verkrijgen, wordt van bevoegde zijde mede gedeeld, dat dit bericht van alle grond ontbloot is. Overigens slaat nog geenszins vast, of, en in welke vorm, gratie zal worden verleend ter gelegenheid van het aanstaande regeringsjubileum. Omtrent deze aangelegenheid wordt, overeenkomstig het grond wettelijk voorschrift, het advies van de rechterlijke macht inge wonnen. o De omroeporganisaties van En geland, Frankrijk, België Neder land en Luxemburg zullen ln de komende herfst misschien begin nen met gemeenschappelijke pro- gramma's van symphonle-concer- ruimere marge voor de klein ten, praatjes en discussies. handel begrepen. R. partij was de eerste partij, die opkwam voor grotere zelf standigheid der Indische volke ren. Na gewezen te hebben op de ruïneuze gevolgen van de grondwetswijziging kwam spr. tot de conclusie, dat, wanneer deze doorgaat, de klok in Indië eeuwen zal worden teruggezet. ECONOMISCH-FINANCIëLE POLITIEK. Het hoofdbezwaar tegen de economisch-financiële politiek van deze regering is, dat zij na gelaten heeft, het staatsbudget in orde te maken. Daarbij is ons volk zeer onvoldoende voorge licht. De regering deed ons volk een blinddoek voor, toen zij me dedeelde dat de gewone dienst van de begroting voor 1948 een overschot van 350 millioen ver- loonde en niet vertelde, dat de gehele begroting een tekort van 1500 millioen opleverde. Boven dien plaatste zij 5 a 600 milli oen op de buitengewone dienst voor subsidie van het distribu tiepakket, terwijl dit toch zui ver consumptief is en op de ge wone dienst thuishoort. Onze schuld wordt dagelijks groter en dat vertelde de rege ring pas, toen het Marshall-plan ons kwam helpen. Als Staat le ven wij nog st-eeds op veel te grote voet. De ministers reizen maar, zodat er kortgeleden nog drie ministers in het iand wa ren. De regering roept op tot sparen, maar doet dit zelf niet. Helaas werkt de K.V.P. aan de ze politiek mee. Dit komt, om dat zij veel meer bevreesd is voor haar linker- dan voor haar rechtervleugel. Het is wel ont zettend, dat binnenlandse par tijpolitieke overwegingen haar tot dit standpunt brengen. Onze invloed in de wereld als West-Europese mogendheden was als gevolg van het christen dom groot. Het christendom werd prijsgegeven en een oplos sing is er niet, wanneer wij niet terugkeren op de basis van Gods Woord en niet belijden Je zus Christus en Die gekruisigd, In de storm van deze tijden we ten wij trots alles, dat God re geert en dat Hij de wereld in Zijn hand houdt. Dat geeft ons rust, ook in deze verkiezings dagen", aldus Mr de Wilde. Na deze rede beantwoordde Mr de Wilde een groot aantal vragen. o Thans zijn 120 millioen (West-) Duitse marken in Berlijn in om loop, zo is officieel medegedeeld. Hieraan zullen nog vele milli- oenen worden toegevoegd, als in dustriële ondernemingen en han delsfirma's hun deel ontvangen. Het Britse militaire bestuur heeft fot zuinigheid aangespoord, daar de bevolking zo lang ge wend is aan inflatiegeld. Men had reeds opgejnerkt, dat er een neiging was het geld uit te geven zonder zich rekenschap van de nieuwe valuta-situatie te geven. Volkskracht. Er is in ons volksleven veel dat ons kan verontrusten. Er is verslapping, uerual, decadentie. Daarnaast echter zijn er ook altijd nog blijken van gezonde volkskracht. Wie het land doorreist, wordt telkens weer getroffen door wat cp het gebied van bruggenbouw is tot stand gebracht. En dan onze steeds voort durende strijd met het water. Denk aan Walcheren, dat on der ontzaglijke moeilijkheden opnieuw aan de golven werd ontwoekerd, aan de Wieringer- meer die opnieuw werd droog gelegd. aan de N.O. Polder met rijn 48.000 H.A. uit het wa ter verkregen gronden, waar het welige koren ruist en waar an dere gewassen, bieten, koolzaad enz. een lust zijn voor 't oog. Maar hier wordt het oppas sen. De bouw van huizen heeft geen gelijke tred kunnen hou den met de ontginning, met het gevolg, dat uan de 32000 ont gonnen H.A. slechts 3000 in par ticuliere handen zijn. De rest wordt door de staat geëxploiteerd. Als noodmaatregel zo 't heet. Maar er zijn er ook die dit zien als een soort ideaal. Daarom is oppassen de bood schap. Wij hebben geen behoefte aan een soort ambtenaren, maar aan vrije boeren. In 't belang uan de uolks- kracht. Levertraan duurder. Prijsstijging van uit Noorwe gen geïmporteerde levertraan heeft een nieuwe prijsregeling voor levertraan noodzakelijk ge maakt. De nieuwe prijs voor de verbruiker bedraagt met ingang van 8 Juli f 1.20 per fles van 300 cm3. inclusief fles (voor been f 1.05.) Hierin is een iets Nederland is, dank zij de P.v. d.A„ dank zij Lieftinck, een licht punt in een donkere wereld. Ze zeggen het zelf. Maar het had nög beter kunnen zijn. In 1946 is het niet gelukt aan de P.v.d.A., om de volstrekte meerderheid te halen. De Room sen leggen zelfs meer gewicht ia de schaal dan de socialisten. Dat is een lelijke handicap. Reeds maakten wij het mee, dat een socialistisch debater pa- thethisch verklaarde dat het eerst goed zou worden, als de P.v.d.A. de Roomsen niet meer nodig zou hebben. De Roomsen beknibbelen Lief tinck. De Roomsen zitten Vos dwars. Maar als de P.v.d.A. alléén de meerderheid had Daarom zeggen wij: vertel ons van Engelaqds geluk. Daar heeft de P.v.d.A. de volstrekte meer derheid in het Lagerhuis. Daar is, naar Engelse zede, een kabi net, dat in feite niets anders is dan een commissie uit de partij, die de meerderheid heeft in het parlement, onder presidium van de partijleider. Daar moet dus, zegt „Fr. Dag blad", het geluk nog veel meer zijn dan in Nederland, dat tóch reeds een lichtpunt is in een don kere wereld. Bovendien heeft Engeland nog onmetelijke koloniale gebieden, die volgens nieuwe methoden in exploitatie worden gebracht, om de levensstandaard van de Lon- denaars op peil te houden. Och arme Vraag de mensen maar eens, die in Engeland zijn geweest. Lees maar eens, hoe de Engelse Mi nister zelf heeft erkend, dat het met de „Nationalisatie" een fi asco is geworden. Bedenk maar eens, dat de werk loze arbeider in Engeland een ho rige is geworden van de staat, en door de ambtenaar achter het loket wordt gedirigeerd naar het bedrijf, waar de staat hem het nodigst oordeelt, en gaat hij niet, dan komt hij voor de rechter. Leestafel. Van oorlog en vree. Ge denkboek van de Vrede van Munster 16481948. Uitgeverij Born, Assen. Het was een feit van grote betekenis, toen op 30 Januari 1648 te Munster het vredesver drag getekend werd, waardoor aan de tachtigjarige oorlog een einde kwam en de Verenigde Nederlanden erkend werden als vrije en souvereine staten. Én 't was daarom een goede gedachte van het Algemeen Nederl. Verbond om ter gele genheid van de herdenking van het tot stand komen van dit Verdrag een gedenkboek uit te geven. Juist in de tegenwoordige tijd na de zware beproevingen en 't bittere leed door de tweede we reldoorlog over het Nederland se volk gebracht, kan het niet dan nuttig zijn herinnerd te worden aan de tachtigjarige worsteling voor vrijheid en recht die het voorheen, dank zij zijn taaie volharding en ge meenschappelijke krachtsin spanning onder de beproefde leiding van het Huis van Oran je tot een gezegend einde heeft gebracht. Met deze aanhaling uit het voorwoord van Jhr Mr F. Bee- Iaerts van Blokland stemmen wij gaarne in, evenals met zijn wéns, dat de herinnering aan 1648 een prikkel mag zijn tot het inzetten van aile krachten om eensgezind te arbeiden aan de wederopbouw van ons Konin krijk. Daartoe kan dit voortreffe lijk uitgevoerde gedenkboek met zijn platen en portretten onge twijfeld meewerken. Het was een goede tyd m 1648. De leidslieden van ons volk durfden zichzelf te zijn. Zij toonden karakter en lieten zich niet, zoals nu maar al te veel het geval is, intimideren. Het is wel een merkwaardig samentreffen, dat juist in dit gedenkjaar de eenheid van het Koninkrijk op het spel staat. Lezing van een boek als dit kan verheffend en versterkend werken. Het brengt staal in het bloed.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2