BENTLEY's GEWETEN De voorlopers van de ijzeren weg. Ruim 5.400.000 stemgerechtigden. Met één been in het werk, Met het andere in de gevangenis! Nieuw radio-snufje van Phiiips-N.S.F. Tien punten voor vrede in Palestina? Hoe een aanslag op Hitier mislukte. Rails van boomstammen Bijzondere tewaterlating te Middelirnrg. Grote koude deed bom in vliegtuig niet ontploffen. DE SPOORWEGEN. I. 200.000 meer dan in 1946. Overslag heeft de minste kiezers. Vier zwanen kozen het ruime sop. Voorzichtigheid bij 't gebruik van groeistoffen geboden. Socialisme en Communisme. POSITIE DEB BOfWVAKPATKOOXS: (Van onze correspondent.) In het geteisterde Arnhem, waar de eerste tientallen Jaren nog volop werk voor de bouwbedrijven is, heeft de Nederlandse Chris telijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond Woensdag zijn alge mene vergadering gehouden. Maar gelijk de wederopbouwweerspiegelt, dan Is het de groep van deze stad gestagneerd wordt der bouwers. Behalve het woord door talrijke bepalingen, zo is ookbouwen komt ook het woord ver- de aannemer en bouwpatroon aan woesten veelvuldiger in de Bijbel handen en voeten gebonden. Devoor. Wat God bouwde, trachtte heer L. Stamhuis uit Utrecht, j de mens te vernielen. Resultaat: Voorzitter van de bond getuigde ellendigheid. Wilt u een bewijs 7 daarvan toen hij opmerkte dat in De ellendigheid van de mens ma de bouwwereld telkens tegenstrij- nifesteert zich hierin, dat de mens dige voorschriften verschijnen, waar God een paradijs voor schiep Men weet niet meer waar men nu „driehoog-achter" woont! Zo zich aan te houden heeft. Men kan eigenlijk niets doen zonder ln overtreding te zijn. Wij staan met het ene been in ons werk en met het andere In de gevangenis, ver klaarde de bondsvoorzitter. De bouwers moeten over veel geduld en zelfbeheersing beschikken. In deze tijd gaat het er om dat ze hun gehoorzaamheid aan Gods ge boden niet verzaken en dat ze ln hun klachten betreffende de over heidsmaatregelen zich steeds als Christenen gedragen. Ook de heren C. S m e e n k te Arnhem, mr J. van Aartsen te 's-Gravenhage en W. P. Hol- lebrands te 's-Gravenhage brachten dit laatste onder ogen van de aanwezigen in de toespra ken. die zij respectievelijk namens de A.R.-Kamerclub, het Verbond van Chr. Werkgevers en de Chr. Middenstandsbond voor de verga dering hielden. Eij de behandeling van de huis houdelijke zaken, bleek dat in de bond grote eensgezindheid heerst. En ook offervaardigheid, want het fonds voor bijzondere noden, dat steun verleent aan leden die daar behoefte aan hebben, werd goed bedacht. De bestuursverkiezing leverde een nieuwe voorzitter op, daar de heer Stamhuis zich niet herkies baar had gesteld. Men koos de heer J. Blok F z n. te Sneek, die ln de middagvergadering zijn functie met een korte speech aan vaardde, BOUWERS VAN DE GODS STAD. De middagzitting in Musis Sa crum was bijzonder aantrekkelijk. Zij werd namelijk geopend met een concert door de Arnhemse Orkestvereniging onder directie van Leo Pappenhelm. De A.O.V. bracht enkele popu laire werken: dirigent en orkest leden mochten een dankbare hul de in ontvangst nemen. Tenslotte luisterde men naar de rede van de bekende Amsterdam se architect A. Xngwersen, die sprak over „De bouw van de Godsstad". In diepe stilte heeft de vergadering het brillante be toog aangehoord. „Ik ken geen beroep dat zozeer de titel „goddelijk beroep" kan dragen als het bouwvak", zeide heer Ingwersen. Het woord bou wen komt in alle handelingen van het leven voor, het doorstraalt ook Gods arbeid. God noemt zich zelf een Bouwer, een Schepper. Zijn Woord begint met „In den beginne schiep God de hemel en de aarde". Dat is nogal wat. Maar de Bijbel eindigt er ook mee: met de bouw van de Gods stad besluit het Boek der Open baring. Wanneer er dus één groep ls waarin zich de arbeid Gods verwoesten wij Gods bouwwerk. Maar gelukkig stelt de Opperste Bouwmeester ons door genade weder in staat deel te nemen aan de bouw van de Godsstad met de fundamenten. Diep onder de indruk van dit stichtelijke en ook practische woord togen de aannemers en bouwpatroons naar huis. Afscheid van Mackenzie King, Mackenzie King, de Canadese minister-president, heeft in zijn afscheidsrede voor het Parlement verklaard, dat hij misschien nog enige tijd als minister-president zal aanblijven, nadat in Augustus a.s. een nieuwe leider van de li berale partij zal zijn gekozen, doch dat hij de komende parle- mentszitting niet meer zal ver schijnen als hoofd van de rege ring. Op d© luchtatrydkrachtenten- toonstelling, welk© tot en met 4 Juli op het vliegveld Ypenburg wordt gehouden, Is een door Phi- Hps-N.S.F. te Hilversum gecon strueerd z.g. Pftl-knop-mechanis- me geëxposeerd. Dit mechanisme kan de radio zend-, ontvang- en peilinstallatie van bv. een vlieg tuig in zeer korte t|jd overscha kelen van de ene golflengte op de andere. Vroeger nam dit zeer vele mi nuten in beslag. (Het overschake len van een omroepzender duurt ©en half uur). Omdat in een vliegtuig een mi nuut bij een snelheid van 360 km. per uur reeds een afstandsover brugging van 6 kilometer bete kent, is het mechanisme, dat tus sen twee en tien seconden door middel van een knop langs auto matisch electrische weg een golf lengtewisseling tot stand brengt, van onschatbare waarde. Het is dan ook door vele octrooien be schermd. Het Arabische blad „Al Misri" heeft publicatie gedaan van een voorstel van tien punten, dat door graaf Bernadotte aan Joden en Arabieren zou zijn voorgelegd. Deze punten zijn: 1. Vereniging van Transjor- danië en Palestina. 2. Dit gebied te verdelen in twee onafhankelijke staten, na melijk een Joodse en een Arabi- rische. 3. Toewijzing aan de Joodse staat van alle gebied, als reeds door de V.N. toegewezen, met uitzondering van de woestijn van Negeb, die aan de Arabieren zou komen. De Joden zouden dan ge heel Galilea krijgen. 4. De Arabische staat zal de Arabische gebieden van Palesti na en Transjordanië omvatten. 5. Haifa wordt vrijhaven. Over Jaffa wordt later beslist. 6. Speciaal bestuur voor Je ruzalem onder de V.N. ter waar borging van de heilige plaatsen. 7. Joodse en Arabische staat zullen een centraal comité vor men voor beslechting van ge schillen tusssen beiden. 8. Dit comité zal ook de ver dediging en de economische po litiek van beide staten coördine- neren. 9. Eventueel draagt dit comi té de kwestie over aan de kust- schapsraad. 10. De Joodse staat zal immi gratie mogen toestaan op eigen gebied, echter met inachtneming van de V.N.-voorschriften, wat betreft de verhouding tot het economische opnemingsvermogen. „Al Misri" critiseert dit plan als zijnde van Britse en Ameri kaanse zijde geinspireerd. De jonge officier, die op 13 Maart 1943 een bom plaatste in het vliegtuig van Hitier, waardoor dit boven Minsk moest ontplof fen, heeft tijdens het proces der ministeries" verhaald, hoe het eerste grote complot tegen Hitier tot stand kwam en waardoor het mislukte. Als getuige ten gunste van Ernst von Weizacker verklaarde Fabian von Schlabrendorff, schrijver van het boek „Men wilde Hitier doden", dat hij, na reeds vroeg te zijn toegetreden tot het Duitse verzet, zelfs in Engeland contact had gekregen met Chur chill. Als leiders van de anti- Hitler-beweging noemde hij ge neraal Ludwig Beek en de bur gemeester van Leipzig, Goerdeler Op 13 Maart 1943, toen de Führer zich uit zijn commando post van de legergroep Centrum naar zijn hoofdkwartier in Oost- Pruisen zou begeven, plaatste Von Schlabrendorff in het toe stel van de Führer een kist cog- nacflessen, waarin de bom was verborgen. De grote koude in de streek stelde evenwel de ontste kingsbuis buiten werking, zodat het toestel niet kon ontploffen. De jonge officier begaf zich zo spoedig mogelijk naar het hoofd kwartier van de Führer en slaag de er in opnieuw in het bezit te komen van de bom. Von Schlabrendorff werd na de aanslag van 20 Juli 1944 aan gehouden en heeft zijn redding slechts te danken aan de spoedige opmars der Amerikaanse troe pen, die hem bevrijdden uit het concentratiekamp, waar hü zijn terechtstelling afwachtte. Wie in deze tijd het spoorweg verkeer gadeslaat met zijn op de minuut rydende treinen, zijn zeer grote mate van veiligheid niette genstaande de hoge snelheden waarmede gereden wordt, de mo derne locomotieven, rytuigen en treinstellen, vraagt zich wellicht eens af hoe toch dit alles gegroeid is. Het doel van deze artikeltjes is U een overzicht te geven van het ontstaan en de ontwikkeling van het spoorwegbedrijf. Tevens zal U het hoe en waarom van allerlei zaken verteld worden. Allereerst dan iets over de voor lopers van de ijzeren weg. Omstreeks 1550 bevond zich ln Duitsland een ertsmrjn, in welke men voor ertstransport gebruik maakte van een klein houten wa gentje, dat plm. 1.25 m. lang was. Het wagentje was met ijzer be slagen en had 4 wieltjes alsmede een geleider, die zich tussen de voorste wieltjes bevond, verticaal naar beneden wees en de vorm had van een grote wig. De „rails" bestonden uit ruw bewerkte boomstammen, die in de lengte naast elkaar gelegd waren, doch zodanig, dat in het midden een smalle spleet open bleef. De geleider paste hierin en hield aldus het wagentje „ln het spoor". Al was dit een zeer primitief geheel, het voordeel was een ge makkelijk vervoer van de ertsen en dit heeft blijkbaar opgewogen tegen het extra werk, dat uit het onderhoud van de boomstammen- weg voortvloeide. Dit artikeltje ls het eerste van een interessante serie, die een spoorwegmedewerker zal publiceren over ontstaan, ont wikkeling en huidige toestand van het spoorwegbedrijf. Wanneer onze lezers hier over vragen mochten hebben, dan kunnen ze die ons doen weten, waarna wij ze zullen doorgeven aan onze medewer ker. Het aantal stemgerechtigden voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer bedraagt voor het gehele land 5.444.785. Ter verge lijking diene, dat voor de Tweede Kamerverkiezingen van 1946 5.229.927 personen op de kiezers- ste maal heeft Amsterdam een aantal kiesgerechtigde personen van meer dan een half millloen. De twintig gemeenten met het grootst aantal stemgerechtigden zijn in deze volgorde: Amsterdam 502.956, Rotterdam 391.979, Den Haag 329.097, Utrecht 109.085, Haarlem 94.751, Groningen 78.680, Eindhoven 69.618, Tilburg 60.638, Enschede 59.464, Nijmegen 59.234, lijsten stonden ingeschreven. VoorI Arnhem 58.i'i8, Leiden 51.544, Hil- 1948 dus een toename van meer versum 50.694, Apeldoorn 47.928, dan 200.000 kiesgerechtigden. Ter verduidelijking kan worden medegedeeld, dat bij deze becijfe ring als basis zijn genomen de kie zerslijsten, welke ln elke gemeen te op 22 Februari j.l. moesten worden vastgesteld. In bovenge noemde getallen is het aantal kiesgerechtigden, ingeschreven bij 't Centrale bevolkingsregister te Den Haag, begrepen. In 1948 be draagt dit aantal 20.476 (perso nen zonder vaste woonplaats, zo als schippers) De gemeente met het grootste aantal stemgerechtigden, ls Am- Leeuwarden 45.701, Breda 45.583, Dordrecht 41.452. Maastricht 40.890, Schiedam 40.289 en Delft 35.374. Van de 1017 gemeenten in Ne derland heeft een drietal minder dan 200 kiesgerechtigden op de ljjst staan. Overslag in Zeeland is d© kleinste met 147 kiesgerechtig den, Serooskerke op Schouwen heeft 154 en Bemelen in Limburg heeft 159 kiesgerechtigden. Het aantal kiezers in de onder scheidene kieskringen is bij de aanstaande Tweede Kamerverkie- sterdam met 502.956. Voor de eer-1 zingen als volgt: Kieskring I 's-Hertogenbosch 325.203 (311.369) H Tilburg 275.950 (264.145) IH Arnhem 314.630 (306.718) IV Njjmegen 259.135 (251.649) V Rotterdam (gem.) 391.979 (381.303) VI ■s-Gravenhage (gem.) 329.097 (295.168) VH Lelden 269.760 (265.991) VIH Dordrecht 346.967 (337.277) IX Amsterdam (gem.) 502.956 (493.711) X Den Helder 238.103 (232.539) XI Haarlem 319.461 (307.022) XII Middelburg 155.099 (149.845) XIII Utrecht 313.917 (304.566) XIV Leeuwarden 261.884 (259.681) XV Zwolle S59.958 (350.002» XVI Groningen 274.860 (210 732) XVII Assen 144.308 (142.817) xvin Maastricht 341.042 (327.972) Later ging men over op houten „rails", welke aan de binenzijde van ijzeren beschermplaten voor zien werden om de snelle afslij ting en versplintering van het hout door de geleider tegen te gaan. Geheel onafhankelijk van de aanleg van het bovenomschreven houten spoor ln Duitsland had men in Engeland ln de buurt van Newcastle, toen omstreeks 1600 de eerste wagens ten behoeve van het kolenvervoer van de mijnen naar de rivier in gebruik werden genomen, al spoedig de wegen be legd met 2 rijen zwdre planken, omdat de slechte wegen door het drukk9 verkeer, waarop zij ln 't geheel niet waren berekend, to taal onbruikbaar waren geworden. De planken hadden dezelfde af- stand als de wielen van de wa- gens. Dit ging niet lang goed; de zware wagens drukten de planken opzij en in de grond. Toen kwam men op de gedachte de planken aan elkaar te verbin den door aan de onderzijde dwars- planken te bevestigen („dwars liggers"). Hier vinden we dus het principe van een spoorweg. R. (Nadruk verboden.) Het was geen alledaagse ge beurtenis, die zich Woensdag avond aan de Middelburgse ves ten afspeelde. Middelburg kent nu eenmaal geen scheepswerven en daarom zijn tewaterlatingen een grote zeldzaamheid. Toch heeft zich Woensdagavond een dergelijk geval voorgedaan en al ontbrak dan de fles champagne voor de doopplechtigheid, het was voor deze gelegenheid niet zo heel erg, daar het hier geen schepen, doch zwanen betrof. Geen wonder, dat de belang stelling vooral van de zijde van de jeugd voor deze plechtigheid bijzonder groot was. Maar ook van officiële zijde was er grote belangstelling. Het gehele college van B. en W. was aanwezig, als mede de directeur van gemeen tewerken. Wat was er aan de hand? De fa. Jobse en de fa. Konraad hadden de gemeente twee koppel zwanen geschonken voor de Mid delburgse vesten. Deze zwanen, die uit Krimpen aan de Lek af komstig waren, kwamen Woens dag aan en daar deze dieren zich in het water nu eenmaal meer op hun gemak voelen dan in een houten kist, moest de tewater lating met spoed worden uitge voerd. Allereerst sprak de heer A. Jobse namens de schenkers. Als redenen voor de schenking voer de spr. een tweetal zaken aan, n.l. dat beide firma's als Middel burgse bedrijven veel waardering hebben voor alles wat door het gemeentebestuur voor de stad wordt gedaan en in de tweede plaats, dat deze vogels de aan blik van de vesten zullen ver fraaien. De heer Jobse roemde de waarde van de bolwerken vooral voor de jeugd. De burgemeester, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg aan vaardde namens het gemeentebe stuur het geschenk. Spr. had ge dacht bij het aannemen van de uitnodiging, dat hij met een boot je getrokken door zwanen door Middelburgs vesten zou moeten gaan varen, doch nu dit niet het geval bleek zag hij wel enigszins op tegen de niet alledaagse bezig heid. De schenking noemde de burgemeester een daad van ware burgerzin en bovendien kon hij veel waardering hebben voor de opvoedende waarde voor de jeugd. Ten slotte kon Jhr Sandberg nog mededelen, dat door de fa. Joziasse eieren zijn geschonken voor ganzen en eenden, welke eieren momenteel worden uitge- Fenilleton. door PAUL TRENT. 7) o— „Nu. Ethel dan, want er zijn ir.aar twee mensen, die om mij geven, jij en Glyn. Dick is een ware vriend voor mij geweest. Ik zal je er later wel eens alles er van vertellen." Zij keek hem met glinsteren de ogen aan en zijn adem ging gejaagd, want hij was in grote verzoeking, om haar zijn liefde te bekennen. Met bovenmense lijke inspanning hield hij de hartstochtelijke woorden, die hem op de tong brandden, tegen. „Clive!" fluisterde zij. En de verleiding keerde met nieuwe kracht terug, maar op dat ogenblik trad meneer Car son de kamer binnen. Hij knikte, maar keek niet aanmoedigend en Clive begreep direct, dat hij niet welkom was. „We zullen je wel niet dik wijls zien, nu je aan het werk gaat zei meneer Carson opge wekt. „Wat ik zeggen wou, ik sprak vanmiddag meneer Syl vester. Je had een goede indruk ci hem gemaakt, naar ik hoor." „Ik ben blij dat te horen", antwoordde Clive bedaard, boog en vertrok. Ethel volgde hem naar de hall en gaf hem haar hand. „Ik wens je heel veel geluk", zei ze, „ik reken spoedig op een brief van je." Ze keken elkaar in de ogen. Ciive was tevreden met wat hij in de hare las en het gevoel van bitterheid, dat door haar vaders koelheid was opgewekt, ver dween. „Tot ziens", zei hij, en zij drukte hem nogmaals de hand. Meneer Carson keek haar srherp aan, toen ze terug kwam, en wees haar, dat ze zou gaan zitten. „Ik moet eens ernstig met je praten", zei hij. „Vind je het niet verkeerd, om die jonge man aan te moedigen? Hij heeft blijkbaar zijn hart aan je ver loren, en er is niet de minste kans, dat hij ooit in staat zal zijn, om te trouwen.'1 „Dat ben ik niet met u eens. Er trouwen mensen genoeg op minder dan 250 pond. Had u zoveel toen u met moeder trouwde?" vroeg ze glimlachend. „Die was nooit aan geld ge wend geweest, maar jij bent zo luxueus groot gebracht, dat je nooit kans zult zien, om toe te komen met zo'n klein tracte- ment", zei hij knorrig. „O, ik weet mij bijzonder goed aan te passen. Daarenbo ven ben ik op kookles geweest er kan mijn eigen japonnen maken." I „Onzin!" zei hij ongeduldig. „Vader, ik geloof dat het goed is, dat u weet, dat als me neer Bentley als Clive mij ten huwelijk vraagt ik zeker „ja" zal zeggen." j „Lieve tijd! Jij durft. Toen ik jong was, spraken de meisjes zo niet. Zij wachtten, totdat zij gevraagd werden." i „Ik schaam mij niet, dat ik Clive liefheb. Ik weet, dat hij mij ook liefheeft anders zou ik niet zo gesproken hebben en ik geef om niets dan om zijn liefde. Alles is mij verder onverschillig"voegde zij er enigszins uitdagend aan toe. „Luister eens, kind! Jij en ik hebben nog nooit gekibbeld sa men, en ik heb geen plan daar r.u mee te beginnen. Ik mag Bentley wel lijden maar hij is niet de man, die jij moet trou- ven. Ik heb hem aan deze be trekking geholpen, maar ik ge loof nooit dat hij die houdt." I „Waarom niet?" vroeg ze haastig. „Zijn ideeën deugen niet. Die zullen hem altijd in de weg staan. Alleen als dominee zou hij succes kunnen hebben." „Wat zijn zijn ideeën? Maar dat behoeft u mij eigen- lijk niet te zeggenik ken ze wel. Hij is een Christen, die beleefd, wat hy belijdt, en dat is een van de redenen, waarom ik hem liefheb. Hij is een man die anderen behandelt, zoals hij behandeld zou willen worden. Hij is iemand die je geheel ver trouwen kunt, en ik ben van plan hem te trouwen." „Ik zal hem het huis verbie den", riep meneer Carson knor rig uit. „Kom, vader, doet u nu niet zo theatraal.Ik zal u nooit moedwillig ongehoorzaam zijn. Ik kan Clive niet trouwen zon der uw toestemming, maar ik zal nooit een ander trouwen. Zullen we over iets anders gaan praten?" Meneer Carson, was daar echter niet voor in de stem ming, en na een paar minuten gmg hij weer uit, riep een taxi aan en reed naar de Temple. Glyn had hem verteld, dat hij een paar dagen van huis ging, en hij wist dus, dat hij Clive al leen zou vinden. „Komt u binnen", zei Clive, teen hij hem opengedaan had, maar zodra hij meneer Carson zag, wist hij, dat zijn komst met veel goeds voorspelde. „Bentley, ik moet even een ernstig woord met je spreken", begon meneer Carson. „Ik heb opgemerkt, dat mijn dochter je aantrekt. Dat kan ik je natuurlijk niet kwalijk nemen, maar je bent niet in een positie, om te trouwen, en zult dat ook nooit zijn." (Wordt vervolgd.) broed. Zo zullen eerlang de ves ten weer beter bevolkt worden! De plechtigheid. Getrokken door de dochtertjes van de burgemeester, van de heer Tillema en van de heer Konraad werd een versierde kar uit de loods van de Gemeentekwekerij aan de Langpvielesingel gereden. Tot driemaal toe gingen de meisjes terug om een nieuwe vracht te halen. Nadat de kisten geopend waren traden zowel de burgemeester als de wethouders Kögeler en van 't Westende met de gemeentesecretaris de heer J. Ph. Koene kordaat op, waarbij ze ieder met een zwaan onder de arm op de uitgelegde glijplank toestapten. Eén voor één kozen de zwanen daarna het ruime sop. Voorlopig zullen ze nog enige da gen bij het eilandje blijven, waar na ze worden vrij gelaten. De K L M. zal in het vervolg van het vliegveld Idlewild ge bruik maken en niet meer van Laguardia. De heer W. Hupkes nam afscheid van de Ned. Buurt Spoorweg Maatschappij. WEGENS VERTREK NAAK VLÏSSIN GEN. De heer W. J. Hupkes, direc teur van de Ned. Buurt Spoor weg Mij. per 1 Juli benoemd tot lid der directie van de N.V. „De Schelde" te Vlissingen, ram Woensdag j.l. afscheid van zijn huidige werkkring met een receptie in restaurant Figi te Zeist. Het personeel der N.B.M. nam 's morgens afscheid van zijn di recteur en bood hem enige ge smeed ijzeren lantaarns aan voor de gevel van zijn toekomstige woning. Op de receptie in „Figi" waren o.m. aanwezig dr M. H. Damme, voorzitter van de Raad van Beheer van het Verkeersinstituut.dr R. D. G. W. Spitzen, secretaris-generaal van het departement van Verkeer er Waterstaat, de voltallige di rectie van de Nederlandse Spoorwegen, dr jr W. Hupkes, oud-president-directeur van de N. S., de directies van Werk spoor, van de Fokkerfabrieken, van de ATO, de Schout bij Nacht C. C. M. Hetterseheidt, vriend van de scheidende direc teur. o De Landbouwvoorlichtingsdienst voor Zeeland schrijft ons: De chemische onkruidbestrij- ding in grasland» door middel van een bespuiting met groeistofbe- vattende preparaten, vindt alom toepassing. Terwijl de grassen geen nadelige gevolgen ondervin den, worden met deze methode verschillende lastige weideonkrul- den vernietigd. Moge het gebruik van deze mid delen, in verband met de goede werking op grasland warm aan bevolen worden, zo dient men er evenwel op bedacht te zijn dat naast de weideonkruiden ook vruchtbomen en andere cultuur- gewassen, zoals suikerbieten, aardappelen, erwten, uien, enz. geen behandeling met genoemde stoffen kunnen verdragen. Zelfs zeer verdunde concentra ties zijn voor genoemde gewassen nog zeer nadelig. Op verschillen de percelen kan men thans de ty pische vergroeiingen, die de in vloed van groeistoffen kenmerken, waarnemen aan diverse gewassen. Bij nadere controle ls gebleken, dat dit verschijnsel veroorzaakt wordt, doordat de sproeimachine na het sproeien van groeistoffen op grasland niet voldoende gerei nigd was. Zelfs trad er in suiker bieten nog schade op, nadat de sproeitank van binnen goed ge schuurd en er door de leidingen een volle tank water verspoten was. Dit onderzoek heeft ons geleerd, dat een sproeimachine met water practisch niet van de laatste spo ren van groeistoffen te reinigen ls. Betere resultaten verkrijgt men door de sproeimachine te reinigen met een zwakke ammoniak-oplos- sing. Assurantievereniging „Onderlinge Steun". Onder voorzitterschap van de lieer W. de Wolt vergaderde Dinsdag j.l. te Middelburg de Assurantiever. „Onderl. Steun". De rekening en balans over 1947 werden vastgesteld. Uit de verslagen bleek, dat de vereni ging financieel gezond is. De rekening sloot met een batig slot van f 2128. Het ledental be droeg per 31 Dec. 1947 1094 en het verzekerd kapitaal was op die datum f 15.404.465. De pre mie bedroeg over 1947 f0,80 en f 1,20 per f 1000 verzekerde waarde. Tot bestuurslid werd gekozen de heer C. A. Polder dijk te N.- en St.-Joosland in de vacature A. Pouwer, die wegens hoge leeftijd zich niet herkies baar stelde. De voorzitter dankte de heer Pouwer voor de arbeid gedurende 35 jaren als bestuurs lid voor de vereniging gedaan. Tot schatters der gebouwen werden herkozen de heren J. Verhage en W. Wondergem. De statuten der vereniging zullen dit jaar worden gewijzigd. Door het bestuur werd er op gewezen, dat vele gebouwen te laag zijn verzekerd, waarom de leden in hun eigen belang werd aangeraden herschatting aan te vragen bij het bestuur. Reclasseringsraad geïnstalleerd. Woensdagmiddag is te Mid delburg de Reclasseringsraad geïnstalleerd. Mr Tjaden, inspecteur van de Reclassering in Nederland, die de raad installeerde, gaf daar bij een uiteenzetting van het doel, waartoe de raad is ge vormd. Deze raad is bedoeld als een samenbundelend orgaan der diverse reclasseringsverenigin- gen. In deze Reclasseringsraad zijn zowel Protestanten als R.-Ka tholieken vertegenwoordigd. Voorzitter is Mr J. A. E. Rink te Middelburg. In de samenstelling, zoals wij die onlangs reeds meldden, is een wijziging gekomen. De heer J. Vroom is nJ. vervangen door de heer B. L. C. Scheers te Middelburg. MIDDELBURG. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Middelburg maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden zijn aangegeven en terug te bekomen des Zaterdags tussen 19 en 20 uur, de volgende voorwerpen: Kruis avondvierdaagse, ver schillende wanten en handschoe nen, sleutel, dop van vulpen, sleutel van patentas, sleuteltje, lipssleutel, loper, snoer witte koralen, mantelband, regenjas, Voor voorwerpen, welke bij particulieren in bewaring worden gehouden, raadplege men de lijst op ons kantoor: Korte Noordstr. 35. Afloop verkoping. Notaris J. L. Hertogs te Mid delburg heeft Woensdagmiddag in café „Groenewoud" te Grijps- kerke, publiek verkocht: de in de gemeente Grijpskefke lig gende pi.m. 37.00 H.A. bouw land, aan de weg van Steen gracht. Koper L. Jakobsen te Middelburg, voor f 1120. Verder pl.m. 48.50 H.A. bouwland, aan JA. Sanderse te Grijpskerke, voor f 1455. 0.63.32 H.A. bouwland, aan de Grijpskerksestraatweg, voor f 1750.—; 0.88.60 H.A. weiland en sprink, aan het Molenbergs- wegeling, voor f 1210.en 0.82.40 H.A. weiland, bij de Oostkapelsestr.weg, voor 1648. In de gemeente St.-Laurens werd 0.64.70 H.A. bouwland aan de Groeneweg' verkocht voor f 875.0.37.00 H.A. bouwland aan de Lange Wegeling voor f 510.0.93.50 H.A. bouwland, aan de Christiaansweg, voor f 1435.— en 1.63.70 H.A. weiland aan de Christiaansweg, voor f 2975.—. In Meliskerke werd verkocht 1.01.10 H.A. weiland, aan de Noordweg I, voor f 1930. Waar geen naam genoemd is was de koper L. Jakobsen te Middelburg. VLISSINGEN. Jeugdige handelaars. Een drietal jongens van 13 jaar zijn door de politie op heterdaad betrapt, terwijl zij bezig waren met een handkar stenen te vervoeren. Bij onder zoek bleek, dat de jongens in een door oorlogsgeweld getrof fen pand een binnenmuur had den gesloopt, de stenen haddén afgebikt en deze verkochten aan een aannemer. Zowel tegen de jongens als tegen de aannemer is proces-verbaal opgemaakt. Oplichterij. Door de politie is een werk vrouw aangehouden, die in 3 a 4 maanden tijd kans had ge zien voor een bedrag van on geveer f 800.verscheidene lingerie-artikelen en sieraden te ontvreemden. Ze liep tegen de lamp, doordat door haar aan een goudsmid verkochte sie raden door de politie werden herkend. Armoede en luxe. De thans gevolgde belasting- politiek heeft kwade gevolgen. O.a. DIT gevolgdat onnodig luanieuze uitgauen worden ge daan. Prof. Hellema geeft in „Op de Bres" dit fruopante voorbeeld: Een vrijgezel heeft een eigen zaak. Winst 9000. Belasting f 2954. Hij verlaagt zijn inkomen, door een dure slee aan te schaf fen voor zijn zaak. Onkosten f 3000 per jaar. Maar hij is ook fijn het heertje. Netto inkomen gedaald tot f 6000. Belasting f 1597. Van de auto-onkosten kan hij dus f 1357 afboeken, doordat hij zot'eel minder belas ting betaalt. Bij grotere inkomens, aldus Prof. Hellema, betaalt de staat, tn de vorm van verminderde belasting, al gauw 75 pet. van wat men aan luxueuze kosten ten laste van de zaak maakt. „Dit verschijnsel verklaart de royaliteit in het maken van uit gaven voor dure diners, kost bare buitenlandse zakenreizen e.d." Gesteld voor de keus: zwaar betalen of royaal leven, kiest men het laatste. Zo wordt in een verarmd land een niet te verdedigen luxe ten toon gespreid. Maar het zijn practijken die door de belastingpolitiek wor den uitgelokt. In een beschouwing over de ge varen die de West-Europese be schaving bedreigen zegt de R.K. „Nieuwe Eeuw" o.m.: Wij zijn ervan overtuigd, dat de Nederlandse socialisten oprecht menen het communisme effectief te bestrijden. Maar wij geloven te vens, dat zij metterdaad in be paalde opzichten als de wegbe reiders van dit verderfelijkste al ler stelsels fungeren. Het huidige communisme is staatskapltallsme. Wil het socialisme dan ook het communisme daadwerkelijk be strijden, dan zaï het alles wat tot staatskapitalisme voert moeten verwerpen. Dat wil dus zeggen, dat de P. v. d. A. zich voor wat haar staatskapitalistische tendenzen betreft, wezenlijk herziet. Wij hebben in Tsjecho-Slowakije gezien, hoe nationalisatie en de daarmee samengaande verlam ming van het particulier initiatief de weg bereid hebben voor het communisme. In het Koninkrijk der Nederlan den staat 't socialisme voor een overgroot deel schuldig aan de dé- bacle in Indonesië. Niet alleen dat het door zrjn illusionistische en luchtkastelenpolitlek de ramp spoedige gang van zaken, in stede van te remmen, heeft versneld, het heeft ook de beschermende hand uitgestrekt over de Repoe- blik, en dSArdoor de uitgroei "ar. dit communistisch-gcïnfiltreerde kankergezwel mogelijk gemaakt. Het laatste nummer van Vrij Nederland (19 Juni) weet han gende de huidige hachelijke situ atie niet beter te doen, dan op de voorpagina, eerste kolom, af te drukken met lovende onder schriften de portretten van drie „vrienden" van Nederland: Hatta, Setyadjlt en Palar. Hier breken alle touwen. De Socialistische werkgemeen schap voor een Verenigd Socialis tisch Europa heeft van 16 tot 22 Juni een congres gehouden, waar op ook principieel „verte genwoordigers van de socialisten uit Vietnam, India, Indonesia (groep Sjahrïr), de Arabische lan den", enz. uitgenodigd en aanwe zig waren. Zo spreidt het socialisme het bedje voor het communisme, dat zelfs in Nederland de socialisten te gewiekst is. Concert „Ons Genoegen". Zaterdagavond zal de har monie „Ons Genoegen" op het Bellamypark concerteren. Be gonnen wordt met de mars waarmee de le prijs in de Mars- wedstrijd te Amsterdam werd behaald. Na deze mars worden de beide concoursstukken ge speeld, terwijl het programma o.m. verder nog vermeldt: II Travatore, operafantasie, G. Verdi, en „In het Zuiden", Amerikaanse schets, W. Mydle- ton, waarbij wordt gezongen. GOES. Algemeen Adresboek. Wij ontvingen een exemplaar van het Algemeen Adresboek van Goes, uitgegeven en samengesteld volgens officiële gegevens, door het Zeeuws Instituut voor Han delsonderwijs. Een handig boekje, dat velen goede diensten zal bewijzen. Blijkens een mededeling van de uitgever ligt het ln de bedoeling bij de volgende uitgave een lijst toe te voegen van de verschillen de Goese verenigingen en hun besturen. Een goede gedachte. YERSEKE. Afscheid wijkzuster v. d. Lagemaat. Woensdagavond heeft wijkzus ter v. d. Lagemaat, na een bijna ■29-jarige werkperiode, afscheid genomen. In de grote zaal van het ge meentehuis, waar velen bijeen waren gekomen, werd zij toege sproken door de heer J. Schipper, voorzitter van de Chr. Wijkver pleging, dokter Polderman, voor zitter van het Groene Kruis, bur gemeester A. C. Willemsen en ds J. E. Booy. Als bewijs van de dank die Yerseke aan Zr. Van de Lagemaat is verschuldigd, werd haar een fiets en een enveloppe met in houd aangeboden. Zr. v. d. Lagemaat blijft op Yerseke wonen. WOLPHAARTSDIJK. Wedvlucht P.V. „De Blauwe Doffer". De wedvlucht die vorige week

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2