Scheur in 't communistische eenheidsfront BENTLEfs GEWEIEN provincie^//iw Noord-Oostpolder wordt in cultuur gebracht. Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Tito in ongenade gevallen AUDIUM Toekomst ook voor Walcherse boeren. „Boet me m plezier' Bureaucratie! GezondlisMstoestanii van de lievolkïng in Indië. Eerste gewone zitting van 1948. Verraad ten opzichte van de internationale solidariteit In de Kominform is een lelijke barst aan het licht gekomen. Een communiqué van de Kominform maakt melding van het feit, dat de communistische partij in Joego-Slaviê zich buiten de broederschap van de communistische partijen heeft geplaatst en derhalve ook huiten de gelederen van de Kominform. Ter toelichting van deze op zienbarende mededeling en de daarmee gepaard gaande „instor ting" van Tito, zegt het bedoel de communiqué o.m.: In Joego-SIavië is „een haat dragende houding tegenover het Russische communisme gecon stateerd. Civiele Sowjet-deskun- digen werden onder toezicht van de Joegoslavische Veiligheids politie gesteld „om de militaire Russische specialisten in dis- crediet te brengen". Het is be wezen, aldus het communiqué, dat de leiding van de communis tische partij in Joego-SIavië tegenover de S.U. eenzelfde hou ding aannam als tegenover de „bourgois-staten", getuige de lasterlijke propaganda tegen en de miskenning van de S.U. zelf en de communistische partij in dat land. „De Kominform is eenparig tot de conclusie gekomen, dat de leiders der Joego-Slavische com munistische partij zijn opgestaan tegen de communistische partij en, leden van de Kominform, dat zij een scheuring hebben ver wekt in het socialistische een heidsfront tegen het imperialis me en dat zij de weg van het verraad zijn opgegaan ten opzich te van de internationale solida riteit onder de arbeiders en naar het kamp van de nationalisten zijn overgelopen." De Kominform veroordeelt deze politiek. Zij doet opmerken, dat het centraal bestuur van de Joego-Slavische communistische partij zichzelf en de partij bui ten de familie van de commu nistische zusterpartijen, van het communistische eenheidsfront en van de Kominform heeft ge plaatst. De Kominform is van oordeel, dat de oorsprong van al deze fouten te zoeken is in het feit, dat de leiders der partij, de jongste zes maanden, de interna tionale tradities van de partij hebben prijsgegeven en de weg van het nationalisme zijn op gegaan. Zij overschatten de binnenlandse krachten en de mogelijkheden van Joego-SIavië en meenden, dat zij de onafhan kelijkheid van Joego-SIavië kun nen waarborgen en socialisme opbouwen zonder de steun der volksdemocratieën en van Sow- jet-Rusland. Bevreesd voor de imperialistische bedreigingen meenden zij, door een reeks concessies aan deze imperialis tische staten, het met hen eens te kunnen worden over Joego- Slavië's onafhankelijkheid. Zij aanvaardden de welbeken de bourgeoisstelling volgens wel ke de „kapitalistische staten voor de Joego-Slavische onaf hankelijkheid minder gevaarlijk zijn dan de Sowjet-Unie". De gezonde krachten der com munistische partij hebben tot plicht de huidige leiders te noodzaken in het openbaar eer lijk hun fouten te bekennen en te herstellen of, ingeval de hui- (Ingez. mededeling, advert.) O U hoort vaak niet of men achter Uw rug over U, of tot U spreekt Uw oorarts kan vaststellen of sommige klanken Uw oor vervormd bereiken. Een AUDIUM hoortoestel helpt U en Uw omgeving uit 7 de vertegenheid brochure Singel 160 bij de hoofdagenten: Amslerdam-C. N.V.v.h.P Geervliet. Keizersgr 411. A'dom Hoorapp CentrVeersesingel 11, Middelburg WVC Keljcn, Turfsingel 19, Groningen Feuilleton. door PAUL TRENT. 5) Terwijl zij naar huis wandel den, zei Glyn niet veel en eerst, toen zij rustig op zijn kamer za ten. begon hij over de Carsons. „Clive, ik moet je even vertel len, dat ik Ethel ten huwelijk gevraagd heb." „Mag ik je dan wel felicite ren?" antwoordde Bentley, met afgewend gelaat. „Zij weigerde mij", zei Glyn droogjes. „Ik weet natuurlijk, dat je haar indertijd graag mocht lijden. Heb ie haar ver geten?" „Geen enkel ogenblik." „Nu, ik geloof, dat zij je we derkerig lief heeft. Zij heeft niet opgehouden, mij steeds weer te vragen of ik ook iets van je gehoord had en van avond was ze eenvoudig een ander mens. Van aanleg ben ik nogal egoïst, maar ik zou haar graag gelukkig zien. Ik geef je een jaar, Clive en zal gedurende die tijd alles doen, wat ik kan, om je een fatsoenlijk baantje te bezorgen. Doe jij dan je best om het te houden. Lukt je dat niet, dan .vraag ik Ethel opnieuw, want dan vrees ik, dat je eigen aardige principes je beletten om dige leiders der communistische Times" zouden welingelichte personen te Washington ver klaard hebben, dat zij geen breuk verwachtten tussen Mos kou en Belgrado, doch dat Tito zich ofwel naar de wil van het Kremlin zou voegen ofwel ver- partij daartoe onbekwaam zijn, vangen zou worden, ze aan de dijk te zetten en een j Hetzelfde blad meldt uit Bel- nieuw internationalistisch bestuur grado: „Maarschalk Tito en zijn van de Joego-Slavische commu- 1 medewerkers waren Maandag- nistische partij aan te stellen, j avond de situatie geheel mees tér. Te oordelen naar de kalmte, De Kominform is er zeker van, 1 dat de Joego-Slavische commu- l welke i v...ikwartier van de partij en op de heerste op het hoofd- nistische partij bekwaam zal zijn zich van deze ereplicht te kwijten." Volgens de „New-York Herald Tribune" hebben de berichten over de breuk tussen de Komin form" en Tito „duidelijk genoe gen" gewekt in officiële kringen. Zowel dit blad als de „New-York Times" hebben de volledige tekst van de beschuldigingen van de Kominform tegen de Joego-Sla vische communistische partij af gedrukt Volgens de correspondent te Washington van de „New-York minform.) regeringsbureaux zullen zij waar schijnlijk hun positie tegen de machten van de Kominform wel kunnen houden". De „New-York Herald Tri bune" meent, dat Tito alreeds wel „uit de circulatie zal zijn genomen". (Noch Radio-Moskou, noch Tass had, tot gistermorgen vroeg, enige toespeling gemaakt op de „excommunicatie" van Tito en de Joego-Slavische com munistische partij door de Ko- Gigantisch werk. Wij behoeven niet over de landsgrenzen te gaan om een voor ons vreemd en nieuw ge bied binnen te dringen. Dichter bij huis dan wij het gewoonlijk zoeken, groeit een nieuwe wereld, waar wij ons op Neder landse grond bevinden. Ook wij hadden gebrek aan „levensruim te", doch konden dit aanvullen zonder op roof nit te gaan en in de herinnering, dat het vader land evengoed aan de zee ont worsteld was, hebben wjj er al dus belangrijke lappen aan toe weten te voegen. Een gedachte, overigens niet zo bijster origineel voor onze generatie, want reeds enkele eeuwen geleden werden plannen tot droogmaking van de Zuider zee de lezer had reeds be grepen, dat wij daarop doelden geopperd en in 1667 schijnt daartoe zelfs een ontwerp te zijn gemaakt. Voortschrijding van de techniek, maar zeker ook meer ondernemingsgeest èn dringender behoefte aan cultuur grond, deden eerst in onze tijd het stoute stuk uitvoeren en daar is al sinds jaren onze trots, de Wïeringermeer met een op pervlakte van ongeveer 20.000 Hectare. Daar heeft het leven van de zv. oegende boer, de nijvere am bachtsman, de zorgzame winke lier, kortom van ieder, die in een normale gemeenschap van mensen een functie heeft, het gewone rhythme gekregen; zij zijn al lang de „onzen" en vor men geen kolonie meer, maar in het Noord-Oosten is men nog bezig de polder tot bewerkbaar en bewoonbaar gebied te maken en wordt nog energiek gepio nierd. Echter het land is reeds ge wonnen en van de 48.000 H.A., die het groot is, zijn al 32.000 ontgonnen. Dezer dagen, zo schrijft een verslaggever van „De Maas bode", hebben er rond gezwor ven en het was waarlijk niet al leen de onafzienbare vlakte, waar het oog nauwelijks een rustpunt vindt, die ons somwijlen stil maakte, maar ook de ons overrompelende indruk van het gigantische werk, dat hier ver richt is. Te bedenken, dat waar eens de zee golfde, thans de pluimen van het nog jonge koren wui ven, suikerbieten groeien en het koolzaad welig omhoog schiet. Boven ons hoofd het indrukwek kende wolkendek met zijn tel kens wisselende lichteffecten, om ons heen en de jonge akkers, met hun vruchtbare bodem, zo als deskundigen ons verzeker den, eveneens geschakeerd van toon, maar meer regelmatig in de overgang van licht naar don ker. En typisch Hollands, wan neer dan eindelijk in de verte zich het silhouet van een groep ooit succes te hebben met je werk. Neem morgenochtend deze brief mee naar Sylvester. Het is een aanbevelingsbrief van meneer Carson." Bentley wilde hem bedanken, maar Glyn viel hem in de rede met te zeggen: „Ik doe het net zo goed ter v/ille van Ethel als voor jou. Je behoeft mij er daarenboven niet voor te bedanken. Het enige, wat ik van je vraag, is, of je je verstandig wil gedragen en han delen als een normaal mens. Nu, ik ga naar bed. Wel te rus ten". Het duurde nog enige tijd eer Clive naar bed ging, want er was te veel dat zijn geest bezig hield. Niettegenstaande de verande ring van omgeving gevoelde hij zich nog ver van gelukkig en zijn ontmoeting met Ethel Car son had hem zijn toestand van afhankelijkheid nog meer doen gevoelen. Eerst toen hij de brief van meneer Sylvester gelezen had, werd hij wat opgewekter. „Twee honderd vijftig pond per jaar!" fluisterde hij. Hij had echter in het verleden zoveel teleurstelling ondervon den, dat hij niet te veel hoop durfde koesteren, 's Morgens kwam er een briefje van Ethel, waarin ze hem succes toewenste op zijn onderneming en toen hij zich op weg begaf naar de City, was het reeds met een grotere mate van vertrouwen. bomen of een aangelegd bos tegen de horizon aftekent of, waar de vooruitgang al grote schreden gezet heeft, bonte koei en het gras keuren, daar lacht ook hier en daar het vriendelijk rode dak van een boerderij waarvan er helaas door gebrek aan materialen nog te weinig zijn, zodat vele boeren nog in schuren huizen. Bij Vollenhoven is men ijverig bezig met de bekende Oosten rijkse huizen in elkaar te zetten, die het in het landschap goed doen. De verdeling van de grond. Er zijn natuurlijk verschillen de grondsoorten, klei, zand, veen, laagterraszand en een soort kei- leem, die de wijze van ontgin ning en bestemming bepaald hebben. Zo zijn de lichte gron den aangewezen voor gemengde bedrijven, terwijl op de klei grond akkerbouwbedrijven ge vestigd worden. Deze laatste be drijven zijn gedacht tot een grootte van 12 tot 14 H.A., maar bij de uitgifte van grond aan particulieren heeft de schaarste aan bouwmaterialen remmend gewerkt. Wat er allemaal gebeurd is om de grond bouwrijp te maken, toen de polder in 1940 was droog gemalen, is natuurlijk een hoofd stuk apart. Voor de afwatering is eerst een hoofdkanaal gegraven daarna zijn er op een afstand van 1600 M. tochten gemaakt en verder kavelsloten op een afstand van 300 M. Nog was de grond niet voldoende ontwaterd. Er zijn van sloot tot sloot open greppels gemaakt en daarna is vrijwel onmiddellijk met de ver bouw der gewassen, voorname lijk granen en klavers, begonnen. De oorlogsomstandigheden maakten het noodzakelijk met een minimum aan materialen te werken. Vandaar de smalle we gen, die slechts 3*A M. breed zijn, doch gelukkig is men thans het stadium genaderd, dat deze hun definitieve afwerking krij gen en zo is men nu bezig de Vollenhovenseweg tot 5% M. te verbreden. Van de 330 K.M., die de N.O.-polder doorkruisen, is Dezer dagen kreeg de Delftse brandweer een vrien delijk telefoontje van iemand uit de Fred. Hendrikstraat al daar, die met vacantie in Rotterdam vertoefde. „Ach mijnheer", zei de dame aan het toestel in de Maasstad, „ik heb voor ik wegging, ver geten het petroleumstel uit te draaiendoet U mij een plezier.en wilt U de vlam uitdraaienNo- tuurlijk rukte de brandweer uit. Er waren nog geen on gelukken gebeurd. En de koffie was bruin. Dat was voor de moeite Het kantoor van de verzeke- iing was een vorstelijk gebouw. De piccolo, die de brief van hem aannam, bracht hem naar een wachtkamer. Een paar minuten later kwam een van de bediend- den van het kantoor zeggen, dat meneer Sylvester hem zo meteen zou ontvangen. Het duurde echter een vol uur, voor hij terug kwam, om hem bij de Directeur te brengen. „Gaat u zitten, meneer Bent ley", zei deze, nadat hij de brief had ingekeken. Zijn stoel werd naar het licht gedraaid en Clive bemerkte, dat hij scherp werd opgenomen. Hun ogen ontmoetten elkaar en bleven op elkanders gelaat rusten. Eindelijk zei meneer Sylves ter: „Zou u mij misschien een en ander van u zelf willen vertel len?" Clive deed dit in korte woor den en nu en dan tekende de directeur iets aan. Daarop volg de een reeks van vragen, die Clive eerlijk beantwoordde, maar nog scheen de zaak niet gedecideerd. „Deze aanstelling is iets ge heel afzonderlijks. Wij hebben een groot aantal inspecteurs, die uitgestuurd worden om al de voorkomende gevallen na te gaan. Er zijn echter verschei dene, waar we met klaar mee zijn gekomen." „Volgens de wet over Scha- Gebaseerd op vrije organisatie van werkgevers en werknemers. 80 K.M. bestraat, terwijl het overige gewalst is. Het gerief voor de mens. Zeer belangrijk is bij elke kolonisatie natuurlijk het be woonbaar maken van de streek. Hierbij heeft men rekening te houden met de huisvesting van Zoals gisteren reeds gemeld, is bij de Tweede Kamer inge- boeren en hun vaste arbeiders, dlend een wetsontwerp voor de Publiekrechtelijke bedrjjfsorgani- die verspreid wonen, maar ook j satie. met de groepen land- en tuin- arbeiders, die 'n afzonderlijke} De hoofdpunten van het wets-worpen aan het vemietigings- samenleving vormen, waarin ook ontwerp zjjn: recht van de Kroon. Daarnaast reis, terwijl a 11 e andere aange- de neringdoenden, schoolmeester, I Er wordt ingesteld een open- de raad verPÏicht mede te schreven adressen van p a r t i - geestelijke en predikant hun baar li(.haaru genaamd De al-1werken aan de uitvoering van c u 1 i e r e instellingen (Plane plaats krijgen. Voor dezen zijn mene bedrijfsorganisatie'. Het wei,ten" Itarium, Museum Mesdag, enz.) 1 De raad kan adviezen geven p.o. antwoordden! Een hoofd van een Chr. ULO- sehool in Zeeland verzocht op 10 Juni j.l. aan het daartoe aan gewezen adres, op 25 Juni met z'n scholieren een bezoek te mo gen brengen aan de zalen op het Binnenhof (Eerste en Twee de Kamer, Ridderzaal). Hij kreeg geen antwoord vóór de datum van de school de dorpen, waarvan er 10 ont- bestuur daarvan is de Sociaal worpen zijn, met als centrum de Ee0nomist.],e Raail. Deze raad stad, Emmeloord, waarin zich de bestuurskantoren bevinden, waaromheen 7 woonwijken ge groepeerd. Emmeloord, dat zich reeds aardig ontwikkelt, zal in de toe komst een zielenaantal van 8 tot 10 duizend hebben, terwijl het aantal inwoners van de dorpen zal variëren van 750 tot 2000. De groeiperiode van de dor pen wordt geschat op 10 jaar, die van de stad op 50 tot 60 jaar. Elke nederzetting krijgt een bosrand, terwijl bepaalde gedeel ten van 't dorpsgebied voor tuin bouw en fruitteelt gereserveerd worden. bestaat uit 30 tot 45 leden, waar van overheid, werkgevers- en werknemersorganisaties elk een derde deel aanwijzen. De voor zitter wordt door de Kroon be noemd uit de leden van den Soe.- Eeon. Raad. Onder deze raad staan de P*n aanzien van bepaalde produc- eigenlijke bedrijfsorganen ver- ten of groepen van producten. aan de ministers over alle aan- Ondanks dit uitblijven van gelegenheden van socialen of e- enig bericht, vervopgde hij zich conomischen aard. bij de portiers van de 3 gebou- wen.en kon met oen club De PRODUCTSCHAPPEN van 90 toegelaten worden! Een zullen omvatten de ondernemin- keurige explicatie verhoogde het gen, die in het bedrijfsleven een genot der jeugd! verschillende functie vervullen, (Ingez. mededeling, advert.) Als gij ermee opstaat of ermee naar bed gaat Rheumatische pijnen, knagend en slopend voor en na, onder mijnen langzaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen vóór het te laat is. Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. De aansporende werking van Kru schen op Uw bloedzuiverende organen zal U een openbaring zijn, omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort zij het regelmatig gebruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat stramme envrij van pijn. Vraagt Kruschen bij Uw Apo- worden toegekend, theker of Drogist. I Deze verordeningen zijn onder- tioaal de productschappen, be stemd voor de behandeling van economische aangelegenheden en horizontaal de hoofdbedrijfschap pen voor de sociale aangelegen heden. De besturen hiervan worden door de betrokken vrye organisa ties van werkgevers en werkne mers gekozen. De voorzitter van een productschap wordt benoemd door de Kroon, die van een be drijfschap wordt door het bestuur zelf aangewezen. De gehele ontworpen bedrijfs organisatie is gebaseerd op de vrije organisaties van werkge vers en werknemers. Het zijn de ze vrije organisaties, die met uitzondering van de Sociaal-Eco nomische Raad de besturen kiezen. De verordeningen der be drijfsorganen zullen niet alleen de georganiseerden, maar ook de ongeorganiseerden raken. Alle bedrijfsgenoten moeten bijdragen in de kosten. De SOC. ECON. RAAD heeft verordenende bevoegdheid voor zover deze hem door de wet zal Bij de demarcatielijnen ontstellend slecht. Maandag arriveerde te Amster dam Dr P. M. van Wulfften Palthe, tot voor kort voorzitter van de medische coördinatie raad in Indië. „Ik ben 22 jaar in Indië ge weest, afgezien van een kort verlof in 1946", zo vertelde Dr de republikeinse legers weg- geroofd. De bevolking vluchtte geheel verkommerd naar de grote steden. Wij hebben in de buurt van Batavia grote kam pen ingericht om de duizenden in onder te brengen, en nu zijn wij de toestand geheel meester. van Wulfften Palthe aan 'n ver- In die periode vonden wij soms tegenwoordiger van het A.N.P', 40 a 50 doden in Batavia langs „ik heb dus ook de Japanse be- de weg, mensen, die de vlucht zetting meegemaakt. Ik was op gesloten in het beruchte kamp Tjideng, waar duizenden vrou wen verbleven en leidde daar de afdeling voor zenuwzieken. De toestanden in dit kamp wa ren onbeschrijfelijk." „Kunt u ons iets vertellen", zo vroegen wij Dr vanWulfften, over de gezondheidstoestand van de inlandse en blanke be volking, toen u Batavia verliet?" De gezondheidstoestand van de inlandse bevolking is, de om standigheden in aanmerking ge nomen, redelijk wel, zo kregen wij ten antwoord. „Grote epide- miën als van cholera en van verschillende dysenterieën zijn uitgebleven. De pest breidt zich niet uit. De malaria is echter vrij ernstig door de verwaarlozing van de sapering in de vooraf gaande jaren, terwijl de fram- boesia door jarenlang gebrek aan salversan sterk is toegeno men. Ook nu nog kampen wij met dit gebrek, daar er een wereldtekort aan dit geneesmid del bestaat. Onderhandelingen met Zwitserland over de leve ring van een groot kwantum hebben een gunstig verloop ge had en zeer binnenkort zullen salversanzendingen Indië berei ken. Het gaat hier om honder den en honderden kilo's. Over de T.B.C. bereiken ons verontrustende berichten, maar hoe de stand van zaken precies is, is niet bekend. Ik spreek, aldns de dokter, slechts van die gebieden, die we kunnen bereiken. Hoe de toe standen in de republiek zijn, is ons ten enenmale onbekend verschillende mensen, die korte bezoeken aan Djocja brachten en daar werden rondgeleid, menen wel daar iets over te kunnen meedelen, maar ik hecht aan hun berichten helemaal geen waarde. De voedings- en gezond heidstoestand in het gebied bij de demarcatielijn waren ontzet tend slecht. In grote gebieden waren de voedselvoorraden door naar Batavia niet hadden over leefd. Wat betreft de gezondheids toestand van de blanke bevol king, deze is goed. Men mist ech ter de zwembaden, daar de water leiding nog steeds niet goed func- tionneert, terwijl de mogelijk heden om „naar boven" te gaan, zeer beperkt zijn. Dit alles vormt een groot gemis voor de zo no dige recreatie voor de in Indië levende blanken. De HOOFDBEDRIJFSCHAP PEN en de BEDRIJFSCHAP PEN zullen omvatten onderne mingen, die een geljjke of ver wante functie vervullen in het bedrijfsleven. Gedacht is een gang van zaken waarbij de bedrijfschappen, met bevoegdheid voornamelijk op so ciaal terrein, het eerst tot stand zullen komen. De besturen van deze bedrijf schappen zullen paritair uit werk gevers- en werknemersleden sa mengesteld zijn. Voor de op het economische gerichte product schappen zal dit niet altijd het geval zjjn, maar wel zal ook daar in sociale aangelegenheden pari tair stemrecht bestaan. Ook aan de product- en be drijfschappen is verordenende be voegdheid toegedacht, terwijl zij tevens hebben mede te werken aan de uitvoering van wet of verordening. Daarbij is het be- De volgende dag ontving hij van de Rijksgebouwendienst het hieronderstaande schrij ven!! Hij vraagt zich nu af, waar de overheid zat; die er moest zijn en niet was. Naar aanleiding van Uw brief d d. 10 Juni 1948 deel ik U tot mijn leedwezen mede, dat de zerzijds geen toestemming kan worden verleend tot het bren gen van een bezoek aan de Grafelijke Zalen, Binnenhof te 's-Gravenhage op 25 Juni a.s., daar de zalen op deze dag in gebruik zijn bij de Overheid. pelijke lichamen in het leven roepen. Onwillige product- en bedrijf schappen kunnen door de S.E.R. tot deze samenwerking worden gedwongen. (vervolg op pag. 3.) o NIEUWE POSTZEGELS NA TROONSWISSELING. Beeltenis Koningin Juliana. In verband met de troonswis seling zal de beeltenis van Ko- drijfschap ondergeschikt aan het ningin Wilhelmina op de in om- productschap. Eigen verordenin- loop zijnde of nieuw uit te ge- gen van de product- en bedrijf- ven gewone zegels van vijf cent schappen zijn onderworpen aan en hoger worden vervangen het vernietigingsrecht van de Kroon. Uitvoerende verordenin gen behoeven de goedkeuring van de Soc. Econ. Raad, resp. van het Productschap. door die van het nieuwe staats hoofd. Bij de troonswisseling zullen zegels van tien en twin tig cent met de beeltenis van de nieuwe vorstin gereed zijn. De Meerdere product- of bedrijf- overige waarden zullen zo spoe- schappen kunnen gemeenschap- dig mogelijk verschijnen. Wordt verbouw van suikerbieten-, voeder bieten- en krotenzaad in Zeeland verboden 1 In de aanstaande zitting der het verbieden van genoemde de orde komen de behandeling j „;pt tnt van de ontwerp-verordening op vergelingsziekte. Wellicht herinnert men zich, dat dit ontwerp in de winterzit- tmg van 1947 werd teruggeno men, omdat de Ned. Algem. Keuringsdienst voor Landbouw- zaden en Aardappelpootgoed te Wageningen geschreven had. het verbouwen van suikerbieten, voederbieten en kroten voor zaadwinning alsmede van win- tergerst in onze provincie, met het oog op het optreden van de devergoeding aan Werklieden heeft de verzekerde recht op zijn halve loon, zolang hij nog ongeschikt is om te werken. Deze uitkering, gevoegd bij een wekelijks bedrag van clubs en verenigingen, geven de getrof fene zo'n aardig inkomen, dat velen van hen niets geen ver In naam van de Prinses-Regen tes opende gisterenmorgen de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, in één der zalen van de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg de eerste gewone zit ting der Provinciale Staten van Zeeland in 1948. Na het uitspreken van het ambtsgebed deelde hij mede, dat bericht van verhindering was bin nengekomen van de heren M. de Bruijne, T. A. v. d. Spiegel, L. P. v. Oorschot, L. F. du Bois en Th. Lannoye. Van de heer D. Metselaar was bericht ontvangen, dat hij be dankte als lid der Prov. Staten, wegens vertrek naar Indië. De Commissaris wees op de verdiens ten van de heer Metselaar en wenste hem het allerbeste toe. Bij besluit van de voorzitter van het Centraal Stembureau was de heer A. Vingerling te Goes be noemd tot statenlid in de plaats van de heer Metselaar. De heren De Baare, L. J. v. 't Westende en A. H. S. Stemerding werden be noemd in de commissie tot onder zoek der geloofsbrieven. Daar van geen bezwaren was gebleken, kon zijn gedurende tal van jaren met Gods hulp veel tot stand te bren gen in het belang van Zeeland, besloot de Commissaris zijn toe spraak. ANTWOORD DE HEER KODDE. Namens de statenleden ant woordde de heer D. Kodde. Hij wees er op, dat de Commissaris geen vreemdeling is en hij herin nerde aan het feit, dat jhr de Ca- sembroots vader vele jaren lid van Ged. Staten is geweest. Hij maak te zich als zodanig verdienstelijk en beminnelijk. De heer Kodde noemde vervol gens enige functies, die de tegen woordige Commissaris reeds in het Zeeuwse leven heeft bekleed en waardoor hij Zeeland leerde kennen. „U bent als één onzer uit ons midden voortgekomen. Uw in structie als vertegenwoordiger van het centraal gezag wijst uit, wat u doen moet, maar het onge schrevene is minstens even be langrijk. Wij zien in u n.l. de strij der voor de belangen van ons ge troffen gewest. Wij weten, wat u b.v. deed voor uw oude, gelief de gemeente", aldus de Kodde. Na gewezen te hebben op de noodzaak van herstel en het stre- hebben, dat het optreden der vergelingsziekte in bietenvelden afdoende zou worden bestreden. Na die tijd werden echter adressen, van de N.A.K., het In stituut voor Rationele Suiker productie te B. o. Zoom en de Stichting voor de Landbouw in Zeeland ontvangen, waarin uiting werd gegeven aan de te leurstelling over het intrekken van het voorstel en waarin er opnieuw op aangedrongen werd de verordening te aanvaarden. Thans is de mededeling van de minister van Landbouw ont vangen, dat hij geen overwegen de bezwaren koestert tegen de strekking der ontwerp-verorde ning. Ged. Staten stellen nu voor tot vaststelling dezer verorde ning over te gaan. Het verbouwen van suiker bieten-, voederbieten- en kro tenzaad alsmede de verbouw van wintergerst is volgens deze verordening verboden. tot de Installatie van de heer Vin- 1 Yen naar werkverruiming voor gerling worden overgegaan. I Jon£e Zeeuwen in eigen gewest, i hetgeen het aanboren van nieuwe TOESPRAAK COMMISSARIS, bestaansbronnen met zich zal me- In verband met het feit, dat ditde brengen, wees de heer Kodde de eerste maal was, dat jhr mr er op, dat de Commissaris een de Casembroot een vergadering grootse, maar moeilijke taak der Prov. Staten leidde, hield hij wacht. De Staten zullen hem een korte toespraak, waarin hij daarbij gaarne alle hulp .verlenen, allereerst zijn grote waardering j Veel zal van hem worden ge- uitsprak voor zijn voorganger, jhr j vraagd, ook in de Statenvergade- mr J. W. Quarles van Ufford, die ringen. Dikwijls zal hij daar mln- steeds op zulk een stijlvolle en der belangrijke en hem reeds lang waardige wijze de vergaderingen bekende dingen horen, maar spr. IAUJA TT:: .„I.I „i J1- Vereniging van Chr. Onderwijzers. De afd. Nd. en Zd. Beveland van bovengenoemde vereniging verga derde Zaterdag 26 Juni in de Be atrix (Schippers) school te We- meldinge. De voorzitter, de heer H. C. v. Donk uit Goes opende de ver gadering en sprak in zijn ope ningswoord naar aanleiding van Handelingen 19 39 over onze taak, de kinderen van ons volk heernjet te verhinderen om te gaan de weg der blijdschap des ge- loofs. Daarna bracht hij verslag uit van de voorvergadering te Utrecht, terwijl het als gast aan wezige hoofdbestuurslid, de heer A. de Jong van Dinteloord, nog enige zaken nader toelichtte. De heer Florusse, vakleraar aan de Beatrixschool, gaf een korte toelichting op de geëxpo seerde soorten touwwerk en knopen, waarin de leerlingen der school van hem onderwijs ontvangen. Daarna werd de school be zichtigd en over de methode langen hebben om weer aan het leidde. Hij wist steeds een prettl- verzocht de Commissaris dan toch van'"onderwijs" "(Dalton) gespro- werk te gaan, ook al zijn zij er ge sfeeT te scheppen. Spr. zal zich te luisteren. Ook waar verschil mStSSal leerlinglnbe- toe in staat.' Nu wilden we graag van die simulanten afkomen en hebben besloten om iemand aan te stel len, om al de verdachte gevallen na te gaan. Denkt u, dat u daar voor geschikt zou zijn?" Dat geloof ik wel. Ik ben vrij goed op de hoogte van de wet." „Mensenkennis zou meer waar de hebben." Ik ben de laatste tijd in aanraking geweest met alle soorten van mensen en toestan»- den. Ik geloof, dat ik de werk man ken, zoals hij op zijn best en zoals hij op zijn slechtst is." „Meneer Bentley, ik geloof, dat u de man is, die we nodig hebben", zei de directeur na een pauze. „Ik zal u over een paar dagen bericht zenden." Clive boog en verliet de ka mer, maar hij was zich er nau welijks bewust van. Hij had alle hoop, dat hij slagen zou en zijn blijdschap was groot. (Wordt vervolgd.) gelukkig prijzen, wanneer hij deze van inzicht zich zal openbaren enigszins kan benaderen. Er moeten allen beseffen, dat er één heerst, aldus de Commissaris, wel doel Is: het belang van Zeeland, eens de gedachte, dat de Prov.f „God schenke u Zijn zegen. Hij Staten niet zo belangrijk zijn, om- leide u en geve u Zeeland te mo- dat ze slechts tweemaal per jaar gen besturen naar Zijn wil." samenkomen. Dit ls echter geheel Een groot aantal mededelingen, onjuist. Dat heeft spr. wel in de betrekking hebbende op Kon. Be- bezetting gemerkt, toen hij lid sluiten tot goedkeuring van be ken. Het aantal leerlingen weegt zich weer in stijgende lijn! Het slot was een tocht naar een kersenboomgaard. Vlissingen kan nog gasten opnemen. De mening dat te Vlissingen vrijwel geen hotel-accomodatie van G. S. was. Het is moeilijk, ja, sluiten der Prov. Staten, werden j aanwezig is, of althans voor de onmogelijk, een provincie zonder daarna door de voorzitter gedaan, j zomermaanden geen enkele plaats de Prov. Staten te leiden. Er werd1 Op verzoek van de heer Kodde in de hotels meer beschikbaar is, toen maar geraden en eigenlijk zal de mededeling omtrent de berust op volkomen onjuiste ln- gegokt, omdat de toetssteen van Zeeuwse vliegvelden als te behan- j formaties, zo deelt de V.V.V. Vlls- het beleid van Ged. Sta4- an ont-delen punt op de agenda worden slngen ons mede. Talloos zijn de brak. De Prov. Staten toch geven j geplaatst. voorbeelden van binnen- en bul- aan ,hoe de bevolking van Zee j Een 25-tal voorstellen werd tenlandse toeristen, die Vlissingen land over bepaalde zaken denkt, voor onderzoek naar de afdelin-en Walcheren zouden wensen te Spr. hoopte op een prettige sa- gen verwezen. i bezoeken, doch die, afgaande op menwerking. Een groot deel der Daarna werd de vergadering in de boven gewraakte onjuiste in- statenleden kent hij reeds en de drie afdelingen gesplitst. De eer- j lichtingen die mogelijk even anderen hoopt hij spoedig te leren ste afdeling staat onder leidLng i zeer de overige Walcherse bad- kennen. van de leden van G. S. C. Philipse j plaatsen en Middelburg treffen De problemen in Zeeland zijn 'en A. L. S. Lockef eer, de tweede van een voorgenomen bezoek aan vele. „Mogen wij echter in goede Zeeuwse, prettige en vriendschap pelijke sfeer samenwerken ln het belang van ons gewest", aldus de Commissaris. Met wens4 dat het hem gegeven moge van leden der Eerste Kamer. van de heren mr A. J. v. d. Weel het eiland afzien, of elders, zelfs en A. Schout en de derde van de buiten Zeeland logies bespreken, heren mr dr A. J. J. M. Mes en j Ofschoon nog geenszins op het C. Hamellnk. oude peil, beschikt Vlissingen Op 8 Juli v.m. 11 uur komen de thans ln totaal over circa 300 bed- het uitspreken van de Staten weer bijeen ter verkiezing den, terwijl voor het aanstaande - 1 - - - - seizoen nog plaats beschikbaar is.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2