Zal Robertson de hulp der Ver. Naties inroepen? LUISTE tiiEÜÜS. NIEUWS Aar dbevin gsramp in Japan. Bouwverordening wordt niet soepel genoeg toegepast. Noodtoestand in Engeland. PUBLIEKRECHTELIJKE BEDRIJFSORGANISATIE. Sociaal-economische raad als top-orgaan. Schreïeder opnieuw gearresteerd. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Materiële oorlogsschade. Donkere wolken boven Indië. De Finnen gaan ter stembus. Verkiezing van een nieuwe Rijksdag. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. TO, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4« JAARGANG No. Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 28 JUNI 1948 Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON V. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, .Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes en Ds R. SLOFSTBA te Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.23 u., onder 21.03 u. Maan op 0.45 u., onder 13.46 u. Hoogwater Woensdag S0 Juni: Vlissingen: 8.05 u. 1.48 m„ 20.20 u. 1.30 m. Wemeldinge: 9.38 u. 1.47 m., 21.56 u. 1.21 m. Sommige streken van ons land z;jn door de oorlog uitzonder lijk zwaar getroffen. Wij denken hierbij ln de eerste plaats aan Walcheren. Terwijl sommige streken zo goed als niet door de oorlog ge leden hebben is dit eiland als ge heel zo ongeveer verwoest. Dit schone stuk van Zeeland is ten bate van het geheel opgeof ferd. Teneinde de vrijmaking van het gehele land mogelijk te maken, ts dit deel aan het water en vuur prijsgegeven. Dit was een harde mac* "el. Maar het kon niet and 3r was geen andere uitweg. De schade daardoor berokkend is ontzettend groot. Een deel daarvan kan niet wor den vergoed. De doden kunnen niet meer le vend worden gemaakt. De verlo ren gezondheid kan niet worden hergeven. Alleen de materiële nood kan worden gelenigd. Alleen de mate riële schade, voorzover die in geld kan worden uitgedrukt, kan wor den vergoed. Het was dan ook niet meer dan billijk, dat door de regering vol ledige vergoeding in uitzicht werd gesteld. Lang, zeer lang, heeft de ge troffen bevolking op de inlossing van deze belofte moeten wachten. Doch eindelijk, ongeveer drie jaren na de ramp, werd dan toch een wetsontwerp ingediend, waar in een regeling van de schadever goeding wordt voorgesteld. Maar hoe? De aangerichte schade is zó groot, aldus de regering, dat de geheele bevolking niet in staat is die zware last te dragen. En daarom wordt nu, voorge steld, behalve dan voor enkele uit zonderingsgevallen, deze last te leggen op ongeveer 10 pet. der bevolking. En dan nog juist op dat gedeelte, dat onder de indirec te last al zo zwaar gehukt gaat. De onbillijkheid hiervan springt in het oog. Men had dan ook mogen ver wachten dat alle partijen unaniem dit voorstel zouden afwijzen. Maar zo Is het niet. De Partij van de Arbeid b.v. vond deze oplossing nog zo kwaad niet. Zij is van oordeel, dat, nu voor de kleine man vergoeding naar vervangingswaarde in uit zicht wordt gesteld, de rest des noods maar onder de zware last moet bezwijken en opnieuw ten bate van heel het volk moet wor den opgeofferd. Gelukkig hebben nu de kiezers, voor het te laat is, gelegenheid zich over deze materie uit te spre ken. Wij hopen dat deze uitspraak zó duidelijk zal zijn, dat ze niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar is. Militairen te Buitenzorg beschoten. Naar eerst thans bekend werd, hebben sluipschutters Zondag avond een auto met militairen, die uit de richting van Buitenzorg kwam, naby Dramaga, beschoten als gevolg waarvan een militair zodanig werd. gewond, dat hij eni ge uren daarna is overleden. Verklaring van Westelijke drie aan Moskou verwacht. Volgeas niet bevestigde berichten zal Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Gustaf Rasmussen, verzoeken de kwestie van de Berlijnse crisis voor de V.N. te brengen. Robertson zou n.l. ingevolge een uitnodiging van de ver eniging voor buitenlandse politiek, een onofficiële Deense organisatie, een lezing komen houden over de toestand in Duitsland. Duitsers moqen naar huis dent nl- dat een bijeenkomst van vooraanstaande politici zal wor- terugkeren. Ook de Berljjnse gemeenteraad heeft de militaire missie van „een vreemde mogendheid" verzocht de Verenigde Naties om bijstand te verzoeken ln verband met het „economisch beleg", aldus het Duitse Nieuwsbureau D.P.D. in de Britse zone. Het verzoek is door de militaire missie der betrokken vreemde mo gendheid gunstig ontvangen, maar de naam der mogendheid wordt geheim gehouden, totdat de rege ring van het land in kwestie be slist heeft. HOUDING DER V.S. NOG NIET BEPAALD. President Truman en Robert Lovett, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, hebben giste ren op het Witte Huls de toestand te Berlijn besproken. De officiële houding der V.S. schijnt nog niet bepaald te zijn. Men verwacht, dat binnenkort de drie Westelijke mogendheden zich in een gemeenschappelijke verklaring tot Moskou zullen wen den. Het is niet uitgesloten zo schrijft Reuters diplomatieke correspon- Onderwijs. GESLAAGD VOOR HET TOE LATINGSEXAMEN GOESE LYCEUM. W. A. Duvekot en P. Duvekot, Borsséle; R. M. A. Louwerse en H. N. Vermue, 's-Gravenpolder; L. Burger, H. J. M. Pilaar, H. E. v. Dissel, T. Bakker, C. G. Haas donk, E. Murman, S. L. v. Heus- den, C. Blokpoel, D. J. de Jonge, J. Bruggeman, A. Daniëlse. D. P. H. Leupen, L. L. Nobels, S. v. d. Spoel, K. F. van Riet, C. A. M. G. Cramers, W. J. v. Loon, A. J. M. Witkam, G. Koch, A. Phaff, allen te Goes; D. de Jong, A- J- de Visser, A. M. Westdorp, allen te Hansweert; M. v. d. Berg, 's-H. Arendskerke; W. Hulsbergen, Hoedekenskerke; J. C. Baijens, Kapelle; M. N. v. d. Linde, Kat- tendijke; W. P. Boerop, J. J. v. As, K. S. A. Meijer, allen te Kloetin- ge; C. L. P. Maas en J. A. v. d. Linde te Kortgene; L. J. Gaakeer, Ovezande; A. Bruijnzeel, Schore; N. K. v. d. Zande, Waarde; J. J. Broer, Wilhelminadorp; T. H. Kor- stanje, G. A. Q. Llndenbergh, A. G. de Bourgraaf, Wemeldinge; P. J. Platteeuw en K. Llndenbergh, Wolphaartsdijk. Afgewezen 3. M.U.L.O.-EXAMENS te Goes op 28 Juni. Voor het diploma A slaagden: A. M. Rouw, Goes; A. v. d. Vrie, 's-H. Arendskerke; J. C. Ovaa, ViissiDgen; J. J. v. Willigen, en F. J. Veerhoek, Kapelle; J. C. Pusch, S. L. v. Scheers, J. J. op 't Hof, allen te Vlissingen; G. C. v. Boven en D. Catsman te Mid delburg; W. Looise, Koudekerke; T. C. de Vries, Ziertkzee; J. J. Kesteloo, Bruinises; J. A. de Ha mer, Bergen op Zoom; N. Mat- thijsse, Middelburg. Voor het diploma B slaagden: J. J, Polei), Kruiningen; M. de Haas, W. v. Haeringen te Bergen op Zoom; J. Kwekkeboom, St. Laurens; H. L. Antheunlsse, Mid delburg; H. v. Dijke, Oosteriand; H. Heijt, Haamstede; J. A, Vis, Zonnemaire; W. A. v. Doorn en J. v. d. Peyl te Terneuzen. In totaal werden 6 candidaten afgewezen. GYMNASIUM MIDDELBURG. Voor het einddiploma A slaagden tan het Gymnasium te Middelburg C. Broerse, C. van Dalsen, H. X. Tavenler, J. E. A. Tbieme. 1 candldaat is afgewezen. Amerikaanse O.I. compagnie Mr D. U. Stikker, die als lid van de commissie van negen ter voor- i bereiding van de Rondetafelconfe rentie een beoxek aan Indië heeft gebracht, heeft te Dordrecht, in een verkiezingsvergadering van V.V.D., een allesbehalve opwek kend beeld gegeven over de daar heersende toestanden en de vrees uitgesproken, dat binnen afzien bare t^d ons land en Indië voor beproevingen van ongekende aard zullen worden gesteld. Uiterlijk heerst er rust, maar er hangt, bjjv. in Batavia, een sfeer doordrenkt van compromissen, vrees, voorzichtigheid en bezorgd heid, een volkomen geestelijke verwarring. Verrassend was de mededeling, dat men in Amerika een nieuwe O.-I. compagnie aan het oprichters te, gesteund door Amerikaans ka pitaal, waardoor men volgens be rekening na 15 Jaar het monopolie op alle im- en export zai kragen. Indië los van HoftaacL Maar Indië en Nederland beide, ais Mos kou althans niet een slag vóór is afhankelijk van Amerika. Of het ook tyd wordt, dat aan de Indië-politiek van de Party van de Arbeid een einde wordt ge maakt! - o Jhr van Vredenbwrch naar Nederland. Naar het A.N.P. verneemt, zal de gedelegeerde van het opper bestuur Jhr van Vredesburch, hi de loop van deze week naar Ne derland vertrekken teneinde met de regering overleg te plegen over de huidige toestand ln Indo nesië en ter nadere bepaling van de Instructie der Nederlandse de legatie. Vijf steden van de aarde weggevaagd. Gisterenmiddag hebben hevige aardbevingen zich h Midden-Ja pan voorgedaan, waardoor doisfti- den personen werden gedood en gewond en thiiteoden huizen wer den verwoent. Geweldige vloedgol ven volgden op de bevingen, die vflf plaatsen in Midden-Japan met de grond gelgk gemaakt hebben. Volgens de jongste schattingen waren er 30.000 doden en gewon den en 100.000 daklozen. Volgens in Tokio binnengekomen berich ten werden 2 passagierstreinen verwoest. Latere berichten meldden, dat vijf steden tengevolge van de den' trê'l'egd°om t7komen tot7en i< «au+iüW zijn: Foekoei, Maroeoka, Mikoeni, politieke coördinatie alvorens de T;r„. U7a[.fal;.1,n Matsoeoka en Kanaza. Foekoei drie Westelijke bezettende mo- staat m brand en alleen het mas- stappèn zunei^doen SSTS& I bureau van de prefect staat gisteren zijn in het vooruitzicht "^XandeA zijn van 30 km. af- stand waar te nemen, tatgelegd. Vermoedelijk be- D Japanse bevolking is reeds m ?LerheJsT bo JZÏTSf hard aaiThet werk om de wegen, ln het Lagerhuis te houden debat. d(e dQor lngestorte bruggen en SOWJETS HEROPENEN i tunnels worden versperd, te ope- GRENS. I De Sowjets hebben voor Duitse reizigers met interzonale passen, GEMEENTERAAD MIDDELBURG. de grens tussen Oost- en West- Duitsland heropend. De maatregel dient om Duitsers, die niet hebben kunnen vertrek ken, toen de grens gesloten werd, in de gelegenheid te stellen naarrichten hun woonplaats terug te keren. i kend. OOK OP HAWAH-EILANDEN. Een hevige aardbeving heeft gisteren het eiland Oaha van de Hawail-groep geteisterd. Men ge looft, dat deze aardbeving de he vigste Is die Hawaii ooit heeft ge kend. Tot dusver zijn nog geen be over verwoestingen be- De Alandsellanden, liggende in de Botnlsche Golf op 100 kilometer van de Zweedse kust, aldus een A.N.P. verslaggever, krijgen deze week druk bezoek. De honderden Finnen die zich dit jaar een zomerreisje naar Zweden hebben kunnen permitteren zullen n.l. deze week hun vacantle één dag moeten onderbreken om hun stemplicht te vervullen. Omdat de Alandsellanden het van Skandinavië uit snelst te be reiken Fins gebied vormen, spreekt het vanzelf, dat de vacan- tie-nemende Finnen, die zich voor een ogenblik van hun land hebben losgerukt, even naar de Alands ellanden zullen „wippen" om daarna zo snel mogelijk naar het „Zweedse Paradijs" terug te ke ren. Donderdag 1 en Vrijdag 2 Juli gaan de inwoners van het land der 60.000 meren en 80.000 eilanden voor de tweede maal na de oorlog ter stembus om hun nieuwe Rjjks- dag te kiezen. In politieke kringen ls de alles overheersende vraag natuurlijk, hoeveel stemmen de Finse „Folks- demokraten" zullen verwerven. Dit is de partij van Lelno en zijn echtgenote Hertha Kusinen. Op liet ogenblik bezetten de Folk3- demokraten 51 van de 200 zetels ln het Finse parlement. Bij de vorige verkiezingen ln 1945 ver kregen zij 49 zetels; 2 sociaal-ae- mocratlsehe afgevaardigden gic- gen later naar hun partij over. De algemene verwachting Is, dat de Folksdemokraten onder de druk van de politieke geoeurte- nissen tenminste zes zetels zullen verliezen, die mogelijk grotendeels naar de soclaal-democts.len zullen gaan. Deze laatsten kregen ln 1945 vijftig zetels en zoulen met aeze winst de grootste partij ln de Finse Rijksdag zijn. Het enige vermeldenswaardige feit in Helsinki op het ogenblik ls de bewaking van het huis no. 7a ln de Bergmansgatan. Hier staat dag en nacht een politie agent, die met argusogen elke voorbijganger opneemt. Het ls het huls, waar oud-minister Lelno en zijn echtgenote, de minister zon der portefeuille Hertha Kusinen, wonen. Z.K.H. Prins Bernhard viert vandaag zijn 37ste verjaardag. Arbeiders in Southampton staken niet mee. Om het hoofd te bieden aan de door de stakingen ontstane crisis is in Engeland de noodtoestand afgekondigd. Als dus deelde gisterenmiddag Clement Attlee mede in het La gerhuis. De regering is hierdoor gerech tigd alle maatregelen te nemen, die noodzakelijk zyn om de voed selvoorziening in stand te houden. Det wet maakt echter geen in breuk op het stakingsrecht of het recht met vreedzame middelen staking te propageren. De laatste maal dat in Enge land de noodtoestand werd afge kondigd was by een algemene sta king in 1926. De autoriteiten kre gen toen de bevoegdheid alle es sentiële productiemiddelen, alsook het vervoer over te nemen. Kort na een door Attlee via de radio geuite beroep op de arbei ders om het werk te hervatten en zich niet by de stakers aan te sluiten, hebben de havenarbeiders van Southampton besloten niet mede te staken. In plaats daar van drongen zy er by de Londen- so havenarbeiders op aan, dat deze naar hun werk terug zouden keren. o In verband met het feit, dat l er verdenkingen bestaan, dat Schreieder, die onlangs tot veler verbazing in vrijheid werd gesteld, de hand heeft gehad in de represaillemoord, welke op 11 April 1945 te Dronrijp heeft plaats gehad op veertien perso nen uit het verzet, is door de procureur-fiscaal te Leeuwarden de arrestatie van Schreieder ge last, welke inmiddels heeft plaats gehad. In verband hiermede meldt 'iet Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie, dat de represaille- moord op 11 April 1945 ge schiedde als weerwraak tegen gepleegde sabotage bij een brug. Veertien personen werden voor het vuurpeleton geplaatst, allen inwoners van Leeuwarden. Een van hen werd niet dodelijk getroffen, wist zich later weg te slepen en schuil te houden. Geldigheidsduur bonnen 434 en 437 Reserve (Boter) verlengd. De geldigheidsduur van de bon nen voor 596 gram beter enz. Re serve 434 en Reserve 437 is tot en met Zaterdag 3 Juli verlengd. Medisch Centrum over enige maanden gereed. In de raadszitting van gisteren waren met kennisgeving afwezig de heren C. H. Lutyendjjk (C.H.), Ir. Mr de Vink (Arb.) en P. Me liefste (A.R.). CREDIETVERHOGING. Een verhoogd credlet voor her stel van 149 woningen der Alge mene Woningbouwvereniging werd verleend. In verband hiermede wees de heer A. Fllpse (C.H.) er op, dat belde woningbouwvereni gingen op dezelfde voet moeten worden behandeld. Op een verzoek van de Alg. Woningbouwvereni ging werd het vorige jaar afwij zend beschikt. Volgens de voorzit ter bestaat de mogelijkheid, dat dit jaar het verzoek wordt Inge willigd. Een credlet van f 5750. werd toegestaan voor het onder houd der complexen 33 en 10 wo ningwetwoningen Karelsgang en Havendijkstraat. ACHTERSTAND ONDERHOUD VAN WONINGEN. Het voorstel tot opschorting van de aflossing geldleningen voor woningbouw werd aangenomen. De vrijkomende middelen zullen in een gemeentelijk fonds voor ach terstallig onderhoud worden ge stort. De heer B. A. Hesselink (V.V.D.) vroeg, hoe het beheer van het fonds en de besteding der gelden zullen geschieden. Weth. J. W. Kögeler antwoordde, dat dit in overleg met de woningbouwver enigingen zal worden geregeld. WIJZIGING BEGROTING 1947. Vastgesteld werd de 12e wijzi ging (eindwijziging) der gemeen tebegroting 1947. Voordat hiertoe werd overgegaan, vroegen ver schillende leden nadere Inlichtin gen. Op enige vragen van de heer J. S. Hoek (A.R.) deelde weth. Kögeler mede, dat aan de gemeen telijke diensten een schrijven is uitgegaan, volgens hetwelk niét boven de bedragen der begroting voor 1948 mag worden gegaan zonder goedkeuring van B. en W. en de Raad. Het begrotingstekort over 1947 bedraagt nu ruim 6 ton. De heer A. J. Flierman (Arb.) kreeg ten antwoord, dat de ver bouw van het pand voor het Me disch Centrum in de Eigenhaard- straat is begonnen. Deze zal in Augustus of September zijn ge ëindigd. De he«r M. Wattel (A.R.) merk te op, dat ln tegenstelling met de mededeling van B. en W., dat de kosten van het dempen van de sloot aan de Havendijkstraat be neden de begroting bleven, men boven de begroting is gekomen. De oorzaak daarvan ligt bjj ge meentewerken, die een fout maak ten, aldus weth. Kögeler. Het was de heer B. A. Hessp link (V.V.D.) opgevallen, dat eni-' ge der nu genoemde bedragen 40 procent boven de eerste ramingen liggen. Hier lag de fout bij de fi nanciële afdeling, die de begroting van sommige posten op het prijs peil 1938 baseerde. GRONDAANKOOP TERREIN- OOSTENRIJKSE WONINGEN Het voorstel tot aankoop van gronden terrein Oostenrijkse wo ningen werd aangehouden, nadat de heer Wattel op onvolkomenhe den in het voorstel gewezen had. Volgens deze spreker is de prijs van de grond zeer hoog. Met de pachter zijn moeilijkheden te ver wachten en hij zal terecht schade loosstelling eisen. Vervolgens ver zocht de heer Wattel met de Her- verkavelingsoommissie contact op Het Prinselijk Paar woonde Zaterdag de zeilwedstrijden van de Koninklijke Marine op de rede van Den Helder bij. H.K.H. Prinses Juliana begeeft zich aan boord van de „Queen Wilhel mina". DE BILT ZEGT: Aanhoudend koel weer. Wisselend bewolkt met nu en dan buien, hier en daar met on weer. Matige, vooral langs de kust nu en dan krachtige wind tussen W. en N. Koel weer. Instelling productschappen, hoofdbedrijfschappen en bedrijfschappen aan de wet overgelaten. Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend iïij de Tweede Kamer ls thans ingediend bet reeds aangekondig de wetsontwerp tot toepassing ten aanzien van het bedrijfsleven van de artikelen 80 en 162 tot en met 154 van de Grondwet. Aan de toelichting is het vol gende ontleend: LAGER EN HOGER ORGAAN. Bjj de opstelling van dit ont werp van wet is uitgegaan van de gedachte, dat men aan een lager orgaan dient over te laten, wat dit evengoed of beter kan doen dan een hoger orgaan. Voor de oorlog was een belang rijke strijdvraag of sociaal-econo mische ordening „van onder op" diende te groeien of wel door de oentrale overheid moeet worden opgelegd. Deze strijdvraag blijkt ook thans bg de discussie rond het probleem der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie nog niets aan belangrijkheid te hebben ingeboet. De regering heeft er naar ge streefd ln het onderhavige ont werp van wet beide opvattingen met elkander te verzoenen, over tuigd als zij er van ls, -dut de zwakheid van ieder der beide standpunten ls gelegen in de eeu- zgdtgheld. Door ook hier naar een synthese der opvattingen te stre ven, -meent zij waardevolle garan ties te hebben verkregen voor een zich in geëigend tempo voltrek kend realistisch systeem van pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. EEN RAAMWET, ZONDE* STAR SCHEMA. Het ware onjuist, indien het thans aangeboden ontwerp van wet, dat het karakter draagt van een raamwet, een star schema sou verschaffen, dat in de zeer ver schillende sectoren van het econo misch leven op eenvormige wijze zou moeten worden toegepast. Dit ontwerp voorziet dan ook aleefcta iu de hastening van een al- gemeae bedrijfsorganisatiemet als bestuur een sociaal-economi sch» raad, tenvfi ds instehhtg van productschappen, hoofdbedrijf schappen en bedrijfschappen aan de wet is overgelaten. Hierbij ls de mogelijkheid ge opend om, zowel wat de samen stelling als wrat de taak van deze lichamen betreft, met het bijzon der karakter van het te omvatten sociaal-economische gebied reke ning te houden. BEDKIJF8GENOTEN. Voor het welslagen der publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie ls het noodzakelijk, dat de nieuwe organen, wat hun instelling, sa menstelling en taak betreft, zo veel mogelijk de instemming heb ben van de bedrjjfsgenoten. De re gering is dan ook de commissie, welke stond onder leiding van Prof. Dr F. J. H. M. van der Ven, denkbaar voor de belangrijke bij drage, welke zirj heeft geleverd aan de totstandkoming van dit ontwerp van wet. Uit de zelfstandigheid der ont worpen publiekrechtelijke bedrijfs organisatie vloeit voort, dat de zelfwerkzaamheid der bedrijf «ge noten in deze lichamen zoveel mo gelijk tut ontwikkeling moet ko men, dat het zoveel mogelijk In stituties „van het bedrijfsleven zelve" (Henen te zijn. De onmisbare afhankelijkheid van het algemeen belang brengt echter mede, dat waarborgen die nen te worden geschapen, ten ein de te voorkomen, dat de bepalin gen van artikel 2 (dienen van het bedrijfsleven) van 71 (gemeen schappelijk belang van onderne mingen en personen) van het ont werp van wet tot een zinledige phrase worden. Deze waarborgen nu zullen sterker moeten zijn naarmate het gebied door een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie omvat, met be trekking tot het algemeen belang, van groter gewricht is. PRODUCTSCHAP. Het is om deoe reden, dat de benoeming van de voorzitter van oen productschap bU de Kroon is gelegd, terwijl de voorzitters der bedrtyfsekappen werden benoemd door besturen van deae lichamen. Om dezelfde reden ie bepaald, dat de voorzitter van de sociaal- economische raad door de Kroon wordt benoemd, terwijl ten hoog ste een derde van het totale aan tal leden van de raad eveneens door de Kroon kan worden be noemd. Ook bet recht van de Kroon tot vernietiging en sehorsing van ver- j ordeningen der bedrijfsorganisa ties moet worden gezien als recht- I streeks gevolg van de afhankelijk heid van het zelfstandig doel de zer lichamen van het algemeen belang. (Slot volgt). In het Rode kamp is een „hui selijke twist" uitgebroken. De Comlnform heeft n.l. Tlto en zijn communisten beschuldigd van Trotskisme omdat zij weigerden deel te nemen aan de vergadering van de Comlnform te Boekarest. En (jan is er nog die commu nistische activiteit op Malak- ka. De regering daar heeft nu een maatregel afgekondigd, dat ieder, die in gebreke blijft per sonen aan te geven die verdacht worden van vergrijpen tegen open bare veiligheid, met 10 jaar dwangarbeid gestraft kan worden. En dat de Tsjechen ook niets voor communisme voelen blijkt al weer hieruit, dat Zondagavond weer vier mensen daar per vlieg tuig ontsnapt zijn. Zij zijn veilig in Frankrijk geland. Ook in Afrika wil men er niets van we ten. De minister van defensie heeft verklaard, dat ingeval het tot een treffen zou komen zijn land zich aan de zijde der Weste lijke mogendheden zou scharen. Beter is het, dat er nimmer meer ooriog komt, want in de af gelopen wereldbrand zijn acht tot twaalf ntlllloen personen verdwe nen zonder het minste spoor ach ter te laten, aldus blijkt uit een verslag van de internationale vluchtelingenorganisatie. Gou den sieraden en 3000 meter voile stof vond in Roosendaal de Neder landse douane verborgen achter de leuningen van een trelncoupé. De man die rustig in de coupé te gen het vrachtje geleund zijn krantje las, een zekere H. uit Den Haag heeft bekend de „vervoer der" te zijn. te nemen over de vraag, of voor de personen, die door de stadsuit breiding hun tuingrond verliezen. Iets kan worden gedaan, omdat j deze mensen, doordat ze gTond 'kwijtraken, minder kunnen in brengen. Misschien kunnen zjj schadeloos gesteld worden, nu an deren Walcheren zullen verlaten en er grond vrijkomt. Tenslotte vroeg hij, om de mogelijkheid niet bestaat, dat de hele strook grond aldaar ln handen der gemeente komt. Bij het voorstel tot verbouwing en inrichting benevens aanleg van centrale verwarming kantoor ge meentewerken (een credlet van f25.000.werd verzocht) dronj* de heer J. S. Hoek IA.R.) er met klem op aan toch de uiterste zui nigheid te betrachten. Aan de N.V. Stoomtram Walcheren zullen gronden worden verkocht b(j de N. Vliss. weg voor f 20.000.t.b. v. de bouw van een bussengarage. Een credlet van f 7500.- werd toegestaan voor de verbetering van het schoolplein school C. I HERINNERING REGERINGS JUBILEUM. De kosten van de uitreiking van een herinnering ean het regerings jubileum aan schoolkinderen zul len f 2600.bedragen, tot welk bedrag een credlet werd gevraagd De heer Flierman vond de tegel, die zal worden uitgereikt, niet mooi. Hij was van mening, dat deze ln de kast wordt gezet en niemand er meer naar omkijkt. Juister had hij het gevonden, een gebruiksvoorwerp (b.v. lepel of briefopener) te geven. Ook tegen de inscriptie had de heer Feter- man enige bezwaren. De lieer Wattel had gaarne gezien, dat een Zeeuwse Industrie voor de levering van dit aandenken was gekozen. RONDVRAAG. De rondvraag leverde een hele serie vragen op. De heer I. v. Loo (Arb.) had een schrijven van de Nederlandse Aannemersbond, afd. M'burg, ontvangen, waarin ern stig geklaagd werd over de ge meente-ambtenaren, die belast zijn met handhaving en toepassing van de bouwverordening. Het bljjkt, dat dezen wel eens te „po litioneel" optreden. Spr. was voor- .stander van handhaving der ver ordening, toch dit dient soepel te geschieden en de ambtenaren moeten niet op alle slakken zout leggen. B. en W. hadden deze klachten ook al vernomen en de burge meester deelde mede, dat de wet houder van openbare werken een bespreking met deze ambtenaren en met vertegenwoordigers der aannemers zal hebben. Dit achtte de heer M. Wattel (A.R.) niet vol doende en hij verzocht de burge meester een commissie uit de Raad ln te stellen, die de gehele zaak zal onderzoeken en bovenbe doelde bespreking zal medemaken. Ook hem was door de Aannemers- bond geschreven, dat de toestand nergens zo was als in Middelburg. De burgemeester was tot instel ling echter niet bereid; voordat do besprekingen zijn gevoerd, achtte hij deze commissie niet noodzake lijk. Mr P. v. Empel (C.H.) sprak woorden van lof aan het adree van de heer B. A. Hesselink, voor zitter Tweede Z.E.T.O., hetgeen voor de burgemeester aanleiding was zijn dank te betuigen aan al len, die aan het slagen der ten toonstelling hebben medegewerkt. Op een vraag van Mr van Em pel werd geantwoord, dat helaas als gevolg van de lage waterstand in het kanaal geen zwemonder- richt kan worden gegeven ln de zwemscholen, B, en W. hebben ge vraagd het peil omhoog te bren gen, doch dit is niet mogelijk i.v. m. werkzaamheden aan de Arae- brug. De heer Wattel was het vol strekt niet eens met B. en W. over hun weigering een noodkantoort-je te bouwen naast het bedrijf en ten behoeve van de Coöp. Landb. Ver. „Eiland Walcheren". Hierdoor wordt het bedrijfsleven belem merd. Het verzoek werd afgewe zen op grond van theoretische bouwvoorschriften. De plannen voldeden overigens geheel aan de eisen. Dat laatste betwistte de burgemeester: er waren geen maatregelen genomen tegen brandgevaar en bovendien kunnen B. en W. niet toestaan, dat overal houten gebouwtjes verrijzen. Er ls nu een tweede verzoek binnen gekomen, dat opnieuw zal worden bekeken. DE TOESTAND IN BERLIJN, Indien de Sowjet-antoriteiten het vervoer per schip niet verder toe zullen laten, is er thans nog brandstof voor het allernodigste in de Westelijke sectoren van Ber- lyn aanwezig voor een periode van drie weken. DE STRIJD IN GRIEKENLAND. Naar verluidt woedt te Perdi- ceM, een dorp in het gebied van Delphi ten Zuide m an de Paraas- sos, een hevige stryd tussen een gaeriilastrydraacht en Griekse manschappen. De politie heeft a»u boord van een vaartuig ia de haven van New York eea hoeveelheid verdovende middelen ter waarde van twee miHioen dollar om'ekfc. o- sreerd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1