Robertson eist onmiddellijke heropening van zönegrens. Renooy (op Eysink) won 125 c.c.-klasse. NIEUWS EGYPTE TREKT VERLOVEN IN. Rritse im- en export in gevaar. Zeeuwse Groene Kruis vergaderde. liet militaire vraagstuk Vliegende voedselconvooien zullen voorlopige verlichting brengen. Hongaars jongentje wilde niet naar huis. Twee vliegtuigen in Amerika neergestort. Feestelijke opening Bij troonswisseling nieuwe frankeerzegels. U. Lunshof gedagvaard wegens Bü transport naar het ziekenhuis gestorven. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE CRISIS IN BERLIJN. S.E.D. wil gaan staken. Thans ook staking in Liverpool. herstelde weg Ovezande- 's-GravenpoIder. en T.T. IN ASSEN t ÉÉN DODE, ZES GEWONDEN FINS COUREUR DOOR FRANSMAN OVERREDEN. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4© JAARGANG No. 983 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 28 JUNI 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JAoq. de SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. iL FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZengA Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes en Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.23 u., onder 21.04 u. Maan op 0.40 u., onder 12.34 u. Laatste Kwartier 16.23 u. Hoogwater Dinsdag 29 Juni: Vlissingen: 7.14 u. 1.59 m., 19.25 u. 1.39 m. Wemeldinge: 8.52 u. 1.53 m., 21.05 u. 1.26 m. t_I et miiltaire vraagstuk heeft 11 de laatste jaren bijzondere betekenis gekregen. Wij hebben aan de lijve on dervonden, wat het spelen met de gebroken geweertjes bete kent. Hoe gevaarlijk het is de landsverdediging te verwaarlo zen, zoals de mannen die thans in de Partij van de Arbeid de leiding hebben, dat steeds pro pageerden. Het is in 't lands belang no dig niet opnieuw in dezelfde fout te vervallen. Een sterke en goed uitgeruste krijgsmacht is helaas onontbeer lijk. Het spreekt vanzelf, dat hier bij de nodige voorzichtigheid en zuinigheid moet worden betracht on dat alle niet strikt noodzake lijke uitgaven moeten worden geweerd. Maar overigens hebben onze jongens die voor de militaire dienst worden aangewezen en die geroepen kunnen worden bij een eventueel conflict hun leven in te zetten, er recht op, dat zij behoorlijk worden uitgerust en dat zij niet opnieuw de kans lopen te moeten strij den met inferieure wapenen. Daarnaast moet ook, in over leg met de kerken aan de gees telijke verzorging van de man nen van leger en vloot, vol doende aandacht worden ge schonken. Het is verblijdend, dat de Prot. Chr. partijen, althans wat d. i t betreft één lijn trekken en op hetzelfde standpunt staan. Daarom hebben deze partijen recht op onze steun Tot de kiezers richten wij de opwekking om op 7 Juli, bij het uitbrengen van hun stem ook aandacht te schenken aan de materiële en morele versterking van leger en vloot. Daarvoor is het nodig te stemmen op een der Prot. Chr. partijen en niet te steunen de afbraak-politiek, die reeds zulke droef-ernstige gevolgen heeft gehad. Zaterdag heeft Generaal Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, met instemming van zijn Ameri kaanse collega Clay een schrijven gericht aan de Rus Soko- lovsky om onmiddellijk de verkeersverbinding naar en van Berlijn te herstellen. In afwachting van het Russische antwoord is men echter druk begonnen met intensiveren van vliegende voedselconvooien naar Ber lijn om de bevolking, die, na eerst van gas, water en electrisch licht te zyn verstoken,' thans ook mededeling heeft ontvangen, dat geen verdere voedselaanvoer uit het Oosten zal plaats vinden, ver lichting te brengen. I electricltelt. Vooral de vervoers- I beperkingen zijn van Ingrijpende Zaterdagavond heeft Ameri- J aard. In de clubs zullen nog kaanse M.P. de Sowjet-Russischeslechts standaardmaaltijden wor- gouverneur Sokolovsky aangehou- den klaargemaakt. Het sluitings- den omdat hy in de Amerikaanse sector te hard reed. Zy brachten hem naar het mili taire bureau. Op bevel van Gene raal Clay werd hy na een half urn- los gelaten. BERLIJN BLIJFT RUSTIG. Het is, meer dan ooit bezuini gen in de hoofdstad, maar het blijft rustig, meldt de A.N.P. cor respondent. Afgezien van enkele patrouillerende Amerikaanse ge vechtwagens langs de Sowjet- grens, was er niets dat spanning verried. 's Avonds is Berlijn weer in het duister gehuld, maar de voedsel rantsoenen zijn nog niet vermin derd. Er worden vandaag zelfs nog zuidvruchten verstrekt. De maatregelen die gisteren ge nomen werden, betreffen ook het geallieerde personeel. Het moet van Dinsdag: af be zuinigen op voedsel, benzine en Min. van Buitenlandse Zaken dient ontslag in. Het schynt te spannen in het land der pyramiden. Het Egypti sche ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verloven der diplo matieke vertegenwoordigers Jn(T het buitenland ingetrokken. „In IgQgfBgl] 200 OF. FUSt. verband met de huidige interna- W UU "A1 tionale toestand". De premier heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken tijdelijk overgenomen. Hij is ook reeds minister van Binnenlandse Zaken, minister van Financiën en militair gouverneur-generaal van Egypte. Achmed Chasjaba Pasja, de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, heeft gisteren een verzoek om ontslag ingediend. De minister heeft gisteren een langdurig onderhoud met premier Nokrasji Pasja gehad. Men ge looft, dat hij het niet met de pre mier eens is, dat deze de Britse voorstellen inzake een constitutio nele hervorming voor de Soedan, als eerste stap naar zelfbestuur, heeft verworpen. Bezoek aan Paleis Soest- dijk bracht uitkomst. Akos Engelmayer is een Hon- gaars jongetje van 10 jaar, dat met een groep ïandgenootjes in ons land kwam en in Gouda een onderdak vond. Elke dag kreeg hij zestien boterhammen. Maar nu moest hy verleden week Donder dag weer weg naar huis en dat vond hy akelig. Langs haar neus weg zei toen zyn pleegmoeder, mevr. van Buren uit de Koekkoek straat: „Dan moet je naar de Prinses gaan, die alleen kan er voor zorgen". En Akos is naar de Prinses ge gaan, Koos, een chauffeur van een Goudse wasserij nam hem mee en wachtte berustend voor het hek van het Paleis Soestdyk. „Akos zou wel zo terug zijn". Maar de paleiswacht had schik in het geval en bracht Akos naar Baron Baud, de secretaris van de Prinses, die twee volle uren met hem praatte. Toen Akos begeleid door Baron Baud terug kwam sliep Koos als een osVóór Donderdag zou hij bericht krijgen. En er kwam bericht. „Vertrek twee maanden uitgesteld". Akos is in de wolken. uur is vervroegd. Na de talrijke aanhoudingen van geallieerde personen In de Russische sector wordt deze zorg vuldig gemeden. Ook Duitsers uit West-Berlijn, die zich tot nog toe vrijelijk in de stad bewogen heb ben, mijden thans het Russische gebied uit vrees voor arrestatie wegens het bezit van West-Duitse Marken. De kalmte waarmede de bevol king de ontwikkeling der dingen beziet, wordt tot dusver vrywel niet beïnvloed door de campagne der onder Russisch toezicht ver schynende bladen, die erop gericht is te suggereren, dat de aftocht der Westelyke machten voor de deur staat. De bladen maakten gisteren ge nerlei melding van de door gene raal Robertson gestelde eis, noch van de aanhouding van maar schalk Sokolofsky door Ameri kaanse politie. Wel hadden zij be richten over een aan de gang zijnde evacuatie van bureaux van de westelijke mogendheden. Van Britse zijde Is gisteren nog eens officieel gezegd, dat al deze be richten onwaar zijn. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de communisten de komende dagen zullen trachten door middel van stakingen en demonstraties het overwegend nlet-communisti- sche stadsbestuur ter zijde te schuiven, teneinde een „voorlopige volksvertegenwoordiging", zoals het door het communitisehe par tijblad genoemd wordt, ln te stel len. Het is gisteren bekend gewor den, dat de eenheidsparty geheime orders heeft uitgegeven om door middel van de onder communisti sche leiding staande vakbond een algemene staking te proclameren. Deze staking zou biykens de he in de tweede helft van Augustus. De minister van Landbouw, Vis- sery en Voedselvoorziening heeft besloten uit een thans verkregen aanvoer van 3000 ton rrjst per per soon 200 gram beschikbaar te stellen. De ziekenhuizen waarvoor in- kend geworden bevelen in over- dertijd ruim is gereserveerd, blij- eenstemming met de wens van het ven van een bepaalde hoeveelheid militaire Sowjetbestuur worden verzekerd. afgekondigd. Uitbreiding van de zgn. zieken- Het wordt uitgesloten geacht, regeling met beschikbaarstelling van rijst ligt niet in het voorne men. In de bonnenlgst welke 1 Juli wordt gepubliceerd zal een voorinleveringsbon van 200 gram worden aangewezen. Verwacht wordt dat deze hoeveelheden in de tweede helft van Augustus ter beschikking zullen komen. dat een stakingsparool ook ln de Westelyke sectoren, waar de com munisten hun leidende posities in de vakbonden by de onlangs ge houden verkiezingen hebben moe ten prijsgeven, zou worden opge volgd. Wel zou een staking het gehele verkeer der stad kunnen verlammen. Het vuur slaat over. By Blythe (Calif.) is een jacht- toestel tegen de vleugel van een solutie inzake van het werk op Maandag al of niet was aangeno men. Na de stemming bij handopste ken verklaarden vakverenigings functionarissen, dat besloten was weer aan het werk te gaan. Vele havenarbeiders spraken deze uit slag van de stemming echter te gen. Een afgevaardigde van het officieuze stakingscomité ver klaarde aan verslaggevers, dat de staking voort zou duren en dat men reeds steun zoekt in andere havenplaatsen. Toen de havenarbeiders te Li verpool dat vernamen besloten zrj vandaag ook het werk neer te leg gen. De beslissing werd genomen, nadat afgevaardigden van de Lon- dense havenarbeiders de vergade ring, waarop ongeveer 3000 per sonen onder wie vele vrouwen hnm,1Qn,0- - - -.Gil niet havenarbeiders aanwe- tn n ri« t Acf li u gebotst, 2Ag waren, hadden toegesproken. zi,ch 'P onSe" Het was nog niet duidelijk, welk "00 meter hoogte bevonden, effect het beslui; on He p-ezamen- Beide vliegtuigen zyn te pletter P gevallen. De piloot van de jager lijke "havenarbeiders te Liverpool zal hebben. Als allen het werk neerleggen, zullen de gevolgen voor de Britse Een massabijeenkomst van on-im- en export ongetwijfeld ernstig geveer 2000 der 20.000 stakende j zijn. Liverpool is na Londen de Londense havenarbeiders eindigde grootste Britse haven, gisteren in onzekerheid, of een re-De staking van de Londense ha- Over het algemeen zyn de we gen in de zgn. „zak van Zuid- Beveland" het predlcaat „uit stekend" niet waard. Dat echter ln deze richting gewerkt wordt, bleek Zaterdag wel, toen de geheel verbeterde weg Ovezande's-Gra- venpolder door de heer C. Philip- se, lid van G.S. en plaatsvervan ger van de Comm. der Koningin in Zeeland, plechtig werd openge steld. Zoals gewooniyk geschiedde dit door het knippen van een lint, dat ais symbool van de zomer met kersen was behangen en door twee meisjes ln klederdracht werd vastgehouden. Voordien werd de heer Phllipse door de burgemeester van Ove zande, Mr A. Eikhuizen verwel komd. Aanwezig waren nog de hoofdin genieur van de Prov. Waterstaat Ir. Swaters, de Burgemeesters en wethouders van Driewegen, Nisse, en 's-Gravénpolder en de raad van Ovezande, alsmede de heer Krijger directeur van de aannemersmij. Zeeland te Middelburg. Na een rit over de verbeterde weg, spraken in het gemeentehuis de heer Phllipse, Ir. Swaters en burgemeester Eikhulzen nog, waarbij de beide eerste sprekers er op wezen, dat de verbetering vooral te danken is aan het krach tig doorzetten van de raad van Ovezande. Burgemeester Eikhui zen sprak de hoop uit, dat thans ook de gemeenten Nisse en 's-Gra- r, T venpolder het hunne er toe zouden De oud-minister van Justitie, bijdragen om de verbinding met Mr Dr G. J. van Heuven Goed- ,tJachferland verder te verbeteren hart, heeft de heer H. A. Lunshof c le <1 e "e Ie in kort geding tegen morgen ge-1 Financiële moeilijkheden een remmende factor. Naar aanleiding van het 50- jarige regeringsjubileum van H. M. de Koningin zullen van SI Augustus t.m. 30 September a.s. herdenkingspostzegels in de waarden van 10 en 20 cent verkrijgbaar worden gesteld. Zy blijven tot ultimo 1949 voor frankering geldig. Voorts zai in verband met de troonswisseling de beeltenis van H. M, de Koningin Wilhel- raina op de in omloop zynde of nieuw uit te geven gewone ze gels van 5 cent en hoger, wor den vervangen door die van het nieuwe Staatshoofd. By de troonswisseling zullen zegels van 10 en 20 cent met de beel tenis van de nieuwe Vorstin gereed zyn. Do overige waar den zullen t.z.t. zo spoedig mo gelijk verschijnen. Zowel de herdenkingszegels als de nieuwe zegels in de ge wone uitgifte zullen worden vervaardigd naar ontwerpen van S. L. Hartz. DE PENSIONNERING DER WIJKVERPLEEGSTERS. Zaterdag 26 Juni 1948 kwam de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" in algemene vergadering byeen in het Hotel „Het Vlaemsche Duyn" te Groede, onder leiding van de voorzitter, Jhr R. J. H. Q. Roëll. Deze ver gadering was zeer druk bezocht. keurd met een totaalcijfer in ont vangst en uitgaaf van f 14.995.^ HET WERK VAN DE WIJKVERPEEGSTERS. Over dit onderwerp hield dr P. K. de Haas uit Goes een inte ressante causerie. Hy besprak het tot stand komen van dit werk en trok een vergelijking met andere landen. Hieruit bleek, dat ons land Na het jaarverslag van de^it opzicht nog staat boven secr. der Zeeuwse vereniging, de 1 Amerika. De vertrouwenspositie, heer A. de Lange en het verslag^te wijkverpleegster inneemt, van de penningmeester, de heer js ggn zeer belangrijke factor tot P. L. Abrahamse, waaruit o.m. b.v. het voorkomen en bestrijden bleek, dat sommige verenigingen van infectieuse ziekten. De goede financieel er moeilijk voor zitten,opleiding is eveneens zeer belang- (men zie voor deze verslagen pag.1 ,-jjk 2, kol. 5 en 6) werd besloten de Een overzicht van het werk der volgende algemene vergadering in wijkverpleegsters gaf de inspec- 's-Heer Arendskerke te doen ^eur volksgezondheid. Hij me- plaats vinden. Na de pauze ging moreerde hierbij het 40-jarlg be- men over tot de verkiezing van j staan der Prov. vereniging. Ook bestuursleden. j Zjjn woorden bleek het grote De aftredende leden H. I. Brak- belang, dat de gemeenschap heeft dagvaard voor de Amsterdamse Stof fel ij lie resten van Ned. rechtbank, zulks in verband met Belg. illegalen naar laatste rust- |i;r0:]o-| deelde mede, dat de pen man, Retranchement, L. G. Gel derman, Kortgene en Mr A. J. v. d. Hoeven te Tholen, werden z.h.s. herbenoemd. Als bestuurslid van O.-Z.-Vlaanderen werd benoemd de heer J. Blok te Axel. In de plaats van Dr B. Vaan drager te Domburg, die door de voorzitter werd bedankt voor het vele belangrijke, dóór hem ver richtte werk, werd gekozen de heer F. G. Vaandrager eveneens te Domburg. HET PENSIONNERINGS- VRAAGSTUK. Bij bespreking van het penslon- neringsvraagstuk bleek het be stuur, ondanks werkzaamheid In deze richting, nog niet met een volledig voorstel te kunnen ko men. De Inspecteur van de volks gezondheid, die op spoed aan- bij het bestaan van een goede wijkverpleging. Na een dankwoord tot belde sprekers, sloot de voorziter de vergadering. o Ds A. Jansens Op 83-jarlge leeftijd Is overle den ds A. Jansens, em. pred. van de Geref. Kerk te Langerak. Hy diende eerst de Chr. Geref. Ker ken te Almelo, Rotterdam, Hooge- veen, Delft en Aalten en daarna de Geref. Kerk te Langerak. De heer G. Vonk, hoofd der Chr. school te Veere is benoemd tot hoofd der Chr. School te Rot terdam-Zuid (Wilhelminaschool). een dezer dagen door de heer Lunshof geschreven brochure, ge- piaats overgebracht. Met indrukwekkend eerbetoon titeld „vlag halfstok, een studie in zyn Zaterdagmiddag van Maas- onrecht". trieht naar Eysden overgebracht Mr Dr van Heuven Goedhart de urnen met de as van 8 Neder- acht zich door deze brochure, die landse en Belgische illegalen, die zijn beleid als minister van Justi tie in de jaren 19441945 kwalifi ceert, beledigd en heeft een eis tot onmiddellijke stopzetting van de uitgifte dezer brochure ingediend, alsmede de eis tot een boete van f 500 voor elke dag, dat deze brochure langer verschijnt. 9 October 1943 by Utrecht wegens illegaal werk door de Duitsers waren gefusilleerd. De urnen zijn enige tijd geleden in Erfurt in de Russische zóne van Duitsland te ruggevonden, waarheen zy door de Duitsers vanuit Utrecht waren meegenomen. sionnering, een van de voorwaar den voor subsidieverlening bete kent. Uit de bespreking bleek, dat enkele verenigingen hiervoor reeds grote financiële offers ge bracht hebben. He bestuur stelde daarom voor ten spoedigste van een voorstel te komen en dan een beslissing te nemen. Men ging hiermede ac- coord. De begroting waarin door het bestuur nog enkele wijzigingen werden aangebracht werd goedge- Wat een slechte weg een auto busondernemer kan kosten, blijkt uit cijfers van de N.V. Stoomtram Wnlcheren. De weg tussen Middel burg en Vlissingen is nl. zo slecht dat dagelijks gemiddeld een nieu we veer onder een van de wagens moet worden gezet. Dit kost de Stoomtram Walcheren niet min der dan f 1500 tot f 2000 aan ex tra-kosten per week. alsmede een lid van de bemanning van het andere vliegtuig hebben zich met hun valscherm kunnen redden. Er zyn drie doden. o Afscheid van generaal Huender. Zaterdagavond heeft generaal- majoor dr W. Huender ter gele genheid van zjjn vertrek uit Ber lijn en zyn benoeming ais gouver neur van Suriname een zeer druk bezochte receptie gehouden, waar bij hoge vertegenwoordigers van de bezettende mogendheden en ook van de ln Berlijn geaccredi teerde missies hun opwachting maakten. ook naar Glascow, zo meldt Reu ter. De arbeiders langs de Clyde, van wie de meesten in Glascow werken, zullen naar verwacht wordt, heden op een massaverga dering in de openlucht, beslissen of zij zich' bg de stakers zullen voegen. Inmiddels staan meer dan 6000 man van land- lucht- en zeemacht ln Londen gereed om voedselladin- gen te lossen indien de staking voort blijft duren. o Met algemene stemmen werd door de 2000 afgevaardigden van de sociaal-democratische partij in Tsjecho-SIowakije besloten tot fusie met de communisten over te gaan. o Brand in Fordfabrieken te Antwerpen. Zaterdagavond is een groot ge- deel te van de Fordfabrieken te L)e Commandanten van Antwerpen door brand vernield. it -I De brand begon ln de ruimte waar het leger van Israel. De drie voornaamste comman danten van de Haganah, wier identiteit tot dusver zorgvuldig geheim is gehouden, zijn thans be kend gemaakt en officieel de oor logsleiders van Israël genoemd. Het zgn: Jacob Dostrovsky, staf chef, Ygal Soekenik, leider der operaties en Ahraon Rabinovitsj, commandant van de sector Tel Avlv. Tevens is officieel bekend ge maakt, dat heden alle soldaten van Israël de eed van trouw aan venarbelders dreigt, niet alleen lelyk terecht en kneusde zijn hel- over te slaan naar Liverpool, doch llgbeen. de onderdelen en de stoffen voor de bekleding lagen opgeslagen. De schade beloopt verscheidene millioenen frank. Dodelijk ongeval. Omstreeks 10 uur is gister avond op de Parkweg te Voorburg (Z.-H.) een naar schatting 60-ja rige voetganger aangereden door een in de richting Den Haag rij dende Blauwe Tram van de z.g. „Sneldienst". De man was op slag dood. Ooggetuigen zagen de man de staat, zijn wetten en zjjn rege-in gedachten verzonken de tram- ringen zullen afleggen. baan oversteken. De T.T. koorts in Assen is, zoals het by koorts gewoonlijk gaat, met rillingen begonnen. Huiverend van koude hebben duizenden de nacht doorgebracht op de vochtige, van nevel doortrokken, heide velden. Niets wilde men missen van dat grote gebeuren, dat straks zou beginnen. Toen de zon om 4 uur opkwam, verdwenen de rillingen, doch kwam de koorts in heftiger mate opzetten. Het is een zwarte dag geworden voor de T.T., want de races, hadden als balans, één dode en zes gewonden. Een zwarte dag, on danks een Nederlandse overwinning in de 125 c.c. klasse. stryd in de 350 c.e.-klasse in zijn voordeel te beslissen. Hg lag ge durende de gehele race bijna 20 sec. voor. Tijdens de laatste ron de verminderde hij echter aanzien lijk in snelheid, zodat Bils de ach terstand inliep om hem na een spannende eindstrijd met precies een lengte te slaan. Eert bewonderenswaardig goede race reed de Nederlander Lou van Ryswyk, die in de 5e ronde zelfs op de derde plaats lag en tenslotte als vyfde eindigde. Men bedenke, dat hij op een 10 jaar oude Veio- cette reed. DE UITSLAG. De uitslag luidt: 1. Kenneth Bils (Engeland) op Velocette met een gemiddelde uursnelheid van 131.8 km.; 2. Freddie Frith (Engeland) op Velocette; 3. E. E. Briggs (En geland) op Norton. De Nederlanders Poel, Sannes, Knijnenburg en Burik, die allen op Velocette reden, behaalden resp. de 7e, 15e, 17e en 18e plaats. Lokte de omroeper, Piet Nor- tier, het noodlot uit, toen hij aan het begin van de races zeide, dat het circuit niet alleen het fraaiste van Europa, doch ook het veiligste was? Nauwelijks waren zijn woorden verstorven of tijdens de start van de 350 c.c. (het waren er meer dan ooit tevoren) deed zich een le lijke valpartij voor. Bell, de sterk ste Engelse Nortonrijder, kreeg zijn motor niet op gang. Achter hem stormden de andere renners naar voren. De Engelsman viel en met hem nog twee anderen. De Nederlander, Ben Maltha, kwam Enkele minuten later, vloog de Fin Goesta Loennfors uit een scherpe bocht en viel van het stroo in de baan terug. De achter hem komende Fransman Perrin kon hem niet ontwijken en vloog over hem heen. Tijdens het trans port naar het Asser ziekenhuis overleed de Fin. De Fransman liep een lichte hersenschudding op. Dat was het begtn van deze T.T.- races. Ook de Engelse rijder Frend vloog uit de bocht en raakte licht gewond. In de 500 c.c. kwam het even eens tot ernstige valpartijen. Het was op zichzelf een wonder, dat de massastart der 40 zware motoren zonder stoornis verliep. De triumph rijder Major H. J. Watts kwam echter door de glad heid van de weg met de Italiaan Guido Leoni zo onzacht met het wegdek in aanraking, dat beiden naar het Asser ziekenhuis moes ten worden vervoerd, beiden in shocktoestand. Leoni verliet later het hospitaal. Watts (een lid van het Engelse bezetlngsleger ln Duitsland) daarentegen had een hersenschudding en een gebroken zoals we schreven moest opgeven. Bell lag toen onbedreigd aan de kop. Het circuit werd echter vrij glad door een aantal regenbuien. Dientengevolge zakte de gemid delde snelheid van 138 km. tot 132 km per uur en dat laatste werd dan nog uitsluitend door Bell ge noteerd. De uitslagen van de 500 c.c. klasse over 20 ronden (330.72 km) zijn: 1. Bell (Engeland) Norton met een gem. snelheid van 132.4 km. per uur; 2. Nello Pagani (Ita lië) Gilera (130.3 km.); 3. West (Engeland) A.J.S. (128.7 km.). RENOOY WON IN DE 125 C.C. Onze landgenoot Dick Rennooy, de fabrieksryder van Eysink, won de wedstryd in de 125 c.c. klasse. Zyn gemiddelde snelheid bedroeg meer dan 98 km. Hy reed in een schitterende stijl. Met de regelmaat van een klok liep hij iedere ronde een tiental seconden op Pagani uit. Vooral zijn bochtenwerk was bewonde renswaardig zuiver. Zijn overwin ning is de eerste Nederlandse overwinning ln een internationale race ln de grote prijs van Neder land. DE UITSLAG. 1. Rennooy (Nederland)) op Eysink de 99, met een gemiddelde snelheid van 98.05 km.; 2. Pagani (Italië) op Mortal; 3. Hetaeman (Nederland) op Eysink. BELL WINNAAR IN 500 C.C.- KLASSE. Artle Bell, de eerste fabrieks- Tjonge die Belgen! Die hebben me daar valse bankbiljetten van fr. 1000 in omloop gebracht. Wie wel eens over de grens gaat en vaak met groot geld ln zijn zak rondloopt lette er op. De kenmer ken zijn; zacht papier, grof water merk en de beeltenis is ook niet best gelukt. We hebben het altijd wel gedacht: Van drukwerk heb ben ze daar nog geen kaas gege ten. Nee dat gaat in ons land beter. Heeft men warempel een tomatensoort gekweekt, die 20 vruchten per bos oplevert. We zijn blij dat we het weten. Eigenlijk is dat nog niks, want dr j Middelburg; ~K. Francke' te Oost- Harold Babcok, astronoom van de kapelle; K. Bouma te Ovezande; Tijdens de races. Sleutelen als je pech hebt! Onderwijs. TOELATINGSEXAMEN CHR. LYCEUM VOOR ZEELAND Bij het op 15, 16 en 26 Juni te Goes gehouden Toelatingsexamen 1948 voor de le klasse van het Chr. Lyceum voor Zeeland zijn ge slaagd: W. Veldhuijzen te Arnemulden; A. Walrecht te Biezelinge; B. Busch te Borssele; M. Barends, P. Bruggeman, N. van Dalsen, J. Davidse, G. Doekes, J. Dominlcusj W. Geluk, A. Heriaar, J. Kuzee, A. v. Liere, G. v. Muiswinkel, T. Pieterse, J. Scheele, A. SInke, H, Sinke, J. v. d. Vegt, M. Zacharlas- se, allen te Goes; B. v. d. Velde, Kamperland; J. de Jager, Kapelle; M. Smallegange, W. Vader en T. Vogelaar te Krabbendijke; L. Blok en L. Manneke te Krulnlngen; B. Dourleijn, W. v. d. Hofstede, J. Schot. Klaas v. Tuinen, allen te Mount Wilson sterrenwacht heeft, naar hij zegt, voor het eerst in de geschiedenis de magnetische kracht van de sterren gemeten. Hoe harder ze draaien hoe groter de kracht. Dus niet te veel meer naar de sterren staren! In oor- N." Meloen te Rilland; R. v. d. Putte. H. Steneker en E. Tange te Souburg; A. de Buck en B, de Nood te Veere; C. Vogelaar te Woensdrecht; H. Booy te Yerseke. Geëxamineerd werden 48 candi dates van wie er 6 zijn afgewe- Iog moet men bombarderen, zegt zetli zonder examen toegelatens men ln Frankrijk. De Colorado- F Rothuizen te Middelburg, kevers in Plcardië en Bretagne j^n candidate zal wegens ziek- hebben het ondervonden. Vliegtui gen hebben hen bestookt met ar- senicumpoeder. Alle kevers liggen nu op hun geel-zwarte rug. Eigen te in September examen afleggen en een andere moest om dezelfde reden van een examen voor dit jaar afzien. Ten aanzien van één ryder van de Norton motor ltd en is ook erevoorzitter van deze zo schuld. Maar nu nog lets an- candidaat is de beslissing aange- ders. Denkt U er om morgen met Anjerdag uw anjer te dragen? Als U nog geen kaart ln de bus vond, kunt U bij de winkeliers, die de Oranje-wimpels verkopen een los anjerembleem krijgen. En nu het toch over de verjaardag van Prins Bernhard gaat. Mor genavond spreekt Ir. P. T. S. Ot- ten, de tweede voorzitter van de N.I.W.I.N. over Hilversum II om 19.45 uur. Want onze jarige Prins enkel ooselopen Ziin toestand wijnnaar in de halve Mterklasse nuttige instelling. Hoera, de ge- enkel opgelopen. Zyn toestand (]pr TT m7, heeft in dezelfde1 meente Wouw gaat een snelvtr- klasse opnieuw een magistralekeersweg buiten het dorp aanleg- zege behaald. Hy won de 20 ron-gen_ We zijn verheugd met de wordt ernstig genoemd, Tenslotte kon in de zevende ronde de op dat moment vlak ach ter Bell op de tweede plaats lig gende Italiaan Massartai, die de leiding van de Engelsman wilde overnemen, zyn motor niet in be dwang houden. Hy liep een ern stige hoofdwonde en een hersen schudding op. 131 KM PER UUR IN DE 350 C..C. KLASSE. Frith, de winnaar van de T.T. I op het eiland Man, wist byna de den met een grote voorsprong. Het werd geen grote strijd tus sen de 8 Italianen op de Gilera's en Guzzi's en de Engelse fabrieks merken, doordat de nieuwe 4 cy linder Gilera, waarop Masserlni reed en waar men fiks bang voor was, na een val van deze ryder in de tweede ronde niet meer op toe ren kon komen en doordat Loren- zetti op Guzzl, die vervolgens Bell het vuur aan de schenen legde, automobilisten. We zaten daar ook eens klem! We hebben er altyd op gewacht en nu is le er. De schandpaal voor dronkelappen. In moderne vorm Is hij terugge keerd in Zevenbergen. Daar heeft het gemeentebestuur een „zwarte lijst" ingesteld, die in de café's wordt opgehangen. Die te veel drinkt wordt genoteerd. Vroeger was het degene die te weinig be taalde. houden. GESLAAGD VOOR EIND EXAMEN A, GOESE LYCEUM Aan het Goese Lyceum slaag den voor het eindexamen A: A. A, J. Verburg, Waarde; H. G. J. van Dijk, Dinxperloo; J. A. van Dijke, Colijnsplaat; C. M. Glerum, We meldinge; A. J. Hannewijk, Drie wegen; P. Speijkers, Nieuwdorp; P. Wisse, Waarde; H. Goergen, Middelburg; A. Burger, P. J. Dta- gemanse; J. Kloosterman, N. S. van Melle, M. J. Schipper en G. Verheule, allen te Goes en A. C. Koster, Yerseke. Afgewezen: één candidate. o DE BILT ZEGT: Buiig. Wisselende bewolking met en kele regenbuien, hier en daar ver gezeld met onweer. Aanvankeiyk matige, later vooral aan de kust tydelijk krachtig toenemende wind uit Westelyke richtingen. Koel weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1