THOMAS DEWEY, presidents-candidaat, BEHTLEY's GEWETEN jDrownciB&HVtt DE GELDSANERING IN DUITSLAND Wij „deden" Kopenhagen neg even. CHEFAROX belooft de communisten weinig goeds. Korte Wereldkroniek Vijf-mogendiiedenverdrag goedgekeurd. Erkenning van de Christelijke gedachte noodzakelijk. England-Spiel gaat uit de doeken. Verkiezingskoersen. Van aspirant-operazanger naar de politiek. Thomas Dewey, de 46-jarige candidaat der republikeinse partij voor het presidentschap der V.S., werd geboren te Owosse, een kleine stad in Michigan. Aanvankelijk van plan operazanger te worden, veranderde hij tijdens zijn opleiding te New York van gedachte en ging aan de Colombia-uni- versiteit rechten studeren. In 1926 werd hij aan de Ba- blikeins candidaat, die eehmaal Ue te New York verbonden, bij de verkiezingen voor het pre- waar hij in 1929 assistent werd -identschap verslagen is (in van de districtsprocureur. De- 1944 door Roosevelt), vtK>r een wey volgde deze in 1931 bij tweede maal tot candidaat be- diens aftreden op. 11 jaar later noemd. vatte hij weer een particuliere praetijk op, doch keek onderde- tf m nafer,„?^ 00 hand uit naar een politiekeVandeDberg evenals Taft en loopbaan j Stassen voor de derde stem- Het scheelde niet veel of hiimin£ ,zich, a,!s candidaat terug- was in 1938 tot gouverneur van Itrok ten behoeve van Dewey. wmd,i 111 z®tl aanvaardingsrede zei- Wendell Willkle ae Dewey, dat de verantwoor- v, <Jer reP"blikeinse j delijkheid en de mogelijkheid, .^f presidentschap die de partij ten deel waren ge- hif wera vallen, de grootste waren in de New Vnr1fn gouverneur van geschiedenis van de vrije rege ring. Hij verklaarde met trots Ernstig motorongeluk van Cor Wilders. Verraderlijke put onder puinhopen. Dewey betoogde verder, datCor Wilders, de 34-jarige oud- Donderdagmiddag stonden er de vrijheid slechts gered kan international, iinks-arbterspeler eruge schooljongens te kijken bij 't in het honkbalnegental van de- v„"3 zelfde club, is Donderdagochtend circa 8.30 uur het slachtoffer ge worden van een ernstig motor ongeluk. New York. In 1944 won hij het van alle mededingers bij de candidaats- benoeming, doch werd bij de verkiezingen door Roosevelt ge slagen. Nadat Dewey zijn benoeming het program van de republikein se partij te zullen ondersteunen. Ons doel is, aldus zeide Dewey, sterke en vrije Amerikanen te zijn in een vrije wereld van vrije mensen, die vrij zijn voor hun L j i j '»j 1 i iiiCihjC üj UI C V1 IJ £1|U V Uvl 11 Uil c -Lze -" i meninK Uit te komen, vrij om worden wanneer de vrije mensen van overal zich aaneensluiten, niet alleen materieel doch voor al ook geestelijk. De komende presidentsperiode zal de volma king van de eerste helft der twintigste eeuw inhouden. Tot nog toe is het een eeuw geweest van verbazingwekkende vooruit gang en verschrikkelijke trage die, beheerst door twee vrese lijke wereldoorlogen. „Wij moe ten pogen het beter te doen", aldus verklaarde Dewey. Na teruggekeerd te zijn in zijn hotel zeide Dewey tot de daar verzamelde menigte: „Wij zullen na 20 Januari beginnen met de grondigste schoonmaak in eigen huis te Washington welke ge ooit hebt meegemaakt. We zuilen het vertrouwen van het Amerikaanse volk in het woord van zijn regering en de integriteit van haar doelstellin gen herstellen". De bekende voetballer, die ge durende deze zomermaanden ln een tentenkamp te Bloemendaal verblijft en dagelijks op zijn motor naar Amsterdam komt, waar hij aan de Incasso-Bank werkzaam is, werd Donderdagochtend op de Zeeweg bij Bloemendaal door 2 militairen, die met een jeep pas seerden, ernstig gewond bij zijn zwaar beschadigde motor aange- werk van een bulldozer op de ter reinen van de verwoeste oude stad te Nijmegen, waar de zomerker mis zal verrijzen. Een der jongens stond op los zand, dat eensklaps onder zijn voeten wegzonk. Het bleek, dat de knaap terecht kwam in een 20 meter diepe put, die onder de ruï nes was verborgen. De jongen viel 15 meter diep, en bleef toen haken aan 'n dwars balk in de put. Onder deze balk was nog 5 meter diepte. De kermisreiziger Galen liet zich aan een touw in de put zak ken en slaagde erin de knaap, de Amerikaanse zending voor Nederland. De „Noordam" zal vandaag uit New York naar Rotterdam vertrekken met een lading van ongeveer negentienduizend kilo hulpgoederen, afkomstig van de Amerikaanse hulporganisa tie „United Service" en bestemd voor verdeling over geheel Ne derland. Een groot gedeelte van deze partij bestaat uit giften van Amerikaanse kerken en organisaties voor personen en Nieuwe incidenten. In Indië hebben zich nieuwe incidenten voorgedaan. Nadat kortgeleden de Neder landse afgevaardigden te Djoeja werden gehoond, geslagen en bespuwd, hebben republikeinse benden thans een overval ge- organisaties in Nederland, waar-1 daan op de trein BataviaBan- mede correspondentie voerd. is ge troffen. De gewonde die met een I 10-jarige J. Smits, uit zijn nete- diepe hoofdwonde, een sleutel beenfractuur en zware hersen schudding had, is door de militai ren met hun jeep naar een zieken huis te Haarlem vervoerd. Zij veronderstellen, dat Wilders door een nog onopgehelderde oor zaak tegen een boom is gereden. Zijn toestand is vrij bevredigend. lige positie te redden. De jongen had een zware beenbreuk en een ernstige hersenschudding. Hij werd naar het Wllhelmina ziekenhuis overgebracht. Onder de ruïnes van de oude stad zijn meer van deze oude put ten te vinden, welke dateren van eeuwen her. verzekerd in zijn hotel aan een enthousiaste menigte mede: „Wanneer ik tot president ver kozen word, zullen op de be- taalsrol der regering geen com munisten meer voorkomen". De benoeming van Dewey be tekent een breuk met de tradi tie der partij. Voor het eerst in de geschiedenis is een repu- ting, Dieuwe ideeën te ontwikkelen, vrij om openbaar te maken wat zij geloven, vrij om zich van de ene plaats naar de andere te begeven, vrij in de keuze van hun werkzaamheden, vrij om de beloning voor hun arbeid te kiezen en te gebruiken, vrij om God te dienen naar eigen opvat- Zeeuwse boeren terug uit Zweden. Als slot van een uitstekende excursie. (Van een bijzondere verslaggever). Do Zweedse excursie is weer Bij Padborg verlieten we De- afgelopen en Uw verslaggever nemarken en waren we weer in is weer aan zijn zijn dagelijkse Duitsland. Dinsdagavonds om elf taal: begonnen. Aangezien ik uur stapten we in Goes uit de over de heenreis het een en trein, opgewacht door een ver ander heb verteld, zal ik over heugde echtgenote, de terugreis kort zijn. Met een algemeen overzicht besluit ik dan mijn reiservaring. Om ongeveer 11 uur vertrok ken we uit Malmö om na een prachtige tocht over de Sont, eerst nog even Kopenhagen te „doen". Het Parijs van het Noorden. En we hebben Kopenhagen „gedaan". Onder leiding van een gids reden we in bussen de prachtige stad door. die de naam „Parijs van het Noorden" met ere kan dragen. Voor het Ko ninklijk paleis stond de wacht met de bekende berenmutsen, wat ons in de warmte nu niet direct een pretje toescheen. Kopenhagen's beeld wordt bij na beheerst door de vele kerken, die met hun koperen daken bui tengewoon opvallen. Kopenhagen heeft ruim een millioen inwoners wat ruim een kwart van de gehele Deense be volking uitmaakt. Onze gids wees ons vol trots op de talrijke standbeelden, die een waarachtig beeld geven van de geschiedenis van dit kleine land. Wat mij sterk opviel, was. dat men we merkten het bij het winkelen zeer gesteld bleek te zijn op de rest van onze Zweed se kronen. Ook kon men niet al tijd met het. Deense geld te recht en dit geeft de buitenlan der een merkwaardig idee over de Deense valuta. Na 's avonds nog het grote park Tivoli te hebben bekeken de Kopenhaagse massa zoekt hier het vertier vingen we om middernacht de thuisreis weer aan. 's Morgens half vijf passeerden we de Kleine Belt. De grondsoort in Jutland schijnt niet van een al te beste kwaliteit te zijn, want vanuit de trein zagen we de gewassen in lage stand en ook de kleine hofsteden vijzen op lager wel vaartspeil. - ,—iedeiinsr. advert.) beschermt uw maag, yormi géén nieuw, maagzuur. Feuilleton. Terugblik. De excursie is uitstekend ge slaagd, ondanks de lange dagen die we hebben moeten maken. De Zeeuwse boeren hebben op het Zweedse terrein veel kunnen bruksförbund (Zweedse land- bruksförbund (Zweedse land- bouwmaatschappij) en speciaal de leider Ljungman dankbaar voor het getoonde. Van deze excursie, die door geen enkele moeilijkheid werd verstoord, zullen zij voor de ei gen bedrijven profijt trekken, dat staat wel vast. o Uurlonen volwassen mannelijke arbeiders. Het C.B.S. publiceert de vol gende indexcijfers voor de uur lonen volgens regelingen van volwassen mannelijke arbeiders (Juni 1938—Juni i939 100) In 1940 werd op 30 Juni in gemidd. 24 takken van nijver heid betaald 105.1. In de land bouw (akerbouw en veehoude rij) 110.7 en in de nijverheid en landbouw 105.9. Op 31 Mei 1948 waren deze cijfers resp. 174.7, 258.6 en 186.4. Het cijfer van de land houw'onen per 31 Mei is zeer voorlopig. O De besprekingen op Rhodos. Volgens een persmededeling van het hoofdkwartier van Graai Bernadotte zijn de bemiddelaar en zijn staf thans doende voor stellen te formuleren ter bevor dering van een vreedzame rege ling van de toekomstige situatie in Palestina. Men hoopt deze voorstellen binnen enkele dagen te kunnen voorleggen aan de A- rabische liga en de joodse auto riteiten in Palestina. De Londense Times oordeelt de vooruitzichten voor een Joods- Arabische conferentie op Rhodos niet hoopvol. „De voortdurende activiteit van Joodse terroristen, aldus het blad, betekent, dat de Israëlitische leiders naar de vre desonderhandelingen gaan met een pistool in de rug, dat dreigt af te zullen gaan wanneer zij concessies zouden doen." door PAUL TRENT. „Kom, ga in de oude bekende stoel zitten. Ik zal je wat whisky geven." „Neen, dank je." „Misschien is het ook niét goed voor je. Ik zal liever een paar eieren voor je koken. Her inner je je mijn koffie nog? Ik heb er nog altijd slag van, om die te zetten." „Ja, maar ik kan niet blijven. Kijk ik er eens uitzien." „Als je wat gegeten hebt, rioet je een warm bad nemen. Je kleren zijn niet veel, dat is zeker. Ik ben de laatste tijd wat dikker geworden, en mijn goed zal je nu net passen." Glyn verdween en zodra hij weg was, kon Clive zich niet langer goed houden. Hij leunde voorover en verborg zijn gelaat in zijn handen. Weldra herkreeg hij echter zijn zelfbeheersing. Hij stond op en liep met wan kelende tred naar de deur en deed die open. Zou hij kunnen ontsnappen? Nog een paar schreden en hij werd beet gepakt. gauw op de rustbank liggen" en hij trok Bentley weer mee naar de zitkamer. „Zie zo", zei hij, „blijf nu liggen, totdat ik alles klaar heb. Wel, je bent half uitgehongerd", en Bentley had nu niet langer de kracht noch het verlangen om tegen te stribbelen, Een paar minuten later ver slond hij letterlijk alles, wat Glyn voor hem neer had gezet, maar deze deed, alsof hij het niet bemerkte. „Ziezo", zei hij na een paar minuten, „nu moesten we nog even een sigaar opsteken. Ik heb juist nog wat bijzonder goede in huis." Bentley nam de sigaar aan. Maandenlang had hij geen goede sigaar geproefd. „Nu een glas spuitwater met een klein scheutje whisky en een warm bad en dan naar bed. We kunnen morgen wel pi-a ten", zei Glyn. „Dick, je bent meer dan goed voor me. Ik schaam me werke lijk. Ik heb het gevoel, alsof ik een klaploper ben." „Klaploper? We zijn vrien den." Intussen had hij een grote ke tel water op het gasstel gezet en nu vulde hij een rond zin ken bad, haalde pyama's en bad handdoeken te voorschijn en zei, terwijl hij weer naar zijn zitka mer terugkeerde: Roep het mij „Neen, je bent hier en je w blijft hier!" riep Glyn op ge-1maar toe, als je nog wat nodig strenge toon uit. „Man, je kunt hebt." bijna niet op je benen staan. Ga „Ik zou me graag ook nog een van de meest besproken onderwerpen gedurende de laatste dagen, heeft tweeërlei gevolg gehad. De eerste reactie was, dat de verhouding tussen Rusland en de Westerse mo gendheden werd verscherpt. En de tweede, dat de Russische regering, die zieh de laatste maanden totaal onhandelbaar toonde, nu tot andere gedach ten is gekomen en plotseling tot het voeren van onderhan delingen bereid bleek. Volgens latere berichten is thans de verhouding hoogst ge spannen. Oost-Duitsland krijgt een eigen valuta en de Rassen pogen de geallieerden uit Berlijn weg te werken. Wat volgens ge neraal Clay alleen mogelijk zal zijn door een oorlog. Wat de geldsanering zelf betreft, de Westelijlke gealli eerden hebben begrepen, dat dat de toch al bijna waardeloze mark van Oost-Duitsland nog verder zakt. Het is dan ook volkomen logisch, dat Rusland de grens hermetisch gesloten houdt om verdere ongelukken tc voor komen. Het onaangename voer Rus land is, dat het deze moeilijk heden aan zichzelf, aan zijn eigen halsstarrige houding te danken heeft. Maar het moet nu wel van de nood een deugd maken en zo heeft Sokolofski. de Russische bevelhebber, die tot nu toe op critieke momenten altijd afwezig was, laten weten, dat hij tot onderhandelen bereid een eerste voorwaarde voor is. het herstel van Duitsland een I Het heeft de aandacht ge- gezonde .valuta is. trokken, dat Rusland zich te- De Sowjet-Unie weigerde gelijkertijd bereid verklaarde, hieraan mede te werken, waarop de Westelijke mogendheden besloten door te zetten. Het gevolg is geweest, dat Duitsland momenteel een land is met twee valuta's, waardoor Rusland in niet geringe moei lijkheden dreigt te geraken Want het spreekt vanzelf, dat de smokkelaars op hun post zijn en de waardeloze mark van het Westen binnen de Russi sche zone onder dak trachten te brengen. Met het resultaat in Oostenrijk met de Amerika nen en de Britten over d e vrije scheepvaart op de Donau te spreken. Tot nu toe werd, wat dit be treft, steeds een beslist afwij zende houding aangenomen. De toekomst zal leren of Rusland inderdaad bereid is een andere koers in te slaan, of dat we hier met een politieke manoeuvre, een onderdeel van de „koude oorlog" te doen heb ben. Het eerste is niet onmoge lijk. Een systematische politiek van obstructie heeft langzamer hand de gehele wereld in een natuurlijke afweerhouding te genover Rusland gebracht. Met het gevolg, dat de plannen in zake de militaire samen werking tussen Amerika en de Beneluxlanden veel snel Ier. zijn gevorderd, dan anders misschien het geval zou zijn geweest. Er wordt nu naar gestreefd op het vasteland van Europa een bruggehoofd te vormen groot genoeg om in tijd van nood een veilige landing van voldoende Amerikaanse troepen te verzekeren. Hiervoor zijn in de eerste plaats nodig de personele krachten die door de Eu- ropeese landen geleverd zullen moeten worden. Voor de aan schaffing van de nodige m a- t e r i a 1 e n, waarvoor enorme bedragen nodig zijn, zal de hulp van Amerika niet gemist kunnen worden. Het is te verstaan, dat der gelijke plannen, die Amerika veel dichter bij Europa bren gen, Rusland niet onberoerd laten. En het zou niet te ver wonderen zijn als het uit zelfbe houd zich meer tot samenspre- king geneigd toonde, dan ae laatste tijd het geval was. Het ontmoedigende hierbij is echter, dat de machts middelen een zo grote rol spe len en niet de vragen van recht en gerechtigheid. De Eerste Kamer heeft Donderdag het vijf-mogendheden-ver- drag goedgekeurd. Alleen de communisten en de heer S ch n e i - der (K.V.P.) stemden tegen. In zijn antwoord betoogde Minister van Boetzelaar dat alles afhangt van de geest, waarin het verdrag wordt uitge voerd. Al is de christelijke ideolo gie in het verdrag niet vermeld er is geen twijfel aan, dat onze Regering het zal uitvoeren in christelijke ootmoed, in het be sef, dat al het werk zonder Gods zegen tot mislukking gedoemd is. Daarom was spr. het van heler harte eens met de door baron van Voorst tot Voorst (K.V.P.) ingediende motie, waarin wordt uitgesproken, dat in verdragen en internationale overeenkomsten, welke beogen de grondslag te vor men van de bescherming van de rechten van de mens, de erken ning van de Christelijke gedach ten noodzakelijk is en de regering wordt uitgenodigd, bij het sluiten van verdragen en het aangaan van overeenkomsten, als vorenbe doeld, met ernst daarnaar te streven. De minister bestreed de heer Schneider, dat zijn departement geen aandacht heeft voor het christendom. Wel gaf hij toe, dat het ver drag „voor Nederland niet ten volle bevredigend" is, vooral wat genoemde prae-aembuïe betreft, doch uiteenlopende gevoelens moesten door concessies worden overbrugd. Het pact is niet bij uitstek militair, economisch of cultureel, doch vormt een eerste stap naar een eigen groepsformatie van W.- Europa, voortgekomen uit een ge- j meenschappelrjke besehavingsbo- - dem en is géén „nieuw hoofdstuk der anti-Sowjetpolitiek" zoals de 1 communist van Santen had be weerd. Het verdrag wil juist het ver trouwen vergroten. Duitsland zal alléén worden toegelaten wan neer volstrekt zeker is, dat het geen aanvalspolitiek zal kunnen of willen voeren. De grootste tocht in de geschiedenis van ct< kustsi, vd- krachten van de Britse marine begon deze week met een be zoek aan Vlissingcn. De tweede flotille motortorpedoboten voor (ie Walcherse kust op weg naar Vlissingen vanwaar ze, zoals wij gisteren schreven, een reis zullen maken naar Amsterdam, Wilhelmshaven, Kiel en Stockholm. even scheren", antwoordde zei ze toen en nam het deksel Bentley, en Glyn bracht hem van de schotel met spek en eie- een veiligheidsscheermes. I ren af. Een half uur later sliep Clive Toen bemerkte Bentley eerst, leeds en Glyn stapte zachtjes wat een honger hij had en bei- naar binnen en pakte zijn kle- de mannen gebruikten zwijgend ren op. Hij kon ze moeilijk in de hun ontbijt, terwijl Sara hen haard stoppen. Hij pakte ze dusmet stralend gelaat bediende, stevig in en legde ze om de! Op een wenk van Glyn ging hoek van de deur. Nog niet te-1 ze nog wat meer klaar maken vreden sloot hij, voor hij naar! en verscheen weldra met een bed ging, Bentley's kamer aan nieuwe schotel, de buitenzijde af. Eindelijk was hun eetlust be- „Als ik mij versliep, mocht hij j vredigd en gingen zij tegenover morgenochtend eens weglopen",elkaar in een leuningstoel zit- zei hij by zichzelf. ten. Hij werd echter reeds om ze-„Er staan nog een paar pijpen ven uur wakker en Bentley, van jou in het rek", merkte sliep nog vast. Glyn zocht daar-j Glyn op, en zij gingen daarom op een pak van zich uit en leg-1 een tijd lang zitten roken, cit, er ook een stel onderkleren! Bentley's ogen dwaalden bij. Toen ging hij in zijn kamer I nieuwsgierig de kamer rond. rustig zitten wachten, totdat zijn - Het leek, alsof hij uit een vrese- vriend wakker zou worden. lijke droom was ontwaakt en hij Het was al tien uur voor hij rilde bij de gedachte, dat hij enige beweging hoorde en een weer tot zijn oude werk terug kwartier later trad Bentley de zou moeten keren, zitkamer binnen. I „Ik heb over je zitten den- nik voel me, alsof ik een an- ken", begon Glyn „en ik was der mens ben, maar benieuwd of je anders was dan ,Het ontbijt is klaar", viel vroeger. Je hebt een moeilijke Glyn hem gauw ln de rede, „en tijd achter de rug. Heb je er ik heb altijd de oude Sara nog", j iets uit geleerd?" Op dat ogenblik kwam Sara' „Heel veel", antwoordde Bent- binnen met een schotel, maar ley rustig. „Ik heb Londen van bleef staan bij het zien van de ongunstige kant leren ken- Clive. nen." .Lieve tijd, is u dat, meneer „Maar ben je zelf veranderd? Bentley? Ik ben blij u te zien!"' Ja vindt het toch wel goed, dat riep zij uit en veegde haar hand ik mij vrij uitspreek?" duchtig af aan haar schort, voor I „Dat heb ik altijd het liefst." ze die Clive toestak. (Wordt vervolgd.) .Het is net weer als vroeger", Schreieder c.s. voor enquete-commissie. Het „England-Spiel" wordt ook door de parlementaire enquete- commissie onderzocht, heeft Mr L. Donker, voorzitter dier com missie in een radiospeech mee gedeeld. Met de verhoren is reeds een aanvang gemaakt. Binnenkort znilen ook ver schillende Duitsers, die zich met dit sinistere spel hebben bezig gehouden, zoals Schreieder en Giskes, worden verhoord. Men kan er zich dus van verzekerd houden, dat de commissie al het mogelijke zal doen om in dit op zicht klaarheid te verschaffen, zo zei mr Donker. Mr Donker deelde nog mede, dat de verhoren over ze# van de vijftien in het enquete-besluit ge noemde onderwerpen, die onder zocht moesten worden, omstreeks September a.s. beëindigd zullen zijn. De publicatie van deze ver slagen kan tegen het einde van het jaar tegemoet worden ge zien. De zes onderwerpen zijn: de wisseling van het opperbevel in 1940; het vertrek van de rege ring naar Londen; de opvattin gen over het voortzetten van de oorlog; het aftreden van Jhr De Geer; zijn terugkeer naar Neder land; en als zesde punt: de ge voerde financiële en economische politiek. o Vice-commandant van Irgoen gearresteerd. Men verneemt dat de vice- commandant van de Irgoen, Itzhak Meridor die onlangs uit een Brits interneringskamp in Kenia is ontsnapt, door de po litie van Israël is aangehouden. Met de verkiezingen in zicht vormt zich dagelijks op de beurs een open hoek in de politieke fondsen. Hier volgen de noteringen van Woensdag. De vorige koers betreft de ze telverdeling volgens de huidi ge samenstelling. K. V. P. P. v. d. A. A. R. C. P. N. C. H. V. V. D. St. Geref. Weiter Handel kalm. Omzetten klein. v.k. thans 32 31 a 32 29 26 a 27 13 14 a 15 lü 9 a 10 8 c.a. 9 6 8 a 9 2 niet geno*. 2 a 3 In Portugal heerst een hitte golf. Donderdag werd in Lissa bon een temperatuur geregis treerd van 38 graden Celsius in de schaduw. doeng. Met het resultaat, dat vijf mensen werden gedood en acht gewond. Deze jobstijding werd onmid dellijk gevolgd door een bericht van Aneta „uit betrouwbare j bron", dat bij het plaatsje Tjiali I vijf Nederlandse soldaten wer- den gedood. Zo wordt de ve Kieslijst steeds 1 groter. Het bloed van onze jongens blijft vloeien. Maar onze regering blijft on- I derhandelen. En inplaats dat het roversnest te Djoeja wordt uitgeroeid, mo- I gen onze soldaten voor de hoofdman van de benden het j geweer presenteren. Hieraan MOET een einde ko men. DIT is het, iaat de kiezers op 7 Juli duidelijk moeten uitspre ken. De Partij v. d. Arbeid moet niet opnieuw de gelegenheid krijgen, haar gevaarlijke poli tiek voort te zetten. Koude funest voor oesterlarven. De week moet dan nog door de Kroon worden goedgekeurd, ais gevolg waarvan het provinciaal perso- koude die einde vorige neel bepaalde uitkeringen veel en begin deze week later ontvangt dan de rijksamb- heerste en de temperatuur al lerminst zomers maakte, deed ook de temperatuur van het Scheldewater dalen tot 16.8 gra den celsius. Deze temperatuur is te koud oor de uitkomende oesterlar ven en het aantal uit 100 liter water getelde larven vermin derde dan ook snel van 480 tot 49105. Het tijdstip van maxi male larvenproductie dat 1 Juli verwacht werd, zal dan ook wel enige weken achteruit gesteld moeten worden. De eerste da gen is nog geen broedval te wachten. Rijksvergoediag provin ciale stoombootdiensten. Ged. Staten hebben de leden der Prov. Staten doen toekomen ter kennisneming een afschrift van de èp 1 Mei j.l. door de mi nister van verkeer en water staat genomen beschikking in zake de vergoeding door het Rijk van het door de provincie Zeeland op de exploitatie van de veren op de Wester Schelde te lijden verlies en inzake het toezicht op de exploitatie van die veren. De veerdiensten moeten wor den ingericht en uitgeoefend geheel tot genoegen van de mi nister. Voor het uitoefenen van toezicht op de inrichting en ex ploitatie wordt aangewezen de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de direc tie Zeeland, aan wie alle voor stellen moeten worden gedaan en die alle mededelingen moet ontvangen. Het vervoer op de veerdien sten van voertuigen, personen en handbagage geschiedt koste loos, behalve indien gebruik wordt gemaakt van nader aan te geven verblijven aan boord of indien overvaarten buiten de geldende dienstregelingen moe ten worden gedaan, in welke ge vallen met goedkeuring van de minister betaling kan worden gevorderd. Tot het verkrijgen van de ver goeding voor het exploitatie verlies moet telken jare door het provinciaal bestuur door tus senkomst van de hoofding.-di- recteur worden overgelegd een berekening van dit verlies. Op verzoek kunnen aan de provincie maandelijks schotten worden verleend. tenaren. Ged. Staten willen hierin ver betering brengen en stellen de Prov. Staten voor hen te mach tigen om, indien door de rege ring verdere maatregelen wor den getroffen tot verbetering van de financiële positie van 't rijkspersoneel, anders dan door het brengen van wijzigingen in de wedde-normen, aan het provin ciaal personeel voorschotten te verstrekken in de daarvoor in aanmerking komende omstan digheden. Nadelig slot provinciale rekening 1946. Ged. Staten hebben thans de rekening der provinciale in komsten en uitgaven over 1946 ter vaststelling aan de Prov. Staten aangeboden. De ontvangsten bedragen f 16.579.247,27 en de uitgaven f 17.343.219,92, alzo een na delig slot van f 763.972,65. Leveringsvoorwaarden voor mosselhandel. STRENG TOEZICHT OP DE KWALITEIT. Zoals algemeen verwacht werd is de prijs voor de mosselen enigszins teruggebracht. De kwe kers zullen contant ontvangen f 4.60 per ton. De handelaren be talen f 5.20 per ton, waarbij 1 ton gelijk wordt gesteld aan 1/7 kub. meter. Er zal streng worden toege zien op de kwaliteit. Er is slechts één kwaliteit, de kwa liteit BI, z ijndede eerste soort mosselen. Alleen voor inlegge- rijen kent men nog een extra kwaliteit, de kwaliteit B. Aan het verwateren van mos selen moet de meest mogelijke zorg worden besteed. Als aan- voerhavens zijn aangewezen: Bruinisse, Tholen, Bergen op Zoom en Yerseke. De haven Baalhoek is dus vervallen. Mosselen kunnen worden ge ëxporteerd naar alle landen waarmede Nederland een han delsovereenkomst heeft afge sloten. Voor de export naar Bel gië gelden beperkende bepalin gen. De export naar België en voor- i Frankrijk kan direct beginnen, evenals de levernig aan de in legerijen. Gerekend wordt dat Voorschotten provinciaal de verzending naar Engeland personeel. ongeveer eind Juli zal aanvan Tot heden is het zo, dat ver beteringen in de salarispositie van het provinciaal personeel eerst kunnen worden aange bracht, nadat de Prov. Staten besloten hebben tot het nemen van gelijke maatregelen als het Rijk die treft voor het rijksper- loneel. Het betreffende besluit verd. gen. Dat het voor een mosselkwe ker zaak is, mosselen aan de markt te brengen, die aan al deze eisen voldoen, blijkt uit het feit, dat men de bepaling heeft opgenomen, dat afgekeurde mosselen, toch zullen worden beschouwd als normaal gele- Studieconf eren tie C. N. V. Geen ongemotiveerde experimenten bij werkclassificatie. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft te Utrecht deze week een eendaagse studie conferentie gewijd aan het on derwerp „Werkclassificatie". De penningmeester van het C.N.V., de heer J. H. Wernsen, gaf aan de hand van een aantal schema's een theoretische en technische uiteenzetting van dit onderwerp. De taak der vakbeweging schetsende, wees spr. er op, dat deze nauwkeurig de ontwikke ling op dit gebied zal moeten volgen en zal moeten waken, zowel tegen ongemotiveerde ex perimenten als tegen een kwasï- behandeling, uit motieven, ge richt op Ioonsherzienïng. De ontwikkeling van ons be drijfsleven heeft een stadium bereikt, waarin deze vraagstuk ken moeten worden aangepakt. Voor de verdere industrialisatie van Nederland is dat van groot gewicht, zo meende spr. Komende tot een aantal cri- tische opmerkingen, zette spr. uiteen, dat de bedrijfspsycholo gie in haar toepassing dreigt te worden een „zielkunde zonder ziel". Door de volledige „doorlich ting" van de arbeider en zijn waardering op economische waarde krijgt men in verfijnde vorm terug het „arbeid is koop waar" Het ethische tekort op sociaal en economisch gebied, dat zich uit in de aanbidding van de productie en het betitelen van bedrijfseconomie als een weten schap van het „sparen" waar door het winstmotief sterk op de voorgrond treedt zal op de duur tot angstwekkende ge volgen leiden, aldus spr. Hij besloot: „Alleen in een vernieuwde samenleving, waarin het Chris telijk geloof Zijn normen kan stellen, kan men zonder grote vrees deze toekomstige ontwik keling tegemoet zien."

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2