Masaryk schreef een brief aan Stalin Verzachtende maatregelen be'asting- invordering. Prettige samenwerking op de Z.E.T.O. Het assiirantie-bemiddeiiiigsbedryf. NIEUWS De politieke strijd. Egyptische Spitfire be schiet vliegtuig van Ver. Naties Trnman rivaal van Dewey. Vandaag T.T. in Assen. Straatverlichting Oude Vlissingseweg moet verbeterd worden. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 26 JUNI 1948 „Houdt op met sowjetisering van mijn land". W; SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Voi%t- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 982 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes en Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen. Op- co ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.21 u., onder 21.04 u. Maan op 0.24 u., onder 10.13 a Hoogwater Zondag 27 Juni: Vlissingen: 4.56 u. 1.84 m., 17.58 u. 1.64 m. Wemeldinge: 7.33 u. 1.64 m., 19.50 u. 1.38 m. Nog altijd zijn er velen, ook in Christelijke kringen, die er min of meer prat op gaan, dat zij niet aan politiek doen. Zij kunnen, naar zij menen, hun tijd beter gebruiken. De politiek, och, dat is een zaakje voor liefhebbers en dan nog in de eerste plaats voor men sen, die daardoor voor zichzelf iets hopen te bereiken. Betere kansen bij een sollicitatie b.v. of een zetel in een besturend of vertegenwoordigend college. Sommigen gaan zelfs verder, en oordelen dat de politiek ei genlijk min of meer een ver dacht zaakje is, waar men zich maar liever buiten moet houden. En dat doen ze dan ook. Zij lezen hun krantje, behalve natuurlijk hoofdartikelen e.d., roken hun pijpje en critiseren voorts alles wat er gedaan of ook niet gedaan wordt. Zij doen niet aan politiek. Ja, dat menen ze. Maar de werke lijkheid is anders. Door niet aan politiek te doen, hebben vele Christenen in Duits land er ongewild aan meegewerkt dat Hitier en consorten hun god deloze plannen konden uitvoeren. Door niet aan politiek te doen, versterkt men de positie van communisten en socialistendie wél op hun post zijn en die daar door een onevenredig grote in vloed uitoefenen. Met dit te constateren, is uit de aard der zaak niet ontkend, dat het politieke bedrijf ook zijn minder aangename kan ten heeft. Dat de practijk niet altijd klopt met de leuzen, die worden aangeheven. Dat er in derdaad mensen zijn, die de po litiek misbruiken om voor zich zelf iets te bereiken en die, zodra blijkt dat voor hen de kan sen verkeken zijn, er de brui aan geven. Inderdaad: het is inde politiek ook in de Christelijke politiek, niet alles goud wat er blinkt. Ook dit menselijk bedrijf is en blijft met zonde besmet. Ook bij de politieke-actie blijft het altijd nodig te bidden, dat wij al ons leven, gedachten, woorden en werken alzo schikken en richten, dat de naam des Heeren om on- zentwille niet gelasterd, maar ge ëerd en geprezen worde. ]"Noor dit te erkennen is ech- ter de kwestie waarom het hier gaat, niet beslist. Hier gelden andere, hogere motieven. Dit blijkt al dadelijk als we er op letten hoe Gods Woord ons leert, dat God zelf bemoeienis met de politiek wil hebben. Mozes is leider van het Joodse volk geworden en heeft zich be moeid met de Egyptische poli tiek op Gods bevel. Als Mozes later hoofden des volks aanwijst, en mannen die hem in de regering terzijde kun nen staan, dan geschiedt zulks in goddelijke opdracht. God zelf verwekt de richters, die in Zijn naam het volk regeren. Als Israël van Samuel een ko ning vraagt, gelijk alle' andere volken hadden, wordt het motief dat hun daartoe drijft, afgekeurd, maar dan wijst God zelf de man aan, die koning zal zijn over Zijn volk. Kores, de heidense koning, wordt door God genaamd: „Mijn herder, wiens rechterhand Ik vat om de volkeren voor zijn aan gezicht neder te werpen". En om niet meer niet te noe men: in de brief aan de Romei nen worden de gezagsdragers uitdrukkelijk genoemd, machten van God geordineerd; dienst knechten Gods. aar zo de zaken staan, daar kan er geen sprake van zijn, dat de politiek een min derwaardige of een onverschil lige zaak zou zijn, waarmee we ons naar believen al of niet be moeien. Die bemoeienis zal niet altijd en overal dezelfde zijn. In dicta toriaal geregeerde landen zijn de verhoudingen anders dan in een land met een constitutionele regeringsvorm als het onze, Waar aan het volk bij de samen stelling van de volksvertegen woordiging en indirect van de re gering, een belangrijke taak is gegeven. DE DOOD VERKOZEN BOVEN DWANG- Het Parijse blad „Combat" publiceert volgens het Parool „onder reserve" de tekst van een brief die Jan Masaryk voor zijn zelfmoord aan Stalin heeft gezonden. Een Russisch kapitein, verbonden aan de Generale staf te Moskou, Iwan Krylow genaamd, heeft het afschrift van de brief, die volgens gewoonte onder de leden van het Politbureau circuleerde, aan de wereldpers overhandigd, na met Moskou te hebben gebroken en naar het Westen te zijn gevlucht. In de brief, geschreven op 9 Maart in het Czerninpaleis te Praag, schrijft Masaryk, dat het altyd ztfn streven is geweest, de buitenlandse politiek van Tsjecho- Slowakye in overeenstemming met de belangen der Sowjet-Unie te voeren. Toen de jongste politieke crisis uitbrak, wilde hij Masaryk de persoonlijke mening van Stalin ten aanzien van de eisen der Tsje- Gisteren is een vliegtuig van de V.N., bestuurd door kolonel Martin van de Amerikaanse legerluchtmacht, viermaal door 'n Egyptische Spitfire beschoten. Het V.N.-vliegtuig was wit ge schilderd en droeg duidelijke kentekenen. Het voerde een landing uit bij Negba in Zuid- Palestina. Kolonel Martin liep geen verwondingen op. Door het hoofdkwartier van Ber-nadotte op Rhodos is bij de Egyptische regering een protest ingediend. Een ander protest is gezonden aan de Joodse autoriteiten naar aanleiding van een mededeling van de chef-waarnemer in Pale stina, de Zweedse kolonel Bonde, dat aan waarnemers toegang geweigerd is tot een gebied bij Nathanya (tussen Haifa en Tel Aviv) tijdens een incident al daar op Maandag j.l. o - Dc Belgische konings kwestie. Pirenne, de secretaris van Ko ning Leopold, die aan de vorst te Pregny verslag heeft uitge bracht over de besprekingen in de kabinetsraad, is Donderdag in Brussel terug gekeerd. Hij heeft des avonds en ook gister morgen een onderhoud gehad met Spaak, de Belgische premier. Naar Pirenne tegenover jour nalisten verklaarde, zou waar schijnlijk na afloop van de ka binetsraad van Vrijdagavond een officiële verklaring over de ko ningskwestie door de regering worden afgelegd. Na de Kabinetsraad van gister avond Is medegedeeld, dat de re gering een schrijven van de ko ning heeft ontvangen, waarin Le opold zegt, dat verkiezingen niet in staat zijn in een probleem, dat de koninklijke prerogatieven raakt de wil van het volk uitdruk king te verlenen. Daarom is hij er voorstander van, dat een volks raadpleging wordt gehouden, die zal steunen op een wet. Indien deze volksraadpleging geen overduidelijke meerderheid opleverde ten gunste van zijn te rugkomst zou hij aftreden. Indien de meerderheid van het volk hem evenwel gunstig gezind was, zou hij van het parlement verwachten dat het een einde maakt aan de crisis. Naar van betrouwbare zijde na der werd vernomen, hebben zowel de socialistische als de katholieke ministers het schrijven van de ko ning ter kennisgeving aangeno men en zouden zij niet bereid zijn gevolg te geven aan het daarin vervatte verzoek, o Nederlaag voor Canadese regering* De eerste socialistische rege ring van Canada heeft een ne- chlsche communisten vernemen. Stalin zond hem een vriend schappelijke brief en stuurde Zo- rln, de Russische ambassadeur in Praag, naar de Tsjechische hoofd stad, die hem uiteenzette, dat er bij wijze van voorzorgsmaatregel In Praag een sterke regering moest komen, die volledig trouw moest zijn aan de geest en de let ter van het Russisch-Tsjechlsche verdrag van bondgenootschap. Zo- rin vertelde, dat Stalln een onbe perkt vertrouwen In Benesj had, evenals ln hem, Masaryk, maar dat het Tsjechische parlement vol verraders en gezworen vijanden van de Sowjet-Unie zat, die een staatsgreep wilden organiseren. Met nadruk werd verzekerd, dat de eisen van de communisti sche partij in geen geval neerkwa men op de volledige Sowjetisering van het land. Masaryk legde zich neer bij de argumentatie van Zorin en begaf zich naar Benesj, die hij er toe kon brengen een nieuwe regerings formatie onder Gottwald toe te staan. BELOFTEN VERBROKEN. Masarijk schrijft dan, dat hij al spoedig inzag, dat de communis tische partq niet voornemens was haar gedane beloften na te ko men. Men begon mensen te arres teren, wier enige misdaad was, dat zij voor de oorlog het commu nisme hadden bestreden. In zijn eigen ministerie heerste een comi té van actie, annuleerde zijn be slissingen en gaf bevelen aan zijn ambtenaren. a De vrijheid bestond niet meer in Tsjecho-Slowakije; zij was ver vangen door de dictatuur van een party. Vele zijner vrienden verwe ten hem, dat hy dit regiem had helpen installeren en zelfs Benesj verweet hem, dat hy het oor had VOOR DE ZONDAG 2UMch. „Wij ook zeiven, zuchten in ons zeiven...." Rom. 8 23 m.g. Niets ter aarde biedt ware vrede en blijdschap des har ten. Door de vreugde der we reld schreeuwt de smart, om dat het leven één worsteling is met de dood. Ook uit de onbewuste creatuur stijgt een zucht naar omhoog; zij zucht in hope, ééns vrijgemaakt te zullen worden van de dienst baarheid der verderfenis, waaraan zij, om onzer zonden wil, onderworpen is. De ganse schepping snakt, onbewust, naar de vrijheid der heerlijk heid der kinderen Gods. En niet alleen dit! Ook wij zeiven, zegt Paulus, zuchten in onszelven. „WIJ!" Wie zijn dat? Het zijn de toare gelovi gen, die de eerstelingen des Geestes hebben. Zij bezitten de Geest zelf als eersteling, welke profetie is van eeuwige ontplooiing en vervulling van alle heil en zaligheid, ge schonken in Clhlstus Jezus Zij zuchten over de boosheid en verharding der mensen; over het diep verval der kerke Gods; en allermeest over eigen zondig bestaan'. Het zuchten, door Paulus hier bedoeld, is geen dode klacht", maar de smartelijke worsteling om een nieuwe geboorte; een smach ten, als in barensnood, naar het uur der verlossing; naar het einde; naar de vol-ein- ding! Dit zuchten is vol van eschatologise spanning: „Kom heere Jezus, ja kom haaste- lijk". Op Zijn wederkomst wachten de kinderen Gods. Zij ver-wachten die in het geloof. Dan zullen ook hun lichamen worden verlost; in onverder felijkheid worden opgewekt'. Dan zullen zij delen in de volle en volzalige vreugde van het „kindschap", waartoe zij door God uit genade zpn aangeno men'. Kent GIJ dat zuchten Af. G. R. Verklaring van prof. dr G. C. van Niftrik eeleend aan de beloften van Zo i °p de Too8da8 der Chr. Hist, geleend aan de beloften van Zo Un,e tg Middelburg zaterdag 29 Masaryk besluit zijn brief alsMei 18 het defs avonds S**?" e J - men tot een hetrenrensu/aerdle volgt „Ik kan niet leven zonder de vrijheid. Als bewaarder van de beloften, aan Benesj gegeven, be schouw ik deze als een onderpand tegenover mgn eigen geweten". „Ik kan niets anders meer doen dan sterven, sterven in stilte om te voorkomen dat mijn daad als voorwendsel zal dienen voor hen, die Tsjecho-Slowakije in een oor log zouden willen storten". „U hebt nog de tijd de Sowjeti- seringspoiitiek. van myn land te iaten ophouden. Haast U, want spoedig zal het te laat zyn". Betalingstermijnen worden vier maanden verschoven. De minister van financiën, prof. mr P. Lieftinck, heeft maatrege len aangekondigd ter verzachting van de moeilijkheden, welke wor den veroorzaakt door de belasting invordering, welke thans in ver sneld tempo plaats vindt. Besloten Is, dat voor de invor dering van de aanslagen in de in komsten-, vermogens-, en onder nemingsbelasting en ook voor de eenmalige heffing (wat deze laat ste betreft onder bepaald voorbe houd en een beperking tot de minder draagkrachtigen) alle wettelijke betalingstermijnen in 't algemeen zullen worden verscho ven naar een vier maanden later God heeft het in de loop der derlaag geleden bij de algemeene historie zo geleid, dat hier de verkiezingen in de provincie Sas- voiksinvloed tot zijn recht kan katchewan en wel ten gunste komen. |van de liberalen. Een voorrecht, waarvoor wij 1 o niet genoeg kunnen danken. tv Daarom kan en mag de poli- Prinselijk paar op Texel tiek en kan ook de stemming op 7 Juli ons geen onverschillige zaak zijn. De uitslag is in Gods hand. Maar dit ontslaat ons niet van onze verantwoordelykheid. Stemrecht, met alles wat daar mee verband houdt, is stemplicht ëen Christelijke plicht. Dienst aan God, ten bate van land eu volk. In democratische kringen van de Amerikaanse hoofdstad geeft men toe, dat Dewey de meest geduchte candidaat is, welke de republikeinen in de campagne voor de presidentsverkiezingen >n November a.s. tegenover pre sident Truman konden stellen. Anderzijds verklaren dezelfde kringen dat, behoudens een ver rassende ommekeer, Truman de candidaat van de democratische party zal zyn. De democratische party zal 2 Juli te Philadelphia haar congres voor de Candi da# tsbe noeming houden. en te Den Helder. Gistermorgen hebben de Prin ses-Regentes en Prins Bernhard een rondrit over het eiland Texel gemaakt. Langs de gehele weg stonden juichende mensen. Vla Den Burg, De Waal, Oos terend, Oost en Coeksdorp, ging de tocht naar het duinterrein ln de noordelijke kop van Texel, waar door de sterke stroming de duinen gedeelteiyk zyn weggesla gen. Daarna werd een bezoek aan 't Men verwacht een titanenstrijd. De Nortonrijders wacht van daag een titanen weds trjjd op het 16 '/i k.m. circuit over de Drent se heide. Want uw verslaggever heeft gisteren de primeur voor Europa, de Italiaanse coureur Bandirola op de sensatie-motor van deze 17 de grote prijs van Nederland gezien. De luchtgekoelde viercylin- der (met vier enorme uitlaat pijpen) van de Gilera-fabrieken, waarvan de Italianen er speciaal voor deze grote motorrace drie hebben gebouwd, deed zelfs de Britten beven. Het ligt er nu maar aan of de nieuwe Italiaanse motoren voldoende uithoudingsvermogen bezitten om de 330 k.m. uit te rijden. Intussen zijn tijdens de trai ning in alle drie klassen, waar in gestart wordt, de 125 cc (voor de eerste maal), de 350 cc 'en de 500 cc reeds fraaie tijden ge maakt. Bij de „bromvliegen" noteerde onze landgenoot (en favoriet voor de overwinning) Dick Renooy, een gemiddelde van 97 km. per uur en in de beide zwaarste klassen werden de snelste ronde-tijden van ver leden jaar zonder veel moeite om zeep gebracht In de 350 cc werd voor de Velocette-rijders Fruth en Bills 134 km afgedrukt en in de 500 cc maakten Daniël en Bell beide een ronde met een gemiddelde van 142 km per uur. Bandirola noteerde vanmorgen op zijn nieuwe vierpitter Gilera voor de eerste ronde op het voor hem onbekende circuit maar eventjes 134 km en voor de tweede 138 km per uur. Maan dag weten we de uitslag. o Vragen van Kamerleden. Door de heer Van der Goes van Naters zijn aan de minister-president en de mi nister van Justitie vragen ge steld over het de laatste tijd veelvuldig voorkomen van pu blicatie van geheime stukken, vallend tijdstip, uitgezonderd de bijzondere gevallen, waarin de wet onverwijld ingrijpen voorschrijft of de ontvanger dat onvermijdelijk acht. Dit alles geldt voor zoveel de betreffende aanslagen in het jaar 1948 uitgaan of zijn uitgegaan. In de regel heeft men aldus ge durende ongeveer de eerste vijf maanden na die van dagtekening van het aanslagbiljet generlei ver volging te vrezen. Dan wordt op nieuw ten minste 4 maanden ge wacht, voordat eventueel tot de Heden de laatste dag incident. Nadat ik verklaard had, dat ve le ,,doorbraak"-predikanten heel wat in de gemeente hadden be dorven, verlieten enkele Hervorm de predikanten ostentatief de zaal Het speet my, dat zij niet het geduld hadden te wachten tot ik uitgesproken was. Immers, mijn woorden bedoelden allerminst een persoonlijke disqualiflcatie van de arbeid der „doorbraak"-predikan- ten in kerk en gemeente. Ik ken j tentoonstelling zo Zeeland veel te weinig om mij goed heeft doen verlopen. Het be> daarover een oordeel te durven1 stuur was zeer tevreden over de aanmatigen. Wat lk bedoelde was aantrekkelijkheid der stands, alleen te protesteren tegen de Menigeen heeft thans beseft, liefdeloosheid en hooghartigheid,dat Zeeland meer heeft dan waarmede sommige predikanten slechts een enkele industrie, oordelen over het kerkvolk, dat in! De heer M. Moermond (van de Zowel de voorzitter van de Tweede Z.E.T.O., de heer B. A. Hesselink, als één der standhou ders roemden gisteravond op een bijeenkomst van bestuur en stand houders de prettige samenwerking die deze tentoonstelling heeft ge kenmerkt, en waaraan het grote succes mede te danken is. De heer Hesselink constateerde voorts, dat naast de prettige ver standhouding het zeer zeker ook de zorg van de standhouders voor hun stands is geweest, die deze buitengewoon hardnekkig conservatisme nog vasthoudt aan de Chr. school, de Chr. oj-ganisatle, de Chr. politieke partij. Het was en is mijn bedoeling, mij solidair te verklaren met dit thans zo fel onder critiek gestel de conservatieve kerkvolk. Shellstand) bracht het bestuur dank voor de prettige wijze waar op is samengewerkt, vooral tij dens de voorbereidingen. Als ieder Zeeuw en spr. kon dit zeggen, daar hy' in Zlerikzee geboren is was de heer Moer mond trots op datgene wat men Ik wens echter met nadruk te bi Zeeland presteert. Spr. hoop- verklaren, dat deze algemene op merkingen In geen geval opgevat kunnen en mogen worden als een persoonlyke aanval op welke Zeeuwse predikant ook; ook niet als een persoonlijke aanval op de predikanten, die die Zaterdag avond de zaal meenden te moeten veriaten. Ik wil hun persoon en werk volkomen respecteren en iki tweede vervolging wordt overge- heb niet het minst de bedoeling2(Ch intussen. Het waren resp. de gaan. Mocht een derde vervolging gehad iemand te beledigen. heren Jasperse uit Koudekerke en te tenslotte, dat ook een volgende Z.E.T.O. zal kunnen medewerken tot een verdere industrialisatie van Zeeland. HET BEZOEK. Gisteren was het de eerste vrij stille dag. Nog geen 2000 bezoe kers werden geteld en de 20.000- ste laat nog op zich wachten. No. 18.000 en 19.000 meldden nodig zyn, dan valt ook deze weer ten minste vier maanden later. Wanneer reeds termijnen van de aanslag zyn betaald, geldt de nieuwe maatregel alleen voor de nog niet betaalde termijnen van de aanslag. De regeling, wat de eenmalige heffingen betreft, zal alleen gel den voor natuurlijke personen en dan alleen wanneer het inkomen niet meer bedraagt dan f 5000 en bovendien de belastbare som voor de vermogensheffing ineens meer dan f 35.000 bedraagt. Deze maatregel wordt gecom pleteerd door een andere. Vorig jaar was n.l. reeds be paald, dat de definitieve aansla gen der inkomstenbelasting voor de jaren tot en met 1946, ln vyf termgnen konden worden betaald. Deze bepaling is thans uitgebreid over 1947 en 1948. o Nieuwe incidenten op Java. Uit betrouwbare bron verneemt door Aneta, dat vyf Nederlandse mill-maxima, tairen zyn gesneuveld in Tasik- malaja, toen kort geleden een Ne derlandse patrouille in een hinder laag viel by het plaatsje Tjiali, Uit Oost-Java wordt een be schieting gemeld bij de haven plaats Probolinggo. Daar werd 'n G. C. VAN NIFTRIK. J. Riemens uit Middelburg. Een wettelijke regeling voorgesteld. Geen beunhazerij op dit gebied. genot v Bij de Tweede Kamer is in gediend een wetsontwerp, hou dende een regeling van het Assurantiebemiddelingsbedrijf. Deze regeling heeft ten doel: 1. Bevordering van de vak bekwaamheid der assurantie bemiddelaars, opdat de (aspi rant)-verzekerden zoveel moge lijk worden voorgelicht door ter zake van het verzekeringswezen deskundige bemiddelaars. 2. Bescherming van de titel der assurantiebemiddelaars. 3. Regeling van de rechtsposi tie van de assurantiebemiddelaars (z.g. portefeuille-recht). 4. Regeling van de beloning van de assurantiebemiddelaars vaststelling van provisie- De basis van de in het ont werp van wet neergelegde sane ringsregeling vormt de registra tie van alle in het Assurantie bemiddelingsbedrijf werkzame personen. Aan niet geregistreer de personen zal het, indien dit jeep beschoten, waarbij een Ne- ontwerp tot wet wordt verheven, derlandse militair en een politie-verboden worden om, op welke agent gedood werden. I wijze dan ook, bemiddeling te verlenen tegen het enige beloning. Aan de z.g. volksverzekerings agenten zullen geen eisen van vakbekwaamheid worden ge steld. De grotere beroeps-tussen personen zullen door het afleg gen van een examen moeten tonen, de nodige bekwaamheid te bezitten. Zulks om een einde te maken I aan de beunhazerij op dit ge bied. Voor de op het ogenblik in het Assurantiebemiddelings wezen werkzame personen is een soepele overgangsregeling ontworpen. Een ieder, die vol doet aan zekere, niet te zware eisen, vast te stellen bij alge mene maatregel van bestuur, zal ingedeeld kunnen worden in een der hiervoor aan te leg gen registers. Eerstgenoemde ontving behalve een spiegel van de fa. Wattez een Butagaslnstallatie van de fa. de Jager. De laatste mocht bij de Koena-stand 30 flesjes choco in ontvangst nemen. o De productie van aardewerk is thans 95 pet. van 1939. De im port bedroeg in 1947 echter slechts 500 ton, tegen in 1939 7200 ton. Er is dus nog een ach terstand van 5 pet. van de pro ductie plus 6700 ton. Wel een be wijs, dat aan de wensen van ver bruikers niet ten volle kan wor den voldaan door de winkeliers. o Chr. H.B.S. voor Walcheren opgericht- In de gisteravond in de Bogard- zaai te Middelburg gehouden ver* gadering, uitgaande van de Ver. voor Chr. Middelbaar en Voorbe reidend Hoger Onderwijs in Zee land, met ouders en belangstellen den, is in principe besloten tot de oprichting van een Chr. H. B. S. voor Walcheren te Middelburg, welke school op 1 September met een eerste klasse zal worden ge opend in het gebouw der Christ. Kweekschool. Donderdag a.s. valt de defini tieve beslissing, omdat dan be kend zal zyn, hoeveel leerlingen zich hebben opgegeven. Door gebrek aan plaatsruimte moeten wij helaas een ver slag van deze vergadering laten overstaan tot Maandag a.s. o Jaarvergadering Ned. Mij voor Nijverheid en Handel in 1949 te Middelburg. De 166e jaarvergadering van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal gehou den worden te Middelburg. Dit werd gisteren besloten in de te Leiden gehouden 165e jaarlijk se vergadering van deze maat- sehappy. Dr Bruins Slot sprak te Goes. Op uitnodiging van de A. R. Kiesvereniging te Goes, hield dr J. A. H. J. S. Bruins Slot gister avond een verkiezingsrede ln het Schuttershof, waarin hy' in den brede de huidige regeringspolltiék t.a.v. Indië besprak en tot de con clusie kwam, dat, wanneer de kie zers niet zorgen, dat hierin ee» grondige verandering komt, er over tien jaar nog wordt gepraat. Van deze vergadering hopen wfl a.s. Maandag een verslag te ge ven. vogelparadys de Slufter gebracht, i waarvan in de politieke strijd fn de Koog werd geluncht, waar na naar Oudeschlld werd terugge keerd, waar het prinselijk paar op tendentieuze wijze gebruik wordt gemaakt. Mevr. For t'a nier de zich op de „Piet Hein" inscheepteW i t heeft aan de minister van - Onderwijs inlichtingen gevraagd over de aan de politieke partij en geboden gelegenheid voor de uitzending van radio-toespraken, waardoor de P. v. d. A. door haar contact met de VA.R.A. op bijzondere wijze wordt be voordeeld. De heer B e e r n i n k stelde vragen aan de minister van Oor log over de opkomst van dienst plichtigen op Zondag, tenein de voor een officiersselectie commissie te verschijnen. voor Den Helder. In Den Helder heeft Prinses Juliana het jacht niet verlaten, omdat zij enige hin der had van een kaakontsteking. Prinses Margriet kon deze tocht niet meemaken omdat zij water pokken heeft. Op het stadhuis van Den Hel der werd de Prins voorgelicht over de aangebrachte verwoestin gen in de stad. Des avonds woon de hy scherm- en zwemwedstrg- den by tussen mannen van de land- en zeemacht. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Raad contra B. en W, Eén van de belangrijkste beslui ten, die de raad van Vlissingen gistermiddag nam was dat tot 't aanbrengen van betere verlichting van de Oude Vlissingse weg. Hoewel dit punt niet dp de agenda stond, kwam het ter spra ke by de behandeling van de aan koop van lichtmasten voor de straatverlichting in het plan Oost en Bonedgke. Op een vraag van de heer A. van Schgndel (Arb.) over de ver lichting van de O. Vllss. weg, ant woordde weth. van Poperlng, dat het door de P.Z.E.M. onecono misch werd geacht voor enkele lichtpunten een kabel van 700 m. lengte te leggen. Bovendien be stond de mogeiykheid, dat, wan neer het beschikbare materiaal hiervoor werd besteed, de by de stadsuitbreiding aan te brengen straatverlichting in het gedrang zou komen. B. en W. waren voor dit punt gezwicht en zodoende zou er van de verlichting niets komen. De raad oordeelde echter anders Nadat ook de heer J. Marijs (A. R.) een lans had gebroken voor de bewoners van de O. Vliss. weg, die vooral door de slechte bestra ting moeite hebben hun weg te vinden en nadat door weth. van Oorschot het beleid van B. en W. was verdedigd, bracht de heer van Schgndel de zaak in stemming. Zgn voorstel werd aangenomen met 97 stemmen. HUISVUIL. Een andere kwestie, die ter sprake kwam n.a.v. een door de bewoners der Verl. Paul Kruger- straat ingediend adres, was die over het storten van huisvuil op het ysclubterreln. Weth. van Poperlng gaf een uitvoerige toelichting; die er op neerkwam, dat, hoezeer B. en W. betreuren, dat het geschiedt, de hulsvullstortlng zal moeten door gaan. Wél kon hy toezeggen, dat men ook proeven neemt ln Am sterdam met gedeeltelyke vernie tiging, die ook ln Vlissingen wel licht zou kunnen worden toege past, doch voorshands is nog geen oplossing van dit probleem moge lijk. Weth. van Poperlng merkte hierbij nog op, dat het niet meer mogelijk is, huisvuil te storten op het terrein achter het Oude Sta tion. Gebleken Is n.l., dat de raad ln 1936 het besluit heeft genomen om de diverse toegangswegen tot het terrein voor alle verkeer op meer dan twee wielen af te slui ten. Deze verordening is nog steeds van kracht, zodat do op haalwagens hier niet mogen ko men. Er zou hiervoor dus een ver zoek om opheffing moeten wor den Ingediend. Op de overige agendapunten komen wij Maandag a.s. terug. Te Bilchen aan de Duits-Belgi sche grens passeerde een wagen met bloemkool. De Duitse douane vertrouwde het zaakje niet hele maal en liet de bloemkool afla den. Wat toen te voorschijn kwam is eigenlgk te mooi om waar te zijn: 3 millioen sigaretten. Wij hebben net onze laatste sigaret opgestoken en zien ook geen kans om naar Aken te gaan waar de wagen staat. Het tweede be richt ls een vervolg op de millloe- nennota: 5 millioen kilo verse ha ring zullen naar Tsjecho-Slowa kije worden geëxporteerd. Wg vragen ons af, of dit besluit wel zo verstandig is, nu uit Washing ton wordt gemeld, dat van uitvoe ring der internationale tarwe- overeenkomst wel niets zal ko men, omdat Amerika daartegen bezwaren heeft. Minister ln 't Veld zal wel een beetje jaloers zijn op Noorwegen, wanneer hy hoort, dat zgn Noorse college Holt is afgetreden, omdat zijn taak zo goed als vervuld ls. Generaal Markos zal het niet naar zgn zin hebben, nu hg als gevolg van het opdringen der- Griekse regerings troepen zijn hoofdkwartier naar Albanees grondgebied heeft moe ten verplaatsen. In Amerika heeft de Nationale Raad voor vriendschap tussen de S.U. en de V.S. een campagne Ingezet tot het winnen van de publieke opinie voor directe onderhandelingen tussen beide landen. Het succes staat bg voorbaat vast (of niet!). Earl Warren (Californië) ls ge kozen tot candidaat voor het vlce- presidentschap van Amerika door de republik. partij. Onze hartelij ke gelukwensen, Earl! Op 19 en 20 Juli a.s. zal te Den Haag de Consultatieve Raad der W.-Euro- pese Unie vergaderen. Ir J. W. Hupkes onderdirecteur van de „Schelde". Op 1 Juli a.s. wordt ir. J. W. Hupkes ln verband met zijn be noeming tot onderdirecteur van de Mij. „De Schelde" te Vlissingen als directeur van de Ned. Buurt- i spoorweg-Mij. opgevolgd door E. Kllnkert, tot dan toe onderdirec teur van laatstgenoemde maat- schappg. o DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot vanavond: Droog weer. Tgdelgk veel overdrijvende be wolking, maar droog weer. Meest matige wind tussen West en Noord. Weinig verandering ba temperatuur. Nagekomen Advertentie. Bg dezen vervullen wij den treurigen plicht TJ kennis te geven van het plotseling overlgden van onze innig geliefde Moe der, Behuwd- en Groot moeder Mej. NEELTJE HELENA MULLER, Wed. van Abr. v. d. Hoek Mi., in den ouderdom van 78 jaar en ruim 7 maanden St. Maartensdijk: A. J. M. Langejan- v. d. Hoek. W. M. Langejan. Strijen M. J. Stolk- v. d. Hoek. J. J. Stolk- en kleinkinderen. St. Maartensdgk, B 257. 23 Juni 1938.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1