C.B.T.B. en het land- en tuinhouwonderwijs Een Latijnse school te Goes 1 De Z.E.T.O. in liet Schuttershof. Een bezoek aan een Staatsbedrijf. In ZEELAND: goede resultaten ondanks vele moeilijkheden. Slechte haringvangst. Bergen op Zoom krügt grond terug. en haar drie zoons We zagen een beroemde Zeeuw. GEMEENTERADEN voor West-Zuid-Beveland. Traditionele verkeers- dagen uitgesteld. Naar wij vernemen zullen de traditiónele verkeersdagen, die Te 's-Heer Arendskerke zal een van 22 tot en met 24 Juni plaats j landbouwhutshoudschool verryzen, zouden vinden, worden uitgesteld. I welke door de C.B.T.B. In combi- De oorzaak is gelegen in het feit, Het Christelijk Ijuid- en Tuinbouwonderwijs neemt in de bemoei- natie met de Nederlandse Chrlste- dat verschillende wijzigingen in ingen van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond met het Neder- i Idke Landarbeidersbond is aange- de opzet van de, wat men zou lands agrarische leven een ereplaats in. Diep overtuigd van de nood- vraaSd- Het subsidie voor deze kunnen noemen verkeersopvoe- zakelükheid van Christelijk onderwijs, dat via de Christelijke organi- 3chooi 13 inmiddels door de ge- dingsactie, moeten worden aan- satie uitgaat van de ouders heeft deze Bond zich betrekkelijk kort "?6ente t°egeze,gd' °°k °P Wal" gebracht. na zijn oprichting het ouderwijs aangetrokken en de resultaten chere° za! een landbouwhuishoud- Wanneer men op deze dagen e^inAAl rirAVfloa rrot-o.d X# on J.i_ a.j1_ school worded gevestigd. mogen gezien worden. zoekt alleen nog naar een lokall- Een vergelijking met de resul-gegeven door de gewestelijke- en Steit- Daarvan is afhankelijk, of de taten op onderwijsgebied, bereikt plaatselijke afdeiingen. Van de 55 school in Middelburg dan wel ln door de Kath. Ned. Boeren- en Rijksscholen voor lager land- en Souburg zal komen. Tenslotte Tuindersbond (K.N.B.T.B.) en het tuinbouwonderwijs, die gedurende heeft men plannen vjor een land- Knn v^i J bouwwinterschool voor Zeeland. Met Ir van Vliet, Directeur van Men dus een verkeersovertreding be gaat, zal de politie niet volstaan met een waarschuwing! Kon. Ned. Landbouw-Comité de bezettingsjaren zijn gesticht, (K.N.L.C.) leert, dat de Christe- heeft de C.B.T.B. er na de oorlog Hjke Boeren- en Tuindersbond nog lang niet is waar hij wezen moet. Wanneer men echter rekening boudt met de vele moeilijkheden, die de Bond heeft ondervonden bij zijn streven naar christelijk on derwijs, is er toch reden voor dankbaarheid. Dat het aantal scholen in Ne derland dat uitgaat van de Room se- en neutrale organisatie, veel groter Is dan het aantal scholen gesticht door de C.B.T.B. Is voor namelijk te wijten aan het feit, dat de laatste veel later is opge richt. Bovendien heeft de Bond van meet af aan moeten vechten tegen de grote afkeer dte een be. langrijk deel van het Nederlandse volk had van christelijk onderwijs op land- en tuinbouwgebied. Aan vankelijk was de spot over de christelijke bemestingsleer, de Calvinistische aardappelziekten- bestrijdlng en de Roomse veevoe- dertng" groot. Jaar ln jaar uit heeft men gevochten tegen de mening, dat onmogelijk een ver band kan worden gelegd tussen de christelijke belijdenis en de aard en opzet van dit onderricht. Maar langzaam begon liberaal Neder land, dat zich in een laatste po ging om het hoofd' boven water te houden had verschanst ln aller lei maatschappelijke organisaties, to te zien dat men het met spot niet zou halen. Toen kwamen de neutrale scholen met een christe lijk hoofd en nog later ging men zelf christelijke scholen stichten. Maar toen en nu heeft de C.B.T.B. gepretendeerd de voorvechter te zijn voor christelijk onderwijs op land- en tuinbouwgebied, en deze pretentie vindt ln de historie haar rechtvaardiging. Men stelde zich vanaf het begin op het standpunt, dat een organisatie, die scholen sticht op een grondslag die het voor haar eigen organisatie ver werpt niet een waarlijk christelijk karakter van de school kan waar borgen. Het land- en tuinbouwonderwijs, dat beoogt toekomstige boeren en tuinders de kennis bij te brengen, die nodig is om later zelfstandig een bedrijf zo rationeel en econo misch mogelijk te voeren, wordt onderschelden ln drie soorten, het hoger-, middelbaar- en lager on derwijs. Het laatste wordt gegeven aan landbouwscholen, tuinbouw- icnolen en landbouwwlnterscholen waarvan er door de C.B.T.B. (In 1940) respectievelijk 23, 2 en 2 zijn gesticht. Behalv'e deze scho len heeft men nog de landbouw- huishoudscholen en de cursussen In rederskringen begint men 18 aangevraagd, doch slechts 8 landbouwonderwijs, worden mo- ^ch ongerust te maken over de - - 1 i i iri r<nAl*n A»\ 4 A 1.1 a! AA T-VA O A 4 *ïn cVï O door A. M. WESSELS. X. - Eindelijk, na bijna honderd jaar, mag de stad Goes er weer op bogen, dat binnen haar wallen de Latijnse taal gedoceerd wordt. Door de oprichtihg van het Christelijk Lyceum voor Zeeland en de omzetting der R.H.B.S. is het onderwijs in die klassieke taal. welke hier van 1592 tot 1849 (met een onderbreking van 1788 1816) onderwezen werd, weer in ere hersteld. Het is wel interessant hierover iets naders te vertellen. toegewezen gekregen. visserij op de kleine maatjesha ring. De productie is nog steeds menteel besprekingen gevoerd om toestemming te verkrijgen voor de TOESTAND IN ZEELAND, stichting van deze school. Volgens vèr achter bij verleden jaar. On- De eerste lagere landbouw-1 lijsten welke men heeft laten cir- danks de uitbreiding van de vloot culeren zijn er in de nabije toe-en de opvoering van komst 172 jongens, die deze school netten willen bezoeken. Het is de bedoeling om, wanneer deze plannen doorgaan, school, die door de C.B.T.B. in Nederland werd gesticht was die te Axel (1922). Maar de volgende kwarteeuw bleef het, althans wat Zeeland betreft, hierbij. Gelukkig is er, dank zij enthousiasme en doorzettingsvermogen, na de oor log in Zeeland op dit gebied heel wat tot stand gekomen. En nog weet men niet van ophouden! In Oostkapelle Is reeds enige tijd een christelijke lagere land bouwschool in gebruik, hoewel de ze nog steeds niet officieel ls ge opend. Dit zal waarschijnlijk in September gebeuren. De provinciale afdeling stelt po- de opleiding voor de tuinbouw. Naast vakkennis zal daarbij gelet worden op een behoorlijke alge mene vorming. De leerlingen van dit derde jaar zullen in de zomer maanden worden tewerkgesteld op commerciële bedrijven. Nog steeds Is men in de C.B.T.B. gingen in het werk om op twee van mening, dat de ov erheid niet lagere landbouwscholen van de 30 voldoende met de in deze kring land- en tuinbouwscholen, die in levende wensen en verlangens re- 1948 door de overheid zullen wor- j kening houdt. Dit belet de C.B. den toegewezen, voor Zeeland be- T.B.-ers echter niet, te blijven slag te leggen, n.l. één voor streven naar christelijk Land- en Schouwen en Duiveldnd en één Tuinbouwonderwijs. het aantal was de aanvoer vorige week nog geen 900 tonnen groter dan de week daarvoor. Tot en met 12 Juni waren ln aan deze school, vveike men In'vele haringhavens aangevoerd twee jaar kan aflopen, een derde rond 21.000 kantjes tegen verleden facultatief leerjaar te verbinden.1 jaar ln dezelfde periode rond Dit jaar zal geheel gewijd zijn aan j 58.000. Tot 5 Juni hadden de Sche- veningse schepen alleen al 200.000 gulden minder besomd dan verleden jaar. De eerste resultaten van het nieuwe seizoen staan in schrille tegenstelling tot de laatste resul taten van het vorige. Nog steeds ls de voorraad exportharing van de teelt 1947 niet uitgeput. al gaat er geregeld af o.a. door leve ranties aan Oostenrijk en Frank rijk. o In d© confrertezaal van het Middelburgse Schuttershof klopt het hart van de Z.E.T.O. Hier is het secretariaat gevestigd; van hieruit wordt alles in goede banen geleid en hier wordt iedere avond Schrijver, terwijl aan het eind van het aantal bezoekers opgenomen. 6e zaal de Nederlandse Midden- Canada en West-Europa. Louis St. Laurent, de Cana dese minister van buitenlandse zaken, heeft in het Lagerhuis doen verstaan, dat Canada niet tot regionale defensie-overeen- ikomsten met West-Europese lan- Fortuna" en van de den zal toetreden tenzij de V. S. Dameshandwerkenfa- hierbij ook partij zijn. Canada is brlek, 1 eiden te Middelburg. Ma- voor een regionaal pact, waarbij chineonderdelen en jachtgeweren1 (je West-Europese democratieën, zijn te vmden bij de fa. W. de - - - - Fortes Zeeuwse Te Bergen op Zoom werd de laatste hand gelegd aan het dicht maken van een gedeelte van de tankgracht, welke door de Duit sers van de Schelde-oever bij Nleuw-Borgvllet tot de Schelde- oever by Halsteren was gegraven. Bg Nieuw-Borgvllet werden door 't dempen van deze gracht 12 ha. land herwonnen. Grotendeels werd de grond aan de vroegere eige naars, meest landbouwers, terug gegeven, Een grete moeilijkheid vormde het feit, dat de uitgegra ven grond door elkaar was ge haald, zodat de vroegere structuur niet overal hersteld kon worden. Met behulp van een excavateur heeft men echter zo goed mogelijk de grondslagen gereconstrueerd en de meest vruchtbare als top laag gebruikt. Men hoopt dan ook dat de landbouwers qualttatlef geen schade zullen lijden. De tankgracht rond Bergen op Zoom is nu zover gedicht als het gemeente-bestuur wenste. Een tweede deel wordt opengehouden ten behoeve van waterlozing, een ander deel moet dienen om, be groeld en van taluds voorzien, de nieuwe stadswijk Gageldonk te verfraaien. Feuilleton. 40) o— Er voeren lange slepen voor hij, een grommend sleepbootje met grote Rijnkasten daarach ter. die kolen in hadden en uit Duitsland kwamen. De schepen varen niet te zien in het don ker, slechts de lampen schenen over het water te zweven iq een vreemd, zinloos spel, zo nu en dan klonk er een stem, die spoedig in de ruimte van water en wind verloren ging. Gart zat lang naar zo'n wegdeinende lamp te kijken. Hü kreeg een verdrietige ge dachte: die Rijnaak ging ver loren in het donker en dat was een mens, en bij die lamp was er niets te zien. Rijnaken, die in de nacht voorbijgaan zijn net mensen, dacht hij. Barend heeft gelijk, het kan toch koud en leeg zijn in een warm en vol vertrek. Er is maar één lamp, die de mens beschijnen kan opdat hij niet verloren gaat in het donker, dacht hij moeizaqm en traag verder. Hij greep zich vast aan de ijzeren paal van het flikker licht en steunde wanhopig: O God geef me geloof en hou me vast. Waarom ging hij enkele da gen later naar Besje? Ze lag daar zo wit en zo Tevens vindt men Her de geluids installatie en een tweetal tele foons staan ter beschikking van degenen, die hier zetelen. Door de keurig versierde Vlas- markt trekt men van Stadhuis naar Schuttershof, waar zowel in de grote zaal met toneel als in de Groene zaal een keur van stands zijn opgezet. Reeds ln de vestibule vinden we een fraaie collectie foto's van de Fa. C. Hennlng. DE GROTE ZAAL. De eerste stand, die in de grote zaal de aandacht trekt, ls die van de Kon. Mij. „De Schelde". In een serie foto's, waarbij natuurlijk de „Willem Ruys" de voornaamste plaats inneemt, geeft de Mij. een overzicht van een aantal schepen, die op de werf zijn gebouwd. Ook een scheepsmodel van de „Insulinde" in aanwezig, benevens een aantal technische voorwerpen. Het toneel wordt ingenomen door een drietal firma's. In de eerste plaats door Kampoda N.V. met stalen kantoormeubelen, de fa. Jac. de Dreu uit Goes met wegenmateriaal en natuursteen en de fa. Maljers met een stand van de Heinekens Bierbrouwerij. Vóór het toneel heeft zich de fa van 't Westende geïnstalleerd met koelkasten en andere koeltechni sche apparaten. In het midden van de zaal staan opgesteld de Middelburgse onderneming van Boddaert en Co, de Handelsonder neming Dowas uit Bergen op Zoom en de Zeepfabriek „De Klok" uit Heerde. Ook de stoom vaart Mij. „Nederland" is verte genwoordigd met o.m. een scheepsmodel van de „Oranje". De Amsterdamse- en Incasso Bank hebben aan de zijde van de binnenplaats een tweetal safes neergezet. Ook op dames-belang stellenden is gerekend n:l. door de Dames Confectie-Industrie „Spar row" en door de fa. Boasson, die naast textielgoederen ook met ta pijten vertegenwoordigd ls. De firma N. Minderhoud heeft een stand Ingericht met Bolsgoederen en Oranjeboombier. GROENE ZAAL. Wanneer men via de foyer ln de Groene zaal aankomt, vindt men daar allereerst de stand van de Elect rische Timmer- en Meu belfabriek „De Toekomst" uit Grijpskerke met daartegenover de fa. J. Konraad en Zn. Rechts in de Groene zaal ls er de stand van smalletjes in haar bed, met een hoogrood blosje van opwinding en blijdschap, omdat oom Gart gekomen was. Maar oom Gart deed zo vreemd, Zij moest hem steeds maar opnieuw zeggen, dat zij veel van hem hield en omdat zij dit lief er, aanhalig deed, kwam er geen einde aan. Hou je veel van oom Gart? Hoeveel dan wel? Nou. Zo veel. Hoeveel dit was moest dan blijken uit de hartstochtelijk heid waarmee zij met haar ar men zijn hals omknelde. Gart liet zich deze tedexheid glimlachend welgevallen, het was een regendruppel in dor stige grond, maar hij wilde steeds meer, hij was dwaas met al zijn gevraag, hij vxoeg: Nog meer dan van papa? Dat kon Betsje niet zetten, ze sloeg zijn armen om zijn hals in een knellende omarming. Zóveel hou ik van papa, zei ze. Dat deed even pijn, de twee de omhelzing was steviger ge weest dan de eerste, zij hield meer van haar vader, ach, idioot, die hij was, natuurlijk hield zfj meer van haar vader. Toch was het goed te weten, dat het kind hem zeer genegen was, een mens moest iets in zijn leven hebben waarvoor zijn hart warm kon worden en het was goed te weten dat er ergens nog een hartje warm klopte voor hem. Hij, Gart, hij mocht méér standsbank U voorlicht over hy potheek en spaargelden. De Zeeuws-Vlaamse Vereniging van Vlassers geeft in haar stand een overzicht van de verschillende bewerkingen, die het vlas onder gaat voor "het tot zuiver linnen wordt. Eveneens ulf Zeeuwsch- Vlaanderen komt de stand van de Groot-Brittannië en deV. S. overeenkomen elkander bij te staan. o Amnestie in T sjecho-Slowakije. De Tsjechoslowaakse president Gottwald, heeft een amnestie voor gewone misdadigers bekend ge maakt, alsmede de voorwaarden, Textielfabriek"*"CHtex"*"DfiV laat! waaroP politieke gevangenen om .xexueuuurieK „c-uiex ue xaai ste stand uit deze, zaal is die van de „Zelime", de Zeeuwse Licht metaal Industrie uit Gaplnge. Alles is keurig en overzichtelijk ingericht. Alleen is het jammer, dat bij een drukte als Zaterdag avond voorkwam, men als gevolg van de nauwe doorgangen, weinig gelegenheid vindt om bij iedere stand vol loende belangstelling te tonen. Evenals in het Stadhuis zijn ook hier de zakenlieden zeer tevreden over de grote belangstel ling, die er bij de Zeeuwen voor deze tentoonstelling bestaat. amnestie of verzachting van hun vonnissen kunnen verzoeken. Gewone misdadigers, die min der dan een jaar gevangenisstraf hebben, zullen worden vrijgelaten. De straf van de anderen zal met een jaar worden verminderd. De politieke gevangenen moeten ln- dividdtel een verzoek om behan deling van hun zaak indienen. Aan Tsjechoslowaakse burgers, die naar het buitenland zijn gevlucht, wordt eveneens amnestie aange boden, mits zij binnen drie maan den terugkeren. Zeeuwse boeren in Zweden. H. (Van een bijzondere verslaggever). Ons excursieplan voerde ons nu naar een grote Zweedse boerderij, een staatsbedrijf van 100 ha. en speciaal paardenfokkerij van de heer Ex-icson. Tot groot genoegen troffen we daar een beroemde Zeeuw aan, n.l. de beroemde Paul van Luntershoek, geflankeerd door zoons en kleinzoons. Het oordeel van de kenners was, dat Paul goed bewaard gebleven is, maar dat zijn afstammelingen wel wat in kwaliteit ingeboet hadden. Ze waren minder massaal, wat in Zweden evenwel op prjjs schijnt te worden gesteld. De heer Ericson ontpopte zich als een vriendelijke reeds be jaarde Zweed. Hij houdt, zo vertelde hij ons, 30 hengsten, waaronder een uit Amerika ge- importeerde praentige warm bloed. Vreemd deed het ons Zeeuwen aan om een rij koeien aan ketting en paal te zien gra zen 0P eenerwtenveld. Men heeft in Zweden op deze boer derijen meestal weiland tekort en gebruikt deze erwten .dan een der woningenvoor d# vaste ais groenvoeder. arbeiders, een man en vrouw Mr Ericson bleek ons land te met 2 kinderen. Deze woning kennen. In 1908 was hfj op de was zeer comfortabel ingericht, grote landbouwtentoonstelling geheel Centraal verwarmd en van in Leeuwarden geweest en .ver- een badkamer voorzien, terwijl de Gedurende de middeleeuwen en nog lang daarna, werd de Latijnse taal in Europa alom gebruikt. De oorzaak daarvan moet eensdeels gezocht worden in de machtige invloed van de Katho lieke Kerk in die dagen en anderdeels in de herleving van de studie der oude talen. Wie dan ook mee wou spreken in beschaafde kring en wie streefde naar een niet al te ondergeschikte betrekking, moest zich het Latijn eigen maken. Om die reden verrezen dan ook zelfs in kleine steden La tijnse scholen. Later toen de Hervorming wortel had geschoten vermin derde de belangstelling voor het Latijn, maar toch had ze voor zoveel betrekkingen en in zo veel kringen burgerrecht ver kregen, dat nog tal van deze scholen bleven bestaan. Gevlucht predikant legt de basis. Ook te Goes heeft de Latijnse school lang stand gehouden. Zij dankte haar oprichting aan een bizondere omstandigheid. In 1583 kwam hier een uit Duinkerken gevluchte predikant, Petrus Bertius (de Bert) een schuilplaats zoeken. Van alle middelen ontbloot zocht hij in Goes zijn bestaan te vinden door het geven van Latijnse lessen. De overheid vond dit goed en stelde dit pogen van deze predikant zo zeer op prijs, dat zij, voor het geven van die lessen, een lokaal beschik baar stelde. Acht jaar wist Ds de Bert zich met veel moeite staande te houden, maar toen kwam er voor hem een lotsverbetering. Einde 1591 kreeg hij n.l. een beroep dat hij volgaai-ne aannam. Het onderwijs in het Latijn werd nu gestaakt. Maar de behoefte aan een ge legenheid om Latijn te kunnen le ren, werd nu dubbel gevoeld. De overheid besloot daarom vim Belastingwee. Et wordt momenteel een la wine van belastingbiljetten over de mensen uitgestort. Niet zo weinigen zitten daar door lelijk in de knoei. Behalve de gewone aansla gen, komen de al of niet voor lopige aanslagen voor de hef- j-ng-in-eens binnen, plus nog de aanslagen van vroegere be lastingjaren. En de fiscus kent geen par don. Voor de belasting-administra- Heeft het bestuur van het Chr. t'e is uitstel mogelijk als ze Lyceum veel moeite moeten doen oaert tijd heeft de aanslagen tij- om een geschikte plaats te vin- or ?e maken, maar den, teneinde de school te i v°or de belastingbetalers geldt aangesteld, op een jaarwedde van f 60.vrijdom van accijns, huishuur en soldaten. Een jaar later kreeg hij „loonsverhoging", n.l. tot f 96. Op dezelfde plaats. dit motief niet. Zij moeten zor gen op de aangegeven tijd het te vestigen, het is wel merkwaar dig, dat ze terecht gekomen is - - op de plaats, waar vroeger eeu- j belastinggeld voorhanden wen ook het Latijn onderwezen j hoe dan ook werd. In het jaar 1613 besloot de Regering van onze stad, dat de Wat hieruit groeten zal, voor velen valt niet te zeggen. Tenslotte trekt de fiscus aan kerk van het Zusterhuis dus langste eind, ook al moeten het voormalige Weeshuis tot desnoods de betastingkippen Latijnse School zou worden in- j tvorden geslacht. gericht. t argste hierbij is, dat mi- Daar schijnt de school niet tot tüster Lieftinck, die door de bloei te zijn gekomen. Partij v. d. Arbeid zo uitbundig Ten minste 20 jaar later be- verheerlijkt'wordt, al weer zint na het vertrek van Ds de Bert een Latijnse school in het leven te roepen. Het volgend jaar, 1592, dus in een tijci, toen het katholicisme in Goes reeds een groot deel van zijn macht had verloren, werd de stichting een feit. April 1592 werd de eerste rector, Hubrecht van der Venne men tijd in ons land vertoefd. Achter de fraai aangelegde tuin van deze mooie boerderij troffen we een heuvel aan. Het was echter, zoals men bij ons in Zeeland wel ziet, geen terp maar de begraafplaats van een Vikinghoofdman uit de 7e tot de 10 eeuw. De sociale verhoudingen lij ken hier op dit bedrijf wel goed te zijn. Mr Ericson toonde ons telde met zichtbaar genoegen d .iar de door onze Koningin ge schonken gouden zweep te heb ben gezien. Ook z:jn toon had voor studie en practijk gerui- eigenlijk niet vragen, hij werd zo vreemd kalm van die ge dachte. 's Avonds zei hij tegen Ba rend: slaapkamers op de zolder wai'en aangebracht. Voorzover we dit in gebroken Zweeds konden vra gen en begrijpen was de arbei der over zijn baas zeer tevre- vier kruisjes aan en dan valt het te begrijpen dat men niet langer wil wachten dan nodig is. Het trof eigenlijk net goed dat Aaltje weggebracht was. Mijn dolheid is uitgeraasd, j Barend en Nellie kregen aan Een mens moet niet verder wil- het hare een geriefelijk en ge len springen dan zijn stok lang zellig huisje, is. Ik heb warmte aan een kindj Maar over die wonderlijke gevonden, dat is tenminste wat,dief, die bij Gaavrechie Vogel het maakt mijn vertrek wathet laatje gelicht had, had men warmer en voller. Mijn gemis' de meeste stof tot praten, want zal tot aan mijndood wel du- j het gestolen bedrag was geheel ei--™- 'k hopen op en al terugbetaald. Alles bij elkaar had Gaarrechie negentig ren. Daarna mag een rijker leven. Barend keek hem peinzend' gulden van de toonbank kunnen aan, hij zei: I oprapen, tel daarbij de tien gul- Aan dat rijke na de doodj den, die zij van Dries Visser hebben wij veel te weinig ge- had gekregen, dan was er het dachthele bedrag weer. Gaarrechie -- j vond het van Dries Visser Het viel de mensen op, dat eigenlijk niet snugger dat hij Barend en Gart weer trouwer, haar destijds die tien gulden werden in hun- kerkgang, daar gegeven had; de onbekende dief, werd menig woordje over ge-( wisseld. Maar de belangrijkheid: die een eerlijk man scheen, be taalde er negentig terug, je werd spoedig door nog belang-moest wel zaagsel in je hoofd rijker nieuws overtroffen, want; die dagen 'werd Aartje met de bult naar het gesticht vervoerd, hebben om nou niet te weten wie de dader was Het viel haar eigenlijk tegen ging Barend in ondertrouw en van Dries Visser, hij had haar werd de honderd gulden vandestijds zo eerlijk aangekeken Gaarrechie Vogel op geheimzin nige wijze aangezuiverd. Met die Aartje was het hele maal mis. Als zjj van die angst aanvallen kreeg stond het dat Aartje weggebracht was. zij zich de haren uit het hoofd, het was beter dat zij in een in richting verbleef om daar be hoorlijk opgepast te worden. En dat Barend trouwen ging lag in de lijn; wel had hij nog niet zo bijzonder lang verkering maar hij stevende al hard op de en gezegd, dat hij er niets mee uitstaande had, dat zij geen se conde twijfelde of hij de waar heid wel sprak. Zo zie je maar weer. Daar hoefde ze met Stijntje niet overte praten, voor die stond het vast, dat er geen draad aan hem deugde en ze vond het vreemd dat Gaarre chie zo weinig mensenkennis in haar leven vergaard had. (Wordt vervolgd.) den. Het leek ons echter toe. dat wij hier een modelwoning zagen. NAAR HET GROOTSTE ABATTOIR VAN ZWEDEN. We trokken na een heerlijke verfrissing te hebben genoten onder dank aan Mr Ericson, nu naar het abattoir te Kavlonge enkele K.M. ten N.W. van Lund. Dit abattoir is het grootste van Zweden. We deden er bijna een kou op, want er heerste een ge weldige temperatuursverschil in de diverse afdelingen. In de afdeling vetbereiding was de temperatuur tropisch en in de koeünrichting 26 gr. onder nul. In dit abattoir worden per dag gemiddeld 130 varkens geslacht, verder schapen en wat rundvee, De prijs die de boer per kg. ge slacht varkensvlees ontvangt is momenteel Kr. 2.57 of ongeveer f 1,80. BEZOEK AAN DE KATHE DRAAL TE LEND. We toerden nu weer terug naar het stadje Lund, waar ter afwisseling van het zakelijk deel van ons programma een bezoek aan de Kathedraal op het pro gramma stond. Deze kerk is ge bouwd in 1086 en heeft een Ro maanse stijl. In dit oude gebouw, een staats- en dus Lutherse kerk, bevindt zich een buitenge woon groot klokkenspel met een kalenderuurwerk, dat geduren de 200 jaar precies jaar, maand, dag, uur, minuut en seconde aangeeft. Te Lund zetelt de bisschop, terwijl de aartsbisschop te Up- sala, ten Noorden van Stock- nolm resideert. Onder de kerk is een zeer grote kelder waarin verschillende personen, w.o. een bisschop begraven ligt. Hier be vindt zich ook een put of bron, waarover diverse sagen verteld worden. 1 Tot voor 50 jaar haalde de bevolking water uit deze bron, daar aan het gebruik hiervan diverse goede gevolgen werden toegeschreven. De muren van deze kerk zijn meer dan 3 M. dik en de hoogte der torens lijkt Gns ongeveer 50 M. In deze kei-k zijn tal van oude voorwerpen te bezichtigen en diverse sagen zijn ons er van verteld. We troffen er ook nog beelhouw- v/erk van een Hollandse beeld houwer aan. In Getingen bezochten we een boerderij van 47 H.A. Onze deelnemende boeren zagen we hier druk bezig met de studie van gerst, suikerbieten enz., ter wijl anderen weer meer aan dacht aan de melkkoeien heb ben besteed. We noteerden diverse gemid delde opbrengsten der gewassen en vroegen naar diverse kosten. Het bleek ons, dat in Zweden zoiets als ons Landbouw Econo misch Instituut bestaat, als zui vere boerenorganisatie en daar naast een soort Rijksdienst voor opbrengst en prijscontrole. Na deze boerderij hebben we een bezoek gebracht aan het landgoed van Baron Ranneb onder Vidings. Dit is een groot bedrijf van 650 H.A. waarop een koemelkerij van ruim 200 koeien. We zagen hier allerlei wetenswaardigheden waarover een volgend maaL stemde men het Patershof (Kruis broederklooster) op de Beesten markt tot Latijnse School. Aan deze bestemming bleef het Patershof getrouw tot de tijd, dat de Fransen ons land over stroomden, na de grote revolutie. In die woelige dagen weijd de Latijnse School verdreven en het gebouw bestemd tot mili tair hospitaal. Zelfs werd er in 1798 een flinke troepenmacht in gelegerd. Eerst in 1834 werd de Latijnse School weer heropend. op nieuwe heffingen. Wat zeggende kiezers tor en conrector. Deze werden niet voor hun gehele leven be noemd, maar voor één of twee jaar gelijk. Als men het dus slecht getrof fen had met een benoeming, kon men zulk een rector makkelijk kwijt, waarvan wel voorbeelden aan te halen zijn. Ook hielden de curatoren toe zicht op de gang van het onder wijs en waren zij belast mtet de Curatoren kregen een Sjhele inwendige verzorging der half okshoofd wijn. Sa]aris genoten 2lj niet, Twee jaar na de instelling, dus in 1594, werden vier ingezete nen van Goes tot curatoren der school benoemd. Zij maakten een voordracht op ter benoeming van een ree- Maar, daar het gemeente bestuur meendé, dat iemand, die zijn best deed, ook wel wat toe kwam, kregen zij van stadswege, als waardering voor hun dien steneen half okshoofd wijn. DOMBURG. Discussie over exploitatie van stranden. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad. De heer J. de Visser Lz. was afwezig door ziekte. De burgemeester merkte op, dat de raad in het oude ge meentehuis was teruggekeerd en sprak zijn waardering en be wondering uit voor al degenen, die aan het herstel van het raadhuis hebben geholpen en het,monumentale gebouw heb ben" gered ondanks de aanvan kelijk geen hoop gevende ad viezen van hogerhand. Hij ver heugde zich er vooral over, dat Domburgse werklieden alles tot stand hebben gebracht onder bet oppertoezicht van de heer Briët en onder leiding van de heer Bakker. Op zijn verzoek verleende de raad de heer B. Goedbloed eer vol ontslag als gemeente-ontvan ger, benoemde in diens plaats m.a.s. de heer A. A. Gunst, eerste ambtenaar ter secretarie te Oosterland. De burgemeester bracht de grote verdiensten van de heer Goedbloed in herinne ring. De raad verklaarde het Ver- plaatsingskostenbesluit van toe passing op het gemeenteperso- neél. Onderwijzers vallen niet onder die bepaling, maar onder voorbehoud van goedkeuring door G.S. wilden B. en W. de onderwijzer A. A. Janse zijn verhuiskosten tot een maximum van f 125.— vei-goeden, overwe gende, dat hij de enige sollici tant is geweest en dat de am bitie voor een dorpsbetrekking wél mag worden aangemoedigd. De raadsleden waren het daar mee eens. N.a.v. enkele aanvragen om ontheffing van aanslagen in plaatselijke belastingen werd na enige discussie aangenomen, de opgelegde boeten wegens ver zuimde aangifte voor deze keer kwijt te schelden, maar in het vervolg zodanige maatrege len te nemen, dat niemand kan Vrijgesproken worden, die be weert zijn formulier te hebben verloren of niet te hebben ont vangen. Op een verzoek van het be stuur der Chr. school om gelden voor een speelplaats, zal worden geantwoord, dat het bestuur eerst zelf over de prijs gelieve te onderhandelen met de grond eigenaar; de gelden voor kachels werden toegestaan. Onder enkele restricties besloot men tot deel name aap de gemeenschappe lijke exploitatie van het abattoir te Middelburg. Hierna volgden een aantal mededelingen door de burge meester. De heer G. Tichelaar heeft een klok uit het voormalige Schuttershof geschonken voor het stadhuistorentje. Spr. bracht de schenker dank. De heer Joh. Vreeke heeft een in olieverf geschilderd portret van Koning Willem III aan geboden. Het hing voorheen in Westhove. Op de eerlang te arriveren torenklok zal de volgende spreuk worden aangebracht: Door oorlog verloren, 'In vrijheid herboren, Hernieuw ik mijn werk Voor dorp en voor kerk. B. en W. hebben een verzoek van de „N.V. Domburgse Zee badinrichting" om meer stranden in exploitatie te mogen nemen, ingewilligd, onder voorwaarde, dat de financiële consequenties dit jaar voor de betrokkenen nog niet zouden gelden. De heer Geldof (Arb.) was verontwaardigd, dat de raad voor een voldongen feit was gesteld, hjj liet zich zeer schamper uit over de bedoelingen efi de gestes van de badcommissie, wie het z.i. om de opbrengst van de tentenverhuur is te doen. Het verzoek was te laat gekomen, bij overrompeling. De burgemeester en de heer Brand verduidelijkten die kwes tie, de notulen van een vroegere vergadering hielden de gelegen heid voor het Zeebad open tot het huren van een paar stran den in het Westen. De heer Geldof was niet overtuigd on deed een voorstel, dat B, en W. de inwilliging ongedaan zouden maken. Dit werd verworpen met 3, tegen 2 st. (Geldof en Dourleijn)De heer Joh. de Visser Wz. wenste zich van stemming te onthouden. De heer W. Brand Icon bekend maken, dat het herstel van en kele straten aanstaande is. Toe gestaan werd een crediet ten behoeve van de verlichting van een aantal bunkers. De heer Dourleijn prees de door B. en W. betoonde spoed in die zaak. De heer Tichelaar wilde graag auto's en bussen afleiden naar parkeerterreinen; de heer War ners klaagde over verontreini ging van water in de treksloten en de heer Geldof informeerde naar de bevoegdheid van de aannemer van het werk aan de boulevard; hij verklaarde in twijfel te verkeren aangaande een riclxtige toepassing van de gemeentewet. De heer Dourleijn gaf in overweging, beter bekend te maken, dat de mensen van Domburg ter plaatse kunnen ge holpen worden nu de Stichting Herbouw is opgeheven. GRIJPSKERKE. Geen bezwaar tegen gemeenschappelijke regeling slachthuis. De voorzitter bracht de Raad hartelijk dank voor de belang stelling en het hem aangeboden blijk van waardering bij zijn huwelijk op 28 Mei j.l. Daarna vond de vaststelling plaats van een instructie voor 't bouw- en woningtoezicht, die van een arbeidsovereenkomsten- besluit, een kinderbijslagrege ling alsmede een reglement, re gelende de rechtstoestand van de secretaris erx de gemeente ontvanger. De vergoeding voor het onderwijs over 1947 werd vast gesteld op f 1750.na aftrek van het genoten voorschot over dat jaar. Tevens vond plaats de definitieve vaststelling over het laatste vijfjarig tijdvak. De premieregeling voor wo ningverbetering en -splitsing zal worden toegepast. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer Jac. de Wolf Wz, in plaats van de heer A. Geschiere J.Hz., aftredend, die zich niet herkies baar stelde. De rekening van het Burger lijk Armbestuur over 1947 werd goedgekeurd. Ten behoeve van een tank installatie voor drinkwatervoor ziening werd een bedrag beschik baar gesteld. Teg-tn de voorgestelde gemeen schappelijke regeling inzake slachthuis Middelburg, bestond geen bezwaar. Alvorens de schenking te aan vaarden van wijlen C. Louwerse betreffende de stenen palen, leeuwen en grond (hofstede Zandvoort), zal met monu mentenzorg worden onderhan- deld- r> Aan A. L. Louws te Oost kapelle werd op het door hem ingediende verzoek betreffende verlaging sciioolgeld, gunstig beschikt. De begrotingen 1947 en 1948 werden gewijzigd. Op een verzoek van J. I. Cevaal e.a. tot verlaging der (vervolg op pag. S.)

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2