De beer Weiter werd „weggeregeld". MARSHALL-HULP WORDT NIET VERMINDERD Ruim 6500 ZETO-bezoekers in 3 dagen NIEUWS waarom tegen gestemd? Geldzuiverintj in West-Duitslanil verliep over 't algemeen rustig. Russische tegenmaatregelen verwacht. Schepen en troepen voor Bernadotte. Enorme Zaterdagavonddrukte in Middelburg. SNIPPER erU*i zending^ PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Werkzaamheden Tweede Kamer vlotten niet erg. Senaat en Huis werden het eens. Twee doden bij vechtpartij in halzaal. De Gaulle acht Frankrijk ernstig bedreigd. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 977 Abonnementsprijs ƒ3.80 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m Rubriek Kabouters S cent per woord MAANDAG 31 JUNI 1948 Hoofdredacteur. R. z UI DEM A Dlrectenr: JACQ. DE SMIT E' BARON T- FE"*' Dr HUIZENUA, Middelburg, SE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Do W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Op- en ondergang van Zon en Maan. D!n9dag: Zon op 4.20 u„ onder 21.04 u. Maan op 22.36 u., onder 4.27 u. Hoogwater Dinsdag 22 Juni: Vlissingen: 2.24 u. 1.95 m„ 14.44 u. 1.95 m. Wemeldlnge: 4.16 u. 1.66 m., -6.43 u. 1.64 m. T n de Tweede Kamer kwam, zo 1 als bekend, de vorige week aan de orde een wetsontwerp, dat het mogelyk zal maken, dat de gemeenteraden en de provinciale staten zich kunnen ontdoen van wethouders en gedeputeerden, die niet meer het vertrouwen van deze lichamen genieten. Het heeft hier en daar enige verwondering gewekt, dat de le den van de A.R.-party, de C.H. Unie en de S.G. partij hun stem aan dit wetsontwerp hebben ont houden. Deze partijen zijn toch wei in de eerste plaats gekant tegen communistische gezagsdragers, die, zoals in andere landen dui delijk is gebleken op ergerlijke en voor het landsbelang gevaar lijke wijze, van hun positie mis bruik maken. Communisten, die in de eerste plaats vragen wat Moskou welgevallig is en pas in ric tweede plaats, wat in 's lands belang moet worden geacht. En hoe konden dan Anti-Revo lutionaire, Chr. Historische en Staatk. Gereformeerde kamerle den weigeren om het ontslag van zulke personen mogelijk te maken? at lijkt misschien zo op het '~J eerste gezicht een weinig vreemd. En omdat het niet onmogelijk is, dat hiervan by de komende verkiezingen misbruik zal wor den gemaakt, is een korte toe lichting niet overbodig. De geschiedenis is bekend. Na de verkiezingen van 1946, na de „doorbraak", stond de Partij van de Arbeid op het standpunt, dat voor de commu nisten, waar dit pas gaf, in de colleges van Ged. Staten en van B. en W. een of meer plaatsen moesten worden ingeruimd, Dat heette een eis van demo cratie. Deze heren konden wel eens lastig zijn, maar men moest ze toch een deel van de verant woordelijkheid te dragen geven. Zij mochten niet worden ge weerd. Vooral omdat de commu nisten, evenals de P. v. d. A vooruitstrevend zijn, progressief, zulks in tegenstelling met de Prot. Chr. partijen. Daarom moest b.v. in Noord Holland, de Antirevolutionnaire Gedeputeerde plaats maken voor een communist. Dat heette een stap in de goede richting. Dat was vooruitstrevende politiek. Maar toen kwam de staats greep in Tsjecho-Slowakye, en kwam men tot de ontdekking dat de communisten een gevaar zijn voor de democratie. Toch was dit niet iets nieuws. De communisten zijn geen haar veranderd. Hun beginsel is hetzelfde ge bleven en hun methoden zyn niet gewyzigd. Het gebeurde in Tsjecho-Slo- wakije was niet anders, dan een uitvloeisel van de door hen be leden beginselen. Maar toch kregen de mannen van de P. v. d. A. de schrik te pakken. Als het zo ging, dan werden aie communistische wethouders en gedeputeerden een gevaar. Getracht moest worden ze kwijt te rjken, b.v. door een motie van wantrouwen. In overeenstemming met hun „democratische" principes,- trok ken de communisten zich daar van in de meeste gevallen ech ter niets aan. Zy bleven rustig zitten. Daar moest iets tegen gedaan worden. En zo is dan minister Witte- man gekomen met zijn wetsont werp, dal het mogelijk moet ma ken deze functionnarissen te ontslaan. KT a t uurlij k waren de Prot. Chr. afgevaardigden bereid hierin mee te werken. Hun bezwaar ging echter hier tegen, dat dit ontwerp niet al leen geldt voor dit geval, maar dat hier een algemene regel wordt gegeven. Iedere wethouder, iedere gede puteerde, die wordt gekozen, weet, als dit wetsontwerp tot wet wordt verheven, dat hem voort aan altijd een zwaard van Da mocles boven het hoofd hangt. Als de meerderheid van de Raad of van de Staten genoeg van hem heeft, dan ligt de motie van wantrouwen klaar en kan hij op krassen. Dit betekent, dat voortaan de wethouders, die behoren tot de minderheidspartijen in de raad, 10.000 doden bij overstroming in China. Volgens het nieuwsbureau Cen tral News hebben overstromingen de grootste sedert 100 jaar ln de provincie Foeklen in de om streken van Foltsjau reusachtige schade aangericht. Volgens officieuze schattingen alleen in functie kunnen blijven, Ihedraagt het aantal doden reeds 10.000. Een gelijk aantal wonin gen zou verwoest zyn. Het grootste hotel van de stad Foetsjau is Ingestort. 500 perso nen verloren hierbij het leven. De overheidsdiensten functlon- neren niet meer. o Volgens berichten uit verschillende delen van de Britse zone is de uitdeling van het nieuwe geld gisteren rustig ver lopen. Mensen, die buiten hun woonplaats vertoefden, en daarvan geen melding bij de politie hadden, gemaakt kregen geen nieuw geld. Men gelooft, dat er enkele tien duizenden in die positie verkeren. De bewaking aan beide zijden van de grens tussen de Britse en de Russische zone is versterkt. De Britse politie maakte ge bruik van lichte tanks om illegale grensoverschrijdingen te bestrij den. Duitsers met geldige interzona le Sowjetpas mochten de grens passeren, maar geallieerde reizi gers werden teruggewezen. Vijfduizend geldsmokkelaars zyn door Duitse en Sowjetlsche grens politie gearresteerd. Sommige de zer smokkelaars hadden 400.000 mark bij zich. De Britse autoriteiten te Ber lijn hebben van gisteren af een bijzondere luchtdienst tussen Ber lijn en de Britse zone ingesteld in verband met het stil leggen van het overige verkeer. De gemeenteraad van Berlijn heeft besloten zich met het Sow- met inbegrip van Berlijn, zullen nemen. Men verwacht, dat het wel ver scheidene weken zal duren aleer men een duidelijk beeld van de Sowjetrusslsche plannen zal kun nen krijgen. De Russische opperbevelhebber in Duitsland, maarschalk Soko- lofsky, heeft ln een brief aan zijn Britse,' Franse en Amerikaanse collega's de valutahervorming in W.-Dultsland onwettig genoemd. „Door uw eenzijdig optreden, zonder voorkennis en goedkeuring van de bestuursraad, hebt u de eenheid van valuta afgeschaft en de geldhervormlng in de Westelij ke zones. Alle oude Rijksmarken zouden worden ingetrokken; maximaal zouden 300 Rijksmarken per per soon worden geponst of gestem peld, waarna zy zullen dienen als nieuw wettig betaalmiddel ln de Sowjet-zone. ZWARTE MARKT LIGT PLAT. De zwarte markt schijnt geheel plat te liggen. In het Ruhrgebied bestaat grote vrees, dat in West- Duitsland tengevolge van de geld- sanering een grote werkloosheid zal intreden. Vele werkgevers zou den grote aantallen arbeiders moeten ontslaan, die zijn aange nomen op lonen in de oude prac- tisch waardeloze valuta en die nu tn nieuw geld betaald zouden moe ten worden. Het normale zaken leven zou tenminste enige maan den lang ontwricht zijn en wegens gebrek aan contant geld zou de vraag naar sterk dalen. Een politieke medewerker van het A.N.P. schrijft: Het wil met de werkzaamheden der Tweede Kamer niet zo bijster vlotten. Dat is geen wonder, want nu de verkiezingsdatum nadert, begeven de leden zich her- en der waarts ten einde in verkiezings vergaderingen het woord te voe ren. Om daar op tijd aanwezig te kunnen zijn, moet men in de mid dag veelal reeds vroeg op reis, met het gevolg, dat ook de Ka merzittingen niet kunnen eindigen op 't gebruikelijke uur. Reeds in de ochtend beginnen gaat ook niet, omdat dan velen niet op tijd aanwezig kunnen zijn. Vrijdag is bij de Kamer ingeko men het wetsontwerp betreffende de economische samenwerking van de Marshall-landen. Dit ont werp zal a.s. Woensdag ln de af delingen worden behandeld en verbruiksgoederen 1 dient ook ten spoedigste te wor- /.den afgedaan, hetgeen wellicht in aanleiding stranden van naar schatting 3000 Berlijners in de Westelijke zones, tengevolge van het verbod op het interzonale verkeer. Een onafzien bare ry auto's stond gisteren te wachten. Langs de gehele Oostelijke de marcatielijn in Duitsland is een strook Niemandsland van 1940 km breedte gevormd door Russi sche troepen en Duitse politie. De Russen zouden de grens van morgen vroeg onverwachts geheel willen sluiten. BRITTEN WACHTEN AF. De reactie ln officiële Britse kringen op het sluiten van de zo- negrens door de Sowjets komt neer op een houding van afwach ten. Voorlopig willen Britse func tionarissen de Sowjet-Russlsche maatregelen erkennen als begrij pelijke voorzorg tegen geldsmok- kel. Het feit, dat onderscheid is gemaakt tussen passagiersverkeer dat stilgelegd is en goederenver voer per trein en over water, dat onder controle voortgang vindt, heeft voldoening gewekt. Het betekent, dat de voorzie ning met essentiële goederen van de drie Westelijke sectoren van Het Duitse nieuwsagentschapde komende week niet meer Val D.P.D. maakt melding van vele gelukken. De agenda kan Woens- demonstraties ln de Sowjet-zone j dag of Donderdag afgewerkt zyn tegen de geldherziening in het In verband echter met het boven- Westen. In Weimar, Schwerln en staande kan verwacht worden, de deling van Duitsland voltooid" a(h-n b u r g' sloten fabrieksar- dat de Kamer ook nog in de laat- aldus de brief. beiders zich aan bij openbare de- ste week vóór de verkiezingen zal monstraties. Voor vandaag en vergaderen. Dat zy, als demissio- morgen zijn in de gehele Sowjet-1 naire Kamer, na 7 Juli nog bijeen zone speciale bijeenkomsten van I zal komen, blijft onwaarschijnlijk. voor- In geval van uiterste noodzaak Volgens welingelicht Duitse kringen zijn spoedig van Russi- let militaire bestuur tn verhlndine- s J speciale uyeenKomsiei te stellen naar aanleiding van het ?e Provinciale parlementen verwachten naar aanleiding van bereid. I kan zij er natuurlijk toe besluiten. Het Huls van Afgevaardigden en de Senaat der V. S. zijn over eengekomen, dat de eerste periode van de hulp aan Europa volgens het plan Marshall 15 maanden zal bedragen. President Truman werd gemach tigd zo nodig het bedrag, dat hij nodig acht, in 12 maanden te ver lenen. De som waarover men het eens werd, bedraagt 6.030.710.228 dol lar, dat ls byna het volle bedrag, dat het administratieve lichaam der Marshall-hulp heeft trachten te verkrijgen. Men gelooft te Washington, dat de bezuiniging ln het programma van het Europees herstel hiermee practlsch van de baan ls. Deze som betekent een compro mis tussen het bedrag, dat het Huls had voorgesteld, namelijk Berlijn niet onmiddellijk bedreigd 5.980.710.288, en dat waaraan de wordt, De verdere ontwikkeling ln de betrekkingen tussen de Sowjets en de Westelijke mogendheden zal afhangen van de maatregelen, welke de Sowjets betreffende de geldsanering ln de Oostelijke zone senaat zyn goedkeuring hechtte (6.125.710.228). De aan de president gegeven volmacht, deze som in 12 maan den te besteden, Indien hy dit noodzakelijk acht, betekent in de practrjk, dat de administratie van nneUpn arre-sf-prpn Toods I mtl,talr hof terecht staan wegens .ngeisen arresteren jooas opzettelijke ongehoorzaamheid kapitein. Drie Amerikaanse torpedoja gers en een Franse korvet zullen onmiddellijk aan Bernadotte ter beschikking worden gesteld. Zy zullen gebruikt worden als pa- patrouillevaartulgen. Zaterdagavond zijn veiligheids troepen, die Bernadotte zullen bij staan, per vliegtuig uit New York vertrokken. Voor het vertrek wer den zij geïnspecteerd door Trygve Lie. Onder de manschappen bevin den zich slechts 7 nlet-Ameri- kanen. Het contingent draagt de grijze uniform van de V. N. en revolvers. Het ls echter niet be kend of wapens ln Palestina ge dragen zullen worden. De kapitein van 't Joodse schip Pan York" is Zaterdag door de Britten gearresteerd wegens on gehoorzaamheid aan de bevelen van de Koninklijke Marine. Hij zal voor een speciaal Brits mits zij zich zo gedragen, dat zij blijvend genade vinden in de ogen van de meerderheidspar tijen. Dit betekent een aantasting van het wethouderschap. En zo zou het kunnen gebeu ren, dat we hier een herhaling kregen van wat jaren geleden in Hongarije gebeurde. Men had daar een soortgelijke bepaling gemaakt, met de ken nelijke bedoeling de communis ten te treffen. Maar de eerste die op grond van deze bepaling de gevangenis in ging was de bekende gereformeerde pro fessor Sebesteyn. De Prot. Chr. partijen waren bereid het ontwerp te steu nen, mits het een beperkt ka rakter zou krijzen. Vandaar dat de heer Algera voorstelde te bepalen, dat de „revolutionnaire gezindheid" als reden voor het tussentijds ont slag in de wet zou worden op genomen. Dit amendement werd echter verworpen met 49 tegen 34 st. Met de Prot. Chr. groepen stem den ook enige leden van de K. V. P. voor dit amendement. Ruim 6.5 milliard voor Amerikaanse leger. De Amerikaanse Senaat en het Huls van Afgevaardigden hebben Zaterdag een compromis-toewij zing voor het leger aanvaard ad 6.767.688.163 dollar voor het per 1 Juli aanstaande aanvangende Jaar. Het wetsontwerp ls ter onder tekening naar Truman doorgezon den. aan een bevel van Macmillan, de Britse bevelhebber ln Palestina, door te weigeren kapitein Aldrld- ge. te helpen aan boord van de Pan York te komen en het niet willen verstrekken van inlichtin gen omtrent de bestemming van het schip. De Pan York en de Pan Cres cent voeren ledig de baal van Hal- fa binnen en vroegen vergunning de haven binnen te varen. In De cember 1947 verlieten beide sche pen de haven Constanza onder de Panamese vlag met ongeveer 12.000 Joodse immigranten aan boord. Op 1 Januari werden zij door de Britse marine onder schept en naar Cyprus opgebracht het plan de vrije hand heeft het grootste gedeelte van de besnoei ing ongedaan te maken. De administratie voor de eco nomische samenwerking heeft binnen het kader van het plan- Marshall tot dusver de grootste toewijzing gedaan: 215.071.075 dollar aan zes landen, te weten Frankrijk, Denemarken, Italië, Nederland, Griekenland en Groot- Brittannië, met Inbegrip van het Duitse Bizonla, Triest en Frans Noord-Af rika. Voor het eerst was industriële uitrusting tn de toewijzing opge nomen, Nederland krijgt voor 5.699.000 dollar kolen en voor 650.000 dol lar kunstmest. Zaterdagavond kregen een Pool en een Belg op een bal te Eisden ruzie om een Nederlands meisje. Toen de twee wachtmeesters der politie, de Wit en Kraft, tussen beide wilden komen, trachtten en kele andere Polen hun landgenoot te ontzetten. De politie werd zodanig in moei lijkheden gebracht, dat zij eerst van de gummistok gebruik maak te, en daarna een waarschuwings schot loste. De politiemannen za gen kans om versterking te vra gen, maar voordat deze ter plaat se was, drongen de Polen opnieuw op, tengevolge waarvan de politie mannen genoodzaakt waren, van hun vuurwapens gebruik te ma ken. De Pool K. werd door een van de twee geloste schoten in het hoofd getroffen en overleed tij dens het vervoer naar het zieken huis te Maastricht. De wachtmeester Op de Ven en een marechaussee, die assistentie kwamen verlenen, werden bij het betreden van de balzaal ook door enige Polen aangevallen, waarbij Op de Ven met een stoel zodanig op het hoofd werd geslagen, dat hij met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis te Maastricht moest worden overgebracht. Zondagmorgen is hij daar over leden. tillllllllllllllllllillIllllllllllllllBlIlilllltlil Generaal de Gaulle heeft in een rede te Verdun verklaard, dat Frankryk wederom ernstig wordt bedreigd. Hij zinspeelde op illusies van de Britse en Amerikaanse bondgeno ten t.a.v. Duitsland en drong op nieuw aan op een hervorming van de Franse staat. Hij herinnerde terloops aan de grote rol, die Pétain had gespeeld ln de historische veldslag bij Ver dun in 1916. Door kortzichtige op vattingen aan de overzijde van het Kanaal ging Pétain de verkeerde weg op. Militaire waarnemers zien deze verwijzing het begin van een campagne om de kloot tussen de Gaullisten en de voormalige aan hangers van Pétains Vichy-rege- ring te overbruggen. Wij beleven nu, aldus de Gaulle, dat een ongeschikt openbaar ge zag, dat spreekt namens een ver achtelijke parlementaire meerder heid, het lot van Frankrijk in de waagschaal stelt door zyn stand punt inzake Duitsland. Alle sirenes begonnen te loeien te Verdun, toen de Gaulle op het punt stond zijn rede te openen. Toen de sirenes waren afgezet, zeide de Gaulle: „Het is gemakke lyk een openbare demonstratie te verstoren, doch onmogelijk haar te verhinderen. Zo iets verstrekt slechts de kracht van de R.P.F.' De politie heeft de draden der sirenes doorgesneden, toen zij geen „saboteurs" kon vinden. o Explosie te Cairo eist 25 doden. Zondagmorgen vroeg hebben zich in de Joodse wijk van Cairo twee ontploffingen voorgedaan, waardoor een achttal hulzen ver woest werd. Er zijn 25 doden ge vallen, terwijl 54 personen werden gewond. Volgens onbevestigde berichten zou de ontploffing te wijten zijn aan explosiva, die zich in een Joods huis bevonden. Een amendement van de heer Hooy (R.K.) om de werking van de wet te beperken tot 1 Jan. 1949, werd eveneens verworpen. Met het gevolg, dat tenslotte de A.R.-, de C.H.- en de S.G.- fractie tegen het ontwerp stem den. Wat zeer verstandig was. En echt democratisch. Avondvierdaagse een succes. Het was Zaterdagavond een drukte voor Middelburg, die men zich alleen maar herinnert van de dagen voor de oorlog. Honderden winkelende mensen, keurig ver lichte étalage's, rijen wachtenden voor de ingang van de Z.E.T.O. en niet in de laatste plaats de finale van de Avondvierdaagse gaven de stad een voor-oorlogse aanblik. DE Z.E.T.O. Nadat reeds in de middaguren enkele honderden een bezoek aan de tentoonstelling gebracht had den, steeg de belangstelling in de avond zodanig, dat zich een lange rij wachtenden vormde, die zich voetje voor voetje naar de Ingang van het stadhuis begaven. Ondanks het feit, dat aan twee loketten en ln het Schuttershof kaartjes werden verkocht, kon men toch de stroom nauwelijks verwerken. De wachttijd voor de bezoekers werd veraangenaamd door de mu ziek, die op het plein voor de so ciëteit „Excelsior" ten gehore bracht. Zowel ln Stadhuis als Schut tershof dromden de honderden langs de stands en meerdere ma len ontstonden b(j de nauwe toe gangen opstoppingen. Meer dan 4000 bezoekers trok de Z.E.T.O. op deze Zaterdag, waarmee het totaal aantal na de eerste drie dagen 6500 bedraagt. De enige stand, die van de druk te weinig last had, was de op het gestelde stand van de fa, de Ja ger en Tolhoek. Hier hadden de vele krjklustigen volop gelegen heid hun belangstelling te tonen voor hetgeen hier geboden werd, zonder de kans te lopen te worden verdrongen. In het Schuttershof was het ook de hele avond een komen en gaan. Vooral in de Groene zaal was het zo nu en dan eivol en straten naar de Markt. Het en thousiasme der deelnemers steeg ten top tijdens de uitreiking der kruisjes in de „Vergenoeging" en nog meer tijdens het uitreiken van de groepsprijzen. De heer J. B. Rosenboom, con sul van de Alg. Ned. Wandelbond, deelde tijdens deze uitreiking mee, dat 87 individuelen en 270 deelne mers ln groepsverband de tocht hadden volbracht. Het verheugde spr., dat in plaats van 151 perso nen, zoals in 1947, thans niet min der dan 385 deelnemers zich had den opgegeven. De groepsprijzen vielen ten deel Tijdens verkiezingstoespraak. Zaterdagavond zou de heer Cta. J. I. M. Weiter voor de „Lyst Wei- ter" via Hilversum II in de Haag se studio van de Nederlandse Ra dio Unie van half acht tot kwart voor acht een verkiezingsrede houden. De heer Weiter werd evenwel eerst enige minuten na half acht voor de luisteraars verstaanbaar. Een storing zou hiervan de oor zaak zijn geweest. Dit bemerkend begon spreker zijn toespraak opnieuw, waardoor hij uiteraard niet om kwart voor acht gereed kwam. Op dit tijdstip werd de heer Weiter „weggere- geld" en nam het programma van de K.R.O. weer een aanvang. Van K.R.O.-zijde werd hierover vernomen, dat de heer Weiter eerst om twee minuten na half 8 zijn rede begon, die evenwel niet doorkwam. Er is toen een gramo- foonplaat gedraaid. Om vier mi nuten over half acht was de sto ring weer opgeheven. De heer Welter is op dat tijdstip zijn toe spraak opnieuw begonnen. Hij was kwart voor acht nog niet gereed en moest op gezag van de alge mene regie van de K.R.O. toch worden „weggeregeld", omdat an ders het verdere programma in 't gedrang zou komen. Van de zijde van „Lijst Weiter" werd medegedeeld, dat men in Den Haag voorzag, dat de heer Weiter niet precies om half acht achter de microfoon zou kunnen plaatsnemen, omdat hij kort voor dat tijdstip nog niet was gearri veerd. Men verzocht de Hilver- sumse studio een plaat gereed te houden, voor het geval de uitzen ding iets later zou beginnen. Om één minuut na half acht begon hij zijn rede uit te spreken, welke evenwel niet doorkwam. Eerst 7 minuten na half acht was hij verstaanbaar en begon hg wederom met zijn toespraak. Onmiddeliyk na de mislukte uitzending heeft de heer Welter gelijkluidende protesttelegram men gezonden naar minister Gie ten, de voorzitter van de Radio- raad, prof. Gerbrandy en de voor zitter van de K.R.O., prof. Kors, waarin hy o.m. verzocht op het zelfde uur van een andere dag zyn rede volledig uit te spreken. Soekarno wil ook betrekkingen met Afghanistan. Aneta verneemt, dat president Soekarno op 31 Maart 1948 tot Abdoelkadlr, speciaal afgezant van de republiek te Pakistan voor Afghanistan, een soortgelijke brief heeft gericht als de bereids gepubliceerde aan Soerlpno te Praag. In deze brief wordt Abdoelkadlr gemachtigd in onderhandeling te treden met de regering van Af ghanistan en met deze regering overeenkomsten of verdragen, van welke aard dan ook, te sluiten en te ondertekenen, waarna deze aan de republiek ter ratificatie dienen te worden voorgelegd. ruime plein voor het stadhuis op- ren gestart, trokken ze door de kregen de standhouders nauwe- aan de volgende groepen, waar- lijks gelegenheid tot behoorlijke explicatie. Verschillende standhouders heb ben prijzen beschikbaar gesteld voor iedere duizendste bezoeker, die de controle passeert. DE AVONDVIERDAAGSE. Middelburgs winkelstraat de Lange Delft, had voor deze éne Zaterdagavond alle drukte over gedaan aan de Vlasmarkt. Niet alleen door de feestelijke versie ring, die hier is aangebracht voor de passerende Z.E.T.O.-bezoekers, doch vooral ook, omdat via de Kromme Weele en de Vlasmarkt de tippelaars van de Avondvier daagse hun laatste mars naar het eindpunt op de Markt maakten. Omstreeks 9 uur verzamelde zich een talrijk publiek in de beide straten om de binnenkomende wandelaars gade te slaan. Voor afgegaan door de tamboers en pij pers van „Juliana" marcheerden ze om half tien na een tocht van 20 km vla St. Laurens, Seroos- kerke, Oostkapelle en Grijpskerke te hebben gemaakt, Middelburg weer binnen. Monter en fris, alsof ze pas wa- van de tussen haakjes geplaatste getallen het aantal deelnemers aangeven. Militairen C.O.A.K. (70), As- trow, Souburg (29), Melloburgum (26), Z. Confectiefabriek (25), Achilles (22), Wilhelmlna (17), R.H.B.S. (16), N.O.A.D., Vlissin gen (15), Pijpercorps Juliana (13) P.Z.C. (12), De Zaagmolen (12), en Focus Veilig (12). Ondanks de opmerking van een inwoner van Oostkapelle, die het niet kon begrijpen, dat deze mensen, die zeker de centen voor de bus op zak hadden, zodat ze niet behoefden te lopen, maar konden rijden, toch liepen, hoorde men velen na afloop elkaar belo ven: „Dat doen we volgend jaar nog een keer!" AVOND-VIERDAAGSE TE GOES. In de stromende regen tippel den Zaterdagavond de 70 deelne mers en deelneemsters aan de Avond-vierdaagse te Goes. De ^ocht ging door de Poel vla Nisse en terug over 's-Graven- polder. Niemand viel uit. In „de Landbouw" ontvingen zy de Avond-vlerdaagse-emWemen 'Europa goed. De Domstad had Zaterdag 7000 Jehova's Getuigen binnen haar muren. Een aantal hunner maak te het de collectanten van het Ro de Kruis erg lastig. Een bestuurs lid dezer secte zei later, dat zij dit eigenmachtig deden, want dat de Jeh. Getuigen als „christenen" iedere toepassing van de christe lijke naastenliefde toejuichen. Hum. We hebben vandaag en kele prettige berichten. Het eer ste: opengesneden zoutevis mag worden verkocht voor ten hoog ste f 1.45 per kg. en zoutevis aan moten voor ten hoogste f 1.65 per kg. Het tweede: jeugdige rijks ambtenaren krijgen per 1 Juli a.s. wat meer salaris. Het derde: Henry Ford schonk zyn Europese employé's 'n voedselpakket, 25000 in totaal. Suiker, boter, koffie, cacao, enz. zaten erin. Het vierde: de reddingsboot Dorus Rij kers ging een sloep bij Callants- oog ophalen, omdat men dacht, dat de bemanning ln moeilijkhe den verkeerde. Dat was niet zo: zij wachtte slechts op een gunstig tij om naar Den Helder te gaan Het vijfde: de „Johan de Witt" komt als laatste repatrieertngs- schip Woesdagmorgen In Amster dam aan met 667 repatrieerenden. Het zesde: dag en nacht rijden grote trucks (soms meer dan 400 per dag) met groenten naar Duits land. Het zevende: op 1 Juli a.s. zullen de afdelingen collabo ratie politieke recherche worden opgeheven, omdat de dossiers gro tendeels zijn afgewerkt. En het achtste, voor vandaag het laat ste: de 200.000 stakende Belgische metaalarbeiders gaan heden waar Schijnlijk aan het werk. Zij zullen o.m. premies voor huishoudelijke wederuttrustlng krijgen voor een bedrag van 600 millioen francs. Prins Bernhard opende Zater dagmiddag de luchtstrijdkrachten tentoonstelling, die tot en met 4 Juli op het vliegveld Ypenburg wordt gehouden. Generaal en mevr. Orsborn zullen na Canada Nederland bezoeken. De internati onale leiders van het Heilsleger zullen Zaterdagavond 26 Juni a.s. een samenkomst leiden ln het A'- damse Concertgebouw. - Smuts werd Zaterdagavond bij zijn aan komst te Athene door koning Paul en koningin Frederica ont vangen. Breda wordt het ver zamelpunt van emigranten voor Z.-Afrlka. Zij worden vandaar per bus naar Antwerpen gebracht en behoeven niet meer een bootreis van A'dam of R'dam te maken. De Franse regering heeft de aan bevelingen der Londense confe rentie t.a.v. Duitsland geratifi ceerd. Op 30 Juli wordt te Bel grado de lang-verwachte Donau- conferentie gehouden. De Ame rikaanse Senaat keurde de toela ting van 205.000 ontheemden uit Symbolische staking te Parijs. Stakende arbeiders van de elek trische centrales hebben Zaterdag de electrische stroom te Parijs af gesloten, teneinde te verzekeren, dat de ondergrondse treinen tus sen elf en twaalf uur niet liepen, zulks i.v.m. de oproep van het C. G. T. tot een algemene staking van een uur ter ondersteuning van de eisen van de 36.000 staken de arbeiders in de rubberfabrie ken te Clermont Ferrand. Naar schatting hebben Zater dagavond ongeveer 300.000 arbei ders een symbolische staking ge houden. De directie van de bandenfa briek van Bergougnan heeft de arbeiders verzocht vandaag weer aan het werk te gaan. o Dit jaar weinig Amerikaanse wapens voor Europa. Naar Reuter van een Ameri kaanse regeringsambtenaar ver neemt, heeft de regering der V.S. schoon ongaarne, beslist, dat dit jaar slechts zeer kleine hoeveel heden Amerikaanse wapens en munitie naar de West-Europese landen gezonden kunnen worden. De regering der V.S. zou alleen van besluit veranderen, indien een ernstige Europese crisis, waarbij Rusland betrokken zou zijn, zou optreden en indien dan het Ameri kaanse Congres toestemming zou geven een andere koers in te slaan. Echter was het ministerie van buitenlandse zaken ervan over tuigd, dat de Sowjet-Unie geen directe agressie tegen enig land in Europa zou voorbereiden ge durende tenminste de zes komen de maanden. Hevige hagelbui teisterde Kapelse fruitteelt. VEEL SCHADE. Zondagmorgen woedde te Ka- Kapelle om ongeveer 6 uur een onweersbui, welke gepaard ging met hevige hagelval, hetgeen ruim een kwartier duurde. In korte tijd zagen de straten geheel wit van de hagelstenen. De fruitteelt heeft belangrijke schade geleden; vooral de rijpende vruchten als kersen werden ern stig geschonden. Ook de jonge vruchten aan de appel-, peer- en pruimebomen vertonen ernstige tekenen van beschadiging. Te Kloetinge veroorzaakte de bliksem brand in de woning van de wed. Sinke aan de Lewestraat. Daar buren tijdig waarschuw den en ook de brandweer spoedig ter plaatse was, bleef de inboedel vrijwel helemaal gespaard. Er ia echter wel waterschade. Ruiterwedstrijd te Lewedorp. De door de Ruitersportvereni ging N.- en St. Joosland uitge schreven wedstrijd voor ruiter sport op Zaterdag j.l. door de ver enigingen van N.-Beveland, Goes, N.- en St. Joosland en 's-Heeren- hoek, was bedoeld om uit te ma ken, wie in de hogere klassen zou komen. De Federatie van Stolwijk zond enige heren, die de prestaties der deelnemers (24) beoordeelden. In de klasse „Dressuur" konden enkele leden van alle aanwezige verenigingen verplaatst worden van de A-klasse naar de B-klasse. De prestaties waren over 't al gemeen goed. In de klasse „Springen" vielen de prestaties tegen; het drassige weiland zal allicht hinderlijk zijn geweest. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwolje, J. A. Mul der te Oosterwolde (Fr.); te Schoonrewoerd, D. J. v. de Graaf te Vlnkeveen. Aangenomen naar De Lier, J. G. L. Brouwer te Oosterbeek; naar Aalsum, Tj. D. Boelen», cand. te Leeuwarden. Bedankt voor Gaastmeer, T. J. D. Boelens, cand. te Leeuwarden; voor Scherpenzeel, J. C. Terlouw te Otterlo. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Beroepen te Anna-Paulownapol- der-Wierlngermeer, B. van Riet, cand. te Goes; te Gent, A. G. Luiks te Leeuwarden. D E BILTZEGT: 1 Minder buien. Weersverwachting tot vanavond: Voor de kustgebieden van N.- en Z.-Holland en Zeeland: geleide lijk afnemende bewolking, over wegend droog en overdag af en toe zonnig weer. Matige wind uit Noordwestelijke richting. Koel.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1