ZEEUWSCH DAGBLAD Sowjets leggen interzonaal verkeer stil. Vermogensaanwas en heffing ineens. Cöristeiuke h.b.s. voor C.V.G.D. verzoekt Nederlandse delegatie onderhandelingen op alle punten voort te zetten. NIEUWS Maandag algemene staking in België? In deze Naam. Vloedgolf van moorden op Malakka. wanneren? SNIPPER Werkgevers blijven op hnn standpunt staan. Ontevreden ambtenaren by De SGhelde. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Sowjet-order tot „beschermende maatregelen". Wace z&tfUeHMs. Rükseenheid zendt telegram aan Prinses-Regentes. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4« JAARGANG No. 976 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 ceat per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 19 JUNI 1948 HoofdredacteurR. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON r. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, D» J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEV te Poortvliet. Op- en ondergang; van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.19 u., onder 21.03 u. Maan op 20.43 u., onder з.02 u. Hoogwater Zondag 20 Juni. Vlissingen: 0.55 u. 1.78 m., 13.25 1.92 m. Wemeldinge: 2.42 u. 1.54 m., 15.15 u. 1.69 m. Reeds dadelijk na de stich ting van de eerste Chris ten-gemeente is de vervolging losgebroken. Petrus en Johannes werden opgepakt en naar het huis van bewaring overgebracht. „Zij sloegen de handen aan hen". Wij hebben in de bezettings tijd geleerd wat dat betekent. Het is in hoge mate vernede rend voor de mens als hij zijn yrjiheid kwijt raakt en als een misdadiger achter slot en gren del wordt gezet; als vreem den de handen aan hem slaan. Dit was het lot van Petrus en Johannes. Op last van de oversten des volks werden zij in verzekerde bewaring gesteld, om verhoord te worden. Bij dit verhoor bleek al spoe dig wat de oorzaak was van hun gevangenneming. Het ging hier niet om „een onbetaalde rekening van de Kerk", waardoor men in onze dagen zoveel tracht te verkla ren. En het ging ook niet om het genezen van zieken, al was dit dan de naaste aanleiding. Tegen die genezing op zich zelf hadden de oversten geen bezwaar. Vermoedelijk waren zij ook wel voorstanders van een betere gezondheidszorg. Maar daat ging het niet om. Dat de verlamde genezen was, goed. Zo was er althans een bedelaar minder. Maar wat de oversten inte resseerde, was de wijze waar op de genezing tot stand was gekomen. Vandaar dat zij de apostelen de vraag stelden, door wat kracht of door wat naam zij dit hadden gedaan. Daar wat naam! Daar ging het om. Nu, Petrus en Johannes wa ren tenvolle bereid verant woording te doen. Petrus, die ook hier als woordvoerder optrad, zei het zó duidelijk, dat het niet voor tweeërlei uitleg vatbaar was. „Alzo wij heden gerechtelijk onderzocht worden over de weldaad aan een krank mens, waardoor hij gezond geworden is, zo zij aan u allen kennelijk en aan het ganse volk Israël, dat door de Naam van Jezus Christus, de Nazarener, die gij gekruist hebt welke God van de doden heeft opgewekt, dezo hier levend voor u staat". Daarmee was voor de apos telen het vonnis geveld, al wer den ze aanvankelijk nog met enige consideratie behandeld. Het bleef bij een voorwaardelij ke veroordeling. En de enige voorwaarde was, dat zij niet meer zouden spreken of leren in de naam van Jezus. De oversten bedoelden het dus niet zo kwaad. Petrus en Johannes konden hun gang gaan. Wilden zij zieken genezen, geen bezwaar. Alleen niet spre ken in de Naam van Jezus. Dat was staatsgevaarlijk. Een zachtmoedige uitspraak dus. Maar een ui l.j, toch door de apostelen niet werd geaccepteerd. Jezus had hen voor Zijn heengaan de opdracht gegeven van Hem te getuigen. Het E- vangelie te prediken in de ge hele wereld. Aan dié opdracht achtten zij zich gebonden. En zo sprak Petrus het fiere woord: „Wij kunnen niet ia- ten te spreken van hetgeen wij gezien en gehoord hebben. Bij een volgend verhoor liep het dan ook minder goed af. Het verbod werd gehandhaafd en -door geseling bekrachtigd. En daar bleef het niet bij. Het duurde niet lang of de getrouwe getuigen moesten hun belijdenis met hun levensbloed bezegelen. TJ et ging dus niet om bijkom- 1 1 stige zaken. Het was nier een kwestie van meer of minder, maar het ging om het opheffen van de naam, de Naam des Heeren! Nu is er veel veranderd in de loop der lijden. Maar ondanks al die veran deringen is de grote tegenstel ling die het conflict van de apostelen mee de Joodse Raad beheerste, nog steeds dezelfde. Het gaat nog altijd om de Naam. Dat is het grote bezwaar, dat tegen de Christelijke partijen en tegen de Christelijke orga- n caties op sociaal gebied inge bracht wordt. Men weet veel ln hen te waarderen en wil ze in veel terwille zijn. Alleen van de Naam moet worden gezwegen, althans in die zin, dat hij geplaatst wordt boven alle namen. Die Naam beheerst in de grond der zaak ook de komen de verkiezingen. Het zal er om gaan, of wij begeren getrouwe getuigen te zijn. Of wij de Naam van God wensen te heiligen, ook in het staatkund.ge geven. NA AANKONDIGING VAN GELDZUIVERING OP ZONDG A.S. 1 VOOR DE ZONDAG GENERAAL ROBERTSON, de Britse militaire gouver neur van Duitsland en zijn Amerikaanse en Franse col lega's hebben Maarschalk Sokolovsky, de Sowjet-Russische opperbevelhebber, gisteravond medegedeeld, dat, zoals wij gisteren reeds meldden, de geldzuivering a.s. Zondag in de Westelijke zones van Duitsland zal worden ingevoerd. De Britse sector van Berlijn zal niet bij deze herziening worden betrokken. De Russen hebben onmiddellijk „beschermende maat regelen" getroffen, en het interzonale verkeer tussen de Oostelijke en Westelijke zones geheel stilgelegd. Grenzen hermetisch qesloten. Het treinverkeer werd vannacht stopgezet en ook te Helmstedt, de controleplaats voor het wegverkeer, mocht niemand meer de Sowjet-zone binnenkomen. Het verkeer te water wordt aan een strenge controle onder worpen, aldus een Sowjet-order, die kort voor middernacht bekend werd gemaakt en welke Zondag in werking treedt. In deze order werd tevens be kend gemaakt, dat voetgangers ln het bezit van interzonale pas sen, welke ln de Westelijke zones zijn uitgegeven, niet meer mogen passeren. Het goederentrelnverkeer zal ongehinderd voortgang vinden, echter onder voorwaarde van zorgvuldige controle van goede ren, treinpersoneel en escorte. In de order wordt ook vermeld, dat het binnenkomen in de Sow- jetzone van alle voertuigen zal worden stopgezet, inbegrepen het verkeer op de autoweg Helmstedt- Berlijn. Aangezien deze weg al leen door de Westelyke gealliëer- den wordt gebruikt, begrypt men hieruit, dat ook gealliëerde voer tuigen zullen worden aangehou den en men verwacht dan ook een zo scherp mogelijk protest van de Westelyke commandanten. In zijn schrijven aan Sokolovs ky wees Robertson er op, dat de economische toestand in de Britse zone hevig stagneert en de geld zuivering niet langer kon wach ten. Hy beloofde echter onmiddel lijk maatregelen te nemen voor de handhaving en goederenruil tussen de Sowjet-zone. Elke bewoner van de Westelijke zones krygt 60 nieuwe marken voor Idem zoveel oude. Zondag de eerste veertig en een maand later de rest. Volgens de proclamatie wordt liet oude geld de Reichsmark, de rentemarken en de gealliëerde bezettingsmarken 21 Juni on geldig. Het zich by het Duitse publiek bevindende geld, alsmede de reke ningen bij banken, spaarbanken en postspaarbankinstellingen, zullen op een latere datum in nieuwe „Deutsche Marken" worden om gewisseld. Lonen en salarissen moeten van Zondag af In de nieuwe munt uit betaald worden en voor arbeiders, die hun loon een halve tot een hele maand vooruit ontvangen, is een regeling getroffen. De geldhervorming zal zo spoe dig mogelijk gevolgd worden door een belastinghervorming. Volgens radio Frankfort treft de politie te Frankfort maatrege len, die een vlot verloop van de Militaire dienstplicht in Amerika aanvaard. Het Huis van Afgevaardigden der V.S. heeft een wet aanvaard, die voorziet in een vorm van mi litaire dienstplicht na 1 Februari. Het wetsontwerp is naar de Senaat gezonden, die de vorige week een ander wetsontwerp goedkeurde, dat voorziet in de onmiddellijke oproeping tot dienst neming voor twee jaar. Europese oorlogsvrijwil ligers voor verlenen van bijstand? Ver strekkende bijzondere be voegdheden zjjn verleend nan de politie in (Ie geHele Unie van Malakka in verband met „groei ende gewelddadigheden van ben den". Inheemse reservisten zijn onder de wapenen geroepen. Een „vloedgolf van moorden" heeft plaats gehad in de staten Perak en Jehore en dit breidt zich thans uit tot Noord-Maiakka, al dus verneemt Reuter. In Kedan zijn twee Chinese rubberhandelaren doodgeschoten. Te Koelim doodde men een make- laar-ln-rubber met vier schoten uit een vuurwapen. Te Baling, op de Siamese grens, is het hoofd van de Chinese gemeenschap neer geschoten. Men verwacht, dat ook Euro pese oorlogsvrijwilligers opgeroe pen zullen worden om de politie en geregelde troepen bjj te staan. Het centrum der ongeregeld heden is Tapan, ongeveer zestig k.m. ten Zuiden van Ipoh. in Perak, waar drie Britse rubber planters vermoord zijn. De „Free Press" te Singapore spreekt van „Communistische moordenaars", die spoedig te Tapah, „een centrum van grote rubber- en mijnbelangen, in sta king" zouden gaan. Men ver moedt, dat er „in deze streek grote wapenvoorraden zijn". uitvoering van de valuta-hervor ming moeten verzekeren. Zij zal toezien op de uitbetaling van de eerste hoeveelheid nieuw geld, die de Duitsers zullen ontvangen en zal ingrijpen wanneer winkeliers weigeren artikelen te verkopen. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat op de zwarte markt 3000 Mark voor een pond koffie werd geboden. Britse en Amerikaanse sigaretten werden verkocht tegen 40 Mark op de snel verlopende zwarte markt. Voor de banken te Berlijn vorm den zich gisteren lange rijen van mensen. En men kocht maar, zelfs de meest waardeloze voorwerpen gingen grif weg. On Berlijn werden de economi sche kopstukken van de Sowjet- sector bij Maarschalk Sokolovsky ontboden, om, zoals men verwacht, het een en ander te vernemen over „beschermende maatregelen" tegen het nieuwe geld in de Wes telijke zones. PROCLOMATIE VAN DE S.E.D. De socialistische eenheidspartij heeft het gehele Duitse volk aan gespoord de strijd aan te binden tegen de, zoals zij het noemen, „verdelers van Duitsland", die verantwoordelijk zijn voor de va luta-hervorming ln de Westelijke zones. PROCLOMATIE VAN SOKOLOVSKY. Later werd gemeld, dat Soko lovsky door Radio Berlijn een pro- clomatie had uitgezonden, waar in hij o.m. het volgende zei: „De Amerikaanse, Franse en Britse monopolisten in de Weste lijke zones wordén in hun politiek van verdeling van Duitsland ge steund door de grote Duitse ka pitalisten en junkers, die het fas cisme aan de macht geholpen heb ben en de tweede wereldoorlog voorbereiden. De Interzonale handel zal prac- tlsch een handel tussen twee af zonderlijke staten worden. De voorwaarden voor vrij passagiers- en goederenverkeer tussen de be zettingszones zullen ophouden te bestaan." (Dit laatste, aldus Reuter, wordt beschouwd als een aanwij- zing, dat de Sowjet-Russische sluiting van de zonegrens perma nent zal zijn en niet een tijdelijke maatregel uitsluitend voor de pe riode van de geldsanering.) TurksBulgaars incident. Gisterochtend heeft een groep Bulgaren van 50 a 60 man een Turks dorp aangevallen. De Bul garen werden door de Turkse strijdkrachten teruggeslagen. Een Bulgaar en een Turk zijn gedood. Ware zelfkennis wordt in deze woorden door Paulus ge toond; zulke, die op de aardse school niet kan worden ge leerd, maar alleen vrucht is van de onderwijzing van de Geest van Christus. Hoogmoed is de eerste en de wortelzonde. Ootmoed de eerste en de rijpste vrucht van het genadeleven. Paulus stond vóór zijn be kering hoog met zichzelf, schatte zijn godsdienst op hooge waardij, stapelde zijn goede werken als tot de he mel op. IN zijn bekering werd hy krachtdadig vernederd, verlost van zijn vormelijke godsdienst en leerde hij onder Hoewel ik niets ben." 2 Kor. 12 11c. al zijn vermeende goede wer ken een nul schrijven. Oot moed sierde hem,, deed hem onvoorwaardelijk zich over geven aan Gods leiding, zich toebetrouwen aan Gods ge nade in Christus geopenbaard. Veel heeft hij gearbeid, méér dan allen, maar hij schrijft zichzelf niets toe.. CHRISTUS IS HEM ALLES GEWORDEN. Dit is alleen mogelijk door de bearbeiding van de Geest van Christus. Paulus leerde zichzelf kennen niet alleen m zijn hemelhoge schuld voor Gods Recht, maar ook in het inwonende verderf. Van zijn akker géén goede vrucht meer. Paulus mocht Christus ken nen als zijn schuldovernemen- de Borg, voor hem verwer vende niet alleen verzoening met God, maar ook de hei ligmaking, door de inwoning des H. Geestes. Zo leert Paulus sternen aan zichzelf en leven uit zijn gees telijk Hoofd. Hoge stand in het leven der genade'. Nodig te kennen in het hart, voor ieder. Zo wordt Gods Beeld vernieuwd en uitgedragen in de wereld. Niet de woorden alleen, man de practijk moge zijn „hoewel „ik" niets ben". Middelburg. Ds W. de W. Wijzigingsontwerp goedgekeurd. De Tweede Kamer heeft giste ren het de vorige dag door de heer Teulings voorgesteld amen dement met 50 tegen 3 st. aan genomen. In verband met de vrijstelling wegens extra besparing lichtte de heer Van der Wedden (K.V.P.) een mede door A.R. en C.H. on dertekend amendement toe, waar door de categorie kleine boeren, tuinders en middenstanders, die noch pensioenaanspraken, noch levensverzekeringen van enige be tekenis hebben, geholpen worden. Volgens de huidige regeling is alleen degene, die voor de oorlog weinig of niets verdiende, van de besparingsclausule uitgesloten. Nadat de heren Vondeling (Arb.) en Ho'fstra (Arb.) het amende ment hadden bestreden, opperde minister Lieftlnck technische be zwaren. Hij verklaarde het amen dement volstrekt onaannemelijk. De C.v.g.d. heeft de Nederland se delegatie ln een brief gevraagd op alle punten de onderhandelin gen voort te zetten, aldus werd gisteren in een communique van de Commissie aangekondigd. De brief van de Commissie re fereerde aan de brief van de Ne derlandse delegatie, waarbij even voor de vergadering van de agenda-commissie van Woensdag, werd medegedeeld, dat de Neder landse delegatie meende, dat het beter was voorlopig de onderhan delingen af te breken. Het communiqué van de Com missie herhaalt, dat zij sedertdien categorisch tegensprak, dat zij iets te maken had met de publi catie van de AustralischAme rikaanse voorstellen van de Australische en Amerikaanse de legatie. De voorstellen van de Australi sche en Amerikaanse delegaties zullen wel niet meer ter sprake komen als de Nederlanders hun standpunt niet wijzigen om deze voorstellen niet ln discussie te willen nemen, aldus deelde het Australische lid der Commissie, Thomas Critchley, mede op een persconferentie, welke door alle drie de leden van fle C.v.g.d., op verzoek van de correspondenten, werd gehouden. De leden van de Commissie ver klaarden, dat er andere mogelijk heden waren om tot een oplossing te komen, „doch dit is een ge heim van de toekomst", aldus de voorzitter van de week, het Bel gische lid Raymond Herremans. Op de vraag of deze voorstellen van de Commissie een precedent hadden, omdat de partijen niet om De Tweede Z.E.T.O. werd Donderdag door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mr dr J. m 't Veld, officieel geopend. De Minister spreekt de openingsrede uit. Links op de voorgrond de leden van Ged. Staten C. Uamelink en C. Phi I ipse. voorstellen gevraagd hadden, meende Herremans, dat er geen precedent gewezen was, doch Critchley achtte de z.g.n. kerst- voorstellen een precedent. Het standpunt van Dubois en Critch ley was, dat de Commissie op eigen initiatief wel voorstellen kan doen. Herremans wilde dè „min of meer indiscrete vraag" of de Com missieleden instructies van hun regeringen hadden ontvangen, niet beantwoorden. Men wees er op, dat de leden door hun regeringen ter beschikking gesteld waren aan de Veiligheidsraad en dat zij dus niet optreden voor hun res pectievelijke regeringen. Herremans zeide nog, dat, in dien iemand werd teruggeroepen, men hieruit niet kon afleiden of zijn regering niet accoord gaat met zijn handelwijze. Desgevraagd zeide Herremans, dat hij zich niet achter het voor stel van zijn collega's had ge plaatst, omdat hjj het niet eens was met de bewoordingen van het voorstel noch met de manier en de tijd, waarop zij werden voor gesteld, met welke opmerkingen hij overigens geen erltlek op de voorstellen wilde uitoefenen. Toen Critchley en Dubois werd gevraagd of hun regeringen het eens waren met hun voorstel, merkte Dubois op: „wij zitten hier nog". Hierop trok de heer Van der Weijden het amendement in om het te vervangen door een motie, waarin de minister wordt uitge nodigd een zodanige wijziging in de regeling aan te brengen, dat degenen, die voor de oorlog min der dan f 3000 inkomen hadden, ln aanmerking zullen komen voor de besparingsvrijstelling. De stemming over deze motie werd uitgesteld tot a.s. Dinsdag. De minister nam tenslotte nog enige amendementen van de heer Teulings over, o.m. een, dat be oogde de wettelijke basis te ver schaffen voor een bevredigende regeling inzake de waardering van incourante aandelen en winst bewijzen aanwezig in het begin vermogen. Het ontwerp werd z.h.s. goed gekeurd. Benoemingen aan Chr. Lyceum voor Zeeland. Door het bestuur van de Ver eniging voor Chr. Middelbaar- en Voorbereidend Hoger Onderwijs voor Zeeland zijn benoemd: tot leraar Geschiedenis de heer F. van Dijk te Brussel en tot leraar Godsdienstonderwijs ds C. Met selaar te Goes. De heer S. van Arkel te Den Haag is benoemd tot accountant van de vereni ging- o De wachters voor Palestina. De vyftig wachters, die de V.N. naar Palestina zal zenden, waren gisteren in minder dan 7 uur aan geworven. De groep zal bestaan uit 28 wachters van Lake Succes, 16 leden van het secretariaat der V.N., allen Amerikanen, 3 Fran sen, 1 Deen, 1 Noor en 1 Zweed. Vandaag zullen deze jongelieden, die gemiddeld 25 jaar oud zijn, medisch worden onderzocht. In beginsel zal hun dienst in Palestina 2 a 3 maanden duren. Het Nationaal Comité Handha ving Rijkseenheid heeft aan de Prinses-Regentes te Soestdijk het volgende telegram verzonden: „Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid, kennis genomen hebbend van jongste optreden van Amerikaans en Australisch lid van Commissie van goede diens ten, verzoekt de regering met meeste aandrang thans voorgoed en definitief een einde te maken aan de inmenging van de Veilig heidsraad in onze inwendige aan gelegenheden. Wij verzoeken Uwe Koninklijke Hoogheid eerbiedig, doch met veel aandrang dat de regering thans besluite alle verdere inmenging van de Commissie van goede diensten af te wijzen en aan de Veiligheidsraad te vragen die commissie terug te roepen." Het Comité heeft een telegram gezonden aan het lid van de com missie van goede diensten Herre mans te Batavia, waarin het na mens honderdduizenden Neder landers hulde en dank brengt voor de juiste en prachtige wijze waarop hij zijn taak vervult. o De Oostenrijkse autoriteiten zjjn verontrust door de verdwijning van een hooggeplaatst ambtenaar van de recherche, de 60-jarige hoofd-inspecteur Anton Marek. Hij verdween uit zijn woning, na dat hjj opgebeld was door, naar hij zijn vrouw zeide, een Russi sche kapitein. Gaat minister Bidault heen? De „Nieuwe Gids" van gisteren brengt onder alle voorbehoud het bericht, dat volgens geruchten in Parijs Bidault, minister van Bui tenlandse Zaken, om gezondheids redenen zijn functie zou neer leggen. Schriftelijke vragen van Kamerlid v. d. Heuvel. Het Tweede Kamerlid van den Heuvel (A.R.) heeft aan de mi nister van Economische Zaken Schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis ge- nomen van een hoofdartikel in „Het Vrije Volk" van 16 Juni j.l., I waarin naar aanleiding van een publicatie van het departement van Economische Zaken o.a. de volgende zinsnede voorkomt: „W(j kennen dit document. Het wordt nota bene als voor lichtingsmateriaal naar het bui tenland gestuurd. De gegevens, welke het over de staatsschuld be vat, z(jn niet alleen op een stom me wflze gegroepeerd, doch boven dien fout." 2. Is de minister bereid mede te delen over welke gegevens het hier gaat en of inderdaad, nog wel voor buitenlandse voorlich ting, foutieve gegevens omtrent onze staatsschuld zijn gepubli- Een regionaal vakverenigingscongres in het mjjn bouwcentrum Charleroi heeft gisteravond een resolutie aanvaard, waarin wordt aangedrongen op een algemene staking in België op Maandag a.s. De resolutie zal Zondag op een nationaal congres te Brussel be handeld worden. Reeds tweehonderdduizend metaalindustrie-arbei ders e.a. zjjn in staking gegaaa om een loonsverhoging van vijf procent. Gistermiddag heeft de Belgi sche minister van Arbeid Troclet, een afvaardiging der werkgevers in de metaalnijverheid ontvangen, teneinde met hen van gedachten te wisselen over de Ingekomen antwoorden op de vragenlijsten, die eergisteren aan belde partijen werden toegezonden. Naar blijkt, blijven de werkgevers op hun standpunt staan en stellen zij ln het licht, dat zij wel bereid zijn een loonsverhoging toe te kennen, doch dat deze een golf van on rust zou verwekken in de andere takken van industrie en de natio nale economie in gevaar zou brengen. Intussen schijnt de staking zich langzamerhand te zullen uitbrei den tot andere bedrijfstakken. Zo zijn gisterenmorgen berichten bin nengekomen volgens welke de mijnwerkers ln een mijn nabij Charleroi gedeeltelijk een sympa thiestaking zouden zjjn begonnen. De arbeiders van twee grote che mische bedrijven hebben bekend gemaakt, dat zij begin volgende week in staking zullen gaan, in dien hun eisen tot loonsverhoging niet worden ingewilligd. De Belgische transportarbeiders bond heeft de Antwerpse haven arbeiders „gewaarschuwd tegen bepaalde elementen, die hen er toe zouden willen overhalen uit soli dariteit met de arbeiders in de metaalnijverheid, eveneens het werk neer te leggen". Als een typiste zit te slapen, kunnen er gekke dingen gebeuren. Ja, de wereld kan er bijna door op de kop gaan staan. Zoals gis teren in Berlijn. Daar tikte zo'n jongedame in plaats van het woord „Zugverkehr" het woord „Flugverkehr", zodat er aanvan kelijk telegrammen de wereld in gingen, dat het luchtverkeer met Berlijn was stopgezet door de Sowjets. De fout werd echter nog op tijd ontdekt en gecorrigeerd. Enfin, nog juist voor het slui ten der grenzen heeft ons land nog een handelsaccoord met de Russische zone afgesloten, ter waarde van 30 millioen gulden. - Eten bom vinden is geen pretje. Gisteren beleefden ze dit nog on der Stad aan 't Haringvliet op het eiland Goeree en Overflakkee. Gisteren vertrok de Grote Beer met militairen naar de Oost. Wie hen post wil sturen voor Port Said, moet die 21 Juni posten. Voor Batavia heeft men nog wat tijd. Dat kan tot 1 Juli. - De Grote Beer zal onderweg de Zui derkruis ontmoeten. Die is n.l. gisteren ook vertrokken. Uit Ba tavia. Wil men de terugkerende militairen in Port Said post doen toekomen, dan moet deze vóór 25 Juni worden gepost. - Gisteren middag is in Rotterdam in de aula van Museum Boymans een borstbeeld onthuld van de compo nist Alphons Dlepenbrock en wel ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. De schade door de windhoos te Groningen aangericht bedraagt ruim 2mil lioen. Een steunactie zal worden Ingezet. - De Unae ontving van H. M. de Koningin een gift. - En Min. Gielen zal vanavond om 8 uur voor Hilversum II de actie voor de Anjer-vrijheidsdag inlei den. In Amsterdam zal op een tentoonstelling voor Nijverheid en Industrie op 6 September een wereldbol van 5 M. hoogte te zien zijn, waarop lichtpuntjes de scheepsroutes over de aarde aan geven. Was het gisteravond wat nattig. De avond-vierdaagse te Goes ging door. Niemand viel er uit, En terwijl men In Goes tippelde, stapte te Middelburg de 2000ste bezoekster door de con trole van de ZETO. Zij kreeg een boek als aandenken. Snipperaar gaat eens proberen of hij het volgende duizendtal niet kan volmaken. Hij houdt ook van lezen! IU et het Christelijk Middel- baar- en Voorbereidend Hoger Onderwijs was het tot voor korte tijd treurig gesteld in Zeeland. Daarin is echter verandering gekomen. Door de samenwerking van voorstanders van het Prot. Chr. onderwijs uit alle kerke lijke groepen is het vorig jaar het Christelijk lyceum voor Zeeland, te Goes, tot stand ge komen. Deze inrichting mag zich reeds dadelijk in een ongedach te bloei verheugen. Het aantal leerlingen overtreft de ver wachtingen en uit alles blijkt, dat dit lyceum in een reeds lang gevoelde behoefte voor ziet. Een teleurstelling was ech ter, dat het met mogelijk bleek te Middelburg een filiaal te stichten, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. De regering staat daartegen volkomen afwijzend en ook voor de toekomst valt op medewer king in deze richtmg niet te rekenen. Vandaar dat nu getracht zal worden te Middelburg een Chr. H.B.S. te stichten. De voortekenen zijn gunstig. In een voorlopige samenspre- king met een aantal vooraan staande personen uit Walche ren, bleek voor dit plan grote belangstelling te bestaan. En een aantal mannen, vertegen woordigers van alle kerkelijke groepen, bevelen deze zaak met grote warmte aan. Zo is er goede hoop, dat men onder de zegen des Heeren, straks indien enigs zins mogelijk reeds in September van dit jaar te Middelburg- een Christelijke H.B.S. zal tot stand komen. In verband met het feit, dat voorlopig geen rijkssubsidie is te verwachten, zullen voor het eerste jaar alleen leerlingen be stemd voor de eerste klas wor den aangenomen. Met belangstelling wachten wij de verdere gang van zaken af. Het ligt in de bedoeling, dat a.s. Vrijdagavond te Middel burg een vergadering zal wor den gehouden, waar niet alleen belanghebbenden, maar ook al le belangstellenden uit Walche ren worden verwacht. Een opwekking om deze ver gadering bij te wonen, schijnt ons overbodig. Wü twijfelen geen ogenblik of de Waicherse bevolking zal van haar belangstelling ook voor deze tak van het Christe lijk onderwijs blijk geven. En moge dit pogen door God de Heere met zijn onmisbare zegen worden bekroond. Poolse nota aan gealliëerde bestuursraad. De Poolse regering heeft een nota gestuurd aan de gealliëerde bestuursraad, waarin werd ver zocht de bestuursraad onmiddel lijk bijeen te roepen ter bespre king van de aanbevelingen der Londense zeslandenconferentie I over Duitsland. Daar dit initiatief door geen der militaire gouver neurs werd gesteund, werd de Poolse nota slechts van de aan tekening „gelezen" voorzien. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met plaatse lijk buien. Hier en daar met on weer. Zuid-Westelijke wind, aan de kust nu en dan krachtig, in het binnenland matig en tijdens buien af en toe vrij krachtig. Weinig verandering in tempera tuur. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 4.19 u„ onder 21.04 u. Maan op 21.47 u„ onder з.38 u. Volle Maan 13.54 u. Hoogwater Maandag 21 Juni. Vlissingen: 1.39 u. 1.90 m„ 14.04 1.98 m. Wemeldinge: 3.30 u. 1.61 m., 16.00 u. 1.69 m. Metaalbond zal trachten te bemiddelen. In onze editie van 27 Mei j.l. maakten wjj melding van moeilijk heden, die gerezen waren tussen de ambtenaren en de directie van de Kon. Mjj „De Schelde" over de verhoging van de pensioens bijdrage, waarmede de ambtena ren niet accoord gingen, in een Donderdagavond in het Concertgebouw te Vlissingen ge houden vergadering van de ge organiseerde ambtenaren, waar 'namens de bonden door enkele sprekers het woord werd gevoerd, deelde een vertegenwoordiger van de Metaalbond, waarbij „De Schel de" als werkgever aangesloten is, mede, een overleg met de di rectie der Mij te zullen bewerk stelligen. Mocht dit overleg niet plaats vinden of niet tot het ge wenste resultaat leiden, dan zul len de ambtenaren opnieuw ver gaderen om hun standpunt te be palen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1