Moedermelkcentrale Ned. Roode Kruis. Langzaam maar zeker herstel. STlJNT JE De economische toestand van Ned.Iudië Christelijke hakkers somber gestemd. Eiamesleed. Zeeuwse Geref. Diaconale Conferentie te Coes SVM.S "KVï 4* r p"" Trekgaardenteiitoonstellmg te Den Bosch. De anjerkaarten op komst. Veldmaarschalk Smuts in ons land. EERSTE EN ENIGE OP DE WERELD. De spanning tussen lonen en prijzen vermindert. AUDIUM Vel» zwak geboren babies, die aan het •inde van de oorlog stierven, hadden waar schijnlijk gered kunnen worden als men hun de moedermelk, die de eigen moeders niet hadden, toch zou hebben kunnen ver schaffen. In de kinderkliniek van Prof. v.an Cre- veld in Amsterdam wist men dit heel goed; maai' wetenschap baat weinig als de mid delen ontbreken om die wetenschap toe te passen. Deze stand van zaken bevredigde echter een chemicus werkzaam in het laboratorium van de kinderkiiniek te vens verbonden aan het Centraal Labora- toiium van de Bloedtransfusiedienst van 't Nederlandse Roode Kruis allerminst. Kon men moedermelk maar verduurzamen zoals koemelk! Maar dan moesten er niet alleen alle voedende bestanddelen in be waard blijven, doch ook de beschermende, die een baby behoeden voor infectie. De jonge wetenschapsman, Dr G. G. A. Mas tenbroek kwam op de gedachte om moeder melk te drogen op dezelfde wijze als men dit met bloedplasma doet. Hij nam proeven en tenslotte gelukte het hem om aan de moedermelk bij lage tem peratuur het vocht te onttrek ken zodat de vaste stof over bleef. Prof. van Creveld ge bruikte in zijn kliniek de eer ste resultaten en met suc ces. Nu restte nog het probleem cm wat in het klein gelukt was in het groot uit te voeren. Het voorstel van de leek, een grote hoeveelheid materiaal te nemen klinkt eenvoudig, maar houdt juist veel moeilijkheden in. Dat groter quantum kan niet be trokken worden van een moe der in het ziekenhuis, waar alle hygiënische voorzorgen geno men zijn en alle medische con trole uitgeoefend kan worden. Men moet de hulp inroepen van moeders, die thuis van hun overvloed willen afstaan. Die zijn er genoeg, maar hierbij moeten zo talrijke hygiënische voorzorgen in acht genomen worden, dat er niet zonder meer over het gehele land mee be gonnen kan worden. Een door de Moedermelk centrale ontworpen pomp, waar mede de moeders zelf de melk kunnen afkolven, wordt ter be schikking gesteld van de vrij- w'Slïge geefsters onder controie van wijkverpleegsters. Steriele flesjes worden rondgebracht en elk ingekomen flesje wordt op bacteriën onderzócht na binnenkomst op het laborato rium. Het hiermede belaste personeel moet volkomen ge zond zijn en onder hen mogen geen bacillendragers zijn. Hun /UV ^oeC. /ótt.4.CÓ - tdüuOaaJL bmnS cL*cix_ &-u- <SYcj~L f*yi. j oLr i-CJLJ-nJBJLi- -f Jhinji In haar functie van Voorzitster van het Nederlandse Rode Kruis heeft H.K.H. de Prinses-Regentes bonen staande oproep gericht tot het Nederlandse volk, ter gelegenheid van de campagne, die in deze dagen ge voerd wordtter bevordering van een noodzakelijke en krachtige uitvoering van de taken van het Neder landse Rode Kruis in het volgende jaar. blijft onjuist dat vele bakkers hun diensten aan de gemeenschap op zegden. Intussen had de stilleg ging der bedrijven tot resultaat dat de overheid een commissie be noemde om het vraagstuk te be zien. Waarschijnlijk werkt deze com- kleding is gesteriliseerd; de ar- missie in diepe stilte, aldus de beid geschiedt onder ultra violette stralen. Ieder risico, dat er ooit een ongeluk zou kunnen gebeuren, moet uitge sloten zijn. Dit alles is oorzaak, dat de moedermelkcentrale voorlopig alleen in Amsterdam function- neert. Het streven van de moeder melkcentrale van het Neder landse Roode Kruis de eer ste en tot nu toe de enige op de wereld, die de moedermelk lyophiel droogt is, haar on beperkt houdbaar product over het gehele land aan babies, die moedermelk van node hebben, te verschaffen en zo mogelijk een voorraad te vormen De re gels, volgens welke thans be slist wordt op de aanvragen, zijn voorlopig nog gericht op de allerdringendste gevallen, Ze wachten maar. Verschillende factoren gaan merkbaar werken tot een vermin dering van de spanning tussen lonen en prijzen. Het huidige voor- zieningspeil zal in Nederland waarschijnlijk kunnen worden gehand haafd, doch men zal voorlopig niet op een verhoging mogen rekenen. Om het onderling handelsverkeer van de Europese landen uit zijn verstarring te redden, streeft men naar een spoedig herstel van een multilateraal inter-Europees betalingsverkeer. Een wijziging van het Bedrijfsvergunningenstelsel is in studie. De economische samenwerking in de Benelux vertoont een ge stadige voortuitgang. De huidige tabaksvoorziening biijft gehandhaafd. Aparte textielpunten voor hulshoudgoederen kunnen niet worden verstrekt. Het tijdstip van de opheffing van de kolendistrlbutle ls nog niet te bepalen. Ziedaar ln korte trekken de voornaamste antwoorden van minis ter Van den Brink op de vele vragen, die hem de laatste maanden zijn gesteld. Inzake de verhouding van lonen en prijzen zegt de minister, dat een mogelijke Internationale prijs daling, een begin van concurrentie in het bedrijfsleven en een ruime re arbeidsmarkt ln de richting van een ontspanning werken. Daardoor zouden de huren aan gepast kunnen worden aan de ge- Btegen bouw- en reparatiekosten mi zouden de levensmlddelensub- Ödies ln de prijzen kunnen wor den verwerkt, zonder dat het ef fect op de lonen groot zou zijn. Van een streven der Overheid naar perfectionisme, waardoor de ondernemers in hun activiteit zou den worden geremd is geen spra ke. Onze economische situatie maakt het echter noodzakelijk, dat de regering zekere beperkin gen oplegt, zoals dit het geval is met het bedrijfsvergunnlngenbe- slnit. BEDRIJFSVERGUNNIN- GENBESLUIT. De thans gevolgde behande- Bngsprocedure bjj aanvragen van •en bedrijfsvergunning kan be zwaarlijk niet-democratisch wor- Feuilleton. en haar drie zoons 43) o— Luister, hij kreeg van Teunis Breedveld een dag na de dief stal vijfenzestig gulden, die hij hem eens geleend had. Voor die tijd kon hij ze met heel zijn fa milie niet bij elkaar krijgen. Wilden ze soms nog meer be wijzen? Dat dacht hij ook. Dit verhaal deed, verbeterd en aangevuld, de ronde, zo vlug, alsof het met de wind alle deu ren binnenwoei; van de Breed veld j es was Teunis de eerste die het vernam, liy stond ach ter de gordijnen toen twee voorbijgangers, die schuw naar de ramen keken, er over spra ken. Hij werd zo wit als een doek, een wijle draaiden de dingen voor zijn ogen, hij greep zich ▼ast aan de muur en toen de stoelen, de kachel en de kast weer hun rechte stand aanna men, wist hij tevens en dit was ook alles wat hij wist: nu is al les verloren. Hij liep het krakende leertje op naar boven, hij zat een wijle verwezen op de rand van zijn bed, hii drentelde over de zol der met in zich niets dan angst, engst, angst, voor de gevange nis, voor de schande, voor het leven. Hij greep het dikke touw, j (Van onze Utrechtse correspondent.) „Moeten wij als nijvere middenstanders alléén de lasten dragen van vijf jaar bezettingstijd?" Het zal niemand verwonderen, dat deze woorden werden gesproken door de heer H. van der Wal uit Oldeboorn, voorzitter van de Bond van Christelijke Bakkers patroons op de algemene vergadering van deze organisatie te Rot terdam. En natuurlijk was die klacht vervat ln het jaaroverzicht, dat de heer Van der Wal ter inleiding van de vergadering gaf. Men is na een jaar teleurgesteld uitgekomen. Inplaats van de broodprijs verhoging volgde een broodprijsverlaging, hetgeen zeer sterk het misnoegen van de bakkers opwekte. Toen kwam de zwarte bladzijde heer Van der Wal. Wij hebben er in het geschiedenisboek van de nog 'ets van gehoord. Intussen bakkers: de staking. Al heeft menwachten de bakkers maar. Zou de ook in het parlement toegegeven I commissie op Sinterklaasdag 1948 dat er motieven voor waren, het ot 1949 wachten, aleer zij met haar surprises komt Overigens vertoont het bakkers leven zijn ups en downs: brood prijsverhoging-broodprijsverlaging, goede melange-slechte melange, invoering keuzebon (met al de daaraan verbonden narigheid voor de bakkers)-ln uitzicht gestelde afschaffing van de keuzebon. Wij weten vandaag niet welke maat regelen morgen ingevoerd wor den. Door deze onzekerheid Is de organisatie onmachtig om ook maar iets ten goede van het be drijf te kunnen doen. Er openbaart zich bjj sommige vakgenoten, ook in Christelijke kring, een moede loosheid en ballorigheid. Ze trek ken zich van Gods geboden in het maatschappelijke leven niets meer aan en handelen aileen ten voor dele van zichzel Zeer ernstig keerde de heer Van der Wal zich tegen deze levenshouding. Daar bij onderstreepte hij het belang van een Christelijke organisatie. Er staat de bakkersorganisaties heel wat werk te wachten. Men denke aan vraagstukken als de bedrijfsorganisatie, bedrijfspensl- oen, sociale verzekering van klei ne zelfstandigen, kinderbijslag, vakonderwijs, vestigingswet, lo nen van arbeidskrachten en prij zen van de producten. De Christelijke bakkersbond moet zijn eigen positie nog aan zienlijk versterken, ook in het ge heel van de Christelijke midden standsorganisatie. Naar de stem der Christelijke partijen wordt haast niet meer geluisterd. Indien het zo ook gaat op maatschappe lijk terrein dan wacht ons een strijd die zijn weerga niet vindt. Samenbundeling van alle krach ten is dus „brood"-nodig. Na dit openingswoord met zijn weinig vrolijk geluld, werden de huishoudelijke zaken in snel tem po afgewerkt. De statutenwijzi ging en het verkiezen van een nieuwe voorzitter behoorden tot de gewichtigste agendapunten. De heer P. Koning te Amers foort zal de voorzittershamer van de heer Van der Wal overnemen. den genoemd, al geeft de minister toe, dat er tegen dit besluit for mele bezwaren kunnen worden In gebracht. Een reële onderne mingslust ondervindt van het be sluit (waarvan overigens een wij ziging wordt bestudeerd) echter geen practische moeilijkheden. In verband met de Industriali satie wordt een globaal schema opgesteld, dat op die punten wordt uitgewerkt, waar aangebo den initiatieven dit noodzakelijk maken. Het verdient derhalve aanbeveling, dat particuliere on dernemers zich tijdig met de des betreffende overheidsinstanties ln verbinding stellen. Slechts die bui tenlandse arbeidskrachten worden toegelaten, die onmisbare specia listen blijken te zijn. Een eventuele verhoging van de handelsmarges voor sommige kruidenierswaren heeft plaats ge had en wordt nader bestudeerd. Oorlogsslachtoffers, die door on bekendheid met de mogelijkheden te weinig textiel hebben gekregen zal men trachten te helpen. De opheffing van gas- en elec- dat op zolder lag, hij bond dat san een balk, hij stond toen een wijle radeloos met het eind in zijn banden. Hjj wist dat het niet kon, dat hij er de moed nooit voor vinden zou. Hij wou niet dood en hij zou ook niet, dat wist hij secuur. Maar o, die waanzinnige angst, die hem dwong tot die zinloosheid. Zo overliep Gart hem. Wat mankeert jou? vroeg hij. Oh, ik weet geen raad, wat moet ik doen? Wat is er aan 't handje? Teunis bleef vlak vóór zijn broer staan, hij neep hem in zijn handen en hij wist niet dat hij dit deed. Ik heb gestolen, zei hij toen. Wat zeg je daar? schrok Gart. Ik heb gestolen, bij Gaar- rechie Vogel Gart stond daar, spierwit. Gege..stolen. Hij keek naar zijn broer, die een dief was, hij legde alle lijd zaamheid van zich af, zijn ogen bliksemden, hij sloeg en sloeg tot zijn broer als een kreunende voddezak over de zolder lag. Gart stond toen een wijle over zijn broer heengebogen, zijn vuisten ontsloten zich, hij kniel de naast hem neer en steunde: Wat nou, Teunis, wat nou? Hij zat handenwringend op zolder. Wat nou, Teunis ....zeg het dan.... wat nou? Sta nou open zeg es wat Ik heb spijt van m'n drift, maar triciteitsrantsoenen ls nog niet mogelijk. De uitvoerprocedure ls vereenvoudigd, zodat de tijd, no dig voor de behandeling van een aanvraag van een uitvoervergun ning, tot één dag is teruggebracht. hoe kon je zo iets doen Teunis lag daar als een we zenloze. Laat me maar doodgaan, Gart. Mijn leven is weg, de schande is te groot Maar Teunis, zei Gart. Denk aan de moordenaar, die naast Christus aan het kruis hing. Al zullen de mensen je niet vergeven God zal het zeker Maar Teunis wilde daar niet over praten, hij had er als een heiden op los geleefd en nou hij in de piepzak zat wilde hij zelf zijn boontjes doppen. Hij stond toen plotseling op, hij leek sterk en het zag er naar uit, dat hij zich bij de politie zou gaan mel den. Gart trok hem terug, hij zei. Zelf kan je je boontjes riet doppen, Teuns. Dat was zondige taal. Je hebt er berouw er wroeging over en ga nou met Gaarechie praten, misschien kan het in de doofpot gestopt maar tussen jou en God kan nooit iets in dë doofpot gestopt, Teunis. Nee, zei Teunis, en weer: r.ce. Ze schrokken heiden op, ze hoorden beneaen Stijntje's hese stem: de politie, en daarna ging knarsend .ie deur open. Teunis hield zich vast aan de balk, Gart dacht dat hij flauw zou vallen, maar toen Stijntje angstig naar boven riep, dat de politie er was om even met Teunis te praten, herstelde hij zicht, hij richtte zich op en ging naar beneden. Alle rampen schenen gewacht (Xngez. mededeling, advert.) De oorerts heelt mij een AC DIUM boortoestel voorgeschre ven. Een uitkomst U riet niet eens dat ik het draag. U kunt k weer gewoon tot mij spreken brochure bij de Singel 160 hoofdagenten -. Amsterdam-C N V v.tj. P.Geervliet, Keizersgr 411, A'dam Hoorapp. CcntrVeerjesingel IJ, Middelburg WVC Keijen. TuHsinqel 19. Groniivgti Dit opschrift, aldus „Fr. Dagbl.", staat boven een pers bericht van het A.N.P. betref fende de teleurstellende uitslag van de eindexamens van som mige gymnasia in het Zuiden des lands. Aan het St. Theresia- lyeeum te Tilburg waren 16 candidaten. Tien zakten, één slaagde en vijf kregen een ver lengd examen. Een A.N.P.-correspondent maakt nu de mening van de Rijksgecommitteerden wereld kundig. Het blijkt dus, dat deze heren het nodig, althans ge wenst hebben geacht, dat nu reeds, terwijl de examens nog niet zijn afgelopen, hun visie wereldkundig te maken. Er moet dus wel periculum in mora zijn. Want anders zou men verwach ten, dat de gecommitteerden rustig zouden doorgaan met naar hun beste weten het kaf van het koren te scheiden en daarna hun bevindingen te rap porteren aan de Minister. De mededelingen van de he ren hebben echter ook betrek king op algemene verschijnse len. Zij verklaren: ,Het intellectuele peil der candidaten van deze school is verontrustend laag. Alle wer kelijke interesse voor weten schappelijke problemen, met name t.a.v. de klassieken, is ten enenmale zoek. De algemene ontwikkeling staat op een uiterst laag peil, terwijl de men taliteit der leerlingen er blijk van geeft, dat het behalen van het diploma op zich zelf belang rijker is dan welke ontwikke ling dan ook. De leerstof im mers wordt beschouwd alk „ballast", die nu eenmaal door de onder wijsinstanties „wier wegen onnaspeurlijk zijn" ge elst wordt en waaraan men dan maar probeert te voldoen. Dit lage peil moet ongetwijfeld voor een groot deel worden toege schreven aan de oorlogsomstan digheden. Ook echter heeft een moderne levensvisie, die ont stellend nivellerend werkt, een grote oppervlakkigheid als het ware noodzakelijk gemaakt Voor exahiens, die voor de oor log normaal waren, „sneuvel den" de candidaten in grote ge tale, tot groot ongenoegen der ouders, die de volgens hen exor bitante eisen der examencom missie verantwoordelijk stellen voor de uitslag." Dezelfde klachten merkt men ook op aan de Universiteiten. Een groot aantal studenten blijkt niet in staat, aan de eisen voldoen. Onlangs hebben we daar reeds het een en ander over geschreven. Er zit niet anders op, dan de eisen streng en rechtvaardig te handhaven. Het is het enige middel, om uit het moeras te komen. En hier is een grote taak voor de gezinnen. Wanneer de ouders hun kinderen willen laten stu deren, moeten zjj begrijpen, dat zulks ook van hun kinderen concentratie en opofferingen vraagt. Zij kunnen dan niet overal aan mee doen. Zij moeten aan hun werk blijven, jaar in, jaar uit. Missen zij daarvoor de ener gie, dan kunnen zij beter op houden, als het nog tijd is. te hebben om hem op één mo ment te vernielen, want nog was er geen woord gewisseld tussen hem en de politieman of daar stond Gaarrechie Vogel op de drempel en haar dorst hij allerminst onder de ogen te komen. Hij bedekte zijn ogen met de handen, en zo stond hij daar. Maar wat was dat toch hoorde hij goed Gaarrechie, ze botste haast tegen de politieman op, ze gie chelde daar even om en eigen lijk nog meer omdat ze de du vel op zijn staart trapte terwijl ze net aan hem liep te denken, dat was ook toevallig. Ze wou hem vragen, die zaak van die honderd gulden maar te laten rusten, want die het gedaan had was bij haar ge weest en had haar alles met rente terugbetaald, zij wilde geen naam noemen, maar het was iemand van een ander dorp, die in het nauw had ge zeten en daarom een rare sprong deed, ze kon het hem wel vergeven. En of Stijntje wat vermecelli had voor de soep, - ze had wel een winkel, maar het was in dit- geval niet: die bier vaart, die bier drinkt, ze was finaal uitverkocht. - Ga nooit op geruchten af, dacht de politieman en ging weg. - Wat moest je eigenlijk hebben? riep Stijntje hem na. - Ik was abuis, was het ant woord. (Wordt vervolgd.) Dr Hoek over qezinszorq. I Tenslotte zijn er nog de ker- 3 kehjke assistenten, die leiding Nadat m de morgenvergadering moeten geven aan de gezinsver- van de Zeeuwse Gereformeerdej ZOrgsters. Dr Hoek ging nader chaeonaie conference welke m op de veelomvattende taak Woensdag onder presidium van van de assistenten, die alleen in J'p' Brouwer in d" Gere*-de grote steden roet een aantal sïu 1 w<'rd gehouden, ver- gezinsverzorgsters aangesteld schillende vraagstukken van dia- i^nnen worden. conale aard waren besproken re-j Spr. begreep heel goed, dat in fereerde s middags dr J. Hoek de kleine gemeenten niet zo 86 °Ver Ge"-maar gezinsverzorgsters kunnen j worden aaago-steld. Een moge- In zijn referaat besprak dr Ulkheid is, dat verschillende Hoek de gezinszorg zoals die dichtbijelkaar liggende gesneen- voorgesteld is door het Comitélen bierin samen werken, van de Centrale Diaconale Con- I bfa de financiering in enkele ferentie. In de eerste plaats trek ken te hebben getekend, be- schetste spr. de oorzaken van de sPrak dr Hoek de opleiding, gezinsnood, die het noodzakelijk' Voor gezinshulpen is geen op maakten, dat men zich ernstig leiding nodig. Voor gezinsver- op dit vraagstuk ging beraden, zorgsters wel. Daartoe zal met Reeds voor de oorlog was in September in Amster.dam een vele gezinnen een zekere ont- opleidingsinstituut geopend wor- kerstening waar te nemen, al- Óen. De kerkelijke assistenten dus dr Hoek, maar de oorlog krijgen een 3-jarige opleidingI K o ff heeft dit proces verergerd en m bet Evangelisatiecentrum te netels hoopt t. bren- versneld. En het is duidelijk Baarn. 9e"- eeworden dat ook de kerk in I Verder zyn er nog de Ujs- dU oMlcht een ^aak heeft Tn'ii i de bespreking die volgde, ten Welter en Feuïlleteau de ue kerkelijke amö'e-i die hier' b eeki dat, er.d?pr de Ue!ne j Bruin, die toch op z'n minst op aL medewerkm rie vin ore- ™ee,n}e" toch beel moeilijk ge-j elk één zetel rekenen. dikant ouderling diaken en ae kan. worden in de door Als we dan verder aannemen, band wees spr. er op, dat denaleJ "„I nadruk niet moet vallen op de Daf klopt niet. De meeste politieke partgen zijn voor de komende verkie zen pen hoopvol gestemd. Dc K-l'.Pverklaart met min der dan 34 zetels niet tevreden te zijn. Ook de P. v. d. A. rekent op een flinke winst. Hooggestemd- zijn de berichten in „Het Vrije Volk". Men hoort het groeien bij wijze van spreken. Een uiust van 2 zetels is wel het minste. De C.-H. U. schijft in haar verkiezingsblad, dat een grote kans bestaat, dat 10 zetels wor den bezet. Misschien zelfs wel 13. Dan is er nog de V.V.D. die diaconieën. Wanneer men hulp wil gaan bieden in de gezinnen, is het volgens dr Hoek het beste, dat een kerkelijke com missie wordt ingesteld, waarin niet alleen diakenen, maar ook ouderlingen en predikanten vertegenwoordigd zijn. De hulp kan geboden worden door gezinshulpen, gezinsver zorgsters en diaconale of beter, kerkelijke assistenten. De hulp van de eerste cate gorie is alleen huishoudelijk en 't kwam dr Hoek voor, dat deze meisjes heel goed onder auspi ciën van een interkerkelijke stichting of vereniging kunnen werken. Bovendien kan dan subsidie van het Rijk aanvaard worden. Anders is het met de gezinsver zorgsters. Immers zij moeten de taak van de moeder overnemen. Zij hebben niet alleen een huis houdelijke, maar ook een morele en geestelijke taak. Daarom dient deze hulp van de kerke- raad uit te gaan. aangelegenheden in de j Maar dan blijft er zelfs niet morgenvergadering werd deéén zetel over voor de commu- w e n s uitgesproken, dat een nisten. fonds voor noodlijdende diacp-Wat te mooi is om waar te nieën gesticht wordt. Dc heren zijn. J. P. Brouwer en F. Duijnhou- Zodat moet worden aangeno- wer werden herkozen als resp.men, dat de rekening niet klopt. voorzitter en algem. adj. van Op 7 Juli zal blijken waar de het prov. comité. jout zit. Oordeel van een Brits econoom. Nederland had moeten doorzetten. De president van de Britse Ka mer van Koophandel voor Neder lands Oost Indië, sir John Hob- house, heeft op de jaarvergade ring der Kamer een rede gehou den, waarin hij o.a. het volgende zeide: Het is beslist van vitaal belang voor de toekomst van Indlë dat de ondernemingen snel en effectief hersteld worden, doch de bijdrage van de Britse eigenaars van on- Uitstekende Zeeuwse paarden. Zoals wy reeds meldden, werd Dinsdag begonnen met de keurin gen op de Trekpaardententoonstellig te Den Bosch, die georgani seerd werd door de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard". Van de eerste dag gaven wij de voornaamste uitslagen. Van de 22 eerste prijzen, welke werden toegekend, verwierf Zeeland er 17, Limburg 3 en Noord Brabant 2. De tweede dag begon met de grijpend schouwspel al deze kolos- keuring van hengsten met hun af- sale en toch edele, gelijnde en har- stammelingen, welke categorie monisch gebouwde dieren te successen, bracht voor alle drie Zuidelijke provinciën. Eerste werd de 13-j. zwart schimmel Nico v. Melo K 1795, zoon van Clairon de la Lys, gefokt door J.F. Ver- straaten-Michlelsen te Graauw die met een formidabel tiental af stammelingen kwam opdagen: 4 beste bekende hengsten waaron der de nationaal kampioen '46 Ni- van Beek, de reserve-kampioen 48, Nico van Smakt. Nico Janslust, Leon van Hegelcom, plus een zestal eminente merrlën, meest hruinschlmmels, één vos. Op de namiddag-demonstraties liet Nico nog eens beter zien wat hij had gepresteerd; toen kwam hij met een 25-tal zoons en doch ters, en het was een unieke en formidabele collectie beste paar den met de zich nog best bewe gende stamvader aan het hoofd. 2 B werd de 7-j. hruinsch. Karei van Certain K 2190 (d. Certain van Tienhoven) gefokt door Gebr. Mol te Graauw, eig. P. J. Boën- e te Graauw en H. Bisschop te Hoefkensdijk-Hontenissezelf jon ger waren ook zijn telgen jonger, maar zeer goed en veelbelovend voor de toekomst, o.a. no. 1 en 2 der 2-j. hengsten, no. 2 der 3-j. hengsten en enkele goede jonge merrlën. Dan volgde Urbain v. Certain (d. Certain van Larns- waarde) de 7-j, van A. H. Aer- noudts te Sluis en Gerrit van Hal te St. Kruis (de fokker) met ook jongere goede dieren; dan de 8-j. Nico van Smakt die nu bij de H.V. Zuid-Beveland staat, ieder een derde prijs. De loten van één eigenaar wer den aangevoerd door het uitste kende viertal vossen van Stallen de Dobbelaere te IJzendijke. Een 4de prijs kreeg het toch ook heel goede loot van W. de Feijter Johzn. te Waterlandkerk je, 4 vossen. Van de viertallen van twee eigenaren werd 1 dat van. Bruggeman en Gebr. v. Mol te Graauw, 2 dat van A. Murre-v. Driel te Sluiskil en D. Kluifhooft te Numansdorp, 4 dat van G. L. Lannoije te Aardenburg en D. Vrolijk te Fijnaart. OM HET KAMPIOEN SCHAP. Daarna kwamen de spanning gevende keuringen om het kam pioenschap. Een tiental uitsteken de hengsten stond voor de tribu ne opgesteld, waarvan tenslotte werden teruggeroepen Karei van Certain K 2190, reeds genoemd als stamvader, de 8-j. brulnsch. Nico van Smakt (d. Nico v. Melo) van de hengsbenver. „Zuid-Beve land" te Waarde. Karei van Certain heeft zijn re putatie. die hij in Februari in Goes gevestigd had. verstevigd: -.vii werd kampioen en verdiend. Reserve werd Nico van Smakt. Een zestiental zeer goede mer rlën gaf de jury een hele kluif om er de besten uit te halen. Kampioene werd Mona van St. Hubert, K 36792, reserve Astrld van Weel K 35311. Deze laatste werd de vorige dag na arbitrage tegen no. 3 tweede geplaatst in haar rubriek van 58-jarigen, grote maat: no. 1 werd kampioen. In de middag van de tweede dag waren weer vele duizenden bezoe kers getuige van de demonstraties van de beste dieren uit onze trek paard-fokkerij. Het wag een machtig en aaa- dernemingen dient beperkt te blij- ven, zolang het niet werkelijk vei lig is. Sprekende over zijn bezoek aan Indië in Maart j.l. maakte sir John melding van de grote mate van rust in de door de Nederlan ders bezette gebieden. Nog geen drie maanden vroeger zou dit niet mogelijk zijn geweest. Hij sprak zijn goedkeuring uit over de Ne derlandse actie van het vorige jaar diep ln het binnenland en voegde daaraan toe: „velen zijn het met mij eens, dat de toestand wanneer de Nederlanders hun operaties nog een week of twee langer hadden voortgezet, op dit ogenblik veel beter zou zijn". Het zal nog lange tijd duren eer de vooroorlogse theeproductie be reikt wordt. Het meest bemoedi gende aspect ls wel, dat de thee, die was uitgegroeid, na een keer snoeien er reeds weer zo goed vooTStaat. De rubberproductie in 1947 is geraamd op 275.000 ton en was hoofdzakelijk van het kleinbezit afkomstig. De Europese ondernemingen op Java en Suma tra, die ln het laatst van 1947 weer in bezit genomen werden, begonnen tegen het einde van dat jaar weer productiemogelijkheden te bieden. De olieproductie heeft de 200.000 ton per maajra bereikt, tegen een gemidueide van ruim 600.000 ton per maand in 1938. Op Nederlands Nieuw Guinea werden bevredigende vorderingen bezet, waarvan nu zeven maal in I gemaakt met de ontwikkeling van successie. I nieuwe oliebronnen. zien voortbewegen. Het viel op, dat de gangen In de laatste jaren wel verbeterd zijn. Met hun fokgroep hebben Stal len de Dobbelaere thans voor de vierde maal beslag gelegd op de eerste prijs, ook vier maal ln suc cessie. Reeds hebben ze de eerste wisselbeker van de gemeente Den Bosch te pakken en ze hebben nu een begin gemaakt om de tweede te veroveren. Met hun viertal (lot) hebben ze reeds 9 maal de hoogste plaats De 2i/2- millioen groen-witte anjerkaarten van het Prins Bernhardfonds, die door de P. T. T. in het gehele land zullen bezorgd worden, zijn gisteren naar de diverse postkantoren vervoerd. De kaarten, waarin, zoals bekend, zes anjers zijn geponst zuilen dezer dagen huis aan huis worden afgeleverd. Voorts zijn in de afgelopen dagen 3% millioen rood-wit- blauwe wimpeltjes, 70.000 af fiches en 55.000 toon/iankkaar- ten verzonden. Van de zijde van het Prins Bernhardfonds vernemen wij nog, dat de verkoop van de bij de anjers behorende vrijheids- wimpeltjes niet, zoals op de anjerkaarten vermeid staat, op Donderdag .17 Juni, maar op Dinsdag 22 Juni a.s. zal aan vangen. De verkoop zai duren tot 29 Juni. Dit besluit werd genomen om de belangen van andere organi- ties, zoals het Rode Kruis, dat dezer dagen een inzameling zal houden, niet t.e schaden. o Belastingheffing oude pensioenen. De vroegere wet op de in komstenbelasting kende de be paling, dat van bepaalde cate gorieën van voor 1 Mei 1915 ingegane pensioenen en lijfren ten de eerste f 1000 slechts voor de helft aan belasting on derworpen was. De Minister van Financiën beeft thans goedgekeurd, dat deze bepaling met ingang van 1946 ook voor de tegenwoordi ge belastingen van toepassing wordt geacht. Teneinde deze tegemoetko ming te kunnen genieten die nen belanghebbenden een daar toe strekkend verzoek in te die nen bij de inspecteur der be lastingen, bij wie tevens nade re inlichtingen kunnen worden verkregen. Vertrouwensvotum voor De Gasperi. De Italiaanse Kamer van afge vaardigden heeft Woensdagavond met 346 tegen 167 stemmen een motie van vertrouwen in de rege ring van Alcide de Gasperi aan genomen. Bij reddingspogingen verdronken. Vele leerlingen van Leeu warder scholen waren Woens dag met een aantal onderwij zers en onderwijzeressen voor een dagje naar Vlieland getrok ken. Men ging er baden; een van de kinderen kwam in de woelige zee in gevaar, hetgeen door de onderwijzer, de heer H. de Vries werd opgemerkt De kleine werd gered. Men wist haar met kunstmatige ademhaling weer tot bewust zijn te brengen, doch de heer de Vries heeft zijn reddings pogingen met het leven moeten betalen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kin deren. o Emigratie naar Zuid-Afrika. Woensdag vertrok met het K.L.M.-lijntoestel naar Johan nesburg de heer N. H. H. Boes- senkool, ambtenaar van de stichting Landverhuizing Neder land, om onderhandeling te voeren ter bevordering van de emigratie naar Zuid-Airika. Het zijn altijd alleen nog vak arbeiders die voor emigratie naar Zuid-Afrika in aanmerking komen. De scherpe selectie die tot nu toe toegepast werd, blijft gehandhaafd, zo besloot de heer Boessenkool. Ere-promotie te Leiden. De 78-jarige veldmaarschalk Smuts uit Zuid-Afrika, die zich enige tijd in Engeland ophoudt, is gistermorgen om 11.05 uur in zijn eigen viermotorig York- toestel op Schiphol aangeko men. Zijn bezoek aan ons land houdt verband met zijn ere promotie, die hem vandaag door de Leidse universiteit zal wor' den aangeboden. Aan het Yorktoestel, waar in deze grote vriend van Hu- geland zijn reis heeft gemaakt, heeft hij zijn onverbrekelijke trouw geschonken. Het is de enige ^machine, waarin hij vliegen wil en ge durende de oorlog alsmede in de jaren daarna heeft hii uit sluitend in dit vliegtuig, dat be stuurd wordt door Piet Nel, ge- Hedenavond, om 6 uur, keert de hoge gast naar Engeland terug.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2