DUITSE ROVERS PLUNDERDEN EUROPA. liÊEÜH Het werk der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland in 1947. Want Hitier wilde een nrosenm stichten. Het rnndveehondersbedryf op Walcheren. GARAGE LQUiSSE De arbeidsvoorziening in de Zeeuwse landbouw. Provïnciale vlag en wapen voor Zeeland. Kunstmatige inseminatie en aankoop prima stieren. BIJ Een probleem, dat zich gaat oplossen. Hij d« onafzienbare paperassen, welke na de capitulatie van bet Derde Bijk in geallieerde handen vielen, bevond zich een verzameling van negenendertig grote albums met foto's van kunstschatten uit geheel Europa., Er was een briefje bij van Dr i Alfred Rosenberg, de nazi-philosoof, aan zijn Ftihrer waarin hij nederig hoopte, dat „een korte aanschouwing van deze schone r objecten van kunst, die D het naast aan het hart liggen, een straal van schoonheid en vreugde in Uw geëerbiedigd leven mo gen brengen". De albums noch het briefje hebben Hitier bereikt; een en ander was bedoeld als des Fiihrers verjaarscadeau op 20 April 1945, maar toen werkten de Duitse posterijen al niet zo best meer en de albums bleven ergens in Beieren liggen. Er was een pikante bijzonder-1 De minste scrupulus echter heid aan deze albuma. Zij bevat- j toonden de Duitsers in Polen en ten nl. uitsluitend foto's van Rusland; alle kunstbezit, ook dat kunstschatten, die tijdens de oorlog in Europa door de nazi's waren geroofd en die bestemd waren voor een reusachtig mu seum, dat Hitier na het sieg- reiche einde van zijn oorlog in 'Linz wilde stichten. Nu is de gewoonte om kunst schatten van overwonnen landen te roven al even oud als de oor log zelf. Maar zoals deze derde wereldoorlog de grootste van alle tijden was, groeide ook de roof van kunstschatten uit tot propor ties, die alles, wat tot dusver op dit gebied werd gepresteerd, met stukken sloegen. Voor ongetelde millioenen werd kort en goed verbeurd verklaard zonder enige vergoeding aan de eigenaar; daarnaast werd nog voor de fan tastische som van rond 160 mil- lioen gulden „aangekocht", met gelden, die uit de overwonnen hinden werden geperst Diverse instanties hielden zich met deze roof bezig. SPECIALE STAF. De grootste was zonder twijfel de Einsatzstab Reicbsleiter Ro senberg (E.R.B.), die onder lei ding van Rosenberg zelf in Pa rijs was gevestigd en tot taakt had, alle kunstbezit van Joden en vrijmetselaars in de over wonnen gebieden op te sporen en tot goede prijs te verklaren. Deze E.R.R. alleen roofde van haar oprichting na de Poolse veldtocht tot Juli 1944 een 22.000 schilderijen en kunstvoorwer pen. Naast de E.R.R. werkte de Kontrollstelle voor vijandelijk bezit, die de zaken wat ruimer opvatte en zich niet beperkte tot eigendom van Joden en vrijmet selaars, maar ook roof pleegde op eigendommen van andere par ticulieren, die als anti-Duits wer den beschouwd. Deze kontroll stelle hield vele. verkopingen, waarvan de opbrengst uiteraard niet aan de eigenaars werd uit betaald: het geld verdween in het Devisenschutz-kommando, na aftrek van 15 veilingkosten voor de agent, die* de schatten had opgespoord. Zo stak Sejjss-Inquart, onzali ger gedachtenis, rond 7.3 mil- Üoen gulden in zijn zak als aan deel in de verkoop van de col- lectie-Mannheimer. IN ONS LAND. Een legertje van grote en klei ne agenten opereerde voor Hitier e.s. in de bezette gebieden. In ons land waren dat o.a. Heinrich Hoffmann, de partij-fotograaf en Fran Maria Dietrich, een knnsthandelares uit München, (He beide bij Hitler in hoge gunst ■tonden. Hoffmann „kocht" o.m. in Leiden de beroemde collectie- Jaffe van "i") Hollandse meesters. De meeste vooraanstaande de- ■er agenten was zekere Karl Habesstóck, die voor Hitier en Göring tegelijk werkte. Alleen in H142 kocht deze voor Hitiers persoonlijke collectie kunst tot een waarde van ca. 9 millioen gulden, waarbij hij 10 provisie toucheerde. Habesstóck was ook de aangewezen man om de Duit se adel van zijn kunstbezit te ontdoen. Zo kocht hij van ex-kroon prins Wilhelm een schilderij van Watteau, erfstuk van Frederik de Grote. Het doek werd ge taxeerd op rond f800.000.en dc kroonprins werd betaald in jachtgebied, dat na 1918 aan zijn vader was ontnomen IN ITALIË. In Italië opereerde Prins Phi lip van Hessen, schoonzoon van Victor Emmanuel. Zolang Italië nog bondgenoot heette, werden de kunstschatten betaald en wel met een totaal bedrag van vijf jt illioen gulden; na de val van Mussblini was ook hier het hek van de dam en werden de Itali anen kort en goed uitgeplun derd. van niet-Joden en alles wat zich in musea bevond, werd zonder enige vergoeding verbeurd ver klaard. Wat hier gestolen werd, valt nauwelijks te ramen, ook al om dat Hitier opdracht had gegeven, in deze gebieden geen documen tatie van deze oorlogsbuit op te maken. Als barbaren gingen de Duitsers hier te keer. VOOR HET MUSEUM. Een deel van de roof was be stemd voor een enorm museum in Linz, dat Hitier daar na de oorlog ter ere van zijn moeder wilde oprichten. Het ontwerp van het museum was door Hit- Ier zelf geschetst: een afschu welijk plomp gebouw met dozij nen pilaren aan alle kanten en de ongelukkige architect, die de schets nader moest uitwerken, wist dat Hitier op het punt van zijn architectonische kwaliteiten geen scherts duldde en hield zich derhalve pijnlijk aan de schets. Overigens is het.rhuseum nooit verder gekomen dan de blauw drukken. In Mei 1945 vonden Ameri kaanse troepen in een grot bij Salzburg alle schatten, die Hit- Ier voor dit museum had be stemd: een kleine 7000 schilde rijen en grote aantallen plastie ken, gobelins etc. Tussen de kunstschatten lagen kisten met het opschrift „Marmer. Voor zichtig behandelen". Het waren kisten met springstof; een atten tie van de S.S., die bij de nade ring van de geallieerde troepen de hele grot met zijn onschat bare inhoud in de lucht wilde laten vliegen. Een complot van Wehrmachtsofficieren en enkele burgers, wier vaderlandslieven de waanzin nog niet tot derge lijke hoogten was gestegen, wist dit voornemen te verijdelen. HITLERS TESTAMENT. Het museum in Linz heeft Hit- Ier tot zijn laatste ogenblikken bezig gehouden. Nog in zijn tes tament, opgemaakt in de Ber- lijnse schuilkelder, vermaakte hij al deze kunstschatten aan het Duitse volk met de bepaling dat de bouw van het museum doorgang moest vinden. Tot op heden hebben de geal lieerde bezettingsautoriteiten ech ter geen aanleiding gevonden, dit testament uit te voeren. In tegendeel: zij hebben zich be Üverd om alles terug te bren gen naar de plaats waar het hoor de. Ook deze schone droom van Hitler is door een ondankbare wereld vernietigd. Commissie Adviezen Rijvergun ningen in Zeeland. Door de gerin ge aanvoer van auto's in de zwaardere klasse wordt door de wachtende belanghebbenden de bemiddeling der secretarissen steeds meer ingeroepen. WOONRUIMTE WET. Het secretariaat werd een nieu we taak opgelegd Ingevolge de in 1947 in werking getreden Woon- rulmtewet. Regelmatig onderzoekingen worden en onderhandelingen gevoerd met gem. besturen, woningdiensten en belanghebbenden. In verreweg de meeste gevallen werd een bevre digende oplossing bereikt. Over de heropbouw van het rundveehoudersbedrijf op Wal cheren. schrijft ons de Rijksvee.teeltconsulent, de heer C. Zwa german: Geleidelijk wordt de gedeci meerde rundveestapel weer aan- gevuld, maar op het peil van voor moeten de oorlog (ongeveer 6000 melk- verrlcht koeien en 7000 Atuks ander rund vee) zijn we nog lang niet. Op de voorjaarskeuringen zijn van de ingevoerde koeien zeker een 500 a 600-tai vertoond. De indruk hiervan was, wat type en De zitdagen van de Inspecteur exterieur betreft, bjjzonder be- voor de middenstandswetten trek-1 vredigend. Op de Zuivelfabriek ken nog steeds ~J belanghebbenden. SECRETARIAAT TER- NEUZEN. Ook de heer Hendrlkse, secr. te Terneuzen bracht verslag uit. Hij deelde o.m. mede. dat verschillen de klachten en wensen van het j ken nog steeds een stroom van blijkt dat er in het gemiddelde vetgehalte, vergeleken bij vroeger, een zeer belangrijke vooruitgang is. Dit zal waarschijnlijk van 3.40 tot 3.60 k 3.70 zijn ge stegen. Wat het stierenmateriaal be treft, staat Walcheren er echter bedrijfsleven-met betrekking tot^TolmtLsT'eefaaX de postverzending ter kennis vanuitmuntfnde stieren Nu zyn ef de Inspecteur P.T.T. te Breda slechts drie, die de waardering: werden gebracht, Feuilleton. en haar drie zoons 42) o— Eén ding was gek en dat werd vooral door de Achterdjjkers lang en breed uitgemeten: op een avond lagen er veertig gul den, vier briefjes van tien, op ae toonbank van Gaarrechie Vogel. Die konden niet van een klant zijn, dat wist Gaarechie secuur. Ze schreide daarom, dat ouwe vrouwtje, want toen hoefde ze tenminste de schande niet te beleven, dat zij de reiziger van de koekfabriek wederom door Tnoest sturen, maar later werd ze steeds nerveuzer van dat ge heimzinnige gedoe: had die dief dan slechts ongevraagd die hon derd gulden geleend om ze in termijnen weer terug te betalen? Het leek er op, want nog geen week later wat was dat toch? spookte het dan op de Achter- dijk? daar lagen vijf gulden op haar toonbank en weder om in het donker daar neerge legd. Wel had zij de bel ge hoord, maar voor zij goed en wel n£ar d'r winkeltje gesloft was, vloog de vreemde vogel er tussen uit. Zij praatte daar met de Breed- 'veldjes over Kijk es, als zij op die manier haar centen terugkreeg, wou zij Vele bemoeiingen op tal van terreinen. Tijdens de algemene vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeland heeft de algemene secretaris, de heer A. S. de Jonge, een uitvoerig overzicht gegeven van de in 1947 door de Kamer en haar secretariaten verrichte werk zaamheden. Ook de heer A. Hendrikse, secretaris van het kan toor Terneuzen, bracht verslag uit. Aan hetgeen door de heer De Jonge werd voorgelezen, is het volgende ontleend Aan het verzoek tot het nemen I werd gewezen op- de zeer hoge en van maatregelen tegen te langesteeds drukkender lasten op het wachttijden aan de loketten van mlddenstandsbedrijf. het P.T.T.-kantoor te Middelburg werd voldaan en op verzoek van de N.V. Haven te Vlisslngen ver leende de Kamer steuTT aan een door die N.V. geuite klacht over vertraging bij interlocale telefoon verbindingen vanuit Vlisslngen. Op verzoek van het hoofdbestuur der P.T.T. We'd de Kamer een en quête bij grootgebruikers van de telegraaf i.v.m. een voorgenomen wijziging van het Intern. Tele graaf reglement. BINNEN VAART. Aan het ministerie vtm Econo mische Zaken we'd adv 1^3 uitge- HAVEN- EN KADE- GELDEN. Aan de gemeentebesturen van Stavenisse, Baarland, Brouwers haven, Zierikzee, Zonnemaire, Duivendijke en Driewegen werd op hun verzoek advies uitgebracht Inzake de verordeningen op de haven- en kadegelden. HANDELSREGISTER. In de loop van het jaar werd een begin gemaakt met een alge hele reorganisatie van het be- drjjfsregister. De controle voor het Handelsregister ls krachtig bracht inzake invoering van een voortgezet en een groot aantal margetarief voor de wilde binnen- zaken werd Ingeschreven. Het vaart, alsmede omtrent :n voer-1 aantal ingeschreven, werkelijk be- genomen verhoging vaa lig- en staande zaken (filialen inbegre- overliggelden in de binnenscheep- j pen) bedroeg op 1 Jan. 1947 voor vaart. Aan de Tweede Kamer een adres gezonden inzake het wetsontwerp op de vermogenshef fing ineens, waarbij de bezwaren van het bedrijfsleven werden ken baar gemaakt. De alg. secretaris nam namens de Kamer zitting ln het Comité Holland-Michigan Voor de verzor ging van een Zeeuwse Inzending op de tentoonstelling In Michigan en de voorzitter der afd. Handel ln de Raad van Beheer van het Economisch Instituut voor de Middenstand. De heren v. Ever- dingen en de Meijer namen zit ting in de Spoorwegraad als lid resp. plv. lid. OPENSTELLING GRENS- KANTOOR. De kwestie tot het openstellen van het grenskantoor te Putte des nachts voor doorlating van perso nenauto's werd voor overleg met de Belgische douane- en politie- lnstantles aan de bevoegde auto riteiten doorgegeven. De Kamer wendde zich tot de I het rayon Middelburg 4.480 en werd voor Terneuzen 3.353. Op 1 Jan. 1948 waren deze getallen resp. 5.092 en 3.378. Er waren resp. 597 en,93 nieuwe inschrijvingen, 1.034 en 790 wijzigingen en 87 en 77 op heffingen. Het aantal verstrekte afschriften en uittreksels bedroeg voor Middelburg en Terneuzen resp. 1.135 en 621. VESTIGING KLEINE BE DRIJVEN. De stroom van aanvragen In gevolge de Vestigingswet Klein bedrijf duurde in 1947 onvermin derd voort. Voor 1947 waren de cijfers voor Middelburg en Ter neuzen resp. 185 en 93. Er werden resp. 362 en 214 adviezen uitge bracht aan het ministerie op aan vragen om vergunning op grond van het B.A.V.K. Het aantal ver strekte adviezen voor ministeriële verklaringen bedroeg ln totaal 426 (M'burg) en 155 (Terneuzen). AUTO-TOEWIJZINGEN. In totaal werden door de alg. secr. niet minder dan 333 en door de secr. van Terneuzen 383 ad- Aan het verzoek pont ln te leggen tussen Perkpol- der en Kruiningen met het oog op het vervoer van de vele vracht auto's en personenauto's kon ln 1947 wegens gebrek aan materi aal niet worden voldaan. UITREISVISUM? Het ministerie van Financiën deelde mede, dat nog geen beslis sing genomen werd t.a.v. de In voering van een uitreisvisum naar België. Indien tot een dergelijke maatregel mocht worden overge gaan, zal het nooit anders kunnen zijn dan in een vorm, welke aan het bonafide bedrijfsleven de minst mogelijke belemmering zal geven. VORDERING RUIMTE. De Kamer heeft zich in verband met vordering van gedeelten van bedrijfsruimten ten behoeve van overheidsinstanties op het stand punt gesteld, dat toch zeker de overheid het bedrijfsleven met rust moet laten en de gelegenheid moet geven haar economische taak te vervullen. Bij de betref fende instanties is dan ook ge protesteerd en in geen der geval len is de voorgenomen vordering uitgevoerd. VERVOER EXPRESSE GOEDEREN. Door het inleggen van een dienst ln de namiddag zijn de Ned. Spoorwegen tegemoet geko men aan het verzoek om maatre gelen tot het zo snel mogelijk ver voeren van expresse-goederen van Holland naar Z.-Vlaanderen. Daarvóór gebeurde het wel, dat aan snel bederf onderhevige zen dingen de reis van Breda naar Terneuzen in 30 urén maakten. LONEN- EN ARBEIDS VOORWAARDEN. Met de directeur-generaal van de Arbeid werden besprekingen gevoerd inzake lonen en arbeids voorwaarden in de verschillende takken van het Zeeuivsch-Vlaam- se bedrijfsleven. Hij was voor nemens ln bepaalde gevallen krasse maatregelen te nemen. Uitvoerig heeft de voorzitter de historische wording en groei van het bedrijfsleven aldaar uiteen gezet en gewezen op de spanning tussen landbouw en industrie. Tenslotte werd de els gesteld, dat de betreffende industrie op korte termijn een voorstel zou In dienen tot een betere naleving van de Nederl. wetgeving ln deze materie, aan welke els werd vol daan. In totaal werden 1112 invoer vergunningen voor goederen uit België tot een bedrag van frs B. 4.118.000 verstrekt. Ongeveer 100.000 loonverklaringen voor ln Zeeuwsch-Vlaanderen werkende Belgische arbeiders werden uit gereikt. „„n tweede !zeer goed voor exterieur en pro een iweeue ductie-afstammlng, belde verdie- regering ln een adre», waarin vlezen gegeven als leden van de nen. Een is nog een reactie-dier en moet dus worden opgeruimd. Terwijl zeker wel weer een 4000 koeien moeten worden bevrucht, kan dat slechts in een paar hon derd gevallen geschieden door nu beschikbare prima stieren. Ook neemt de besmettelijke on vruchtbaarheid op Walcheren verontrustende afmetingen aan en mogen we, met de voortdurende invoer, daarin geen verbetering verwachten. Met het oog op een en ander heeft een kleine Commissie, onder leiding van de Gezondheidsdienst en het Veeteeltconsulentschap,. I.*-™*™* voorlopig nog zonder verenigjngs- Ur.UKiJr»- verband, bewerkt dat met de K.I. reeds nu kan worden begonnen. Een inseminator is opgeleid en alle benodigde hulpmiddelen zijn aangeschaft. Maandag j.L is men met de inseminatie gestart. Reeds zijn een 500-tal koeien door i 150 veehouders voor directe deel name opgegeven. Het getal dat vanaf Dec. van dit jaar zal mee doen, is nog belangrijk groter. Dat nog een zeer belangrijke uitbrei ding yan de deelname mag wor den verwacht, is vrijwel zeker. Landbouworganisaties van aller lei schakeringen, o.a. ook de C.B. T.B., hebben de toepassing, spe ciaal onder omstandigheden als op Walcheren, warm aanbevolen. De K.I. op Walcheren ontvangt belangrijke financiële steun uit de z.g. Ierse pot, van het Wal- cherse veeverbeteringsfonds en van de Overheid. Speciale lof verdient ook het Nederlandse Rundvee Stamboek voor de krachtige medewerking. Zo worden de van elders op Wal cheren ingevoerde velbloeddieren gratis in de boeken van het N.R.S. overgeschreven. Bovendien heeft de vee-exportvereniging van het N.R.S. twee prima stieren voor de K.I. op Walcheren aange kocht en deze voor schappelijke prijs verhuurd. Met recht mag wordfen ver wacht dat de zo zwaar gedupeer de veehouders, van Walcheren hun veestapel met deze stieren weer op een solide manier kunnen op bouwen. De stieren zijn speciaal bestemd voor Walcheren. Alleen als Wal cheren er onvoldoende gebruik van maakt, komen ook veehouders op Zuid-Beveland voor deelname in aanmerking. Belangstelling is er daar al voldoende. Nabije toekomst. Minister In 'tVeld is de vo rige week in Z.-Vlaanderen het veld in geweest voor de kïe- zersjacht. Hij toonde zich hoopvol ge stemd. ALS er kan worden doorge werkt maar ieder weet dat dit nu juist NIET kan zijn we wat de wederopbouw be- treft. binnen 10 jaar door de kluif heen. En dan zal voorts een eind gemaakt worden aan de sterke centralisatie. Niet, voor kerken en industrie bouw. Ma/ir voor de rest zal in de „nabije toekomst" zoveel moge lijk worden overgelaten aan gemeentebesturen en provinciale staten. Dat klinkt niet kwaad. De vraag is alleen, wat hier onder nabije toekomst" rrtoet worden verstaan. De Z.-Vlamingen hebben wat dit betreft, zeer onaangename ervaringen. Gezien in 't licht van vroegere dergelijke uitspraken KAN het betekenen: EEN ZEER VERRE toekomst. Minister In 't Veld is echter een nuchter man. En dus blij ven we hopen. (Ingez. mededeling, advert.) Geldzulvering in West, Duitsland. Het officiële Sowjetblad in Ber lijn, de „Tagliche Rundschau", meldde, dat het Russische militai re bestuur de nodige maatregelen zal treffen om te voorkomen, dat een afzonderlijke geldhervormlng in het Westen het economisch herstel van de Sowjetzone nadelig beïnvloedt. (Tntrez. mi-'f-'-inrr, advert.) Westwal 44 - GOES - Tel. 2175 Gortstr. 60 - M'BURG - Tel. 2147 Langzamerhand hervindt de arbeidsvoorziening in de Zeeuwse landbouw haar normale verhoudingen. Waren verleden jaar in on ze provincie 600 mensen werkzaam in de z.g. -oogstcolonne's, thans is dit aantal niet meer dan 200. Het arbeidsprobleem is zich aardig aan .het oplossen. We zouden echter voorbarig zjjn, wan neer we nu reeds schreven, dat volgend jaar geen oogstcolonne's meer nodig zullen zijn. De oorzaken die leidden tot oplossing van het arbeidspro bleem zijn verschillend en niet even gemakkelijk aan te geven. Een der voornaamste ls wel, dat de achterstand, die tijdens de bezetting op de landbouw bedrijven ontstaan was, thans nagenoeg ingehaald is. Niet vergeten mag worden, dat de industrie en de bouwvakken -thans geen arbeiders meer aan de landbouw onttrekken. Het is zelfs zo, dat arbeiders uit de fa brieken of de bouwvakker! te rugkeren naar de boerenbedrij ven, die ze na de bevrijding verlieten om „wat anders" te gaan doen. Ook dat heeft meer dere oorzaken. Vaak voelen de mensen, dat ze niet kunnen vol doen aan de eisen die in de in dustrie- of bouwvakken worden gesteld. De lust is weg en ze gaan weer terug in hun oude bedrijf: de landbouw. Een aan nemer vertelde ons, dat hij reeds enkele malen m'ensen naar huis had moeten sturen, omdat ze het vak niet onder de knie kon den krijgen en wel het loon van een volwaardig arbeider wilden verdienen. De nieésten van hen waren landarbeiders en voor hen stond eigenlijk maar één weg open: terug. Natuurlijk heeft de mechani- er de politie moeien, maar graag weten, wie nou eigenlijk die snoeshaan was. Konden zij niet eens op de loer gaan liggen? Wel ja, dat konden en dat wilden zij wel, Barend, Gart en Teunis waren eerlijk gezegd ook wel benieuwd naar die dief, die eigenlijk geen dief was. Zo formuleerde Teunis dat en Gaarrechie kon niks anders dan daar op knikken, zo was het die dief bleek een eer lijke Jcerel te zijn. Maar hoe de Breedveldjes ook loerden en waakten, die vreem de snoeshaan was bepaald inge licht, want hü daagde niet op. Na zo elf dagen voor politie gespeeld te hebben gaf Teunis er de brui aan, hij had geen zin nog langer te wachten op iemand, die toch niet kwam. Barend en Gart ook niet, zij stopten er mee. Gaarrechie vond die dief niet eerlijk meer, al hoopte zij op gezette tijden nog eens geld te vinden op de toonbank en van wie het dan was interesseerde haar minder. Jongen toch, dat was toch om dol te worden: nog geen drie dagen nadien en daar ging de bel op de late avond. Gaarre chie was confuus, ze verzamel de al haar moed en liep zo gauw zij kon naar het win keltje. Niemand te zien. Droomde zij? Lag daar een tientje op het gebroken glas van haar koekjesblik? Ze vouwde het op, ze streek het glad, ze droomde toch niet, ze had een echt tientje in haar handen. Daar werd merakels veel over gepraat Het was dan ook een won derlijke geschiedeis. Die Dries Visser kneep zijn ogen half dicht als hij over die vreemde historie sprak. Hij knikte maar eens, dat was zo veelbetekenend, men zei al gauw dat hij het wel gedaan zou hebben, hij was nu eenmaal tot alles in staat, maar men waardeerde het toch in hem, dat hij Gaarrechie niet hele maal uit had willen kleden en in ieder geval steeds aanzui verde. Daar werd Dries woest om, toen hy die praatjes hoorde. Wel hier en ginder, het was nou altijd zo geweest: als er iemand een splinter in zijn duim had was hij er schuldig aan. Hij dorst er een eed op te doen, dat hij dat geld niet gestolen had, maar hij vermoedde wel wie de dader was, nee, hij noemde geen naam, hij was niet zo'n kletskous als de rest. Dat waren natuurlijk smoes jes van hem, daar was men al gemeen van overtuigd. Gaarrechie ging naar Dries Visser toe, ze zei: Dries, niemand zal van mij ooit iets weten, maar kan je me de rest niet ineens terug betalen? Daar stond Dries een wijle paf van, hij wist niet of hij vloeken of schateren moest en deed het daarom geen van bei de, hij keek maar naar dat kit tige wijfje. Gaarrechie, zei hij toen, geloof me nou eens, ik heb het niet gedaan. Hij zei dit zo over tuigend, zo eerlijk, zij geloofde hem en hij zag dat aan haar gezicht, het maakte hem week, dat er nu eindelijk eens een mens was die geloof aan. zijn woorden hechtte. Die harde bonk deed zo vreemd voor zijn doen, hij haalde een dikke por- temonnaie uit zijn zak, hij gaf Gaarrechie een tientje. Hier, zei hij,' dat stopt het lek een beetje. Eerste wilde zij het niet aan nemen, maar Dries drong zo aan en toen Gaarrechie bedacht, dat zij nog een rekening moest betalen, aarzelde zij niet langer. Ze gioesten haar echter nog eens vertellen dat die Dries Visser zo'n door en door slechte ►kerel was, zei ze later tegen Jan en alleman, ze geloofde daar geen biet van, anders had hij toch vast niet Hoho, Gaarrechie moest haar verstand gebruiken: zo trachtte hij. haar natuurlijk zand in de ogen te strooien. En het zou nooit opgelost zijn als Dries Visser zich in het kroegje van de eenarm niet me rakels bedronken en geen war taal uitgeslagen had. Wist dan niemand wie dat ge flikt had hij Gaarrechie Vogel? Dries wel. Hij zou dat zaakje wel eens even uit de doeken doen. (Wordt vervolgd.! Het komt herhaaldelijk voor, dat aan de Provinciale Griffie of aan de Provinciale Biblio theek inlichtingen worden ge vraagd met betrekking tol de kleuren van de provinciale vlag. Het antwoord moet steeds weinig bevredigend zijn, aan gezien een provinciale vlag nimmer is vastgesteld. De vlag, die in voorkomende gevallen op de boten van de provinciale veerdiensten wordt gehesen, is, daargelaten dat zij elke offici ële sanctie mist, in elk geval meer een standaard dan een vlag. Niet alleen in Zeeland bestaat blijkbaar behoefte aan een of ficieel vastgestelde vlag. Reeds in 1935 gaf het provinciaal be stuur van N.-Brabant aanwij zingen omtrent de provinciale kleuren en de daaruit af te lel den vlag, terwijl in de Zomer- zitting van 1947 de Prov. Sta ten van Groningen besloten de provincie te doen bevestigen in het gebruik van het provinciale wapen en daarna over te gaan lot vaststelling van een pro vinciale vlag. En momenteel is men in Z.-Holland druk doen de omtrent deze zaak. Het is wat Zeeland betreft de bedoeling het wapen der provincie in de vlag op te ne men. Het provinciale wapen is echter nog nooit officieel vast gesteld. Het lijkt Ged. Staten gewenst, dat deze vaststelling alsnog bij K.B. geschiedt. Daartoe moet een verzoek aan H.M. de Koningin worden gericht onder overlegging van een beschrijving en een teke ning in kleuren van het wapen en van een uiteenzetting wan de beweegredenen, op grond waar van het wapen gewenst wordt. De Rijksarchivaris heeft op verzoek van Ged. Staten om in lichtingen medegedeeld, dat 't wapen van Zeeland als volgt kan "worden omschreven: een (heraldisch) naar rechts ge wende rode leeuw met tong en nagels blauw - op een schild van goud, te halver lijve worstelende dit de baren (drie maal twee golven, resp. blauw en wit)het schild wordt ge dekt door een gravenkroon. Het wapen stelt de Hollandse Leeuw voor, worstelend met de zee en döelt met de bijbehoren de spreuk „Luctor et Emergo" op de eeuwigdurende strijd, die deze gewesten met het water te voeren hebben. Vermoedelijk is het tegelijk met'het Holfandse wapen ont- Het Zeeuws Genootschap be zit een fraaie tekening van dit wapen omstreeks 1800, waar van door de Rijksarchivaris in opracht van Ged. Staten een copie ia vervaardigd. Ged. Staten vragen nu aan de Prov. Staten hen te mach tigen aan H.M. de Koningin 'n verzoekschrift te richten om de provincie Zeeland te bevestigen in het gebruik van een provin ciaal wapen. Omtrent de vast te stellen provinciale vlag kunnen Ged. Staten nog geen nadere mede delingen doen, aangezien hier over eerst het advies van de Hoge Raad van Adel moet in gewonnen worden. o Salarispositic personeel der Provincie. Ged. Staten stellen voor. het K.B. van 11 Mei 1948 tot uit kering van een bedrag van 2 V2 pet. van de Pensioensgrondslag over 1947 van overeenkomstige toepassing te verklaren op de salarispositie van het personeel satie ook een aandeel in de op lossing van het arbeidsvraag stuk. BELGISCHE ARBEIDERS. Werden op Noord-Beveland voor enkele jaren „zwarte lo nen" betaald om maar arbei ders te kunnen aantrekken, thans dreigt er een overschot aan arbeiders te komen. In het „hoogseizoen" zal dit nog niet het geval zijn, maar daarna zeer zeker. Op Tholén, ook al een specifieke landbouwstreek, met seizoenwerkzaamheden, dreigt hetzelfde gevaar. Hiertegenover staan Oost- en West-Z.-Vlaan- deren, waar vele Belgen werk vinden bij de boeren, vooral de grensboeren. Er is wel eens enige agressie legen het feit, dat Belgische ar beiders bij Nederlandse boeren werken, maar kon men in Z. Vlaanderen geen Belgische ar beiders aantrekken, €r zou een groot tekort aan werkkrachten ontstaan. DE VERWACHTING IS GOED. Dat in het algemeen. Hoe staat het nu in dit seizoen? Momenteel werken pl.m. 200 mensen in de z.g. oogstcolonne's, waarvan het merendeel in W.-Zeeuwsch-Vlaanderen. Ver der zijn deze mensen werkzaam op Schöuwen-Duiveland en in Oost Zuid-Beveland. Zal men in een volgend sei zoen op Schouwen-Duiveland en in Oost Z.-Beveland mogelijk niet meer de hulp van colon nes nodig hebben, in West Z. Vlaanderen zal dit wel het ge val zijn. In de topperiode is hier steeds gebrek aan werkkrach ten; ook voor de oorlog was dit het geval. De mogelijkheid ls niet uitge sloten, dat ook deze zomer naast de colonne's in Zeeuwsch Vlaan deren nog militairen mede zullen helpen de oogst binnen te halen. De verwachting mag echter ult- j gesproken worden, dat de oogst tjjdig binnen komt, ook die van de pootaardappelen, die voor een be paalde datum gerooid moeten zijn. De mensen die in de oogst- colonnes werkzaam zijn, komen voor een deel uit de D.U.W., terwijl ook een 'aantal geïnter- in dienst der provincie Zeeland, neerden hierin werkzaam zijn. SCHOONDIJKE. Raad contra architect en wederopbouw inzake herbouwplan. Enige maanden geleden werd het reeds vastgestelde herbouw plan op verzoek van een aantal inwoners zodanig gewijzigd dat de Veldstraat, die oorspronkelijk zou verdwijnen in het herbouw plan werd opgenomen. De heren Rothuizen, architect en Gelderman van de Prov. Direc tie die zich op architectonische en andere gronden niet met deze wij zigingen, die het hele plan omver wierp niet konden verenigen heb ben de raad verzocht de wijziging ongedaan te maken. De voorzitter en weth. de Feij- ter pleitten voor Intrekking van het genomen besluit. Volgens de voorzitter zal, indien de herbouw van de Veldstraat blijft gehandhaafd de opbouw van boerderij van de heer Moggré in het gedrang kjmnen komen lm verband met de projectie van het herbouwplan en de ontelgenings- kwestie De héren D'Hont en Haartsen meenden dat het laten verdwijnen van de Veldstraat geldverspilling was. Na een vruchteloze even uitvoerige als discussie tussen de genoetaide heren en de voorzitter en wethouder de Fejjter werd niet 4 tegen 2 stemmen besloten de wijziging te handhaven. Volgens een brief van Volks herstel zal aan het Hervormde-, Gereformeerd- en Roomse jeugd werk f 1250.—, f 408.— en f 850.— beschikbaar worden gesteld. Over verzoeken van de H.B.S. ling van het verzoek van J. P. Haartsen om het zgn. Oude Men- nepad te mogen verleggen. Z. h. stemming werd besloten ingevolge een voorstel van B en W om de jaarwedden van het ge- meentepersoneel te wijzigen. Op voorstel van B en W werd de Verordening Begrafenisrech ten zonder wijzigingen vastge steld. Aan het bestuur van de Bijzon dere Lagere School der Vereni ging „Johannis" werd een bedrag van f 665.41 toegewezen, nodig voor de Inrichting van een nood- schoolgebouw en de aanschaffing van leermiddelen. Op voorstel van B en W werd z. h. st. besloten opstalrechten te vestigen op de niet onteigende gronden ten behoeve van de nood woningen: de opstalrechten zullen een looptijd hebben van 10 jaar, met eèn optie van 10 jaar. De ver goeding, die de grondeigenaren zullen ontvangen, bedraagt 8 cent per m' per jaar. Dé Verordening tot heffing en Invordering van rioolbelasting werd zodanig vastgesteld dat er nü buiten het tarief van fl.25 per 50 m< Inhoud der gebouwen ln de gemeente B en W gemachtigd werd tot het vaststellen van een tarief van 50 pet. of 200 pet. van f 1.25 per 50 m' voor bedrijfsge bouwen, naar gelang van het wa terverbruik in deze gebouwen. De raad kwam terug op zijn besluit van 29 Dec. 1947 inzake de aanschaffing van een jeep brandspuit. Nu werd besloten een Dodge-trekker te kopen, welke als motórspuit omgebouwd zal worden. Met betrekking tot de Katte- kreek werd B en W gemachtigd. te Yzeridijke en het Chr. Lyceumnaar gelang van de gunstigste op- te Goes om subsidie staakten delossing tot demping of riolering «temmen evenals bij de behande- van deze Kattekreek te besluiten.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2