Onderhandelingen met Republiek voorlopig opgeschort door publicatie van strikt vertrouwelijk document. DUBOIS ONTRENT SCHULD. Verklaring van Nederlandse regering Nederlandse Trekpaarden- tentoonstelling. Stakingsoproer in Franse stad. Sowjets verlaten vergadering Mil. Bestuursbureau. NIEUWS Rijke graanoogst ver wacht. Zeeuwse monumenten worden hersteld. Dubois en Gritehley*s suggesties. Noodvoorziening Gemeente-financiën. Succes voor de Zeeuwen. Fel oordeel van Amerikaans beTelhebber. Staking in de Belgische metaalindustrie. Oogst consumptie aardappelen 1948. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 17 JUNI im Het Gezag. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vtooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 974 Abonnementsprijs S.BO p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m-m. Rubriek Kabouters 4 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Ït™^"edewerki°ï V*n: Mr W' F- r- BARON t. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWET te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4J9 u„ onder 21.03 u. Maan op 1808 u., onder 2.16 u. Hoogwater Vrijdag 18 Juni. Vlissingen: 11.46 u. 1.75 m„ u- m. Wemeldinge: 0.51 u. 1.38 m., 13.27 u. 1.65 m. Het gaat bij de verkiezingen op 7 Juli a.s. ook om de hand having van het gezag. Een zaak van hoog belang. Een land waar het gezag niet wordt gehandhaafd is gedoemd vroeger of later ten prooi te val len aan anarchie, en onder te gaan. Wat dit betreft, is de regering, daarin gesteund door de Kamer meerderheid, ernstig in gebreke gebleven. Zij is, in Indië, ondanks alle waarschuwingen, blijven koket teren met de revolutie. Zü heeft geweigerd het haar door God gegeven gezag hoog te houden. Het was haar hoge roeping, ook in Indië, het gezag te hand haven, het volk ten goede. Maar zij heeft dat niet gedaan. Zij is gaan onderhandelen, en zij is ondanks alle waarschuwin gen blijven onderhandelen, met een stel oproermakers, die, nadat zij eerst de Jappen hadden ge diend, met behulp van het Ja panse machtsapparaat, de macht aan zich hadden getrokken. Zij heeft geen rekening gehou den met het feit, dat de Over heid door God is ingesteld en dat zij deswege een goddelijke taak heeft te vervullen. Zij heeft haar gezag niet laten gelden, Nederland en het Indi sche volk ten kwade. En nu is het woord aan de kiezers. Het is hun taak op te komen voor de rechten en de vrijheden van het volk hier en in Indië, wat alleen mogelijk is in de weg van handhaving van het gezag. Laten wij toch hiet licht den ken over onze taak bij de stem bus. Het is dienst van God. En daarom tevens dienst voor het volk. Europa minder van Amerika afhankelijk. Sterke prijsdaling Canadese rogge. De tarwehandel maakt zich enigszins ongerust over de afne mende buitenlandse behoeften aan Amerikaans graan, zo schrijft het -„Wallstreet Journaal". De Euro pese productieramingen worden met de dag beter. Deskundigen *tjn van mening, dat de Europese oogsten ln 1948 gelijk zullen zijn aan het vooroorlogse gemiddelde of daarboven zullen liggen. Zij verwachten, dat de Europese ▼raag om hulp zich snel zal wijzi gen van „geef ons graan" in „geef ons machines". In graankrlngen doet het gerucht de ronde, (dat echter niet officieel ls bevestigd) dat Frankrijk reeds te kennen heeft gegeven, dat het niet alle tarwe en meel, die het door de V.S. werd toegewezen, nodig heeft. Symptomatisch door de vermin derende Europese belangstelling voor Amerikaans broodgraan ls de daling van de Canadese rogge- prijzen. Canadese rogge wordt op de vrije wereldmarkt verkocht en de Europeanen kunnen dus zoveel kopen als z(j nodig hebben tegen de marktprijs. Onder Invloed van Europese aankopen, hoofdzakelijk van Italië, noteerde rogge voor Juli-levering ln het begin van dit jaar meer dan 4% dollar per bus hel. Dinsdag was deze echter ge daald tot 2.66 dollar. Intussen zijn de ramingen voor 1948 der Amerikaanse tarwepro- ductle verhoogd. De graanhande laren zeggen, dat bij goed weer de mogelijkheid bestaat, dat de oogst groter ls dan de 1.190.000.000 bus hels, die de vorige week officieel geraamd werden. In een communiqué van de C.v.g.d., dat gisterenmiddag te Batavia is gepubliceerd, wordt o.m. gezegd, dat de Ned. delegatie gisteren aan de C.v.g.d. heeft medegedeeld, het raadzaam te achten „voorlopig" de be sprekingen met de republiek af te breken, „in verband met de publicatie van een strikt vertrouwelijk document, op 10 Juni door de heer Dubois aan de Lt.-Gouver- neur-Generaal overhandigd". Het commu niqué vermeldt verder, dat het desbetref fende schrijven van dé Ned. delegatie is ondertekend door de heer Van Vreden- burch. Deze zegt in dit schrijven o.a., dat de Ned. delegatie aan de Ned. regering om instructies heeft gevraagd. In afwach ting dezer instructies acht de Ned. dele gatie het raadzaam, de besprekingen tus sen de delegaties voorlopig af te breken met uitzondering van die betreffende de uitvoering van het bestand. Het communiqué vermeldt verder, dat deze brief werd be zorgd vlak voor de vergadering der agendacommissie, die gisteren was uitgeschreven en waar derhalve alleen de C.v.g.d. en de Republ. delegatie aanwezig waren. De voor zitter, de heer Herremans, las in deze vergadering de brief van de heer Van Vredenburch voor. Na de voorlezing van de brief van Jhr Van Vredenburch legde het Amerikaanse lid van de C.v.g.d., de heer Dubois, de volgende verklaring af: „Ik wens offlciëel ter notule ring te verklaren, dat lk van de Amerikaanse ambassade in Den Haag heb vernomen, dat aldaar hekend ls, dat een artikel van Daniël Schorr bi het „Time Ma gazine", van ongeveer 4000 woor den, is gebaseerd op een inter view met mij. Niet alleen ls dit niet waar, doch nimmer heb ik of enig lid der C.v.g.d. deze kwes tie besproken met enig corres pondent of Iemand buiten de C.v.g.d., sedert of voor mijn onder houd met de heer Van Mook op Donderdag j.l. Ik heb de Ameri kaanse correspondenten heden morgen gesproken en zij verzeker den mij, bereid te zijn, medé te verklaren, dat lk geen informatie met betrekking tot het betreffen de document heb gegeven aan enig correspondent." Het communiqué van de C.v.g.d. vervolgt, dat Moh. Roem het betreurde, dat de Ned. dele gatie het nodig heeft geoiraeeld, deze stap te nemen om redenen, welke de Rep. delegatie niet ken de. Roem zelde, dat de Ncd. dele gatie, zoals de procedure dit be paalt, tijdig kennis had behoren te geven van haar voornemen, om de vergadering van heden niet bij te wonen en voegde hie-aan toe, dat noch hij, noch zijn delegatie iets afwisten van de publicatie van enig document of enige brief. De heer Herremans verklaarde, dat, Indien het betreffende docu ment aan de pers was overhan digd, dit een uitzonderlijk ernstige zaak was, die geheel onverwacht kwam en een urgentie-procedure nodig maakte, zodat de Ned. de legatie er niet voor kon worden gelaakt, dat zij niet 24 uur te voren van de verhindering heeft kennis gegeven. De heer Herre mans voegde hieraan toe, dat in verband met het onderhoud tussen de heren Van Mook en Hatta, nie mand in ongemak kwam door het uitstellen der onderhandelingen. Roem deelde mede, dat jiij ter stond Moh. Hatta op de hoogte zou stellen en dat hy zich zyn rechten voorbehield. De Ned. regering heeft overwegend bezwaar tegen de gevolgde gang van zaken. Beide partijen hebben immers de hulp van de C.v.g.d. aanvaard in het vertrouwen aldus gemakkelijker te gera ken tot oplossing van de tussen hen bestaande geschillen. Voor de uitoefening van haar taak stelde de C.v.g.d. de proce dureregel op, dat alleen op verzoek van beide partijen harerzijds suggesties zouden worden gedaan. Aldus deelt de Ned. regering cussie kan worden aanvaard. Benoeming Burgemeester By K.B. is met Ingang van 1 1948 benoemd tot burgemeester van Dreischor de heer A. H. Ver meulen te Brouwershaven, thans werkzaam op de secretarie aldaar. de Ned. offlciëel mede naar aanleiding van de in de pers verschenen berlch ten aangaande het door twee leden van de C.v.g.d. opgesteld document. Het communiqué ver volgt dan: Verder verklaarde in het bijzon der de Amerikaanse delegatie nog op 27 Februari j.l., dat het ge- i bruik om informele suggesties Inlet te publiceren, de enige wijze was, waarop de C.v.g.d. haar taak met succes kon vervullen. Geen der partijen heeft de C.v.g.d. formeel gevraagd in de huidige phase van de onderhan delingen eigen suggesties te doen tot oplossing van het geschil. In tegendeel: de Lt.-Gonvemeur-Gc- neraal heeft op 4 Juni schrifte lijk verzocht, dat de Commissie zich in dit stadium van ieder initiatief zou onthouden, aan gezien een rechtstreekse bespre king tussen de heer Hatta en hem ln het voornemen lag. Het document, waarop voren bedoelde persberichten betrekking hebben, is afkomstig van slechts twee der drie leden van de Com missie en is dus niet als een stuk van de Commissie als zodanig aan te merken. Deze indiening acht de regering echter niet al leen op formele gronden onjuist, doch bovendien is de Inhoud van het stuk op menig punt in strijd met de door belde partijen als basis voor het politiek accoord aanvaarde Renvllle-beginselen. Een en ander heeft de (regering aanleiding gegeven aan de be- trokken leden van de C.v.g.d. te laten mededelen, dat bedoeld stuk I door haar niet als basis voor dis- Ged. Staten van Zeeland heb ben de Prov. Staten een voor stel doen toekomen betreffende het verlenen van subsidie in de kosten van herstel van monu menten en. kunst. In vorige vergaderingen zijn verschillende verzoeken om een bijdrage aangehouden, omdat niet genoeg gegevens bekend waren om een definitieve be slissing te nemen Nu deze gegevens binnen zijn, wordt voorgesteld de volgende bijdragen uit de provinciale kas te verstrekken: aan het gem.bettuur van 's-H. Arendskerke ten hoogste 10 pet. van f 30.000 en 5 pet. van f43.115 of f5156 voor het her stel van de toren te 's-Heer Hendrikskinderen; aan de Ned Herv. Kerkvoog dij te Hoedekenskerke 10 pet. van f 30.000 en 5 pet. van f 54.613,50 of f 5731 voor het herstel van het Ned. Herv. kerk gebouw; aan de gemeente Hulst 10 pet. van f 30.000 en 5 pet. van f 28.500 of f 4425 voor het her stel van de Stadhuistoren; aan de Ned. Herv. Kerkvoog dij van Nieuwerkerk 10 pet. van f30.000 en 5 pet. van f 115.220 of f8761 voor het her stel van het Ned. Herv. kerk gebouw; aan de gemeente O.- en W.- Souburg 10 pet. van f 29.600 of f2960 voor het herstel van de kerktoren; aan de gemeente Veere f 1000 voor de restauratie van het klokkenspel van de Stadhuis toren; aan de gemeente Veere ten hoogste 10 pet. van f 5000 of f 500 voor aankoop van een ge deeltes der vestingwallen; aan de gemeente Zierikzee 10 pet. van f15.122 of f1512 voor de restauratie van de klap- brug over de Oude Haven; aan de gemeente Zierikzee 10 pet. van f 28 000 of f 2800 voor herstel van de Beurs; aan de Ned. Herv. Kerkvoog dij te Zierikzee 10 pet. van f 30.000 en 5 pet. van f 6500 of f 3325 voor de restauratie van de Gasthuiskerk. Voorts zijn de volgende aan vragen om subsidie ingediend: van de gemeente Noordgouwe in de restauratie van de Cone- yers- of Potterehulsjes; van de gemeente Wemeldinge voor de restauratie van de toren der Ned. Herv. Kerk; van de heer B. S. Groosman te IJzendijke in de restauratie van het perceel Markt D 325. Voorstellen hieromtrent kun nen nog niet worden gedaan, daar de nodige gegèvens nog niet bekend zijn. Zulks ls te minder mogelijk, omdat de Renvllle-beginselen in overeenstemming zijn met de richtlijnen, ontleend aan het be ginselprogramma van Linggad- jatl, welke een plaats hebben ge vonden in de aanhangige voorstel len tot Grondwetsherziening. De Ned. regering is tenslotte van oordeel, dat, afgezien van alle formele en materiële over wegingen, de oplossing van het geschil door dit Initiatief veeleer is bemoeilijkt dan bevorderd. Het Franse persbureau A.F.P. geeft uit de door de heren Dubois en Critchley aan de iuit.-gouver- neur-generaal overhandigde sug gestie de volgende punten: Het ontwerp, dat niet de goed keuring heeft van het Belgische lid der C.v.g.d. en dat, volgens de opstellers, moet dienen als grondslag van de vorming van souvereine Verenigde Staten van Indonesië, welke in een Ned.-In- dische Unie op voet van gelijk heid staan inct Nederland, bevat do volgende aanbevelingen: Terwijl de Ned. Kroon geduren de de Interim-periode de souverei- nitelt over Indonesië behoudt, zul len de volmachten zo snel moge lijk worden overgedragen aan de voorlopige federale regering. Van haar kant zal de republiek de overdracht doen plaats hebben van de zeggenschap over haar gewapende macht, haar buiten landse betrekkingen, haar buiten landse handel en haar munt wezen. De buitenlandse zaken zul len geleidelijk-aan onder het be heer komen van de federale re gering, doch Nederland zal ln deze aangelegenheid het recht van beslissing in laatste instantie be houden. Gedurende deze overgangsperio de zal aldus nog altijd A.F.P. over het voorstel van de heren Dubois en Critchley het gezag van de gouverneur-generaal wor den beperkt tot het vetorecht op handelingen van de voorlopige re gering, welke ln Btryd mochten ztjn met het Handvest van de Ver enigde Naties of met het statuut der Ned. Indon. Unie en, na raad pleging van de regering, op het gebruik van de federale strijd macht ln geval van een burger oorlog. Onmiddellijk na de onderteke ning van het politieke accoord, voorzien in het ontwerp, zullen door de partijen gemengde com missies van deskundigen worden ingesteld, waaraan de bestudering zal worden opgedragen van de vraagstukken betreffende de re gering van het toekomstige Indo nesië, de vaststelling van de grenzen der deelstaten, de econo mische vraagstukken, de weder opbouw, de vermindering van de gewapende macht en het opnemen van de strijdkrachten der Repu bliek ln die van de Federatie. Ontwerp door de Tweede Kamer aangenomen. De Tweede Kamer heeft gis teren gestemd over het in arti kel 1 van het wetsontwerp nood voorziening Gemeentefinanciën nieuw voorgestelde artikér 6 van de wet van 15 Juli 1929, houdende herziening van de fi nanciële verhouding tussen het Rijk en de Gemeenten enz. In ait artikel worden de heffingen geregeld. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Witteman, deelde vooraf medé, dat als het artikel wordt verworpen de re gering zich genoodzaakt ziet het ontwerp voor nader beraad terug te nemen. Het artikel werd a a n g e - romen met 40 tegen 22 stem men. Het gewijzigde artikel 1 van het wetsontwerp zomede het wetsontwerp zelf zijn daar na z.h.s. goedgekeurd. De voornaamste uitslagen der tenlandse vlaggen versierde de-» keuringen op Dinsdag, de eerstemonstratieterrein der 's-Hertogen- dag van de Trekpaardententoon- j bossche veemarkthallen, stonden stelling te 's-Hertogenbosch, lui-1 gisterenmiddag duizenden toe den: Hengsten van 5 jaar en schouwers opgesteld om getuige ouder, hoogte 1.65 M. of meer: eerste prijs Karei van Certain, elg. P. Boene te Graauw en H. Bischop te HoefkensdijkHonte- nisse, prov. kampioen Zeeland 1948. Hengsten van 5 jaar en ouder, hoogte minder dan 1.65 m.: eer ste* prys Urbain van Certain, eig. A. Aernoudts te Sluis en G. van Hal te St.-Kruis. Hengsten van 4 jaar, hoogte 1.65 M. of meer: eerste Eduard van Koppushoeve, eig. G. Toonen te Maren-alem en H. Koopmans te Kessel, prov. kam pioen N.-Brab. 1948. Langs het met binnen- en bui- Stakers wierpen met vitriool. Hevige onlusten zyn uitgebro ken in de Franse industriestad Clermont-Ferrand, waar de arbei ders van de Bergougnan-banden- fabriek sinds enige dagen staken. In botsingen tussen de politie en de stakers zyn 400 lieden gewond, waarvan 70 agenten. 100 arbei ders werden gearresteerd. Gisteravond werd een wapen stilstand gesloten. Nadat de politie der Bergoug- nan-fabriek had doen ontruimen, namen de stakers bezit van de Michelin- en Catroux-banden- fabrieken. De mijnwerkers te Saint-Eloy hebben zich solidair verklaard met de stakers en heb ben eveneens het werk neergelegd. Groepen mynwerkers marcheer den naar Clermont-Ferrand, rode vlaggen mededragend en commu nistische partyleuzen verkondi gend. Duizend stakers begaven zich onder leiding van de secretaris der departementale unie van de C.G.T.-bonden naar de verschillen de bedrijven in de stad om de arbeiders tot staking aan te zetten. Een dertigtal manschappen van de republikeinse veiligheidswacht, die gisteren gewond werden, zou den met blindheid bedreigd zijn, daar de stakers gebruik hebben gemaakt van vitriool. 86 manschappen zyn aangetast door gassen, waarvan de samen stelling nog niet bekend is. INCIDENT IN NATIO NALE VERGADERING. In de nationale vergadering heeft zich een hevig incident voorge daan. Een Communistisch verte genwoordiger noemde de minister van Binnenlandse Zaken, naar aanleiding van de incidenten „moordenaar". Vannacht kwam het bericht, dat een wapenstilstand is gesloten tussen de autoriteiten en de stakers. De politie werd teruggetrokken op haar oorspronkelijke posities buiten de fabriek en een stakings- post werd geplaatst voor elke politieversperring, teneinde de monstranten, die bij de politie zouden willen komen, tegen te houden. Indien de nacht zonder inci dent zou verlopen, zouden de on derhandelingen in de loop van Donderdag voortgezet worden. De directie van de Bergougnan- fabrïek zal ontboden worden om te trachten het loongeschil, dat tot de staking leidde, te regelen. Dc Donau-conferentie WEER EEN INCIDENT TE BERLIJN. Het is weer mis in Berltfn. De gehele Sowjet-Russische dele gatie heeft gisteravond, zonder ook maar één enkele verklaring te geven of zich by de voorzitter te verontschuldigen, de vergade ring van het Militair Bestuursbureau, waar zy met de drie andere gealliëerden verscheidene kwesties zouden bespreken, verlaten. En„ het was gisteren de eerste heden. Maar indien de een of an dere grappenmaker denkt, dat de V.S., Engeland en Frankrijk zich uit Berlyn zullen weg laten wer ken, dan zal hij nog tot andere Gewelddaden in Perak. Met stenguns en revolvers ge wapende Chinezen hebben op een plantage ln Perak (Unie van Ma- lakka), 35 k.m. van Ipoh, drie Europese planters doodgeschoten en een aantal loodsen, gebruikt voor het roken van rubber, in brand gestoken. Gurkha-troepen zijn naar de plantage gezonden. Alle Europese vrouwen en kinderen zullen uit het betrokken district worden ge- evacueerd. maal, dat men weer bijeen was gekomen, na een week uitstel, tengevolge van de ziekte van de Russische afgevaardigde Kotlhoff. Het voornaamste punt op de gedachten komen", agenda was de kwestie der loons- verhoging van de arbeiders en de socialisatie der ondernemingen. Dertien uur had men verga derd, of liever, gedebatteerd, toen de Russen het Bureau verlieten. Generaal Herbert, de Britse bevelhebber, had voor twee maan den een loonsverhoging met 15 5 20 procent voorgesteld, wat Ber lijn betreft. Dit voorstel werd ech ter door generaal Kotikof van de hand gewezen, omdat hij Ipon- stabilisatie in de Sowjet-zone noodzakelijk achtte. Het vreemde is, dat Kotikof voor 14 dagen nochtans een verordening had uit gevaardigd waarbij deze verho ging voor alle arbeiders ln zijn sector bepaald werd. Dit bevel werd door de drie Westerse mo gendheden beschouwd als een in breuk op de regeling van het vier- landenbestuur. Daarop hadden de Westerse gealliëerden een loons verhoging en een verbetering van de rantsoenering in hun sectoren aangekondigd, ingeval een ver standhouding onder de vier on mogelijk bleek. Het Incident had plaats, toen generaal Ganeval voorstelde de bespreking van generaal Kotlkof's 14 punten tellende programma wegens het late uur^uit te stellen. Voordat de Russen de vergade ring verlieten, was kolonel Frank Howley, de Amerikaanse bevel hebber, weggegaan, na zijn zetel aan zijn plaatsvervanger te heb ben afgestaan, met de mededeling, dat hij vermoeid was. Generaal Jean Ganeval (Frank rijk) sloot als voorzitter de ver gadering zonder dat een datum voor de volgende bijeenkomst is gesloten, omdat de, Sowjetdelega- tie wegeaan ls, niet omdat kolonel Howley naar huls ls egaan". Toen kolonel Howley van het vertrek der Sowjets hoorde, zei- de hjj: „Mijns inziens betekent dit het eind van het militair be stuursbureau der vier Eerste onderhoud van Dr Van Mook met Hatta Het aangekondigde onderhoud van dr Van Mook met'Hatta, dat heden ten Paleize aan het Ko ningsplein te Batavia plaats had, duurde anderhalf uur. Aneta verneemt, dat morgen ochtend om elf uur het onderhoud zal worden voortgezet in het hoofdkwartier van de Republiek te Batavia. Het onderhoud vond plaats buiten aanwezigheid van derden. Het is nog niet bekend of morgen adviseurs aanwezig zullen zijn. Van gezaghebbende zijde ver neemt Reuter, dat de Britse re gering van de regering der Sow- jet-Unie de mededeling heeft ontvangen, dat laatstgenoemde bereid is tot het houden van een conferentie aangaande een nieuwe regeling van het verkeer op de Donau. De conferentie zou plaats hebben tussen de grote vier en de Donaustaten en wel op 30 Juli a.s. te kunnen zijn van het défilé der kampioenen en prijswinnaars der. tentoonstelling. Talrijke autoritei ten gaven van hun belangstelling blijk. Zo zagen wij Mr C. G. W. H. baron Van Boetzelaer van Ooster hout, Minister van Buitenlandse Zaken; Prof. Dr J. E. de Quay, Comm. der Koningin in N.-Br.; Mr H. Loeff, burgem. der gem. 's-Hertogenbosch en verder tal van buitenlandse vertegenwoordl- prijs gers. Onder luid gejuich betraden 1 allereerst de kampioenen en prijs winnaars der hengsten het terrein. Voorop de kampioenshengst 1948: Karei van Certain, eigendom van P. J. Boenne te Graauw en H. Bischop te HoefkensdijkHonte- nisse (Zeeland. Uit handen van Ir A. H. Joustra van het Min. van Laudbouw, ont ving de eigenaar van de kampioen do door Prins Bernhawf beschik baar gestelde medaille. Van de merriën werd als kam pioene 1948 uitgeroepen MonaWan St. Hubert, eigendom van M. Snackers uit Voerendaal (Limb.). De echtgenote van de Min. van Bultenl. Zaken reikte aan de eige naar van Mona van St.Hubert de door de Koningin beschikbaar ge stalde medaille uit. Het hoogte punt der demonstraties vormde wel het entrée van de vermaarde hengst Nico van Melo uit Ven- ray, gevolgd door zijn 26 afstam melingen. Deze hengst won als paard met de beste afstammelin gen de wisselbeker van de Ko ninklijke Vereniging „Het Neder landse Trekpaard". Met het voor draven der 4-, 8-, 16- en 32-tallen werd de demonstratie besloten. Meerderheid voor Franse regering? De Franse nationale vergade ring heeft gisteren gestemd over een motie, die „de regering uit nodigt deel te nemen aan de toe passing van de voorstellen der conferentie van Londen". Naar in de wandelgangen ver luidde, voordat de stemmen waren geteld, zou de regering een meer derheid behaald hebben van niet meer dan 5 stemmen. „Rijk worden is een kwestie van slim zijn" meende een Rot terdamse smid en hij bekleedde listig een staaf lood met koper en dompelde deze vervolgens en kele malen in een goudbad. En ais nu die fabrikant uit Ede maar aan het spreekwoord had ge dacht, dat het niet alles goud is wat blinkt, dan zou hij niet zo'n strop hebben gehaald. Hij betaal de n.l. grif f 60.000 voor de staaf 80 pCt der arbeiders staakt. Byna allo arbeiders in de Bel gische metaalindustrie 250.000 in totaal hebben gisteren het werk neergelegd ter ondersteu ning van hun eisen voor vijf pro cent loonsverhoging. De onderhan delingen tussen werknemers, werkgevers en regering waren gisteren nog niet afgebroken en men venvacht een spoedige op lossing. Naar de Centrale der Belgische vakbonden mededeelt, zyn van de 250.000 metaalarbeiders, die Bel gië telt, er reeds 200.000 in sta-* king. Het aantal fabrieken, dat stil ligt, bedraagt ongeveer 2600. Daar verscheidene cokesovens in de omgeving van Chatferoi als gévolg van de staking zijn ge doofd, Is de gasvoorziening in de stad Brussel zeer gebrekkig. Op sommige plaatsen zou de gasleve ring zelfs geheel zijn afgesneden. Het bestuur van het Algemeen Christelijk Vakverbond heeft In tussen bekend gemaakt, dat al haar leden een vergoeding zullen ontvangen uit de stakingskassen. Het verbond heeft zijn sympathie betuigd met de betaalbewerkers. o BONNENLIJST .(en bewonderde de mooie „goud-j geldig van 20 Juni t.m. S Juli 48. Cycloon in Australië. Een 'gebied van 1000 vlerkante mijl in het Noordelijk deel van Nieuw-Zuld-Wales, een van de rijkste zuivelproducten en suiker opbrengende streken van Austra lië, is verwoest door een zware overstroming tengevolge van de ergste cycloon' sinds 50 jaar. RUIM EEN VIERDE DEEL BESCHIKBAAR VOOR EXPORT. Blijkens cijfers van de proef - inventarisatie voor de oogst van consumptie-aardappelen kan, behoudens misoogst door ziek ten, weersomstandigheden of in sectenplaag, waarvoor de kansen steeds kleiner worden, een op brengst van 1.266.000 ton klci- aardappelen verwacht worden, jaar met een zeer groot kwan- Aan zandaardappelen verwacht fc4mn aardappelen op de wereld markt kan verschijnen. In 1947 men een opbrengst van 945.000 ton. De geschatte opbrengsten zijn berekend op grond van gemid delde oogsten, „standaard-oog sten" dus, rekening houdend met de stand van het gewas tijdens de inventarisatie. Deskundigen zijn van mening, dat deze ge schatte opbrengsten, behoudens niet te voorziene omstandighe den, hoogstens vijf procent van de uiteindelijke oogst zullen verschillen. Hieruit volgt, dat bijna een mogend- vierde deel van de thans ver wachte aardappeloogst van 2.220.000 ton voor verkoop naar het buitenland beschikbaar zal zijn. Ervaren lieden hebben uit gerekend, dat driekwart van de Nederlanders drie kilogram kleiaardappelen per week eten, ofwel in totaal 1.170.000 ton. De rest eet 3% kg. zandaardappelen per week tot een totaal van 455.000 ton. In totaal consumeert ons volk dus 1.625.000 ton aard appelen, zodat van de oogst 595.000 ton kan overblijven. Beziet men de exportcijfers van het vorig jaar en van 1939, dan blijkt, dat Nederland dit kleur" ook nog). Zijn vreugde was maar kort, want enige tijd later verschenen er vlekken op de staaf en aangezien dat niet kan, nam hij een spijker en dreef deze met een slag door zijn kapitaal. De politie kwEftn direct en ook juist op tijd want een rijk geworden bakker was net van plan het tweede slachtoffer van de smid- alchimist te worden voor f 35.000. De smid ontkent. Het zal hem niet baten. Nog minder leuk is wat gisteren de bewoners van 's-Gra- venzande overkwam. Bij het op ruimen van een mijn door de ma- rine-mijnehdienst ontplofte plotse ling zo'n projectiel. Van vele hui zen scheurden de muren, braken de ruiten en gingen de dakpan nen in diggelen. Druivenkassen werden vernield. Gelukkig deden zich geen ernstige persoonlijke ongelukken voor. Dat de bevol king van het dorp ernstig ont- Bonkaarten KA, KB, KC 806: 451 Melk: 6 L. melk. 453 Melk: 7 L. melk. 456 Vlees: 100 gram vlees. 457 Vlees: 300 gram vlees. 458, 459 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 470 Algemeen: 1600 gram brood (geldig t.m. 26 Juni). 471 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli, e.d. 472 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 473 Algemeen: 50 gram thee. 474 Algemeen: 2 eieren. 475 Algemeen: 125 gram koffie. 463 Reserve: 1200 gram brood (geldig t.m. 26 Juni). 464 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 466 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 26 Juni). Bonkaarten KD, KE 806: 953 Melk: 12 L. melk stemd is, omdat men, ondanks 956 957 vlees: 100 gram vlees, herhaald verzoek, nog geen an- 9gg Boter: 250 gram boter of dere explosieplaats heeft gekozen, margarine of 200 gram vet. valt te berijpen. Ontstemd zijn 959 B0ter: 125 gr. boter of mar- ook de centrales voor overheids- garine of 100 gram vet. personeel. Zij hebben zich tot de 9-q Algemeen: 400 gram brood minister gewend, teneinde einde-(geldig t.m. 26 Juni), lijk eens tot een besluit te komen 971 Algemeen: 400 gram brood wat betreft de 2 gratificatie. 0j 7 rantsoen vermicelli e.d. Nee, dan is dit toch beter 972 Algemeen: Ï00 gram kaas of nieuws: n.l. dat de Ned. Herv. 12g gram korstloze kaas. gemeenten In Haarlem en omge- 974 Algemeen: 2 eieren, ving de gemeente Nijmegen heb- 963 Reserve: 400 gram brood werden 29.792 ton consumptie klei-aardappelen voor f 4.979.000 en 96.767 ton consumptie zand aardappelen voor f 12.724.000 geëxporteerd. In 1939 waren deze cijfers voor klei 111.122 ton en f3.816.000, voor zand 4418 ton en f 151.000, zo ver meldt de statistiek. De fabrieksaardappelen der veengronden zijn buiten be schouwing gelaten, evenals de pootaardappelen, waarvan op de klei 25.000 H.A. en op het zand 10.000 H.A. is geteeld. ben geadopteerd, welke haar hoofdkerkgebouw der diaconie verloor en nu verrast werd met een bedrag van 100.000 gulden. - Nu nog even over de grens. In Londen staken thans 7000 haven arbeiders. - Van de drie vermiste vliegende forten zijn er twee te recht. Koning Gustaaf van Zweden negentigste verjaardag is gisteren uitbundig gevierd. Een half millioen mensen stonden op gesteld toen de vorst in een open rijtuig door Stockholm's straten trok. Om nog even naar huis terug te keren: bijna 60 personen hebben gisteravond meegedaan aan de eerste trip van de avond vierdaagse te Goes. Ook in Mid delburg tippelde men. Niemand is daar uitgevallen. (geldig t.m. 26 Juni). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MB 807 (byz. ar beid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook J. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 18 Juni worden gebruikt, met uitzondering van debonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 21 Juni a.s. mag worden gekocht. o - ZEGT Weer toenemende bewolking. In de loop van de dag op de meeste plaatsen enige regen. Ma tige, nu en dan vrij krachtige wind tussen W. en Z. Weinig ver-, andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1