De „Koninklijke" voorspelt belangrijke ver schuivingen in olievoorziening der wereld Middelburgs Burgemeester over de Tweede Z.E.T.O. „Tweede Z.E.T.O. een openbaring van grote en stijgende activiteit." Het Zeeuwse bedrijfsleven en de Tweede Z.E.T.O. Zeeuwsch Dagblad TWEEDE BLAD Woensdag 16 Juni 1948 Bü lie Tweede Z.E.T.0.|--tr, Dit moet U onthouden! De Zeeuwen moeten er zélf meer van af weten Enorme uitbreiding der werkzaamheden. BIJ Opnieuw wilde zwijnen z"N ns blad van heden draagt een bijzonder karakter. Daarvoor is alle aanleiding. Wy staan aan de vooravond vin can gebeurtenis, die wij zon de!' aarzeling één der belang- ri -de in de Zeeuwse geschiede- n s na de tweede wereldoorlog n<. non. Morgenochtend om kwart over elf zal de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting in h Schuttershof te Middelburg, de tweede Z.E.T-0. openen. Nu is het vaak zo, dat een ten- toonsl Hing uitsluitend of gro tendeels „show" is en practisch w. nig effect sorte.rt. Kaar onze mening zal dit met de tweede Z.E.T.O. niet het geval zijn. Na tuurlijk, we dienen af te wach ten, of de verwachtingen, die de ir t' icfnomors koesteren, zul len worden verwezenlijkt, maar naar onze mening is de opzet zodanig, dat er alle kans op sla gen is. Uit de bijdragen over deze tentoonstelling, die wy in dit nummer afdrukken, blijkt, welke do betekenis en de bedoeling van de Z.E.T.O. zijn. Deze arti- k len spreken voor zichzelf en w ij hebben daaraan niets toe te voegen. en met die voor zo karakteristieke bedachtzaamheid, die ons be hoedt voor onjuiste en ondoor dachte beslissingen, allen weer aan de slag te gaan, ieder op de plaats, waar de Schepper hem of haar stelde! T. De Tweede Z.E.T.O. wordt van IV t/m 26 Juni a.s gehouden m het Stadhuis en de Schutters hofzalen te Middelburg. Op Zon dag is de tentoonstelling gesloten. Richtingsborden, die de bezoe kers de weg wijzen naar de ex positiezalen, staan op de toe gangswegen naar de stad. \\T aarop voor de volgende da- gen wél de aandacht dient te worden gevestigd, is het feit, dat er van Zeeland nog iets an ders te vertellen valt dan dat er zo enorm veel oorlogsschade is geleden en dat de Zeeuwen zo langzamerhand in een stemming geraken van „wat kan het ook eigenlijk schelen; ze vergeten ons toch!" Wij pleiten niet voor overdre ven chauvinisme en nog minder voor kleinzielig en "krampachtig provincialisme, maar het moet eens een keer gezegd worden, dat de Zeeuwen opnieuw ont dekt dienen te worden aan hun provincie met alles, wat zich daarin afspeelt. In gezond pro vincialismc zit een stuk niet te onderschatten volkskracht en als de tweede Z.E.T.O. alleen maar tot gevolg zou hebben, dat allen in onze provincie gaan inzien dat deze manifestatie van Zeeuws kunnen slechts bereikt is door onverpoosde arbeid, door (wat dr Kohnstamm op het Zeeuwse congres in 1946 noem de:) „doorzettingsvermogen en fantasierijk intellect", dan is de Z.E.T.O. reeds geslaagd. Maar er is meer. Het bestuur wil deze tentoonstelling ook bestemmen als een „act de présence" naar buiten, opdat men buiten de pro vinciegrenzen zal beseffen, dat Zeeland iets te bieden heeft. \T erheugend noemen wij deze tentoonstelling ook, omdat eruit blijkt, wat het particuliere initiatief (door velen tegenwoor dig als ouderwets en conservatief bestempeld) tot stand heeft we ten te brengen, ondanks het knellende juk van bureaucratie en overheidsbemoeiing, die, hoe- Jhr. mr A. F. C. de Casembroot: Toen in het vorige jaar December ter gelegenheid van zyn be noeming tot Commissaris der Koningin in Zeeland Jhr Mr A. F. C. de Casembroot ons een interview toestond, hebben we hem natuur lijk ook gevraagd naar zjjn mening over handel en industrie in onze provincie. En reeds betrekkelijk spoedig deed zich de gelegenheid voor hem opnieuw enige vragen te stellen over dit onderwerp. De eerste bur ger in onze provincie wilde (lie graag beantwoorden, nu in de komende dagen de Tweede Z.E.T.O. het onderwerp van gesprek onder alle Zeeuwen van hoog tot laag zal zyn. ste jaren nog een groot woning- probleem, dat industrialisatie ern stig zal remmen. ,,Ik zou het niet juist vinden alles op één kaart te zetten en ik acht het ook met het oog op eventuele crises in de toe komst te riskant uitsluitend aan dacht te besteden aan de vesti ging van grote industrieën. Na tuurlijk bestaat er geen bezwaar tegen, wanneer dit risico, gezien de omstandigheden en de toe komstmogelijkheden, zeer en zeer gering is", aldus de Commissaris. WAT DE OVERHEID KAN' DOEN, Het spreekt vanzelf, dat het initiatief tot het vestigen van In dustrie van de particulieren zelf moet uitgaan. Maar dat neemt niet weg, dat hier toch wel dege De Zeeuwse hoofdstad zal in de komende dagen in het middelpunt van veler be langstelling staan doordat voor de tweede maal een grote Zeeuwse tentoonstelling van handel en industrie hier te bezichtigen zal zijn. Op ons verzoek verklaarde Middelburgs burgemeester, jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg. van wie het ini tiatief tot deze tentoonstelling uitging, zich bereid, de be tekenis daarvan zowel voor Zeeland als voor Middelburg in een artikel te belichten. Aan het verzoek van Uw re- pathie werd begroet. De ten toonstellingsruimte was echter beperkt en daardoor alleen moes ten vele inschrijvers teleurge steld worden. Het tentoonstel- lingsbestuur heeft er echter voor gezorgd, dat een goed overzicht van de Zeeuwse prestaties wordt verkregen. Vele wonden zijn Zeeland ge slagen en Middelburg is zeker niet gespaard gebleven, maar als symbool van herstel en de wil tot wederopbouw mag wel be schouwd worden, dat de Tweede ZETO gedeeltelijk zal zijn on dergebracht in het monumen tale Stadhuis, waarvan bij de bevrijding van ons vaderland slechts de muren overeind stonden. De handel en industrie zullen van 1726 Juni laten zien, dat men niet stilzit, maar volop medewerkt om ons vaderland en zijn vroegere welvaart te her stellen. Dat de Middelburgse mid denstand deze gelegenheid aan grijpt om de bezoekers van de Tweede ZETO tevens te demon steren, dat Middelburg nog steeds „de koopstad van Zeeland" is, valt niet te verwonderen. Een grote winkelweek zal dan ook gedurende de Tweede ZETO gehouden worden, waar de be zoekers van Middelburg zullen zien, dat ook de middenstand bezig is zich van de geslagen wonden te herstellen en aan de bezoeksters en bezoekers van de winkels weer een keur van ar- tikelen kan leveren, welke door handel en industrie worden af- lijk sprake is van een taak vandoe ik gaarne. dactie om enige woorden te t geleverd. Zo vormt de winkel- schrijven over de Tweede ZETO week een prachtige aanvulling en de daarmede samenvallendevan de Tweede ZETO. winkelweek te Middelburg, vol- j Zonder twijfel zullen dan ook vele bezoekers van binnen en Foto Henning. „Een openbaring van grote en stijgende activiteit, een bewys van herstel van het Zeeuwse handels- en bedrijfsleven", ziedaar de me ning van de Commissaris over deze belangrijke Zeeuwse gebeur tenis. ZEELAND KOMT NIET ACHTERAAN. „Maar niet alleen heeft deze tweede Z.E.T.O. grote betekenis voor de Zeeuwen zelf", zo ver volgde hij, „ook mensen uit andere delen des lands zullen opkijken van deze prestatie. Helaas zijn nog vele Zeeuwen zich niet bewust en als gevolg daarvafl volstrekt niet op de hoogte van hetgeen hun provincie op het gebied van han del en industrie te bieden heeft. Dat is erg jammer, want het is een fabeltje, dat Zeeland achter- aankomt op dit gebied. Er zijn, vooral w mneer men de agrarische structuur van Zeeland ln aanmer king neemt, toch heel wat grote bedrijven en het is nodig, dat alle Zeeuwen zelf gaan inzien, dat hun provir.cie wat dat betreft er zijn mag! Maar ook is het buitenge woon toe te juichen, dat buiten de provinciegrenzen meer bekend heid ontstaat omtrent de Zeeuwse industrie en handel". TE PESSIMISTISCH. En daarmede is onze volgende vraag over het zo vaak gehoorde verwijt, dat de Zeeuwen niet vol doende ondernemingszin zouden bezitten op dit punt, al goeddeels beantwoord. „Velen zijn absoluut te pessimistisch gestemd en den ken veel te geringschattend over hun eigen industrie. Misschien is 't verwijt aan 't adres van sommi ge middenstanders niet helemaal onjuist. Zij kunnen dikwijls een de overheid, landelijk en provinci aal zowel als gemeentelijk. Op vele manieren kan de over heid de industrialisatie stimuleren en Jhr Mr de Casembroot noemt er een aantal. De overheid dient de voorwaarden tot industrialisa tie zo gunstig mogelijk te maken, Bij het overwegen, op welkebuiten deze provincie in de ko- wijze het regeringsjubileum van mende dagen naar Middelburg H.M. de Koningin op waardige j reizen om te zien, op welke wijze herdacht zou kunnen wor den, kwam te Middelburg reeds spoedig de gedachte op, een ten toonstelling te organiseren, waarbij handel en industrie wel de laatste op vele punten »rotere activiteit ontplooien". zeker nog niet kan worden ge mist, in vele gevallen moet wor den beschouwd als de logische INDUSTRIALISATIE. Eigenlijk vanzelf komt het ge sprek op een zaak, die vele ge- consequentie van de nieuwste moederen in onze provincie in be- mode, bekend onder de naam weging houdt, n.l. de vraag naar geleide economie" de mogelijkheid van voortgaande Laten wij gedurende ten- '""r^embroot Is daar- toonstellingsdagen deze grieven van een voorstander, maar met de echter even opzij zetten! Er is nodige beperkingen. Forceren nog gelegenheid genoeg, erover acht hij hier uit den boze en hij is van mening, dat aan het agra- te schrijven. Laten we nu ons rische karakter van Zeeland geen verheugen over de na de oorlog, onnodig geweld mag worden aan ondanks alles, bereikte resulta- gedaan, ten van het Zeeuwse handels- en Liever dan enkele grote indu- T strieèn ziet hy vele kleine lndu- bedrijfleven. Laten we de we- strleën ook op het geland en deropbouwproblemen en de hij oordeelt, dat dit zeer gewenst vraagstukken der schadevcrgoe- 1 is mede met het oog op de voort- ding even laten rusten, om na de schrijdende mechanisatie van de landbouw, die tot gevolg zal heb- tentoonstelling met hermeuwde dat vele arbeidskraehten zul- krachten, gedachtig aan het j len afvloeien. Helaas is er de eer- en haar drie zoons 41) Feuilleton. zielde hem toch? Hij zag Teu- nis toch dikwijls genoeg om hem daarover te spreken, hij deed dit echter niet. Die Dries Vis ser was bepaald van nette kom af, hij verzocht vriendelijk en dringend per brief om het geld dat hij had uitgeleend en die brieven werden steeds onvrien- Hij zat daar met zijn ellebo- delijker en dringender. O, die gen op de roe van het gammele angst voor weer een brief als fornuis en zijn kin in de handen. Teunis 's avonds naar huis ging. D; cht hij dan aan de lucht van En wat kon een mens toch moei- zijn dorp, die hij niet langer lijk terugkomen van zijn verdragen kon en aan het gro- dwaalwegen, want al nam hij lere leven voorbij de horizon, zich duizend maal voor nooit waarvan hij een wijle de lok- meer zo zondig en dwaas te kende goedheid gezien had? Ook doen als sinds zijn vertrek naar daaraan dacht hij, maar slechts cc stad en vriendelijker te zijn dan wanneer hij een wijle de vcor zijn broers en zijn moeder, vlucht nemen wou voor zijn die voornemens schenen nooit a atende angst: hoe dat nooit in zijn hart geleefd te heb- nou toen moest met die vijfen- ben, wanneer Stijntje hem zon gulden schuld, waarvoor nieuwsgierig vroeg wat toch die hij bij Dries Visser in het krijt brieven wel te betekenen had- stond. den. Want dat muisje had een Als een ontwijkend en brom- staartjo. merig antwoord niet voldoende Hij had ze niet en al zou hij aan Stijntje's nieuwsgierigheid <:t moed hebben gehad met zijn tegemoet kwam stak Teunis als moe Ier daarover te praten (en een egel al zijn stekels op. die moed had hij nooit) dan nog Wat dacht zijn moeder wel? had Dries Visser zijn centen Dat hij eeuwig en altijd eeri met. want Stijntje had geen snotneus bleef en moest hij c'a rtje om dood te drukken. dan overal tekst en uitleg van En D Visser? Die was niet 1 geven? Bij hoog en bij laag, dat zo makkelijk als het soms gele- vertikte hij. ken ™ccht hebben. Die wist na-' tuurlijk wel waar de schoen wrong, toen Teunis niet meer piekeren en zuchten werd zi- Dat kan geschieden door bij de zouden kunnen laten zien, het- ultbreldingsplannen der verschil- j geen deze bronnen van bestaan lende gemeenten met Industrieënin Zeeland kunnen presteren en rekening te houden, door het tot welk een omvang zij zijn uit- bouwrijp maken van industrie- gegroeid tijdens de Regering van gronden, door een aan voor deKoningin Wilhelmina. eisen der industrie voldoende Het aantal inschrijvingen voor electriclteitsvoorziening, door de stands, welke het Bestuur mocht zuivering van afvalwater en vele ontvangen is wel het beste be andere zaken. wijs, wijze de artikel in Zeeland van de producent via de handel bij de consument komen en welke specifieke Zeeuwse artikelen daartoe behoren. Dat zowel aan de Tweede ZETO als aan de winkelweek verschillende attracties verbon den zijn, spreekt vanzelf. Zo kan het aangename met het nuttige verenigd worden door een be zoek aan onze stad en zullen de Zeeuwse bezoekers zeker trots zijn op hetgeen in deze dat dit initiatief met sym- provincie wordt gepresteerd en De N.V. Koninklijke Nederlandse Mij. tot Exploitatie van Pe- troleumbronnen in Ned.-Indië, beter bekend onder de „Ko ninklijke", heeft in een uitvoerig jaarverslag over 1947 diverse belangrijke mededelingen gedaan over de verrichte werkzaam heden en de vooruitzichten der komende jaren. Daaruit blijkt, dat de eerste jaren een enorme vraag naar pe- troleumproducten wordt verwacht en dat de ruwe olieproductie der groep over 1947.274.985.000 barrels bedroeg. De raffinaderij te Pernis verwerkte in 1947 50 Het wereldverbruik van olie bedroeg in 1938 ongeveer 5 mil- lioen barrels per dag. Thans is het gestegen tot SU millioen barrels per dag. Een officiële Amerikaanse instantie schat het dagelijks verbiuik van olie in 1948 alleen voor de Ver. Staten op bijna 6 millioen barrels. Geraamd wordt, dat reeds in 1951 de V.S. het grootste olie producten importerende land van de wereld zullen zijn. De geringe export van de V.S. zal alsdan voornamelijk bestaan uit speci ale producten, smeerolie en an dere hoogwaardige artikelen Tegenover de toeneming der behoeften in de V.S. staat een indrukwekkende stijging der pro ductie. De gemiddelde dagproduc tie was 5.400.000 barrels, terwijl zij thans een peil hoger dan ooit heeft bereikt. De productie van ruwe olie inclusief uit aardgas gewonnen benzine bedroeg in 1947 3.158.710.000 barrels (vorig jaar 2.86.240.000). De ruwe-olie-productie, inclu sief uit aardgas gewonnen ben zine der Koninklijke Shell-groep bedroeg in 1947 274.985.000 bar rels tegen 229.615.000 barrels in 1946. 'o meer dan in 1938. VERSCHUIVINGEN. De aanzienlijke toeneming van de vraag naar olie-producten op aan het einde van 1947 bedroeg 1.850.000 ton dw. De toeneming met 363.000 ton in het afgelopen jaar is* te danken aan de afle vering van nieuwgebouwde sche pen en de aankoop van 19 Ame rikaanse in de oorlog gebouwde vaartuigen van het type T 2. De groep heeft nog opdrach ten lopen voor de aanbouw van 232.000 ton dw. Een belangwekkende bijzon derheid in de ontwikkeling en de uitbreiding van het bedrijf der groep is de nieuwe politiek, tan kers te bouwen die groter en sneller zijn dan het type van het westelijk halfrond, zal in de 12.000 ton laadvermogen en 1 zou brand worden. Teunis leefde onder hoogspan ning en werd nerveus; als de buitendeur schielijk werd open- komende jaren tot belangrijke verschuivingen in de olievoor ziening der wereld leiden, in die zin, dat het nabije Oosten gro tendeels de voorziening zal over nemen van die delen van het Oostelijk halfrond welke tot nu toe hun producten van het wes telijk halfrond betrokken. In 1948 en volgende jaren zal de groep belangrijke en toene mende hoeveelheden ruwe olie overnemen en via haar raffina ge- en distributie-apparaat op het Oostelijk halfrond kunnen afzetten. Hiervoor is het nood zakelijk. dat de installaties van de B.P.M. in Pernis, belangrijk worden uitgebreid en dat in het Verenigd Koninkrijk door de groep twee nieuwe raffinaderij en worden gebouwd, een aan de Theems en de andere aan het Manchester Ship Canal. TONNAGE. Aan het einde van het verslag jaar was de tonnage van de ei gen vloot der groep belangrijk groter dan in 1939. De tonnage len; Stijntje, die hem een wijle gadesloeg, wist het toen zeker: de brand zal uitslaan. Ook daarin vergiste zij zich, Stijntje suste dan zijn drift, maar als hij dan weer zat te op kwam dagen in het kroegje j bang van haar eigen voorge- van de eenarm, maar wat be-1 voelens: er broeide wat en het getrokken vloeide het bloed uit i na enkele dagen was Teunis zijn gezicht weg, dan zag hij zo I weer omgedraaid als het blad v it als een doek en zijn handen aan een boom, hij zong zo nu en beefden, maar als het Gaarre- j clan en dat deed hij zelfs vroe- chie Vogel was of Daantje van'ger zelden of nooit. Bovendien Gijsje, die es even een praatje j maakte hij zich met Barend en kwam maken, mengde Teunis Gart nog zeer verdienstelijk die zich in het gesprek met een la-' dagen, door om beurten in de'veer 17.300 m. geboord, waai en een soesah! dat Stijntjekoude nachten op de loer te De totale groepsproductie in helemaal niet meer wist, wat gaan liggen in de donkere steegNederlandsch-Indië bedroeg: op knopen snelheid, dat gedurende vele jaren liet standaardvaartuig is geweest. De Mij is begonnen met op dracht te geven tot de bouw van drie tankers van 28.500 ton. Tot dusverre zijn tankschepen van deze afmeting op Europese werven niet gebouwd. Gedurende 1947 waren over de gehele wereld ruim 230.000 personen in dienst van de groep werkzaam. De personeelssterkte in Nederland werd in verband met de uitbreiding der werk zaamheden belangrijk opgevoerd. WINST. De netto-winst over 1947 be droeg f 66.92.287; het saldo winst p. 31 Dec. 1947 f 93.075.201. Voorgesteld wordt om na betaling van 4 pet. dividend op de prefe rente aandelen, het dividend over 1947 voor de gewone aandelen te bepalen op 9 pet. SCHOONEBEEK. De productie van het veld Schoonebeek is in 1947 belangrijk toegenomen en bedroeg rond 213.000 kgt. (1.480.000 barrels) tegenover rond 63.000 kgt. (436.000 barrels) in 1946. In 1947 kwamen er 17 putten gereed, waarvan er twee niet productief bleken te zijn. In totaal zijn er nu 37 productieve putten. Dit aantal zal in 1948 belangrijk toe nemen nu men de beschikking heeft verkregen over meer mo dern boormateriaal. In Schoone beek werd gedurende 1947 onge- zy aan hem had. Teunis deedvan Gaarrechie Vogel, ten lange leste wat hij al veel Dat mens was een merakels eerder had moeten doen; hij kwaad ding overkomen: zij was ging eens praten met Dries Vis- bestolen, de enige honderd gul- ser. aen, die 't mens lijk was, was Maar Dries, die eertijds zo uit haar laatje gelicht en hoe de rijk en zo royaal was, scheen dief binnengekomen was bleef krap in zijn duiten te zitten: j voor haar en de politie een hij^ moest en hij zou binnen eenlaadsel, maar het feit was er week zijn geld terughebben, zo niet minder om: het laatje was niet, dan zou hij het aan de leeg en de reiziger kon niet be grote klok hangen en bovendientaald worden, van zijn moeder het volle pond j Maar wat schoot ze er eigen- eisen. I lijk mee op, dat die jongens van En hoe Teunis ook soebatte' Stijntje Breedveld op de loer cn smeekte om zijn schuld we- lagen om de dief in zijn klad- kelijks met een rijksdaalder of den te grijpen: de honing was drie gulden te mogen afbetalen op, de beer kwam toch niet Dries was daartoe niet over meer terug. te halen, hij was eigenlijk al Daar werden zij dan ook me- veel te gek hem nog een week rakels om uitgelachen, die zoons tijd te geven. j van Stijntje, Barend en Gart Teunis beet zich op zijn on- berustten daarin, zij hadden het derlip, tot bloedens toe. ook zinloos gevonden, maar Die avond zat hij bij de kachel,' Teunis had het doorgedreven zijn kiezen knarsten over elkaar en hij keek alsof hij zo een zor gelijke gedachte zat te verma toen zijn moeder in haar onno zelheid het plan opperde. Borneo 542.000 kgt. (3.874.000 barrels), op Sumatra 356.900 kgt. (2.567.000 barrels) en op Java 45.400 kgt. (326.000 barrels). BEDRIJVEN IN EN BUITEN EUROPA. Wat de bedrijven in Europa betreft wordt omtrent Roemenie o.m. opgemerkt, dat de sombere vooruitzichten, welke bet jaar '47 bood t. a. v. het hervatten van de werkzaamheden der groep, in de loop van het jaar 1947 werkelijk heid zijn geworden. De poliliek van Rusland is de alles beheersende factor geworden voor het economisch lijden van Roemenië en de gevolgen hiervan voor de Astra Romana zijn niet uitgebleven. De productie bleef teruglopen en geen exploratie van enige be tekenis kon plaats vinden. Tengevolge van de door Rus land geïnspireerde, steeds sterker wordende overheidsinmenging in zullen zij zeker vele dingen zien, waarvan zij niet wisten, dat deze in eigen provincie werden vervaardigd of verhandeld. Daarom moge ik allen, zowel in als buiten Zeeland de wel gemeende raad geven: laat deze unieke gelegenheid om deze provincie nog beter te leren kennen niet boorbijgaan en re serveert in de komende tijd èèn of twee dagen om de Tweede ZETO en de Middelburgse Win kelweek te bezoeken om zelf te zien, wat U door Zeeland en de provinciale hoofdstad geboden kan worden. De burgemeester van Middelburg, W. SANDBERG. (Ingez. mededeling, advert.) Westwai 44 - GOES - Tel. 2175 Gortstr. 60 - M'BURG - Tel. 21 47 vum Draaien maar. Minister Lieftinck heeft meer geld nodig. Het schijnt gemakkelijker te zijn, de belastingschroef een paar slagen aan te draaien, dan te gaan bezuinigen. Daarom: draaien maar. Het gaat ditmaal niet om een groot bedrag. Een slordige f 43 millioen. Daarvan moet de labaksaccijns f 20 millioen opleveren, een verhoging van de weeldebelas ting f 10 millioen, terwijl de rest, f 13 millioen, moet komen uit een verhoging van de onder nemersbelasting. Geen wonder, dat met name de middenstanders, waarvan ve len men denke aan de krui deniers moeite hebben om rond te komen, een raar gevoel in hun maag krijgen. Maar ja, dat is nu eenmaal het risico van het bedrijf. En dan: het gaat om nog niet 1 pet. van het bedrijfskapitaal en 2 pet. van de bedrijfsuit- komst. Dat kan er nog wel af, meent de minister. Men kan toch niet verwach ten, dat dit Kabinet, met de verkiezingen in zicht, zal gaan bezuinigen Draaien maar dus. En mochten de middenstan ders het al te benauwd krijgen, welnu, dan kunnen ze weer op adem komen door de lezing van de verkiezingsbeloften van de P. v. d. A. Foto Henning. Als een demonstratie van wat de Zeeuwse industrie en handel na de bevrijding ondanks en misschien zelfs wel juist door enorme moeilijkheden heeft tot stand weten tie bren gen is de Tweede Z.E.T.O. be- aoeld. Groot zijn de moeilijkheden geweest, die door het bedrijfs leven overwonnen moesten wor den. Gebrek aan grondstoffen, ge brek aan geschoolde arbeids krachten, gebrek aan voldoen de bedrijfsruimte, gebrek aan goede verkeersverbindingen, gebrek ook vaak in „Den Haag'' aan een juist begrip der moei lijkheden. Gaf nog niet zo heel lang ge leden een hoofdambtenaar van één der ministeries als zijn me ning te kennen, dat de Zeeuwse industrie „wel interessant, maar niet belangrijk was"? Tot 's mans verontschuldiging moet wel worden gezegd, dat hij toen nog niet gezien had 't gigantische stikstofbindings- bedrijf en de cokesovens te Sluiskil, de glas- en suikerfa brieken en ook nog niet de be langrijke textiel-, vlas- en klompenindustrie in Oost-Z.- Vlaanderen. En eerlijk gezegd, wij Zeeu wen van boven de Schelde we ten er ook nog te weinig vanaf. Welnu, wat daar is gepresteerd op het gebied van wederopbouw en herstel van weggeroofde fa- brieksoutillage, grenst aan het wonderbaarlijke. Maar, om dichter bij huis te blijven, ook op de Kon. Mij. „De Schelde" mogen wij trots zijn. Was niet de „Willem Ruys" het eerste grote mailschip, dat na de oorlog door een Nederland se werf werd afgeleverd? Vinden niet de producten der Vitrite Fabriek te Middel burg afzet in vrijwel alle indu strielanden der wereld? Daarom is het goed dit alles eens te overdenken. Wij zijn zo licht geneigd te menen dat in Holland alles grootser en be ter is. Daarom is het ook een voortreffelijk initiatief van de burgemeester van Middelburg geweest in de provinciale hoofd stad een tentoonstelling te or ganiseren, waarop al die Zeeuw se activiteit samengebundeld wordt gedemonstreerd. Niet alleen zal dit voor het publiek, dat ongetwijfeld in gro ten getale de tentoonstelling zal bezoeken, een openbaring zijn en misschien ook een sti- (Wordt vervolgd.) het bedrjjf trad in Maart 1948 de toestand van „gedwongen ontbin ding" in. Een eis tot schadever goeding is ingesteld. De aanleg van de nieuwe 16 duims pijpleiding naar Haifa maakt goede vorderingen en met het leggen van de pijjoleiding naar Tripoli, welke van gelijke capa citeit zal zyn, zal binnenkort wor den aangevangen. In Columbia werden twee nieu we concessies door de regering verleend: één grenzende aan de concessie waarin het Casabe-vekl is gelegen, de andere aan de mon ding van de Magdalenarivier, gro tendeels onder het water van de Caraibische Zee. Aan het einde van 1947 bedroeg de totale opper vlakte der concessies ongeveer 466.000 ha. „Een keerpunt in de be wustwording onzer eilanden provincie", zo noemt de heer A. S. de Jonge, Alg. Secr van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zee land deze Tweede Z.E.T.O. En hij kent als weinig an deren het Zeeuwse handels- en bedrijfsleven, doordat zijn werk hem dagelijks daarmede in aanraking brengt. Wij prij zen ons gelukkig, deze bij uitstek deskundige autoriteit bereid te hebben gevonden zijn mening te geven over de Tweede Z.E.T.O. mulans voor de werkers onder hen daadwerkelijk de schouders onder het veie nog te verrich ten werk te zetten, doch ook voor de exposanten zal een waardering van de zijde van het publiek voor hetgeen tot stand is gebracht een prikkel zijn tot moedig volhouden en energiek voorwaarts gaan, als ook een voldoening geven die eerlijke arbeid altijd schenkt. Zo kan dan de Tweede Z.E. T.O. voor Zeeland van grote be tekenis zijn: een keerpunt in de bewustwording onzer eilan denprovincie A. S„ DE JONGE, Algemeen Secr. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland te Middelburg. Bezettingsstatuut voor W est-Duitsland? Volgens een zeer betrouwbare bron in kringen van het Ameri kaanse militaire bestuur, zal bin nenkort aan de Duitse leiders in do zone door de Amerikaanse autoriteiten een bezettingsstatuut worden voorgelegd. Naar' uit genoemde bron ver luidde, zou dit statuut, evenals een Brits en een Frans ontwerp, de Duitsers in het Westen voor het eerst sedert het einde van de oorlog een omschrijving geven van hun wettelijke status. Tot op heden worden de Duit sers bestuurd volgens regelen op basis van de onvoorwaardelijke overgave. Pluimveefokkers willen groter vrijheid. De pluimveeeommlssie van de Stichting voor de Landbouw heeft zich bezig gehouden met de vraag of het mogelijk en gewenst ls de kippenhouderij, de eierhandel en de kuikenbroederij vrij te laten. Haar voorlopige conclusie luidt, dat het in verband met de export gewenst is de belemmerende be palingen t.a.v. de kippenhouderij de eierhandel en de eierprijs op te heffen, en dat het eveneens ge wenst ls de kuikenbroederij vrij te laten. o Bij de uitlopers van het Retchs- wald op Nederlands gebied, ls een troep wilde zwijnen gesignaleerd. In het uiterste Noorden van Lim burg. het gebied van Ottersum,- heeft men langs de grens de wacht betrokken om de dieren onschadelijk te maken. Reeds enkele dagen geleden hebben jagers, Iets zuidelijker, by Well, een wild zwijn van bijna 100 kg, neergeschoten. Men beeft de dieren ontdekt op de landerijen langs de grenskant. De aange troffen sporen wijzen er op, dat de zwijnen uit het Reichswald naar Nederlands gebied overste ken. De hoogopgeschoten koren velden belemmeren het spoedig ontdekken der beesten. De land bouwers ondervinden veel last en bovenal schade van de dieren. Ze vertrappen het graangewas, woe len de grond om en rukken de veldgewassen uit de grond. De beesten wroeten de loofschietende aardappelplanten uit de aarde en ook de erwten schijnen hun goed te smaken. Ter beteugeling van de erger lijke vernielingen hebben de ja gers uit dit gebied zich vrijwil lig gemobiliseerd en de wacht be trokken. Iedere nacht patrouille ren zij op die plaatsen, waar mei de dieren vermoedt.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 5