Irovintit^M» Middelburg in het teken van het regeringsjubileum. Z. E. T. O.-stands worden ingericht. Optocht en openluchtspel in definitieve vorm. MufflSJÏ Geen kans op Seandinavische Benelux? zending GEMEENTERADEN Etalages worden in orde gemaakt. De door de Kon. Vereniging „Uit het VolkVoor het Volk", ter gelegenheid van het a.s. regeringsjubileum van H. M. de Koningin in Middelburg te organiseren feestelijkheden zijn op de Maandagavond gehouden vergadering van het Centraal Be stuur nader uitgewerkt en vastgesteld. Zowel optocht als openluchtspel hebben thans hun definitieve vorm gekregen. De voorzitter de heer L. A. Schenk bracht in zijn openings woord dank aan de burgemees ter van Middelburg, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg (die het grootste deel der vergade ring bijwoonde) voor de grote steun, die de vereniging steeds van zijn kant mocht ondervin den Hierna had, zoals wij giste- ten reeds meldden, de bekend making plaats, dat aan de Ver- enging met ingang van 13 Juni j 1. iiet praedicaat „Koninklijk" is verleend. DE OPTOCHT. Cver de grote historische op tocht, die op 24 Juli door Mid del!, arps straten zal trekken, deelde de heer H. Pieters mede, dat de age plannen thans steeds meer gesta.te krijgen en dat in enkele buur' cn reeds hard ge weekt woidt aan de voorberei ding der wagens. Ook degenen die te paard aan de optocht mee doen, oefenen zich regelmatig. Men is teruggekomen van de oorsoronki-'ij'ae bedoeling van de Veerseweg te vertrekken. In overleg met de commissaris van politie is nu besloten, dit ver trek vanuit Klein Vlaanderen te doen plaats vinden. Dit heeft vele voordelen en de buurt zal geheel voor het verkeer kunnen worden afgesloten. Bovendien achtte spr. het van groot belang, dat de ouden van dagen zowel als de zieken in het ziekenhuis de stoet nu konden gadeslaan, zonder dat ze een lange tijd moes ten staan. Ter vergadering is ook de route vastgesteld, waarbij ver schillende opmerkingen werden gemaakt. De heer Pieters achtte het niet verantwoord i.v.m. de gladheid van de keien in de Korte Delft met de optocht door deze straat te gaan. Ook zijn ver schillende straten uitgevallen, omdat nauwe stukken en gevaar lijke bochten het rijden en draaien met de zeer hoge wa gens niet verantwoord maakten. Gaarne had men ook een kor te rit over 't Zand gemaakt, doch dit is afgestuit op technische be zwaren. Ten slotte werd opgemerkt, dat de ouden van dagen, die niet langs de route wonen zich moe ten opgeven bij de buurtvereni ging waartoe ze behoren, waar door er voor hen plaats zal wor den gereserveerd langs de route, waarschijnlijk op het Molenwa ter. HET OPENLUCHTSPEL. Hierna werd door de heer Pie ters het openluchtspel voorgele zen. Dit spel, dat zoals bekend is geschreven door de heer en mevrouw Abeleven-Labberton, zal een beeld geven over de Oranjes vanaf Willem de Zwij ger. De heer Abeleven heeft als hoofdmotief gebruikt een groot vader, die een tweetal kinderen »an de hand van een platenboek vertelt uit de geschiedenis. Dc belangrijke feiten zijn steeds op het toneel te volgen. Wanneer achtereenvolgens alle Oranjes de revue zijn gepasseerd, wordt het tweede deel van het spel gewijd aan de tijd, die voor de meesten nog in de herinnering leeft. Niet alleen de geschiedenis van ons vorstenhuis, doch ook die van Walcheren wordt uitgebeeld en natuurlijk ontbreken daarbij de oorlogsjaren niet. Dit spel kan Iets goeds worden, wanneer de 600 deelnemers hun beste krach ten willen geven. Op 21 Juni zullen de repetities een aanvang nemen, terwijl het 300 man ster ke koor reeds voor de eerste maal heeft gerepeteerd. De aanvang van het spel, dat op 23 en 24 Juli op de Markt aal worden opgevoerd is gesteld OP 9 uur. Het zal 2% uur duren. Ruim 7000 zitplaatsen zullen op de Markt worden gereed ge maakt. De voorbereidingen, die zeer veel werk met zich mee brengen zijn reeds begonnen, doch de schrijver, die nog ver schillende toelichtingen gaf, deed een beroep om een „knut- selcomitè" te vormen voor het maken van de benodigde attri buten. Niet minder dan 20 to neelmeesters zijn nodig voor het in orde houden van het 300 vierk. meter grote toneel, dat met de achterzijde voor het stad huis zal komen te staan. Aan het einde van de verga dering werd nog gesproken over de verkoop van toegangsbewij zen, waarbij werd vastgesteld, dat de buurtverenigingsleden uitsluitend voor de Vrijdag avond toegang tot de Markt zul len hebben tegen de bekend te maken gereduceerde prijzen. De kaartverkoop begint op Zater dag 10 Juli a.s. (Xngez. mededeling, advert.) 60 Z.L.M.-leden maakten excursie naar Frankrijk. Vorige week Dinsdag zijn een zestigtal leden van de Z L.M. per autobus naar Frankrijk gereisd, zodoende gehoor gevende aan de uitnodiging van de Confederation Nationale de la famile Rurale, die vorig jaar de gast is geweest van de kring Hulst en Axel. Na een prettige ontvangst in het departement Oise, heeft men onder leiding van de heer Thibaut, secretaris van de landbouwvereni- ging aldaar, een vijftal bedrijven bezocht. De nacht heeft men doorge bracht te Chevreuse in de Nederl. Volkshogeschool. De volgende dag heeft men twee grote bedrijven ten noorden van Parijs bezocht, terwijl Donderdags een bezoek aan Parijs werd gebracht. 's Namiddags ontving baron Collot d'Escury, afkomstig uit Zeeuwsch-Vlaanderen en directeur van een land bouwmaatschappij in het departement Aisne, tezamen met de heer Rhidon van de Union Syndicats Agricots het gezelschap in Soissons om een bezook te brengen aan een tweetal bedrijven in dit departement, groot resp. 350 en 300 ha. Voordat Vrijdag de thuisreis werd ondernomen, heeft men hel reusachtige bedrijf te Vivaise, groot 787 ha bezocht. Ook zijn de bedrijven van baron Collot d'Escury bezocht. Aan een warme lunch heeft men afscheid van elkaar geno men. Uit de speeches, welke afge stoken werden, bleek voldoende, de wederzijdse waardering en de onverdeelde tevredenheid van de deelnemers over de excursie. Dc heer Ganzeman gaat Walcheren verlaten. Het hoofd van de Rijksdienst voor Landbouwherstel voor Wal cheren eh Ud van de commissie van uitvoering van de Herverka velingscommissie, de heer A. D. Ganzeman, gaat op 1 Juli a.s. Walcheren verlaten. De heer Gan zeman is benoemd lot hoofd van het ambtsgebied Tilburg van de Ned. Heide Mij, bij welke Instel ling hij voor zijn komst naar Wal cheren een functie bekleedde. Tot zijn opvolger ls benoemd de heer J. Aartsen, tot voor kort be last met het cultuur-technisch herstel door de Rijksdienst voor Landbouwherstel ln de provincie Zuid-Holland. MIDDELBURG. Verschillende gevallen van brand. De brandweer werd Maandag behalve voor de brand in het pand St. Joris ook nog gealarmeerd voor een drietal andere gevallen van brand. Op het terrein van het aannemersbedrijf Zeeland ge raakte de cabine van een daar geparkeerd staande auto in brand hetgeen gevaar opleverde voor een in de nabijheid staande loods. Door tot nu toe onbekende oor zaak geraakten de z.g.n. sluis deuren aan het begin van de Kleverskerkseweg in brand. Bei de brandjes konden door de brandweer in de kiem worden ge smoord. Tenslotte werd de hulp van de brandweer ingeroepen toen de bij de Koningsbrug staande gaslan taarn omver was gereden, zodat het lichtgas bij grote hoeveelhe den kon ontsnappen. De brand weer beperkte zich in dit geval tot het dichtstoppen van de gas- toevoer. VLISSINGEN. Schepen gearriveerd. Te Vlissingen is aangekomen de Noorse tanker „Nordanger". In verband met herstelwerkzaamhe den zal het schip bij de Kon. Mij. „De Schelde" dokken. Bovendien arriveerde het Engelse stoom schip „Viscol" met een lading stookolie bestemd voor de Vlis- mar. GOES, Afscheid officieren Leger des Hells. Maandagavond hebben de officier van het Leger des Heils, de kapl- De Scandinavische premiers en ministers van Buitenlandse Za ken hebben de laatste dagen tal van redevoeringen gehouden ter gelegenheid van de Deense grondwetsherdenking, waarbij de Britse pers voor de begeleidende muziek zorgde en het thema was: is er •en Scandinavische Benelux in wording Een pessimistisch gestemd Waarnemer van de huidige stro mingen, die zich niet laat beïn vloeden door gloedvolle gelegen heidsredevoeringen, maar zelf een oordeel heeft over de betekenis van openbare uitingen van ver antwoordelijke personen, aldus de Scandinavische correspondent van „Het Parool", zou kunnen ant woorden: neen, er is geen schijn van kans op een samenhangend kysteem, op economische noch op militaire basis, niet op het ogen blik en niet binnen afzienbare tijd. Het antagonisme tussen de drie landen, die juist op grond van taal en geschiedenis de beste voorwaarden moesten hebben om elkander te vinden, is zeer diep en is door de verschillende oor logservaringen niet minder ge worden. Zweden is, ondanks som mige politieke tegenstanders in de liberale partij, nog altijd neu traal. De typische vertegenwoordiger van die, wel is waar naar Weste lijke gevoelssferen geneigde, maar toch feitelijke neutraliteitsmenta- liteit, die „de kanonnen naar alle kanten wil richten", is de minister van Buitenlandse Zaken, prof. Oosten Unden, gesteund door alle leidende politici in het Zweedse parlement. Unden's tegenstander is de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, opvolger van Trygve Lie. Noorwegen is als natie van zeelieden en door zijn enorm lange kust afhankelijk van de vriendschap met zeevaren de mogendheden en een samen hang met de U.S.A., Engeland en het Westelijk blok ligt voor de hand. De Noren kunnen zich niet veroorloven in botsing te komen met de Westelijke machten. Een neutraliteit als de Zweedse zou voor hen geen zin hebben. Tussen hen zwenkt Denemar ken, maar meer naar de kant van de Zweedse opvatting. De ligging van dit land, aldus de correspon dent is militair hopeloos; een Scandinavisch militair verbond zou gedwongen zijn, het grootste deel van Denemarken in geval van oorlog als niet verdedigbaar op te geven. Afgezien van hun militaire te genstelling zijn ook de economi sche voorwaarden in de drie Scandinavische landen voor een toenadering a Ia Benelux slecht. Noorwegen met het minst ont wikkelde industriële vermogen, is bevreesd afhankelijk te worden van het uitstekend georgani seerde Zweden; daarnaast zijn er nog tal van belangentegenstellin gen, die uiterst moeilijk op te hef fen zijn in verband met im- en export-concurrentie in een reeks van vitale bedrijven. Er is daarom, aldus de corres pondent, geen kans op een Scan dinavische Benelux, afgezien dan van enkele speciale maatregelen, die echter niet van grote politieke betekenis zijn. teln D. Lissenburg en de Goese korpsleden ln een daartoe belegde samenkomst afscheid van elkaar genomen. De kapiteins Lissenburg die 3 October 1945 hun werk In Goes zijn begonnen zijn overgeplaatst naar Harllngen en zullen vervan gen worden door maj. B. Ver- kaalk uit Almelo. De korps serg.-maj. van Veen richtte zich tot de scheldende kapt. en tot de korpsleden met een opwekking om hun leven ln dienst van Jezus te blijven stel len, dit naar aanleiding van Mat- thëus 24 13. „Wie volhardt tot het einde, die zal zalig worden". Kapt. Lissenburg getuigde van de grote genade die God aan hen allen ln de afgelopen jaren had bewezen. Na het zingen van „dat 's He ren zegen op U daal" namen de talrijke aanwezigen met een hand druk afscheid van kapt. Lissen burg. Het Groene Kruis vergaderde. Maandagavond vergaderde on der voorzitterschap van dokter A. Looyen de afdeling Goes van „Het Groene Kruis" In de Prins van Oranje. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek, dat er over 1947 een nadelig saldo van f 194.64 ls. De begroting voor 1948, die een totaal bedrag van 3490.— beloopt, heeft een nadelig saldo van f463. Er ls op deze begroting f 1500 uitgetrokken voor de aanschaf van nieuw materiaal. Het ledental Is gestegen tot 1215. Besloten werd het subsidie aan het Centraal Genootschap kinderherstellingsoorden en va- cantlekolonles vast te stellen op maximaal f 50.In het voorjaar van 1949 zal een moedercursus georganiseerd worden. De heer Haeck werd afgevaardigd naar de algemene vergadering van de Provinciale Vereniging, dl© te Groede gehouden zal worden en dokter Snoek werd herkozen als bestuurslid. YERSEKE. Op de laatste kreeftenveiling zijn ongeveer 70 kg. aangevoerd. Zowel aanvoer en kooplust waren iets groter dan bij de voorlaatste veiling. De verschillende handela ren brachten de prijs dan ook op f 22.75 per kg. De vraag naar mosselzaad is nog steeds goed. De aanvoer uit de Waddenzee bedroeg in de afge lopen week voor heel Zeeland 36.000 ton. De oester-export is weer afgelopen. Zoals ook andere jaren het geval is kenmerkten de laatste dagen voor de sluitings datum, 15 Juni, zich door oprui ming van restanten. Auto reed van Zanddijk. Door het springen van een band had de directrice van het kindertehuis aan de Grintweg te Yerseke het ongeluk met haar auto van de Zanddijk te rijden. Zij bleef ongedeerd. HEINKENSZAND. W. de Jonge schutterskoning. De handboogschutterij „Sora- nus" hield Zaterdag haar jaar lijkse wedstrijd om de konings titel. Na een zware kampstrijd werd de heer W. de Jonge Az. tot koning van zijn sociëteit uit geroepen. OVEZANDE. Vergadering ingelanden. Op de vergadering van inge landen van het waterschap Ove- zande dezer dagen, werd de re kening over 1947/'48 vastgesteld op f 16.229.60 in ontvang en op f 16564.73 in uitgaaf. De begroting voor 1948/'49 werd vastgesteld op f 18184.54 in ontvang en uitgaaf, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 1146.24. De polderlasten werden op de zelfde bedragen vastgesteld als het vorig jaar nl. op f 18 voor de schotbare gronden, voor de vronen op f 12 per ha. en voor de gebouwde eigendommen op 5.4 procent van de grondslag ge bouwd. Een voorstel van het be stuur om een plan te laten opma ken voor een betere ontwatering van een gedeelte van het water schap, werd met 10 tegen 9 stem men verworpen. Voor diverse doeleinden werd Middelburg staat reeds geheel in het teken van de ZJE.T.O. Niet alleen door dat, reeds velen hun stand inrichten in het Stadhuis of in éën der zalen van het Schut tershof, maar ook doordat de win keliers met de inrichting van hun etalages druk aan de gang iju. De buurtvereniging Vlasmarkt- Kromme Weele, die wel het meest bij de tentoonstelling betrokken ls, heeft de versleringen, die an ders bij de feestdagen te pas ko men, voor de dag gehaald en van daag ls men begonnen met het planten der palen en het aanbren gen der versleringen. De voorbereidingen voor de Z.H. T.O. zijn ln volle gang. In het Stadhuis was men gisteren nog niet zo heel ver met het opzetten der stands vergeleken bij hot Schuttershof, waar alle stands reeds vorm hebben gekregen. Wel was ln het Stadhuis reeds een tweetal stands zo goed als gereed, waaronder de zeer attractieve stand van Gemeentewerken. Ook de technici van de N.V. Th© VI- trlte Works waren druk doende met het Installeren van machines, die de gehele week zullen werken, op deze ongewone plaats. besloten een geldlening aan te gaan. Met de Nationale Borg Maat schappij te Amsterdam zal een verzekering worden gesloten te gen fraude en diefstal. OOSTKAPELLE. E.H.B.O.-demonstraties. Zaterdagavond had op het ter rein van de openbare school een demonstratie plaats van de E.H. B.O. afd. Oostkapelle. met mede werking van de muziekvereniging „Crescendo" o.l.v. de heer Ale- wijnse. Aanwezig waren o.m. bur gemeester F. G. Sprenger, dr Bom de leider der E.H.B.O., de heer Vader, hoofdbestuurder, alsmede vele donateurs, leden en belang stellenden. Op keurige wijze wer den de oefeningen uitgevoerd, waaruit bleek, hoe nuttig een E.H. B.O. is in een gemeente bij onge vallen e.d. Aan burgem. Sprenger werd het ere-voorzitterschap aangeboden, hetgeen hij aanvaardde. De opbrengst der gehouden col lecte bedroeg f 103.40. De voorzitter sloot deze ge- geslaagde avond met een woord van dank voor de genoten mede werking. MELISKERKE. Rundveekeuring. Op het terrein van de heer A Houterman Bijsterveld werd on der grote belangstelling de jaar lijkse rundveekeuring gehouden. Aangevoerd werd 116 runderen merendeels van prima kwaliteit. De voornaamste uitslagen lui den als volgt: Stieren: Jupiter le pr. Stieren- vereniging Meliskerke; 2e pr. Roeland van Zeeduin, J. Riemens. Eerste Kalfkoeien: Runa, Joh. Pleijte, 79 p.; Aafke II, J. S. Matthijsse, 78 p.; Zwartje, Wed. G. Geschiere, 74 p.; Flora, L. W. K. Krijger, 77 p. Tweede Kalfkoeien: Boerinne, J. Francke, 82 p.; Sofia, P. de Korte, 81 p.; Bontje, A. Krijger 80 p.; Bontje, P. Dekker, 80 p. Derde Kalfkoeien: Sul, J. Pleij te, 80 p.; Betje, A. Francke, 79 p.; Willy, J. Wisse 79 p.; Jacoba, J. Koene, 76 p. Vierde Kalfkoeien: Geesje, A. de Visser, 82 p.; Bles, Wed. de Voogd, 82 p.; Lena, J. Wisse, 80 p.; Bertha, Jac. Dekker, 80 p. Vijfde Kalfkoeien: Zwart, A. Houterman, 81 p.; Gerta, Gebr. Wisse, 81 p.; Eitje, P. de Korte, 80 p.; Tona, Wed. Geschiere, 80 p. Oudere Koeien: Mina, Joh. Pleijte, 83 p.; Juliaantje, Gebr. Wisse, 83 p.; Starre, A. Houter man, 82 p.; Trast II, J. S. Mat thijsse, 81 p. Kalfvaarzen: 1. Sul, Gebr. Wis se; 2. Jo, P. Dekker; 3. Nellie, A. Maljaars; 4. Zwartje, S. Wisse. Jaarlingen: 1. Juliana, A. Hou terman; 2. Irene, A. Houterman; 3. Trui, P. de Korte; 4. Mina, P. de Korte. Pinken: 1. J. Koene; 2. L. Mat thijsse; 3. W. Wisse; 4. Gebr. Wisse. Kampioene werd: Juliaantje van Gebr. Wisse. Reserve: Boe rinne van J. Francke. ARNEMUIDEN. Verkoping. Ten overstaan van Notaris B. A. van Verre te Middelburg, wer den te Arnemuiden de volgende percelen, allen gelegen in de ge meente Arnemuiden, geveild: Een perceel weiland, groot 8 a. 90 ca. aan de spoorbaan nabij de Burg. Lantsheerweg. Koper I. v. Belzen, voor f235. Een perceel bouwland, groot 48 a. 50 c.a. aan de Burg. Lantsheer weg. Koper J. Maljers Fzn. voor f1260. Een woonhuis aan de Molen weg 7-9. Koper C. van de Kette rij voor f2800. Een woonhuis aan de Molenweg 8. Koper M. Meulmeester voor 2C0C. Een woonhuis aan de Molenweg 19. Koper L. Blaasse voor f1800. Een woonhuis aan de Westwal nos. 7 en 9. Koper M. Meulmees ter voor f1000. t Een woonhuis aan de Molenstr. 27. Koper C. de Rijke Pzn. voor f1600. ZONNEMAIRE. Eervol ontslag J. Rijstenbil. In de laatst gehouden verga dering van de raad van Zonne- maire werd aan de heer J. Rijs tenbil op verzoek eervol ontslag verleend als lid van het burger lijk armbestuur. De heer Rijsten bil, die zich wegens langduri ge ongesteldheid gedwongen zag ontslag te verzoeken als lid van het burgerlijk armbestuur, had reeds zitting in dit bestuur sinds 1918. Als vervanger werd de heer M. C. van Kooten benoemd. THOLEN. Aanbesteding. Door B. en W. alhier werd Maandag aanbesteed het maken van 2 oesterputten en betonnen beschoeiing van 1 oesterput, ala- Voor zover wij gisteren het ge heel konden overzien, wordt het inderdaad zeer aantrekkelijk. De stands zijn vrij ruim genomen, zo dat men niet ln compacte massa's zich moet verdringen voor een kleine ruimte. Wat dit laatste be treft biedt het Stadhuis voordelen boven het Schuttershof. In de grote Schuttershofzaal heeft men teder hoekje en zelfs het toneel benut. Ook de groene /aal, met de stands tegen de blin de muur, vormt een aantrekkelijk geheel. mede het slopen van bestaande dam en maken van nieuwe beton- afsluit dam met sluis. Ingeschreven werd als volgt: Fa. A. Otte en Zn., Nieuwdorp f 36075; J. Moerland. St. Anna- land f45971; J. Vos, Tholen f47102; W. Blaas, Tholen f47250; P. Knuist, Tholen f49200; L. Ver- maat en Zn., Rotterdam f 50550; P. de Regt, Terneuzen f55700; J. M. Dekker, Brouwershaven f 60700. De gunning is aangehou den. Benoeming hy Arbeidsbureau. De ambtenaar bij het Gew. Ar beidsbureau, de heer Wisse, is met ingang van 1 Juli overge plaatst naar Terneuzen, in zijn plaats is te Tholen benoemd de heer J. W. Selder te Bergen op Zoom. Weth. v. d. Berge ernstig ziek. De wnd. burgemeester, de heer C. v. d. Berge is Zondag ernstig ziek geworden. Naar wij verne men is de toestand nipt zonder gevaar, temeer dan weth. v. d. Berge bijna 73 jaar oud is. TERNEUZEN. Gedenkteken voor gevallenen. Op 11 Juni 1948 werd de door B en W. van Terneuzen in opdracht van de gemeenteraad ingestelde commissie voor de oprichting van een gedenkteken voor al de geval lenen in de strijd tegen de be zetter, geïnstalleerd. De commissie bestaat uit de navolgende personen: L. Wisker- ke, voorzitter; Mej. J. T. de Kra ker, Axelsestraat 85. Terneuzen, wnd. secretaresse-penngm.esse; Ir J. van de Kerk, J. Meeusen, A. J. Raaymakers, D. J. J. de Bruij- ne, S. Luitwieler. De gemeenteraad heeft in een motie opdracht gegeven de com missie te vormen, die op korte termijn heeft te zorgen dat het gedenkteken wordt opgericht. Bij afwezigheid van de burge meester, Mr P. H. W. F. Teilegen, werd de commissie geïnstalleerd door de wnd. burgemeester, de heer M. de Vos. Deze vertolkte de mening van de gemeenteraad, doch meende tevens niet te mogen nalaten de commissie in kennis te stellen van het K. B. van 15 Oct. 1945, houdende vaststelling van het be sluit Oorlogs- of Vredesgedenkte- kens. De verwachting mag nu zeker worden uitgesproken dat nog dit jaar tot oprichting van het mo nument kan worden overgegaan. In de vacature gemeenteraads lid te Tholen, ontstaan door het overlijden van de heer W. L. Klompe, is benoemd verklaard de heer M. v. d. Zande, 4e candidaat van de lijst „Gemeentebelang I". Door de muziekvereniging Zonnemaire werd Zaterdagavond haar eerste zomerconeert gege ven. Vandaag maken het secretarie- personeel en de ontvangers van de gemeenten in Tholen een ex cursie naar de drukkerijen van de Fa. Samsom te Alphen a. d. Rijn. Zaterdagavond heeft het mu ziekgezelschap „O.K.K." te We- meldinge een concert op de tent gegeven, waarvoor grote belang stelling bestond. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud-Beijerland, J. W. de Bruyn te Sprang; te IJsselstein, J. van Sliedrecht te Huizen; te Willemstad, M. Hyl- kema te Kloosterhaar; te Peize en te Den Andel, J. de Jager, cand. te Den Bosch. Aangenomen naar Hardega- rijp, T. J. de Boer te Roorda- huizum; naar Zweeloo, M. de Koning, zend.-leraar te Den Haag; naar Leiden, K. E. H. Oppenheimer te Hallum. Bedankt voor Meerkerk, A. den Hartogh te Harderwijk; voor Mijdrecht, G. van Zeben te Huissen; voor Middelharnis, II. Goedhart te Reeuwijk. Geref. Kerken. Beroepen te Heerlen en Neder- horst den Berg, A. I. Köffeman, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Oudshoorn, H. J. Oldemans te Den Helder; voor Hey-Tuindorp, P. Hainje te Valkenburg; voor Hoofddorp en voor De Lier, M. Ros te Sleeuwijk. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Groningen (twee vacatures), drs R. H. Bremmer te Zwolle en L. L. van der Vliet te Ten Post. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Oosterbeek, M. Overduin te Nieuwpoort. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Apeldoorn, J. I. van Wijck te Gouda (2e maal). Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Middelburg Vlissingen, A. K. v. d. Meij te Nijmegen. Ds Callenbach gewond. Ds C. F. Callenbach is dezer dagen te Bodegraven gewond bij een auto-ongevaL Hij is opgeno men in de Anna-kliniek, waar bleek dat de rugwervels bescha digd zijn. DrW. F. Dankbaar, de bestuurder van de auto, bleef ongedeerd. Geref. gemeenten. De part. synode van het Oos ten der Geref. Gemeenten heeft een voorstel van de classis Utrecht doorgezonden naar de e.k. generale synode strekkende dat de vergadering van de ge nerale synode voortaan twee da gen duren zal, waarbij dan aan de avond van de eerste dag met de gemeente van de roepende kerk een bidstond zal worden gehouden en het Avondmaal zal worden gevierd. De part. sy node van het Oosten sprak ook de wenselijkheid uit, dat van wege de Geref. Gemeenten een veldprediker naar Ned.-Indië gaan zal. Zo nodig zal voor deze zaak een buitengewone generale synode bijeengeroepen worden. HET ONTWERP KERKORDE. Door Geref. Bond onaanvaardbaar geacht. (V an onze Utrechtse correspon-l dent.) Het hoofdbestuur van de „Ge- reformeerde Bond tot verbrei- ding van de waarheid in de Ned. j Herv. (Geref.) Kerk" heeft aan de Generale Synode dezer kerk een brief gezonden, waarin voor noemd bestuur verklaart, dat het ontwerp-kerkorde door de Ge reformeerde Bond ernstig is be studeerd. Een studiecommissie, bijgestaan door het hoofdbestuur en een commissie van advies heeft het ontwerp getoetst aan de Heilige Schrift en aan de be lijdenis. Tenslotte werd een rap port met conclusie opgemaakt, welke conclusie aldus luidt: Dit ontwerp voor een kerkorde is in deze vorm onaan vaard b a ar. De bezwaren tegen het ont werp, neergelegd in een rap port zijn eveneens aan de Sy- rode toegezonden; de bezwaren inzake „apostolaat" en „beheer" zullen, na te zijn geformuleerd, nog volgen. In „De Waarheidsvriend" orgaan van de Gereformeerde Bond staan de bezwaren reeds gedeeltelijk afgedrukt. Hoewel men mag aannemen, dat de hoofdbezwaren zich richten tegen artikel X (over de belij denis), zijn ook over de artike len 1, 2. 5 en 6 afwijkende me ningen kenbaar gemaakt. Ver-- schillende dezer aanmerkingen zijn slechts als correcties be doeld. De Generale Synode, die eerst daags met de besprekingen over liet ontwerp zal beginnen, weet nu waar zij aan toe is. Ook de uiterst linkse „Zwlngll-groep" heeft bezwaren te berde ge bracht. In de z.g. midden-groe pen staat men over het alge meen welwillender tegenover het ontwerp, al blijven er vra gen. Op de onlangs gehouden conferentie van de Confessio nele Vereniging verklaarde de voorzitter der C.V., d s C. M. L u t ij n van Groningen: „Het is stellig waar, dat de nieuwe kerkorde van ieder on zer een groot stuk zelfverloo chening zal kosten; een nieuwe orde van zaken botst altijd te gen het conservatisme van de mens, die zichzelf wil handha ven. Met name zal de krachtige aanval dezer kerkorde op de heersende partijschap en ver deeldheid verzet wekken. Maar als leden der kerk in de eerste plaats, als leden der Confessio nele Vereniging in de tweede plaats, zullen wij van onze troon moeten afcralen, om in alle ne derigheid en ootmoedigheid naar 's Heren wil te vragen; dat behoort ook bij het decorum en de goede orde in de gemeente. Met droefheid hebben wij ons altijd gekeerd tegen de oude or- ZOUTELANDE. Uitbreidingsplan aangenomen. Vrijdagmiddag om 3 u. verga derde de gemeenteraad van Zoutelande. Tot tijdelijk plaats vervangend secretaris en ont vanger werd benoemd de heer Iz W. Wierstra, ambtenaar ter secretarie. Besloten werd tot het bouwen van een lijkenhuisje op de nieuwe begraafplaats. Vervolgens kwam aan de orde het ontwerp-uitbreidingsplan, waartegen in de vorige verga dering bezwaren waren gere zen. Bij de behandeling van de be bouwingsvoorschriften werden verschillende vragen gesteld over het bouwen van schuren. Op een vraag van de heer de Wolf of geen schuren meer in de bebouwde kom gebouwd zul len worden en of daar ook niet herbouwd kan worden bij ver woesting, antwoordde de voor zitter, dat de bepaling alleen geldt voor het uitbreidingsplan. Daarna werd de vergadering geschorst, teneinde nader te overleggen met de ontwerper van het uitbreidingsplan Ir 't Hooft. Na heropening zeide de heer Stroo geenszins overtuigd te zijn door bespreking met de heer 't Hooft, dat het plan zó moet worden aanvaard. De heer Verhage sprak de hoop uit, dat niet het persoon lijk belang, maar de belangen der gemeente in het oog wor den gehouden. De heer de Wolf achtte de be zwaren tegen het parkeerter rein en de school niet voldoen de weerlegd. De heer Leijnse zeide, dat hiertegen geen bezwaren zijn van het hoofd der school. Deze achtte de plaats zelfs het meest geschikt en zag geen bezwaren tegen het parkeerterrein. Er moet wat gebeuren meen de de voorzitter. Het is nu hoog tijd, dat er een beslissing valt, want reeds van 1944 is aan het ontwerp gewerkt. Hij stel de voor tot stemming over te gaan over het al dan niet aan vaarden van het voorstel van B. en W. om het plan, zoals ont worpen vast te stellen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met de stem men van de heren Stroo en de Wolf tegen. Bij de rondvraag vroeg de heer de Visser naar het verhu ren van de graskanten langs de wegen en de heer Wisse wees er op, dat er nog steeds palen en draad op de wegen zijn blij ven liggen. De heer Gabriëlse vroeg of er reeds plannen zijn voor het in orde maken van de hoek Lange- öamsestraatDuinweg. De voorzitter zeide, dat er reeds plannen zijn, maar dat twee straatkolken nodig geacht worden teneinde het water onder de weg door te kunnen leiden. Die kolken zijn echter nog niet ver kregen. Op een vraag van de heer de Wolf antwoordde de voor zitter, dat Landbouwherstel de rommel op de nieuwe weg bij de Noordendolfer zou opruimen, maar dit nog niet heeft gedaan. BRUINISSE. Herbouwplan thans goedgekeurd. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitter schap van wethouder van Ves- sem, die in zijn openingswoord de wens uitsprak, dat burge meester van den Berg spoedig hersteld mag zijn. Hij deelde mede, dat volgens een ingeko men schrijven van het Streek- bureau voor de Wederopbouw de ontworpen semi permanente openbare lagere school vier lo kalen zal krijgen, tegen drie in het vorige ontwerp. De kosten mogen maximaal f 12.000 per lokaal bedragen. Medio Augus tus hoopt men tot aanbesteding te kunnen overgaan. Het nieuwe herbouwplan voor de gemeente Bruinisse is thans in principe goedgekeurd. Bij het verzoek van de heer Grolleman om ontslag als ge meentesecretaris wegens zijn benoeming in dezelfde functie ie Zierikzee, werd deze toege sproken door de Peer v. d. Berg en weth. van Vessem, die de heer Grolleman dank brachten voor zijn vele werk. De heer Grolleman releveer de daarna nog de vele belang rijke besluiten en beslissingen tijdens zijn 1 Vj-jarige ambts periode genomen en wees er op, dat nog veel moet gebeuren. Hij dankte tenslotte voor de pret tige samenwerking. Besloten werd gelden te vo teren voor de douw van een semi permanente school voor Chr. Onderwijs, zulks naar aan leiding van een verzoek van de Ver. tot Bevordering van Geref. Schoolonderwijs. In een bijge voegd rapport van de opzichter van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht wordt het niet verantwoord geacht inet de bouw van een nieuwe school nog enige jaren te wach ten. De heer Bal vreesde, dat de bouw van een o.l. school, die toch veel harder nodig is er door zal worden vertraagd, doch daarvoor is volgens de voorzit ter geen vrees. De bouw van een o.l. school heeft in elk ge val voorrang. Het teveel betaalde aan pen sioengrondslagen door het ge meentelijk personeel werd ge restitueerd en de. nieuwe wed- deregeling van het personeel van de Keuringsdienst van Wa ren te Goes werd goedgekeurd. In behandeling kwamen daar na 63 verzoeken tot ontheffing van de Reinigingsrechten. Ge val voor geval werd bekeken en de meesten werden afgewezen. De Raad staat voor de beslis sing, het plan voor een nieuw ziekenhuis te Zierikzee te ver kiezen of het goedkopere plan tot uitbreiding van het bestaan de ziekenhuis te Noordgouwe. Algemeen blijkt men, zoals wij gisteren meldden, Zierikzee te verkiezen en nadat de voorzit ter nog heeft herinnerd aan het feit, dat ook Bruinisse zich in 1942 reeds voor Zierikzee heeft uitgesproken, werd beslo ten aan Zierikzee de voorkeur te geven. De Raad voelde evenmin als B. en W. behoefte de politiever ordening aan te vullen met een artikel, dat het onbeheerd laten staan van rijwielen strafbaar zou stellen. De rekening 1946 werd goed gekeurd met een inkomst en uitgaaf van f 191.620.86 en een nadelig slot van f20.458.11, dat is overgebracht naar de kapi- taaldienst. De rekening van het B.A. over 1946 wordt eveneens goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 6150,17. De Districtsopzichter de neer Boot, gaf daarna een toelichting op de tekeningen van het ge deeltelijke riolerings- en stra tenplan. Het plan behelst de af- voei van Boomdijk, Steinstraat, ae 105 nieuwe woningen. Dee- strsat gedeeltelijk, Schippers- slalean en Hagelaan. In de te leggen straten ln de nieuwe woonwijk zal ook het puin wor den gebruikt dat thans nog ligt opgestapeld in de Deestraat en op het Kerkplein. De gelden voor dit plan wor den door de Raad gevoteerd. De aanbesteding zal plaats hebben op 9 Juli a.s. Bij de rondvraag vroeg de heer Goudzwaard de straat voor zijn woning wat te lichten. De heer van den BorgBeekman klaagde over vuil en puin bij zijn woning, de heer Bal vestig de de aandacht op de vuilnis die naast inplaats van op de Dorpsmestvaalt terecht komt. Hij vestigde verder de aandacht op het fietsen op trottoirs en heeft vernomen, dat sommige bouwvallige wonmgen gebruikt worden voor benzineopslag plaats. Na een discussie over het ver plaatsen van de Dorpsmestvaalt, die aan een drukke verkeers- en wandelweg minder op zijn plaats is, werd de vergadering gesloten.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2