De Benelux-regeriugen gaan aGCOord mei zesmogendheden-plan. NIEUWS Gevaar voor Franse isolatie SCHOUTEN SPRAK IN ZIERIKZEE. Bizonaal bestuur zal tijdelijk optreden De raad van Souburg voelt niets voor Het gaat om Indië. Geallieerd verkeer per veerboot over de Elbe. Engels correspondent nit Tsjecho-Slowakije gejaagd. Samenwerking op lucht vaartgebied der West- Enropese landen? Ernstige Brand in Noord-Oost polder. Reis-en verblijfskosten weüeropbouwarbeiders SNIPPER de gemeenschappelijke slachthnisregeling. Uit het volk voor het volk. Gouden jubileum bü „Vitrite". PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND r 3rtll ¥311 06 Ar ieiü succes Leon Blum naar Londen Vo-oMiit tnaaA iv-eeJi! Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70. Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 972 Abonnementsprijs ƒ3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouter! 5 cent per woord DINSDAG 15 JUNI 1948 Hoofdredacteur: R. ZL1DEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Da J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Da W. VRO E GIN DE WE V te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.19 u„ onder 21.02 u. Maan op 15.24 u„ onder 1.46 u. Hoogwater Woensdag 16 Juni: Vlissingen: 9.48 u. 1.72 m.. 22.14 u. 1.52 m. Wemeldinge: 11.22 u. 1.60 m.; 23.50 u. 1.33 m. Ï-Jet gaat bij de komende ver- A 1 kiezingen over de voorstel len tot herziening van de Grond wet. Dat wil niet zeggen, dat het gaat om Indië. Om de vraag of de band tus sen Nederland en Indië al dan niet zal worden bestendigd. Of Nederland al dan niet bereid zal zijn, aan zijn verplichtingen ten opzichte van Indië en de In- dische volken te blijven vol doen, of dat deze volken zullen worden uitgeleverd aan de Re publiek. die, naar maar al te duidelijk gebleken is, niet los staat van de communistische machthebbers in Rusland. Er wordt nu het kan niet anders worden gezien een spel gespeeld met Indië. En de republiek speelt haar spel met Nederland. De Nederlandse regering heeft niet de moed gehad, het gezag in Indië te handhaven. Het gevolg is geweest een niet te beschrijven lijden van de goedwillende bevolking, die op de meest schandelijke wijze werd geterroriseerd. Het gevolg was ook, dat de economische belangen van Ne derland en Indië schier onher stelbaar werden geschaad. En een ander gevolg is ge weest, dat de levens van onze soldaten in Indië nutteloos zijn geofferd. Worden de voorstellen tot herziening van de Grondwet door de kiezers gesanction- neerd, dan heeft de regering gelegenheid haar slappe en heilloze politiek voort te zet ten. Dan wordt er gejuicht in Djocja en Moskou. Dan is het een blijde dag voor de aanhangers van de communistische beginselen. Maar dan is het een droeve dag voor hen, die begeren de Indische volken op te heffen en ze gelegenheid te geven zichzelf te zijn, en onder het opperbestuur van H. M. de Ko ningin zich verder, ook politiek te ontwikkelen. Het gaat om grote dingen bij de komende verkiezingen. Het gaat óók en vooral om Indië. zien, is slechts sprake van con trole op de distributie van de producten uit het Ruhrgebied. In socialistische kringen gelooft men, dat na een aanbeveling van de Franse assemblee om een der- n j i v j gelijke concessie te vragen, met gezonden zou kunnen worden als pn Krnnn buitengewoon gezant. Wanneer wUII. dan een BritsFranse overeen- Een ogenblik kwam weer eens komst ten aanzien van de ge- de nationale eenheid naarvraagde concessie tot stand zou De regeringen van Nederland, België en Luxemburg heb ben haar goedkeuring gehecht aan de gemeenschappelijke aanbevelingen, welke het resultaat vormen van de infor mele Londense besprekingen inzake Duitsland tussen de vertegenwoordigers van Frankrijk, de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en de drie Beneluxlanden en die in hoofdzaak zijn gepubliceerd in het communiqué van 7 Juni j.l. Frankrijk krijgt steun van Labour, Tijdens een kort bezoek aan de minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, gisterenmiddag, deelden de Belgische en Neder landse ambassadeurs en de Lu xemburgse gezant mede, dat hun regeringen haar „bereidwillige goedkeuring" aan de Londense aanbevelingen geven. Bevln dankte de vertegenwoor digers der Benelux-landen voor de samenwerking, die de Benelux- delegatie tijdens de besprekingen te Londen heeft getoond en voor de „welkome mededeling" van hun regeringen, dat zij de voorstellen hebben aanvaard. Engeland en Amerika hebben de voorstellen reeds geratificeerd. In het Franse parlement duurt de bespreking van de voorstellen King, Reuters correspon- r'ussTs^ dent, seinde, dat de secretaris van all,- de Britse Labourpartjj, Morgan :Welke steeds voor het geallieerde Phillips, volgens bedeling van verkeer gesloten z«n Sjeest, betrouwbare zyde, te Parys ver- j o toeft om Blum mede te delen, dat de Britse Labourregering Bevin niet uitgezonderd Frankrijk wellicht zou steunen wanneer het verzocht om gealliëerde controle op de leiding van de voornaamste industrieën in het Ruhrgebied. In de Londense aanbevelingen, welke thans door de Franse as- semblee onder het oog worden ge- Daily Telegraph", heeft Tsjecho-Slowakye verlaten, daar Vandaag wordt de noodbrug over de Elbe bij Maagdenburg wegens reparatie voor het ver keer gesloten. Zo is door de ver- keersautorlteiten in de Sowjet- zone medegedeeld. Aan deze me dedeling is toegevoegd, dat de herstelwerkzaamheden lange tijd in beslag zullen nemen en dat alle geallieerde voertuigen met een veerboot zullen worden overgezet. In kringen der westelijke geal lieerden vrees men, dat de maat regel tot een grote opstopping van het verkeer zal lelden. Men denkt dat de veerdienst in het le ven ls geroepen om het geallieer de verkeer geen toestemming be hoeven te geven van een andere die door zone loopt, Alec Lawrenson, de correspon dent van het Britse conservatieve voren. Het was toen het besluit van H. M. de Koningin om afstand te doen van de troon bekend werd. De waardering van de draag ster van de Kroon, kwam in alle bladen tot uiting. Ook in die van de Partij van de Arbeid, die wat dit betreft zich gunstig onderscheidt van de vroe gere S.D.A.P„ die jarenlang als H. M. de Koningin de zitting van de Staten-Generaal opende, de monstratief wegbleef. Dat Intussen de oude zuurdesem nog niet geheed is uitgezuiverd, bleek uit wat „De Vlam" schreef, waarvan verschillende redacteu ren, zo niet alle, lid van de P. v. d. A. zijn. „Krachtens ons socialistisch be ginsel zjjn wjj republikeinen. Wjj willen dit ook thans weer uitspre ken, omdat zó ergens, dan hier het fundamentele verschil tussen het echte socialistische beginsel en het schijnbare tot uiting komt. Het socialisme betekent een maat schappelijke toestand, waarin alle aociale, politieke en economische privileges, dus ook de koninklijke prerogatieven zijn opgeheven en leder burger dus in elk opzicht de zelfde rechten heeft. Het socialis me is daarom de enige echte de mocratie". De P. v. d. A. leeft uit het so cialistisch beginsel. Een echte socialist- is demo craat. Een echte democraat is republi kein. Een echte republikein eist af schaffing van de Kroon. En dus is de P. v. d. A7 Noodweer in Zuid-Engeland. Gisterennamiddag heeft boven Zuid-Engeland een noodweer ge woed. In afwisseling met on weersbuien kwamen er tropische regenbuien los en vielen er hagel stenen zo groot als knikkers. Vele huizen werden door de bliksem getroffen. In verschillen de streken viel de electrische stroom uit. De bliksem sloeg o.a. op het dak van een school te Hat field, waarin zich een vijfhonderd tal kinderen bevond, van wie ech ter niet een werd getroffen. Proces inzake massamoord op Joden. Te Boekarest ls het proces be gonnen tegen 57 personen, die beschuldigd worden van deel neming aan een massamoord op meer dan tienduizend Joden te Jassy in Roemenië. De hoofd- beschuldigde is Generaal George Stavrescu, die ten tijde van de massamoord het bevel voerde over de vierde Roemeense infanterie divisie te Jassy. Toendertijd wa ren er Duitse soldaten, een S.S.- groep en een afdeling van de Or- ganisatlon-Todt in de stad. Vol gens de beschuldiging zou Admi raal Canaris, toen chef van Hit lers militaire inlichtingendienst, vlak voor de massamoord naar iaasy xjjn gegaan. zijn gekomen, zou Blum naar Washington kunnen gaan met goede hoop ook de Amerikaanse trekken". zjjn verblijfsvergunning niet ver lengd is. De officiële reden voor de uit wijzing, aldus Lawrenson, was „hulp aan een collega". Hij had „bij de politie stappen gedaan ten behoeve van de verloofde van een collega". Lawrenson zeide, dat „de ware reden", waarom hij vertrekken moest, het feit was, „dat hij Tsjecho-Slowakije goed kende van vóór de Februarigebeurtenlssen en dat hij vergelijkingen kon toestemming te verkrijgen, aldus redeneert men. Volgens te Parijs uit Londen en Washington ontvangen berichten zouden de tekenen er op wijzen, dat Amerika en Groot-Brittannlë in elk geval het zesmogendheden- plan in Bizonia zouden uitvoeren wanneer de Fransen zich afzijdig zouden houden. Nu de Benelux-landen hun goed keuring aan de Londense aan bevelingen hebben gehecht, zou Frankrijk, aldus meent men, nog groter gevaar lopen geïsoleerd te worden. De Britse ambassadeur te Praag heeft in krachtige termen bij de Tsjecho-SIowaakse rege ring geprotesteerd. Nieuwe toewijzingen der E.C.A. aan Nederland. Gisteren is een nieuwe toewij zing voor Nederland door de E.C.A. bekend gemaakt teu be drage van in totaal 4.183.905 dol lars. Zjj omvat blik, aan te kopen door de particuliere handel, ter waarde van 508.000 dollars, als mede tarwe ter waarde van 3.675.905 dollars. Waarnemers in havensteden? Graaf Bernadotte heeft aan Trygve Lie een telegram gezon den, waarin hij verzoekt bij voor baat verzekering van medewer king te vragen aan de ledenstaten van de V.N. voor het eventueel op post zetten van waarnemers in de havensteden van sommige lan den ter uitoefening van controle op illegale emigratie naar Pale stina. Er werden geen namen van lan den genoemd. Wel wees men er te Lake Succes op, dat Italië en de Balkanlanden belangrijke punten van Joodse emigratie geen lid zijn van de V.N. o Het treinverkeer met Berlijn. Een Sowjet-Russische techni sche commissie heeft Maandag honderd van een zeshonderdtal goederenwagons, welke op weg van Helmstedt naar Berlijn te Mariënborn aan de grens van de Sowjet-Russische zone aankwa men, teruggezonden „wegens de fecten". Volgens Duitse spoor wegautoriteiten waren de defecten echter van zo gering belang, dat zij ter plaatse verholpen hadden kunnen worden. H K.H. Prinses JulianaZ.K.H. Prins Bernhard en de drie oud ste Prinsesjes volgden Zaterdagmiddag met belangstelling de verrichtingen van de vliegers ter gelegenheid van de feesten in verband met het 40-jarig bestaan van de Nederl. Vereni ging voor Luchtvaart. Amerikaanse dollarlening voor Nederland? Naar de „Nieuwe Gids'1 van gisterenmorgen berichtte doet in financiële kringen het gerucht de ronde, dat Nederland bij de rege ring der Verenigde Staten een dollarlening van 250 millioen zou aanvragen. België zou hierbij zijn bemiddeling aanbieden. Decentralisatie hard nodig. In een vergadering, die Zater dagmiddag belegd was door de Staten-Centrale Zierikzee, heeft de heer Schouten een politieke rede gehouden. Na Ingeleid te zijn door Burge meester A. A. van Eeten, begon de heer Schouten zijn betoog met het geven van een analyse van de P. v. d. A., naar aanleiding van het vlugschrift „Pas op de Dubbeltjes!". Daarna behandelde bij het be leid van deze „nieuwe formatie van de oude S.D.A.P." Het staatsapperaat is na de be vrijding veel te breed opgezet en de gevolgen zijn er naar. Na een beschouwing over de financiële toestand van het land, concludeerde de heer Schouten dat er maar één weg is, die leidt uit de rompslomp: terug naar de gemeentelijke zelfstandigheid. Decentralisatie is hard nodig! Via het beleid op economisch gebied kwam spr. tot een karakte risering van de taak der overheid: een regelende functie. Ter illustra tie werden enige historische beel den gebruikt, waaruit tevens de Geldhervorming gaat Jongentje speelde met lucifers. Doordat een kleine jongen met I lucifers speelde, is gisterenmiddag een hevige brand uitgebroken in I een grote kapschuur te Ens, in de Noord-Oostpolder. In deze schuur was hout opgeslagen, be- I stemd voor de bouw van z.g. Oos- tenrjjkse woningen voor de huis- j vesting van twaalf gezinnen in deze polder. I Dë brandweer had een zeer Naar de correspondent van zware taak want het gebouw met het A.N.P. te Brussel verneemt, het droge hout was één laaiende vuurzee. De kapschuur is de helft van de enorme schuur, die inder tijd in de Wieringermeer stond en die de grootste van Europa was. De andere helft staat thans ook in de Noord-Oostpolder, n.l. bij Ramspol. In de kapschuur lag het mate riaal voor twaalf complete Oosten rijkse woningen opgeslagen. Zes hiervan zijn een prooi der vlammen geworden. Dit betekent een tegenslag wat betreft de ko lonisatie van de Noord-Oostpol- der, daar de fundamenten voor de woningen reeds gelegd waren. De Noord-Oostpolder heeft 100 van deze woningen toegewezen gekre gen. In totaal heeft ons land, dank zij een ruiltransactle met Oosten rijk, er 800 geïmporteerd. worden op het ogenblik tussen Franse en Engelse luchtvaart instanties besprekingen gevoerd over een samenwerking op lucht vaartgebied tussen de mogend heden van het pact van Brussel. Van Engelse en Franse zijde zou men bezig zijn een voorstel uit te werken, dat aan de Ne derlandse en Belgische lucht vaartautoriteiten zal worden voorgelegd. Hoewel men te Brussel over dit voorstel nog niets heeft vernomen, is het niet onwaarschijnlijk, dat het tijdens de conferentie van de I.C.A.O., welke op het ogenblik te Ge- "nève wordt gehouden, door de belanghebbende delegaties in besloten vergadering is bespro ken. Binnenkort zal de Belgische regering besprekingen voeren met de Sabena over een wijzi ging van de statuten van deze maatschappij. De regering stelde tot heden slechts voorschotten op korte termijn tot een maximum van fr. 100 millioen ter beschikking voor het aankopen van mate riaal. In de toekomst wil zij de Belgische luchtvaartmaatschap pij grotere financiële steun ver lenen en dit op een wijze, die ongeveer met de Nederlandse overeenkomt. Wanneer de statutenwijziging eenmaal een feit is geworden door. Generaal Lucius Clay, de Ame rikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft op een perscon ferentie medegedeeld, dat het huidige bizonale bestuur als rege ring zou optreden, totdat West- Duitsland zich een nieuwe rege ring gekozen zou hebben. Volgens eerdere berichten zou de voorlopige constituerende ver gadering als interim-regering op treden. Generaal Clay verklaarde voorts, dat de reeds lang voorspelde geld hervorming uitgevoerd zou wor den, ongeacht de uitslag van de besprekingen over fusie van de drie zones. Hij en Generaal Sir Brian Robertson, de Britse mill-1 taire gouverneur, hadden nog niet j met de Duitse leiders van bizonia j over geld- of belastinghervorming gesproken, doch deze kwestie zou hedenmorgen ter sprake komen op een bijeenkomst. Van Duitse zijde was bezorgd- j held te kennen gegeven over de ongunstige stand van de handels balans tussen de Westelijke zones en de Westelijke sectoren van Berlijn sedert de Sowjets de ver schepingen hadden stopgezet. op een vraag, wat hjj dacht te doen ten aanzien van het Sowjet- Russisch besluit de Elbebrug bjj Maagdenburg af te sluiten we gens - reparatiewerkzaamheden, antwoordde Generaal Clay: „lis kan me niet indenken, dat de Verenigde Staten ten oorlog zou den trekken omdat men een om weg van drie uren moet maken voor een brug. De Sowjets zouden wel passen de voorzieningen treffen voor de te maken omweg, aldus meende Generaal Clay. Generaal Clay weigerde zich uit taak van de onderdanen bleek. De kern van de hedendaagse problemen ligt in de spanning tussen de begrippen gezagvrij heid. Duidelijk blijkt dit uit het Indiëbeleid. De grote fout is, dat men eerst vrijheid wil geven en daarna vragen welk gezag men wenst. De dienende taak van het gezag ls uit het oog verloren. In de plaats van een regeren volgens menselijke overweging moet komen een politiek gefun deerd op de beginselen uit Gods Woord. Na deze rede werden door de heer Schouten enkele vragen be antwoord. Het zou in de bedoeling van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting liggen, de uitke ring voor reis- en verblijfkosten aan wederopbouwarbeiders stop te zetten en in de toekomst deze kosten voor rekening van de aan nemers te doen komen. Een uitzondering zal echter worden gemaakt voor zwaar ge troffen gebieden, zoals b.v. Wal cheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Hier zou de bestaande regeling gehandhaafd kunnen worden tot einde 1949, waardoor ook de ver vulling van de herbouwplicht vóór die datum wordt gestimuleerd. Het departement bestudeert deze maatregelen. Vrij verkeer tussen België en Zeeuwsch- Vlaanderen. te laten over eventueel handelen door de Amerikaanse of de Britse regering ingeval de Franse assem blee zou weigeren de aanbevelin gen van Londen te ratificeren. Naar wij nog nader vernemen heeft de vice-Burgemeester van Berlijn Friedensbourgh, Generaal Ganeval, de commandant van de Franse sector te Berlyn en voor zitter van het militair bestuurs bureau, verzocht, de gemeenteraad van Berlijn opdracht te geven een f^°^: half September zal het plan voor een geldhervorming voor grensverkeer voor Belgen, die zich geheel Duitsland op te stellen. naar Zeeuwsch-Vlaanderen be geven, opnieuw vry zyn via de grensposten Schapenbrugge en St.-Anne-Termuiden. Wel zal de identiteitskaart ge toond moeten worden. De Belgen zullen evenwel niet het Neder landse grondgebied aan de over- zyde van de Schelde mogen be treden, indien zij niet in het bezit van een geldige pas zijn. In Zuid-Sleeswrjk hebben de burgemeesters een aanschrij ving gekregen van de officiële Duitse organisatie voor jeugd zorg in die Noordduitse pro vincie, dat vroegere leiders van de Hltlerjeugd en de „Bund deutscher Madel weer In de leiding der jeugdzorg kunnen worden opgenomen. Datzelfde geldt voor vroegere jeugdlei ders uit de Rijksarbeidsdienst. De aanschrijving is onder tekend door de betrokken „Kreisleiter" voor jeugdzorg dr Schmidt te Flensburg, zelf eertijds... Sturmführer. Tot G.S. zal protest gericht worden. In de gisterenmiddag gehouden vergadering heeft de Raad van O.- en W.-Souburg zich unaniem verzet tegen de plannen voor een gemeenschappelijke regeling be treffende het gebruik van het slachthuis te Middelburg. De heer G. J. Janse (C.-H.) was ..de eerste, die diet woord voerde zal een beslissing gevonden zijn over ,jezG aangelegenheid. Hij be- voor een vruchtbare samenwer king tussen K.LM. en Sabena en eventueel met de Franse en Engelse luchtvaartmaatschap pijen. Conferentie C.-H. Vrouwengroepen. In het Gereformeerd Zendings- oentrum te Raarn begon gisteren een driedaagse conferentie van de Centrale Raad voor Chr.-Hist. Vrouwengroepen. De veertig deel neemsters werden begroet door de presidente, Jkvr. Mr C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen. Van daag wordt de jaarvergadering gehouden en een excursie naar de N.C.R.V.-studio gemaakt. toogde, dat deze regeling de ver nietiging van het particulier ini tiatief betekende en zag het ge heel als een drijven om het Mid delburgse slachthuis renderend te maken ten koste van dit particu lier initiatief. Ook de heer A. J. Arendse schaarde zich namens de A.R. fractie geheel achter B. en W. en achtte de voorgestelde rege ling onaanvaardbaar. Spr. verdedigde de belangen van de slagers zowel als dat van de gemeente. De heer A. W. Bouff (Arb,), die zich eveneens niet met de regeling kon verenigen, ging in op een klacht, die door de heer Janse was geuit, dat deze regeling voort sproot uit de gelelde economie. De heer Roelse (C.H.) zag er veel meer belang in om het Vlls- singse slachthuis nog meer te verbeteren. Wethouder A. v. d. Putte (A.R.) sprak er zijn vreugde over uit, dat de Raad volkomen achter B. en W. stond. Hij yond het onbegrij pelijk waarom deze zaak plotse ling wordt opgeworpen, terwijl hij bovendien de voorstelling van za ken ln de gemeenschappelijke re geling geheel ln strijd achtte met de werkelijkheid. Hij stelde het Vlissings abattoir tot een voorbeeld. Burgemeester Stemerding wilde vooral het Gemeentebelang op de voorgrond plaatsen en vond, dat de gemeenschappelijke regeling niet voldoet aan de eis, dat het verlangen voor een dergelijke re geling uit eigen kring ls gekomen. Vöoral wees spr. er op, dat het Vlissingse slachthuis noch zijn ge meente noch de gemeente Vlissin gen ooit een cent heeft gekost, terwijl het er naar uitziet, dat de gemeenschappelijke regeling de gemeente wel financiëel ten laste zal komen. Ten slotte werd bet voorstel Het was een aap en hij was I zeer brutaal. Met een vriendje was hij ontsnapt uit het Tilburg- se dierenpark. En omdat hij hon ger en dorst had, verscheen hij i Zondag in de tuin van een uit spanning aan de Bredase weg te Tilburg. Daar zat een dame met haar dochtertje, die juist een glas limonade wilden gaan drinken. De aap was echter vlugger, sprong op het tafeltje en dronk het glas van het kind leeg. Hij verdween zelfs zonder bedankje. Die aap jes keren voorlopig niet terug. Wie wel weer kwam opdagen was de sedert een week vermiste Haar lemse gemeentewerkman van der Meyden, die met een auto was vertrokken en niet meer terug- aanvaard, dat door B. en W. een keerde. Hij had In Apeldoorn een krachtig en geargumenteerd pro- ongeluk gehad en de auto bescha- test zal worden gezonden aandigd en was uit vrees daar „on- Ged. Staten, waarin zijn vervat der water" gebleven. De ge- de opmerkingen, die ter zitting meente- en rijkspolitie heeft een door de raadsleden zjjn gemaakt, nieuw legitimatiebewijs gekregen. In deze zitting is verder de heer j Het oude is vervallen. De aan- E. van Weel beëdigd als waarn. j voer van bloemkool ln het West- Candidaten Prov. Staten van Zeeland. Gisteren zijn op de Provinciale Griffie van Zeeland te Middelburg de candidatenlijsten voor de ver kiezing van leden der Eerste Kamer op 8 Juli a.s. ingediend. De volgende partjjen zijn met een lijst gekomen: P. v. d. A., K.V.P., A.-R. Partij, C.-H.U., C.P.N., V.V.D. en S.G.P. gemeentesecretaris terwijl ver schillende voorstellen z.h.s, wer den aangenomen. Hiertoe behoren o.a. het aan gaan van een geldlening ad f 400.000.voor de bouw van 80 land was gisteren overweldigend. In totaal 81000 kisten. Practlsch allemaal bestemd voor Duitsland. In het buitenland staakt men. Vandaag wil men beginnen ln Amerika met 100.000 zeelieden. woningen in het verlengde van de Door het federaal gerechtshof is Wilhelminastraat en de Deckere- een hevel uitgevaardigd waardoor straat en het aanvragen van een de staking onwettig wordt ver- Rrjksbijdrage in het jaarlkse ex-klaard. Ook in Italië staakte ploltatietekort van 70 woningen men. In Turijn. 10.000 arbeiders voor 'de Ver. tot Verbetering vanvan de Lancia Autofabrieken wa de Volkshuisvesting te Vlissingen ren n.l. uitgesloten, omdat zjj ver en omliggende gemeenten en ten mindering van arbeidstijd wen- sten. In Londen zijn 1800 haven arbeiders in staking gegaan. Vijf en twintig schepen liggen nu te wachten tot ze gelost worden. - En nu nog België. Daar wil men in de metaalnijverheid gaan sta ken. Op 19 Juni. Hulparbeiders Deviezen voor zakenreizen. Het verkrijgen van deviezen voor korte zakenreizen naar het buitenland (Duitsland uitgezon derd), zal binnenkort aanzienljjk worden vereenvoudigd. De Nederlandsche Bank N.V. heeft besloten aan de daarvoor ln aanmerking komende ondernemin gen algemene vergunningen te verlenen tot het verkrijgen van reisdeviezen ten behoeve van leden van haar personeel bjj deviezenbanken en wel voor zakenreizen van ten hoogste X dagen naar Belgiëen van ten hoogste 5 dagen naar de andere anden. Op grond van deze alge- nene vergunningen zal de devle- -enbank de gevraagde deviezen kunnen afgeven op enkele aan vrage van de betrokken onder neming, mits van een hiertoe be stemd aanvraagformulier wordt gebruik gemaakt, waardoor het aanvragen van een urgenttever- klaring en een devlezenrelsver- gunnlng vervalt. kreeg het preadicaat „Koninklijke". Aan de Middelburgse Vereni ging „Uit het Volk, Voor het Volk", die dezer dagen 83 jaar bestond, is door H. M. de Konin gin het preadicaat Koninklijk* verleend. Aldus deelde gisteravond de burgemeester van Middelburg^ Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essen- burg, mede op de vergadering van het Centraal Bestuur. Het preadi caat ls ingegaan op 13 Juni j.L Op de besprekingen over de a.s. jubileumfeesten komen wij mor gen nader terug. De heer J. P. Geluk onderscheiden. Op 13 Juni j.l. was het 50 jaar geleden, dat de heer J. P. Geluk in dienst trad bij de N.V. „The Vitrite Works" te Middelburg. Gisterenmorgen heeft in ver band met dit jubileum een een voudige plechtigheid plaats ge had ten kantore van het bedrjjf. In hartelijke bewoordingen wer den de jubilaris en zjjn echtgenote toegesproken door de directeur, de heer B. A. Hesselink, die hem dank bracht voor alles wat de heer Geluk ln deze lange diensttijd heeft gepresteerd. Verschillende oude herinneringen werden door spr. opgehaald. De jubilaris heeft zijn werk altijd met veel ambitie verricht, waarbij zijn vrouw op haar terrein veel heeft bijgedra gen. De directie was steeds te vreden over zijn werk en roemde Geluk als een rustig werker, die niet veel praatte. Ook nu behoort hij nog tot de beste werkkrach ten van zijn afd., de Glasperserjj, waarbij zijn grote activiteit een voorbeeld is voor vele jongeren. De heer Hesselink bood aan het eind van zijn toespraak een en veloppe met Inhoud aan. Na de directeur sprak de bur gemeester, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg, die de plechtigheid bjjvvoonde. Namens het Gemeentebestuur wenste hjj de jubilaris geluk en deed voorlezing van het K.B., waarbjj de heer Geluk de ere medaille in de Orde van Oranje- Nassau wordt toegekend. De bur gemeester spelde de heer Geluk eigenhandig de onderscheiding op de borst. Nadat ook nog een collega ge sproken had, die namens de af deling een geschenk aanbood; sprak de heer Geluk woorden van dank tot directie en personeel. slotte de verkoop van een perceel tje grond op de hoek van de Vlis- singsestraat aan de N.V. P.Z.E.M. voor de bouw van een transforma torhuisje. In de rondvraag deed de voor zitter mededeling, dat er plannen worden gemaakt voor een radicale wensen verhoging van het mlnl- verbeterlng van het Marnixplein. Een vraag van de heer Chr. Simonse over de verbetering van de Zandweg en de bijbeho rende brug moest de burgemees ter onbeantwoord laten, daar dit tot de competentie van de Polder Walcheren behoort. mumloon. Men zou er een baard van krijgen. Gelukkig zijn de bon nen „Tabak A reserve" van de tabakskaart, welke zijn aangewe zen voor het kopen van een rant soen scheerzeep, nog tot 19 Juni geldig. Dit laatste deelde het C.D.K. ons mede. Bevestiging en intrede. Zondagmorgen werd Ds M. v. d. Klis bevestigd als predikant bij de Chr. Geref. Gemeente te Zie rikzee. De bevestiger, ds v. Leeu wen van Tholen, had tot tekst: Joh. 3 29b en 30. Des avonds deed ds van der Klis zjjn intrede. Na een persoon lijk woord tot kerkeraad en ge meente bediende hij het Woord met als tekst Joh. 1 6 en 7. Na de prediking richtte hjj het woord tot de afgevaardigden van ver schillende kerken, tot ds Meye- rink, tot zjjn ouders, de catechi santen en de verschillende vereni gingen en in 't bijzonder tot de jeugd, hen allen wijzend op het Licht dat is in Christus Jezus. Namens de kerkeraad voerde het woord ouderling Berrevoets; hij eindigde met de bede uit Ps. 20 1, dat staande werd toege zongen. Verder voerden nog het woord de afgevaardigde van de classis; van de gemeente te Ouderkerk a. d. Amstel, de bevestiger, ds Meye- rink, ds Grevlng, Geref. pred., die nog memoreerde de goede ver standhouding, blijkend uit de In woning gedurende de restauratie van de Geref. Kerk, en de burge meesters van" Zierikzee en Kerk- werve. In belde diensten was het kerk gebouw geheel bezet. DE BILT ZEGT: Plaatseljjk zeewind. Overwegend droog en, afgezien van enkele overdrijvende wolken banken, vrij zonnig weer. Voor namelijk in het Zuiden en Oosten van het land een kleine kans op enkele verspreide onweersbuien. Plaatselijk een wat koelere zee wind. Overigens weinig verande ring van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1