Arabieren stellen Bernadotte 'n ultimatum! Frankrijk vraagt enTrjjgt uitstel NIEUWS Bestand is ver te zoeken. Truman daagt de Sowjet-Unie uit. Verdediger van de Grebbeberg ten grave gedragen. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Waarom het gaat. ABDOELLAH WIL WEL SAMENWERKEN. Federatie van staten in Midden-Oosten? Moeilijkheden in Curasao. Hulpverlaging deze week in de senaat? Windhoos in Groningen van bespreking met Bizonia-ministers. Brand in veiling te Honselerdjjk. HERTENKAMP TE GROEDE OPENGESTELD. wmmmmm UitfMM S' .ung „Zeeowsch Dagblad". Hoofdkantoor-. Goes. L. Vorst- str. TO, Tel 2438, Giro 274289. Kantoren: VHssingen, Walstraat 83, Ted. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel admini- itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG Ko. 971 Abonnementsprijs ƒ5.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 14 JUNI 1948 Hoofdredacteur R. ZÜIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT W' F' E' BABON T' K. HUIZEN GA, Middelburg. Goes, Ds R. SLOFS TRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.19 u„ onder 21.01 u. Maan op 14.03 u., onder 1.34 u. Hoogwater Dinsdag 15 Juni: Vlissingen: 8.38 u„ 1.77 m„ 21.01 u. 1.53 m. Weraeldinge: 10.17 1.63 m., 22.42 u. 1.32 m. Wij dienen ons goed voor ogen te stellen, waarom het eigenlijk gaat bij de ko mende verkiezingen. Het doel daarvan is niet be-, perkt tot de voorgestelde Grond wetsherziening. Daarover gaat het wel in de eerste plaats, maar toch niet alleen. De Volksvertegenwoordiging die straks gekozen wordt, zal zich allereerst hebben uit te spreken over de aanhangige voorstellen tot herziening van de Grondwet. Maar daar gaat iets anders aan vooraf. Er moet eerst opnieuw een Kabinet gevormd worden. Nu is dit wel niet de taak van de Volksvertegenwoordi ging, maar bij de benoeming van een Kabinet zal toch wel met de samenstelling van het parlement rekening gehouden moeten worden. Wanneer straks blijkt, dat de K.V.P. en de P.v.d.A. samen 67 zetels hebben verkregen, dan is het mogelijk de Grondwets voorstellen in tweede lezing goed te keuren en bestaat er ook een zeer grote kans, dat uit deze partijen opnieuw een Kabinet wordt gevormd. Is dat niet het geval, komen de huidige regeringspartijen met dezelfde cijfers of geha vend uit de bus, dan zal aan een Kabinet op bredere basis niet te ontkomen zijn. Dan zal steun gezoqht moeten worden bij de V.V.D., die daartoe niet ongenegen schijnt te zijn of bij de C.H. Unie, die alleen bereid is mee te werken om de Grond wetsherziening in veilige haven te loodsen, wanneer zekerheid bestaat, dat met haar opvatting nopens de Krcon der Unie, ten- volle rekening wordt gehouden. En het is ook mogelijk, dat '»et dan moet komen tot een Kabinet op brede, nationale ba sis. Veel hangt hierbij af van de uitslag der verkiezingen. Naarmate de oppositie-par tijen sterker worden, wordt ook groter de kans, dat aan de alleenheerschappij van de thans bestaande meerderheid een ein de komt. Maar dit is slechts één kant van de zaak. In een volgend nummer hier over nader. De Arabieren hebben aan Graaf Bernadotte, de bemidde laar van de V.N. in de Palestijnse kwestie, een ultimatum doen toekomen, waarin gedreigd wordt met een „algemene aanval op alle fronten" wanneer de Joden „niet uiterlijk Zon dag te 12 uur G.M.T. strikt de wapenstilstand zouden na leven". Het staat thans vast, dat weer 800 Joodse vrijwilligers zich in Frankrijk hebben ingescheept Het ultimatum Is Graaf Berna-«e verder de militaire VJf.-waar nemers van „gebrek aan objecti viteit" beschuldigde, omdat zjj de „Arabische schendingen van de wapenstilstand" niet gesigna leerd zouden hebben. JOODSE VRIJWILLIGERS INGESCHEEPT. De Franse politie te Port de Gouc heeft toegegeven, dat onge veer duizend Joodse vrijwilligers voor Palestina scheep zjjn gegaan op het landingsvaartuig Altalena, dat Vrijdagavond met een grote partij wapenen aan boord onder Panamese vlag zou zijn afgeva ren. Volgens de havenautoriteiten dotte ter hand gesteld voordat hij naar Tel-Avlv vertrok. In een officiële Syrische verkla ring werd gisteren gezegd, dat de Joden „wederom het bestand ge schonden hadden" door een aan val te doen op Malkleh aan het Libanese front. Malkieh is onlangs door Syrische en Libanese troepen bezet. Volgens de Syrische verkla ring zou elders aan het front een Syrische soldaat door de Joden gedood zijn. RAPPORT VAN BERNADOTTE. Naar van betrouwbare zijde ver nomen is, heeft Graaf Bernadotte een in code gesteld rapport van drie pagina's over de situatie in Palestina aan de Veiligheidsraad gezonden. In dit rapport zouden de Joden beschuldigd worden van schendingen van het bestand. Twee militaire waarnemers zou den naar het Syrische front ge zonden worden. „Wij zijn niet op gewonden over de berichten over schendingen van het bestemd", al dus verklaarde Bernadottes pers attaché. „Wy verwachtten derge lijke incidenten wel." Graeif Bernadotte verklaarde zelf aan Reuters correspondent, voordeit hij uit Damascus naar Tel Avlv vertrok: „Ik heb een zekere mening over de schendin gen van het bestand, doch dat kan nog niet gepubliceerd worden. Ik hoop er een eind aan te kun nen maken. Ik wil niet oordelen alvorens de andere partij ge legenheid tot verklaring gegeven te hebben." Bernadotte zou morgen van Rhodos naar Cairo willen gaan voor een conferentie met de Ara bische leiders. „Het gebruiken van de Britse marine door Graaf Bernadotte, zelfs onder V.N.-controle, is een openlijke uitdaging aan de Joden", zo verklaarde de Irgoen-zender, Het Parjjse blad „Franc Tireur' (links-Socialistisch) meldde Zater dag, dat Dr Chalm Weizmann, president van Israël, volgende week te Parijs twee afgezanten van Koning Abdoellah van Trans- Jordanio zal ontmoeten om „een federatie van staten van het midden-Oosten" voor te stellen. De zegsman van het blad was een „belangrijke Zionistische per soonlijkheld" te Bern. De Bernse correspondent van het blad meldt van professor Brodetsky, de thans te Bern vertoevende voorzitter van de Britse Zionisten, bevesti ging te hebben ontvangen, dat „discrete samenkomsten" de afge lopen veertien dagen waren gear rangeerd tussen de Zionistische leider en Koning Abdoellah. Volgens het blad heeft Prof. Brodetsky gezegd: „Abdoellah wil liever tot een accoord met de Joden komen aan de zijde van Koning Faroek van Egypte vechten". De „belangrijke Zionistische per soonlijkheid" heeft aan de „Franc Tireur" meegedeeld, dat de door Weizmann aan de vertegenwoor digers van Koning Abdoellah overhandigen voorstellen op de volgende drie punten gebaseerd Door aftreden van Dr P. Kasteel. De Gouverneur van Curacao, Dr P. Kasteel, heeft de Staten, zoals gemeld, medegedeeld, dat de Nederlandse regering hem een post in buitenlandse dienst heeft aangeboden en dat h(j dienten gevolge voornemens is toestem ming te verzoeken om in Juli als Gouverneur af te treden. Minister Jonkman heeft hem dit met toestemming van de mi nister-president medegedeeld. Zijn werk bij de vorming van het „col lege van algemeen bestuur", het nieuwe lichaam, dat wordt inge steld overeenkomstig de nieuwe staatsregeling, welke op 31 Mei in werking is getreden, zal hij aan zijn opvolger overdragen. Ge durende de zitting van de staten van Vrijdagavond werd besloten jen protest naar de Koningin te yenden, waarin verklaard wordt, dat de instructies van haar mi nister de Gouverneur dwongen tegen zyn eed te handelen en dat dit hem blootstelde aan de ge volgen, welke de bepalingen van de staatsregelingen hieromtrent aangeven. Naar A.N.P. verneemt kan de benoeming van de heer L. A. H. Peters, momenteel als Landbouw raad verbonden aan de Nederland se ambassade te Washington, tot Gouverneur van Curagao als op volger van Dr P. Kasteel, waar schijnlijk worden geacht. Bevestiging hiervan kon echter nog niet worden verkregen. De heer Peters, die op het ogen blik in Nederland vertoeft, is Rijkslandbouwconsulent en Offi cer in de orde van Oranie- Nasaau. zijn: 1. Israël is bereid toe te treden tot een federatie van staten van het MiddenOosten. J. Israël zou met de Arabische staten samenwerken bjj de verde diging van het Midden-Oosten tegen een eventuele aanvaller. 3. De kwestie-Jeruzalem zou door de V.N. worden geregeld. Op hun beurt zouden de Zio nisten de Arabieren verzoeken Israël als onafhankelijke staat binnen de door de V.N. vastgestel de grenzen te erkennen. Koning Abdoellah van Trans- jordanië heeft volgens Reuter, verklaard, dat zijn land, wanneer ln Palestina een „Federatie van Arabieren en Joden" gevormd zou worden, er geen bezwaar tegen zou hebben zich er bij aan te sluiten. o Thans 5055 millioen voor 12 maanden. De Senaatscommissie voor de toewyzingen heeft zich eenstem mig uitgesproken tegen de verla ging Van de hulp aan Europa met 26 procent. De commissie bereik te eenstemmigheid omtrent de ba sis van 12 maanden van het hulp- program in plaats van de voor gestelde 15 maanden. De aanbevelingen van de com missie zullen waarschijnlijk aan het begin der week door de ge hele Senaat behandeld worden. Men is van oordeel, dat zy aan vaard zullen worden zonder be langrijke amendementen. De Senaatscommissie stelde een toewijzing voor van 5055 millioen dollar in plaats van de oorspron kelijk verzochte 5300 millioen. De voorzitter van de commissie, Sty les Bridges, verklaarde, dat de aanbeveling van zijn commissie 950 millioen dollar meer inhield, dan de som, die het Huls van Af gevaardigden had aanvaard. Er heerste eenstemmigheid over de duur van de toewijzing, doch sterke onenigheid omtrent het to tale bedrag. Journalisten, die zich buiten de vergaderzaal bevonden, hoorden, dat sommige commissie leden boos hun stem verhieven. Tijdens een pauze verklaarde Brid ges, dat sommige leden meer geld wensten, andere daarentegen min der. Hij zeide echter niet welke. Arthur Vandenberg, de voor zitter van de Senaatscommissie, voor buitenlandse betrekkingen, verdedigde persoonlijk het hand haven van het program, zoals dat oorspronkelijk door de regering was voorgesteld. Water bedreigt fabriek. Het water van de Colublastroom spoelt over de Campbell Road- dijk, die de „Reyholds" Alumi- niumfabrieken beschermt. Ver wacht wordt, dat het water van een meer van 25 vlerk, k.m., dat nog door deze dijk in bedwang wordt gehouden, de fabriek zal overstromen. In een rede over de buitenland se politiek, Zaterdag in bet kader van zijn verkiezingstournee in de universiteit van Californlë gehou den, beeft president Truman de Sowjet-Unie uitgedaagd bewijs te lever n van haar verlangen naar vrede door „haar tactiek Van „dwangnitoefening en openlijke agressie" te beëindigen. In onverbloemde termen zeide de president, dat de „weigering van de S.U. samen te werken met de bondgenoten uit de oorlog voor wereldvrede en herstel" de „bit terste teleurstelling van onze tijd" was. Truman wees aparte confe renties met de Sowjet-Unie over meningsgeschillen, die andere lan den raken, van de hand. „Geen land heeft het recht een prijs voor goed gedrag te verlangen", aldus zeide hij. „De deur staat steeds open voor eerlijke onderhandelin gen met de bedoeling tot een wer kelijke regeling te geraken." Truman verklaarde, dat de V.S. weigeren te spelen met de hoop van de mensheid op vrede door „handeltjes" te maken met an dere grote mogendheden ten kos te van zwakkere landen en dat de klove van thans niet bestond tus sen de S.U. en de V.S. alleen, doch tussen de S.U. en de rest van de wereld en tenslotte, dat de S.U. en „haar satelieten de hulpverle ning aan de quarillastrijders ln Griekenland" moesten stopzetten en Noord-Korea zich met Zuid- Korea laten verbinden. De wereld leeft in een scheme ring tussen een zo duur gewonnen oorlog en een vrede, welke ons nog steeds blijft ontglippen, aldus zeide Truman, en dit ligt voorna melijk aan de houding van één land, de Sowjet-Unie. Aardbeving in Toskane. In Toskane is een geweldige aardschok waargenomen, die on der de bevolking een grote paniek veroorzaakte. Te Arezo zyn ver scheidene muren gescheurd en neerstortende stenen hebben een vrouw gedood en 4 personen ge wond. De telefoonverbindingen zyn verbroken en talrijke inwoners zijn naar het platteland gevlucht. De minister van Arbeid Fanfani, heeft zich naar de plaats des on- heils begeven. Men zal zich wel licht herinneren, dat in 1916 een aardbeving talrijke slachtoffers heeft gemaakt ln deze streek. Het observatorium van Flo rence deelt mede, dat het epicen trum zich op ongeveer 90 k.m. ten Z.O. van Florence bevindt. zou het aantal vrijwilligers acht honderd bedragen. De politie verklaarde verder, dat de Joodse passagiers een col lectief pasport voor Ethiopië vla! Alexandrië hadden getoond. De inscheping vond plaats onder po litietoezicht. Behalve de „Altalena" ls bijna: gelijktijdig van de Franse Zuid kust een schoener met 150 Joodse mannen, vrouwen en kinderen boord afgevaren. Ook twee andere slacht offers van „Jan van Gent" gevonden. Zaterdagmiddag heeft de Har derwijker boot ln de Harder wijkervaart het drijvend lichaam van een meisje ontdekt. Dit bleek, toen een gewaarschuwde visser boot naar de aangegeven plaats voer, het stoffelijk overschot te zijn van de 24-jarlge Mej. G. J. Brakel, die vorige week Zondag met de Jan van Gent, in gezel schap van Mej. Loopuit en de heer Brei, verongelukte. Het stof felijk overschot van Mej. Loop- uit werd Zaterdagavond gevon den door de vrachtboot Amster damAmersfoort. Provinciale mutaties Leger des Heils. Onder de jaarlijkse mutaties van het officierencorps bij het Leger des Heils „vaarwel" ge heten, vallen in Zeeland vier van de zes bevelvoerende officieren. Kapt. Lissenburg van Goes gaat naar Harlingen en wordt vervangen door Maj: Verkaalk; Kapt. Helmhout van Ierseke gaat naar Deventer en wordt vervan gen door Kaplteine Spijger; voor Kapt. Bakkenes van Middelburg, die naar Groningen gaat, komt Adj. Souvereln te Assen ln de plaats; Kapt. Krommenhoek ls eveneens overgeplaatst. Stalin, een gevangene. Volgens Truman is Maar schalk Stalin de gevangene van het politbureau der communis tische party. De president heeft deze verklaring afgelegd tydens een korte toespraak, toen de presidentiële trein even stil hield te Eugene (Oregon). Hy voegde er aan toe, dat hij door z(Jn gesprekken met Stalin te Potsdam tot de overtuiging was gekomen, dat de Maar schalk de overeenkomst wilde naleven maar dat hy door het politiek bureau van de commu nistische party werd gedwars boomd. In de provincie Groningen heeft in de dorpen Toibert en Lek een windhoos gewoed, die, gepaard gaande met zware hagelbuien, 200 H.A. landbouwgewassen volko men heeft vernietigd. Drie boerderijen zijn totaal ver nield en liggen geheel tegen de grond. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel kwam enig vee om. Ook de tuinbouw leed door de hagelstenen grote schade. Jongeman vermist. Zaterdagavond werd bij de po litie te Zandvoort aangifte ge daan van vermoedelijke verdrin king van de 21-jarige ongehuwde Arle Knibbe uit Haarlem. Zijn bovenkleding werd verlaten op het Zuiderstrand aangetroffen. Door leden van de Zandvoortse reddingsbrigade en met behulp van speurhonden is naar de ver miste gezocht, echter zonder re sultaat. De 28-jarige mevr. Good uit Coal Put Heath (Goucestershlre) heeft het leven geschonken aan 'n vierling, allen meisjes. De dokters geloven, dat zij in leven blijven. Indrukwekkend schouwspel. Onder dezelfde prachtige weers omstandigheden, waarin hjj als bevelhebber van het achtste regi ment Infanterie, in Mei 1940 de Grebbeberg verdedigde, is Zater dagmiddag wjjlen de kolonel b.d. W. F. Heinink, ter plaatse van zjjn vroeger gevechtsterrein ten grave gedragen. Het was een indrukwekkend schouwspel. De rouwstoet werd opgesteld naby Hotel „De Grebbeberg", waar de kist op een affuit werd geplaatst en onder treurmuziek van de Koninklijke militaire kapel door een trekker „stapvoets" naar de militaire begraafplaats werd gereden. Voor de affuit liep de vaandel- wacht met het omfloerste vaan del van het 8-R-I, dat de inscrip tie voert „Grebbeberg 1940", ge volgd door een vuurpeleton, even eens van het 8-R-I, bestaande uit 50 man. Een escorte van honderd, ongewapende Grenadiers uit Amersfoort, liep achter de affuit en evenzoveel manschappen van hetzelfde legerdeel gingen aan het slot van de stoet, welke be halve de familieleden van de overledene, vele hoge militaire en burgerlijke autoriteiten telde, o.a. de chef van de Generale Staf, Lt.- Gen. Mr H. J. Kruis, Als slippen- dragers fungeerden de Gen.-Ma- joor (b.d.) H. Koot, de Lt.-Gen. (b.d.) van het K.N.I.L. R. ten Sel- dam, de Lt.-Gen. (b.d.) W. G. v. Hoogenhuyzen en de Gen.-Majoor (b.d.) van het K.N.I.L. H. Beh- rens. Direct achter de affuit be vonden zich twee hoofdofficieren, dragers van de Militaire Willems orde, waarvan één een kussen droeg met de onderscheidings tekens van de overledene en de ander een witte lelie. By de begraafplaats stelden de Grenadiers en het vuurpeleton zich DE LONDENSE OVEREENKOMST. Gelooft Bidault zichzelf niet? Bombardement van vissersschepen bij Korea. Tydens de bombardementsoefe- ningen door de Amerikaanse luchtmacht aan de Oostelyke kust van Korea, zyn waarschynlijk ver leden Dinsdag elf Koreaanse vis serboten in de grond geboord, aldus hebben de Amerikaanse autoriteiten medegedeeld. Volgens de Koreaanse pers wer den by deze oefeningen negen personen gedood en tien gewond. Het communiqué van de Ameri kaanse luchtmacht te Tokio meldt, dat een onderzoek gaande ls en erkent, dat de bombarde mentsvliegtuigen op de plaats waar het incident is voorgevallen, zich van echte bommen hebben bediend. De Franse regering heeft door middel van haar ambassadeurs te Londen en Washington verzocht om uitstel van de tegen Dinsdag te Frankfort bijeengeroepen ver gadering, waarop de aanbevelin gen van Londen met de Duitse minister-presidenten van bizonia besproken zouden worden, daar de Franse opperbevelhebber, Gene raal Koenig, de vergadering niet kan bywonen, voordat het Franse parlement het debat over de aan bevelingen beëindigd heeft. Het parlement is nog niet gereed en zal volgens politieke waarnemers nog wel vergaderen tot Woensdag. Volgens deze zelfde waar nemers, aldus Reuters correspon dent, zou er meer twyfel bestaan dan aanvankeiyk het geval was over de vraag, of de Franse re gering by de stemming over de Londense aanbevelingen betref fende West-Duitsland wel de meerderheid zal behalen. Men grondt deze twijfel op een applaus, dat verschillende malen aan de afgevaardigde Pierre Cot ten deel is gevallen, toen hy aan drong op verwerping van de aan bevelingen en het openen van on derhandelingen op een nieuwe basis, en op het feit, dat zelfs de socialistische woordvoerder, André Philip, mededeelde, dat zyn partij nog geen vast besluit genomen had. Onderwyi was ook een slechte indruk gemaakt door het nieuws, dat tegen Dinsdag door de Ame rikaanse en Britse opperbevelheb bers in Duitsland een vergadering is belegd, waarop de toepassing van de aanbevelingen van Londen met de Duitse minister-presiden ten van de acht staten van Bi zonia besproken zal worden. Men maakte uit dit bericht op, dat het aanvaarden van de aan bevelingen door Frankrijk reeds als vaststaand wordt beschouwd, of dat men van Britse en Ameri kaanse zijde besloten is de voor stellen te handhaven, ongeacht de zienswijze van het Franse par lement. De Franse opperbevelheb ber in Duitsland, Koenig, zal te vens niet aan de byeenkomst te Frankfort deelnemen, wanneer de Londense aanbevelingen niet al reeds door het parlement zjjn aan vaard. Bidault, aldus Reuters corres pondent, zag er ongewoon bleek uit en by zyn uiteenzettingen in het parlement wekte by sommigen de indruk, zelf niet geheel door zyn eigen argumenten overtuigd te zyn. Wanneer door Washington en Londen verzekering gegeven zou worden, dat de Londense aanbeve lingen nog slechts aanbevelingen van deskundigen vormen en dus nader door de ministers van Bui tenlandse Zaken besproken moe ten worden, zou, aldus Reuters correspondent, het Franse parle ment misschien wel genegen zyn het te Londen reeds gedane werk te ondersteunen. Later werd vernomen, dat Gene raal Clay, de Amerikaanse opper bevelhebber in Duitsland, toege stemd heeft, de Brits-Amerikaan se byeenkomst met de Duitse mi nister-presidenten, op verzoek van Koenig, uit te stellen. Ver klaard werd, dat de conferentie later in de week gehouden zou kunnen worden. In de fruitloods van de veiling te Honselersdjjk is gisterenmor gen brand uitgebroken vermoede lijk tengevolge van het spelen met vuur door kinderen. Een r(j van veertien pakloodsen waarin kratten, papier en hout wol waren opgeslagen, brandden totaal uit. Het veilinggebouw zelf bleef gespaard. De brandweren hadden geen gemakkelijke taak. De hitte van het vuur was zo groot, dat de beschoeiing van een 12 M. brede vaart, aan welke de veiling ge legen is, verschroeide. Ongelukki gerwijze raakten de brandspuiten van Honselersdijk en Monster tij dens de blussingswerkzaamheden defect. Men wist echter de brand welke om 11 uur begon, om 1 uur te bedwingen. In een der loodsen waren be strijdingsmiddelen opgeslagen, o.a. voor de coloradokeveractie. Dit vergift verspreidde zich over de plaats van de brand en leverde gevaren op. Het water in boven genoemde vaart werd zodanig ver giftigd, dat de vissen na korte tijd dood op het water dreven. Verwacht wordt echter, dat de Veiling in de komende dagen nor maal zal doorwerken. In tegenwoordigheid van tal rijke autoriteiten en vele belang stellenden knipte burgemeester Everaars van Groede Zaterdag middag het Mnt door, waarmede officieel de toegang tot het pas gereedgekomen hertenkamp ont sloten werd. Vóór dit plaats vond, werden de gasten, o.w. de opperhoutves ter Brandsma van H. M. de Ko ningin en zyn echtgenote, leden van Ged. Staten en majoor van Helden, Comm. van de Rijkspoli tie in Zeeland, ontvangen in het gemeentehuis. Hier bracht de bur gemeester dank aan de Konin gin voor haar schenking van drie edelherten. Verder aan Baron Harlnxma thoe Slooten en de gemeente Steenwijk, die belden nog twee herten zullen schenken. De heer Everaars prees de samenwerking tussen de gemeente en de Ned. Helde-Mij, onder wier leiding het kamp is aangelegd, de D.U.W. en Landbouwherstel. Spr. herinnerde aan de pogin gen (Mil de 12 lelijke bunkers, even buiten Groede, te laten verdwij nen. Opruimen zou minstens f 300.000 kosten. Daarom zag men om naar een andere moge lijkheid, welke gevonden werd in de aanleg van een hertenkamp, waarbij de bunkers verstopt zijn onder aarde, gesteente en plan ten. De aanleg kost niet meer dan het volledig opruimen van één bunker. De burgemeester vergeleek het hertenkamp met een huls, dat wel afgebouwd, maar nog niet gestof feerd is, omdat de beplanting, w.o. 20.000 heesters, nog moet groeien. Vanaf het gemeentehuis trok het gezelschap naar het kamp, dat buitengewoon aardig aan gelegd is en waarin naast de 3 herten zich ook 2 kraanvogels bevinden. In hotel „Het Viaemse duin", dat deze dag ook in gebruik ge nomen werd, dankte de burge meester allen, die op enigerlei wyze medegewerkt hebben aan de totstandkoming van het kamp, in 't bijzonder de heer Alberts van de Ned. Heide -Mij in Zeeland. Na de burgemeester voerden de heren Brandsma, C. Phllipse als wnd Comm. der Koningin, en nog verschillende andere autoriteiten het woord. De bedoeling is, dat de 4 andere herten in het najaar komen, wanneer de herten we 1de klaar ie. Afd. Zeeland van Chr. en Neutraal Mulo vergaderde. Zaterdag heeft te Goes de Afd. Zeeland van Chr. en Neutraal Mulo vergaderd, ter bespreking van het schriftelijk werk van het onlangs gehouden Mulo-examen. Op deze vergadering, waar men o.a. afscheid heeft genomen van de heren J. H. van Hove te Vlis singen en W. van Wouwe te Goes, wegens hun vertrek uit de pro vincie, komen wij morgen uitvoe ring terug. aan weerskanten van de hoofd ingang op en onder het spelen van het Wilhelmus, droegen de dra gers van het 8-R-I de overledene naar zijn laatste rustplaats. De kist was bedekt met de Vader landse driekleur, waarop zich de sabel van de gestorven kolonel bevond. Een schat van bloemen werd op het graf gelegd. Bij het dalen der kist klonk een salvo en speelde de Kon. mil. kapel het koraal „O Haupt voll Blut und Wunden". De oud-commandant van het Veldleger, Lt.-Gen. J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst gaf, mede namens de Minister van Oorlog, uiting aan zijn gevoelens bij dit overlijden. Hij zeide tot Mevrouw Hennink: „Zolang Nederland Nederland blijft, zal de laatste rustplaats van Uw man ln ere worden ge houden". De soldaten van 8-R-I. werden opgewekt het voorbeeld van deze vroegere regimentscom mandant te volgen. Aan het eind van zijn toespraak wendde Lt.- Gen. Van Voorst tot Voorst het gezicht in de richting van de gra ven der in 1940 gesneuvelde mi litairen en zeide: „Gij, onze soldaten van het 8- R-I van 1940, die hier Uw heiden- graf hebt gevonden, Uw regi mentscommandant is thans naast U de eeuwige slaap ingegaan. Hjj ruste, evenals gij, door Gods ge nade en erbarming in vrede." Dulles tegen communisme John Foster Dulles, de deskun dige van de republikeinse partij op het gebied van de buitenlandse politiek, heeft verklaard, dat het communisme moet worden afge wezen, niet omdat het naar ver andering streeft, doch omdat het dit doet op verkeerde wijze. De strijd, welke gaande is, aldus Dul les, een strijd om de geest der mensen, kan slechts gewonnen worden door hen, die ln hun han delen gesteund worden door een dynamisch en overtuigend geloof. Het vllegtournool ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de K.N.V.v.L. te Soesterberg ge houden, is een succes geworden. Ook de Prins, Prinses-Regentes en de Prinsesjes Irene, Margriet en Beatrix waren aanwezig, Mr Van Kleffens is Vrijdag door het Franklin and Marshallcollege" te Lancaster In Pensylvanië het ere doctoraat in de rechten aangebo den. Met ingang van morgen kunnen bedragen van postchèque's tot een maximum van f 5000. weer worden thuisbezorgd. Wie er meer van wil weten vrage op de P.T.T.-kantoren. De Belgische minister van Defensie heeft de beroepsmilitairen verboden met Duitse vrouwen te huwen. Bel gië schijnt trouwens wel in trek GOES KLOPT REST VAN ZUID-BEVELAND MET 5—1. Zaterdagavond speelde het Zuid- Bevelands elftal een selectiewed strijd tegen een versterkt Goes- elftai en leen een volkomen regel matige 15 nederlaag. De krachtsverhouding in het veld was groot. Goes speelde een technisch en tactisch knap spel letje. Piaatsen, posltiekiezen, de zo nodige „feeling", het was alles veel beter verzorgd dan bij de Beveiandse ploeg. Ook de fi nishing touch ontbrak niet. V. d. Sluis is nog steeds een prima midvoor, en bewees, dat de voor zetten vaii Mos juist voor hem zo uiterst bruikbaar zijn, d.w.z. het maken van een kort sprintje beslo ten met een strak schot. Renard is een technisch knappe speler, maar zijn teveel aan show en het te gemakkelijk opvatten van zijn taak doen vele ballen niet op de juiste plaats belanden. Middenlinie en achterhoede waren voor hun taak berekend. Over het geheel: een mooie ploeg. Aan het spel der Bevelandere kleefden vele fouten. Krijger, La- conte en Foudraine zijn echter spelers, die goed mee kunnen. De middenlinie bezat geen stuw kracht om de toch reeds zwak spelende voorhoede een beetje meer spirit te geven. Hopmans maakte reeds na 2 min. een fout door onvoldoende wegwerken en Mos opende de score 01. Bordewyckx verhoog de met een kopbal de stand tot 02 en v. d. Sluis maakte er voor de rust 03 van. Z.-B. was toen praettsch nog niet aan bod ge weest. Ook na de hervatting bleef Goes de toon aangeven. Pas toen v. d. Sluis en Hornickke de voorsprong tot 05 hadden opgevoerd en Goes op haar lauweren ging rus ten, kreeg Foulraine 'n kans, die hij onberispelijk benutte 15 en waarmee hij de eer redde. Provinciale Brandweer» wedstrijden te Souburg. Zaterdagmiddag zyn te Sou burg vfjor de eerste maal na de oorlog weer provinciale brand- weerwedstryden gehouden, geor ganiseerd door het Gem.bestuur en de brandweer, waaraan door de brandweren van een tiental ge meenten en „De Schelde" werd deelgenomen. Het terrein was uitgezet tussen Oranjeplein en Kanaalstraat, waar met de bouw nog niet i« begonnen. De jury was bij monde van Middelburgs Brandweercomman- commandant, de heer A. J. W. Matthijssen, vol lof over het werk van de brandweermannen. De uitslagen waren voor de af deling C: le pr. Koudekerke, die de op dracht volbracht in 19 min. 44 sec. De brandweercommandant van deze gemeente ontving naast de felicitaties een medaille uit handen van burgemeester A. H. te zijn bij de Oosterburen. In April heeft de Belgische rijkswacht niet I minder dan 48.000 Duitsers aan- S- ®te"?er^;,,7 gehouden, die clandestien de grens 2e p SouburS tlJd 27 min. waren gepasseerd. Nee, dan lezen wij liever van de Belgische ingenieur (van Russische af komst) Mirolouboff. Hij loopt met een fantastisch plan rond. Hij wil een schacht zien gegraven van 3500 M. diepte. De warmte van 200 graden, die daar heerst, be nutten als energiebron. „Stoom ketels ingraven" zegt hij. Het brengt een millioen kilowatt uur op zoder enig onderhoud!" Het kost 800 millioen. Wie? Nu we toch over uitvindingen praten: In Amerika maakt men van vis schubben en klppenveren pruiken. En in Oklahoma van vulcani- sche as een nieuw materiaal, dat vuurbestendig is, gezaagd kan worden als hout en toch niet rot. De mooiste uitvinding zagen we echter in Goes. Daar stond op een benzinepomp; Geschrabde nieuwe aardappelen en wortelen. In België drong een Coloradokever de laatste door tot in het par lement. Zijn pogen werd verijdeld. Een zaalwachter vernietigde hem vakkundig. sec.; 3e pr. Domburg in 27 min. 19 sec.; 4e pr. Nleuwland in 30 min. 39 sec.; 5e pr. Westkapelle ln 31 min.; 6e pr. Aagtekerke in 33 min. 35 sec. In de afd. B. was de medaille voor de brandweer van Borssele met een tijd van 24 min. 9 sec. Het personeel van deze brandweer ontving naast de groepsprijs nog ieder een draagpenning. 2. Goes in 25 min. 49 sec.; 3. Vlissingen 26 min. 20 sec.; 4. Sou burg 27 min. 30 sec.; 5. Brand weer van de Mij „De Schelde" 29 min. 54 sec. DE BILT ZEGT Weersverwachting tot vanavond: JDroog en overdag zonnig weer. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. WÊA

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1