Bestandsschendingen door de Joden? NIEUWS Deens passagiersschip op mjjn gelopen en vergaan. Minister vraagt nader rapport aan procureur-fiscaal. Tegenvaller voor Minister Lieftinck. Lichtvaardige echtscheiding. Grote verslagenheid in Denemarken. Bernadotte gelast onderzoek. Gedeputeerde Staten en Wethouders kunnen tussentijds ontslagen worden. Hulpverleningsdienst in Zeeland actief. Ingrijpende wijzigingen in verkeersregeling te Middelburg. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND SCHEEPSRAMP VOOR JUTLAND. De Christelijke hoop,. Opbrengst buitengewone heffingen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 970 Abonnementsprijs ƒ3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m-m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 12 JUNI 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT j'KArTt^TT F" E BARON d" FEJLTZ' Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg. KAKEI.SK te Goes, Da R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VEOEGINDEWEÏ te Poortvliet. 0|>- em ondergang vaa Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.20 u., onder 21.00 u. Maan op 11.15 u., onder 1.05 u. Hoogwater Zondag 12 Juni: Vlissingen: 6.23 u. 2.11 m., 18.41 u. 1.84 m. Wemeldlnge: 8.15 u. 1.83 DL, 20.37 u. 1.52 m. O inister van Maarseveen ■*■"■1 beeft, zoals wij reeds meld den, een wetsontwerp ingediend, betreffende het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen. In de memorie van toelichting worden omtrent inhoud en be doeling, nadere mededelingen gedaan. De thans bestaande toestand is deze: willen de echtelieden scheiden, dan is die zaak met behulp van een schjjnpro- c e d u r e, een formaliteit, bin nen enkele weken bekeken. Wat makkelijk kan worden ontbonden, wordt makkelijk ver bonden. Het „systeem" werkt als een sneeuwbal; het grote aan tal echtscheidingen werkt het grote aantal ondoordachte huwe lijken sterk in de hand en beide aantallen werken elkaar door lopend de hoogte in. In Nederland is het aantal echtscheidingen in de periode 19201945 opgelopen van een kleine 2000 tot bijna 5000 per jaar en dit record wordt ieder jaar ruim verbeterd. De gevol gen hiervan zijn zonder meer desastreus, „Op de jeugd moet de tegen stelling tussen de idealen van plichtsbetrachting en offervaar digheid, welke haar worden bij gebracht en waarvoor zij ont vankelijk is, en de door de wet gesanctionneerde plichtverzaking en zelfzucht, welke soms in een echtscheiding haar bekroning vinden, een verwarrende invloed hebben. De samenleving, die ver raad aan het eigen volk tot het uiterste straft, telt verraad aan het gezin gering, en gaat dit practisch gesproken zelfs niet tegen." Wie echter zou menen, dat de minister tegenover der gelijke ernstige gevaren krach tige maatregelen zou willen nemen, vergist zich. In verband met de zeer prin cipiële verschillen over huwelijk en ontbindbaarheid daarvan, heeft de minister zich beperkt tot een enkele wijziging van ons recht, namelijk de invoering van een gzinsrechter en een gezins raad. De kwestie over de uitbreiding of beperking of verandering van de wettelijke echtscheidingsgron den heeft de minister buiten het geding gehouden. In de tot nog toe geldende regeling moeten de echtgenoten, nadat de aanvrage tot echtschei ding is ingediend, voor de pre sident van de rechtbank ver schijnen. Deze zogenaamde ver zoeningscomparitie is in de prak tijk tot een formaliteit afgesle ten. Falen 's rechters pogingen en dat doen ze practisch al tijd dan moet hij onmiddel lijk verlof tot dagvaarden geven. Deze poging tot verzoening wordt in het ontwerp daarom opgedragen aan een specialist, de gezinsrechter (voorlopig zal deze taak worden waargenomen door de kinderrechter). De ge zinsrechter krijgt de beschik king over een aantal personen om hem over het gezin in te Gisterenmorgen vroeg is het 1.668 ton metende Deense passagiersschip „Kjobenhavn" ter hoogte van de Oostkust van Jutland, 24 km. uit de kust op een mijn gelopen en binnen 10 minuten gezonken. Er waren bijna 400 personen aan boord van wie er, volgens radio Kopenhagen, 225 het leven hebben verloren. Direct na het bekend worden van de ramp werden 50 zieken auto's, een aantal dokters en ver pleegsters naar de kustplaats Hals gedirigeerd om de gemelde slachtoffers op te nemen en begaf zich een tweetal schepen, de Frlg- ga en een tot dusver onbekend ge bleven schip naar de plaats des onhells. Toen de Frigga op de plaats aankwam was de Kjobenhavn reeds gezonken en vochten hon derdén mensen in de ruwe zee voor hun leven. Het was de opvarenden, on danks de beperkte tijd toch nog mogelijk een tweetal reddingsbo ten uit te zetten. Later begaven zich nog tiental len vaartuigen naar de onhetls- plaats en ook een aantal vliegtui gen werd onmiddellijk uitgestuurd om reddingsboelen uit te werpen. De uitgeputte overlevenden de den ontstellende verhalen over de ramp, zo meldt Reuter verder. Geweldige brand teisterde A.T.O.-wagen- park te Rotterdam. Gisteravond heeft een geweldi ge brand gewoed in de loods „San Francisco" van de Holland-Ame- rtka-lijn, langs de zuidzijde van schip in aanraking is gekomen, de Rijnhaven te Rotterdam. Wa- Volgens officieuze rapporten zou Merendeels sliepen zij toen de ramp zich voltrok. Een koopman uit Aalborg vertelde, dat er aan boord een paniek uitbrak, zodra men besefte dat het schip zonk. Mannen en vrouwen sprongen ge deeltelijk ontkleed te water; fa milieleden werden in ruwe zee van elkaar gescheiden. In Kopenhagen zijn alle thea ters, bioscopen en andere open bare vermakelijkheden gesloten. Extra treinen en vliegtuigen zijn ter beschikking van familie leden van passagiers en beman ning gesteld. Volgens de rederij werden gisteravond nog 150 per sonen vermist. Duikers zijn op het wrak aan het werk om de lijken, die zich nog in het schip zouden kunnen bevinden aan de oppervlakte te brengen. Reeds negen lichamen zijn gevonden. In de namiddag zochten vlieg tuigen nog steeds naar drijvende lichamen. In Aalborg stond alle werk stil, daar de werkgevers alle personeel naar huls gezonden heb ben. In hotels, ziekenhuizen en geïmproviseerde eerste-hulpposten komen de overlevenden van de ramp tot rust. Deense marine deskundigen zjjn begonnen met een onderzoek naar de wijze, waarop de mijn met het gens van de A.T.O., die daar haar garage voor de Praagdlenst heeft, gingen geheel in vlammen op en een grote hoeveelheid benzine en olie ging verloren. De brandweer, die met veel materiaal aanwezig was ook drijvende spuiten na men aan het blussingswerk deel heeft met meer dan 20 stralen en met schuimblussers het vuur bestreden. Na twee uur was men de brand in zoverre meester, dat met de nablussing kon worden be gonnen. De oorzaak moet waar schijnlijk gezocht worden in het wegwerpen van een brandende sigaret. o De Ver. Staten hebben de Veiligheidsraad verzocht het Amerikaanse plan voor interna tionale controle van de atoom energie goed te keuren en de hele kwestie in September aan de V. N. te Parijs voor te leggen. het een magnetische mijn betref fen. BERLIJN UITERST NERVEUS. Geldhervorming veroorzaakt vlucht in de goederen. De Berijjnere tonen zich uiterst nerveus naar aanleiding van de valutahervorming, die men binnen enkele dagen in de Brits-Ameri kaanse en Franse zone verwacht en in de winkeis wordt zo veel mogelijk gekocht. Er wordt veel geboden voor an tiek en boeken. Vooral is er vraag naar standaardwerken, zoais woordenboeken, en naar porselein. Vele winkeliers echter weigeren te verkopen, hoewel voor vele goe deren het dubbele van de prijs van de vorige week geboden wordt. Zij wensen bij het afkondigen van de hervorming geen grote sommen contant in kas te hebber. In Duitse politieke kringen, die in nauw contact staan met het Sowjet-bestuur, verklaart men, dat er voorbereidingen getroffen worden om ook in de Oostelijke zóne een valutahervorming be kend te maken. Enkele uren na de afkondiging In de Westelijke zones. De hervorming zou met zich mede brengen, dat de zonale gren zen gedurende tenminste enkele VOOR DE ZONDAG En een iegelijk, die deze hoop op Hem heeft, die reinigt zichzelven.I Joh. 3:3 a. Het Christelijk leven staat in het teken van de gespannen verwachting. Het bekende beeld, waarmee de Schrift ons deze verwachting schetst, is dat van de bruid, die reikhal zend uitziet naar de komst van haar bruidegom. Zó tvacht de Een bruid, die met haar ganse hart haar bruidegom verwacht zal zich niet licht aan ontrouw schuldig maken. Integendeel: zij reinigt haar bruidskleed en stelt zich in op de komst van hem, die zij liefheeft. Christenen, die hopen, die Christen op de komst van zijn verlangend 'uitzien naar de Heer en Heiland. wederkomst van hun Koning, Deze verwachting rust op de gedragen zich als koningskin- v2?.'.e 9rond van de belofte: deren en doen dus uit hun le- VJT.V zullen Hem zien, gelijk ven wég alles wat vloekt met Hrj is En het vooruitzicht de stijl van het Koninkrijk der wordt wel bijzonder blij, wan neer ons wordt beloofd, dat, als Hij zal geopenbaard zijn, wij Hem gelijk zullen wezen. Zó wordt bij de Christen de hoop geboren. De apostel komt ons er nu aan herinneren, dat Rit hopen een reinigende invloed heeft op het leven van vandaag. hemelen. Wanneer ons leven Christus is, dan zijn we 'er ook heel ons leven op uit, om Hem ie gehoorzamen. En wanneer wij haken naar (ie volkomen, ongestoorde gemeenschap met hem, dan haten en vlieden we de gemeenschap met de duivel; en dan stellen we ons, wakend en biddend, open voor de heiligende werking van de Geest. De Christelijke hoop is de prikkel bij uitnemendheid tot het doen, tot de actie, in het persoonlijk en gezinsleven, maar ook op breder terrein, in ons leven als staatsburgers en als leden van de maatschap pij. Als de hoop flauw is en ingezonken, 'is er geen span ning meer in het Christenle ven, geen heilige hartstocht om de zonde te bestrijden e.! de geboden Gods te doen. Een levende kerk is een ho pende kerk; een oprecht Chris ten is een hopende Christen. En een hopende Christen richt zijn leven zó in, dat hij ieder ogenblik zijn Heer kan ontvan gen. Hij reinigt zichzelf. Goes. R. A. F. DE INVRIJHEIDSTELLING VAN SCHREIEDER. Onderzoek naar England- bare felten niet was gebleken. Sniel hennnnpu I Aan de procureur-fiscaal is van ojnci ueyunnen. een lndeling van parachutisten *n antwoord op de vragen, ge- door Schreleder in categorieën, dagen gesloten zouden worden, zo steld door het Tweede Kamerlid niets bekend. Evenmin is hem ge- meent men. lp6 heer Goedhart (P. v. d. A.) bleken, dat Schreleder de hand ta verband met de vrijlating van heeft gehad in het vermoorden de Duitse politieman Schreleder,van uit Engeland gekomen agen Extra suiker voor de inmaak. Voor de Inmaak zal dit jaar een extra rantsoen suiker worden ver strekt. In de bonnenlijst van 2 Juli zal voor alle leeftijdsgroepen èen bon bekend gemaakt worden voor 500 gram suiker. minister v. Maarsseveen,ten. Wèl heeft Schreieder ook vol- mede namens^ ito minister-presi-1 gens zijn eigen verklaring het i_ J- plan gevormd tot het opzetten dent, gisterenmiddag in de zitting der Kamer geantwoord, dat Schreieder op 7 Juni 1948 op be vel van de procureur-fiscaal by het Bjjz. Gerechtshof te 's-Gra- venhage in vrijheid is gesteld, om dat van door hem gepleegde straf- Een woordvoerder van het Syrische ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de Joden de overeenkomst om het vuren te staken drie uur lang geschonden hebben. Volgens tele grammen, die de Syriërg aan Bernadotte hebben gezonden, zouden de Joden om zes uur in de morgen een aanval op het gehele Syri sche front hebben uitgevoerd. Tot acht uur reageerden de Sy- riërs niet, aldus de telegrammen. Daarna verdedigden zq zich. De Syriërs verzochten Bernadotte waarnemers te zenden. Eerst om twaalf uur vij'f-en-veertig zou Is raël het vuren gestaakt hebben. Van officiële Trans jordaanse zijde werd voorts verklaard, dat Ruim een milliard minder dan geraamd werd. Na het gereedkomen van het i lichten en over de mogelijkheid om een verzoening tussen de echtgenoten te bewerken. Bovendien zullen deze perso nen de poging tot hereniging kunnen voortzetten, wanneer de op 15 >Iei 1948i aangevuld met gezinsrechter zelf bij de eerste een yrij nauwkeurige schatting comparitie der partijen daarmee geen succes heeft gehad. Zo wordt meer tijd beschik baar voor een serieuze hulp aan de echtgenoten, waarvoor het huidige systeem geen mogelijk heid bood. Deze personen zullen als gezinsraad een afdeling vor men van de alsnog te reorga niseren en uit te breiden voog dijraden, waardoor een vrucht baarder samenwerking verwacht mag worden. De personen, die in de gezins raad zitting zullen nemen, moe ten vanzelf mensen van veel ervaring zijn en van verschil lende gezindten, zodat ieder hu welijksconflict zoveel mogelijk aan een voor het bijzonder ge val geschikte persoon kan wor den opgedragen. Wanneer een of beide echt genoten aan de gezinsrech- rechter meedelen, dat ze de voorkeur geven aan een „behan deling" door een bepaald per soon of door een particulier hu welijksbureau, dan kan de rech ter in die zin aanwijzingen ge ven aan de gezinsraad. Zo wordt het particulier initiatief tot op richting van particuliere bureaifx voor levensmoeilijkheden gesti muleerd en tevens hun werk meer effectiviteit gegarandeerd door de steun van de gezinsraad. Minister Maarseveen verwacht van deze voorstellen een onmid dellijke verbetering van de toe stand, omdat de krachtiger ver zoeningspoging de verlenging van de procedure meer waar borg zullen geven tegen overijlde beslissingen van partijen om tot echtscheiding over te gaan. En ook verwacht hij, dat door voorlichting en advies vele hu- tussen f 3 en f S'/2 milliard. Opgemerkt wordt nog, dat de lagere opbrengst van de hef fingen geen nieuwe bijzondere na ucv coiuvunviMou MW L overzicht over de opbrengst der voorzieningen met betrekking tot de afwikkeling van de ge blokkeerde tegoeden nodig maakt, omdat er opties zijn waarbij rechtstreekse overdracht van het geblokkeerde tegoed r.aar de fiscus niet vereist is (be leggingsrekening, investerings certificaten, aankoop van lijfren ten e.d., obligaties in een staats lening) Rijksmiddelen in April jl. is het resultaat van de voorlopige aan slagregeling in de beide buitenge wone heffingen bekend geworden. Dit resultaat heeft betrekking op de stand van de kohierbedragen van de wel geregelde, doch op die datum nog niet op kohier ge brachte, aanslagen. Dit voorlopige resultaat ver toont volgens mededeling van het ministerie van financiën, het volgende beeld: 1. Vermogensaanwasbelasting tegen 90 pet. f 181 millioen, nor maal tarief f 1834 millioen, totaal f 2015 millioen. 2. Vermogensheffing ineens f 997 millioen, tezamen f 3012 millioen. Uiteraard zal dit bedrag nog worden verhoogd met hetgeen bij de definitieve aanslagregeling meer wordt opgelegd dan bij de voorlopige het geval was. Daar tegenover staat echter, dat in een aantal gevallen de definitieve aanslag lager zal worden vastge steld dan de voorlopige. Het staat wel vast dat de oor spronkelijke ramingen van f 3.5 milliard voor de vermogensaan- wasbelastingen en f 1.6 milliard voor de heffing ineens, niet zullen worden bereikt. Er moet thans worden gerekend met een op brengst welke in totaal zal liggen de Joden de bestandsovereen komst geschonden hebben door een aanval op het internationale vliegveld van Lydda. Ook andere overtredingen door de Joden wer den gemeld. Bernadotte heeft meegedeeld, dat de Arabische pro testen te zijner kennis zijn ge bracht. Hij heeft een nauwkeurig onderzoek door waarnemers van de V. N. gelast. Abdoel Rahman Azam Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische Liga heeft reeds ge dreigd, dat de Arabieren het be stand zouden gaan Ignoreren naar aanleiding van de beweerde be standsschendingen. Berichten, volgens welke Ber nadotte aan Groot-Brlttannië ver zocht zou hebben vliegtuigen en schepen ter beschikking te stel len voor uitoefening van controle op het bestand in Palestina zijn op het bureau van Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V. N„ tegengesproken. Bernadotte heeft Trygve Lie verzocht het beschikbaar stellen van vaartuigen en vliegmachines te doen bespoedigen. De commis- Russische trein door Engelsen aangehouden? Volgens het onder Russische controle staande Duitse nieuws agentschap ls een Russische mili taire trein, rijdende van Moskou naar Parijs, Vrijdag door de En gelsen aan de grens van de Britse en Sowjet-zones aangehouden. De j Britse functionarissen zouden van j de Russische trelnwacht geëist hebben zich van haar uniform te ontdoen. De Tweede Kamer heeft giste-1 wijziging der Pensioenwet voort- ren het wetsontwerp inzake tus-gezet. sie heeft doen uitkomen liever geen Brits materiaal te gebruiken om politieke complicaties te ver meden. Een woordvoerder van de staat Israël heeft medegedeeld, dat Da vid Marcus, de opperbevelhebber van de Israëlietische strijdkrach ten aan het front van Jeruzalem, Donderdagavond op zijn post in de heuvelen van Jeruzalem ge sneuveld is, terwijl hg poogde de weg vrij te maken voor voedsel- aanvoer voor de bevolking van Jeruzalem. Marcus diende in de tweede wereldoorlog als kolonel in het Amerikaanse leger. Een landingsvaartuig met on- geveer 800 Joodse vrijwilligers en kingen sluften niet uit, dat een van de hinderlaag te Helvoirt en aan de uitvoering van dit plan zelf leiding gegeven. Evenzeer heeft hij een revolver doen ver strekken aan een persoon uit de verzetsbeweging, die voornemens was een aanslag te ondernemen tegen een of meer Nederlandse landverraders. Hoewel er geen aanleiding be staat de juistheid van het oordeel van de procureur-fiscaal, dat voor een strafrechtelyke vervolging van Schreieder geen grond be staat, in twijfel te trekken, heeft de minister van justitie niettemin in verband met het belang van deze aangelegenheid aan de pro cureur-fiscaal nader rapport ge vraagd. Het is de minister bekend, dat de parlementaire enquete-commis- sie het onderzoek naar de achter gronden van het England-Spiel in haar taak begrepen acht en daar mede reeds een aanvang heeft ge maakt. Inmiddels heeft ook de minister van oorlog zynerz^jds een onderzoek gelast. Beide onderzoe- De Hulpverleningsdienst van het ministerie van binnenlandse zaken heeft op verzoek van de burgemeester van Schoondijke een R.A.F.-Spitfire, die op 14 Octo ber 1944 na een vlucht van België uit bij het dorp neerstortte, opge ruimd. Het vliegtuig bevond zich op een diepte van circa 3(4 meter ln de bodem van een bietenveld. Het materiaal zag er nog als nieuw uit. In het toestel trof men het stoffelijk overschot aan van de pliooi George James Rtxfney uit Nieuw Zeeland, dat voorlopig op het kerkhof van Schoondijke is begraven. Daar in de gracht, die Hulst omgeeft, nog een grote partij mu nitie ligt (men schat deze op 14 ton) zal deze gracht worden leeg gepompt. Bij de eerste werkzaam heden werd reeds een vrachtauto lading springstof opgeruimd. Ook op Walcheren is het gevaar van explosleven nog steeds niet geheel geweken. Op de plaats van de dijkdoorbraken te Westkapelle bevinden zich ln de bomtrechter- randen nog mijnen, die thans wor den gezocht en onschadelijk ge maakt. De Domburgse politie vond op het strand een 28 cm. granaat met een gewicht van 165 kg., afgevuurd uit Duits geschut, doch van Frans makelij. Het pro jectiel is gedemonteerd en wegge voerd. sentyds ontslag van Gedeputeer den met 48 tegen 34 stemmen aangenomen. De heer Algera (A.R.) heeft terwille van de rechtszekerheid een poging gedaan om de moge lijkheid van dergelijk ontslag te beperken tot gebleken revolutton- naire gezindheid. De minister wilde er echter niet van weten en de P. v. d. A. wilde niet al te zeer de Indruk wekken, dat deze bepaling speciaal bedoeld was om de communisten, die zij zelf ln een gezagsfunctie heeft geplaatst. Het amendement, waarover Donderdag de stemmen staakten, werd nu verworpen met 49 tegen 34 st, Een amendement-K rol (C.H.) om bulten twijfel te stellen dat bij tussentijds ontslag aanspraken op wachtgeld en pensioen blijven voortbestaan, werd met alg. st. aangenomen. Het gehele ontwerp werd aanvaard. Wijziging Pensioenwet. Verschillende amendementen waartegen de minister met het oog op 's lands financiën bezwaar maakte, werden verworpen. De heer Terpstra (A.R.) lichtte een amendement toe, waardoor een onbillijkheid wordt weggeno men voor de onderwijzers bij het bijz. 1. o., die gepensionneerd zijn 30 Juni 1947 en 1 Jan. 1948. Deze onbillijkheid houdt ln, dat zij f 300 per jaar minder zullen ontvangen dan de openbare onderwijzers. wapenen aan boord zou volgens havenbeambten gisteravond uit Port du Bouc nabjj Marseille met bestemming Palestina zijn ver trokken. Het schip zou de Alta- iena zjjn, varende onder Pana mese vlag. De vrijwilligers zouden uit kampen nabij Marseille zjjn zijn gekomen. o Hofman wijst op gevaren van verlaging der Amerikaanse hulp. Paul Hoffman, de administra teur van de E.C.A., heeft er voor de Senaatscommissie voor de toe wijzingen op gewezen, dat een verlaging van het bedrag, dat door het Amerikaanse Congres voor het plan-Marshall beschik baar wordt gesteld, met 26 pet. zou betekenen, dat bijna alle ver schepingen van machinerieën en dergelijke voor economisch her stel belangrijke goederen, naar Europa zouden moeten worden stopgezet. Hij deelde mede, dat de E.C.A. reeds 838 millioen dollars had goedgekeurd of bezig was toe te staan voor de aankoop van goe deren. Als gevolg van de door het Huls toegepaste verlaging, zouden de volgende verminderingen moeten worden toegepast: landbouw en andere producten 200 millioen dol lars, brandstoffen en grondstoffen 100 millioen dollars, machinerieën en installaties 1 milliard dollars. justitieel onderzoek plaats vindt. Tegenover de procureur-fiscaal heeft Schreleder zich verbonden een zo volledig mogelijke beschrij ving van het England-Splel te ge ven en hier te lande te blijven, zo lang de procureur-fiscaal dit no dig acht. Zij gaan vandaag in. De Middelburgse politie is voor nemens een aantal nieuwe ver keersregelingen door te voeren, waarvan enkele echter slechts zullen gelden voor de dagen, dat de Tweede Z.E.T.O. zal zyn open gesteld. Van tijdelijke aard ls de rege- Vervolgens werd o.m. de behan-ling, die de Vlasmarkt zowel als deling van het wetsontwerp tot welijken gered zullen kunnen P°«e" te redden wat er te worden. En vooral, wanneer het particulier initiatief van verschil lende zijden wordt gestimuleerd, zal dit werk in samenwerking met de overheidsinstanties lang zamerhand weer meer degelijke huwelijksopvattingen onder de mensen ingang doen vinden. Pj e minister wil dus twee din- gen doen. A«n de ene zijde de bestaande onwettige practijk handhaven wat vrijwel gelijk staat met Mmetionneren o> aan As andere redden valt. Grote verwachtingen hebben wij van de voorgestelde maat regelen niet. Misschien kan door het op treden der vertrouwensmannen de stroom der echtscheidingen een weinig worden ingedijkt. Maar meer afdoende zou toch zijn geweest, wanneer in de eer ste plaats aan de onzedelijke onwettige practijken een einde was gemaakt en wanneer licht vaardige echtscheiding officieel als sonde was veroordeeld. Vredesoffensief van Markos. Naar de Griekse ambassadeur te Washington zijn regering heeft meegedeeld, heeft de Bulgaarse ambassadeur in de V. S. van zqn regering opdracht ontvangen te onderhandelen over een spoedig herstel van de normale betrekkin gen met Griekenland. Tezelfdertijd wordt uit betrouw bare communistische kringen te Athene vernomen, dat de partij opdracht heeft gegeven met elke concessie naar een accoord met de regering te streven. Naar ln rege ringskringen vernomen wordt, maakt de stap deel uit van een „vredesoffensief" door guerilla- leider Markos. de Kromme Weele alleen van de zijde van de Markt voor het ver keer toegankelijk doet zijn. Er komt hier dus éénrichtingsver keer. Als parkeerplaats voor de dagen, dat de Markt niet te ge bruiken is zijn aangewezen: Bach- tensteene, het terrein aan de St. Pieterstraat en eventueel kan ook ln Klein Vlaanderen worden ge parkeerd. Het aantal definitieve verande ringen ls van ingrijpender aard. Allereerst is de Verwerijstraat voor het verkeer, komende uit de richting Oostkerkplein gesloten en ditzelfde geldt voor de Nleuw- straat van uit de richting Lange Delft naar de Londensekaal. Ook de Gravenstraat is afgesloten voor het verkeer komende van de richting Markt, tussen de Zuster straat en de Varkensmarkt. Al deze definitieve veranderingen treden met ingang van heden ln werking en betreffen uitsluitend het verkeer met motorrijtuigen. Voor alle verkeer dus ook voor rjjwlelen is de Lange Gist- straat afgesloten, wanneer men komt vanuit de St. Pieterstraat. Tevens wordt er op gewezen, dat een parkeerverbod geldt voor de Korte Delft, de Gortstraat, het smalle gedeelte van de Nieuwstr. Nederland en Rusland hebben na twee maanden van onderhan delen een handelsovereenkomst te Moskou gesloten. Belde partijen zijn zeer tevreden, zei een Neder landse woordvoerder. Tevreden zijn ook vijf politieke gevangenen ln Zuld-Afrika, die vast zaten we gens verraad en sabotage, maar door Malan zijn vrijgelaten. Niet tevreden zullen tal van land en veehouders zijn, want minister Beel heeft medegedeeld, dat de re gering niet kan overgaan tot ver strekking van voorschotten op de uitkeringen, beloofd over 1947. Om nog even ln deze trant door te gaan: 202.000 ontheemde Euro peanen zullen tevreden zijn over het besluit van het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden betref fende hun opneming in dit land ln de komende twee jaar. 18.000 voormalige Poolse soldaten, die tegen de Duitsers vochten, moeten echter in Engeland blijven. On tevreden zijn de katholieke drank slijters en sigarenwinkeliers in ons landje, omdat de vaststelling van „Vaderdag" op 20 Juni zon der voorafgaand overleg met hen geschiedde. Zij besloten de eerste Zondag van October als „Vader dag" te handhaven. Als we nu eens twee „Vaderdagen" kregen? Misschien een onderwerp voor de Benelux, dl» ln de Amsterdam se „Bijenkorf een grote tentoon stelling heeft georganiseerd. Een overstapje naar Gerzon is geen heksenwerk. Daar opende gisterenmiddag wethouder Mr A. de Roos n.l. de tentoonstelling „Meer dan 50 jaar Koninginne-ze- en dat van de Lange Glststraat. De moeilijkheid van de smalle gels". Een technisch novum. In Koningsbrug ls opgelost in deze i gde demonstreerde de heer Chr. zin, dat vanuit één richting tege lijk de brug mag worden gepas seerd, waarbij het verkeer komen de uit de Stationsstraat voorrang heeft. Ook wordt er de aandacht van het publiek op gevestigd, dat het plantsoen op de Balans moet wor den gepasseerd, zoals de rich tingsborden, die daar zijn ge plaatst, aangeven. Tenslotte zullen bij het ver keersknooppunt SelsstraatSels- dam Seisbrug Herengracht waarschuwingsborden worden ge plaatst. De politie zal vanaf heden streng toezien op het naleven van de voorschriften en men wordt verzoebt goed op de geplaatste verbodsborden te letten. v. d. Ver uit Oosterbeek een uit vinding op het gebied van wo ningbouwconstructie: de steun- puntloze dakspant, vervaardigd uit gewapend hout. Uit Rotter dam vertrok gisteren de „Volen- dam" met 275 emigrerende Men nonieten en 175 Belgen en Scan- dlnaviërs naar Amerika. In Sout hampton komen nog 600 Engelse landverhuizers aan boord. Gou verneur Dr P. Kasteel van Curasao heeft per 1 Juli ontheffing uit zijn functie verzocht. De Nederlandse regering heeft hem n.l. een func tie ln de buitenlandse dienst aan geboden. De vroegere kweek school voor de zeevaart te Lelden zal worden Ingericht als herstel lingsoord voor repatriërende mili tairen. De Chr. H.B.S. voor Walcheren. Samenwerking van alle kerkeljjhe gezindten. Zoals wij reeds meldden, wenst het bestuur van de Vereniging voor Chr. Middelbaar en Voorbe reidend Hoger onderwijs voor Zeeland zo spoedig mogelijk te komen tot de oprichting van een Christelijke H. B. S. voor Wal cheren. Een eerste bespreking met talrijke vooraanstaande per sonen op Walcheren is reeds ge voerd. Algemeen was men over- tuigd van de levensvatbaarheid van een zodanige school. Er zul len echter nog heel wat moeilijk heden moeten worden overwon nen.. maar wanneer allen d£ araan mede werken ls de kans niet ge ring, dat reeds dit jaar met de eerste klas van een zodanige school kan worden aangevangen. In deze vereniging werken alle kerkelijke gezindten samen. In het bestuur hebben zitting leden van de Ned, Herv. Kerk, de Geref. Kerk, de Geref. Gemeente, de Chr. Geref. Kerk, de Geref. Kerk on- derh. art. 31 D.K.O., de Evang. Lutherse Kerk, de Vrije Evange lische Gemeente, het Leger de» Heils en de Apostolische Broeder gemeente. Het voornemen bestaat op Vrij dag 25 Juni a.s. ln de Bogardzaal te Middelburg ln breder kring de plannen te bespreken. Uitreiking diploma's Handelsavondschool Middelburg. In aanwezigheid van burge meester Sandberg tot Essenburg vond Donderdagavond te Middel burg de uitreiking van de rappor ten en diploma's aan de leerlingen der Middelbare Handelsavond school plaats door de voorzitter der Ver. voor Handelsonderwijs, de heer J. W. Kögeler. Tevens werd afscheid genomen van een drietal leraren, n.l. de heren C. J. Bakker, S. Caijouw en H. Olde- man. (Zeer tot onze spijt ls het ons niet mogelijk vandaag hiervan een verslag te plaatsen, daar de en veloppe met de betreffende copy evenals die van enkele andere berichten door een bijzonder laakbare vergeetachtigheid by de Spoorwegen veel te laat In one bezit kwam.) DE BILT ZEGT Hetzelfde weertype. geldig tot een on- het Weersverwachting, vanavond Droog weer, behoudens kans op enkele verspreide weersbuien, voornamelijk in zuiden van het land. Overdag zon nig en behalve langs de Wadden zee warm weer. Zwakke tot ma tige wind uit richting tussen oost en noord, doch ln de namiddag op veie plaatsen Invallen van een koelere zeewind.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1