SCHREIEDER op vrije voeten: De Walcberse buitenplaatsen worden weer beplant. Dader van overval te Hillegersberg gegrepen. Eerste oorlogsmisdadiger berecht. „een land, dat zulke jongens heeft CALVÉ's H3HM3 Staking in Tilhiirgse textielfabriek. Hery. Vrouwen vergaderden te Vlissingen. Vier jaar met aftrek voor v. Kicken. Dodelijk ongeval te Delft. De Noord-Oostpolder. Vandaag Frans Kamer debat over Duitsland. De belcvfd glimlachende en onderdanig buigende voormalige Kri- minaldirektor, Joseph Sckreieder, die men in zyn bruin geverfde battledress in vele processen als getuige heeft zien „optreden", is nu na tal van omzwervingen een vry man geworden. Ergens in Den Haag I* een kamer voor hem vrijgemaakt, waar hij in het grootste geheim zijn dagen doorbrengt met het schrijven van een overzicht van de gebeurtenissen rond het England-Spiel. Het bruin© uniform ia verwisseld voor een goed zittende bruine sportcombinatie. Een bruin© gleuf hoed vervolmaakt de metamorphose. Hjj voelt zich brandschoon. triomfen uit de ««nog is geweest. Ubink, ontsnapt aan de In een gesprek, dat een A.N.P.- Duitse hel, in Engeland niet ge redacteur met hem had, verklaar- loofd, omdat ze er meer vertrou- de Schreieder, dat hij na zijn in wen hadden in Schreieder's ver- vnjheidstclling niet direct naar binding. „Ich ha he immer eine Duitsland wilde vertrekken, om- gute Zeit In Holland gehabt" ie»t dat hü voor alles de indruk wil vermijden, dat hjj da eerste gele genheid de beste zou aangrijpen oi-i uit te wijken. Hij voelt zich „brandschoon" en meent dit te be wijzen door vrijwillig hier nog enige tijd te blijven. In die tijd zal hij nog ais getuige gedagvaard worden in de processen tegen ver schillende „Ausendienststellen- letter". Hjj hoopt echter na drie maan den Nederland voor goed te ver laten. Zjjn vrouw met wie hij op 30 Maart 1938 ls gehuwd, en zijn twee zoontjes van 6 en 8 jaar heeft hij in drie jaar niet gezien. Wel heeft hij vooral in het laatste jaar ut geregelde briefwisseling met hen gestaan. Schreieder beweerde rteeds een grote achting gehad te hebben voor de houding der agenten. Van de 101 geheime agenten, die hem ln handen vleien, noemde hij zeker 95 het ideale type van geheim agent. Onder deze 101 personen waren 9 Nederlanders, een En gelsman (een zekere Webster) en een Russisch agent (genaamd Schulze). Deze, een Duitser van geboorte, had bij het aan de macht komen van Hitler ln 1933 Eerlijn ®n zijn boekhandel aldaar verlaten en was naar Rusland gevlucht Daar kreeg hij een opleiding tot geheim agent. In 1944 werd hij via Engeland naar Nederland ge stuurd om ln ons land een Russi sche inlichtingendienst op te bou wen. Zijn berichten stuurde hij vanuit Nederland ln een voor de Engelsen onbekende code naar Engeland, dat het bericht dan weer aan Rusland doorgaf. Schul ze werd Ir. 1944 te Amsterdam ge vangen genomen. Toen hij door Frank op het Binnenhof verhoord werd, sprong hij uit het venster. Russische agenten staan altijd onder zeer grote druk, aldus S. en gehoorzamen steeds aan het bevel zichzelf te doden, wanneer zij in handen van de vijand vallen. Ook een reporter van de N.H. Crt. had met Schreieder een on derhoud. Hij schreef o.m.: ONMACHT. Maar de agenten, die u opving, zijn toch allemaal omgekomen?" „Leider", zegt Schreieder, „lei der". Dappere kerels allemaal. Niet zóveel op aan te merken. Ik heb zo vaak gezegd: een land, dat zóveel van zulke jongens heeft... Maar nu moet u eens opletten. Op 21 Augustus 1943 slaagden Ubink en een andere agent erin uit de gevangenis te breken en naar Engeland te komen. Dank zei het feit. dat wij direct over onze radioverbinding met Londen lieten weten, dat zij „provoca teurs" waren, werden zij, ln En geland aangekomen, gearresteerd en opgesloten". Dat vertelt Schreieder zo heel rustig. Alsof het niet een van z'n (Ingez. mededeling, advert.) €r aaat rusts (rov&n PUDDING CUSTARD - MAÏZENA Feuilleton. en haar drie zoons 37) o— Edoch, Gaarrechie, dat anders zo goedige en hulpvaardige wijfje, schudde haar hoofd, nee, ze begon daar niet meer aan en Barend mocht er van denken wat hjj wou, maar Gaarrechie voelde er niks voor om bedu veld te worden en dat werd ze, ook die andere avcnd, toen zijn moeder zo'n barstende hoofdpijn heette te hebben. Wat ze in d'r kop had wist Gaarrechie niet (misschien was het de ondeugd van d'r ouwe dag) maar d'r kwaaltjes waren smoesjes van een zeurig kind, dat ergens zin in heeft en die zin wil door drijven. Barend werd daar mie- rig om, hij zei: Je praat over mijn moeder, Gaarrechie. Ja, hij moest haar maar niet kwalijk nemen, dat ze wat bruut in haar mond was, maar het stond voor haar als een paal boven water, dat Styntje de boel beduvelde, dat had ze wel gemerkt, per slot had ze haar ogen niet in d'r rug. Affij'n, besloot Barend, dan zou hij maar thuisblijven. Dat ging natuurlijk niet van harte, maar kijk nou tochtoen Barend al langer dan een uur aan tafel zat en somber-zwijgend aan zijn pijp kluifde, werd Stijntje's koorts minder, ja, die Niet accoord. Schreieder op vrije voeten. De hoofdfiguur van het Eng- landspiel geniet in Den Haag van zijn vrijheid. Dat wij ne venstaande reportage publice ren is geen tekendat wij met zijn vrijlating accoord gaan. Geenszins. Teveel dappere. Hollandse jongens hebben door zijn gewiekstheid het leven gelaten. Dapperen, die hij nog durjt te prijzen. Ge wiekst, ja, dat was hij. Maar of alle vragen beant woord zijnWij betwijfelen het ten sterkste. Oberstleutnant Hampel, de chef van Giskes, die het Engïand-Spiel voor de Wehrmacht speelde, wist hem te behouden. Jch habe immer eine gute Zeit in Holland gehabt." Schreieder. Wie durft het ontken nen? Maar goed. Die ontsnapping van Ubink was in Berlijn niet onopge- den pleegden. Hoe zat het daar merkt gebleven en Schreieder toch mee? Hebben ze in Londen werd verantwoordelijk gesteld nu gefaald? De agenten hebben voor de verdwijning. De tegenstel-toch telegrammen gezonden waar ling S.D.Wehrmacht deed zich 4311 de kenmerken, dat ze uit de gelden. Hij, die Wehrmachts- vrijheid kwamen (security freund en dus S.D. felndlich was, checks) ontbraken? Hebben ze moest worden weggewerkt, maar dat daarginds niet gezien? SCHREIEDER DE SLIMSTE. Schreieder schudt het hoofd. „Ais dat het geval geweest zou zijn, waren ze „daoben" stapelgek of misdadig. Maar dat waren ze niet. Dat was niemand. Londen niet, omdat het complete telegrammen ont ving; en de agenten niet, omdat ze niet anders konden, dan precies Toen kwam 23 November 1943 seinen, wat Schreieder wenste, dat en Van der Giesen, Rietschotenze seinen zouden, en dat was de en een derde agent ontsnapten. Kriminaldirektor zélf niet. Het Het was meteen uit. Rauter ver- was alleen zijn vérgaande kennis klaarde openlijk dat het kwam, van codering en decodering en omdat de agenten in Nederland zijn jarenlange verhoortechniek, vastgehouden werden en bepaalde die de agent alles en alles deden dat ieder betrokkene, welke ver- zeggen, wat Schreieder wenste, diensten hij ook voor het Duitse Ze hadden geen kans ook maar Rijk gehad mocht hebben, opge-één code of persoonlijke check hangen zou worden, als er weer achter te houden. Dat was het agenten ontsnapten. I hele geheim van het England- „Dat sloeg op mij", aldus spiel", zegt Schreieder. Schreieder. „Korte tijd later wer- j „Gaat U maar na: van 1935 af den alle agenten naar Duitse ge-1 ben ik belast geweest met de al- vangenissen gebracht. Ze waren lermoeilijkste verhoren, die een mij uit handen gehaald. Ik kon er politieman opgedragen kunnen niets meer aan doen. Toen ik het worden: die van vrouwen. Ik krijg wél kon, zagen ze kans er van- eruit wat erin zit en zonder ge- door te gaan. Vergeet dat niet". mene streken", zegt Schreieder Dus niet verantwoordelijk voor trots, de dood der agenten. Maar wél Op een hoekje van het tafeltje „Zuiderkruis" in Priok aangekomen. Dinsdag ls het troepenschip „Zuiderkruis" te Priok aangeko men. Vernomen wordt, dat zich op 31 Mei een geval van nekkramp voordeed. De militaire patiënt werd geïsoleerd en is thans her stellend. I De gezondheidstoestand aan boord van het schip was overigens uitstekend. Vandaag zal worden gedebarkeerd. Meer boomgaarden op vele buitens. Verscholen tussen hoogopgaand geboomte behoorden de Waleher- buitenplaatsen, voordat het water kwam, tot de mooiste plekjes 1 bet eUand. Nu z(jn de bomen en de struiken weg en nu ziet Belgische arbeidsters wensen hoger loon. Reeds enige dagen zyn te Til burg ruim 100 Belgische arbeid sters, werkzaam in het confectie bedrijf der N.V. van Puyenbroek, onderafdeling van de textielfa briek van deze N.V. te Goirle, in staking. Onderhandelingen leid den tot dusverre niet tot een ver gelijk. De staking brak uit, toen door de directie een Belgische arbeid ster, die voor het bedrijf onge wenst werd geacht, omdat zij, vol gens de bedrijfsleiding „door het zaaien van onrust en onvrede de goede verhoudingen in de fabriek dreigde te verstoren", werd ont slagen, De Belgische collega's be sloten uit protest ln staking te Politie-zaken. In deze tijd van on-historische centralisatie is er ook het streven om de gemeentepolitie te doen vervangen door de rijkspolitie. Aan het Duitse militaire stel sel, werd door de regering de voorkeur gegeven boven het men pas hoe leljjk vele van die buitenplaatsen eigenlijk zjjn, zo zonder aankleding van groen. Maar dal blijft niet zo. Het groen zal terugkeren, al zal het jaren duren, voordat de buitens weer door hun natuurschoon zuilen uit munten. Reeds ls op de meeste buitenplaatsen het vorige najaar een begin oud-Nederlandse stelsel, waarbij gemaakt met de herbeplanting en dit najaar wordt deze voltooid. decentralisatiegedachtc tot In totaal is momenteel 20 ba. ingeplant. recht kwam. Tot nieuwe schade van de gemeentelijke Alleen op Ter Hooge wordt het i gevoerde hout. Zodra met de her-zelfstandigheid. bos in dezelfde omvang her-aan-beplanting een begin wordt ge-Voor de gemakkelijkheid, wer- geplant als voorheen. Van de ter-maakt, krijgt hij 70 van de de burgemeesters van de reinen rondom de andere buiten- waarde en later volgt uitbetaling gemeenten die de eigen politie plaatsen wordt een groter of van nog 30 Ook wordt ver- kwijt raakten, uitgenodigd om kleiner stuk afgenomen voor een goed de schade door de bezetters nu ook maar de goederen en teweeg gebracht aan de beplan- wapenen vaii de vroegere ge- ting, die onmiddellijk na de inun- meentepolitie (gemeente-eigen- datie werd getaxeerd. dom dus'.) aan de rijkspolitie Als eenmaal tot herbenlanting over te dragen, besloten is, maakt Landböuwher-Het spreekt vanzelf, dat geen stel een begroting voor het plant- burgemeester het RECHT heeft klaar maken van de grond. De aan een dergelijk verzoek ge- eigenaar betaalt slechts 10 velg te geven. De wet verbiedt van de hieruit voortvloeiende kos- het nadrukkelijk. ten. Maar het is wel zeer eigen- Van de eigenlijke herbeplan-1 aardig dat zij, die in de eerste tingskosten krijgt de eigenaar 50 1 plaats geroepen zijn de wetten tot 90 vergoed. te handhaven, op deze wijze burgemeesters tot wetsmiertre- VRIJE KEUZE ONTWERPER, ding prikkelen. Of de zaken ook op z'n kop boomgaard. Hetgeen tot heden is geplant heeft zich best gehouden. Nor maal mislukt bij aanplant van jong materiaal ongeveer 10 en voor Walcheren was gerekend, als gevolg van de slechte structuur van de grond en de straffe zee winden, op 20 Het blijkt nu, dat slechts hoogstens 5 de strijd heeft opgegeven. Verbljj dend is dat! INGEWIKKELDE REGELING. Voordat de eigenaar tot herbe planting van zijn buiten kan over gaan, moet er heel wat gebeuren, gaan. Was dit ontslag de aanlei-want aan de hiervoor geldende re ding tot de staking, de oorzaak1 gelingen zit veel vast. Het ls de ligt n.l. in de bestaande loonrege- C.O.L. (Commissie Overleg Land- ling. De werkneemsters achtenj schapsherstei)een afd. van Land- deze onvoldoende i.v.m. de kosten bouwherstel, die het financiële van levensonderhoud in België. Zij eisen een toeslag welke echter door het college van Rijksbemid delaars verboden wordt. gedeelte van de herbeplanting verzorgt. De schadevergoeding, die de eigenaar ontvangt, ls ge baseerd op de waarde van het af- Geslaagde jaarvergadering. voor het bedrog" dat zij met Lon- Gedienstige lifter. Een lifter, die enige dagen ge leden met een groentenvracht- auto uit Hoorn naar Rotterdam j code, leed en de chauffeur mét lossender agenten en hij wist hun secu- tekent hij de gebruikelijke code ring. Met „agentengetallen" en „sleutelgetallen" en speciale weg latingen en toevoegingen, kortom, met alles wat een dergelijk tele gram voor hem waardevol maak te. Hij kende de briefcode, radio codes voor plaatsbepaling hielp, slaagde er in de quitantie van de vracht in zijn bezit te krijgen. Na eerst nog meegegaan zijn naar Den Haag, keerde hij alleen naar Rotterdam terug, waar hij de quitantie, f 800 groot, bij de koper van de vracht inde. De lifter, die nog niet is gepakt, is een 21-jarig chauffeur uit St.- Pancras, een zwerver, die leeft van oplichting en diefstal. rity-checks. En hij had erg veel gehad aan één van de eerste ge dropte agenten, van der Reyden die in Londen al niet vertrouwd werd en wiens uitzending daar zeer was tegengewerkt, maar die tóch vertrok en in Duitse handen viel. Hij maakte Schreieder weg wijs en zijn verklaringen waren van grote betekenis voor de ont werper van het Engiandspiel. De dader van de overval op de 34-jarige huidenkoopman J. H. F. V. in de Burg. Ie Fèvre de Montignylaan, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag j.I. plaats vond en die tengevolge had, dat V. met een hersen schudding en ernstige snijwon- den aan gelaat en handen in aan de Montignylaan, waar de zoon des huizes, de huidenkoop man V., lag te slapen, binnen drong, was n.-l. de deur achter hem in 't slot gevallen. V. had zich bij het binnenkomen van de indringer bewogen en dit was voor de laatste aanleiding, de slaper onmiddellijk in het wilde weg met een hengsel- scharnier te gaan slaan. Dit scharnier had hij enige uren te het ziekenhuis moest worden voren van een bouwterrein ge- opgenomen, is dezer dagen door stolen, zonder enig bepaald doel, de politie gearresteerd. naar hij verklaarde. Het is de 27-jarige schilder M. G. H., een recidivist, die om streeks Pasen uit de rijkspsy- chopatheninrichting te Avereest was ontvlucht. Al zwervende was hij te Rotterdam aangeko men, waar hij in zijn onderhoud door diefstal voorzag. In Schie dam had hij een adres, waar hij at en zich waste. Naar aanlei ding van het krantenbericht, gaf een Schiedammer de politie een tip, dat de dader vermoe delijk op het bewuste adres in Schiedam te vinden was. De politie deed onmiddellijk huis zoeking en vond in een koffer de blauwe trui, die hij na de overval had gestolen. Toen de man 's avonds thuis kwam werd hij door de politie gegrepen. Door angst was hij tot zijn daad gekomen. Toen hij in de bewus te nacht de kelder van het huis warme kruik en dat glas ci troenwater hadden wonderen gedaan, ze was zo fris als een hoentje en lag er net aan te den ken om nog wat op te komen itten. Ze stapte uit de bedde- koets, ze pookte het fornuis wat :,p en schikte behaaglijk in haar r;eten leunstoeltje. De Haagse Rechtbank heeft gisteren de Haagse knokploeglei der W. v. Kicken, „majoor Brad- dock", wien ten laste was gelegd dat hij als officier van het Oranje Nassau-reglment zeven personen liquideerde zonder reden, veroor deeld tot 4 jaren gevangenisstraf met aftrek van preventief met daarna voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering. De kwalificatie luidde: Een geval van moord en enkele malen po ging tot doodslag. De rechtbank hield rekening met het psychia trisch rapport en de bijzondere tijdsomstandigheden, welke des tijds golden. Barend keek op de klok, het niet beter. ophouden wist en maar draai de, echter, een wijle moet hij toch tot stilstand gekomen zijn, v/ant plotseling liep zij haastig naar achter. Barend en Nellie k»ken elkaar verwonderd aan, ze hoorden toen braakgeluiden. Ach, zei Nellie, ze is nog was te laat geworden om naar Nellie te gaan, hij wou er zijn moeder een verw'jt van maken, dat zij hem haast voor ieder Nee, dat was Styntje zeker met, ze kroop maar weer gauw er, der de wol alle geluid was haar te veel, of ze heel stil wissewasje dwong thuis te blij- wilden doen, affyn, het werd \en, maar er werd rammelend aan de deurklink gelicht en daar kwam Nellie binnen. Of Barend ziek was, vroeg ze. Nee, maar zijn moeder,., die was, met de koorts als een paard voor Nellie misschien al tijd om v/eg te gaan Ja, knikte Nellie beduusd en ging weg, na een zoen in het klompenhok, want Barend, moest moest niet met haar meegaan, :n bed gekropen en nog geenhij kon beter bij zijn zieke moe- vijf minuten geleden daar weer i der blijven, hij had haar nog en uitgestapt, zo fris als eenn oest haar in ere houden, hoentje, ze moest het hem ver-1 Barend bleef alleen achter, geven, dat hij haar zo lang had - hij kon er niks aan doen, dat hij laten wachten. Gaarrechie Vogel moest naden- En Stijntje.die werd on- ken: dertussen wel gewaar dat die Moeder beduvelt de boel, twee elkaar met hun ogen zaten maar waarom toch? cp te eten. Misschien riep juist dat her-1 inneringen op aan haar eigen jonge tijd, misschien wekte dit in haar een heimwee naar de goedheid van al het voorbije. XI. Barend onderging een gedaan teverwisseling om het zo maar eens uit te drukken. Hij kreeg een andere houding, Ze zat daar zo stil te peinzen, ae sloomheid van zijn tred was haar hoofd zakte tussen de schouders weg. Maar de ouwe dag komt met gebreken en die het ene uur bij wijze van spreken nog over de kerk heenspringt is het andere verwisseld voor cte veerkracht van een bezield mens. Hij zag met andere ogen tegen de dagen aaneertijds, als 's morgens heel in de vroegte de wekker afliep was hij al moe uur doodziek. Het werd of ze in van de dag, die voor hem lag, een draaimolen zat, die van geen i dan was hij al beu van de een- Woensdag en Donderdag werd in Vlissingen de jaarvergade ring gehouden van de Hervorm de Vrouwengroep C.J.V.F., die vele Hervormde vrouwen naar Vlissingen bracht. OPENINGSSAMENKOMST. De openingssamenkomst werd Woensdagavond in de St. Jacobs- kerk gehouden. De kerk was geheel gevuld, niet alleen met de afgevaardigden uit het ge hele land, doch vele groepen waren met extra bussen zowel uit Middelburg als uit de dorpen van Walcheren gekomen. De presidente van de Vlissing- se Vrouwengroep, tevens voor zitster van het regelingscomité, Mevr. Visbeek, heette de aan wezigen hartelijk welkom. De officiële opening geschied de door Mej. H. J. Aveling uit Velp, voorzitster van de Bond. Spr. stelde in haar openings woord de vraag: Waarin geloven wij? en schetste hierbij de angst, die eg in deze wereld heerst. Er is de keus tussen het ge loof in de dood en in de over winning. Mej. Aveling citeerde Chris tus' woord: „Ik heb de wereld overwonnen" en vroeg zich af, of men daar ook uit leefde. Zij was van mening, dat men niet moest blijven zitten achter de gesloten deuren en zij riep de aanwezigen op om te staan in de wereld als van God gezon denen, die tevens Zijn Konink rijk verwachten. REDE JKVR. WTTEWAAL VAN STOETWEGEN. Tijdens deze bijeenkomst hield Jkvr. J. A. Wttewaal van stoet wegen uit Utrecht een rede over het onderwerp: „Vrouwen in het Oosten". Spr. vertelde naar aanleiding van haar reis via Noord-Ame- rika naar China en India één en ander over het leven van de vrouwen in het Verre Oosten. Beginnende met het Chinese meisje en haar ontwikkeling, schetste Jkvr. Wttewaal de toe standen, die er op dit ogenblik in China heersen. Spr. vertelde verder over haar ontmoetingen met vooraanstaande Chinese vrouwen, o.w. Mevr. Tsjang Kai Tsjek, die zij als de meest vooruitstrevende vrouw van China aanmerkte. Weinigen weten, dat in China nog slechts Wz van de be volking christen is. De kinder arbeid komt hier nog steeds voor en 80 van de bevolking is anal- phabeet. Het leven van de Chi nese volksvrouw is onnoemelijk hard. Wat India betreft: ook hier is slechts lVz der bevolking tot het Christendom overgegaan, doch hier heerst niet die onver schilligheid bij de overigen als in China, daar men hier óf Moslem of Hindoe is. Groot is de vreugde ook over de verkregen vrijheid. Jkvr. Wttewaal ging verder in op de plaats van de vrouw in Voor-Indië en besloot: „Er is in het Oosten een nieuwe tijd aan het komen en dit brengt overal een grote chaos met zich- mee. Dwars door dit alles heen ech ter, zijn de christenen als een kleine, doch sterke groep te vinden, die werken tot het wel zijn van hun volk". De bijeenkomst werd met dankgebed en hetzingen van Gez. 281 gesloten. DE 2e DAG. Gisterenmorgen werd in de Nieuwe Kerk aan de Wilhel- minastraat een huishoudelijke vergadering gehouden, waarna des middags een rondrit werd gemaakt over het eiland. De slotbijeenkomst werd op nieuw in de St.-Jacobskerk ge houden. De eigenaar ls geheel vrij ln het kiezen van de ontwerper der. beplantingsplannen. Dat kan zijn de Heide Maatschappij, Staatsbos beheer, de Stichting Nieuw Wal cheren of een andere particulier. Het plan wordt voorgelegd aan de C.O.L. Het onderhoud der beplan ting komt voor rekening van de eigenaar. Velen hebben met opzet nog niet veel laten planten het vorige jaar, ohidat zij vreesden, de on- kruidbestrijdlng niet voldoende onder de knie te kunen houden. Helemaal ongelijk hebben zij niet gehad, want er is op het ogen blik een geweldige onkruidvege tatie. WINDSCHERM. staan in deze tijd'. Allereerst wordt een wind- terugketsten op het harde hout. Met veel moeite zijn toen gaten geboord in de voet van de bomen en daarin is een springlading aan gebracht. Toen wilden de bomen wel geveld worden! Moesbos en der Boede zijn ge deeltelijk ingeplant. Vermeldens waard ls hier, dat het stuk oude provinciale weg naar Vlissingen wordt opgebroken en bij de be planting van het Moesbos zal wor den getrokken. Overduin krijgt zijn fraaie ruim 500 meter lange oprijlaan terug. Aan weerszijden van de laan wordt een rij beuken en essen ge plant. Aan Duinbeek, Eikenoord scherm rond het landgoed ge-en Berkenbos is nog niets ge plant. Meestal worden hiervoor beurd. Alleen in de Manteling van populieren gebruikt, die op de ke-Berkenbos is vorig najaar met per beschouwd niet op een buiten j de beplanting een begin gemaakt, thuis horen, maar genomen wor- Van Hoogduin is het gehele exge- den, omdat zij windvast zijn, bij- J inundeerde gedeelte ingeplant, zonder snel groeien en omdat hetVoor Zuidvliet bestaat nog steeds windscherm een tijdelijk karaktergeen plan en Schoonoord is voor beeft. Dan wordt het bos geplanteen gedeelte ingeplant, terwijl bier en tenslotte het sierplantsoen. alle bunkers zijn afgebroken. Van De keuze van de houtsoorten is Molenwijk blijft maar weinig bos beperkt. Helaas moest van aan plant van de lep worden afgezien en nu wordt als hoofd-houtsoort genomen de elk en de es, die ook behoorlijk „windvast" zijn. Na tuurlijk worden als „vulhout" al lerlei andere soorten gebruikt. Ms^ar steeds wordt gelet op de meer of mindere windvastheid. OVERZICHT DER BUITENS. Nu iets over elk der buitens af zonderlijk. Eerst Ter Hooge. Hier is al 10 van de 12 ha. ingeplant met bomen. Nog 2 ha. zullen vol gen met sierplantsoen en klei nere bomengroepen. Het is wel interessant te vertellen, hoe hier bij het rooien van. enorme oude bomen de bijlen van de hakkers over. Het grootste gedeelte wordt boomgaard. De beplanting van Veldzicht keert niet terug. KWEEKPLAATS EN BOERENERVEN. Op Ter Hooge is een oppervlak te van 3 ha. In gebruik als kweek plaats voor zeker 150.000 jonge planten, die in het najaar op er ven, buitens en wegen zullen wor den geplant. Hier staan b.v. niet minder dan 73.000 meidoorns. Tenslotte iets over de boeren erven. Ongeveer 350 boeren heb ben reeds bet vorige jaar een plan laten maken en 200 hebben het vorige najaar reeds een deel der beplanting laten uitvoeren. Vele andere erven zullen deze herfst volgen. BIJZ. GERECHTSHOF. Duitser kreeg 2 jaar. gedaan als landwachten Ter zitting verklaarde hij tot Op de zitting van het Bijz.1 het lidmaatschap der N.S.B. te Gerechtshof van Woensdagmid- zijn gedwongen, doch een nadere dag werd de eerste zaak behan- j verklaring hierover bleef hij deld tegen een oorlogsmisdadi- schuldig. ger in Zeeland. Het betrof de j Verder bleek, dat beseh., voor- Duitser Peter Schafer, die als dat hij lid was geworden van zaamheid van alle dagen. Wat eerst? Koeien uitmesten, bieten ma len, bieten voeren, hooi voor- 2ijl uit Vlissingen, die vrijwil- Hilfszollbetriebsassistent in Z. Vlaanderen, zich in strijd met de wetten van menselijkheid had gedragen. Een zevental getuigen was aanwezig om te bevestigen, dat besch. meerdere malen zijn han den niet had kunnen thuis hou den en zijn arrestanten met de vuist of met de hand in het gezicht had geslagen. Besch. verweerde zich met te zeggen, dat hij 't 'n lichtere straf vond de arrestanten te slaan, dan ze b.v. aan de S.D. uit te leveren. De proc.-fiscaal 'eiste tegen deze eerste oorlogsmisdadiger op grond van art. 6 van het Con vent van Londen een gevange nisstraf van 4 jaar met aftrek. De uitspraak werd 2 jaar met aftrek vanaf 29 Juli 1947. De verdediging was toegewezen aan Mr P, C. Adriaanse. Bij verstek werd 4% jaar ge- eist tegen Frederik Marius van gooien, melken, ach, was dat jjg jn jjuitse Krijgsdienst was gisteren ook niet zo, en eergiste- j getreden. Uitspraak was 4 jaar. ren en daags daarvoor? Des morgens werd ook behan- deld de ?aak tegen de Middel- Wat hu gisteren deed, wat hij j ijurg.se kapper L. A. Thielens. alle dagen deed. I Besch. was ten laste gelegd, Het gezicht der dagen stond daj hij meerdere anti-Duitse altijd even effen en kwam nooit uil de plooi. Nu echter stond hij op met weer in zich de peinzende ver wondering over het wonder dat over hem gekomen was, nu wer den de dingen bezield en traden hem anders tegemoet,zie toch, boer, wat een schoften heeft dat kalfie,en voel toch es, boer, wat maakt deze koei een uier, wat een plons melk mensen hij de Ordnungspolizei had aangebracht. Onder deze bevonden zich enige vooraanstaande Middel burgers Tevens had besch. dienst de N.S.B. reeds lid was van de N.S.D.A.P. De voorstelling, dit besch. had van de aangifte bleek meer dan belachelijk. Zelfs beweerde hij in het proces-verbaal, dat de vooraanstaande personen, die hij had aangegeven, o.w. Jhr A. F. C. de Casembroot, de mede oprichters waren van de N.S.B. De proe-fiscaal achtte de fei ten ernstig genoeg en requireer- de een gevangenisstraf van 8 jaar met aftrek. De verdediger Mr A. H. Kui pers, drong er op aan geen ver dere internering op te leggen. Uitspraak: 4 jaar met aftrek sedert 6 Nov. 1944. o Christelijke Middenstandsbond. De bondsraad van de Chr. Mid denstandsbond heeft besloten dat in September weer een eigen bondsorgaan zal gaan verschijnen. Voorbereidingen worden getroffen om het dertigjarig jubileum te vieren met een groot midden- standscongres, dat eind Septem ber te Utrecht zal worden gehou den. Het ledental van deze bond be draagt thans ruim 10.000. cm fochahIe0iddzyn bocrVvceï ^br^k "^'"vehf te DMft, Prijs vroege aardappelen ST-hThhe^oft ÏÏTÏÏÜÏÏ vrij voor binnenland, hoer en een zog hebben nooit plettcrd, toen een onderdeel De minister van Landbouw I van een ketel uit <le takels viel,j heeft besloten, een namens de ge- ij'1 a; iis opnieuw een dodelijk ongeluk hele georganiseerde Tuinbouw in Kerel, kerel, wat een licht,1 rypjjcuuï U t-nt hem perieht ver wat een blijheid, wat een leven i Hela, hop, zwaai op met die j De 35-jarige De Zwart was riek, en boemm weer een werkzaam op een rijdende zand- hlodder mest in de kruiwagen, spuitinstallatie. A.angezien de Barend had beslist een teveeltrechter leeg was werd de in- aan krachten soms, het was maar p stallatie onder het reservoir ge goed, dat hij dan meer deed dan reden om opnieuw te worden ge- zijn boer van hem verlangde, vuld. De Zwart bleef echter over want hij had ook zijn anderetussen deze trechter en het buien, buien, waarin hij niet de trechter hangen, zodat hij wist, dat hij een riek in zijn han- reservoir bekneld geraakte, den had, dan keek hij stil voor Zwaar gewond werd de man ich uit en zijn gedachten zwier- naar het gasthuis overgebracht, ven dan uit als vlinders. waar hij vier uur later is over- (Wordt vervolgd.) leden. Wordt langzaam bewoonbaar. Hoewel de tijdsomstandig heden nog remmend werken, wordt er de laatste maanden hard gebouwd in de Noord-Oost polder. Daarnaast vraagt in deze zomermaanden de voorbereiding voor de zevende oogst van dit nieuwe land een zeer groot deel van de beschikbare werkkrach ten. De grootste behoefte bestaat aan het bouwen van boerde rijen. In het najaar van 1947 heeft de directie van de Noord- Oost-polder reeds 80 a 90 boer derijen in pacht gegeven, maar dat wil niet zeggen, dat die boer derijen er ook inderdaad reeds staan. Vaak moeten de pachters zich behelpen met noodschuren. Naast het gebrek aan materiaal doet zich ook het gemis van geschoolde werkkrachten voelen. In Emmeloord, dat in de toe komst het hoofddorp van de nieuwe polder zal worden, ont staan reeds weer nieuwe straten. Een eindje buiten Emmeloord wordt hard gewerkt aan een aan tal nieuwe werkplaatsen en loodsen. Ook bij het aanleggen van wegen en de bouw van nieuwe bruggen heeft men met moei lijkheden te kampen. Van de hoofdweg, welke dwars door de polder zal lopen, is thans het traject EmmeloordRanspol (bij het Kamper-eiland) en een deel van het traject LemmerEmmel oord gereed. De ponten, waarvan het auto verkeer geruime tijd gebruik Nederland tot hem gericht ver- hef,ft ™oet,en maken T zoek om volledige vrijheid voor de Poldei; te komen, worden lang- afzet van vroege aardappelen uit zam®rhand door brugge williefn' 1948' "iet teD V°"e 'n V Aan"de Ramspol, het drukste toegangspunt tot het nieuwe De Minister is bereid, geen land moet evenwel nog van prijs- en afzetregelingen vast te ponten gebruik worden gemaakt. '1" 1 Men is druk bezig met de onder- bouw van de grote basculebrug, welke hier over het Ramsdiep Het Franse kabinet heeft be sloten de aanbevelingen der zes mogendheden voor West-Dnits- land te onderwerpen aan het oor deel van de Nationale Assemblée. Dit debat zal, volgens Pierre Abe- lin, staatssecretaris van 't bureau van de minister-president, van daag plaats hebben. In „1' Aube" het blad van de M.R.P. heeft Bidault, minister van Buitenlandse Zaken, zijn aanvaar ding van de Londense overeen komst, verdedigd. Hij schreef o.a.: Zonder Frank rijk zou er reeds een gecentrali seerde regering voor West-Duits- land geweest zijn en zouden de „aanbevelingen" van de Londense conferentie reeds „verdragen" zijn. o stellen voor de vroege aardappe len, voorzover zy zyn bestemd voor consumptie in het binnen land. Met de gevraagde vrijheid ten aanzien van de export dezer aard appelen kan de Minister zich evenwel niet accoord verklaren. zal komen te liggen. Naast deze basculebrug over het Ramsdiep komt een vaste brug over de Ramsgeul met een overspanning van 175 M.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2