PADDENSTOELEN IN DUITSE BUNKERS. Middelburg kampt nog steeds met een woningtekort. Ergerlijke erfenis dient om deviezenpot te spekken. Kinderactie arbeiderskampen. Ckampignonkweek te Den Haag. Jl Aanmelding vcor reservepolitie gaat in Zeeland niet naar wens. Vele nieuwe woningen Brachten geen oplossing. GEMEENTERADEN Sowjet-leger op Korea wordt verkleind. Dodelijk ongeval ïn Dominiale mijn. EEN LEKKERE VERSTERKING VOOR DE KINDEREN Gok niet voor de Nat.Reserve, Aantal aanvragen groeit met de dag. (Wordt vervolgd.) Kemajoran aangekomen- Hoewel Nederland alle krachten inspant om de tastbare herinne ringen aan de Duitse bezetting uit te wissen, Mgfcen die krachten te falen bij het opruimen van een der ergerlijkste erfenissen: de lelijke bunkers In het landschap. Bunkers kunnen niet worden ge sloopt, zij moeten worden opgeblazen, wil men ze verwijderen. Dit kost schatten geld en bovendien wordt 't landschap er nog meer door vernield. Nu de overheid dus heeft afgezien van het opruimen van de bun kers, liggen deze waardeloos en worden dus hier en daar voor berg plaats of andere onschuldige doeleinden gebruikt. In de Haagse bunkers wordt echter binnenkort begonnen met de uitoefening van een wel zeer vredelievend bedrijf, n.l. het kweken van champignons. Uitgebreide smokkel- affaire ontdekt. Enkele weken geleden hielden Ir P. Ph. Steneker te Souburg schrijft ons: Medio April is een oproep -door het I.K.O. gedaan, om medewer king te willen verlenen, om even als in het vorige jaar, aan kinde ren van wederopbonw-arbeiders ambtenaren van de douane te En- grote steden veertien dagen schede een auto aan ni» hoe- Skstvrijheid te verlenen In al- veelheid frauduleus Ingevoerde jjheren in de plaatsen, waar de ar- auto-onderdelen vervoerde. Deze 'teidfiis la kampen zijn onderge bracht. Deze oproep heeft tot nog toe Neen voor zulk een doel hebben de Duitsers deze schuil- en verde digingsplaatsen zeker niet ge bouwd. maar voor het Nederland se volk ls de gedachte, dat ln de gehate bunkers straks padden stoelen zullen groeien, eens te meer een bewijs, dat de slavernij tot het verleden behoort. De Marine, die -~s 30 a 40 bun kers rondom Den Haag onder be heer had, was oorspronkelijk niet zozeer geneigd deze hechte en droge bergplaatsen af te staan, doei ten slotte heeft een Haagse firma, die grote champignonkwe kerijen in Z.-Limburg exploiteert, er de beschikking over gekre gen. Proeven, te Noordwijk geno men, hadden reeds uitgewezen, dat bunkers voor dit doel zeer ge schikt zyn. Luxe-artikel, De champignonc- "uur ls veel eisend en kostbaar, vandaar dat deze eetbare paddenstoel altijd een luxe-artikel blijft. Vóór de oorlog werd de champignonkweek ln hoofdzaak door kleine kwekertjes bedreven ln de onderaardse ge welven en gangen van de Lim burgse mergelgroeven. De champignon behoort nl. tot de groep van grote eetbare pad denstoelen, maar ls daarom even goed een schimmel, die in vochtig duister wil groeien. De weide champignon (Psalliota sylvatica) is de meest-gekweekte soort. De kweek valt of staat met het constant bewaren van een tempe ratuur van 13 gr. Celsius. Hier door wordt het begrijpelijk, dat rardse ruimten, dus ook bunkers, voor deze cultuur zo ge schikt zijn. Immers onder de grond hjerst zomer en winter een gelijkmatige temperatuur. En te vens voldoen deze plaatsen aan de tweede voorwaarde: duisternis. Exportmogelijkheden. Hoewel de Haagse firma 30 a 40 bunkers ter beschikktng krijgt, zal de exploitatie van deze bun kers de totale champignon-pro ductie nauwelijks beïnvloeden. De bunkers zullen slechts een klein deel van het gehele bedrijf vor men, want zij hebben een geza menlijke oppervlakte van 3000 M», terwiji de firma ln de Lim burgse mergelgroeven een teelt- ruimte van 30.000 M= bezit. Er zijn thans ln Nederland 35 champignonkwekerijen, voorname lijk ln Limburg, waar iedere kwe ker over ten minste 20.000 I'1 grond moet beschikken om zijn bedrijf lonend te maken. Indien men van een bed dat 1 M-" groot te 5 kg. champignons plukt, dan heeft men een goede oogst, doch (Ingez. mededeling, advert.) Kinderen, die overdag zo ge weldig beweeglijk kunnen zijn, hebben een krachtige voeding nodig. En ook nog bij lulloze andere gelegenheden cal Moe der zoeken naar een verster kend voedsel, wal haar kind goed doet en graag gegeten wordt. Maak dan eens een lekkere kop De Gray ter'» cacaomalt. De kin deren smullen er van en cacao malt is buitengewoon verster kend en voedzaam. Geef cacao malt iedere dag voor het naar bed gaan. Dat kan, want cacao malt is zonder bon. Van 11 Juni tot 17 Juni een extra tractatie er bij, want bij ieder busje De Gruyter's cacao malt 100 gram pepermunt (op bon) gratis. 815 Feuilleton. en haar drie zoons 36) o— Stijntje had gelijk: Teunis had het niet gedaan al bleef de da der onvindbaar. Maar de schande van de ver denking bleef. Nadat Teunis bij de politie man geweest was zat hij aan ta fel te snikken als een kind. En Stijntje snikte mee. Zij maakte van zijn weekheid gebruik hem de belofte af te persen, dat hij zijn leven verbe teren zou en zijn vriendschap niet Dries verbreken. Stijntje sliep toen beter dan zij in lange tijd gedaan had. Teunis dacht aan zijn schuld en wist geen raad, met zijn schuld niet, met het hele leven niet. Het scheen voor goed uit met de lieve vrede onder Stijntje's dak en dat kwam niet alleen door Teunis. De herrie was eigenlijk begon nen, die avond, toen Barend en Nellie elkaar op het Wielslootje voor altijd gevonden hadden. Stijntje was oud en had on dervinding, ze liet zich door nie mand in de luren leggen en kon bij wijze van spreken door iemands botten heenkijken, zij ■werd het wel aan Barend zijn gezicht gewaar, dat er iets bij zonders aan de hand was. ontdekking heeft geleid tot de op sporing van een uitgebreide smok- i oproep neen rui nog loe kel-affalre, waarbij in het totaal gewenste resultaat ge er moest Bteeri« een bedrag van f 251.000 aan goe- oora^ Vlissingen, waar met roei SkW^ WOrder derenwaarde ls gemoeid. De lor- helgrootste aantal kampen te. De totaalproductie ln Nederlandspro?g van s™kkfb HeT^eflrtiM dat ^0^ *'aar ^raheidene personen I gingen is het huisvestingspro- SttV ged^te' ty°°hotels>™^fd- duizenden gaat. Een hoeveelheid wordtP°n*f «T bergen. 7.„lazenDul4-Sland gebracht in ruil voor auto- en motoronderdelen. Maan- dag werd te Almelo een grote i party motorzuigers gevonden" ter ?en z*>n. waar men een kind zou Er worden thans pogingen inwaarde van ongeveer f 15.000. Zij het werk gesteld, export van blik-waren verborgen onder de vloer jes champignons te bevorderen. van een café. Ofschoon het onder- Afzetgebied zou zijn Znid-Ame- - zoek nog niet te geëindigd, zijn er voorts geconserveerd ln potten en. wanneer daarvoor ma teriaal ls, ingeblikt. Maar ik ben ervan overtuigd, dat er meer veel meer adres- rika en Zuid-Afrika. Literaard zou van overheidswege daarvoor een grote party blik moeten wor den besehikbaar gesteld. De kwe kers zien echter belangrijke devie- zenmogelykheden in hun artikel, ook al staat de regering er tot nu toe enigszins behoudend tegen over. nu reeds dertien personen ln ar rest gesteld. De smokkelaars leverden de kunnen nemen en ook wel wil ne men, wanneer men wist hoe be langrijk dit werk is en hoe vele arbeiderskinderen alweer naar deze vacantiedagen uitzien. Belangrijk te dit werk, omdat we daardoor tegenover deze ar- goederen af aan een handelson- een daad van -goodwill tTowuinhrAn n.o orcl/v/v»* mo into ,.ow derneming te Enschede, die ze in verschillende plaatsen ln ons land verkocht. o Het gaat in onze provincie niet naar wens met de aanmelding voor de reserve-gemeentepolitie en reserve-rijUspolitie, ter verster king van het gezagsapparaat in tijden van onlusten, oorlogsgevaar enz. Alleen in Terneuzen en Zierikzee is het resultaat, wat de gemeen tepolitie betreft, niet geheel onbe vredigend. De drie andere gemeenten in Zeeland, die een eigen politie corps hebben en die dus over een reserve-gemeentepolitie de be schikking zullen krijgen, n.l. Mid delburg, Vlissingen en Goes, blij ven beneden de maat. In Middel burg waren er tot vóór enige da gen nog maar 15 aanmeldingen binnengekomen, in Vlissingen 31 en in Goes circa 20. Zierikzee kwam met 22 aanmeldingen uit de bus. Er moet rekening mede gehou den worden, dat het hier nog slechts de aanmeldingen betreft. Het is volstrekt niet uitgesloten, dat van de gegadigden nog enigen worden afgekeurd of om andere redenen afvallen. In Terneuzen B.v. moest één derde deel der aan meldingen terzijde worden gelegd. Met de aanmelding voor de re- serve-rijkspolitie is het navenant. Naar verhouding is het aantal ge lijk aan dat voor reserve-gemeen tepolitie. Door middel van lezin gen wordt nu nog op tal van plaatsen getracht het aantal aan meldingen te doen stijgen. Men ziet dus wel: het loopt niet zo vlot als velen by het bekend maken van deze regeringsplannen dachten. Verwonderen doet dit ons ech ter niet en uit het feit, dat het zo stroef gaat, mag men evenmin concluderen, dat de Zeeuwen de noodzaak van een versterking van het gezagsapparaat der overheid niet inzien. Het lijkt ons echter toe, dat heel deze actie door de regering psychologisch onjuist te opgezet en dat zij geen rekening heeft ge houden met de historie. Als de nood aan de man komt, dan weten wij zeker, dat ook de Zeeuwen klaar staan om het ge zag te verdedigen en te helpen handhaven. Zij willen daarbij ech ter (en «.f. zeer terecht) actief medewerken en, populair gezegd, de raddraaiers zélf een kopje klei ner maken. De grote fout, die de regering echter maakt, is deze: zij stelt de „gezagstrouwe Nederlanders" daartoe niet rechtstreeks in de gelegenheid maar wil hen gebrui ken om de taak van de politie, die in geval van onlusten etc. ter handhaving van de orde zal wor den ingezet over te nemen. Deze vrijwilligers zullen dus, wanneer het gaat spannen, slechts be voegdheid krijgen om b.v. proces sen-verbaal op te maken bij aller lei kleine overtredingen, kortom Ze vroeg scherp: Goed naar je zin gehad? Nou en of, zei hij naar waarheid En bar verliefd natuurlijk? Ook dat, gaf hij grif toe. Ja, dat zeg ik ook, viel Stijntje heftig uit, je moet je door zo'n madam maar m laten palmen straks gooit ze je als ruil weg, dat verwaande schep sel. Je kan het aan d'r zien, dat ze romantisch is eentje, die met een dokter onder de sterren ivil lopen, maar niet met jou. Och kerel, je bent immers veel te min, ja, voor een paar dagen is het wel leuk om met je red der te flikflooien, maar op een gegeven moment gaat ze ruiken, dat je naar de koeien stinkt. En madam ruikt liever poeder en eau de cologne, neem dat van mij aan Ze was zo heftig, zo ongewoon heftig en scherp, aat moest Ba rend wel opvallen. Verwonderd vroeg hij Maar moeder, waarom doe je toch zo giftig? Omdat jij je eigen afgeeft met een meid, die jou toch be driegen zal, en jou bovendien niet waard is. Ik geloof er niks van, werd Barend een beetje mierig, hij kon dat geschimp op Nellie niet hebben. Maar ook andere dagen wat was dat toch met zijn moe dersteeds als hij toeval lig weg moest om met Nellie te gaan wandelen en Gart en Teu nis weer de hort op waren ach, misschien was het haar ouderdom, maar ze begon aan de normale politietaak in vredes tijd. Wanneer echter de regering te- sloten had, dat de B.V.L. en de vrijwillige burgerwachten, beide Instituten met een geheel eigen karakter en samengesteld uit V00T Middelburg en Koudekerke verrichten, waardoor we iets van de Christelijke liefde kunen ionen, en waardoor we vriendschapsban den kunnen leggen, die medewer ken om de verhoudingen in onze zo verbroken samenleving te zui veren en te verbeteren. Het is de bedoeling de kinderen te laten komen van 1627 Augustus. Maar wie liever ln de maand Juli een kind ontvangt, mag dit ook opgeven, want de kinderen in Amsterdam hebben van medio Juli tot medio Augus tus hun vacantie. Wij verwachten nu een grote toevloed van opgaven. U kunt zich opgeven bij my of voor Vlissingen bij mevr. Blanken, Kasteelstr. 116, BENELUX-DIPLOMATEN OP DE FOTO. Maandag kwamen in het Chateau des Ardennes de ministers en diplomaten van de Benélux-landen bijeen voor het houden van besprekingen. Antara meldt, dat Dahler, de strijdgenoot van Douwes Dekker, na twee maanden ziekte te Djog- ja is overleden. De republiek gaf hem een staatsbegrafenis. mensen, die elkaar kennen en die 'nh de heer H. Barnard te Melis- slechts na een uiterst strenge se- kerke en verder voor de kleinere leetie en controle worden toege- plaatsen bij de plaatselijke gees- laten, konden blijven bestaan, dan telijke verzorgers van het kamp. geloven wij, dat de gang van za ken totaal anders zou zijn ge weest. Eigen gemeenschapsvor ming en niet een aandrang van hogerhand, waarbij dan nog met de werkelijkheid geen rekening wordt gehouden, is op een zo be Hongarije verwerpt Grieks verzoek. Hongarije heeft het verzoek der Griekse regering „om de Griekse langrijk punt als dit toch zeker j kinderen, die door guerillastrijders wel gewenst. zijn ontvoerd en naar Hongarije Nog slechter dan de aanmelding zijn overgebracht terug te sturen" voor de reserve-politie is die voor van de hand gewezen, de Nationale Reserve. Enkele steekproeven, die wij namen, le verden voor drie plaatsen in Zee land de volgende resultaten op: in Middelburg meldden zes per sonen zich aan, in Terneuzen drie en in Zierikzee niet één. Hier is dus wel sprake van een fiasco. In het Hongaarse antwoord wordt gezegd, dat de geëvacueer de kinderen „niet van hun ouders zijn weggerukt, maar wezen zijn, die hun ouders door militaire ope raties in Griekenland hadden ver loren". o Foetsjou door brand verwoest. Een hevige brand heeft de be langrijke Chinese haven en hoofd plaats van de provincie Foekien, Foetsjou, verwoest. Meer dan 1200 huizen zyn in de vlammen opgegaan en 12000 personen zijn dakloos. Het aantal slachtoffers is niet békend. De schade wordt geraamd op ongeveer 1 mïllioeu Amerikaanse dollars. De bijzondere dienstplicht in de V-S. De Amerikaanse Senaat heert, in tegenstelling tot de aanbevelin gen van haar commissie voor de vraagstukken gewapende diensten, de duur van de voorgestelde bijzondere dienst plicht van vijf tot twee jaar te ruggebracht. De principiële achter grond. Blijkens de verslagen in de bladen heeft de heer H. D. Lou- wes, de voorzitter van het Ne- aerl. Landb. Comité in een Za terdag te Assen gehouden rede merkwaardige uitspraken ge daan. Hij blijkt tot het inzicht te zyn gekomen, dat het zeer nuttig is, zich ook in de fcnngen van het Landbouw-comité met de PRIN- CIPIëLE ACHTERGROND van het vraagstuk der bedrijfsorga nisatie bezig te houden. Er moet, zo betoogde hij, door de kerken een levendiger appèl worden ge daan op de verantwoordelijkheid van de Christen op dit gebied. Ook zou het agrarisch onderwijs aan deze dingen veel meer dienstbaar gemaakt moeten wor den. Onbedoeld waarschijnlijk, wordt hier een lans gebroken voor de C.B.T.B. Het is deze organisatie geweest, die reeds vanaf 't begin van haar oprichting, de nadiuk heeft ge legd op de PRINCiPlëLE ACH TERGROND van de agrarische Jammer, dat ook in Zeeland, de betekenis daarvan tot vele boeren en tuinders nog steeds niet is doorgedrongen. Bond van Chr. Geref. Meisjesverenigingen. De jaarlijkse bondsdag van de bond van Chr. Geref. Meisjes verenigingen in Nederland zal Woensdag 16 Juni a.s. te Dor drecht worden gehouden onder leiding van de bondspresidente, mej. M. A. Klomp De morgen vergadering is gewijd aan de be handeling van huishoudelijke zaken. In de middagvergadering, die per radio uitgezonden wordt, zullen als sprekers optreden ds Joh. Prins te Amsterdam-West met het onderwerp: „Emigranten naar de nieuwe wereld" en ds J. C. Maris te Haarlem-N., die zal spreken over. „Het stille licht". Ds M. Baan te Dordrecht zal een opwekkend slotwoord spreken. Mie in de afgelopen maanden een kijkje nam in de buitenwijken van Middelburg, zal zich erover hebben verwonderd met welk een snelheid de stad zich uitbreidt. Een groot aantal woningen verryst aan 't Zand en by de Griffioen. Velen zullen hebben gedacht, dat deze woningbouw een aanmer kelijke verruiming betekent en dat het aantal woningzoekenden nu wel gestadig aan het verminderen zal zijn. We zyn ons licht hierover eens gaan opsteken by de instantie, die belast is met het toewijzen van de woningen en al spoedig werd ons daarbij duidelijk, dat van een vermindering van woningnood op dit ogenblik nog geen sprake is. Ondanks alle nieuwe woningen, die worden gebouwd, worden de moeilijkheden met de dag groter en er is dan ook geen enkel uit zicht, dat deze toestand rich in dit jaar nog belangrijk zal wyzigen. DE TOEWIJZINGEN. I helft van de aan de Breeweg ge- Eén der oorzaken, dat de nood bouwde maycrete woningen aan niet op korte termijn kan worden gelenigd ls natuurlijk de grootte van het bouwvolume. Het aantal woningen, dat toegestaan ls voor 1948 en thans wordt gebouwd, is reeds toegewezen, zodat men met het aantal overige aanvragen eigenlijk geen weg meer weet. Bij het toewijzen der woningen komt nog, dat Middelburg als hoofdstad en centrum van het ge troffen Walcheren een groot aan tal diensten herbergt, die niet al leen vroegere woonruimte tot kan toorruimte hebben gemaakt, maar bovendien een groot aantal amb tenaren met zich meebrengen, die voor een goede gang van zaken, binnen de stad gehuisvest dienen te worden. Tot deze categorie be horen zowel rijks- als gemeente ambtenaren en de officieren en onderofficieren der C.O.A.K. Door deze toeloop te b.v. de ondragelijke hoofdpijnen te lij den, ze dorst niet meer alleen te blijven, ze had een hoofd dat op springen stond en ook haar maag draaide zo merakels om en om in d'r lijf.Maar Barend was 32 jaar, hij had zijn eigen wil nu het om Nellie ging, hij zei: Ja maar, moeder, voor wat hoofdpijn hoef ik toch niet thuis te blijven. Voor wat hoofdpijn? snauw de ze, je moest mijn hoofd es voelen. Barend ging toch, maar had er geen rust van en voor hij Nellie afhaalde aan het domi neeshuis, stapte hij bij Gaarre- chie Vogel binnen. Of die zo nu en dan eens naar zijn moeder .wou gaan kijken, want zij had een barstende hoofdpijn en maakte zich wat ongerust. Ach, en Barend moest weg en Gart en Teunis waren niet thuis. Ja, natuurlijk, dat wou Gaar- 2 cchie wel doen,wacht eens, ze wist nog beter, ze zou haar breikous meebrengen en zijn moeder de ganse avond gezel schap houden. Afgesproken, en Barend kon gerust zijn. Maar hè, dat was ook toe vallig, een paar dagen later, toen Barend zich voor de spie gel wat stond op te doffen, om dat hij kennis moest gaan maken met Nellie's familie, toen lie pen Stijntje de rillingen over de rug en ze had soms het gevoel ot men emmers koud water over haar heen gooide, ze had de koorts als een paaTd. Barend moest haar eens een hen toegewezen, terwfll van de aan 't Zand gebouwde woningen 30 gereserveerd moest worden. ENKELE CIJFERS. Het aantal aanvragen om een andere woning loopt gestadig om hoog. Zo staan regelmatig een 100 tot 150 trouwlustigen op de wachtlijst en weinigen zullen we ten, dat nog steeds 120 ouden van mer nog slechts het fundament heeft gelegd. Zelfs voor de aan de Rouaansekaai te bouwen flat, waarvoor de eerste steen voorlo pig nog niet is gelegd, zijn reeds aanvragen binnen. Zo komt het, dat de aan 't Zand gebouwde of in aanbouw zijnde woningen reeds volledig zijn bezet, terwijl de mfd- denstandswoningen aan de Grif fioen reeds voor zijn toegewe zen. SAMENWONING. Het aantal samenwoningen, dat door het droogvallen van de bui tenwijken, kort na de dichting der dijken snel aan het afnemen was, bedraagt thans nog een 350 ge zinnen. Ook deze komen nog steeds ln aanmerking voor een andere woning. Wanneer men deze gevallen be ziet, dan is er op dit gebied nog niets veranderd, niet alleen wat betreft de getallen, doch boven al, bij hen die hun woning met anderen moeten delen. Het overgrote deel is onderge bracht in kleine woningen en de eerste huiseigenaar, die over meer BORSSELE. Vermakelij kheidsbelastin g dagen, die by de evacuatie van kamers beschikt dan hij nodig 1942 naar elders moesten vertrek ken, nog niet konden terugkeren. Ook een 50-tal gezinnen, dat oorspronkelijk in Vlissingen en Souhurg thuishoort, verblyft nog in Middelburg en het ziet er niet naar uit, dat deze gezinnen spoedig zullen vertrekken. DE NIEUWE HUIZEN. Is het een wonder, dat velen reeds aanvragen indienen voor een nieuwe woning, terwijl de aanne- warme kruik klaar maken, dan ging ze de bedstee in om eens lekker uit te zieken, ze was de hele winter al slepend ge weest aan allerlei kwalen. En Barend maakte haar een warme kruik klaar en stopte haar warm onder de dekens, hij kneep bovendien een citroen uit en fabriekte een glas gloeiend heet citroenwater met veel sui ker erin, daar zou ze warm van worden en zweten. Of hij de lamp moest uitbla zen, vroeg hij. De lamp uitblazen? Barend was toch zeker niet van plan in het donker te gaan zitten? Hoe kwam ze daarbij? Ze wist toch wel, dat hij weg moest om kennis te gaan maken met Nel lie's familie? Ja, dat wist Stijntje drommels goed, maar ze leefde in de vaste overtuiging, dat hy wel over zo veel fatsoen beschikte en zo veelden liefde voor zijn moeder had, dat Barend wegens haar ziekte wel es thuis gebleven zou hebben. Maar Barend ging toch. En wederom ging hij eerst naar Gaarrechie Vogel, ach, Gaarrechie, wat werd zijn moe- dFr toch tobberig op haar ouwe dag, nu weer had ze de koorts als een paard en lag met een warme kruik onder de wol. En om nou maar zonder omwegen op het doel af te gaan, wou Gaarrechie zo goed zijn om moe der Stijntje op te passen van avond, het ging toch niet aan haar ziek en alleen te laten lig gen.... heeft, moet zich nog komen aan melden om hierin verbetering te brengen. De kleine man moet dit offer blijkbaar meer brengen. Het is een goed idee geweest «m de zeer ruime middenstandswo- ningen aan het Zand door 2 ge zinnen te doen bewonen. M'at denkt U echter van het geval, dat, toen de bovenbewoner op zekere dag thuis kwam, hij de voordeur op slot vond omdat de benedenbewoner het gehele huis wilde hebben Men schijnt er nog steeds alles op te zetten om el kaar het leven zuur te maken, en dat uit dankbaarheid, dat men nu een goede woning heeft. ZIEKTEGEVALLEN. Talrijk zijn ook zy, die met een doktersattest in de hand komen vragen om een andere woning, waarbij nog al eens zeer onrede lijke eisen worden gesteld. „Iedereen", zo werd opgemerkt, „schijnt tegenwoordig een bene denwoning te willen hebben, en uitgerekend op 't Zand". Wel zjjn een aantal gevallen van t.b.c., die dringend om een andere woning verlegen zyn, ge holpen. Een gelukkige omstandigheid is verder, dat Middelburg weinig woningzoekende gedemobiliseer- den telt, waardoor de enkelen die er zyn gemakkelijker kunnen wor- eholpen. RUILING. De worringruil is aan de orde van de dag en dtt is wél de meest eenvoudige manier, waarbij men zonder grote moeilijkheden zich van een andere woning kan voor zien, of naar een andere gemeente kan vertrekken. De meeste ge meenten, zo verzekerde men ons, zijn altijd bereid in dergelijke ge vallen hulp te bieden en de nodige toestemmingen te verlenen. Alles bijeengenomen echter, ziet het er nog verre van rooskleurig uit voor de woningzoekenden en het te dan ook te hopen, dat het wordt ingevoerd. Maandagavond kwam de raad bijeen. Een verzoek van de Chr. Zang ver. en het Kinderkoor om de repetities des Woensdagsavonds in de openb. school te houden werd ingewilligd. Het Chr, Lyceum zal subsidie ontvangen. De renteloze kasgeld lening van f 16000 zal worden verlengd. Voor het bouwen van vier woningen zal een kasgeldle ning aangegaan worden van f 45.000. De gemeente zal de bouw zelf financieren. De geldlening voor kapitaalversterking aan het Waterleidingbedrijf zijnde f 19876.05 3*4 zal worden afgelost en een nieuwe lening zal worden aangegaan tegen 3 De i^iad machtigde B en W 10 bomen cgens iepenziekte te doen rooien. Verder zullen zes percelen dijk en wegbermen verpacht worden. In aanmerking komen de huidige pachters. Voorheen bedroeg de pachtprijs f 77.50thans zal deze bedragen f 196.69. Legesgelden zullen worden ver hoogd. Een vermakelijkheidsbe lasting zal worden ingevoerd. Plaatselijke verenigingen worden daarvan vrijgesteld. De raad vond goed, dat een crediet van f 20.000 voor verbetering van Singels en Zuiderwegje met f3000 werd ver hoogd. Door het bestuur der bijz. lagere school werd geld uit de ge meentekas gevraagd voor het .plaatsen van een hek aan de weg zijde der school. Raming f535. De raad willigde het verzoek in. Aan de Zuidsingel zullen twee lantaarns woTden geplaatst. KRUINÏNGEN. Vermakelijklieidsbelastiiig verhoogd. Maandagavond heeft de ge meenteraad vergaderd onder lei ding van burgemeester M. Voge laar. Van Ged. Staten was goedkeu ring ontvangen op enkele reeds eerder genomen besluiten. Een drietal verzoeken voor aankoop bouwland, ingediend door de he ren de Mey, Poley en Deas werd goedgekeurd. Het betreft hier grond in het bouwplan aan de Rijksweg, met een opp. van 310, 310 en 450 M2 a f 5.50. Er werd besloten een viertien-tal perceel tjes bouwgrond te verhuren aan inwoners van Hansweert en Krui- ningen. Enkele straatnamen werden ge wijzigd. De verbindingsweg Krui- ntngen-Hansweert, thans achter weg geheten, heet voortaan Hans- weertse straatweg, de weg Oude PolderstraatZeedyk krijgt de naam Weelstraat. De Zandweg Het door de Sowjet autoritei ten gerontroleerde radio-station Pyongyang op Noord-Korea heeft medegedeeld, dat het Sow jet le ger op Noord-Korea verkleind zal worden. In de uitzending werd ver klaard, dat de opperbevelhebber van het Sowjet bezettingsleger, Luit.-Gen. Korotkof, met zijn staf van officieren naar de Sowjet- Unie zal terugkeren. De rest van het leger zou onder het bevel van Generaal Morótkof komen te staan. Betrouwbare cijfers van de huidige omvang van het Sowjet bezettingsleger zijn niet beschik baar, maar volgens een officieuze schatting zou dit leger 25 tot 40 duizend man tellen. Dit aantal zou, naar men gelooft, groter zijn dan dat van de Amerikaanse troepen op Zuid-Korea. Volgens sommige politieke waarnemers te Seoel, zou deze mededeling „een nieuwe zet zijn om de Amerikanen in verlegen heid te brengen". Zij verklaren, dat „de Sowjets hun troepen niet zouden verminderen, tenzij zij er op vertrouwen de controle ovef Noord-Korea te behouden door middel van het communistische volksleger op Noord-Korea. o Inbraak te Tilburg. Bij een inbraak bij de Fa. W. Jongbloeds in de Hasseltstraat te Tilburg werden 50 coupons bouwvolume voor 1949 een zoda-Jherenstof, enige coupons dames- uige omvang heeft, dat velen kun- stoffen, een partij vilt en andere nen worden geholpen. fournituren gestolen. wordt Molenstraat. Na een lange discussie werd het voorstel tot verhoging van de belastingen op vermalcelrjkheden aangenomen. Vervolgens werden vastgesteld een salaris-verordening voor de ambtenaren ter secretarie, een be sluit tot regeling van de salaris sen van diverse andere gemeente ambtenaren, een wijziging van de instructie voor de keuringsveearts en de hulpkeurmeester, een kin derbijslagregeling voor het ge meente-personeel. De heer van Drjke was de mening toegedaan, dat een kinderbijslag overbodig moest zrjn. Iemand die gehuwd is en een gezin heeft te onderhouden, moet een zodanig salaris hebben, dat hij daar van kan leven, doch zijn salaris moet niet aangevuld worden met verschillende toesla gen. Hij achtte daarom de voor gestelde salarissen te laag. Vervolgens werd vastgesteld ■een verordening, regelend het uit reiken van huldeblijken by ambts jubilea. Besloten werd een bijdrage te verlenen in de exploitatie van de school voor buitengewoon lager onderwijs te Middelburg. Goedgekeurd werden voorstel len tot wgziging in de begroting voor 1947 en tot renteverlaging van 3*4 op 3 van de onder ga rantie van de N.V. Waterleiding Mij. Z.-Beveland aangegane le ning met de Rijkspostspaarbank. Tot vakonderwijzer in lich oefe ning aan de UX.O. school werd 'benoemd de heer IL. C. van Zoest te Viaardingen. Er werd afwijzend beschikt over een ingekomen protest tegen de aanslag in het vergunnings recht 1949-1949. De rekening 1947 .van de ge meenschappelijke keuringsdienst vee en vlees in de keuringskring Kruin ingen werd goedgekeurd met een totaal van f 6934.85. Het nadelig slot bedraagt voor alle gemeenten gezamenlijk f 29.68. Een verhoogde kasgeldlening van f200.000.werd goedgekeurd. Op verzoek zal de heer W. H. de Jon ge, onderwijzer aan de "U.L.O.- school met ingang van 1 Septem ber eervol ontslag worden ver leend. Na enkele mededelingen van de voorzitter over de begro ting bestrating Oostdrjk en over de klokkenist werd de rondvraag aan de orde gesteld. Behalve enkele andere punten,- als bestrating en het ophalen van vuilnisemmers werd ook de toe stand van het sportterrein in het geding gebracht. De heer van Ballegooijen was van mening, dat het nieuwe sport terrein er schandalig bijligt. Het is totaal ongeschikt om er b.v. pp te voetballen. Het geld dat be steed is voor het inzaaien is weg gegooid geld. Naar zijn mening had nog beter een jaar kunnen worden gewacht met inzaaien en het terrein eens voldoende en af doende geëgaliseerd moeten wor den. Burgemeester en wethouders hadden, aldus spreker, voor beter toezicht moeten zorgen. De voor zatter merkte op, dat een en an der de schuld is van de ruilver kaveling. Te Essen is een conferentie geopend, die de oorzaken van da ling der kolenproductie zal onder zoeken en de nodige maatregelen zal voorstellen om die daling te verhelpen. o - By het vernienwen van ijzeren stutwerk m ejn steengang op da 380-meierverdïeping van de Do miniale mijn te Kerkrade zijn Dinsdagmiddag, waarschijnlijk door plotseling optredende druk,- twee kappen doorgebroken. Ten gevolge daarvan werden twee houwers, J. V. Schetgens en H. Oügschlaeger, beiden 46 jaar oud en woonachtig te Kerkrade, onder neervallende stenen en kolen be dolven en gedood. Beide slachtof fers waxen gehuwd en resp. vader van één kind en van vyf kinderen. Prof. Romme op Gisteren is Prof. Rorrnne op het vliegveld Kemajoran aangekomen. Hij werd om. verwelkomd door luitenant ter zee Sutorius, adju- dant van dT van Moók, L. Neher, jhr niT de Villeneuve en de voor zitter der Indische K.V.P., 'G. Pastor. Prof. Romme verklaarde aan Aneta, dat hij vandaag naar Ban doeng zou reizen en dal hij tot eind Juni in Indië zal vertoeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2