HET OUDE JEROESJALAJIM. Russische soldaten deserteren. De voorgestelde vermindering van de Marshall-hulp. Verwoeste - geschondene - verlatene. Het vliegtournooi te Soesterberg. Westers comfort bevalt hen beter. Rfjk en Provincie. Doodstraf voor verrader. Nieuwe trein voor H. M. de Koningin. Democraten en republikeinen bezinnen zich. Scherp oordeel over de kerk in Rusland. Het Nederland e Jeheersinstituut in 1947. Oonferentie G.-H. vrouwen. Ook in Indië hulp van liet plan-Marshall Moeilijkheden hij huis- hrandvoorzïening. HATTA AANVAARDT uitnodiging van dr v. Mooi. Geheim verdrag tussen Tsjechen en Russen over uraniummijnen. Gouden huwelijksfeest t an echtpaar Philips. In ,.De Stem van Israël", vonden wij een artikel, dat een duidrtqk beeld geeft van de gemoedsgesteldheid van de hedendaagse doilen. Met ingehouden hartstocht wordt hier gesproken van het oude Jeroesjalajim waarvan men verwaeht dat het eens herbouwd zal worden. Het herinnert in sommige opzichten aan de taal van de pro fetieën in het Oude Testament. Jeruzalem wordt hoog verheven. Maar over Israels God wordt helaas gezwegen. De Arabieren hebben de Oude Stad in brand gestoken. Om hy giënische redenen. Verbaas u nie* over de combinatie (ik geef toe een vreemde en tot dusver niet bekende) van Arabieren en hy giënische maatregelen. Ge vindt immers een veel oudere en veel zeggende associatie terug Je- roesjalajim de 'ir atika de oude stad en brand. Opnieuw kronkelen de rookko lommen boven de nauwe straatjes opnieuw gaan door eeuwen oude devotie gewijde plaatsen in vlammen op. Opnieuw worden van onder het puin der ingestorte huizen doden en gewonden weggedragen. Was het gisteren dat hier een van Titus' knechten in dronken overmoed een tempel in as legde - of klonken hier zoeven de laat ste klanken van het sjema' in de sjoel waar de zegevierende kruisvaarders hun vreugde over het bereiken van het graf van één Jood vierden door het levend verbranden van vele honderden Joden. Neen de gesmoorde angst kreten en het vuur zijn de wer kelijkheid onzer dagen. Want de oude stad is door de „knechten van vreemden" veroverd door Abdoelah's helden in brand ge stoken. Denk niet dat de wereld ge roerd zal worden door het ver branden van de Joodse heilige plaatsen. Er is immers moer ge klaagd over een stukgeschoten kathedraal dan over een milltoen vermoorde Joodse kinderen. De heilige plaatsen der anderen moe ten geëerbiedigd worden door de gehele wereld en het leed van Jo den is van Joden alleen. De Duit sers hebben een derde van ons volk vermoord, zij hebben daarmee ons het heden willen ontrukken; de Arabieren door Engelsen gesteund vernielden de sym bolen van ons verleden. Maar rondom is onze kracht en onze toekomst gelegerd. De Jood se toekomst is ons. Immer wordt onze tocht door het schijnsel der vlammen ge markeerd. Eens verlieten wij een brandend Jeruzalem, onze ver drijving uit het Westen vond plaats langs rokende brandsta pels, brandende ghetti en roken de sjoelen heeft haast geheet Europa ze niet gezien? Onze eigen tijd was die van het verbranden onzer boeken in het hart van Berlijn en leidde tot aan de „eeuwige vlam" boven Birkenau en Treblinka. En nu is de oude stad van Je- Wesjalajim verbrand. De toekomst is ons! Zegt het na, Joden in de ge hele wereld, die bedroefd ter aar de zit om de verwoesting der heilige plaatsen. Grijpt terug naar uw geschie denis leest en herleest hoe ons volk steeds weer door het vuur gegaan is telkens opnieuw door de laaiende oven, maar ons volk bleef leven. Ziet op en vraagt U af wat er geworden is van hen die het vuur hebben onstoken en het hout tot verbranding hebben gebracht. Zij zijn als in rook verdwenen. De verbranding van 't ons heilige was hun laatste daad het sig naal hunner vernietiging. Ons volk ons gehavend en geschroeid volk leeft. Wij hebben heilige plaatsen ver loren, wij hebben bloeiende jeugd verloren. Op as en pijn bouwen wij onze nieuwe Staat. Wanneer wij straks tijd vinden om te herdenken, zullen wij her denken alles wat de vijand ver brand heeft ook nu weer ver brand heeft. Maar niet als in vroeger dagen zullen wij ons neerzetten en kla gen en treuren om dat wat ver loren ging. Feuilleton. en haar drie zoons 35) o— Daar werd dreunend om ge lachen, die Teunis was me ei toch een. Stijntje ging, fier van buiten, kapot van binnen. Maar Teunis kon zich z'n eigen liefdeloosheid niet vergever, zijn gezicht lachte, zijn hart schrei de, en om de branie uit te han gen, braakte hij uit wat hem rauw en rijp in de mond kwam, maar later, geheel onder de in vloed, snikte hij ais een kind om ayn schroeiend hartzeer. In zijn roezige kop overheerste deze ge dachte: het moest nu uit zijn en hij moest zijn leven gaan be teren. Hij was met goede voorne mens bezield toen hij in de nacht thuiskwam cn als Stijntje moederlijk met hem gepraat had 2ou hij misschien van zijn dwaal weg zijn teruggekeerd, maar het oude mens kookte van drift, ze zat daar in haar pon in het licht van de half gedraaide pe troleumlamp te trillen van nijd. Duivelsjong, zei ze. Ze wist in haar r.ijd niet meer wat ze zei, rauw en rijp gooide ze er uit in een stroom van ver- Wijten. Niet nog eens zullen wij de eeuwen vullen met onze jammer klachten. Wjj hebben besloten om te leven. Groter dan de „oude stad" is het Joodse Jeroesjalajim. Groter dan Jeroesjalajim Jis- raeel. Het Joodse volk zal de strijd om Jisraeel voeren tot de over winning. Ook ditmaal zijn wij door het vuur gegaan ook dit maal zullen wjj de brand over leven als mysterie voor de wereld als een les voor onze vijanden. Heilig waren ons en zijn ons vele ja, alle plaatsen van het oude Jeruzalem heiliger is ons het leven onzer mensen, de kracht van. ons volk de op bouw van ons land. En heiliger nog ons recht op Erets Jisraeel dat wij bevestigd De oprichter van het Philips- wereldrijk, dr A. F. Philips en zijn echtgenote mevrouw Philips—de Jongh vieren vandaag hun gouden huwelijksfeest, waarbij tal van feestelijkheden In Eindhoven zul len plaats vinden. Namens het personeel zal de heer en mevr. Philips een cadeau worden aangeboden. De Phüips- hebben in eeuwenlange trouw gepensionneerden maken eveneens in opofferende arbeid en in bloe- 1 hun opwachting, waarna des mld- dige strijd 1 dags een groot défilé zal plaats Verenige zich ons volk „het vl"den- Dertien harmonlegezel- komende jaar in het herbouwde schappen zullen in de stoet meelo- de „dr Cannegieter op. Als bal- I lnn-CArnmin/loot^ «v, Mevr. Boesman ballon- commandante. Dr Ir M. H. Damme, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. van Lucht vaart, zal Zaterdag a.s. het vlieg tournooi, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan dezer vereniging, te Soesterberg openen. Onmiddellijk na deze opening stijgt de 600 m:l grote luchtballon Jeruzalem" Grijpt terug naar uw geschie denis zegt de schrijver van dit artikel. Wij zeggen het hem na. pen. Het zal een Indrukwekkende manifestatie van huldebetoon worden. o De leden van het Britse Hoger huis zullen niet langer het recht hebben om in strafzaken door hun Grijpt terug naar uw geschie- collega's te worden berecht, denis. Een delegatie van Finse jour- Luistert naar de oude profe- nallsten is Maandag in Moskou naar tieën. Luistert naar de oproep tot te rugkeer naar de God Israels: „Bekeer u gij afgekeerden Israël, spreekt de Here, zo zal ik mijn toorn op u niet doen vallen, want ik ben goedertieren, spreekt de Here". Dan zullen ook in vervulling gaan de rijke beloften Gods: „Zij zullen huizen bouwen en bewonen en Zij zullen wijngaarden planten en deselver vrucht eten; zij zullen niet te vergeefs arbeiden, want zij zijn het zaad der geze- genden des Heeren". Uit verklaringen van welinge lichte personen blijkt, dat duizen den soldaten van het Russische leger deserteren en dat zij dik wijls in gezelsehap van hun vrou wen, liever illegaal in Duitsland gaan leven dan naar Rusland te rugkeren. De „Neue Zeitung", het offici ële orgaan in de Duitse taal van het Amerikaanse militaire be stuur, beweerde dezer dagen, steunend op verklaringen van een hoge militaire autoriteit in de Russische zone dat het aantal deserties alleen bij «\e soldaten al meer dan 10.000 btilraagt. Volgens het blad zou deze hoge Russische militaire autoriteit de Duitse politie verzocht hebben om de Russische militaire politie te helpen bij de opsporing van de deserteurs, „die onder aangeno men namen zijn ondergedoken". De Russische autoriteiten heb ben al in 1945 de Amerikaanse en Engelse autoriteiten in Berlijn verzocht om met hen mee te wer ken in hun jacht op deserteurs hiermede tegelijk erkennende, dat de deserteurs voor hen een moei lijk oplosbaar probleem vormen. De officieren van de Ameri kaanse inlichtingendienst, die van nabij de stroom van deserties sinds het begin van de bezetting hebben kunnen volgen, menen, dat deze meer te danken zijn aan een geest van realisme dan aan een ideologische verandering. „Wfj moeten", zei een van hen, die een niet onbelangrijke positie bekleed, „ons niet vergissen in de werkelijke redenen, die de Russen er toe brengen om de vrij- De Raad der Friese beweging heeft over de verhouding Rijk en Provincie een schrijven gezonden aan het bestuur van de provincie Friesland. In dit schrijven wordt de aandacht gevestigd op: a. de verandering in de Grond wet, die binnenkort wel door een commissie zal worden voorbereid; b. de wijzigingen in de provin ciale wet, voorgesteld aan de Tweede Kamer; c. de uitbreiding van het zelf bestuur van de provincie, voor zover dit zonder wetswijziging kan worden doorgevoerd. Voorgesteld wordt, dat de Provin ciale Staten zich over het sub b genoemde wetsontwerp zullen uit spreken in deze zin: „Het wetsontwerp heeft onze instemming, maar dan moet uit- drukkeijk worden vastgesteld, dat dit maar een tijdelijke oplossing kan zijn. Bü een meer definitieve regeling van deze materie zal het eigen belastinggebied nog belang rijk moeten worden uitgebreid, waardoor eerst goed de provin cies haar plaats In de rij der pu bliekrechtelijke lichamen zullen kunnen handhaven en uitbreiden". En uaar stond Teunis en keek naar zijn moeder, zijn geweten ;i- witte nachtpon. Een geweten is een hinderlijk ding, dat moest soms uit de weg geruimd kunnen worden of over stemd, overschreeuwd. Hij greep een kopje van het theeblad, hij smeet dat tegen de grond, klet- texend barstte dit aan scherven, hij gooide iets kapot in zichzelf, misschien bedacht hij dit en wil de hij het niet denken, hij greep daarna naar los en vast en smeet het her en der, een thee pot viel aan scherven, een stoel kraakte, het glas van een schil derij sprong aan gruizels. Dat was een kabaal die nacht. Barend en Gart, inmiddels naar beneden gekomen, stonden daar verwezen naar te kijken. Stijntje stond handenwringend ach en wee te roepen. Dan greep Barend Teunis vast en sjouwde hem de leer op naar boven, hij smakte hern in zijn bed dat de iamp aan de zolder te trillen lxing. Barend was woedend. Gart ruimde de scherven op, hij moest er aan denken, dat hij met die scherven de rust van hun huishoudentje in de kolen bak gooide. Wat was er toch over hen ge komen? Stijntje zat verwezen aan ta fel, zij huilde niet, zij zat met zo'n wit gezicht, haar mond beef de, maar Barend en Gart hadden geen troostwoorden voor haar. Na die nacht was er met Teu- heid te verkiezen". Het meren deel van hen deserteert slechts om voort te kunnen gaan met het genieten van het comfort, dal zij in het Westen ontdekt hebben en slechts enkelen worden er toe gebracht doordat zij zich be keerd hebben tot het beginsel van de Westerse democratie. Men moet Inderdaad niet ver geten, dat de meerderheid van de soldaten van het rode leger voor hun komst in midden-Eui-opa zelfs van het bestaan van gas fornuizen of electrische kookin- stallaties en stromend water in de woningen niet wisten. Zij stel den zich voor, dat alleen een ka pitalist een comfortabele woning kon hebben en met een vrij kin derlijke verbazing ontdekten zij de Duitse fototoestellen, horloges en sieraden en toen zij bemerkt hadden, dat zfj door een enkele fles wodka te verkopen in bezit kwamen van genoeg marken om maanden te leven, kregen zij de smaak te pakken en de gedachte om van dit alles weer te moeten afzien werd voor sommigen van hen bepaald ondraaglijk. En daar deserteurs burgerkle ding nodig hebben om uit de han den van de militaire politie te kunnen blijven, maken de Duitse kleermakers, als men de „Neue Zeitung" geloven mag, zeer goe de zaken. aangekomen. Zij waren uitgeno digd door de vereniging voor cul turele betrekkingen met het bui tenland. o Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren ar rest gewezen in de zaak tegen de 38-jarige Haagse boekhouder A. Breed, die van 1944 tot het ein de van de oorlog werktuig en handlanger van Schreieder. Hij was werkzaam als „polizei- angestelter" bij de Sicherheits- polizei en als V-man van de S.D., in welke functie hij eenzelfde soort arbeid verrichtte als van der Waals. Het verraderswerk van Breed kostte tientallen Ne derlanders het leven. Het Bijzon der Gerechtshof heeft hem thans conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. Ion-commandante fungeert mevr. Boesman-Visser, de echtgenote van de bekende ballonvaarder Boesman. Mevr. Boesman heeft slechts kort geleden haar brevet als bailoncommandante verworven en het is voor de eerste maal, dat zij het commando op zich neemt. Zoals bekend zal een der eer ste vliegtoestellen, die Anthony Fokker als scholier bouwde, ge naamd „De Spin" op Soesterberg gedemonstreerd worden. De moderne vliegtuigen worden door een jeep of ander modern voertuig naar het pldfform ge rangeerd, doch om de historische lijn te volgen, zal „De Spin" worden voorgereden door een auto uit 1898 (een Dion Bouton) dus door een auto uit de tijd waarin de jonge Fokker met zijn constructieve aviatische werk zaamheden begon. De major van de Royal Aar Force-parachute troepen, rar Th. Willams zal een sprong doen met een Irving-parachute van het zelfde type als door de luchtlan dingstroepen werd gebruikt in Normandië en bij Arnhem. De Marine Luchtvaartdienst zal met 5 Fire-flies deklandingen uitvoeren op denkbeeldige vHeg- tuigmoederschepen. Indonesische Kwestie morgen in V eiligheidsraad. De Veiligheidsraad heeft Maan dag na enige discussie besloten de Indonesische kwestie in de ver gadering van Donderdag te be handelen. Dan zullen de twee nieuwe rapporten van de C.G.D. en het rapport over West-Java besproken worden. Gistermorgen ca. half twaalf heeft de voltallige directie van de Nederlandse Spoorwegen op het station te Kesteren toen H. M. de Koningin daar aangekomen was voor baar bezoek aan een aantal plaatsjes van de O.-Betn- we. aan H. M. een nieuwe Ko ninklijke trein overgedragen. „Tot het aanbieden van een splinternieuwe waren wij niet bij machte" aldus de NS. „maar de uitvoering van deze trein is, hoewel sober, zo fraai, dat men hem moeilijk van een splinternieuwe kan onderschei den". De nieuwe trein bestaat uit een salon- en een bagagerijtuig. Het zijn omgebouwde oude D-treinrij- tuigen. Zoals bekend heeft de N.S. de oorspronkelijke koninklijke trein gedurende de gehele bezetting tot de afkondiging van de grote spoorwegstaking, verborgen weten te houden. Na de bevrijding bleek hij met zoveel ander materiaal te zijn weggevoerd. o Volgens Koning Abdoelah zal Joods bezit in de Libanon, Irak en Egypte geconfiskeerd worden als repressaile voor sdhade die door Joden aan Arabische steden is toegebracht. Vermoedelijk mede onder invloed van de waarschuwingen, die geuit werden voor reacties onder de kiezers tegen de republikeinse partij in geval de Senaat zich zou verenigen met de door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurde vermindering van de Marshall-hulp met milliard dollar, werd gisteren niet alleen onder de democraten, doch ook onder de republikeinen een stroming kenbaar om de gehele voorgestelde verlaging ongedaan te maken, op enige onbelangrijke reducties na, die dan nog meer van symbolische aard zouden zijn. Terwijl senator VandenBerg het pleidooi voorbereidde dat hij voor de begrotingscommissie van de Senaat zou houden met het doel herstel van 't oorspi'onkeljjk door het Congres goedgekeurde bedrag te verkrijgen, spraken steeds meer senatoren van beide partijen zich uit ten gunste van aanvaarding van het door de be grotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden voorgestelde bedrag van 4 milliard dollar voor een periode van 12 maanden, l.p.v, voor een periode van 15 mnd., zo als door het Huis is goedgekeurd. Verheerlijkinq van Stalin vochtige en sombere holen bij ge- brek aan menswaardige huizen veroordeeld. De kerkelijke overheden in de Sovjet-Unie plegen liever de men sen te behagen dan God. Zij zijn doordrongen van de boze geest en kunnen daarom niet stil staan op het hellende vlak, waarop zjj zich hebben begeven. Aldus de metropoliet Anasta- sius, hoofd van de Synode der Russische Orthodoxe Kerk in het buitenland, in een boodschap waarin hij het standpunt en de activiteit van de patriarch van Moskou, Alenei, veroordeelt. Met een gevoel van bitterheid en verontwaardiging over de smaad, die zij werpen op de his torische waarheid, zo vervolgt hij, hebben wij kennis genomen van de verheerlijking van Stalin door het huidige hoofd van de Rus sische kerk. Wie kan met een gerust hart de schandelijke en godslasterlijke leugen aanhoren, dat Stalin de uitverkorene van God is, die ons naar eer en geluk zal voeren Heeft de Heer het stempel vah zijn uitverkiezing kunnen aan brengen op de man, die van hoofd tot voeten is bevlekt en gedrenkt is in het gif van de goddeloos heid? Van welk geluk kan men spre ken in Rnsland, waar een volk van millioenen tot slavernij is ge bracht, koude en honger lijdt en zich ais reptielen nestelen in Niemand is hier zeker van zijn leven, dat hem door een onver biddelijke macht naar willekeur kan worden ontnomen", aldus de boodschap van de metropoliet Anastasius. De metropliet heeft zijn goed keuring gehecht aan de pogingen tot eenmaking van de anti-com munistische beweging, die zich baan breekt in de kringen der geëmigreerde Russen. FELLE CRITIEK IN DE I AMERIKAANSE PERS. Inmiddels wordt door de Ame rikaanse pers felle ertiek geoe fend op de door het Huis van Af gevaardigden goedgekeurde ver mindering van de Marshall-hulp. De New York Herald Tribune noemt dit besluit een „schrikba rend bewijs van onverantwoorde lijkheid en dom, slecht beleid". Walter Llppman verklaart In dit blad, dat zelfs indien senator Van denBerg en zijn collega's er vol ledig in slagen de verlaging on gedaan te maken, het Europese herstelprogramma toch een ver lammende schok zal hebben ge kregen. Het besluit van het Huis van Afgevaardigden, aldus Lipp- man, toont aan, dat leidende fi guren in de republikeinse partij niet accoord gaan met de buiten landse politiek, zoals die voorge staan wordt door VandenBerg, Dewey, Stassen, Warren en zelfs Taft, en dat zij besloten hebben deze politiek te wijzigen. Ook blijkt hieruit, dat Truman alle leidende Invloed heeft verlo ren op het merendeel der demo craten. De „World Telegram" schrijft, dat het Huis van Afge vaardigden door het toch reeds krappe bedrag voor de Marshall hulp met 25 te verlagen het gehele programma in gevaar Het Nederlandse Beheersinsti tuut ia een instelling met ruim 2000 man personeel, die, met be hulp van tienduizenden beheer ders, bestuurders en bewindvoer ders, alle voorkomende admini- en met welker uitvoering na ont vangst der desbetreffende instruc ties in September 1946 kon wor den begonnen. Deze hadden in grote lijnen ten doel: le. De mogelijkheid tot defini- stratiebebandelingen heeft ver- tieve verkoop aan oorlogsslacht- rieht over vermogens tot een to- offers van de goederen, welke zij taal bedrag van eirca twee mil- reeds in gebruik hadden, opdat zij Iiard gulden. Van de liquide mid- niet met revindicaties door in- nis geen land meer te bezeilen, hij verdween plotseling en met hem Dries Visser, het gerucht wilde al dat zij naar Amerika zouden gaan, maar het bleek een praatje zonder grond, want na enkele dagen waren zij weer even onverwacht terug als zij gegaan waren. Daar werd in het kroegje van de eenarm op gefuifd. Toen de sluitingstijd een ein de aan de vreugde maakte nam ae eenarm Teunis een wijle apart. Teunis moest beseffen dat de eenarm niet kon blijven poffen, hij wou es geld zien, hij reken de binnen acht dagen op zijn centen. Die Teunis werd toen zo wit delen was per ultimo 1947 een be drag van f 230.530.489 afgestort bij 's Rijks schatkist. Dit blijkt uit het verslag van de werkzaamheden van „Het Ne derlandse Beheersinstituut" in het jaar 1947. In het verslag wordt o.a. gewe zen op de bekende ministeriële vorderingsbeschikkingen, waar mede het gros der inbelaggeno- men of uitgegeven goederen tot staatseigendom werd verklaard Er werden die nacht twee fietsen gestolen. Die eens zo iets overhoop* heeft gehaald blijft voor altijd een dief. Dat is een streek van Dries Visser, zei men. De politie dacht het ook. Maar zij konden Dries Visser niks maken, of hij was werke lijk onschuldig of hij was zo glad als een aaL Voor de bestolenen was het een ramp, fietsen wa ren duur, zij waren destijds nog niet zo algemeen. Dit was het ergste; waar je mee omgaat wordt je mee be smet. Zou Teunis Breedveld..? Deze aarzeling werd een ver moeden en dit vermoeden een zekerheid; ja natuurlijk, dat als een doek en hot was hem of drinkgeld van die werkloze Teu- er een ijzeren band om zijn kop nis Breedveld moest toch er- zat, waartussen zijn gedachten gens vandaan komen? klem zaten, maar na een wijle Toen de politie kwam zag beheerste hij zich weer, hij zei; Stijntje een gapende afgrond Natuurlijk, dat komt in voor haar voeten, zij hield zich orde. een wijle vast aan de deurpost, De eenarm knikte, daar had ze was duizelig van de schrik, hij dan ook niet de minste twij-; maar ze was van een ding over- £el over. Maar die Dries Vis ser was toch niet zo'n minne vent als de mensen van hem zeien. Kom, kom, zat Teunis nou in de piepzak voor die 65 gulden schuld? Ze waren toch kameraden? Nou, dan moest Teunis wijzer zijn, Dries zou hem die paar on gelukkige centen wel voorschie ten. tuigd: Teunis had het niet gedaar al reed hij dan een schev e schaats de laatste tijd. Dit zei ze ook en de politic - man wilde dit graag van hei r aannemen, maar zijn plicht f :- bood deze zaak te onderzoek t ,~i. Misschien wou ze hem \i el even naar hem toesturen als thuis kwam. middels vrijgelaten delinquenten zouden worden lastig gevallen en, zeer tegen het bestaande rechts gevoel in, ten tweede male gedu peerd: 2e. De mogelijkheid, om uit de van niet-oorlogsslachtoffers terug te eisen goederen, benevens de to tale nog in opslag zijnde voorraad., De bij de versnelde berechting in massa vrijkomende delinquenten aan elementaire goederen te hel pen. 3e. Het afsnijden van alle mo gelijke aanspraken dcor delin quenten wegens het niet achter haalbaar zijn van hun inbesiagge- nomen goederen: de voor de voe ring getroffen eigenaars krijgen namelijk onder zekere formalitei ten een vergoeding van de schade- enquête-commissie, waarmede zij de onder 2e bedoelde aankopen uit staatsbezit bekostigen kunnen, doch hebben overigens alle aan spraken op dit bezit verloren. De ze vorm van vergoeding kan ter beoordeling van de Schade-En quête-Commissie tevens dienen als compensatie van niet onder het beheersinstituut gekomen (bijv. geroofde zaken). Toewijzing van goederen aan vrijgelaten politieke delinquenten werd opgedragen aan de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten. Het beheersinstituut trad daarbij uitsluitend op als verkoopkantoor dat de uitgegeven toewijzingen uit de beschikbare voorraad hono reerde. Van 14 tot 16 Juni zal de Cen trale van C.H. Vrouwengroepen een conferentie houden in het Geref. Zendingscentrum, Wilhel- minalaan 3, Baarn. Als spreek sters treden op mr dr C. F. Ba ronesse Mackay-Katz, mr dr P. M. Franken-van Driel, mevr. J. Koster-van Roon en jkvr. mr C. ij W. J. Wttewaal van Stoetwegen. Op 15 Juni wordt een tocht naar (Wordt vervolg de N.C.R.V.-studio gemaakt. In een vraaggesprek voor Radio-Batavia heeft 't onlangs van een Amerikaanse zaken reis teruggekeerde hoofd van het „Kantoor voor de handel", G. J. Schimmel verklaard, dat in het kader van het Ameri kaanse hulpverleningsplan voor Europa ook de mogelijk heid bestaat, dat Indië gehol pen wordt. De heer Schimmel wees er op, dat Marshall in Maart van dit jaar in een redevoering >ver E.R.P. nadruk legde op de betekenis van dit plan voor het herstel van Indië als belang rijke producent van grondstof- _n voor de wereldmarkt. Hij zeide, dat men soortgelijke uit spraken dagelijks in Washing ton hoorde. Men wil in Ame rika tot meer en grotere zaken met Indië komen. Zowel voor import als de export bestaat grote animo. heeft gebracht. De Marshall-hulp vergelijkende met een verzeke ringspremie voor het voorkomen van een nieuwe oorlog, vraagt het blad zich af of de leidende figu ren van het Huis van Afgevaar digden dezelfde zwakzinnige zui nigheid toepassen In hun persoon lijke aangelegenheden door hun brandverzekering op te zeggen. „Gelukkig ziet het er niet naar uit, dat de Senaat dezelfde stom miteit zal begaan", aldus besluit dit blad. Wat betreft Averell Harriman's reactie op de door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurde verlaging van de Marshall-hulp, meldt George Fielding Eliot in de „New York Post" uit Parijs, dat de reizende ambassadeur van het Marshall-plan zich als volgt heeft uitgelaten: „Wanneer men een nieuwe zaak onderneemt, dan is onderfinanciering van het project de zekerste wijze om zijn geld te verliezen", o Hongerstaking op Cyprus voortgezet. De ongeveer 24.000 Joden op Cyprus hebben besloten hun hon gerstaking voort te zetten. De staking heeft thans een dag ge duurd en is begonnen als protest tegen het Britse verbod op de immigratie van weerbare mannen in Palestina. o Handelaren hebben te veel brandstof in huis. De Vakgroep Detailhandel in brandstoffen heeft aan het Mi nisterie van Economische Zaken medegedeeld, dat er moeilijkhe den bij de hnisbrandvoorziening dreigen te ontstaan, doordat een deel der hnlsbrandverbuikers niet bereid is de op de bonnen be schikbaar gestelde brandstoffen reeds thans af te nemen. De aanvoer van brandstoffen van de mijnen naar de handel vindt regelmatig voortgang, zo dat de kolenhandelaren ook re gelmatig moeten afleveren om ruimte te kunnen maken voor nieuwe aanvoer. Indien de handel thans niet in de gelegenheid wordt gesteld de kolen af te leveren is het gevaar niet denkbeeldig, dat vele gezin nen tegen het aanbreken van de winter voor de noodzakelijkheid zullen worden geplaatst, of de kolen zelf af te halen, of genoe gen te nemen met vertraagde be zorging. Moordenaars. Prof. Schermerhorn, die i» ons land blijkbaar tiog niet ge-' noeg verwarring heeft gesticht, bewerkt nu onze militairen in Indië met een wekelijks artikel in de „Stem van Nederland". Natuurlijk vertelt hij hen niet, dat mee door zijn toedoen, als lid tan de C.-G. de zaken daar in het honderd zijn gelopen, met het gevolg, dat een onnodig aan tal slachtoffers is gevallen. Wel tracht hij de geest in het leger te ondermijnen, door een tegenstelling te fantaseren tus sen de „reactionnaire officieren" en de eenvoudige soldaat met socialistische overtuiging die het op het ogenblik niet gemakkelijk heeft. Het ergste is eenter, dat hij in een zijner artikelen bexveert, dat de „affaire" op Zuid-Celebes waarvan nooit bewezen gruwel verhalen de ronde dedengeen ongelukkige uitzondering vormt, doch hoogstens opviel, wijl het leger daar wat grondiger, syste matischer en op wat groter schaal te werk ging. In bedekte termen worden zo enze jongeren voorgesteld als MOORDENAARS. Geen wonder dat toen onlangs een militair zijn plaats in de trein aan een „dame" aanbood, hij te horen kreeg, dat zij niet op de plaats van een MOORDENAAR wilde zitten. Een goede reclame voor de p. v. d. A. bij de a.s. verkiezin gen, als wiens spreektrompet hij fungeert. in Saksische fabrieken worden op bevel der Russische bezettlngs- autoriteiten grote hoeveelheden vlaggen gemaakt voor de toekom stige Oost-Duitse staat. De kleu ren zijn rood, zwart en wit. Rood domineert! Naar men meent te weten, ver zoekt de Joego-Slavische regering Italië de passagiers, die een Joe- goslavisch transportvliegtuig te Bari tot landen hebben gedwon gen, uit te leveren. In de Engelse en Amerikaanse sectoren van Berlijn is een begin gemaakt met de distributie van Engelse en Amerikaanse sigaret ten. Het rantsoen bedraagt zeven sigaretten per week. Aneta's speciale correspondent vernam van offciële zijde, dat Hatta de uitnodiging tot „infor mele gesprekken" met dr van Mook heeft aanvaard. Dit onderhoud zal volgende week Maandag plaats vindon. Dit geschiedt op voorwaarde dat deze geen afbreuk doen aan de betekenis van de Commissie voor Goede Diensten en het werk der delegaties. Aneta vernam he den voorts van bevoegde zijde, dat het republikeinse antwoord op de Nederlandse mededeling gisterochtend door de republikei nen met de C.G.D. is besproken. Uit dien hoofde was het mogelijk, dat het antwoord gisteren niet zoals eerder verwacht werd zou worden overhandigd. In kringen van de republikein se delegatie geeft men weinig commentaar op de komende ont moeting tussen Hatta en dr van Mook. Men zeide slechts, dat het vanzelfsprekend is, dat de repu blikeinse regering en de republi keinse delegaties alles in het werk stellen om te komen tot overeenstemming met de Neder landers. Mogelijk zal Hatta's be zoek aan dr van Mook bijdragen tot het scheppen van een goede sfeer. Voorts wordt vernomen, dat de volgende week de gunstigste tijd is voor Hatta's bezoek, om dat deze in verband met de be sprekingen te Kalioerang deze week in Djogja dient te blijven. Intussen wordt vernomen dat de vergadering van de politieke commissie hoogstwaarschijnlijk niet zou doorgaan, daar geen punten van bespreking op de agenda staan. Indien de agenda commissie hierin geen verande ring brengt zullen de delegaties Maandag a.s. naar Batavia ver trekken. Er werken Duitse gevangenen. In de Europese editie van de „New-York Herald Tribune" worden bijzonderheden bekend gemaakt over „het geheime ver drag tussen Tsjecho-Slowakije en de Sowjet-Unie", volgens het welk aan de Sowjet-Unie de absolute controle over de Bo heemse uraninmmijnen van Ja- chimof wordt afgestaan. Volgens Ivo Duchacek, de vroe gere voorzitter van de Tsjecho- Slowaakse parlementscommissie voor buitenlandse betrekkingen, wien hieromtrent een interview werd afgenomen, werd het „Ge heime verdrag" in 1945 getekend. Sindsdien hebben de Sowjet- Russen alle Tsjeeho-Slowaken, die invloedrijke functies uit oefenden, vervangen door hun eigen technici en geleerden om de uraniumwinning voor de studie van atoomwapens te leiden. De Sowjet-Kussen hebben een autonome uraniumenclave ra de Tsjechische mijnstad Jacjunior gesticht vijf km. van ^rlriia l zo vervolgde Dnehacek. Tsjecrn sche mijnwerkers acht men niet betrouwbaar genoeg en daarom werken er Duitse gevangenen nit de Sow jet-bezettingszone. Duchacek verklaarde voor het eerst van het bestaan van het verdrag vernomen te hebben, toen hij lid was van de Tsjechi sche delegatie ter algemene ver gadering der V.N. te Londen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2