Wapenstilstand in Palestina ingaande Vrijdag aanstaande? NIEUWS Wijziging der Pensioenwet. In de Noord-Oost-Polder wordt hard gewerkt. Zeildrama op het IJsselmeer. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vandaag moeten beide partijen antwoorden. Republiek zal Soeripno niet desavoueren. Amerikaanse wapen leveranties aan de Joden? aeruenking van D-day. Weer struikelingen in Berlijn op komst? Boot met ljjk van jong stuurman gevonden. De twee meisjes nog vermist. |£t Sep Amerika verontrust over teruglopende handel der Marshall-landen. SNIPPER Gothiscli gedeelte van Middelburgs stadhuis wordt tentoonstellingsruimte. Bom van 1500 Kg. ontploft Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 967 Abonnementsprijs ƒ3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 9 JUNI 1948 Hoofdredacteur: R. Z1TDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT W' F' ®ARON T' 4 ^L™. Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, .SE te Goes, I)s R. SLOFSTRA te VUssingen en Ds W. VROEGINDEWKT te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.20 u.. onder 20.58 u. Maan op 6.49 u., onder u. Hoogwater Donderdag 10 Juni. Vlissingen: 3.41 u. 2.19 m„ 15.59 u. 2.13 m. Wemeldinge: 5.41 u. 1.82 m., 18.04 u. 1.72 m. Graaf Bernadotte heeft voorgesteld het vuren in Palestina te staken met ingang van Vrijdag aanstaande te zes uur g. m. t. Alle acties van gewapende machten in Palestina zullen met ingang van genoemd tijdstip voor de duur van vier weken gestaakt moeten worden. Bernadotte heeft om antwoord verzocht van beide partijen uiterlijk vandaag 12 uur. Wanneer de voorstellen worden verworpen of slechts voorwaardelijk aanvaard zal Bernadotte geen verder over leg plegen, doch aan de Veiligheidsraad rapport uitbrengen. Deze zal dan verder moeten besluiten. In het schrijven aan Trygve Lie lening aan de bevolking van belde waarin Bernadotte van zijn voor- partijen in stadsgebieden zoals stellen mededeling deed, verklaar- Jeruzalem en Jaffa zal geregeld worden door het Internationale de hij, dat hij aan belde partijen heeft uiteengezet, de bedoeling te hebben tot een zodanige toepas sing van het bestand, dat geen der partijen tijdens het bestand of als gevolg er van militair voor deel zal verkrijgen. Alle fronten zullen „bevroren" worden en er zal geen oorlogsma teriaal mogen worden Ingevoerd In het land of het gebied van een der betrokken partijen. Hulpver- Welingelichte kringen te Djocja voorspellen volgens Antara, dat het republikeinse antwoord op de Nederlandse mededeling ln prin cipe overeenkomt met de republi keinse verklaring bij de onderte kening van de overeenkomst met Rusland. Antara's zegslieden wa ren van mening, dat de republi keinse regering ln geen geval Soeripno zal desavoueren. De be langrijkste kwestie Is voor de re publikeinse regering of de over eenkomst voor of na de Renvllle- overeenkomst tot stand ls geko men. Een door de C. V. G. D. uitge geven communique meldt, dat de volgende week te Batavia tussen Nederland en de Republiek een overeenkomst zal worden gete kend met betrekking tot bepalin gen inzake het verkeer ter zee. De overeenkomst is gebaseerd op de afspraak, dat een soortge lijke overeenkomst t.a.v. het ver keer in de lucht zal worden ge tekend een maand daarna. Het communique meldt voorts, dat er wederom een bespreking plaats had over de kwestie der vernielingen van in republikeins gebied gelegen ondernemingen, Rode kruis. Graaf Bernadotte zal naar Rho- dos vliegen om onderhandelingen over een permanente regeling te voeren, indien de Arabieren en Jo den zijn voorstellen aanvaarden. Men gelooft, dat Bernadotte een grote staf nodig zal hebben om hem te helpen bij zijn taak t. a. v. de uitvoering van de wapen stilstand. Reuter verneemt te Damascus, dat druk van de kant der grote mogendheden het waarschijnlijker heeft gemaakt, dat de Arabieren een wapenstilstand van vier we ken zullen aanvaarden. Zeven Amerikaanse vlootoffl- cleren vertrekken naar Palestina om op te treden als waarnemers tijdens het bestand. In totaal zul len 21 Amerikaanse officieren naar Palestina gaan. Volgens goed ingelichte Joodse kringen werd het Syrische leger, dat de Jordaan is overgetrokken, aan de andere oever van de stroom teruggeslagen, nadat het zware verliezen had geleden. Volgens het Egyptische leger- berlcht van Dinsdagavond zijn Economische unie op 1 Januari 1950. De ministers van buitenlandse zaken van Nederland, Luxemburg en België, die op 6 en 7 Juni op het Chateau d'Ardennes hebben gemaakt, dat Joodse strijdkrach- vergaderd, hebben maatregelen troepen van Saoedi-Arablë voor het eerst in Palestina in actie ge komen. In Tel Avlv ls officieel bekend ten het Arabische stadje Jenln, een strategisch punt van de Ara bische driehoek, in centraal Pa lestina, verlaten aangetroffen hebben. Volgens de „Daily Mirror" zouden hooggeplaatste ambte naren in Washington aan de „American Federation of La bour", één der Amerikaanse vakbonden, instructies hebben gegeven, in verband met het opheffen van het embargo op wapenleveranties aan de Joden. De sjouwers van de bij de A. F. L. aangesloten bond van havenarbeiders, zouden zich ge reed moeten houden om in de New-Yorkse haven munitie te laden. De Amerikaanse krant besluit deze sensationele mededeling ■net de opmerking: „Deze wapens zouden via Groot- Brittannië worden verzonden, hetgeen er op schijnt te wijzen, dat de eventuele opheffing van het embargo het resultaat zou zjjn van een bilateraal accoord vastgesteld, die genomen moeten worden, om zo spoedig mogelijk tot een economische unie van Ne derland en de Belgisch-Luxem burgse unie te komen. Zij zijn van mening, dat door de toepassing dezer maatregelen de unie op 1 Januari 1950 werkelijkheid zal kunnen zijn. De ministers zullen op zijn laatst ln Januari 1949 nogmaals vergaderen, teneinde 't resultaat van de genoemde maatregelen te bespreken. Een van de positieve resultaten die tijdens de besprekingen ls be reikt, blijkt, volgens „Le Feuple", een overeenkomst tussen Neder land en België te zijn, op grond waarvan een gemeenschappelijk standpunt zal worden verdedigd tijdens de onderhandelingen, die a.s. Donderdag te Frankfort be ginnen betreffende de hervatting van het Rijnvaartverkeer over de Nederlandse en Belgische havens. Teneinde het verschil op de Ne derlandse betalingsbalans weg te werken zou België" voorts bereid zijn Nederland te helpen bij het verkrijgen van een extra dollar lening bulten het plan-Marshall om. Nederland zou bovendien met alle krachten er naar streven België zoveel mogelijk ln goede ren te betalen en het zou in het bijzonder de uitvoer van kaas en Russen arresteren Amerikaans journalist. De Sowjet-autorlteiten ln Duttb- land hebben bekend gemaakt, dat Young, politieke medewerker van het met Amerikaanse licentie ver schijnende blad „Der Abend", die ln November van het vorig jaar verdwenen is, zich ln hun handen bevindt en bekend heeft een spion te zijn voor de V. S. en Engeland, Zondagmiddag heeft Veldmaar schalk Montgomery te Ports mouth een gedenkteken onthuld ter herinnering aan de mannen, die deelgenomen hebben aan de invasie van Normandië, vier jaar geleden. tussen de V.S. en Gr.-Brittannië". boter naar België verhogen. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft voor maar niet voldaan. Hij vroeg o a zij voorgoed gesloten wordt, nog i verhoging van het gezinspensioèn tal van zaken af te doen. j en van het Invaliditeitspensioen In verband daarmede wenste en verder een vereenvoudiging de voorzitter, naar hij gisteren van de wet die vrijwel onleesbaar meedeelde de spreektijd te rant- is. soeneren. De Kamer ging hiermee ac coord. Alleen voor de behandeling Industriële qoederen van van Pensioenwet zal wat meer tr c i o Ti tijd beschikbaar worden gesteld. de V. S. naar de S. U. De Ver. Staten hebben beslo ten niet over te gaan tot het leg gen van een algeheel embargo op verscheping van Industriële goe deren naar de Sowjet-Unie en an dere Oost-Europese landen. Charles Sawyer, de minister van handel, heeft medegedeeld, dat de handel tussen Oost-Euro- Nadat verder verschillende kleine wetsontwerpen waren af gedaan, kwam aan de orde een tweetal ontwerpen tot wijziging van de Pensioenwet. De ln het eerste ontwerp voor gestelde wijzigingen beogen de op het gebied van de pensioenen bij bezettingsmaatregelen ingevoerde voorschriften om te zetten in for meel recht, met uitzondering van pa en de V. S. en de rest van de wereld van essentieel belang was regelingen, welke kennelijk be- vooral ln het Zuid-Malangse. De voor het wereldherstel. |doeld waren als bevoorrechting republikeinen hadden geen be zwaar tegen Inwilliging van het Nederlandse verzoek, dat de C. V. G. D. hiernaar een onderzoek zal instellen, doch bij het bezoek zouden geen Nederlanders aanwe zig mogen zijn. Hy weigerde mede te delen, j van personen van een bepaalde voor welk soort goederen toe- politieke richting of van perso- stemming verleend zou worden, doch verklaarde, dat in de afge lopen weken vergunningen waren verstrekt voor industriële goede ren voor de S. U. Aan boerderijenbouw grootste behoefte. Hoewel de tijdsomstandigheden nog remmend werken, wordt er dc laatste maanden hard gebouwd ln de Noord-Oost-I'older. Daar- nen, werkzaam in bepaalde de be zetter dienende functies en der halve geacht worden nimmer van kracht te zijn geweest en vervol gens wijzigingen, die de regering met het oog op de feitelijke om- I standigheden wenselijk acht. i Het tweede ontwerp beoogt in j de Pensioenwet voor de spoor- Ook bij het aanleggen van we- r wegambtenaren 1925 overeenkom- gen en de bouw van nieuwe brug-1 stige wijzigingen aan te brengen. Mevr. Fortanier-de Wit (V.V.D.) verklaarde zich voor pensionnering van onderwijzers op 60-jarlge en van onderwijzeres sen op 55-jarlge leeftijd. De heer Smeenk (A.R.) achtte verhoging van het maxi mum voor eigen pensioen tot f 5000 wel te verantwoorden. De heer Van Dis (S.G.P.) verklaarde zich voorstander van premlevrij pensioen. Minister Wltteman kwam nog even aan het woord, doch zal he den zijn rede vervolgen. o Gemeentesecretaris van Zierikzee benoemd, In de raadsvergadering van Zie rikzee, welke gisteren werd ge houden, ls benoemd tot gemeente secretaris de heer G. Grolleman, gemeentesecretaris te Brulnisse. Tot leraar aan het Zierikzees Lyceum werd benoemd de heer W. Jansen te Hoorn. gen heeft men met de bekende moeilijkheden te kampen. De weg EmmeloordUrk ls in gebruik genomen, maar voorlopig Dwight Griswold, de directeur 15c wij.igiugcu ei.tj 1 lc urvugcu. van de Amerikaanse hulp aan De heer Beernlnk (C.H.) I Griekenland, en zijn echtgenote bepleitte o.m. de Invoering vanzijn bij een auto-ongeval in een zusterpensloen, verhoging van de pensioenmaxima tot f 5000 en moet het autoverkeer zich nog I voor de onderwijzers de gelegen- met een smal weggetje behelpen. De ponten, waarvan het auto verkeer geruime tijd gebruik heeft moeten maken om ln de pol naast vraagt in deze zomermaan-der te komen worden langzamer- den de voorbereiding voor de ze-jlan(j (joor bruggen vervangen, vende oogst van dit nieuwe land: Aan de Ramspoit het drukste a F - - uv/glilg «OU UV oen zeer groot deel van do be-^ toegangspunt tot het nieuwe land, j wepensloenen. held op 60-jarlge leeftijd met pen sioen te gaan. De heer Dassen (K.V.P.) vroeg o.a. een betere regeling van de Invaliditeitspensioenen, tot een minimum van 40 gulden en ver hoging van de maxima der wedu- voorstad van Athene licht ge wond. Russische radiostation zou Britse sector moeten verlaten. Het Sowjet-nleuwsbureau meld de gisteren, dat het Britse militaire bestuur de Sowjet- bezettingsautoriteiten heeft ver zocht haar radiostation, dat uit zendingen naar de Sowjet-zone van Duitsland verzorgt, uit de Britse sector van Berlijn te ver wijderen. Het Nieuwsbureau zin speelt op „tegenmaatregelen" in verband met dit verzoek. Hoewel er geruchten gingen, dat Britse troepen het radio station hadden bezet, werkt het nog normaal onder Russisch toe zicht. In Britse kringen was niets bekend over maatregelen om het station over te nemen. De Sowjets hebben het radio station in gebruik genomen, toen zij Berlijn bezetten. De Britten gaven hun toestemming het te blijven gebruiken, ofschoon de studio in het hart van de Britse sector ligt en de zender in de Franse sector. De Sowjets be schikten destijds niet over an dere faciliteiten voor .uitzendin gen naar de Sowjet-zone. Het Britse verzoek betekent geen verrassende stap, aldus ver klaarde een Britse woordvoerder Dinsdag te Berlijn. Britten en Sowjet-Russen hadden reeds herhaaldelijk hierover contact opgenomen. Onder normale omstandig heden zouden de besprekingen gevoerd zijn ln de coördinatie commissie van de geallieerde be stuursraad. Daar er sinds Soko- lofsky's optreden in de bestuurs raad op 20 Maart geen commis sies van de bestuursraad verga derd hebben, was de brief direct naar Dratvin gezonden. Communistisch protest in Franse assemblee. Gisterochtend hebben alle com munistische afgevaardigden de Franse algemene vergadering verlaten uit protest tegen een op merking van een rechtse afge vaardigde, die bepaalde gerechts-, hoven ervan beschuldigde „com munistisch recht te spreken". Het staat thans vast, dat de drie jongelui de leerlingstuur- man J. Brey en twee jongedames F. Loopuit uit Baarn en de medisch studente C. Brakel uit Utrecht, die Zondagmorgen om 9 uur met een B.M. voor een zeiltocht op het IJsselmeer wa ren vertrokken en die, zoals wij gisteren schreven, 's Maan dagsmorgens nog niet waren teruggekeerd, een vreselijke dood in de golven hebben gevonden. Gistermorgen om half twaalf van de boot lagen een armband- is een Harderwijker visser met je, met de naam van het slaeht- de vermiste zeilboot „Jan van offer J. Brey en de letters Gent" de haven van Harderwijk M.A.R.N., een manicuurètuitje, binnengekomen. Het lijk van de j en een bosje sleutels. 21-jarige J. Brey uit Baarn be-1 Toen de boot geheel boven vond zich nog aan boord. J water was gebracht kon de HOE HET VERMISTE ^d'PP|".°P SCHEEPJE WERD rode letters de naam „Jan van GEVONDEN. 'Gent" lezen. Met zijn droeve vondst koerste hij direct naar De schipper J. H. Foppen, die met Harderwijk. zijn zoon gisterenmorgen met Om het been van het slacht- de Botter de „HK 10" de ver- offer zat een verbandwindsel, dat schikbare werkkrachten. De grootste behoefte bestaat aan het bouwen van boerderijen. In het najaar van 1947 heeft de directie van de N.O.P. reeds 80 a 90 boerderijen in pacht gegeven, maar dat wil niet zeggen, dat die boerderijen er ook Inderdaad reeds staan. Vaak moeten de pachters zich behelpen met noodschuren. Er wordt dan ook al het moge lijke gedaan om de boerderijen- bouw zo snel mogelijk te doen vorderen. Men probeert vóór de winter alle nieuwe pachters onder dak te brengen. Naast het gebrek aan materiaal doet zich ook het gemis van geschoolde werkkrach ten voelen. Niettemin gaat ook de bouw van nieuwe woningen in een be hoorlijk tempo. Vooral In Emmel oord, dat ln de toekomst het hoofddorp van de nieuwe polder zal worden, ontstaan steeds weer nieuwe straten. Er zijn al ver schillende winkels ln gebruik ge nomen. moet evenwel nog van ponten ge- De heer Stapelkamp (A.- bruik worden gemaakt. Het lijkt r.) verklaarde zich dankbaar, er echter op, dat deze moeilijkheid i binnen het jaar ook tot het ver leden zal behoren. Men is druk bezig met de onderbouw van de grote basculebrug, welke hier over het Ramsdlep zal komen te liggen. Naast de Bascule-brug, welke een overspanning krijgt van 72 golf In het Noord-Westelijk ge- De Columbiarivier wast opnieuw. Het water van de Columbia heeft opnieuw een hoge stand be reikt als gevolg van een hitte meter, komt een vaste brug over de Ramsgeul met een overspan ning van 175 meter. Men hoopt in September de on derbouw zo ver klaar te hebben, bied van de Stille Oceaan, die sneeuw op de bergen doet smel ten. De rivier Kotenay, een van de vele zijrivieren van de Colum bia, ls 350 mijl ten Oosten van dat aan de bovenbouw kan wor-1 Vancouver nabij Preston (Brits den begonnen. De brug hoopt men Columbia) bulten haar oevers ge in zijn geheel over het IJsselmeer treden, waardoor ruim 3000 ha. te kunnen aanvoeren. land overstroomd werd. Besprekingen te Parijs. De "Amerikaanse autoriteiten, sing voor de moeilijkheden wordt belast met de uitvoering van het gevonden, overschotten aan plan-Marshall, tonen zich ernstig groenten en fruit vermoedelijk miste B.M. de haven binnen bracht, vertelde na zijn binnen komst hoe hij het verongeluk te zeilscheepje had gevonden. Omstreeks acht uur des mor gens waren zij op 17 km. Z.Z.O. van Harderwijk, Enkhuizer koers, toen zij boven het spiegel gladde wateroppervlak een giek en een mast zagen uitsteken. Zij voeren langszij en zagen een volgelopen zeilbootje met de boordrand net onder de water spiegel drijven. Toen zij de kuip voor een gedeelte hadden leeg- gehoosd kwam het lichaam van een jonge man uit het water vrij, die met zijn zwaargewon- aan stuurboord van de boot was vastgeraakt. De schipper ver moedt, dat de „Jan van Gent- de volle wind in de zeilen heeft gekregen en toen is omgeslagen. De zeilen waren totaal aan flar den gescheurd. Hij vermoedt, dat de beide meisjes over boord zijn gesla gen of gesprongen, doch de jongeman daartoe geen kans heeft gezien. De giek en mast lagen kruislings over de kuip toen de schipper de boot vond. Het was Foppen opgevallen, dat zich aan boord geen ankers en ankertouwen of stukken hiervan bevonden. Was de zee gisteren niet zo glad geweest, dan zou hij het scheepje stellig niet hebben opgemerkt. De waterpolitie van Amster dam, Harderwijk en Kampen zoeken nog steeds met hun boten het IJsselmeer af naar de licha men van de twee meisjes. De Pandit Nehroe, India's premier, Baarnse politie had zich 's mor- zal in October een bezoek aan En- Sens met verschillende vlieg- zullen gaan verrotten in landen als Italië en Nederland, terwijl aangrenzende landen, die andere producten hebben te verkopen, -v aan deze groente en dit fruit be- De Amerikaanse regering heeft hoeft0 h(,bf)en verontrust over de voortdurende achteruitgang in het handelsver keer tussen de West-Europese landen. door middel van Inmiddels naar Europa gezonden vertegenwoor digers te kennen gegeven, dat zo spoedig mogelijk aan deze ont wikkeling een einde moet komen, daar anders het succes van het plan-Marshall in gevaar zou ko men. Een handel op grote schaal tussen de 16 landen wordt be schouwd als één der belangrijkste factoren, waardoor West-Europa zich zelf kan helpen. Geallieerde bestuursraad spoedig bijeen? Personen, die ln contact staan met het Duitse Volkscongres te Berlijn zijn van mening, dat maarschalk Sokolofsky een ver gadering van de geallieerde be stuursraad bijeen zal roepen om de uitslagen van het referendum voor de eenheid van Duitsland, dat 13 Juni beëindigd zal zijn, mede te delen. T sjccho-Slowaakse diplomaten nemen ontslag. De gezant van Tsjecho-Slowa- kije te Stockholm heeft „tenge volge van het ontslag van presi dent Benes" zijn post verlaten. Reuter meldt uit Parijs, dat een woordvoerder van de Tsjecho- Slowaakse ambassade te Parijs heeft medegedeeld, dat Vaclav Benes, een neef van de afgetreden president en Karei Hanus, een andere diplomaat, hun ontslag hebben aangeboden. De voorbereidingen vlotten. Wanneer op 17 Juni het publiek voor het eerst sedert acht jaar weer het oude Middelburgse stad huis betreden zal om de Tweede Z.E.T.O. te bezichtigen, zullen er geen prachtige eikenhouten deu ren opengaan, zal men geen fraai- afgewerkte gothische zalen met kroonluchters en panelen aantref fen, gaat men niet langs een vor stelijke trap naar de bovenverdie ping. Maar toch zullen de bezoe kers, die zich op de hoogte komen stellen van de prestaties en het streven van de Zeeuwse handel en industrie, verbaasd zijn over de vorderingen, die reeds in de stad huisrestauratie evenzeer een manifestatie van kunnen en voor uitgang zijn bereikt. Dit geeft aan de tentoonstelling een bijzon der en zeer aantrekkelijk aspect. Het Tweede Zeto-eomlté heeft, evenals in het Schuttershof, in het gothische gedeelte van het stad huis een uitstekende tentoonstel lingsruimte gevonden: ruime za len, waarin vele stands kunnen worden ondergebracht en waarin gen om wat te zien. Het heeft de restaurateurs en hun medewer kers heel wat moeite gekost om deze zalen tijdig zover gereed te hebben, dat zij zich voor de In richting van een expositie leen den. Maar men heeft alles op alles gezet en thans ls men, afgezien van enige kleinigheden, zo ver, dat de standhouders hun toege wezen plaats kunnen Innemen. De bezoekers zullen op het ter rein komen vla de schuttingdeur aan de Vlasmarkt; hier zijn hou ten huisjes geplaatst voor ver koop en controle van de entree- kaarten. De hoofdingang boven het bordes vormt de toegang tot de tentoonstelling. Men komt hierdoor in de grote hall, die tot voor kort nog een zeer onherberg zame indruk bood. Hoewel de mu ren er nog kaal uitzien en de ra men overal kieren, bezit de zaal thans stijl. Dit is te danken aan het fraaie eikenhouten plafond, dat onlangs is aangebracht. Voorts is een noodvloer van tegels gelegd. Daar het onmogelijk was op de bovenverdieping te komen, anders dan door beklimming van steigers, moest tevens een nood- trap worden aangebracht; deze is van hout en rust op de betonnen het publiek niet behoeft te drin- constructie voor de toekomstige trap. Deze constructie kon niet gebouwd worden, zonder dat de be- tonkoker voor hete lucht werd aangebracht, omdat deze hier di rect achter is gelegen. Onder de trap zijn twee telefooncellen ge plaatst, waarvan met name de standhouders veel gemak zullen ondervinden. Achter deze hall is een tweede zaal, waarin eveneens een eiken houten zoldering prijkt. Gaat men de brede trap op, dan komt men in de grote zaal boven de hall, de burgemeesterskamer en de impo sante burgerzaal, waarin nog geen gewelf is gebouwd, zodat men, naar boven ziende, de stalen spanten van het dak aanschouwt. In de voormalige Vleeshal wordt hard gewerkt aan het eikenhou ten tongewelf. Het voorste ge- De dalende beweging in de in- ter-Europese handel heeft volgens de Amerikaanse autoriteiten de volgende basisoorzaken: 1. Ieder land beperkt op dras tische wijze zijn invoer, teneinde zijn schaarse dollarvoorraad te handhaven. 2. Landen zoals Bel gië, Zweden en Zwitserland ver strekken niet langer credlet aan behoeftige landen, die hun goede ren te hoog stellen. De landen van het plan-Mars hall zijn thans in Parijs druk be zig met besprekingen om voor de huidige moeilijkheden een oplos sing te vinden en in Amerikaanse regeringskringen verwacht men, dat waarschijnlijk binnen enkele weken een of andere vorm van overeenkomst zal worden bereikt. o Chr. Kweekschool Middelburg. Examen Nuttige Handwerken 7 en 8 Juni. Geëxamineerd 12 candidaten. Geslaagd de dames M. de Bruijne, Vlissingen; C, Jansen, Melis- kerke; D. H. Koning, Barchem; geland brengen. Spaak gaat vandaag toch maar niet naar Pregny. Hij vertelde gisteren, dat over enkele maanden het brood in België van de bon zal gaan, als de gunstige oogstvoor- uitziehten werkelijkheid worden. De broodprijs gaat dan tevens omlaag. Een beter bericht voor de Belgen dan voor de Nederlan ders is, de mededeling, dat de kaarsen 10 pet. duurder worden. Een pak van 300 gr. kost nu f 1.10. En dat, terwijl vandaag een partij door de Duitsers des tijds ln ons land „gekochte" dia manten ter waarde van 1 miliioen dollar wordt teruggevoerd! Ook Hongarije en Roemenië krijgen een douceurtje: hun schulden aan oorlogsschadevergoeding zijn door de grijnzende Kremltndictator ge halveerd. Een vermindering van 10 pet. der door Truman voor de bestudering der atoomenergie ge vraagde fondsen is door de com missie voor de toewijzingen van Amerika's Huis van Afgevaardig den voorgesteld. Twee bezoe ken: van Prins Bernhard aan Oost-Gelderland (waarmede hij gisteren begon) en van drie direc teuren der Wereldbank aan ons land, die zich gedurende vier da gen op de hoogte zullen stellen van de economische toestand en de ontwikkeling sedert de oorlog In ons land. De aangekondigde actie voor veilig verkeer gaat voorlopig niet door, want minis ter Witteman acht deze verkeers technisch niet verantwoord en bo- velden in verbinding gesteld, doch toen het bericht van het vinden van een boot bekend werd, zijn geen toestellen opge stegen. deelte van deze ruimte, door een A c. Verheule, Goes; P. W. Vin- muur van het overige deel ge- gerling, Goes; H. Wilschut, Goes. schelden, ls echter ook beschik-1 0 baar voor het Zeto-comité; hier' van de verkeerswetgeving op sta pel. Gratie is verleend aan de 41-jarlge W. J. Pons, ex-V.-man der S. D„ tot de doodstraf ver oordeeld door het Bijz. Gerechts hof te Amsterdam. Hij krijgt nu levenslang. Bulgarije heeft aan Trygve Lie voorgesteld, dat de Bulgaarse en Griekse diplomatie ke vertegenwoordigers te Was hington contact zouden opnemen om te pogen tot herstel van de normale betrekkingen tussen bel de landen te komen. De Per zische regering heeft van het par- P. E. Laport, Goes; J. de Nood, jement slechts 38 voor-stemmen Middelburg; M. C. van Sighem, verkregen tegen 53 onthoudingen Westkapelle; J. M. Stam, Goes;'en vjer tegen-stemmen en is af getreden. Ook het Turkse kabi net trad af. Vijf man van mijnopruimingsdienst verloren het leven. Gistermorgen omstreeks 12 uur heeft zich in een grote bunker aan de Koningsweg te Arnhem een he vige ontploffing voorgedaan b$ het demonteren van een bom va» 1500 kg. die aan vjjf man van de mijnopruimingsdienst en ber- gingsdienst het leven heeft ge kost. Een ploeg van dertien man van de mijnopruimings- en bergings- dienst was gisteren werkzaam in de bunker, welke eens het hoofdkwartier is geweest van de Luftwaffe voor West-Europa. Acht man van deze groep waren in een vertrek op een der verdie pingen bezig met het reinigen van munitie, terwijl een groep van vijf man bezig was met een vlieg tuigbom van 1500 kilogram. Men schijnt deze bom naar buiten te hebben gesleept en getracht te hebben de ontstekingsinrichting te demonteren. Omstreeks kwart voor twaalf vendien staat er een herziening - hoorde men een ontzettende slag. komt een theeschenkerij, waar de bezoekers de rondgang over de tentoonstelling een ogenblik kun nen onderbreken. Loopt men thans de lege zalen door, dan kan men zleh nog moei lijk voorstellen, dat Mercurius hier over twee weken zijn heraut staf zal zwaaien. Tegenover het bordes is echter de eerste voor bode van de handelsgod, een Mid delburgse bouwmaterialenhande- laar, druk ln de weer met de op bouw van een grote stand. Brand in goederenwagon te Middelburg. Gisterenmiddag om half vier brak brand uit ln een met hout geladen goederenwagon van de N. S. op het Middelburgse spoorweg emplacement. Met behulp van water uit de aanwezig zijnde rangeer-locomo- tlef kon de brand direct worden geblust, zodat de hulp van de in middels gealarmeerde Middel burgse brandweer niet nodig was. DE BILT 2.E G T Kans op onweer. Warm weer met kans op on weer in de namiddag. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. In de kustprovincies hier en daar een koelere zeewind. o Na drie maanden van onder handelingen met de verschillende politieke partijen is Helnrich Kopf premier van Neder-Saksen, er ln geslaagd een nieuwe regering te vormen. De ongedeerd gebleven munitie- reinigers snelden toe, doch van de groep van vjjf man bleek nie mand de explosie te hebben over leefd. Diensten voor eerste-hulp- verlening waren spoedig ter plaatse, doch konden niets meer uitrichten. Ook de burgemeester en het parket brachten een bezoek aan de plaats van de ramp. De ex plosie werd niet door brand ge volgd. Uit het eerste onderzoek is ko men vast te staan, dat men de ontsteking uit de 1500 kilogram wegende bom reeds had verwij derd toen het projectiel ontplof te. Hen vermoedt, dat de bom een tweede ontsteking had. De mannen van de mijnopruimings- en bergingsdienst wisten dit waarschijnlijk niet, daar het een voor hen onbekend type bom be trof. De namen van de vjjf slacht offers zijn; A. van Balkom, 43 jaar te Nij megen, vader van 6 kinderen, J. Deckers, 54 jaar te Tilburg, vader van 1 kind, J. Gouw te Velp, 35 jaar, ongehuwd, H. van Hof, 39 jaar, te Vught, vader van 6 kin deren, Th. Leenders uit Nijmegen 47 jaar, vader van 4 kinderen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1