De „Banckert" ontdekt een eiland jOrovinci&S^/» Bevrijding kwam in 1948! "srre0, jjèrs Dertig jaar Secretaris van Goes. Gezinszorg op Schouwen en Duiveland. Zevenduizend sportlieden huldigen de Koningin op 4 September. Gaullisten en communisten tegen zes-landen- overeenkomst. De „Waterman" terug. De Conferentie te Bandoeng. De a.s. verkiezingen. Hoe de heer J. I. Ballegoyen de Jong Goes zag groeien „Volksherstel" schonk f15.000.—. J? en haar drie zoons Nederlands beste ruiters begeleiden Haar op haar intocht. Gasturbine Maatschappij opgericht. Bw£rr'daL.« VOer Hr' Ms- l°rPe^°boot jager ert <le Oostkust van het eilandje Ens-ano een eenzaam plukje groen, dat als 't ware verloren ging t^n eTns matra's wSttart?" Z Tn "i?"0" Sn0er van '««nden aan Su- !Ba^kerr^^npadrroIXS,^-e.,'Caan .W"d "-rgestrooid. De macht in Indië nu reeds doen. Amerikaanse bestuurbare projectielen. De Amerikaanse marine werkt aan een bestuurbaar projectiel, dat vijandelijke vliegtuigen op een afstand van 11 km. kan neer halen. gelijk zovele schepen sedert ongeveer twee van de zee jaren plegen te VERGETEN EILAND De Engganees vertelde, dat, toen de Jappen weggetrokken waren, er niemand voor hen in plaats gekomen was. Zij de Plotseling rinkelde de telegraaf en beneden in de machinekamer gingen de grote wielen eerst op halve kracht en vervolgens lang zaam draaien. De slanke, grijze oorlogsbodem dreef geluidloos voort, terwijl alle kijkers zich naar de wal richtten, want daar stonden mensen: kleine bruine mensen, die met doeken zwaai den. Even later werd waargeno men, dat enkele prauwen in zee staken. De machines werden gestopt en in afwachting van de prau wen bleef het schip ongeveer ten halve mij! uit de kust drij ven. Onderwijl werd aan bak boordzij de motorsloep gestre ken en terwijl over stuurboord '''Jna de gehele bemanning de komst van de prauwtjes, die snel en behendig over de bran ding heen gepeddeld werden, stond af te wachten, voer de sloep naar de wal, met natuur lijk ook een dokter aan boord. De motorsloep naderde voor zichtig het strand, want in het heldere water waren scherpe koraalriffen duidelijk te zien. Ongeveer tien meter uit de wal, tot aan het middel in het wa ter, stond daar een jonge ke- kleinermdeaTde "mannen" in°°de 1 %Vek_ efn. ^enverjile. sloep. En onder deze mannen was er één, die Nederlands sprak. was spoedig gevonden. Als de Radjah dan zulk een verzoek eens op schrift wilde stellen, dan zou de commandant het wel meenemen. De volgende ochtend had aan boord van de „Banckert" in de kajuit van de commandant de plechtige ondertekening plaats - van het verzoekschrift, bij wel- sereed 231 .z«n voor gebruik noemd Iro J i nrinr n'n w-\ In zijn vergadering van 29 April 1918 besloot de Goese raad Het is een van een propeller <le benoen,i»e van de heer J. 1. voorziene raket, die draadloos van Bal'egoyen de Jong tot -e- van een moederschip af kan retaris in de plaats van de heer voren be- worden bestuurd en tegen lu50 Hajenius die kort te ODrnoid -rol I1 De voor ke gelegenheid een dronk' werd "°2S de marine, uitgebracht od Hare Majesteit, waarop de commandant een Ne derlandse vlag aan de Radjah overhandigde, welke vlag 'en kele uren later gehesen werd aan een paal op het strand voor marine is voornemens was tot burgemeester van j Goes. Donderdag 17 Juni is het oefendoeleinden 50 dezer j 3® jaar geleden dat de heer van hadden geen .rijst, maar enkele j de kampong Koppo Koppo, de maanden geleden waren- zij be- blaats, waar Enggano voor' de nieuwe raketten te bouwen. Zij kosten 25.500 dollar per stuk. Een ander bestuurbaar pro jectiel is ontworpen voor gebruik Ballegoyen de Jong geïnstalleerd werd. Dertig jaar is een hele tijd, maar een tijd door de heer gonnen met ue aanleg van sa- wahs en nu hoopten zij op een goede eerste oogst. Zij voed den zich nu nog met cassave. Kleding hadden zij in het geheel niet meer. Een oude man voegde zich bij de jongere. Het was de ke- pala kampong, het dorpshoofd, een magere grijsaard met een rimpelig gezicht en een slordig plukje baard aan zijn kin. „Ja ja", bevestigde hij, „wij heb ben tot nu toe niemand gezien" Hij was zeer dankbaar voor de twee broden en de sigaret ten welke hij kreeg en op een vraag van de dokter legde hij uit, dat er veel zieken in zijn dorp waren en ook in de ande re dorpen. Hij was reeds sedert 1920 dorpshoofd en kende de blanda's heel goed. De bevol king was voor een groot deel Protestant, doch er was geen school meer. Maar daarover zou de godsdienstonderwijzer meer kunnen vertellen! tweede maal was ontdekt. En enkele dagen later arri veerde een zending katoentjes, kwam er een zendeling op be zoek, alsmede een bestuurs ambtenaar en toen beleefden die Nederlanders het ontroeren de moment, dat een koortje on der leiding van de godsdienst leraar onder de door de troepen. Dit kost een van Ballegoyen de Jong wel be half millioen dollar. Het huwelijk van ex- koning Michaël. Het Atheense nieuwsbureau meldt, dat ex-Koning Michael van Roemenië en Prinses Anne van Bourbon-Parraa Donderdag het koninklijk paleis te steed in dienst van de gemeente Goes, die by zjjn komst 7600 in woners telde en uitgroeide tot bij na IS000. De heer van Ballegoyen de Jong is geboren te Dieren. Na de R.H.B.S. te hebben doorlo i v Nederlandse Athene in de echt zullen worden pen, werd hij volontair op de vlag net Wilhelmus ten gehore verbonden volgen,, de ritus van gemeente-secretarie van Eist bracht, het lied, dat zij in jaren de Grieks-orthodoxe kerk. met hadden gezongen, maar dat Het paar is gisteren uit Ge niet vergeten was. r.ève te Athene aangekomen. te Uit het gesprek met de Eng ganees bleek, dat er wel schepen onder dezelfde vlag als welke de „Banckert" voerde langs het eiland waren gestoomd, maar dat na het vertrek van de Jappen niemand daar aan land was ge komen. Zjj hadden geen enkele bezoeker ontvangen. Dit was de eerste maal sedert zovele jaren, dat zjj weer blanda's zagen. Eng gano was nu op 10 Februari 1918 voor de tweede maal ontdekt. De eerste maal geschiedde dit op 5 Juni 1596, door niemand minder dan Cornells Houtman ger te zitten, die uiteraard al gauw in gesprek kwam met de dokter, die met hem af sprak dat de zieken die hulp nodig hadden aan boord zouden ko men in prauwen. Toen de duisternis reeds ge vallen was kwamen zij inder daad. I Maar ook anderen en daaronder bevond zich de Radjah van hst eiland, die op bezoek kwam bij de „Toean Commandant" en aan deze vertelde dat hij steeds ge regeerd had onder Koningin Wil- heimina en dat hy wilde verzoe ken weer onder Haar- regering te mogen komen. Dit was uiteraard een moei- 1 lijk verzoek, maar de oplossing Do Gaullisten hebben zich te- sleutel-centra In West-Duitsland gen ratificatie van do zes-landen- na beëindiging van de algemene overeenkomst aangaande Duits- militaire bezetting, land verklaard. zqde Van gezaghebbende neemt Reuter, dat de hoofdvoor- stellen zijn: vorming van een Een woordvoerder van generaal ver_de Gaulle heeft te Narbonne ge zegd, dat de aanbevelingen der conferentie van de zes landen te Duitse constituerende vergade- ^nd<Tn geen aanvaardbaar com- valuta-hervorming - promls vormen tussen de Brltse ring; valuta-hervorming in de Westelijke zones van Duitsland; controle door zeven mogendheden Duitse afgevaardigden inbegre pen) over de verdeling der pro ducten van het Ruhr-gebied; voorziening in de bezetting van Het C.G. voor Kinder herstellingsoorden en gezondheidskolonies. en Franse Inzichten. Naar zijn mening heeft men de veiligheid van Frankrijk uit het oog verlo ren. De meerderheid der Franse volksvertegenwoordigers en de pers staan op het standpunt, dat de voorgestelde voorwaarden voor een toekomstig Duits regiem Frankrijk en de westelijke gealli eerden als geheel geen solide ga rantie geven, dat Duitsland niet Het Centraal Genootschap voor 'n enkel® Jarfn, °P°ieuw 663 over" Kinderherstellingsoorden en Ge- heersende rol in Europa zal spe- zondheidskolonies hield te Voor- "J; burg zijn jaarlijks congres. De cornmunlsten. dle meer dan Door de directeur-generaal van de volksgezondheid, Dr C. van den Berg, werd aan de 75-jarige voorzitter, Dr A. Schuckink Kool, hulde gebracht voor het door hem, ook op ander terrein, ver- 180 van de 617 zetels bezetten, zullen zeker tegen stemmen. HET NEDERLANDSE AUTOPARK. Stond het Nederlandse auto- nchte werk ter bevordering van park volgens berekeningen van de volksgezondheid. Uit de verslagen en de gehouden referaten bleek, dat de meer dan 500 afdelingen, over heel het land verspreid, het werk na de oorlog weer krachtig hebben aangevat het C. B. S. kwantitatief in 1947 nog ongeveer 10 pet. bij dat van 1939 achter, de verdeling over de provincies loopt nogal uiteen, al dus meldt de K.N.A.C. Overijssel heeft thans 5 pet. meer (N.O. Pol- Over 1947 werden 5.353 kinderen der), Noord-Brabant 2 pet. (met in tot. 215.168 dagen) in de kinderherstellingsoorden en ge zondheidskolonies van het Cen traal Genootschap verpleegd. Daar de restauratie der geteis terde huizen nog maar langzaam Drenthe Is op vooroorlogse peil. Limburg staat 2 pet., Gelderland en Zeeland 5 pet. achter. Gro ningen, Friesland en Utrecht 8 pet., Zuid-Holland 10 pet. en N.- Holland 18 pet. Ook Amsterdam vordert, is er nog altijd een groot heeft nog 18 pet. motorrijtuigen gebrek aan verpleegruimte, waar- door honderden kinderen dit jaar minder, Den Haag 15 pet. en Rot terdam 5 pet. Het aantal vracht- niet kunnen worden opgenomen, auto's, motorrijwielen en bussen Plannen voor het bouwen van 1 is op of boven vooroorlogs peil. nieuwe herstellingsoorden wer- Dat van de personenauto's ls nog den besproken. 130 pet. daarbij achter. Feuilleton. Uthtill 34) En toen was ze dood, ein digde Gart onverwachts zijn verhaal. Daar betrok haar gezichtje van, er kwam een peinzende trek over, ze zat weer midden in haar eigen verdriet, ze zei: Doodgaan is erg naar, ik ben zo bang. Jij moet niet bang zijn, jij gaat nog niet dood. Ja maar als ik nou es Daar mag jij nog niet aan denken, daar ben je veel te jong voor. Ja maar als ik dan toch dood zou gaan, zoals Flok zei, wat gebeurt er dan met me, kom ik dan in de hemel....? Natuurlijk, zei Gart. Hoe ziet het er dan uit? O zo mooi, de straten zijn er van goud en pijn en verdriet heb je nooit. En lekker eten ook? Dat denk ik niet. Ja, maar dan krjjg je toch Maar waar blijft je lichaam dan? In het kerkeputje. Kom je dan zonder lichaam in de hemel? Ja, zei Gart. Betsje peinsde een wijle, ze zei toen: Een zieltje kan je toch niet zien, hè? Nee, dat kan niet. Hoe kan ik dan zien dat moeder ook in de hemel is? Dat weet ik niet, misschien heb je daar dan helemaal geen erg in. Je bent daar zo blij on der elkaar, je zingl de hele dag mooie liederen. Zingen? dat kan ik niet, ik ben zo gauw moe. In de hemel wordt je nooit moe, daar ben je eeuwig kwiek. Eeuwig..?dat is al tijd.... Is dat een tijd? Nou en of. Hoe lang is dat? Daar komt nooit een eind aan. Hoe kan dat nou? Bij God kan alles toch. fietsje. Betsje knikte, peinsde dan nog over die wonderlijke eeuwigheid, die altijd duurde en waaraan nooit een einde kwam. Ze vroeg toen: Jezus is ook in de hemel, honger? Honger? Welnee, Betsje,hè? je hebt geen eten en drinken I Ja. nodig, je zieltje heeft toch geen Die is toch hier geweest en mond. toen heeft ie zieken beter ge- Wat is een zieltje? maakt? Dat weet ik niet precies' Ja, zei Gart, aat is al lang hoor. I geleden. De ontredderde toestand waar in veel gezinnen door oorlogsom standigheden zijn komen te ver keren heeft tot gevolg gehad dat na de oorlog door de Ned. Herv. Kerk het initiatief is genomen om hulp te bieden. Jonge vrouwen en meisjes, die daartoe bereid bieken, zijn te werkgesteld in min of meer ont spoorde gezinnen en vaak kon door hen het gezinsleven in goede banen worden geleid. DANK ZIJ VOLKSHER STEL Deze gezinszorg, die langza merhand is uitgegroeid tot een tak van de diaconale zorg, zal nu ook ter hand worden genomen door de diaconieën der Ned. Herv Kerk op geheel Schouwen en Dui veland. Deze actie is financieel moge lijk gemaakt door „Ned. Volks herstel", die voor dit doel f15.000 heeft geschonken als beginkapi taal. Op een vorige week te Zierik- zee gehouden vergadering door de afgevaardigden van de Her vormde diaconieën op het eiland heeft men zich over de gezins zorg beraden. Deze gezinszorg heeft men zich in ruwe lijnen getekend, als volgt gedacht: Iedere kerkeraad benoemd een plaatselijke commisie voor gezins zorg, bestaande uit drie tot vijf personen, w.o. vrouwelijke leden. In iedere plaats zullen gezins hulpen worden aangesteld, vangen van sociale werksters. Een centrale commissie voor geheel Schouwen en Duiveland, die ongeveer dertig leden zal tel len, kiest uit haar midden een dagelijks bestuur. De vrouwen en meisjes kunnen in Eindhoven op interne cursussen een halfjaarlijkse opleiding tot gezinshulp ontvangen, die koste loos is. Controle en voorlichting zuilen de gezinsverzorgsters ont vangen van social ewerksters. Het ligt in de bedoeling om naast mej. Knipscheer, die reeds daarna eerste ambtenaar Weiseh in de Achterhoek en ver volgens commies te Goes. Hij ging Goes echter spoedig weer verlaten om in 1913 secretaris van de gemeente Schoonhoven te worden. Toen door de benoe ming van de heer Hajenius tot burgemeester de plaats van secretaris vacant werd voorzag raad hierin door de benoe- de ming van de vroegere commies ter secretarie; werkelijk, dè raad had een minder bekwaam man kunnen benoemen! HOE DE STAD GROEIDE. In de dertig jaar dat de heer van Ballegoyen Goes dient als secretaris heeft hij de bevolking van Goes zien uitbreiden van 7600 zielen tot bijna 13000. Na tuurlijk groeide de stad mee. Be perkte voor 1918 de bebouwde kom zich tot datgene wat bin nen de vesten lag en stond hier en daar een huis op de Oostsin- enige tijd geleden haar arbeid als Sel eh de Kloetingseweg, thans Met 1300 man troepen aan boord, n.l. twee bataljons van het regiment stoottroepen en onderdelen van de Koninklijke Marine en van het K.N.I.L., als mede veertien journalisten, die op uitnodiging van het ministe rie van Overzeese Gebiedsdelen een reis naar Indië hebben ge maakt, is de „Waterman" gister morgen om half acht de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland binnengevaren. De op het schip aanwezige manschappen werden reeds da delijk verrast door de geest driftige ontvangst, welke hen bij de Hoek werd bereid. Talrijke familieleden en kennissen had den bootjes afgehuurd, voeren het schip tegemoet en gaven door zwaaien en uitroepen, hun vreugde te kennen. Tegen half tien arriveerde de „Waterman" aan de Lloydkade, waar een muziekkorps van de stoottroepen stond opgesteld, om allen met vrolijke marsen te begroeten. Zodra het schip gemeerd lag, sprak minister A. H. J. L. Fievez namens de regering de man schappen toe en stak hen, voor wat de toekomst betreft, een hart onder de riem. Het „Wil helmus" weerklonk en een drie werf „Hoera" bewees de blijd schap van allen, dat zjj weer in 't vaderland terug waren. Onmiddellijk werd met de ontscheping begonnen. De gebrui kelijke diensten zullen er voor zorgdragen, dat ieder zo spoe dig mogelijk de plaats van be stemming bereikt. sociaal werkster heeft aangevan gen nog twee sociale werksters aan te stellen, n.l. één voor Schouwen en één voor Duiveland. Het werk dat door de gezins verzorgster wordt verricht is niet gratis. Door de Synode is een tarief vastgesteld, dat de vergoeding regelt aan de hand van het in komen. Rijk en Gemeente zullen subsidie verlenen, zodat de ge zinszorg in financieel opzicht los staat van de diaconieën. Moge straks de gezinszorg op Schouwen en Duiveland velen ten zegen zijn, zoals dit reeds enkele jaren op vele plaatsen in ons land het geval is. spreekt men van bouwplan I, II en III en zijn de Oostsingel en de Kloetingseweg, evenals meerdere straten, volgebouwd. En wat waren de verbindingen nog primitief in de eerste jaren, dat de heer van Ballegoyen als secretaris werkzaam was. Van een grote verkeersweg was geen sprake. Kwam men van Kapelle, dan moest men door Kloetinge over de Kloetingseweg, want de Patijnweg was toen nog niet aangelegd, via de Voorstad dwars door de stad om uit te komen op de 's-H. Hendrikskinderen- dijk. In 1920'21 veranderde dit door het leggen van een dam in de Westvest aan het begin van Ik wou, dat Hij nog es kwam. Hij komt ook, dan komt Hij op de wolken. Op de wolken? Daar zit toch regen in en sneeuw? Daar zakt hij door. Jezus niet, hoor Betsje. Ik wou dat Hij ook bij m'n bedje kwam, dan vroeg ik of Hij me beter wou maken. Daar moet je dan voor bid den. Papa zegt dat dat niet helpt. Dan weet jouw Papa d'r niks van, bidden helpt wel. Als je bidt, dan praat je in je eigen, kan God dat dan l.oren? Natuurlijk. En God is in de hemel? God is overal, ook hier, bij jouw bedje. Ja? Echt waar.' Echt waar, zei Gart. Onder de feesten, die in de de eerste dag van haar regering, hoofdstad ter gelegenheid van het September zal om kroningsjubileum van H. M. de en K. H. Prinses half tien, eveneens in het Stadion een Kroningsspel, bij kunstlicht Koningin en de inhuldiging van worden opgevoerd. H. K. H. Prinses Juliana zullen plaats vinden, zal de sportfantasie in het Stadion op Zaterdag 4 September al zeer de aandacht trekken. Ten aanschouw© van de 50.000 bezoekers, die het Stadion kan bevatten, zullen 6 a 7000 medewerkers een nationale mani festatie uitbeelden, waarmede men beoogt onze vorstin te laten zien wat Nederland op sportge bied presteert. Elke gedachte aan wedstrijden is dan vreemd. Het feest vangt aan met een proloog, waarna vaandeldragers via de Marathon- poort zullen binnen marcheren, terwijl aan hoge masten de 32 vlaggen van de deelnemende sportbonden zullen worden gehe sen. Vervolgens zullen alle tak ken van de sport worden uitge beeld, zoals deze zich van heel vroeger tot nu toe hebben ont wikkeld. Het hoogtepunt is 'n apotheose waarbij de ca. 7000 deelnemers aantreden tegenover de zetel van waar onze Vorstin is gezeten, orn haar te danken voor haar be langstelling in de sport en tevens Op haar intocht in de hoofdstad op 30 Augustus zal H. M. de Ko ningin worden begeleid door een ere-wacht van 44 van Nederlands beste ruiters, uit iedere provincie Republikeins protest. Het bureau der republiek in New-York heeft gisterochtend een verklaring uitgegeven be treffende het in sterke woorden gestelde, officieel door de repu blikeinse regering bij de com missie voor goede diensten in gediende protest t.a.v. de con ferentie te Bandoeng. In de verklaring wordt ge zegd, dat de republikeinse dele gatie te Lake-Success is mede gedeeld, dat het protest middels de C.G.D. aan de Veiligheids raad zal worden overgelegd. Een woordvoerder van de In donesische delegatie zeide te hopen, dat het protest in de raad ter sprake zou komen bij x de bespreking van het rapport om de belofte van trouw af te over de politieke ontwikkelingen leggen aan de nieuwe Vorstin op in West_java. Wy zullen dan de Middelburgsestraat, waarover de grote weg werd aangelegd. Niet alleen op het gebied van huizenbouw en wegenaanleg zou er in Goes nog heel wat moeten gebeuren. Daar was ook de elec- triciteitsvoorziening die vóór 1929 met grote moeilijkheden ge paard ging. Ged. Staten eisten n.l. zekere garanties van de ge meenten voor tot aanleg overge gaan werd. Mede dank zij het werk van een provinciale com missie, waarvan de heer van Ballegoyen secretaris was, werd aeze kwestie opgelost en werd in 1929 ook te Goes eleetrisch licht aangelegd. Het aantal diensten breidde zich regelma- t.g uit. In 1921 werd de Keu ringsdienst van Waren gesticht, in 1922 de Keuringsdienst van Vee en Vlees, in 1927 het Slacht huis, in 1932 de Keuringsdienst van de N.A.K. en in 1947 de Prov. Gezondheidsdienst voor dieren. Het Land- en Tuinbouw- eonsulentschap kwam en zo groeide Goes tot wat het thans is: een centrum van handel en door drie burgemeesters, heeft de heer van Ballegoyen een werkzaam aandeel gehad. Onge veer 360 raadsvergaderingen achtereenvolgens gepresideerd door drie burgemeesters heeft Eij bijgewoond als secretaris. En op hoeveel vergaderingen van B. en W. en verschillende com missies is hij tegenwoordig ge weest! Dan spreken we nog maar niet van het aantal stuk ken, dat door hem ondertekend is. Misschien was het gemakke lijker voor de heer van Balle goyen de Jong geweest wanneer hij een kortere naam had gehad! DE BEZETTINGSTIJD. De bezettingstijd is als voor zovelen ook voor de secretaris een moeilijke tijd geweest. In 1941 werd burgemeester ten Kate vervangen door de N.S.B.er Lenshoek. Vooral die installatie ligt de heer van Ballegoyen nog vers in het geheugen. Brallende ledevoeringen, druk doende N.S.B.ers en W.A.-lieden, die op bevel applaudiseerden en de dreigende woorden van Lens hoek tot de ambtenaren, die niet mee wilden werken aan de nieuwe orde". In 1942 werd de heer van Ballegoyen opgepakt en als gij zelaar in St. Michelsgestel ge stopt, waar hij acht maanden heeft doorgebracht. Nauwelijks terug in Zeeland werd hem als zijnde „staatsgevaarlijk", het verblijf in de provincie ontzegd. De Canadezen waren echter nog geen twee uur in de stad of ook de heer van Ballegoyen was terug! In talrijke verenigingen neemt ce heer van Ballegoyen be stuursfuncties waar, het aantal is te groot om ze hier te noe men. In 1937 werd hij door H. M. de Koningin benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. In prettige samenwerking met burgemeesters en ambtenaren heeft de heer van Ballegoyen de Jong dertig jaren gewerkt in het belang van Goes en we mo gen wel zeggen in het belang van Zeeland. /lianen van Sif'toCïi. Nog een maand! (Vrij naar Valerius.) Slaat op de trommele van o, diredomdeine, Slaat op de troinmele van n„f [diredomdoes! Dat spoedig dit slap kabinet „Mannen van staal is nu verdwijne "s E de loes1 Slaat op de trommele van o, Ldiredomdeine, Slaat op de trommele van r, [diredomdoes! Geen Moscoviet in de Kamer „Neêrland houdt rechts'T'is'nu [de loes! Slaat op de trommele van ot [diredomdeine. Slaat op de trommele van [diredomdoes! Dat elke overbodige ambt'naar o, [verdwijne sluit wat burootjes" is nu I de loes1 Slaat op de trommele van [diredomdeine, Slaat op de trommele van diredomdoes 1 Geen onderhand'laar in Djocja [verschijne, „Eenheid van 't Rijk" is nu [de loes! S. v. d. G. Aanbevelingen „Rijks eenheid". Naar vernomen wordt heeft .Rijkseenheid" besloten bij de 1 :.mende Tweede-Kamerverkiezin gen de candidatenlijsten van de A.R.-partij, van de Staatkundig Gereformeerde Partij, de lijst- Welter en de lijst Feuilleteau de Bruyn aan te bevelen. Voorts zul len ook worden aanbevolen de lijsten van de afgevaardigden van die partijen, die verklaren, dat zij tegen de voorstellen in zake grondwetsherziening zullen stem men. In verband met dit laatste wor den nog besprekingen gevoerd. twee aanzienlijke schendingen schobbejak verscholen zat, maar van de Renville-overeenkomst er bleek toch maar weer uit, dat door de Nederlanders kunnen stille wateren diepe gronden1 naar voren brengen, aldus deze hadden. Hij dronk in de kroeg I woordvoerder. van de eenarm 't bier als water, maar hoe kwam hij toch aan al dat geld? Van Dries Visser, zei men, maar die was wel goed en niet gek, die betaalde ook niet alles. De eenarm was echter een mensenkenner en een makke lijke baas, hij dorst het met Teu- nis wel aan om op de lat te „„„t schrijven, wat er in het vat zit verzuurt niet. n, i Man uit trein gevallen. Doordat hij de deur van de trein opende om te zien of hij i reeds dicht bij het station Ba- rendrecht was, is Zondagavond omstreeks half elf de 52-jarige Teunis dorst er niet aan te denken hoe hij dat ooit betalen moest, maar omdat dit een zeer nare gedachte was die goed deels de glorie van zijn vrijge vochten levep wegnam, dronk uit Rijsoord, uit de trein geval len, die van Dordrecht kwam. Hij viel in het gras van de spoorbaan, waar een treinstel hem later is komen halen en hem naar de overweg bij de Dordtse straatweg heeft ge „De Nederlander". De hoofdredactie van „De Ne derlander" deelt ons mede, dat in tegenstelling tot lopende ge ruchten, dit dagblad zal voort gaan als ochtendblad te ver schijnen, onder hoofdredactie van de heer H. A. Lunshof. Met ingang van vandaag zou het blad weer met vier pagina's uitkomen. K. M. „De Schelde" j aandeelhoudster. Blijkens bijvoegsel tot de Staatscourant nr 726 is opgericht met een maatschappelijk kapi taal van f 500.000, verdeeld in 500 gewone aandelen, elk groot f 1000, waarvan geplaatst en in contanten volgestort 125 gewone aandelen, de Gasturbine Maat schappij N.V. te 's-Gravenhage. Doel van deze vennootschap is het ontwikkelen van gasturbi nes, zowel voor stationnair als voor scheepsgebruik, alsmede voor tractiedoeleinden en voor vliegtuigvoortstuwing, enz. In het kapitaal wordt deelgenomen door Werkspoor te Amsterdam voor 32 aandelen en door de Machinefabriek Gebrs Stork Co te Hengelo, Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen en Dok en Werfmaatschappij „Feijenoord" te Schiedam, ieder voor 31 aan delen van f 1000 elk. Voor de eerste maal wordt tot directeur benoemd de heer Ir H. W. van Tyen te 's-Graven- hage. Tot commissarissen worden benoemd de Machinefabriek Gebrs Stork, de Mij „De Schel de", Wilton Feyenoord, Werk spoor (welke tevens gedelegeer de commissarissen zijn) en de heer Ir G. J. Th. Bakker te 's-Gravenhage. Vrachtauto reed tegen viaductpijler. In de nacht van Zaterdag op Zendag is omstreeks 1 uur een vrachtauto, nadat deze eerst een taxi had aangereden, tegen een pijler van het viaduct bij de pa- ralelweg te 's-Gravenhage ge leden. Enige in de vrachtauto zittende personen werden zwaar gewond. De taxi werd licht be schadigd, terwijl de vrachtauto aan de voorzijde U' heel vernield werd. ae beste remedie tegen narig heid. Maar die gedachte, die zorg Ze lag toen stil m haar bedje.1 was niet uit zijn hoofd weg te En Gart zat maar stil naar bannen en daarom zag hij er zie- dat bleke gezichtje te kijken;'lig uit, wanneer hij tussen zijn in hem was een grote vertede- maats zat. ,Met zijn zorgelijk ring. X. Die Dries Vser scheen rijke kerel te zijn en merakels gesteld op de vriendschap vanoude banden verbroken had Teunis Breedveld. Sinds die werkloos was waren zij onaf scheidelijk, daar nam het dorp aanstoot aan, want er was geen enkel fatsoenlijk mens, die met, trekken, maar hij rukte zich los, Dries Visser omgang wou heb- j zijn moeder moest niet denken V-en. Die Teunis was een prooi uat hij nog een kind was, zij van de duivel, men had nooit kon een biertje nemen en dan vermoed, dat achter zijn stille ophoepelen, wezen een drinkebroer en een (Wordt vervolgd.) hij een glas bier meer, daj. was j bracht, waar een ziekenauto ge- ij:- reed stond. Een zijner benen was op twee plaatsen gebroken, terwijl het ander gewond en zijn schouder ontwricht werd. De man bevond zich met zijn vrouw in een onverlichte wagon, waarin zich weinig mensen be vonden. Toen hij de treindeur wilde openen verkeerde hij in de veronderstelling dat dit een schuifdeur was. Het was echter een smal draaideurtje en toen dit openging, sloeg de enorme zuiging de deur geheel tegen de treinwand en werd de man naar buiten geslingerd. Eige verder op gezeten passagiers snelden onmiddellijk te hulp, doch ter wijl zij in de donkere wagon naar de noodrem zochten, min derde de trein reeds vaart om te stoppen in Barendrecht. vertrokken gezicht bleef hij op de drempel van dit uitbundig leven staan. Het leek echter wel of hij alle Toen Stijntje nem een keer ui* de kroeg wilde halen deed hij net of hij haar niet zag, ze wilde hem aan zijn mouw mee- Aanwijzing Kanton gerechten voor behan deling Tribunaalzaken. Verschenen is een Koninklijk Besluit, waarbij Kantongerechten zijn aangewezen voor de behande ling der zaken, die tot 1 Juni j.l. werden behandeld door de thans opgeheven Tribunalen. Voor alle Arrondissementen in het gehele land zijn aangewezen de Kantongerechten in de hoofd plaats van het Arrondissement. Voor het Arrondissement Am sterdam is behalve het Kanton gerecht te Amsterdam bovendien aangewezen het Kantongerecht te Hilversum en voor het Arrondis sement Middelburg (hetwelk de gehele provincie Zeeland omvat) behalve het Kantongerecht te Middelburg bovendien het Kan tongerecht te Zierikzee. Dit laatste zal wel verband houden met de reismoeilijkheden, waarmede men in Zeeland te kampen heeft. De zaken voor Noord-Zeeland zullen derhalve le Zierikzeee worden afgedaan, ter wijl de zaken uit het overige ge deelte der provincie (Zeeuwsch- Vlaanderen inbegrepen) door het Kantongerecht te Middelburg worden berecht. Voor de behandeling der zaken door het Kantongerecht te Mid delburg zijn aangewezen Mr C. M. Kegge en Mr M. Vlaming, beiden Kantonrechter-plaatsver- vanger, terwijl voor de behande ling der zaken te Zierikzee is aangewezen Mr W. Nieuwenhuij- sen, Kantonrechler-plaatsvervan- ger te Zierikzee. Excursie C.P.M. en C.J.B.T.O. Een dezer dagen maakten een groep leden van de Chr. Platte- landsmelsjes Bond en de Chr. Jongeren Boeren en Tuinders or ganisatie een excursie naar West- Brabant. - De dag werd begonnen met het bezichtigen van het machinaal melken met behulp van een jeep. Daarna werd een bezoek aan de Coöperatieve Melkfabriek te Wouw (boter- en kaasbereiding) en aan de boomkwekerij van de heer v. Willigen te Wouw. ge bracht. „p In Roosendaal werd de W.B.B.A. tricotage-fabriek bezocht en n Breda de beroemde kathedraal van de Ned. Herv. Kerk bekeken. De dag werd besloten met een bezoek aan het inter-proylnclaal proefveld der Staatsdomeinen ta Klundert. Begunstigd door zonnig weer

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2