Internationale contröle RuhrgeMed. Benes afgetreden als president van Tsjecho-Slowakjje. NIEUWS Immigranten in Palestina zuilen afgezonderd worden. CoOp. Groenvoederdrogerjj „Eiland Walcheren" in gebruik genomen. Constituerende vergadering en veiligheidsraad voor West-Duitsland. Hoe lang zal het duren? Verkiezingen in voor jaar 1949 Scbreleder wordt niet vervolgd Nieuw element in Belgische Koningskwestie? „Westerdam" hrengt goede gaven mee. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND r SNIPPEE Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 966 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 8 JUNI 1948 AANBEVELINGEN ZESLANDENCONFERENTIE TE LONDEN. Op de zeslandenconfercntie te Londen over Duitsland, is besloten tot stappen van vitaal belang in de richting van de economische wederopbouw van West-Europa in deelge nootschap met een herboren, democratisch Duitsland, aldus werd gisteren te Londen officieel medegedeeld. Een afschrift van het tweede communique van de confe rentie, is toegezonden aan de Sowjet-regering als de vierde bezettende mogendheid in Duitsland. Hoofdredacteur: B. ZUÏDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON V. d. FELTK, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFS TRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet Of- m ondergang m Kon en Maan. Woensdag: Zon op 4.21 u„ onder 20.57 u. Maan op 5.33 u., onder 23.40 u. Hoogwater Woensdag 9 Mei: Vlissingen: 2.56 u. 2.10 m.. 15.18 u. 2.16 m. Wemeldinge: 4.53 u. 1.75 m., 17.20 u. 1.76 m. Hoe lang zal het duren voordat het voor de ge hele wereld duidelijk is, dat de Republikeinse Regering niet 'n vredelievende, verantwoordelij ke Regering is, die streed om zich vrij te maken van koloni ale onderdrukking, maar inte gendeel een typisch voorbeeld van een kleine groep tyrannie- ke mensen, die zich met behulp van de Japanners aan de be volking hebben opgedrongen en die het beste gekarakteriseerd worden door hun gewelddaden tegen onschuldige mensen, die niet in staat zijn zich te verde digen". Bovenstaande ietwat lang ademige vraag werd echter ge steld door één van de niet-pro- gressieve tegenstanders van de regeringspolitiek ten opzichte van Indië? Ja, dat zou men denken. Maar zó is het toch niet! Deze vraag werd gesteld na mens de Nederlandse regering in de vergadering van de V.N. door de heer van Kleffens. Wij hebben hier dus te doen met een soort regeringsverkla ring. De vraag is daarom gewet tigd; hoe lang zal het duren, eer de Nederlandse regering op houdt te onderhandelen met de z.g. republiek, met de groep „tyrannieke mensen", die met Moskou in verbinding staan, die zich aan de bevolking heb ben opgedrongen en die telkens weer blijk geven zich aan ge maakte afspraken niet te wil len houden. VAN MOOK NODIGT HATTA UIT VOOR BESPREKINGEN. Van officiële zyde Is te Bata via medegedeeld, dat Dr v. Mook de republikeinse premier, Drs Moh Hatta, heeft uitgenodigd voor het houden van besprekin gen. Hatta heeft op een persconfe rentie verklaard, dat het republi keinse antwoord op de Neder landse regeringsmededeling bin nen enkele dagen zal worden overhandigd. Hatta verklaarde de Nederlandse mededeling niet als ultimatum te beschouwen. Naar aanleiding van een vraag of het juist ls, dat de republikein se regering de door Soerlpno met Rusland aangegane overeenkomst niet kon ratificeren, antwoordde Hatta, dat de republikeinse rege ring nog steeds niet weet, welke soort overeenkomst door Soerlpno is afgesloten. Hatta besloot met te zeggen, dat wegens de slechte verbindin gen met de buitenwereld het nu zelfs nog niet bekend ls of Soe rlpno reeds het bericht van zyn terugroeping om bijzonderheden over de overeenkomst mede te de len, heeft ontvangen. In het communique zijn de bij zonderheden opgenomen over de aanbevelingen, die eenstemmig zijn aangenomen door de delega ties van Engeland, Frankrijk, de V. S„ België, Nederland en Lu xemburg. Overeenstemming is bereikt over het volgende: 1. Internationale controle van het Ruhrgebied door een lichaam, dat is samengesteld uit vertegen woordigers van bovengenoemde landen en Duitsland. 2. Instelling van een constitu erende vergadering voor West- Duitsland. De ministers-president zullen gemachtigd worden een constituerende vergadering voor geheel West-Duitsland by een te roepen, die tot taak heeft de grondwet voor een toekomstige West-Duitse regering voor te be reiden. 3. De vorming van een militaire veiligheidsraad voor de westelijke zones van Duitsland gedurende de periode der bezetting. Als de bezetting beëindigd ls, zal een systeem van controle en toezicht op de Industrie worden gehandhaafd ter waarborging van de ontwapening en de demilltari- satie. Het internationaal controle- lichaam voor het Ruhrgebied stelt zich ten doel toezicht te houden op de verdeling van steenkool, co kes en staal. Wat de evolutie van de poli tieke en economische organisatie van Duitsland betreft erkent men dat het noodzakelijk ls het Duitse volk In de gelegenheid te stellen om, op basis van een vrije en de mocratische regeringsvorm, uit eindelijk de eenheid van Duitsland te herkrijgen. De op te stellen grondwet be hoort de Duitsers in staat te stel len by te dragen tot de beëindi ging van de tegenwoordige ver deling van Duitsland, niet door de wederoprichting van een gecen traliseerd „Reich", doch door mid del van een federale regerings vorm. Men is tot de conclusie geko men, dat een volledige economi sche samenvoeging der beide zo nes niet met succes mogelijk ls zolang de oprichting van de nood zakelijke Duitse instellingen voor het gehele gebied niet ln een ver der gevorderd stadium verkeren. Engeland en Frankrijk zijn van mening, dat er geen sprake kan zijn van een algemeen terugtrek ken van haar strijdkrachten uit Duitsland voor dat de vrede van Europa gewaarborgd is en ook niet zonder voorafgaand overleg. ONGUNSTIGE REACTIES. De Volksraad, het permanent comité van het van Sowjet-Rus- slsche zijde gesteunde Duitse Volkscongres heeft reeds een plechtig protest aangetekend te gen deze aanbevelingen. Het pro test was Ingegeven door een gro te bezorgdheid voor het verzeke ren van een vrij, onafhankelijk en democratisch Duitsland. Ook de Duitse sociaaldemocra tische party heeft bezwaren ge uit en achtte de besluiten der Londense conferentie een onbe vredigende manier om de poli tieke en economische consolidatie van Duitsland te bewerkstelligen. Volgens Reuter zjjn functiona rissen van alle Westerse mogend heden van opinie, dat de over eenkomst van Londen een her nieuwde druk van de zyde der Sowjet-Unie tengevolge zal heb ben om de vertegenwoordigers der westelijke mogendheden uit Ber lijn te verdrijven. Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, zal zeer veel moeite hebben om de aanbevelin gen van de Londense conferentie geratificeerd te krijgen. Vooraan staande Franse afgevaardigden, die de regering gewoonlijk steu nen, typeerden de voorgestelde politiek voor West-Duitsland als een politiek, die Iemand de haren te berge doet rijzen. Maarschalk Sokolofsky en zijn voornaamste adviseurs, hebben naar aanleiding van het Londense communique vergaderd en zijn, aldus Reuter, tot de slotsom ge komen, dat de besluiten van Lon den alle vroegere overeenkomsten aangaande Duitsland te niet heb ben gedaan, zodat samenwerking tussen de vier mogendheden te dezer zake voortaan onmogelyk is. De „streefdatum" voor de vor ming van een West-Duitse consti tuerende vergadering, ls thans naar men meent te weten, 1 Sep tember, aldus schryft Reuters di plomatieke correspondent. Naar van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, zullen de Britse, Franse en Amerikaan-j se militaire gouverneurs van Duitsland ln het begin van de vol gende week de ministers van de West-Duitse „Lander" ontmoeten. Volgens de huidige plannen zou-! den de verkiezingen voor eenj voorlopige West-Duitse regering j in het voorjaar van 1949 plaats hebben. Een algemeen referendum over de nieuwe constitutie zou te gelijk met de verkiezingen in de Liinder gehouden worden en de constitutie zou worden afgekon digd zodra een voldoende meer derheid verkregen is. Daar de Londense conferentie geen overeenstemming bereikte over de vorm van de federale constitutie voor Duitsland, heeft de constituerende vergadering ta melijk veel vrijheid by de opstel ling van haar ontwerp. Onmiddellijke besprekingen tus- „England Spiel" knap contra-spionnagewerk. Naar het A.N.P. verneemt heeft de procureur-fiscaal by het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage de vooral door het z.g. „England Spiel" be kende Krimlnal-Direktor Jo- zeph Schreieder buiten vervol ging gesteld. Omtrent de motivering van deze bultenvervolgingstelling verneemt het A.N.P. nog het volgende: Het „England Spiel" was, voor wat de betrokken Duitse ambtenaren betreft, een knap stuk contra spionnage- werk. Van door Schreieder gepleeg de oorlogsmisdrijven is niets gebleken. Integendeel Is 'tomen vast te staan, dat Schreieder, die een zeer knap maar ook een correct politieambtenaar was, zijn invloed heeft aange wend om zijn werk, dat tot het zakelijk verantwoorde beperkt bleef, buiten het bereik te hou den van de drastische en mis dadige practijken van andere Duitse autoriteiten. Schreieder heeft zich bereid verklaard nog enige tjjd ln Nederland te blij ven ter beschikking van de Nederlandse Justitie voor het verstrekken van inlichtingen. Morgen antwoord der Arabische staten? D© staat Israël heeft de V. N. medegedeeld, dat hij er in toe stemt de immigranten van weer bare leeftyd, die Palestina gedu rende het voorgenomen bestand van vier weken zullen binnenko men, af te zonderen. Aubrey S. Eban, de vertegen woordiger van de voorlopige re gering van Israël, heeft in een brief aan Trygve Lie mededeling gedaan van de punten van een overeenkomst, welke op 3 Juni te Tel Avlv tussen graaf Bernadotte en Mosje Sjertok, de minister van buitenlandse zaken van Israël, tot stand zou zijn gekomen. De bemiddelaar zal tevoren de hoogte gesteld worden van da turn en haven van inscheping van elk immigrantentransport. Immigranten, die ln het bezit bevonden worden van wapenen zullen ontscheept worden en wan neer zij in Palestina aankomen zullen zij niet worden toegelaten. Mannen van weerbare leeftijd zullen gedurende het bestand in tehuizen, kampen en arbeidscen- tra worden opgehouden, waarop doelmatige wijze toezicht kan worden geoefend, opdat zij niet t voor militaire doeleinden geoefend worden of als recruut opgeroe pen. De Egyptische premier heeft -T medegedeeld, dat het antwoord Naar wy vernemen overweegt van Arabische staten op de het bestuur van het Chr. LyceumwapenstIllstandgvoorgteUen der V. i N. Woensdagochtend aan Graaf toegestemd had waarnemers t* zenden. Parodi deelde mede, dat zjjn re gering zich over de kwestie be raadde. De Belgische afgevaardigd de zei, dat zijn regering in begin sel had toegestemd. Volgens radio New York heb ben versterkte Joodse strijdkrach ten een nieuw offensief ingezet tegen de Arabische posities ron<k- om Latroen, aan de weg van Je ruzalem naar Tel Avlv. Ook ln Noord-Palestina zijn de gevech ten weer opgelaaid. Ten Noorden van Tel Avlv vielen Joodse troe pen Toelkarm aan ln een poging om het Zuidwestelijke bolwerk van de Arabische driehoek te iso leren. CHR. H.B.S. TE MIDDELBURG. voor Zeeland de stichting van een Chr. H.B.S. voor Walcheren te Middelburg. Het heeft Zaterdag j.l. met eni ge belangstellenden uit Walche ren reeds een voorlopige bespre king gehouden. Zodra hieromtrent nadere bij zonderheden bekend zijn, hopen sen Engeland, Frankrijk, de V. S. en de Benelux over de samenstel- we hierop terug te komen, ling van het internationale con trolelichaam voor het Ruhrgebied staan op het program. De delegaties van de bezettende mogendheden zouden een welwil lende houding aangenomen heb ben t.a.v. de kleine Belgische ter ritoriale eisen, doch geadviseerd hebben tegen de grotere eisen van Nederland en Luxemburg. Gistermorgen is de eerste proefrit gehouden met de nieuwe motorwagen, waarmede de H.T. M. in een serie van 16, het Haag se publiek een betere transport mogelijkheid hoopt te kunnen aanbieden. Spaak morgen naar Pregny. Ttfdens een betoging te Osten- de voor de terugkeer van Ko ning Leopold heeft oud-mnister de Vïeeschauer verklaard, dat aangezien de regering en het parlement geen oplossing voor de koningskwestie kunnen vinden, het volk geraadpleegd zou dienen te worden. Spreker herinnerde eraan, dat Prins Boudewijn op 7 September a.s. achttien jaar wordt en dan van rechtswege senator wordt. Van dien datum af, aldus de oud minister, berust de Koningskwes tie niet meer in handen van de regering, doch van de vorst. In dien Koning Leopold op die dag afstand deed van de troon zou Prins Boudewijn hem opvolgen zonder dat iemand zich hiertegen Met het s.s. „Westerdam" kwamen gistermorgen te Rot terdam ongeveer 14.850 kg. goederen aan, welke ln de Ver enigde Staten verzameld zyn door de „United Service to Holland" en welke bestemd zijn voor verdeling onder de gemeenten van iedere provin cie in Nederland. Deze lading bestaat uit 320 pakken kleren, voedsel, snoepgoed, zeep en be nodigdheden voor scholen e.d. De distributie zal hier ter hand genomen worden door het Ne derlandse Rode Kruis, kan verzetten. Volgens de heer Vïeeschauer is er evenwel geen sprake van, dat de koning zal abdiqueren en is het ogenblik van de terugkeer van vader en zoon naar België niet ver meer ver wijderd. Een Franstalig blad heeft in middels bericht, dat eerste mi nister Spaak zich morgen op nieuw naar Pregny zal begeven om de Koning op de hoogte te bréngen van het resultaat van zijn besprekingen met de minis ters eii de leiders der twee meer- derheidsgroepen.' Dit blad meent ook te weten dat de Koning aan het einde van deze week een boodschap tot de regering zal richten met het ver zoek een einde te maken aan de huidige toestand. Ondanks de sluier van geheimzinnigheid, die over de besprekingen hangt, wordt algemeen aangenomen, dat er een nieuw element in de Ko ningskwestie is gekomen en men brengt hiermede het vrij onver wachte besluit der regering in verband, hedenavond opnieuw te vergaderen. De volgende kabi netsraad zou aanvankelijk eerst Vrijdag worden gehouden. Gottwald thans president? President Benes van Tsjecho- Slowakye heeft het kabinet een brief overhandigd, waarin hjj zijn ontslag aanbiedt. Het schjfnt erop te duiden, al dus Reuter, dat de ontslagaan- bieding van Benes betekent, dat hij de nieuwe grondwet niet heeft getekend. Van de vele geruchten omtrent de plannen van Benes is wel het betrouwbaarste, zo vervolgt Reu ter, dat de president in afzonde ring in zijn zomertehuis te Sezi- movo Usti zal blijven om te her stellen en zijn memories te vol tooien. Benes is gereedgekomen tot München en zal nu de geschiede nis van de republiek schrijven van 1943, de ondertekening van het verdrag met de Sowjet-Unie tot heden. In politieke kringen acht men het „vrijwel zeker", dat Gottwald president zal worden. Zapotocky, vakverenigingsleider en thans vice-premier, zou dan premier' worden en Fierlinger (sociaal democraat), minister voor indu strie, viee-premier. In een buitengewone vergade ring van het kabinet heeft Cle ment Gottwald, de minister-pre sident, Maandagmiddag mede gedeeld, dat Benes, in een brief van zyn aftreden heeft kennis gegeven. Benes schreef o.m. in zijn brief dat zijn gezondheidstoestand hem noopte tot het neerleggen van zijn functie. Hij dankte de verga dering voor haar vertrouwen en het volk voor zijn toegenegenheid, welke immer een grote steun voor hem hebben betekend en welke hij geprobeerd heeft niet te bescha men. Hij wenste dat de republiek gespaard mag blijven van alle rampen, en dat allen mogen le ven en werken in verdraagzaam heid, liefde en vergevingsgezind heid. „Laat men de anderen vrij heid gunnen en zelf vrijheid ge nieten. Ik vertrouw op de goede genius van ons volk en op een schone toekomst voor onze dier bare republiek", aldus de Presi dent in zijn schrijven. De brief was getekend in zijn landhuis te Sezimovo Usti in Zuid-Tsjecho- Slowakije. Gottwald verklaarde: „Ik geef zeker uitdrukking aan de mening van de gehele regering, wanneer ik mijn grote spijt betuig over het feit, dat Dr Benes de functie van president van de republiek neer legt. Zoals uit zijn brief blijkt heb ik lang gepoogd hem er van af te brengen. Ik zou er de nadruk op willen leggen, dat Benes, ofschoon hij de functie van president neerlegt, al tijd herdacht zal worden ln de ge schiedenis van de strijd van het Tsjecho-SIowaakse volk voor vrij heid en onafhankelijkheid, voor een vooruitstrevende staat waar in sociale rechtvaardigheid heerst. Volgens de grondwet van 1920 wordt de uitoefening van de pre sidentsfunctie, zolang nog geen nieuwe president is gekozen, toe vertrouwd aan de regering, welke haar minister-president kan be lasten met het individueel nemen van maatregelen. Bernadotte zal worden overhan digd. Bernadotte was Maandag bezig met de organisatie van het eer ste controle-lichaam over de na koming van het bestand in Pales tina. Men verwacht, dat het super visie-orgaan bestaan zal uit Zweedse, Franse en Belgische mi litairen. Enkele minuten nadat de Vei ligheidsraad Maandag bijeengeko men was, werd een rapport ont vangen van Graaf Folke Berna dotte, waarin hij de verwachting uitsprak over het succes of de mislukking van zijn onderhande lingen te kunnen rapporteren. Bernadotte stelde de raad voor de discussies over de wapenstilstand tot 9 Juni wanneer hij verwachtte verslag uit te brengen, op te schorten. Gromyko zei, dat de S. U. be reid zou zijn Sowjet-burgers als waarnemers naar Palestina te zenden. Hierna keerde de Veiligheids raad weer terug tot het door Gro- iaP Zeilboot met drie jongelui vermist? Drie circa 20-jarige jongelui twee meisjes en een jongen die Zondagmorgen met een kleine B.M. „Jan van Gent" van Baarn uit op het IJsselmeer gin gen zeilen, waren gistermorgen nog niet teruggekeerd. Het laatst heeft een andere zeilboot de „Jan van Gent" waargeno men Zondagmiddag om half vier onder de kust van Harderwijk. Men vermoedt, dat de jongelui door de sterke wind, die des avonds kwam opzetten, zijn overvallen, en vreest een onge luk. o Vrijstelling militaire dienst. Verzoeken om uitstel van eer ste oefening of vrijstelling van de dienstplicht zullen, naar men ons van de zijde van het ministerie van Oorlog mededeelt, in het vervolg slechts in behandeling worden genomen, wanneer de aanvrage daartoe is ingediend bij de burgemeester ter plaatse. JAARVERGADERING RING WALCHEREN DER C. J. B. T. O. Zaterdag 5 Juni kwam de Ruig Walcheren der C.J.B.T.O. in jaar vergadering bijeen in de Bogard- zaal te Middelburg. De voorzitter, de heer A. Lo- rier, wees in zijn openingswoord op het feit, dat dit de eerste jaar vergadering is na de oprichting in December 1946. De heer Haandrikman, hoofd Chr. Lagere Landbouwschool te Oostkapelle, sprak over: „Onze taak in het maatschappelijk le ven". Wij hebben een positieve taak ons door God op de schou- myko aangeroerde punt over het ders gelegd. Van groot belang ie, zenden van militaire waarnemers. boe W1J ons van dje taak kwijten, Door velen wordt de Christus der De Amerikaanse afgevaardigde zeide, dat zijn regering als lid van de wapenstilstandscommissie er in Zaterdagmiddag heejt H.K.H. Prinses Juliana, na bijwoning van de herdenking in de Nieuwe Kerk, een bezoek aan de ten toonstelling gebracht, welke in verband met de Nationale Her denking van de Vrede van Munster is georganiseerd. H.K.H. Prinses Juliana wordt door de heer Mr J. K. v. d. Haagen, chej van de afd. Oudheidkunde en Natuurbescherming van het De partement van O., K. en W. voorgelicht over de slag om 's-Hertogenbosch, waarvan een maquette tentoongesteld Rechts van de Prinses Minister-President dr Beel. Schriften niet erkend voor het maatschappelijk leven. Onze taak zal echter zijn om in al ons han delen het Christelijk beginsel utt te dragen. Aan de hand van Gods Woord zullen wij onze weg zoeken in deze na-oorlogse maatschappij. De jeugdorganisatie heeft hierbjj een belangrijke taak. De Volks hogeschool op Chr. grondslag kan een uitstekend middel zyn om el kaar te leren kennen en waarde ren. Onze taak zal ook zijn het bewaren der cultuurgaven. Onze taak zal zwaar zijn, daarom een goed ontwikkelde boerenjeugd, 1 daarom ook arbeiden aan de op- i bloei der Chr. organisatie. Uit het jaarverslag van de se- cretaris ,de heer J. H. Marinus- I sen, bleek dat 103 jongeren zich aansloten en dat een nieuwe af deling werd opgericht. Het ver slag van de penningmeester, d« heer A. Bosselaar, liet een tekort zien van f 3,18. Er was zang door de leden van de C.P.M.B., spel door afd. Kou- dekerke en declamatie. o Tegenspraak van Bruening. Dr Helnrtch Bruening, de laat ste kanselier van de republiek van Weimar, heeft de berichten, vol-, - gens welke hij naar Duitsland zou ln Hotel db Burëé waar het be- jafuiii* Hrntrprri w»n kofflfimfLfl.1- Eerste bedrijf op Middel burgs industrieterrein. Met een eenvoudige druk op de knop is gisterenmiddag even voor half drie de groenvoederdrogerjj „Eiland Walcheren" op het Indus trieterrein achter de voormalige Meelfabriek te Middelburg door de burgemeester van Middelburg, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essen- burg officieel in gebruik gesteld, Tegen' het middaguur had een aantal genodigden zich verzameld terugkeren om wederom in de po litiek te gaan, als „volkomen on zin" bestempeld. Hij verklaarde een kort privé-bezoek te willen brengen aan zjjn zuster. o Geen vergadering geallieerde bestuursraad op 10 Juni. Generaal Koenig, de Franse militaire gouverneur van Duits land heeft medegedeeld, dat hij niet van plan was om 10 Juni een vergadering van de geallieerde bestuursraad bijeen te roepen, aangezien geen der andere mili- ta»e gouverneurs om een ver- JWlering had verzocht. stuur der drogerij een koffiemaal tyd aanbood. Naast de burgemeester van Middelburg en wethouder L. J. v. 't Westende merkten we o.m. op de heren Deurlo, Eelkema en Gan- zeman van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, de Rijksvee- teeltconsulent de heer C. Zwager man en afgevaardigden van de Coop. Groenvoerdrogeryen buiten Zeeland en van het Centraal Bu reau. De voorzitter van de drogerij, de heer A. Wisse, dankte het ge meentebestuur van Middelburg voor het afstaan van het beno digde industrieterrein. Rede de heer Ikklnk. De heer H. J. ikkink, directeur van het bedrijf, gaf een beschou wing over de tot standkoming en de noodzakelijkheid van een der gelijke drogerij voor Walcheren. Na te hebben herinnerd aan het grote offer dat door Walcheren is gebracht ln 1944 bracht spr. dank aan Landbouwherstel voor het ve le goede werk, dat reeds is ver richt om de landbouwers op dit eiland er weer bovenop te helpen. Van grote betekenis achtte de heer Ikkink, dat het Rijk inziet welke belangen hier op het spel staan en daarom niet heeft ge aarzeld een renteloze lening te verstrekken, die uit de jaarlijkse productieresultaten kan worden afgelost. Vele moeilijkheden moesten worden overwonnen en daar het hier een zo belangrijke, ja, een historische poging ls bij het her stel van Walcheren, kon dit feit niet onopgemerkt voorbijgaan, al dus spr. De directeur deelde verder me de, dat een 250-tal landbouwers als lid is toegetreden, die samen bijna 500 h.a, klaver of gras heb ben gecontracteerd, waarmede de productie practisch is volgeboekt. Men werkt nu in drie ploegen in dit continubedrijf en de productie gaat in de goede richting van 400 kg. lucerne en 500 kg. gras per uur. Spr. besloot met de wens, dat de groenvoederdrogerij met succes werkzaam mag zyn tot de her oprichting van het zo geteisterde Walcheren. Rede burgemeester. Vervolgens werd het woord ge voerd door de burgemeester van Middelburg. Jhr Sandberg wees er op, dat hij om tweeërlei rede nen gaarne aan het verzoek de inbedrijfstelling te verrichten vol deed. In de eerste plaats, omdat het hier het eerste bedrijf betreft, dat op het industrieterrein werkt en vervolgens uit bewondering voor de energie van de zwaar ge troffen landbouwers om dit be drijf tezamen op te richten. Spr. hoopte, dat men zijn verwachting ten volle zou kunnen realiseren. Namens Landbouwherstel sprak de heer Deurlo, die een overzicht gaf van de toestand van de vee stapel en zijn volle vertrouwen uitsprak in het bestuur. Rede de heer Zwagerman. De heer C. Zwagerman wees, sprekende over de economische grondslag van het bedrijf, er op, dat men steeds zal moeten kun nen beschikken over voldoende grondstoffen, hetgeen voor Wal cheren een uitermate moeilijk vraagstuk is. Hij voorspelde dan ook, dat de verbouw van lucerne zal teruglo pen en ook t.a.v. van het gras kon hij niet optimistisch gestemd zijn. De boeren zullen nog moeilijke jaren meemaken, voordat de bo dem weer in de toestand van voor de Inundatie is en de regering zal alles moeten doen om de lucerne- cultuur te stimuleren, aldus spr. Na de heer Zwagerman werd nog het woord gevoerd door wet houder van 't Westende, de heren Eelkema, Huysman, van Alphen e.a. Na afloop hiervan vertrok men naar het bedrijf, waar de burge meester met een druk op de knop (waarmede de transportband van het bedrijf in werking trad) de officiële Inbedrijfstelling ver richtte. Hoe groot de moeilijkheden; die moesten worden overwonnen, zijn geweest blijkt wel uit het feit, dat het bedrijf meer dan een maand later dan oorspronkelijk werd ge dacht in bedrijf kon worden ge steld. Van de bewerking, die de lucerne of het gras ondergaat ziet men weinig. Aan de buitenzijde van het gebouw wordt afgeladen en het te drogen product wordt op de transportband gebracht. Nadat dit de nodige bewerkin gen heeft ondergaan wordt het door de Installatie aan de andere zyde in zakken afgeleverd. Het groenmeel, dat door dit droogpro- ces wordt verkregen, is prachtig droog en heeft een hoge voedings waarde voor de dieren. Borden bij pontons te Vlissingen en Breskens. De directeur van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland heeft voldaan aan het verzoek van het bestuur der Prov. V. V. V. betreffende het plaatsen van borden, waarop de afvaarttijden der boten zijn vermeld, te Vlis- singen en te Breskens. Dit bete- kent vooral voor de vreemdelin gen een ware uitkomst. is. i De Nederlandse Bond van Paar- denslagers heeft bij Minister van den Brink geprotesteerd tegen de verlaging van het paardenvlees- rantsoen van 150 tot 100 gr. Nog een protest: vele gepension- neerden, die gisteren in Den Haag vergaderden, namen een resolutie aan, waarin zij de voorstellen der regering t.a.v. verbeteringen in de positie der gepensionneerden op zo goed als alle punten als onvoldoen de kenschetsten. Protest no. 3 GARANTIEPRIJS VOOR HOOI. Bij de opening van de Groen voederdrogerij te Middelburg werd van de zijde van Landbouw herstel medegedeeld, dat een ga rantieprijs is vastgesteld van eer ste kwaliteit hooi van f 65 of een overeenkomstige prijs voor het méel. Wanneer echter door om standigheden beneden deze prys zal moeten worden geleverd, dan zal door Landbouwherstel een toe komt van de K.N.A.C.: zij zonds,aS „wordefn bff?ld *e ^hjk de Tweede Kamer een adres, aan d® vastgeste de prys min het- waarin zij er op wijst, dat het on- "een werkelykheid sontvan- juist en onbillijk is de personen- Deze regeling geldt echter uitfluitend voor het voormalige geïnundeerde gebied. auto's aan een weeldebelasting te onderwerpen, omdat deze geen luxevoorwerpen zijn. Ruim 2 mlllloen kilo late aardbeien wor- J Meer dan 35 duizend geineen den verwacht van de 500 ha. met tearbeiders zijn te Ludwigshafen aardbeien beteelde grond van (Franse zone) in staking gegaan Neerlands grootste aardbeiencen-j wegens de lage voedselrantsoenen, trum in Zundert. De Benelux-Door de staking ligt het werk in ministers bestudeerden gisteren de I.G. Farbenfabriek en andere op het Chateau d'Ardennés de bedrijven stil. vraagstukken, verband houdend Zaterdag a.s. zal de opperhout vester van H. M. de Koningin uit Apeldoorn, het hertenkamp te Groede officieel openen. met de productie der drie landen, met de prijzen- en loonpolitiek en met het plan-Marshall. In een dezer dagen ingestelde commissie, die een organisatieplan moet voorbereiden voor de te decentra liseren hogere technische oplei ding, heeft o.m. zitting Jhr Ir J de Ranitz te Rotterdam. DE BILT ZEGT: Warmer. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Minder bewolking en droog weer, met hogere temperaturen dan gisteren. Matige wind uit i zuidelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1