ZUID'AFRIKA, land van politieke tegen stellingen. De opvolger van de Keulse „moordklok". provintie^/ffiw WAT IS U DE VRIJHEID WAARD? Soekarno machtigde Soeripno De Goese gemeentebegroting voor 1948 MiAr C. 0. L.-leden bezochten Walcheren Een kern van onverzoenlüken bleef. Een bos verhuisde door de lucht. Jubileum-Jaarbeurs De vloek van het oorlogsmateriaal. 1 Prins Bernhardfonds doet beroep op het gehele volk. Scherpe critiek op het gasbedrijf. Geref. Kerk te Zierikzee in gebruik genomen. Men behoeft no£ niet rijp te zijn voor het •ude-mannenhula om herinneringen te bezitten aan de Boerenoorlog, die in heel Europa en met name Nederland de figuren van Kruger, Botha en De Wet met de glann van een rechte en slechte heroïek omgaven. Maar Engeland zegevierde, zij het met behulp van concentratiekampen. AI slaagde het er vervolgens in, door een uiterst liberale politiek vele voormalige tegenstanders te verzoenen en zelfs vrijheids strijders van het eerste uur, als Botha en Smuts, voor zich, of al thans voor een verenigd Zuid-Afrika onder Britse opperhoogheid, te winnen toch bleef er een kern van onverzoenlïjkcn, die in de genoemde Boerengeneraals niets anders dan „collaborateurs" bleven zien. Sappen en natten. Zo ontstonden, schrijft Dr Cuy- pers ln „De Linie", de twee par tijen van de Sappen (Suid-Afri- caanse Partij) en van de Natten (Nationalisten), de eersten onder Botha en Smuts, de laats ten on der Hertzog. Na het tot stand komen van de Unie van Zuid-Africa (1910) be rustte de regering lange tijd bij de Sappen, die streefden naar ver zoening en samenwerking van Boeren en Britten. Een duidelijk bewijs van saamhorigheid werd gegeven in de Eerste Wereldoor log. nog maar twaalf jaar na het einde van de Boerenoorlog, toen de Unie aan de strijd tegen Duits land deelnam; met het vooruit zicht, Duits Zuid-West-Afrika ln te palmen. In 1924 verkreeg Hertzog, met steun van de Arbeidersparty, de meerderheid. Maar tien jaar later gebeurde het ongeloof lyke: de Sappen en Natten sloten een co alitie en fusioneerden zelfs tot de nieuwe Verenigde Partij. Het oude anti-Britse ferment was echter geenszins uitgewerkt. Onder Hertzogs volgelingen kwam het tot een afscheiding en zo herrees toch weer de Nationa listische Partij, nu onder leiding van Dr Mal an, die men ln zijn houding tegenover Engeland kan vergelijken met de Valera. Bij het uitbreken van de Twee de Wereldoorlog wilde Hertzog neutraal blijven, Smuts het be dreigde Albion ter zijde staan; de laatste won het pleit in de Volks raad, met niet meer dan 80 tegen 67 stemmen. Dat de snoevende Duitse Keizer Wilhelm Indertijd hun Paul Kru- ger op de mat had laten staan, waren ze blijkbaar voor een grootspraak van nog heel ander kaliber vergeten. Reeds ln 1937 trof hét Prof. Geyl tijdens een rondreis door de Unie, hoe diep bij velen de bewondering zat voor' het Derde Rijk. En na zijn échec in de Volksraad was de oude Van Noorwegen naar IJsland. Een bos van 65.000 dennebomen •n pijnbomen is een paar dagen geleden binen enkele uren door de lucht verhuisd. De oorzaak van deze merk waardige verhuizing is het feit, dat geologen hebben ontdekt, dat Usland duizenden jaren geleden bezaaid was met uitgestrekte bos- aen, die in de loop der tijden zijn vernietigd. Thans bezit het land geen wouden meer. Men is thans bezig met proef nemingen om IJsland opnieuw te bebossen. Na nauwgezet onder zoek kwam men tot de slotsom, dat jonge bomen uit Noord-Noor- wegen de beste kans hadden om te acclamatiseren op IJslandse bodem en aldus een basis kunnen vormen voor nieuwe bosbouw. Vandaar dat dezer dagen een vloot vliegtuigen van de Scandi navische luchtvaartmaatschappij opsteeg van de Noordelijk gelegen Noorse stad Tromsö met aan boord 65.000 twee jaar oude Noor se dennebomen en pijnbomen, ge kweekt in de Rijksbosbouwscho- len te Andselv. Men heeft hier jaren lang ge- experimenteerd met het kweken van bomen, die tegen het ruwe win terklimaat bestand zijn. Dank zij deze proefnemingen zijn grote delen van Noordelijk Noorwegen thans bedekt met waardevolle bossen. De operatie „vliegend bos" wordt in de gehele wereld met grote belangstelling gevolgd. Heeft zq succes, dan zal voor de eerste maal ln de geschiedenis een bos van het ene land naar het andere verplaatst zijn. Feuilleton. en haar drie zoons S3) —o— Maar nu had Betsje weinig aandacht voor haar omgeving. Hoe zou ze? Ze had een groot verdriet; 's middags was kleine Flok van de buurvrouw geweest; een lek ker knulletje van een jaar of vijf, die zo leuk praten kon over allerlei, dat hem beroerd had, maar eenskjaps had hij zijn ver haaltje over een blokkendoos afgebroken. Het ventje zei toen: Je moet tegen opa zeg gen, dat ik in September, nou niet, maar de andere Septem ber, naar school ga. En dat ik een bouwdoos op m'n verjaar dag gekregen heb en dat poes van vrouw Besjaaatje gestikt is in een vel van de paling. Betsje had geglimlacht. Maar je opa is toch in de hemel, daar kan ik toch niet mee praten. Nee, zei Flok, nou niet maar over een paar weken ga jij toch ook naar de hemel, want jij gaat dood, hoor Betsje. Moe der zei het zelf. Haar hoofdje was koud van schrik. Eif nu lag Betsje daar roer loos in haar bedje en erg in de sneeuw had zij niet. Zij had tranen in haar ogen. Maar onverwachts zag ze toen een man, een» vreemde man voor haar raam staan; daar Hertzog als een verloren vader bij Mal an teruggekeerd, om Smuts' oorlogspolitiek met nazis tische argumenten te bestrijden. Een belangrijke factor bq deze gezindheid was het naturellenpro- bleem. Blanken, bruinen en zwarten. Zuid-Africa is een wonderlijk land, wonderlijk door de natuur bedeeld en misdeeld. Het herbergt de meest phantas- tische dieren ter wereld: de uiterst voorname giraffe, de angstwekkende rhinoceros, het buitenissige rivierpaard, de keu rige zebra en de sierlijke antilope; het bergt in zijn bodem goud en diamant, steenkool, ijzererts, mangaan, chroom en asbest; maar het is door gebrek aan wa ter voor een zeer groot deel on vruchtbaar, zodat volgens^deskun- digen ten hoogste 15 procent van de grond geschikt is voor de land bouw. Het heeft, en dat is mis schien het belangrijkste van alles, een zeer gemengde bevolking; zij is in de loop der eeuw verdubbeld en omvat thans 2.335.000 blanken Ivan diverse origine (doch zeker [voor 50 procent Afrikaanders, d. w.z. taai-broeders van ons volk), 7.700.000 Bantoes, bijna een milli- oen halfbloeden en 282.000 Indiërs. Het Handvest der Ver. Naties spreekt in zjja eerste artikel van 1 de bevordering der „fundamentele vrijheden voor allen, zonder on- derseheid van ras, geslacht, taal of godsdienst". Vandaar, dat de Assembiée Smots op de vingers kon tikken n.a.v. de rassendiscri minatie in de Unie. Maar zqn te genstanders ter rechterzijde, de Natten, verwijten hem juist, dat hij tegenover de kleurlingen veel te toegevend is geweest: zq wer pen zich op ais de kampioenen van het witte ras en de Europese cultuur tegenover het dreigement van de zwarte (en bruine) wereld. Er zijn ondergeschikte punten van verschil tussen Smuts en Ma- lan, zoals b.v. de quaestie der im migratie; laatstgenoemde zou haar liefst volkomen willen stop- zetten, omdat de kansen voor de Zuld-Afrlcaanse jeugd er door: i verminderd zouden worden. Maar het beslissende punt van geschil ligt in het naturellenprobleem. Malan is zo ver gegaan, een volkomen segregatie van de na- turellen voor te stellen; uit hun reservaten zouden zij dan, naar de behoeften van de industrie, de mijnen en de landbouw, die de in- heemse arbeidskrachten niet kun nen missen, als „migrant labou rers" te werk gesteld kunnen worden, om vervolgens naar hun kraals terug te keren. De Raad van Beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs zal ter herinnering aan de 50ste (Jubileum)-Jaarbeurs aan de deelnemers een fraaie bronzen herinneringsmedaille uitreiken, welke naar een relief van de beeldhouwer Pieter d'Hont door Cornelis Begeer is gegoten. Hierop zijn twee figuren afge beeld, Een van hen draagt de Mercuriusstaf en stelt de Handel voor, de ander draagt het rader werk. (Ingez, mededeling, advert.) Som, meent U dat een spreker zijn woorden inslikt Het kan echter zijn, dat bepaalde klan ken door Uw gehoor verzwakt worden opgenomen. De oor arts kan zekerheid verschaffen. Een AUD1UM hoortoestel be zorgt verloren klanken bij U j terug. Vraagt gratis AUD1UM brochure Singel 160 bi) de hoofdagenten Amsterdam-C N.V v.h.P. Geervliet, Keizersgr 411, A'dam Hooropp.Centr .Veersesingel 11, Middelburg j V/ V C. Ketjen, Turfsingel 19. Groningen j De Grote Klok van de Keul se Dom, de opvolger van de „moordklok". waaromtrent wij in een vorig nummer een en ander meedeelden, ontstond eveneens uit het metaal van kanonnen. In het jaar 1923 werd hij uit het schroot van Duitse mortieren gegoten. In het iaar 1933, toen Hitier de macht in Duitsland over nam, werd de klok midden in de nacht door een onzichtbare hand een uur lang geluid. De koster onderzocht, nog gedurende het luiden, nauw keurig het electrische mecha niek, waarmee de klok werd bediend; hij moest echter con stateren, dat de stroom was uitgeschakeld. Een kortsluiting kon derhalve de enige oorzaak zijn. Na enige tijd hield de klok vanzelf op en zweeg, ondanks nauwkeurige r.asporingen, ver scheidene dagen, tot een me canicien beweerde, dat hij de oorzaak had ontdekt. Een dag voor het begin van de oorlog, in het jaar 1939, be gon de klok tussen 2 en 3 uur 's nachts plotseling weer te luiden. De kerkdeur was geslo ten. Alleen de koster bezat de sleutel tot de plaats, waar het electrische mechaniek zich be vond, waarmei de klok moest worden bediend. De vicar, die later in een concentratiekamp werd opge sloten, is ook thans nog niet in staat het raadsel te verklaren. „Men heeft mij destijds ver dacht, dat ik de klok had ge luid", zegt hij. Het mirakel van de Domklokken werd overal druk besproken. Er was geen Keulenaar, die aan het zelf standig luiden van de Grote Klok destijds, een dag voor het uitbreken van de oorlog, niet een bijzondere betekenis had gehecht. De mensen dachten, dat de klok hen wilde verma nen. De Nazi's zochten natuurlijk een andere verklaring. Ik moge echter verzekeren, dat dit niet het geval was- Toen enige da gen later bleek, dat de electri sche motor hetzelfde defect vertoonde als in het jaar 1939, liet men mij met rust. Dit veranderde echter niets aan 't feit, dat ik een jaar later toch in Dachau terecht kwam". Veertien dagen nadat de vi car in Dachau was opgesloten, vond de grote luchtaanval op Keulen plaats. En wéér begon de Grote Klok reeds 'n half uur voor 't begin van de lucht aanval te luiden; hij zweeg pas toen een grote bom het middenschip van de Dom trof. De gehele binnenstad van Keulen werd in puin «gelegd. Alleen een gebouw verhief zich nog temidden van deze grote woestenij de Domtoren. Se dertdien zwijgt de Domklok'. Enige maanden geleden is men begonnen de Dom te res taureren. Het mechaniek van de klok weigert echter nog steeds. Zal hij nog ooit luiden, en zo ja, zal hij dan wéér moeten vermanen Maandag 21 Juni zal het Prins Bernhardfonds een grootscheepse actie inzetten, om zoals de Koninklijke regent van dit fonds Z.K.H. Prins Bernhard gisteren op het Paleis Soestdjjk tegen een aantal persvertegenwoordigers verklaarde, „de arbeid van ons volk op de terreinen van wetenschap, kunst, volksontwikkeling, jeugd en de verbreding van onze cultuur in de overzeese gebiedsdelen en het buitenland te financieren". Dezer dagen zal de postbode bij iedereen een langwerpige groen witte kaart in de bus werpen. In deze kaart zjjn zes anjers zo ge stanst, dat ze met een lichte druk van de duim tot zes afzonderlijke papieren bloempjes worden. Deze anjers lezer, zijn voor u bestemd. U behoeft er niets voor te betalen en als uw gezin geen zes leden telt, kunt u een groter gezin er mee verblijden. Die anjers kunt u, evenals in Juni 1940, toen de witte anjer tot een waar symbool van onze vrij- heidswil werd, dragen op de ver jaardag van Prins Bernhard, op Dinsdag 29 Juni. Siert de anjer u als zinnebeeld van onze vrijheid. Zij is niet volledig zonder het rood-wit-blauwe lintje, dat pre cies om de groene steel past. Deze wimpel kunt u krijgen bij uw sigarenwinkelier, bakker of bloemist. Het bedrag, dat u in de offerbus, die bij uw winkelier ge reed staat, werpt, zal al naar ge lang uw draagkracht het bedrag zjjn, dat u de vrijheid waard is. Dit is het thema, dat voor an jerdag 1948 is gesteld. Natuurlijk kunt u ook voor het Prins Bern hardfonds gelden storten. U kunt dit doen door overschrijving op de bankrekening van het fonds bij de j Nederlandse Handelmaatschappij of op postrekening 500900. Op 19 Juni, dus enige dagen voor bovengenoemde datum zal minister Glelen via de radio nog een beroep op het Nederlandse volk doen het Prins Bernhard- fonds te steunen en als de actie reeds een stuk op weg is, zal mi nister Drees op 23 JUni hieraan nog enige woorden toevoegen. De opbrengst van de collecte en de bedragen, die op postgiro en bankrekening in de komende da gen zullen worden gestort, zullen tezamen het bedrag vormen, dat het Nederlandse volk de vrjjheid waard zal blijken te zijn. schrok ze hevig van, ze hield liaar hand op haar mond van schrik. Gart sloeg de sneeuw van zijn kleren en ging naar binnen; met alleen omdat hij schuilen wou voor de striemende sneeuw maar meer nog om kind, dat met tranen in haar ogen almaar raar het zoldertje had liggen kijken. Het had hem wonderlijk mild gemaakt. Hij stond daar nu in dat zie- kententje en nam een stoel, hij zei goedig: Het sneeuwt zo hard, mag k hier even bij je zitten? Betsje knikte, zij was niet bang meer, zij veegde de tranen uit haar ogen. 'tVat is dat nou? deed Gart verwonderd, heb jij gehuild? Ja, zei ze. Heb je zo'n verdriet? Ja, want ik ga dood. Wie zegt dat? Flok. Wie is Flok? Het kind van de buren. En geloof jij wat een kind zegt? Nee toch zeker? Oh, dat wou ik ook es hebben. Moet ik jou es wat zeggen'- Die Flok is een babbelkous, jij wordt vast beter. Ja? vroeg het kind en in haar stem trilde blijdschap mee. Vast en zeker, zei Gart. Toen zwegen ze een wijle. Weet u wat ik dan doe, als ik beter ben? zei Betsje. Touwtje springen en leren en bloemen plukken. Ja, dat moet je doen. Hoe heet je eigenlijk? De „Nieuwsgier" heeft de offi ciële door Soekamo getekende en door de toenmalige vice-minister van buitenlandse zaken gecontra signeerde accreditatiebrief aan de vertegenwoordiger van de re publiek te Praag gepubliceerd. Daarin zegt Soekarno, dat hij, gezien er bijzonder geloof en ver trouwen bestaat in de integriteit en de bekwaamheid van de heer Soeripno, hem heeft bekleed met volledige volmacht en volledig gezag om in naam van Indonesië elke persoon of personen, gevolmachtigd door een regering van Oost- of Centraal Europa of de regering van de Sowjet-Unie, die met gelijke vol machten bekleed zijn, te ontmoe ten en met hen te onderhandelen over de vestiging van vriend schappelijke betrekkingen tussen de genoemde regeringen en de republiek en hieromtrent verdra gen te sluiten en te ondertekenen. In verband met de uitlatingen van Soedirman, dat in de Repu bliek een algehele mobilisatie moet worden uitgevaardigd heeft Moh Roem, de voorz..der Republi keinse delegatie, aan Aneta me degedeeld, dat de Republikeinse regering geen mobilisatie over weegt en dat men integendeel juist bezig is met de demobili satie van de vroegere leden der T. N. I. Betsje Baars. Betsje Kaars? lachte Gart. Nee, Baars. Oh. Maar Betsje kwam toen half overeind in haar bedje, in haar l ogen tintelde iets, er was een mooie gedachte in haar gewekt. Doet u de lamp uit? soebatte ze, en steekt u dan de kaarsjes i aan? Waarom dat nou, Betsje? j Dat vind ik zo mooi. Maar Gart bleef zitten. Ze soebatte echter zo lief, daar werd hij zo zacht als was van an binnen, hij kon daar geen1 j weerstand aan bieden, hij stak de kaarsjes aan en blies de lamp uit. Grote schaduwen stonden er nu in het tentje, maar Betsje lag j met verdroomde ogen naar de brandende kaarsjes te kijken, ze I lag daar met haar ogen half toe een fijn spelletje te spelen. Ze hoefde haar ogen maar dicht te knijpen, niet helemaal, maar zo, cp een kiertje, en dan zag ze f alle kleuren van de regenboog,1 :n een flits door elkaar. Ze zag I ook een spinneweb, ragfijn, in elkaar geweven met de mooiste kleuren en dan ineens, hoe wist ze niet, was het verdwenen. En hoe ze ook zocht en probeerde,. terug vinden kon ze niet zo gauw, maar dat was juist het fijnste van alles, want dan deed ze de ogen open, dicht, open en weer dicht, half open soms en zag ze de mooiste en raarste fi guurtjes. Wat zie je allemaal? vroeg Gart. Nu zie ik rechte strepen van rood en geel en groen en oranje, die komen met een vaart op mij af, oh, ze zijn weg, l.wam er teleurgesteld achter. Poppetje gezien, kastje dicht, zei Gart. Hij wou toen op staan en weggaan, want het sneeuwen had opgehouden, hij moest naar huls, maar Betsje's gezicht betrok daarvan, hij was zo lief, hij was haar oom en mocht nog niet gaan. En Gart stond daar maar niks te zeggen. O, wat was dat kind hem plotseling genegen, hoe lief en goed was toch een kind. En hij ging weer zitten en keek naar dat verdroomde gezichtje. Wat kwam er toch over hem? Tlij werd zo warm van binnen, dat het leek of daar iets smel ten ging, hij werd zo week, zo zacht, hij schoof z,jn stoel dich ter bij het bed en trok aan Betsje's vlechten. Die lachende ogen waren groot en vochtig toen zij naar hem opkeek. Ze was zo vol vertrouwen, ze deed alsof hij al jaren haar vriende lijke oom was, ze vroeg: Vertel es een verhaaltje. En Gart vertelde. Brokstuk ken van verhaaltjes uit zijn eigen jeugd paste hij in elkaar als de delen van een legkaart, hij verwonderde zich over zijn eigen fanstasie en moest zo nu en dan de ogen van Betsje ontwijken, want daar glansde zo'n onge reptheid en verwachting in, hjj voelde zich met zijn duistere verlangen in het hart daar slecht bij. (Wordt vervolgd.) bedrijf en alles zal worden ge daan om te voorkomen dat een dergelijke slordige wijze van doen herhaald wordt. Zoals wjj reeds meldden, heeft de Goese gemeenteraad Vrjjdag de gemeentebegroting voor 1948 behandeld, en tenslotte goedge keurd. Bij de algemene beschou wingen werden B en W lof toege zwaaid voor hun activiteit over het afgelopen jaar. Het was de heer Visscher (ai b.) die de algemene beschou wingen op de begroting opende, door te wijzen op het commu nistische gevaar. De financiële aspecten van de begroting wa ren hem niet erg duidelijk en hij vroeg zich af of er wel'spra ke kan zijn tan een sluitende begroting. Spr. wilde komen tot doorlichting van zoveel moge lijk inwoners der stad. Hij vroeg B. en W. de mogelijkheid hier van te onderzoeken. De dienst van sociale zaken kon niet op de heer Visschers goedkeuring bo gen- Ze ressorteert onder het Burgerlijk Armbestuur en is een slecht surrogaat van wat 't moest zijn. Langdurig was de hr Visscher bezig over de soci ale voorzorg en hij drong vaan op een gemeentelijk bureau voor sociale zaken, waar vakmensen ook de soc. voorzorg aan zich zouden moeten trekken. Een rechtstreeks antwoord mocht de heer Visscher hierop niet ontvangen, maar met het antwoord, dat hij ontving kon hij tevreden zijn. Scherpe cri- tiek oefende spr. uit op de gas fabriek. Er is weinig en slecht gas en een te groot gasverlies, en bij de bedrijfsbegroting wer den niet alleen technische, maar ook administratieve fouten ge maakt. Verder waren er nog verschillende zaken waarvoor de heer Visser de aandacht vroeg. De heer Zuidema (A. R.) roemde de activiteit van B. en W. t.o.v. de woningbouw; een groot aantal zal straks gereed komen. Hij voelde zich be schaamd over het tonnenstel sel, dat nog in gebruik is en waarin voorlopig nog weinig verandering kan worden ge bracht. Ook de heer Zuidema achtte het bedroevend, dat het beheer van de gasfa briek zoveel te wensen over laat, en dat er zoveel gas verloren gaat. Hij wees op het artikel van het „Zeeuwsen Dagblad" van 3 Juni over gas- voorziening vanuit België en zag hierin het gevaar van te grote afhankelijkheid. Het was voor spr. een vraag of hgt be heer van het Gasthuis wel met de nodige zuinigheid geschiedt. De heer Zuidema was van me ning, dat over de dienst soc. zaken niet geklaagd behoefde te worden. Wanneer er een ge meentelijke dienst van gemaakt wordt, bestaat het gevaar, dat dit grote financiële offers zal eisen en dan blijft het nog de vraag, of het beter gaat. Na de heer Duvekot (C. H.), die hoopte, dat de particuliere ondernemer gesteund zal wor den in zijn streven en het par ticulier initiatief een belangrij ke plaats zal mogen blijven in nemen, voerde de heer Roose (K. V. P.) het woord. Hij had zich een klein beetje gevoeld als ging hij naar een circus, zei de heer Roose, die het bij het doorwerken van de begroting had geduizeld. Spr. liet zich pessimistisch uit over het financieel onafhan kelijk blijven van de gemeente en wees eveneens op het gas verlies. De heer Roose liet een pro test horen tegen de verstrek king v. textiel door soc. zaken, waarin weth. Buijs echter geen kwaad kon zien voor de mid denstand, omdat het om een klein bedrag gaat. Verder wees hij op het scheppen van een speelgelegenheid voor kinderen en vroeg hoe het stond met de liquidatie van de dienst Open bare werken. Antwoorden van B. en W. Bij de beantwoording van al le vragen en opmerkingen door B. en W. ging wethouder Van Melle in op de op het gasbe drijf geleverde critiek, die in derdaad gerechtvaardigd is. Voor het grote gasverlies zijn verschillende oorzaken. Zo zijn er niet voldoende fitters om de 6000 meters regelmatig te con troleren, terwijl door het toe genomen wegverkeer de kop pelingen van de buizen minder goed sluiten. Het later geconstateerde te kort op de begroting van het gasbedrijf was voor de heer van Melle een onaangename verrassing geweest. Er is reeds over vergaderd met de gascom- De bedrijfszekerheid van de hiezingeii. Verkiezingen. 't Wordt nu ernst met de ver- gasvoorziening op lange afstand waaraan de heer Zuidema twij felde, achtte de heer van Me'.ie tuim voldoende. Verder merkte de heer de Roo nog op, dat, hoewel getracht zal worden, de bijzondere uitkering aan de gemeente verhoogd te krijgen (en er is een kansje) men toch niet ontkomen kan aan een verhoging van de gas- prijs, als de prijsbeheersing dit toestaat. Verder werd nog opgemerkt, dat aan de opheffing van de gemeenschappelijke Dienst open bare werken gewerkt wordt en dat binnenkort voorstellen ver wacht worden van de Nederi. Spoorwegen over het parkeer terrein. Wethouder Bujjs verdedigde het consument encrediet. waar van de heer Zuidema gezegd had, dat dit bedeling was in een slechte vorm. Vrijdag zijn overal de candi- daten gesteld en over 30 dagen zal uit die candiduien een keus moeten worden geaaan. Over de uitslag valt niets te zeggen. Er zijn mensen die zich graag met allerlei speculaties die?i- aangaanae bezig houden, maar dat is een fteeï spel. Van veel meer belang is, dat een ieder zijn verantwoordelijk heid gevoelt. Wat dit betreft, valt er, helaas ook in Chr. kringen niet te roe men. GEPRAAT wordt er genoeg. En aan CRITIEK ontbreekt het niet. Maar als het op DOEN aan komt, dan geven velen niet thuis. Ze menen al meer dan hun plicht te hebtfen gedaan als ze straks hun stem uitbrengen. En ze verzuimen aandacht te schenken aan de grote belangen Hij nodigde de heer Zuidemadie hier op het spel staan. Zij uit zich nader op de hoogte te hebben er geen oog voor, dat ook komen stellen op soc. zaken. I de politieke arbeid moet zijn Vervolgens ging de raad over j DIENST VAN GOD. tot de artikelsgewijze behande- Ook voor dit terrein geldt: ling van de.begroting, die z.h.s. Dient de Heere. Met BLIJD- goedgekeurd werd. I SCHAP. Donderdagavond vond de over dracht plaats van de gerestau reerde Geref. kerk te Zierikzee, door de commissie van adm. aan de kerkeraad, waartoe de gemeen te en genodigden waren samenge komen. De voorzitter der commissie de heer J. W. v. d. Doel, opende het samenzijn en las 2 Kon. 12 117. In een welkomstwoord begroette spr. in het bqzonder de afgevaar digden van de Chr. Geref. kerke raad, de architecten Dingemans en v. d. Berg en allen die het werk hebben uitgevoerd, waarna hij de historie van het kerkgebouw na ging. Na nog de noodzakelijkheid van de restauratie te hebben gere leveerd (hierbij een overzicht ge vend van de vorderingen en dank brengend aan gebouwen-commis sie en dames-leden van het verja ringsfonds) droeg d^heer v. d. Doel het gebouw aan de kerke raad over met de bede dat Gods ogen dag en nacht over dit huis open mogen zijn. Na het zingen van Ps. 89 1 en 7, besteeg Ds Greving de kansel, en bracht wederkerig dank aan de commissie voor haar dikwijls met veel moeilijkheden gepaard gaande arbeid, die echter toch zichtbaar resultaat had. "Voorts dankte hij de Chr. Geref. Kerk voor de gulle en hartelijke gast vrijheid, zo spontaan verleend. In korte woorden ontvouwde hij de tekst, aangebracht boven de kansel n.l. Joh. 8 12b, er op wq- zend, dat van het Licht der we reld elke Zondag van deze kansel zal worden getuigd, geschaard rondom het Woord. Met het zin gen van Ps. 103 1 en dankgebed werd deze samenkomst gesloten. Het Evangelisatie-zangkoor ver leende medewerking. Personeel sconferentie C. C. D. De C.C.D. personeelsconferen ties in 1947 zijn zo goed geslaagd dat er ook dit jaar zes zijn geor ganiseerd, wier doel echter ver der gaat dan uitbreiding van ken nis van de functionnarissen van het C.C.D. Personeelfonds. De vijfde conferentie heeft Vrij dag en Zaterdag in hotel „Cen traal" te (mes plaats gehad. Het programma van Vrijdag vermeldde na de opening door de heer H. J. C. Deul, voorz. Cen trale Commissie van Beheer der Stichting „Personeelfonds C.C.D." referaten over „Taakvervulling" en „Doelmatigheid en Vreugde", die respectievelijk door de heren Mr F. G. v. Dijk, leider Hoofdaf deling A, C. en T. C. (I) en A. Steinmetz, pl. vervangend leider van de Hoofdafdeling T.C., wer den geleverd. Zaterdag heeft de heer H. Ste- ketee, secr.-penningm. van de Stichting „Persfonds C.C.D." over missie en de leiding van het het onderwerp „Vorming en Scho- De leden van de C. O. L„ de Gaaischieterij, de enige plaats Commissie Overleg Landschap- op Walcheren, waar naaldhout herstel, hebben Vrijdag j.l. een bezoek aan Walcheren gebracht teneinde kennis te nemen van de stand der herbeplantings- werkzaamheden. Hun algeme ne indruk was, dat het resul taat niet onbevredigend mag worden genoemd. Deze commissie vergadert maandelijks in Den Haag, doch in de beplanting is opgenomen. Een uitgebreid bezoek betrof Ter Hooge, van welke huiten- plaats 3 ha momenteel als „op- slag-plant-terrein" worden ge bruikt voor het plantmateriaal, dat in het najaar zal worden geplant op wegen, erven en buitenplaatsen. Een onderwerp van discussie vormde hier voor- nu en dan komt men in plaat-1 al de vraag, of al dan niet tot sen samen, waar de beplanting aanplant van Italiaanse popu- van allerlei projecten speciale j lieren moet worden overgegaen. belangstelling verdient. Thans Natuurlijk stond een bezoek was Walcheren daarvoor geko- aan de singels en bolwerken zen. Donderdagmiddag en -avond van Middelburg ook op het vergaderde men in de Koren beurs te Goes, waar besprekin gen werden gevoerd over diver se Walcherse beplantingsaan gelegenheden. Vrijdagmorgen werd eerst 'n bezoek gebracht aan de Zuid watering en het krekengebied bij Rammekens. Het ligt n.L in de bedoeling, deze omgeving te bestemmen als natuurreser vaat. De plannen hieromtrent verkeren echter nog in een be ginstadium. Daarna werd het Oranjeplein te Souburg bezocht, waarna men naar Vlissingen toog, waar een bezoek werd gebracht aan de programma Hier werden te vens de villaterreinen aan de Seissingel bezichtigd. Daarna was Veere aan de beurt, waar de verschillende herbeplantingsobjecten in en rondom deze veste werden be zocht. Vervolgens ging de tocht over en langs de diverse buitens bij Oostkapelle. Ojn. werd in de Domburgse manteling vertoefd en algemeen was men van me ning, dat alle3 moet worden ge daan deze in cude glorie te her stellen. De grote moeilijkheid zal zijn de voor de beplanting zo funeste zeewind yóór te ko- Ung" gerefereerd, terwijl de heer C. C. Kuiper, lid centrale commis sie van Beheer van de Stichting „Personeelfonds C.C.D." het on derwerp „Sociale Spanningen" voor zijn rekening heeft genomen. Kringkeuringen voor geiten en lammeren. In de vergadering van de Kring van Geitenfokverenigingen op Walcheren is besloten, om op 30 Juli a.s» des namiddags 1.30 u., te Middelburg, een Kringkeuring van melkgeiten en geitlammeren te houden. 12 verenigingen gaven zich reeds voor medewerking op. In de Jury werden benoemd de heren W. Sietema en C. den Engelsen te Middelburg en voor arbiter, de heer Ir. Harmsen te Middelburg. Besloten werd om door het ver spreiden van circulaires enz. be langstelling voor deze mooie de monstratie op te wekken. Simavi dankt Middelburg. Woorden en daden. De Simavi-bazar te Middelburg heeft ha aftrek van alle onkosten opgebracht ruim f2500. In verband daarmee schrijft ons de directeur van genoemde Instel ling: „Het blijkt steeds weer, dat mensen, die zelf nood gekend heb ben en tot aan de oren toe ln de misère gezeten hebben, het best het leed en lijden van anderen aanvoelen. Walcheren werd zwaar geteis terd. En met behulp van het Si- mavi-Comite wordt nu reeds ln een half jaar tqds tot driemaal toe door Middelburg een bedrag bijeengebracht, teneinde Simavi in staat te stellen het lqden van het millioenenvolk der Tropen lan den te kunen lenigen. Daarom is het mij een behoefte op deze wijze aan de Middelburgse burgerij en in het bijzonder aan het enthousiaste Simavi-Comlte en verdere medewerkenden, de hartelijke dank van Simavi te be tuigen. Barmhartigheid en naastenlief de zijn mooie woorden. Maar de daad is van grotere waarde. Op deze wijze laten de Zeeuwen aan de Tropenlanders zien, dat zjj hart hebben voor hun lot en le ven". Chr. Psych. Centrale voor school en beroep. De C.P.C. heeft thans contact in de provincies Friesland, Gro ningen, Gelderland, Utrecht, Zuid- Holland en Zeeland. Voor laatst genoemde provincie zijn hierom trent inlichtingen te bekomen bq drs D. Barends, rector van het Chr. Lyceum te Goes. Passagierslijsten „Oranje" en „Johan de Witt". On onze kantoren le Goes, Middelburg, Vlissingen, Terneu- zen, Tholen en Zierikzee ligt ter inzage de passagierslijst, vermel dende de namen van degenen, die repatriëren met het m.s. „Oranje" en het m.s. „Johan de Witt". Deze schepen zijn 25 Mei uit In- dië vertrokken en zullen vermoe delijk 14 Juni a.s. te Amsterdam aankomen. middelburg. 21 tot 26 Juni: actieweek voor het nationale huldeblijk. Qp uitnodiging van de burge meester kwam Vrijdagavond in de raadzaal een aantal personen, vertegenwoordigend de verschil lende kerken, vakbeweging, TJ.V. V., het onderwijs, de medische we reld enz. bijeen ter bespreking van de te houden inzameling voor het nationale huldeblijk t.g.v. het re geringsjubileum vein H. M. de Ko ningin. Zoals men weet, heeft de Koningin bepaald, dat de totale opbrengst van deze actie gestort zal worden in een fonds, dat be stemd zal worden voor de bestrij ding van de kanker. Er zullen ju bileumspeldjes worden vervaar digd, die voor de prijs van f 0.50 zullen worden verkocht. De gehele men. Tenslotte werden Aagtekerke en Westkapelle bezocht. Onderweg werd op enige plaatsen uitgestapt om kennis te nemen van de beplanting der boerenerven.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2