Bernadotte wil „zeer spoedig" datum van wapenstilstand vaststellen. Toenadering der Sowjets in Duitsland? NIEUWS Truman regeert vanuit de trein. Hoffman pleit voor volledige uit voering plan-Marshall. Herdenking Vrede ran Munster. Reizigers de dupe van zwendel der „Wagon-lits"-directeuren. Geestelijke degeneratie. Bemiddelaar der Y.N. terug naar Lake Success 8000 A.R.-jongeren betoogden. Een addertje onder het gras. Haastwerk voor het Parlement. Minister Lieftinck terug uit Indië. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 965 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per Rubriek Kabouters cent per woord MAANDAG 7 JUNI 1948 Hoofdredacteur: R. ZUTDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KABELSK te Goes, Ds B. SLOFSTRA te Vlissingen on Ds W. VBOEGINDEWEV te Poortvliet. Op- en ondergang van Son on Maan. Dinsdag: Zon op 4.21 u., onder 30.57 u. Maan op 4.34 u., onder 22.45 u. Hoogwater Dinsdag 8 Juni: Vlissingen: 2.14 u. 2.00 m„ 14.33 u. 2.09 m. Wemeldinge: 4.08 u. 1.69 m„ 16.35 u. 1.74 m. •"r egenwoordig, zo lezen wij in het „Fr. Dagb!.", heerst er des Zondags op het telefoonkan toor te Leeuwarden een wonder lijke stemming, 's Middags is het normale werk door de Zondags bezetting niet meer te doen. On ophoudelijk worden K 08 en K 00 opgebeld. Is er een ernstige zieke? Brand? Neen, men wil weten, hoe de stand is van de voetbal wedstrijd. Als men berekend heeft, dat de rust is ingetreden, dan moeten de dwazen, die thuis zitten te wachten en te bespiegelen over het grote ge beuren, weten hoe de stand is. En als de tijd van de wedstrijd is verstreken, dan begint de jacht naar het nieuws opnieuw. Met allerlei foefjes probeert men de uitslag te weten te ko men. De juffrouw moet het maar even zeggen. In één uur tijds kreeg één telefoniste 160 aan vragen, of ze ook wist, of Hee renveen kampioen geworden was." Dat is toch wel de dwaasheid ten top. Een duidelijk en zelfs beang stigend symptoom van geeste- lijke degeneratie. Er is maar één óing wat der gelijke maniakken interesseert: de voetbal. Hogere geestelijke spanning kennen zij niet. Het voornaamste van de Zon dag is voor hen: de wedstrijd. Met de goddelijke ordinantiën wordt geen rekening gehouden. Dat de Zondag in de eerste plaats is de Dag des H e e r e n wordt niet erkend. Er wordt veel gesproken in deze tijd over de taak van de overheid op cultureel gebied. Zij moet meewerken aan de gees telijke verheffing van ons volk. Welnu laat zij dan althans beginnen met aan dergelijke wedstrijden op Zondag een einde te maken. De directeur van het Leeu wardense telefoondistrict heeft - strikte orders gegeven, dat de telefoniste niemand meer over de voetballerij mag inlichten. Een verstandig besluit. Laat het zijn een eerste stap in de richting van een voet bal-vrije Zondag. Faris el Choery, de Syrische voorzitter van de Veilig heidsraad, heeft beleend gemaakt, dat graaf Folke Berna dotte, hem telefonisch uit Palestina heeft meegedeeld, dat hij verwacht in staat te zijn zeer spoedig een datum te kun nen vaststellen voor het staken van het vuren in Palestina. El Choery deelde mee, dat hij tevoren de bemiddelaar der V. N. had getelegrafeerd, dat de Veiligheidsraad wenst, dat geen van beide partijen militair voordeel zal hebben tijdens de voorgestelde wapenstilstand van vier weken. Inmiddels doen te Lake Success geruchten de ronde, dat de Vei ligheidsraad Bernadotte deze week terug zal roepen, Indien de Jo den en de Arabieren het in de komende paar dagen niet eens wor den over een staken van het vuren. Bernadotte moet dan zeif verklaren, welke zijde verantwoordelijk is voor de impasse. Reuter vernam gisteren te Am- DE TOESTAND, man, dat als voorlopige datum 24.000 op Cyprus door de En- voor een wapenstilstand is vast- gelsen geïnterneerde Joden heb- gesteld Donderdag 10 Juni, Na een onderhoud met Berna dotte heeft Sjertok te Haifa mee gedeeld, dat Bernadotte waar schijnlijk belde partijen een mede deling zal doen toekomen, waarin rechtstreeks om een „ja" of „nee" als antwoord gevraagd wordt. De controlecommissie voor het bestand zou samengesteld worden uit militaire waarnemers van Bel gië, Frankrijk en de Ver. Staten. Groot-Brlttannië, dat wel aan graaf Bernadotte heeft bericht bereid te zijn mede te werken, zou aan deze controle niet deelnemen. DUITSE OFFICIEREN IN ARABISCH LEGER. Uit Joodse bron wordt verno men, dat S.S.-generaai Hans Eieh- mann, geboren in Palestina, die tjjdens de oorlog dienBt deed ln de nitroeiingsbataljons van Hinimler, zich te Cairo bevindt, waar hij een bijzondere generale staf van Duit se officieren zou oprichten om met de Arabieren samen te wer ken. Uit dezelfde bron wordt ver nomen, dat 28 Duit3e officieren, die deel uitmaakten van het Afri- kacorps van Rommel en in Egyp te geïnterneerd waren, verleden week te Nabloes zijn aangekomen en zich ter beschikking van het Arabische hoofdkwartier hebben gesteld. TOESPRAKEN VAN HET ACHTERBALKON. Jeruzalem. De Joden ontkennen dit echter. Bij de inneming van Kak oen werden 200 Iraakse officieren en soldaten gedood. De Joodse ver liezen bedroegen 18 doden en 21 gewonden. Ondanks hevige Ara bische tegenaanvallen ln de sector Van Jenin handhaven de Joodse troepen hun stellingen. Syrische strijdkrachten zijn de Jordaan overgestoken en hebben de nederzetting Misjmar Haarden ten Noorden van het Tlberiasmeer vernield. De Joden zeggen, dat de vijand de aftocht moest blazen. Stormtroepen van het Joodse leger hebben een aanval op de oude stad van Jeruzalem gedaan. De Arabieren hebben de nieuwe stad beschoten, waarbij een gra naat de Anglicaanse Cathedraal van St. George heeft geraakt. ben een hongerstaking van vier- en-twlntig uur aangekondigd i. v. m. het verbod voor weerbare Jo den om naar Palestina te vertrek ken. Zij hebben zich telegrafisch tot de secretaris-generaal der V. N„ Trygve Lie, gewend om voor de gevolgen van het verbod te waarschuwen. Volgens Arabische berichten hebben de Joden de witte vlag gehesen op het Hadassa-zieken- huis en de Joodse universiteit te GROTE POPULARITEIT VAN EISENHOWER. Generaal Eisenhower is de uit verkorene van de kiezers der twee grote Amerikaanse partijen, zo schrijft de „New York Herald". Het blad geeft verscheidene sta tistische gegevens omtrent de po pulariteit van vele Amerikaanse staatslieden. Hieruit blijkt, dat 26 pet. van de kiezers zich voor Tru man verklaart en 57.9 pet. voor Elsenhower. Een meer recente studie, waarmede statisticus Ro per zich heeft bezig gehouden, toont aan dat ook thans nog Elsenhower de meeste stemmen op zich verenigt. Truman zou 26.4 pet. en Eisenhower 52.7 pet. van de stemmen behalen. Wallace zou zich met 5 pet. te vreden moeten stellen. Zoals de „New York Herald" schrijft, is het moeilijk in de mo derne politieke geschiedenis een man te vinden, die, zonder dat hij de geringste campagne voor het presidentschap heeft gevoerd, zo duidelijk de uitverkorene van het kiezerscorps is. VANDENBERG. LOVETT EN MARSHALL ZULLEN GETUIGEN. Sinds Vrijdag jJ. regeert presi dent Truman vanuit de trein. Het rondreizende Witte Huis bestaat uit de 18 rijtuigen van zijn extra- trein, waarmede hij 18 staten van Ver. Staten zal doorreizen. de lm Omstreeks 23 Juni wordt hij de hoofdstad terug verwacht. De president zal vijf grote, op schrift gestelde redevoeringen uitspreken, benevens een 50-tal toespraken „voor de vuist weg van het achterbalkon van zijn eigen rijtuig af, dat achter aan de trein is vastgemaakt. Verder staan nog troepenschouwingen, bezoeken en diverse manifestaties op het program. Dit alles met het oog op de presidentsverkiezing in November a.s. Dank zij de ultra-moderne in richting van de presidentiële trgin brengen de verkiezingszorgen van de president zijn taak als hoofd van de Amerikaanse staat geens zins ln het gedrang. Truman ver blijft ln het laatste rijtuig, waar hij beschikt over een kamer met badkamer, een salon, twee andere kamers, voor mevr. Trumah en mej. Margaret Truman, die de president gedurende een tijd ver gezellen. Verder ls er nog een keuken en een particuliere eet kamer. De hoge ambtenaren van het Witte Huls, de helpers en de naaste medewerkers van de pre sident bezetten het volgende rij tuig. Het secretariaat is in het INCIDENT IN HONGAARS DORP. In een Hongaars dorp hebben 500 dorpelingen de parochie be stormd. Hierbij kwam een politie agent om het leven en werden twee personen ernstig gewond. Er werden 28 personen gearresteerd, die allen voor het gerecht zullen moeten verschijnen. Het conflict ontstond nadat de priester gedreigd had onderwij zers te excommuniceren indien zij voor de nationalisatie van de ker kelijke scholen zouden stemmen. Toen de volgende dag de dorps raad vergaderde liet de priester de klokken lulden om de mensen bijeen te roepen. Hierbij ontstond de botsing. Dollars voor Nederland. Aan een aantal Europese lan den zijn ln het kader van het E. R. P. nieuwe aankoopmachtlgjn- gen voor voedingsmiddelen en goederen verstrekt ten bedrage van totaal 33.638.370 dollar. Nederland heeft machtiging ontvangen voor een bedrag van 1.311.000 dollar. Geleverd zullen worden staalproducten uit de V. S. ter waarde van een mlllioen dollar, penicilline en andere medi camenten ter waarde van 250.000 dollar en een hoeveelheid dwars liggers. derde rijtuig ondergebracht, en de daarop volgende wagon ls het „brein" van de rondreizende re gering: daar vindt men de meest moderne selnmlddelen verzameld, dank zij de bemoeiingen van de militaire deskundigen van het Signal Corps. Het gevolg van de president is samengesteld uit meer dan 60 Amerikaanse en buitenlandse journalisten, die in hun eigen ca bines of ln „het persrjjtulg" wer ken. Aan de tussenhalte zullen de zaken zich voordoen als volgt: De massa ls reeds ln het sta tion samengestroomd. De locale autoriteiten stijgen ln de trein. De luidsprekers worden onmiddellijk aangekoppeld, waarna een der persoonlijkheden de president „voorstelt" en het staatshoofd een toespraak houdt: acht minuten hoogstens, waarna de trein zich weder In beweging zet. In de grote steden zal de presi dent zrjn rede uitspreken op een centraal punt van de stad. 8000 A.R.-jongeren van de A.R. Jongeren Studieclubs A.R.J.O.S. waren Zaterdag uit het gehele land naar Amsterdam getrokken om do verldezingstoogdag van hun organisatie bij te wonen. In de Apollohal te Amsterdam, die eigenlijk te klein was voor de ze vele duizenden, zodat een groot aantal hunner zich met staan plaatsen moest tevreden stellen, spraken de heren Dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, Dr E. P. Verkerk, Mr A. B. Roosjen. Om vijf uur trokken de jongeren in optocht door de stad naar het Waterioo- plein, waar de A.R. lijstaanvoer der, de heer J. Schouten, hen toe sprak. De burgemeester van Amster dam had verboden spandoeken, waarop de leuzen voorkwamen „Indië niet los van Holland" en „Niet de chaos der republiek, maar de rechtstaat", in het open baar mede te voeren. Wel waren andere spandoeken toegestaan. De heer Bruins Slot zelde, dat door dit verbod de grondwettelijke vrij heid was aangetast. „In deze ver boden leuzen manifesteren zieh de principes van de A.R. partij". Om zeven uur keerden de jon geren weer naar hun woonsteden terug. ben het voornemen te kennen ge geven om zich persoonlijk naar het Capitool te begeven, teneinde het volledige bedrag der door de regering aanvaarde credleten De directeur van de E C. A„ maanden te Paul Hoffman, heeft Zondag het verdedleen Amerikmu.se volk verzocht de lQ kt®n eD van het Amerikaan. handen ln elkaar te slaan om te, d t|ment van bultenlandse arbeiden en offers te brengen ten n wordt d dat de voor. einde te vermeden, dat de wereld otAlI<ln fnt tvmerklns- van de opnieuw een periode van bloed en tranen zal kennen. In een aan de Notre-Dame-uni- versiteit uitgesproken rede ver klaarde Hoffman, dat de liefde van het Amerikaanse volk voor zijn vrije instellingen en voor de vrijheid in het algemeen verder moet gaan dan de Amerikaanse kusten en verder dan de zee. Hij herinnerde er aan, dat er in West-Europa 260 millioen perso nen zijn met wie' de Ver. Staten een gemeenschappelijk erfdeel, n.l. de christelijke beschaving, bezit ten. Het is duidelijk geworden, dat de Sowjet-Unie een meedogenloze dictatuur en waarschijnlijk de meest machtige, die de wereld ooit gekend heeft, een weldoor dacht program lanceert om alle vrije instellingen te vernietigen, stellen tot beperking van de Marshall-hulp z(jn veroorzaakt door de Indruk van de Sowjet- Russlsche vredespropaganda-cam- pagne. Hoge functionarissen van het departement zijn doende met pogingen deze wat zij noemen „overmaat van vertrouwen" te corrigeren. Het schijnt wel zeker, dat er in elk geval enige beperking ln het program van hulpverlening aan gebracht zal worden om redenen van compromis. O Op het nippertje. Op het einde van het debat over de verhoging van de prijzen van gas en electriciteit, heeft de Fran se regering ln het parlementde kleinste meerderheid behaald De vertrouwensmotie werd na melijk slechts met een meerder- Wij moeten militair samenwer- held van zes stemmen goedge ken om agressie te weerstaan, ofkeurd. Een ogenblik heeft zelfs van de bestaande al-het gerucht de ronde gedaan, dat IN DE NIEUWE KERK TE DELFT. In tegenwoordigheid van de Prinses-Regentes en Prins Bern- hard werd Zaterdagmiddag in de Nieuwe Kerk te Delft de natio nale herdenking gehouden van de dag, waarop driehonderd jaar ge leden de Vrede van Munster werd afgekondigd. Deze nationale herdenking werd in opdracht van de Neder landse regering georganiseerd door het uitvoerend comité van het Nationale Comité voor het regeringsjubileum ln samenwer king m - het gemeentebestuur van Delft. Minister Glelen opende des morgens in de Waalse Kerk op het Prinsenhof de herdenkings tentoonstelling van de Vrede van Munster. Deze opening ging ge paard met de overdracht van het gerestaureerde Prinsenhof door Ir S. H. Stoffel, voorzitter van het bestuur van de Stichting „Het Princenhof" aan het gemeente bestuur van Delft. Om half drie des middags be trad de Prinses-Regentes, bege leid door de minister-president en de burgemeester van Amsterdam het kerkgebouw om tegenover de kansel en vlak voor de leden van het Kabinet plaats te nemen. Onder leiding van de organist, Leo Mens, werden bij de binnen komst twee oude Nederlandse marsen uitgevoerd. Na deze muzt- vrij dat gaarne willen of niet, dus Hoffman. Senator Arthur Vandenberg, de voorzitter van de Senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkin gen, zal voor de toewijzingscom missie voor de Senaat persoonlijk getuigen voor tenietdoenlng van de door het Huis van Afgevaar digden aanvaarde beperking van het plan-Marshall. Ook Marshall en Lovett, heb- standigheden. de regering met vier stemmen de nederlaag had geleden. Na een lange telling kwam men tot de vaststelling, dat zij een meerder heid van 194 tegen 188 stemmen had verkregen. Men leidt uit dtt geval af, dat het komend debat over de natio nalisaties zich zal afspelen ln voor de minister moeilijke om- De grenscorrecties. Het presidium der Brabantse Beweging heeft tot de regering, het verzoek gericht met kracht te willen eisen de annexatie van het Westen van de lijn Venlo- Winterswijk gelegen Duits gebied. Opstopping op do valreep. De regering heeft de voor zitter van de Tweede Kamer 'n lijst van wetsontwerpen doen toekomen, waarvan zij behan deling vóór de Kamerontbinding op prijs zou stellen. Deze lijst vermeldt belang rijke ontwerpen welke de vol gende week aan de orde ko men, zoals de herziening van de gemeentefinanciën en de effec- tenwaardering voor de belas tingen maar ook de herziening van de provinciale financiën, de verhogingen van pensioenen met een bijslag, de wijziging van de Bioscoopwet, de credietver- strekking aan Ned. Indië en de oprichting van een Ned.-Indo- nesische herstelmaatschappij, de afwikkeling van de geldzuive- ring, de herziening van enkele belastingen (weeldetabel, ta baksaccijns en ondernemings belasting), de wet autovervoer goederen en het verdrag inzake Europese economische samen werking. Formeel, aldus de N. R. Crt, heeft de Kamer voor deze wel voorziene dis de tijd tot 24 Ju li. Maar het is nu eenmaal een begrijpelijk gebruik, dat oude Kamer niet meer verga dert na de verkiezing van de Tweede Kamer, ook al duurt het dan nog bijna drie weken voor de nieuwe Kamer met haar werk begint. Dus zal het ver langlijstje van de regering vóór 7 Juli moeten worden afge werkt; tenzij er redenen zou den zijn gewichtig 'genoeg om afwijking van evengenoemd ge bruik te rechtvaardigen, waar thans t verlanglijstje geen aan leiding toe schijnt te geven. En aan zou het nog haasten wor den. Het zou dus niet behoe ven te verwonderen als de Ka mer slechts een keus uit het lijstje doet. Vroegere indiening van de betrokken ontwerpen zou deze opstopping op de val reep wellicht hebben kunnen voorkomen. Maarschalk Sokolofsky, de Sowjet-Russlsche militaire gou verneur in Duitsland, heeft voor vandaag zjjn voornaamste finan ciële en politieke adviseurs opge roepen voor een speciale bijeen komst op z|)n hoofdkwartier te Berlijn. In Duitse politieke kringen, welke in nauwe relatie staan met het Sowjet-Russische hoofdkwar tier te Karlshorst deed men ver staan, dat op deze bijeenkomst besloten zou worden over de Sow jet-Russische houding ten opzich te van de geldhervorming welke in de loop van deze maand in W. Duitsland zou worden uitgevoerd. Men sprak van de mogelijkheid van een alsnog op het laatste ogenblik te doen Sowjet-Russi sche aanbod tot heropening van de vierzijdige bespreking over een geldhervorming voor geheel Duitsland. De Sowjets zouden niet zelf het Initiatief willen nemen tot een verzoek om een bijeenkomst van de bestuursraad, doch wel op een eventuele bijeenkomst aanwezig willen zijn wanneer het Initiatief daartoe door één der andere mo gendheden genomen zou worden. Ondertussen schijnen betrouw bare berichten uit de Sowjet-Rus sische zone er op te wijzen, dat de onder Sowjet-Russische con trole staande organisaties en autoriteiten aldaar begonnen zijn een verzoeningspolitiek te volgen. Volgens deze berichten zouden de politiecontroles op reizigers langs de weg en in de treinen sedert 1 Juni aanzienlijk verminderd zijn, ln het bijzonder in de provincies Brandenburg en Mecklenburg. Ook hebben functionarissen van de onder communistische controle staande Vrije Duitse Vakvereni gingsbeweging bezoeken afgelegd bij protestantse geestelijken over al in de zone om hun medewer king aan te bieden bij de uitvoe ring van sociale plannen van ker kelijke zijde. Volgens berichten uit andere streken zou de door de commu nisten gelanceerde boerenorganl- satie plotseling begonnen zijn haar politieke propaganda te minderen en meer aandacht te besteden aan programs van landbouwhervor mingen. De betekenis van de nieuwe Sowjet-Russische politiek is aan politieke waarnemers te Berlijn nog niet duidelijk. Algemeen neemt men echter aan, dat het de aanvang bete'nt van een poging een zo groot mogelijk gedeelte van de bevolking tezamen te brengen in een nationaal front, met het oog op de mogelijke uit roeping van Oost-Duitse staat ln antwoord op de stichting van een West-Duitse staat. Spaak opnieuw naar Pregny? Volgens „Dernlere Heure" zal de Belgische minister-president Spaak zich Woensdag wederom naar koning Leopold ln Zwitser land begeven, teneinde hem op de hoogte te stellen van de resulta ten van de kabinetszitting op Dinsdag aanstaande, waar de po sitie van de koning besproken zal worden. Volgens het blad zou de koning na dit onderhoud de rege ring om een beslissing Inzake zijn positie verzoeken. De Britse onderzeeboot Taurus is te Gosport (Hampshire) plech tig aan de Nederlandse marine overgedragen. DE HEREN VOORZAGEN ZICHZELF VAN LEVENSMIDDELEN EN DRANK. Terwijl de reizigers op de internationale treinen steen en been klaagden over de gereserveerde maaltjjden in de wagons-Ute, zwendelden de directeur van de afdeling Nederland en de sectie chef van Amsterdam grootscheeps met de legale toewijzingen, maar bovendien met een groot aantal door een dubbele boekhou- ci, verkregen extra conpnres. Terwijl de oberkellnerg ln de trd- d'é nen 7'*c®1 te8enover de klagende reizigers excuseerden met de op merking, dat de levensmiddelenpositie in Nederland niet zo roos kleurig was, dat voldoende voedsel beschikbaar kon worden ge steld voor de wagons-Lits, verrijkte de sectie-chef K. uit Amster dam, zich door verkoop van toewijzingen met minstens f 60.000, die in de brandkast in x|jn bureau werden aangetroffen en waar voor h|j geen enkele verklaring kon geven. Deze feiten bleken uit het door Maart 1948 meldt een geserveerd de prijzen-controledienst te Am sterdam geleide onderzoek tegen de directie van de Compagnie In ternationale „Wagons-Lits" in verband met tegen deze gerezen ernstige vermoedens van fraude. Als voorbeeld van de slechte kwaliteit van 't geserveerde eten kan de wagons-lits-jus dienen: deze bestond uit water, waarin de koks de vis kookten (want zij be schikten over te weinig boter), aangemaakt met wat maïzena. De sectie-chef K. legde boven dien een valse boekhouding aan. Een gefingeerde omzet over aantal kopjes koffie van 80.000, terwijl uit de juiste boekhouding blijkt, dat het er 15.000 waren. Ongeveer 5000 maaltijden werden in deze maand geserveerd, maar in de valse boekhouding 'stonden er niet minder dan 52.000 geno teerd. Met deze gefingeerde admini stratie toog de sectiechef Iedere twee maanden naar het C.D.K., waar men hem vergunning gaf tot het afhalen van toewijzingen op het distributiekantoor te Am sterdam op basis van de vervalste cijfer». De pr|jzencontroledienst deelde voorts mede, dat hij de hand heeft gelegd op een groot aantal door de sectiechef uitgeschreven privé- nota's voor levensmiddelen, die h|j zonder bonnen af te geven uit de voorraad van de wagon-lits be- trok voor directeur H. Deze voor zag zich voor hem en z|jn familie en ook voor kennissen iedere maand van een grote boeveelheid levensmiddelen en drank. De fraude beperkte zich geens zins tot levensmiddelen, maar strekte zich uit over practlsch alle verbruiksartikelen der wa- gons-llts. die slechts op distribu tietoewijzingen waren te verkrij gen. Zowel H. als K. lieten zich voorts costuums aanmeten by de firma W. ln de Kalverstraat te Amsterdam, alwaar de wagons- lits een creditsaldo aan textiel punten had. Het was de opmerking van de sectiechef tegenover de opspo ringsambtenaren van de prijzen- controledienst (die ln April }.l. zonder echter verdenking te koes teren een routinecontrole instel de) als zou van controle in Ne derland geen sprake kunnen z|jü, omdat de boekhouding ln België werd gevoerd, die deze zaak aan het rollen heeft gebracht. De bel de opsporingsambtenaren kregen door deze opmerking argwaan en zetten het onderzoek met kracht in. Zaterdagavond arriveerde per K.L.M. uit Batavia de minister van financiën Prof. Mr P. Lief tinck, die in de afgelopen 14 da gen in Djocja tezamen met minis ter L. Götzen besprekingen heeft gevoerd met Dr van Mook. Hij deelde mede, dat het con tact bijzonder vruchtbaar is ge weest en tot een grote mate van overeenstemming heeft geleid in zake de voorwaarden, waaronder een blijvende samenwerking tus sen de belde landen op financieel- economisch gebied in Unie-ver band zal kunnen worden verze kerd. Samen hebben wij, aldus de mi nister, de inhoud ontworpen van een financieel-economisch accoord dat deel zal kunnen uitmaken van het Unie-statuut. Daarnaast heb ben wij een regeling voorbereid financiële be trekkingen. Bij een en ander is rekening ge houden met de financiële toestand kale inleiding nam de minister president het woord. Onder alle merkwaardige en belangrijke fei ten uit het verleden, aldus minis ter Beel, is de Vrede van. Munster, behalve één der interessantste, ook één der gewichtigste. Zelfs zou men met reden kunnen stel len, dat geen feit meer fundamen tele betekenis heeft voor de Ne derlandse staat als deze gebeurte nis. Z|j biedt ons het merkwaar dige schouwspel, dat een wereld rijk overwonnen bleek door een handvol handelslieden, die, gedre ven door een grote liefde voor hun vrijheden als voor hun zaken; met een onverwoestbare energie naar dit einddoel der victorie had den gestreefd. Dat is in de eerste plaats te danken aan de grootste staatsman, die Nederland heeft gekend, en die tegelijkertijd een der grootste figuren in het we reldgebeuren Is, n.l. Willem van Oranje. Daarna werd het woord ge voerd door de burgemeester van Delft, Mr G. E. van Walsum, Prof. Dr R. Kranenburg sprak de herdenkingsrede uit. Deze nationale herdenking kreeg een cultureel slotaccoord in de vertolking van één fragment uit „De getemde Mars" door Joost van den Vondel, een compo sitie voor declamatie, gemengd koor en spreekkoortje door Ro bert de Roos, welke werd uitge voerd door de declamator Henk Schaer en het museum-kameror kest onder leiding van Dirk J. Balfoort. Nadat het Wilhelmus was ge speeld, verliet de Prinses het kerkgebouw om- zich naar het Princenhof te be ven. Gevangenis-, tucht- en opvoedingswezen. Op een persconferentie heeft de minister van justitie, Mr van Maarseveen, o.a. medegedeeld, dat men thans bezig is met de uitvoe ring van het rapport der commis- sie-Fick over het gevangeniswe zen. Met de wijziging van het Rijks tucht- en opvoedingswezen is men eveneens druk doende. Daartoe is een commissie onder voorzitter schap van Mr Overwater inge steld. Handelsavondschool Vlissingen. Uitreiking diploma's - afscheid leraar. Vrijdagavond waren in de School aan de Bouwen Ewout- straat te Vlissingen leerlingen, van het Koninkrijk, de sociale en leraren, gècomltteerden en vele politieke verlangens der Indone- andere genodigden bijeen ter ge- siërs en met de Nederlandse en- buitenlandse belangen, die in In donesië gevestigd zijn. Tevens werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om overleg te plegen inzake een aantal mone taire en budgetaire problemen, die met het oog op de Nederlandse credietverlening op korte en lange termyn aan Indonesië de bijzon dere belangstelling der regering vragen. Het Ls zover! Op 10 Juni zul len ex-koning Michael en Prinses Anne de Bourbon-Parma te Athe ne in het huwelijk treden. De eerste Amerikaan, die de gouden medaille van Gustaaf Adolf van Zweden ontvangen heeft, is de president der V. S. Truman. In Columbia wordt voor nieuwe overstromingen gevreesd, daar de door het leger opgeworpen hulp- dijken beginnen te verzwakken. Alleen Zaterdag werden nog dui zenden hectaren vruchtbare grond overstroomd. Tijdens een proef vlucht is in de buurt van het vliegveld Muroc in Californië een z.g. vliegende vleugel van het type YB-49 neergestort en ver brand. De uit vijf koppen bestaan de bemanning kwam om het le ven. 's Werelds grootste teles coop met een lens van 200 inch, waarvan de constructie 20 jaar vergde, zal gebruikt worden bij het onderzoek om te kunnen con stateren of zich leven op Mars bevindt. Zondagavond heeft het in Groot-Brittannië hevig gere- legenheid van de diploma-uitrei king en het afscheid als leraar van de heer I. Sinke aan de Genu. Middelbare Handelsavondschool. Achtereenvolgens wérd het woord gevoerd door de wethouder van onderwijs, de heer W. Poppe, één der gecomitteerden, de direc teur van de H.A.S. de heer A. Mets en door de scheldende leraar de heer I. Sinke. In de heer Sinke verliest de H* A. S. een eminente kracht, dié zich geheel en al aan zjjn werk gaf en die zowel door zijn colle ga's als door zijn leerlingen zeer werd gewaardeerd. Na dit officieel gedeelte bleven de aanwezigen nog enige tijd bij- een in een gezellig samenzijn. De namen der geslaagden pu bliceren wij morgen. ELECTRICITEITS- STORING TE GOES. Zaterdagavond om ongeveer half tien ontstond storing in een gedeelte van het electrlciteitsnet ten Westen van Goes, waardoor de Westsingel en de Zuldvllet- straat van stroom verstoken wer den. Het personeel van de P.Z.E.M. ls de gehele Zondag ln de weer geweest om de fout, die om 6 uur 's avonds gevonden werd, op te sporen en zijn oorzaak vond tn het verbranden van de kabel tn een z.g. splltsmof. Zondagavond voor het Invallen der duisternis kon weer licht gegeven worden. Maatschappelijke werkers in Zeeland. Uitgaande van de Stichting voor Opleiding van Maatschappe lijke Werkers te Haarlem, werd gedurende de wintermaanden te gend en een orkaan met een snel-1 Middelburg een beknopte cursus georganiseerd. Op grond van de door de cursisten behaalde resul taten op het op 21 en 28 Mei jJ. gehouden examen, werd door het Stichtingsbestuur een getuig schrift uitgereikt aan: Mevr. P. Reyerse-Blanksma, Zr. F. C. Ka- heid van 80 km. per uur heeft overstroming en schade ln ver schillende delen des lands veroor zaakt. Een overeenkomst, waarbij Frankrijk de onafhanke lijkheid van de Indochinese- repu bliek Vietnam binnen de Franse Unie erkent, is getekend aan i mermans, Zr. T. Ouwehand, de boord van het Franse ooriogs-1 heren J. A. Viergever, A. C. Kil, schip Duguay-Trouïn. De rege ringstroepen ln China hebben de geboortestad van Conïiiclus, Tsjoefoe, gelegen in midden-Sjan- toeng, op 120 km. ten Zuiden van Tslnan, ontruimd. Ter gelegen heid van de verjaring der landing van geallieerde strydkrachten in Frankrijk op 6 Juni 1944, heeft Vincent Aurloi, de president van de Franse republiek, een redevoe ring gehouden. Hongarije en Roemenië hebben de Sowjet-Unle verzocht om vermindering der herstelbetalingen. -Volgens de New York Times kan de brood rantsoenering ln België, Enge land, Frankryk, Nederland, Ita lië en enkele Scandinavische lan den opgeheven worden, indien een Amerikaanse oogstvoorspelllng juist blökt. Mr C. P. M. Romme is gistermorgen met het Indië- vllegtuig van de K. L. M. van Schiphol naar Batavia vertrok ken. Doel van deze reis ls het bij wonen van de te Bandoeng te houden federale conferentie. J. M. C. Reyerse allen te Goes, Mevr. A. Schreuder-Rultenbeek, Zr. S. van Roo, Zr. Heiltje Bever wijk, Mevr. H. Hanke, Mej. W. E. Boldingh, de heren L. Jakobsen, G. J. van Holthuysen, J. Klaver allen te Middelburg en de heer P. Dingemanse te Koudekerke. Benoemd tot dijkgraaf van de Gooikes Nleuwlandpolder, J. L. van Gastel te Zlerlkzee en tot plaatsvervanger van de dijkgraaf J. der Weduwen te Kerkwérve. D E BILT ZEG T: Sterke wind. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Krachtige, ln het Noord-Wësten van het land tijdelijk stormachti ge wind tussen Zuid en Zuid- West. Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Langs de kust weer wat fcoeler in de na middag. Overigens weinig veran dering van temperatuur. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1