STEUNVERLAGING AANGENOMEN. NIEUWS Ernstig ongeluk te Vlissingen. CANDIDAATSTELLING VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER. Christelijke bewaarschool te Goes wordt heropend. DEBAT OVER DE HUISVESTINGSCOMMISSIE leV KARE^rifMn V* BARON T- A FM TZ- Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, ELSE te Goee, IH B. SLOFSTKA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Toch de antithese. Marshall waarschuwt voor ernstige politieke reacties. De Republiek gaat mobiliseren. Twaalf partijen dienden een lijst in. Abdicatie op 4 Sept. en inhuldiging op 6 Sept. Nederlandse groenten naar Dnitsland. Grote zwendel in maaltijdbonnen. Zal Bevin aftreden? Subsidie Bijzondere bewaarscholen. Oranjefeesten te Goes. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND zaterdag s juni ms Yan herstelplan tot ondersteuningsplan Vele distributiekantoren opgelicht. SNEPPER Gasfabriek krijgt Transport- baan. Uitgave •richting „Zeeuwsch Dagblavi Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Itr. TO, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 3009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4« JAARGANG N*. 964 Abonnementsprijs SAO p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m m. Bnbriek Kabouter» 6 cent per woord HoofdredacteurR. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Op- en Ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.22 u„ onder 20.55 u. Maan op 3.26 u., onder 20.10 u. Hoogwater Zondag 6 Juni: Vlissingen: 0.56 u. 1.74 m„ 13.19 u. 1.96 m. Wemeldinge: 2.43 u. 1.52 m., 15.09 u. 1.73 m. I-let is gewoonte geworden om van het communisme en an dere soortgelijke partijen te spreken als van de onbetaalde rekeningen der kerk. Als de kerk meer waarlijk kerk was, als de kerk meer be antwoordde aan het heilig ide aal, haar door Jezus Christus gesteld, als het Evangelie niet alleen meer werd beleden, maar vooral als het meer werd be leefd, dan zou een andere en betere tijd aanbreken. Dan zou het communisme evenals zovele andere „ismen" zijn voedings bodem missen en dan zou een tijd van vrede en welvaart en eensgezindheid worden ingeluid, zoals de wereld nog nooit ge kend heeft. Nu ontkennen wij niet, dat deze redenering een element van waarheid bevat. Als de kerk meer waarlijk kerk was, als de leden der kerk zich meer open- baarden als levende leden van 't lichaam van Jezus Christus, als het Woord van God ook on der de belijders meer practisehe toepassing vond, dan zou in derdaad het gelaat des aard- rijks worden veranderd en ver nieuwd. Als de kerkleden meer één van hart en één van ziel waren, als een ieder niet in de eerste plaats op het eigenbe lang was bedacht, dan zou er inderdaad veel veranderen in de wereld. rT' och past hier voorzichtig- heid. Als er van communisme ge sproken wordt, dan denken ve len gaarne aan de'eerste Chris tengemeente, waar zij, die tot het geloof gekomen waren al les gemeenschappelijk hadden. Nu is dat ongetwijfeld van veel belang. Maar van een com munistische heilstaat, zoals het vaak wordt voorgesteld, was daar toch geen sprake. Het per soonlijk bezit bleef en 't recht daartoe werd door Petrus met nadruk gesteld. Maar wel was het zó, dat allen, die tot 't geloof gekomen waren alles gemeenschappelijk hadden en er was ook niet éen die zeide, dat iets van hetgeen hij had zijn persoonlijk eigen dom was. Er was daar niet de jacht naar goed en goud. Niemand stond op het recht van persoonlijk bezit. Het bezit bleef en er wordt niets kwaads van gezegd, maar de geloovigen waren ten aan zien van het stoffelijk goed ver lost en vernieuwd. Zij waren los-gemaakt, vrij gemaakt. Niet meer slaven van de aardse goederen, maar in de goede zin beheerders, rentmees- lèrs. Geen zwarthandelaren of iets wat daarop lijkt, die leefden ten koste van anderen, geen uitbuiters, geen loon-slaven ook, maar mensen, bereid hun gaven en goederen met vreug de te gebruiken ten nutte van anderen. Het bezit werd niet meer doel, maar middel; een stuk van de godsdienst. Dienst van God en daarom ook van men sen. VI et schaamte zullen we moe- ten erkennen, dat wij over de gehele linie bezitters en niet-bezitters beide van dit hoge voetstuk wel zeer zijn weggegleden. Met het gevolg, dat er veel maatschappelijke ellende is, dat er grote sociale onvrede is en strijd, dat ook op sociaal ge bied over en weer, veel te veel de macht gesteld wordt boven het recht. Wij mogen dit niet uit het oog verliezen. Moeten 't goed op ons laten inwerken. Om dan ook met schaamte te belijden, dat ook wat dit be treft vele christenen de door braak van het Christendom, de komst van Gods Koninkrijk in de weg staan. Toch moeten wij niet verzui men de dingen te zien in de juiste verhouding. Hoe was het gesteld in de eer ste Christengemeente De Hoe was het gesteld in de eerste christengemeente? De apostelen stonden bij het volk in hoge achting. De gemeen schap der heiligen kwam tot krachtige openbaring. Maar daar was ook iets an ders. Voorop stond, dat de ge lovigen volhardende waren in de leer; zij bleven bij het on derwijs der apostelen, aan gaande de verhoogde Heiland eD de volkomen heerschappij yan Jezus Christus. En dan en daarom breekt de vijandschap los. Niet omdat het leven der ge lovigen niet in overeenstem ming was met de leer, met het Evangelie, maar juist omge keerd. De Apostelen waren geroe pen om getuigen te zijn van Je zus Christus. En dat wilde men niet. De tegenstand werd sterk. De vervolging brak los. Niet in de eerste plaats tegen de Apostelen, maar: „De Koningen der aarde heb ben zich opgesteld en de over sten zijn tezamen vergaderd te gen de Here en tegen zijn Ge zalfde". Neen, het gaat niet tegen de Apostelen in de eerste plaats. „Want in waarheid zijn ver- rderd tegen zijn heilig i n d J e z u s Tegen Jezus, Wien van God gegeven is alle. macht, ook op Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de voor gestelde verlaging van het steunbedrag voor Europa van 6.533 millioen dollar voor 12 maanden tot 5.980 dollar voor 15 maanden aangenomen. Het ontwerp is naar de Senaat doorgezonden. Een amendement van afgevaardigde Dirksen.om het ver laagde bedrag voor 12 maanden beschikbaar te stellen werd met 148 tegen 113 stemmen verworpen. Het heeft Marshall gisteren niet weging tot Europese eenheid, in VOOR DE ZONDAG gebaat dat hij, verklarende, dat de vermindering van de gelden „het gehele Europese Herstelplan tot een ondersteuningsplan zou de graderen", er voor waarschuwde, dat een „dergelijke wijziging In het bijzonder wat betreft de mili taire samenwerking, welke op Amerikaanse hulp gebaseerd zou moeten worden. Men vreest dat Amerika moeite zal hebben het diplomatiek inltia- geheel West-Europa een zeer ern- tlef te behouden, dat grotendeels stige politieke reactie teweeg zou verworven was door het in prln- brengen' De door het Huls aanvaardde wet voorziet ln 5.980.710.228 dol lar voor de financiering van het program voor hulp aan het bui tenland tot 30 Juni 1949. Het Huis van Afgevaardigden keurde het ontwerp goed door in koor „ja" te roepen. Bij de opening der debatten over het vraagstuk der credieten ver klaarde John Taber, lid van het Huis van Afgevaardigden en voor zitter van de commissie voor de toewijzingen van dit lichaam, dat hij Het Plan-Marshall „een vaag plan" vond, en dat de voorgestel de cijfers „het resultaat waren van een reeks besprekingen, waarbij de economen van de rege ring hun fantasie de vrije loop hadden gelaten". Hij oefende scherpe crltiek op de toewijzing van granen, landbouwmateriaal, katoen, petroleum en van andere producten, die ln het program van hulpverlening zijn vermeld, en hij wees er onder meer op, dat deze producten ln onvoldoende mate ln de Verenigde Staten zelf aanwe zig zijn. Taber critlseerde de toekenning van credieten aan België, Ierland, Denemarken en IJsland, daar elk van die landen volgens hem lenin gen kan krijgen. Op het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken spreekt men met bezorgdheid over de weerslag op de gehele Be- clpe aanvaarden van de hulpver leningsplannen. „Vermindering der credieten voor het E.R.P. ls niets minder dan een verraad aan de Ameri kaanse verplichtingen en een ver loochening van de duidelijke wil waarvan het Congres zelf blijk heeft gegeven", zo schreef giste ren de New York Times. De schrijver van het hoofdarti kel beschuldigt Taber „Gemene zaak met de communisten te heb ben gemaakt door te verkindlgen, dat het program van het E.R.P. een „bedreiging" vormt. En het Woord Gods wies. /Hand. 6 7. Voorjaars- en zomertijd ge ven telken jare overvloedig gelegenheid, om verrukt te zijn over het wonder van de le- vensgroei. Schrale winden en donkere luchten verhinderen dat niet. De akkers vertellen van de wasdom van het zaad, en bij een wandeling langs het veld kunt u het lied der na tuur horen, dat een komende oogsttijd profeteert. Hebt u „erg" in het nog grotere wonder, dat door het mensenleven gaat? Het Woord' Gods bewijst zijn groeikracht. Onder de donkere luchten, die de tijdhemel vertoont, en bij de stormen, die door de volke renwereld varen, komt er zangstof, als u oog krijgt voor het wassende Woord.' In Jeru zalem werd het eens gezien, Blijde gebeurtenis in Brits Kroonprinselijk gezin. Omstreeks mldden-October ver wacht de Britse Kroonprinses Eli zabeth moeder te worden. Het kind zal eventueel na Elizabeth ln aanmerking komen voor bestij ging van de Britse troon. De republikeinse legercomman dant Soedirman, heeft aangekon digd, dat er binnenkort een alge hele mobilisatie moet worden uit gevaardigd om de Nederlandse agressie te weren. Soedirman verklaarde dit in een interview m^t „Merdeka", te j Solo. Het blad schrijft o.m.Soe- dirman zei, dat de huidige situatie 1 noodzaakt tot het voorbereiden van de mobilisatie van alle krach ten. In verband met de besprekin gen tussen de delegaties met be trekking tot het opheffen der T. N.I. zeide hif£?dat de T.N.I. wel wenst toe te treden tot het leger der Verenigde Staten van Indone sië, indien dit leger uitsluitend be staat uit Indonesiërs en er geen vreemd leger meer in Indonesië is. De speciale correspondent van Aneta te Kalioerang verneemt voorts, dat Soedirman eergiste ren te D jok ja heeft verklaard, dat de T.N.I. volledig in stand zal I blyveii. Hy zei: Indien de republ. *wee,^ is in de Aagje Dekenstraat regering en onze delegatie zouden Vlissingen een 7-jarig jongetje, toegeven aan de Ned. eisen tot &enaani<l J. H. de W., dat plotse- opheffing van de T.N.I. en de "bui- ,inS van achter een sleperswagen tenlandse betrekkingen, zou dit vandaan holde, door een autobus voor het republ. leger aanleiding van NYVStoomtram Walche- zijn om de zaken in eigen hand te ren gegrepen en overreden, nemen. in de lentetijd der Nieuw- Testamentische kerk Onder de dreiging van het Sanhedrin, en bij conflict in eigen boe zem, werkt toch het wonder doordat God beslag legt op het leven. Daar komen er, die Jezus Christus leren kennen als enige Zaligmaker. Daar komt een innerlijke vrijma king van de kracht der zonde, en tussen de groeiende be zwaren wandelen mensen met een perspectief naar de toe komst, die hen wenkt. Dat is het wassende Woord'. De overwinning Gods in het mensenleven, zodat het weer naar Hem gaat vragen. Gelooft u, dat dit wonder ook voor deze tijd bestaat? Dan gaat ge, niet als ver bijsterd door de levensonrust, maar als verwonderd over het komende Rijk des Heren, verder, als één, die God dient in het léven van elke dag. Zouden wij, instec van aldoor bezig te zijn met de bezwaren dezer eeuw, niet zoeken, om het wonder van liet wassende Woord te ontdekken? Dan be gint u.bij uzelf. Dan wordt 't gebed om levendmaking ge hoord, en dan zal het levens lied in wereldnood het mach tig pratorium worden, dat zelfs voorbijgangers aantrekt en vragen doet: wat wil toch dit zijn? Here van de oogstlaat het veld lachen en groenen van Uwe kracht'. G. C. St. KLEINE JONGEN DOOR AUTOBUS OVERREDEN. Gisterenmiddag, ongeveer half In de kringen der republ. dele gatie te Kalioerang ls het oordeel over het antwoord aan de Nederl. delegatie over de Russisch-Repu- blikeinse betrekkingen verdeeld. Men spreekt van een ultimatum, waartegenover anderen de mede deling als mild betitelen. Het knaapje kreeg de beide wielen over zich heen en bleef met een gebroken en een verbrijzeld beentje liggen. Het slachtoffertje ls direct naar liet ziekenhuis Bethesda vervoerd. Dr Detmar, die de eerste hulp verleende, noemde de toestand „hoogst ernstig". Koningskwestie in acuut stadium. In gewoonlijk welingelichte kringen te Brussel is men van mening, dat koning Leopolds defi nitieve besluit, of hij naar België zal terugkeren of ten behoeve van zijn zoon afstand zal doen van de troon, gisteren aan minister-pre sident Spaak, is overhandigd. De koning heeft zjjn nota opge steld na de geheime besprekingen met Spaak gedurende het week einde nabij Genève. Hare Majesteit Koningin Wil- helmina en Hare Koninklijke Hoogheid de Regentes Prinses Juliana hebben de minister-presi dent, dr L. J. M. Beel gemach tigd mede te delen, dat de afstand van de kroon door H.M. Koningin Wilhelmina zal geschieden op 4 September a-s., weshalve op die dag H.K.H. Prinses Juliana de re gering zal aanvaarden. De plechtige beëdiging en in- In de 18 kieskringen van Nederland vond gisteren de Indiening plaats van de candldatenlijsten der partijen of groepen, die aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer op Woensdag 7 Juli a.s. zullen deelnemen. In totaal hebben 12 partijen of groepen van de gelegenheid ge bruik gemaakt om candldatenlijsten ln te dienen. Tien partijen of groepen hebben in alle 18 kieskringen een lijst Ingeleverd nl. de K.V.P., P. v. d. A., A.R.-partij, de V.V.D., de S.G.P., de C.P.N. de C.H.U., de Middenstandspartij, de Onafhankelijk Nationale Groep en de lijst Weiter. In de kieskringen III Arnhem, IV Nijmegen, V Rotterdam, VI Den Haag, VII Leiden, VIH Dordrecht, IX Amsterdani, XI Haar lem, XIII Utrecht, XIV Leeuwarden, 'XVI Groningen en XVIII Maastricht heeft voorts de „Oude g!DAP Vooruitstrevende partij voor Wereldregering" een candidatenlijst ingediend, terwijl ln de kieskringen V Rotterdam en IX Amsterdam nog een twaalfde partij een lijst met candidaten heeft ingeleverd nl. de Revolutionair Com munistische Partij. Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1946 waren er 10 partijen of groepen die een candidatenlijst hadden ingediend. Van deze 10 partijen hebben de Protestantse Unie, de Bellamy Partij en de groep Rodrigues Lopez thans geen lijsten ingeleverd. Blijkens mededeling van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen wordt de totstand koming van een overeenkomst voor groentenlevering aan de Duitse burgerbevolking zeer binnenkort tegemoet gezien. De onderhande lingen zijn in bet laatste stadium. mooier en practischer ingericht dan ooit. Spreker bracht dank aan het architecten-bureau Rothuizen't opening van" de Chr. BewLrechooï S "°°ft ,en aan' f "«voerders Een op Maandag 7 Juni a.s. werd door 6 De positie van Zeeland als randprovincie. De stichting Zeeland voor maat schappelijk werk heeft besloten een commissie te belasten met het samenstellen van een rapport over de positie van Zeeland als rand provincie en de verhouding van het gewest tot overig Nederland. Het lid van G.S. Mr Dr A. J. J. M. Mes te Heinkenszand zal als voorzitter dezer commissie optre- den. Behandeling Indon. kwestie 18 Juni? Volgens te Kalioerang verkre gen inlichtingen zal de Veilig heidsraad waarschijnlijk 18 Juni huldiging van de nieuwe Koningin ter behandeling van de Indonesl- zal plaats vinden op 6 Sept. a.s. sche kwestie bijeenkomen. Men verwacht, dat Bevin eer lang om gezondheidsredenen uit de regering zal treden. Het is mogelijk, dat Herbert Morrison hem als minister van buiten landse zaken zal opvolgen, aldus schrijft de „Daily Worker", het orgaan van de Britse commu nistische partij. Volgens het blad Het is de Sliedrechtse politie gelukt de hand te leggen op een vijftal personen, dat gedurende de laatste maanden niet minder dan 3000 maaltijdbonnen, vertegen woordigende een waarde van 107.000 rantsoenbonnen, heeft ontvreemd en deze langs tal van kanalen heeft verzilverd (in rant- soenbonnen omgewisseld). In April vervoegden zich twee personen aan het loket van het distributiekantoor te Sliedrecht, en boden een aantal maaltijdbon nen voor militairen met overleg ging van verlofpasssen teer „ver zilvering" in rantsoenbonnen aan. tt i. 7-, i De distributieambtenaar ver zou de terugkeer van Hugh Dal- trouwde de zaak nlet en verwit. ton m het Britse kabinet ver- tigde de politie. Beide personen band houden met het aanstaande hadden voorgegeven te logeren in vertrek van Bevin. Dalton zou hotel Bellevue te Sliedrecht, doch bij onderzoek bleek, datde man hij tot de secretaris de heer J. La- port aan wiens initiatief en in zicht het Bestuur veel te danken heeft. Spreker achte een mogelijk heengaan uit het Bestuur voor de vereniging een groot verlies. Spre kend over de verantwoordelijkheid voor het Bestuur wees de heer v. d. Zee erop, dat deze veel groter is geworden door de herbouw. De schuldenlast der vereniging is nl. aanzienlijk vermeerderd door de herbouw duur was. Spreker deed een beroep op de steun van allen, die tot deze school in enige betrekking staan. Met dev wens, dat de bewaar school ook in de toekomst tot ze gen zal worden gesteld besloot spreker zijn openingswoord. Hierna werden door een aantal kinderen der school begeleid door pianospel van mevr. Duvekot, voortreffelijk een zestal gelegen heidsliederen gezongen, wat de vergadering een krachtig applaus pntlokte. Woorden van gelukwens werden gesproken door de heer Kuiper, Inspecteur van het Lager Onder wijs, afgevaardigden van kerkera den, namens de ouders, een oud onderwijzeres en mej. Breel, wat vergezeld ging met het aanbieden van cadeaux voor de school aan mej. Breel en veel bloemen. De voorzitter dankte hierna al len die het woord hadden gevoerd, waarna Ds Metselaar deze welge- slaegde vergadering met dankge bed sloot. Hierna was er gelegenheid de beide personen op te sporen. In nieuwe school te bezichtigen, samenwerking met de Rotterdam- waarvan velen gebruik maakten, se en Bredase recherche werd een complot van vrij grote omvang ontdekt. Een militair, werkzaam op het militaire bureau van de kwartiermeester-generaal te Rot terdam bekende 3000 maaltijdbon nen te hebben ontvreemd. De bon nen waren doorgegeven aan enige personen en dezen op hun beurt hadden weer anderen ingescha keld. Per auto trok men het ge hele land door en bood aan onge veer 20 distributiekantoren deze coupons ter „verzilvering" in rantsoenbonnen aan. De Sliedrechtse politie kon 1860 maaltijdbonnen in beslag nemen. het bestuur dezer school in een der zalen van Krijger een bijeen komst gehouden, waarvoor buiten gewoon veel belangstelling be stond. Na gemeenschappelijk gezang van Psalm 103 vers 1 en gebed heette de voorzitter, de heer van der Zee, de vele aanwezigen har telijk welkom, felicitaties van het gemeentebestuur waren binnenge komen. Naar aanleiding van Psalm 145 sprak hij een openingswoord, dat gesteld was in een toon van grote dank voor Gods goedheid en grootheid, welke in de gang van zaken bij de herbouw der school bijzonder waren uitgekomen. Hij herinnerde aan de zeer moeilijke tijden, welke sinds Mei 1940 ook voor deze school waren voorbij gegaan en gaf tevens een kort overzicht van de geschiedenis der school in haar 24-jarig be staan. Hij herdacht de 6 oprich ters-bestuursleden, van wie er reeds 4 zijn overleden. Zeer waarderende woorden richtte spreker tot mej. Breel, die al deze jaren aan het hoofd der school stond en daaraan met de grootst mogelijke toewijding haar krachten gaf. Hoewel geen toestemming tot uitgreiding kon worden verkre gen, wordt de sphool heropend, Morrison als leider van de La- bourfractie vervangen. nen daar niet bekend waren. Het in het Lagerhuis i bleek, dat valse namen waren op- 1 gegeven. Het gelukte de politie Gemeenteraad Goes. De voorstellen van B. en W. tot verkoop van een der ln aanbouw zijnde woningen in de Leliestraat aan de heer M. Vlaander en tot verkoop van bouwgrond langs de Patijnweg aan de heer A. Mol, werden goedgekeurd. De prijzen van de bouwterreinen, deel uitma kende van de nieuw verworven gronden ten Oosten van de be bouwde kom werden vastgesteld en met het voorstel om de veror dening voor hotels, logementen en tapperijen kon de raad het eens zijn. Een nadere wijziging in de jaarwedde van de directeur van de Vleeskeuringsdienst en het Slachthuis werd bekrachtigd. De raad sprak zjjn instemming uit met een ontwerpregeling voor de jaarwedden van ambtenaren van de burgerlijke stand door het aan vaarden van een betreffend voor stel. Het verzoek van de heer D. I van Loon, om eervol ontslag als lid van de adviescommissie voor de woonruimteverdeling werd niet zonder meer ingewilligd. De heer Haverhoek (Arb.) meende, dat het niet best botert tussen de commissie en B. en W. en noemde het motief van de heer Het was te verwachten, dat de gang van zaken by het Goese ge meentelijke Gasbedryf critiek zou uitlokken in de gisteren gehouden gemeenteraadsvergadering. Voor de gang van zaken, die geleid heeft tot een begrotingstekort van het gasbedrijf van meer dan f42.000 kon nu eenmaal niemand waardering hebben. Wethouder van Melle gaf hieromtrent nadere inlichtingen by de behandeling der gemeentebegroting over 1948, die na algemene beschouwingen en de artikelsgewyze behandeling ten slotte goedgekeurd werd. Maar vóór de gemeentebegro ting aan de orde kwam (waar wij het volgend nummer op terugko men) kwamen een 17-tal andere zaken ter tafel. Zo werd de sub sidie voor het vakonderwijs over 1948 vastgesteld en besloten tot het verlenen van voorschotten op de exploitatiekosten der Bijzonde re scholen voor dit jaar, en tot uitkering van een bedrag van 2 fa procent van de pensioengrondslag over 1947 aan het gemeenteperso-yan Loons' ontslag min of meer neeI* jeen beschuldiging aan het adres J van en w. Verder zeide de heer de aarde. Die héél het leven Haverhoek, dat het toewijzen van KORTE VREUGD. De heer A. C. J. Oomens (R.K.), die in de vorige raads vergadering als raadslid werd geïnstalleerd is inmiddels naar Tilburg vertrokken en zal dus als raadslid moeten bedanken. Opvolger op de l(jst van de K.V.P. is de heer J. Kok. B. en W. maakten bezwaar om dat in dit voorstel geen rekening was gehouden met de vergoeding voor rente en aflossing, wat ten gevolge zou hebben, dat het sub sidie van de R.K. bewaarschool groter zou zijn dan de kosten per leerling der openbare bewaar school. Zij stelden voor het sub sidie per leerling gelijk te stellen met de kosten per leerling der openbare school. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangeno men. Cultureel leven. voor Zich opeist. Ook 't maat schappelijk en staatkundig le ven. Dat is de anti-these. De grote tegenstelling die nog altijd heel het leven, ook het politieke leven beheerst. Die ook bij de komende ver kiezingen weer levend voor ons staat. woningen over 't algemeen veel te lang duurt. De voorzitter ant woordde hem, dat dit laatste slechts b\j enkele bijzondere geval len is voorgekomen en dat de huisvestingscommissie haar plaats waard is. De thans gevolgde gang van zaken leek de voorzitter de beste. Zou men het anders willen, dan zou dit niet kunnen omdat de commissie een andere taak heeft en B. en W. verantwoordelijk zijn. Wethouder de Roo merkte nog op, dat de ontslagaanvrage van de heer van Loon voorkomt uit het feit, dat deze aan de commis sie volledige zeggenschap wil zien toegewezen. Het is een advies commissie en volledige zeggen schap kan de heer van Loon toch niet willen hebben, aldus de heer Vingerling (A.R.). De voorzitter beaamde dit en merkte nog op. dat de woonver- deling in Goes, in vergelijking met alle andere plaatsen in het land, uitstekend ls. Tot leraar ln de oude talen aan de Gymnasiumafdeling der RHBS werd vervolgens benoemd drs J. J. van Leeuwen te Rijswijk en tot leraar Hebreeuws ds J. P. de Roos, terwijl de heer G. J. van Llere benoemd werd tot onderwij zer aan de O.L.-school B. Tenslotte werd het bedrag per leerling voor het lager onderwijs over het jaar 1948 vastgesteld. Subsidie bijz. bewaarscholen. Bij de behandeling der begro ting kwam o.m. aan de orde het voorstel van de heren Zuidema C.S. om het subsidie voor de by- zondere bewaarscholen te verho gen van f 15 op f 30 per kind per jaar. Verder kwam aan de orde 'n voor stel van de fractie van de P.v.d.A. om een bedrag van f 4000 uit te trekken ter bevordering van het culturele leven. De heer Roose stelde voor f 1000 ter beschikking van B. en W. te stellen, teneinde aan de verenigingen, die dringend behoefte hebben aan financiële steun, eventueel te helpen. Het eerste voorstel werd met 8 tegen 4 st. verworpen; het tweede z.h.s. aangenomen. Transportbaan gasfabriek. By de begroting van het gasbe drijf werd door B. en W. een voor stel gedaan, om een tweedehands transportbaan aan te schaffen voor het lossen van de kolen. De kosten worden geraamd op 40 a 50 duizend gulden. Berekend is, dat hiermee een belangrijke be sparing kan worden verkregen, ook al zou na enkele jaren gas via België women betrokken. hfa brede bespreking, waarbij verschillende bezwaren naar vo ren werden gebracht en waarbij tot grote voorzichtigheid werd ge maand, werd besloten het ge vraagde bedrag te voterei* ten einde B. en W. de gelegenheid te schenken, indien mogelijk, verbe tering te brengen ln het kolen- transport van het schip naar de fabriek. Prinses Anne ls gisteren per vliegtuig naar Genève vertrokken. Toen men haar vroeg of zy van religie zou veranderen teneinde met ex-Koning Michael in het hu welijk te treden antwoordde zij ontkennend. In Praagse politie ke kringen circuleren berichten, dat president Benes' binnenkort zal aftreden. Sowjets te Mariën- borg hebben vijf spoorwagons, ge laden met postbrieven en paket- ten op weg van Berlijn naar het Westen, tegengehouden. En Karl Schmidt, de minister van Wuertemherg, die naar Wenen wilde, mocht niet van de Russen. Zij weigerden hem een visum voor Oosteryk. Nu we toch over de Sowjets bezig zijnFinland heeft een Sowjet aanbod aanvaard voor een lening van ruim dertien mil lioen. In Helsinki ls men er nogal Contrölelichaam voor wapen stilstand. Graaf Bernadotte heeft voorbe reidingen getroffen, waardoor hij op korte termijn de beschikking kan krijgen over waarnemers, die hem terzpde staan. Graaf Bernadotte noemde niet de landen, die ln dit controle- lichaam vertegenwoordigd zullen zijn. Maandag -zal op Bernadotte's verzoek ae Veiligheidsraad ln spoedvergadering bijeenkomen, teneinde de twee partijen tot een overeenstemming te brengen. GOED GEVULD PROGRAMMA. Naar men ons bericht, ligt het in de bedoeling van de Oranje- Vereniging en de Bond van Buurt verenigingen te Goes, om op 31 Augustus en 8 September met een goed gevuld programma voor de dag te komen. Ofschoon lang nog niet alles in details geregeld is, ligt het in het voornemen, dat op SJ Augustus voorgangers van de verschillende kerkelijke gezindten op de Markt het woord zullen voe ren. Kinderspelen zullen worden ge organiseerd. Een groot bloemen corso zal de aandacht vragen. Op verschillende plaatsen van de.stad zal muziek ten gehore worden ge bracht, terwijl zo mogeiyk strijk jes op wagens door de stad zullen trekken, waarbij speldjes voor de kankerbestrijding zullen worden verkocht. In bespreking is de mogelijkheid enthousiast over. Men vergeet blijkbaar, dat de volgende maand om op die dag de rlngrijderij om daar verkiezingen gehouden wor-1 het kampioenschap van Zuid-Be den. -• Twee doktoren en een ver-; veland te doen houden. Zoals op pleegster van het voormalige' kamp Ravensbrück zijn door een Brits tribunaal tot de strop ver oordeeld. Zij zijn- schuldig aan het mishandelen van gevangenen. - In Lissabon staan 13 hoge offi cieren en burgers terecht naar aanleiding van onlusten van Het vorige jaar. Zij verklaren onschul dig te zijn. Groot-hertogin Olga Alexandrowna, de enige zuster van de laatste Russische tsjaar is naar Canada vertrokken. Ze woonde het laatst ln Denemarken en gaat nu boeren. Maandag 21 Juni zal het Prins Bernhardfonds een grootscheepse actie onderne men. We vertellen hierover Maan dag meer! In een 10-tdns vrachtwagen zat gisteren een „Razende Roland", die in Rotter dam, na bijna een groep spelende kinderen overreden te hebben, een gevel ramde, zodat de muur in stortte, de auto terug liet rijden en verdween. De politie wist hem echter op te speuren. Het was een 20-jarige jongen. „Ik had een bor rel teveel op", zei hij. Het waren er zes. Met geschiedde, zal des avonds een gevarieerd programma ten beste worden gegeven. Etalagewedstrijd, fotowedstrijd, winkelweek, verlichting van Markt en Kade en verslering van straten zijn nog ln studie. Op 8 September ligt het in het voornemen vooral de kinderen ac tief te doe: 'Jn. Er zal dan een zang- en gymnastiekdemonstratie zijn, terwgl die dag een histori sche optocht zal worden gehou- dep. Een grote zanghulde van alle zangverenigingen vormt ook een onderwerp van bespreking. Deze dag zal besloten worden met een groot vuurwerk. Het spreekt vanzelf, dat de me dewerking van de hele burgerij voor het welslagen noodzakelijk is. DE BILT ZEGT: Iets hogere temperatuur; Zwaar bewolkt met korte op klaringen en overwegend droog. Iets hogere temperatuur. Meest matige Zuid-Westelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1