Zeeland heeft veel meer woningwet organisaties nodig. Zeeuwse (Geref.) Predikanten- conferentie. ''euéÈ Belangrijke taak voor de bevolking. Prof. Zuidema over de Existêntie-philosophie. Geen subsidie der Provincie voor Bloedtransfusiedienst n" De Provinciale Stoomboot' diensten in 1946. Kosten wegens te veel aan gekochte grond hy Kruiningen wordt gerestitu eerd. Prov. Waterstaat zal niet meer verhuizen. Amerikaanse legerhegroting GEMEENTERADEN 0 Zeeland, op het terrein van de woningvoorziening, de meest getroffen provincie, zit middenin de wederopbouw en daarmede staat onze provincie voor duizend en één problemen en moeilijk heden. Niettemin is het nodig, dat reeds thans aandacht wordt besteed aan de vraag, hoe niet alleen nu, maar ook in de toekomst, als de wederopbouwperiode achter de rug is, door het inschakelen van het initiatief en de activiteit van de burgers een voldoende aanbouw van goede arbeidswoningen kan worden verkregen. Momenteel is deze vraag ech ter ook niet misplaatst, omdat vele gemeentebesturen nood- of definitieve woningen in beheer en exploitatie hebben, terwijl deze taak beter door verenigin gen kan worden verricht. Reeds voor de oorlog bestond op het terrein der woningvoor ziening in Zeeland een achter stand, die buitengewoon ernstig is verzwaard door de oorlogs verwoestingen. Bij de volkstelling in 1890 was het gemiddeld aantal vertrekken per woning in het gehele land 2,8, doch in Zeeland 3,2. Bij de telling in 1930 waren deze ge tallen resp. 4,2 en 3,7. Terwijl dus in de lande een positie was bereikt, waardoor Nederland zich een naam in de wereld heeft verworven, heeft Zeeland hierin niet in die mate meegedaan, doeh vanzelfspre kend wel het evenredig deel moeten betalen. Kort gezegd komt het hierop neer, dat voor heen met Zeeuwse gelden in andere provincies woningen zijn gebouwd. Thans dreigt weer een dergelijk gevaar, omdat het zich laat aanzien, dat o.a. door ge brek aan activiteit het woning bouwprogramma 1947 niet ge heel zal slagen, waardoor be halve gelden ook materialen voor Zeeland verloren zullen gaan. Op het punt organisaties is der woningwet- men in Zeeland het slechtst georganiseerd. Ter wijl in de drie Noordelijke pro vincies, waar de woningtoestan den rond 1900 het slechtst wa ren, thans nagenoeg geen ge meente is, waar een woning bouwvereniging ontbreekt, mist in onze provincie 77 pCt van het aantal gemeenten een der gelijke vereniging. Het aantal door „Woningwet- organisaties" gestichte woningen is in de lande 9 pet van de wo ningvoorraad, in Zeeland 4,1 pet. Het is met het oog hierop noodzakelijk, dat de Zeeuwse bevolking, die in de eerste plaats zelf slachtoffer is van de hui dige onbevredigende gang van zaken, haar taak op het terrein der woningvoorziening beseft. Dat wil zeggen, dat getracht moet worden uitbreiding te ver krijgen van het aantal woning bouwverenigingen of woning stichtingen. Deze moeten kunnen rekenen op hulp en voorlichting van overheidswege. De eerste vorm (verenigingen) verdient wel de voorkeur, omdat de leden (bewoners) zich dan verant woordelijk voelen voor het be heer en het onderhoud van het woningcomplex. Een doeltreffende organisatie van het verenigingswezen op het gebied van de woningwetbouw, Het aangewezen liehaam om dit werk ter hand te nemen, is j de afdeling Zeeland van de Na tionale Woningraad, waarbij 16 1 van de 26 in deze provincie be kende bouwverenigingen zijn aangesloten. Deze afdeling zal daarbij nauw contact moeten plegen met het Provinciaal Bestuur, de ge meentebesturen, de Provinciale jDireqtie voor de Volkshuisves- ting en verschillende particu liere organisaties. Om nader in studie te kunnen nemen, welke wegen bewandeld moeten worden, om de zo ge wenste verbetering te verkrij gen,, is in elk rayon een studie commissie ingesteld. Deze studiecommissies zullen binnen een tijdsbestek van een half jaar de Nationale Woning raad hun inzichten kenbaar maken. In het komende half jaar kan dan voor geheel Zeeland de woningwetorganisatie worden doorgezet. - Behalve dat moet in die pe riode worden voorbereid een provinciaal verband, in de geest van wat men in Drqpte kent, dat zorgt voor regelmatige hulp dient niet van rijkswege, maar en voorlichting aan de plaatse van onder op te geschieden. lijk een gewestelijke instellingen, In de middagvergadering sprak Existentie-philosophie is daar- Prof. Dr S. U. Zuidema over om „crisis"-philosophie over het moeilijke onderwerp: de heel de linie. Niets, dat buiten Existentie-philosophie. de mens staat, heeft enig bestand Na eerst de bronnen te hebben in zichzelf. Wie daarom opgaat aangewezen, waaruit deze in een stelsel, begaat een dood- existentiegedachte is gevoed, j zonde. Want: hoofdzaak blijft komt spreker tot de bedoeling I altijd: bezig zijn met jezelf, van de existentie-philosofie. HetNa tenslotte nog speciaal de is niet alleen scherpe reactie te- opvatting van Dr Loen te heb- gen het rationalisme, maar ook ben besproken wijst Spr. er op, beslist irrationeel. Dat wil zeg- j dat deze merkwaardige philoso Het Kringbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis in Zee land heeft zich tot de Prov. Sta ten gewend met het verzoek om een jaarlijkse subsidie uit de provinciale kas van f 1000 ter beid' verlichting en bestrijding van de hij kiest,"is vooruit nooit te be kosten verbonden dan de Bloed- palen. Tenvolle wordt de mens transfusiedienst in Zeeland. pas zichzelf, als hij sterft. Want, De Kringcommissaris deelt sterven gebeurt in een bepaalde mede, dat de centralisatie van de verhouding, en dan gebeurt er Bloedtransfusiedienst door het verder niets meer. B.v. hij sterft gen, dat de aanhangers volstrekt de rede, 't zedelijke, ook 't redelij ke denken afwijzen. De mens ls feitelijk aldoor met zichzelf bezig, hij ziet zichzelf zitten, hoort zich zelf praten, enz. Deze op zich- zelf-betrokkenheid leefde ook al bij Kierkegaard, die in voort durende twijfel verkeerde, of hij wel geloofde. Dr Loen in Neder land wil existentie ook betrek ken op God. Hij ziet nu 't bestaan van de mens voor 't aangezicht Gods. De atheïstische lijn van de existentie-philosofie komt tot de overtuiging, dat de mens zich zelf schept (zo bij Jaspers en Heidegger e.a.). Ook verkiest de mens zichzelf. De mens is daar bij, volgens Sartre, een 'onnutte hartstocht. Hij is altijd bezig, en bereikt nooit iets. Hier is de subjectiviteit ten toppunt geste gen. Een algemene wet voor het menselijke zijn bestaat niet. Wij weten van elkaar, dat wij allen „enkelingen" zijn, en daar in voor elkaar een raadsel blij ven. De mens zelf is ook „de vrij- Hij kiest zichzelf, en hoe phie heden ten dage grote in vloed uitoefent, niet alleen op het denken, maar op de theolo gie en de cultuur. Tenslotte is „godsdienstigheid": lafhgid. Wie tot God vlucht, in de kerk toevlucht zoekt, durft niet zichzelf te zijn. Godsdienst is: verraad aan de menselijke existentie. Religie is „de grote afval" in het menselijk leven. i-> hi Kringbureau zal worden waar genomen en wijst er op, dat uit breiding dezer werkzaamheden een Zeeuws belang is. Zeer laag geschat heeft in Zeeland per week en per zie kenhuis gemiddeld één transfu sie plaats, dus over de 10 zie kenhuizen met bloedtransfusie- post in Zeeland gejrr-idoéid 520 tiansfusies per jaar De kosten aan één donor verbonden be dragen ongeveer f6. Ged. Staten zijn overtuigd van de grote betekenis van deze dienst en hebben bij de andere provinciale besturen navraag ge daan pf zij dit doel ook steu nen. Het blijkt, dat slechts in Utrecht f 1000 wordt verleend. Mede in verband hiermede vragen zij zich af, of het niet mogelijk is de kosten te verhalen op hen te wier behoeve de bloed transfusie wordt toegepast, c.q. de Ziekenfondsen. Afgezien van deze overwegin gen zijn Ged. Staten van oor deel, dat inwilliging van het tengevolge van een laffe daad; dan zegt men: dat was een laf aard. Maar, was hu blijven le ven, dan was niet te bepalen, of hij laf was. Want hij kon daar na wei tot iets anders over gaan. Conclusie: zolang de mens leeft, blijft hij niet te bepalen. Hij kan ook nooit zeggen, dat hij een Christen is, hoogstens is hij bezig, om het te worden. Uit dit absoluut individualis me vloeit voort, dat een samen leving niet kan bestaan. Mijn naaste is „de hel" voor mij. Want, de omgeving, die immers op mij zelf betrokken is, daar maakt „de naaste" ook aanspraak op. Hij treedt mij dus tegen, en daarin ligt het conflict. Dit gaat zelfs door in het huwelijk. De fout van het Christendom is, dat het alles wil laten bepalen door openbaring. Maar, een openbaring, die uit het transcen dente tot mij komt, is: vrijheids beroving. Een kerk, die op zulk een openbaring staat, is vals. ls de scherpste aanval op het geloof, die vanwege het atheïstisch denken ooit is ge schied. Vrijmaking van de mens is: zich volkomen losmaken van elke religieuze inslag. Spr. toont aan, hoe het irrationalisme van Pascal en Kierkegaard zijn ont zettend gevaar aanwijst, waar het in de existentie-philosophie tot de consequentie komt. Op dit referaat volgde een be langrijke discussie, waarna de voorzitter Prof. Zuidema de bij zondere dank van de vergade ring overbracht voor zijn duide lijk en welsprekend betoog, dat ons in contact bracht met de ge vaarlijke stroming, die de hui dige samenleving doortrekt. Ged. Staten hebben thans aan de Prov. Staten aangeboden de jaarstukken der Prov. Stoom bootdiensten in Zeeland over 1946. De balans per 31 December 1946 geeft in debet en credit een bedrag van f 4.977.948,86 en de baten en lasten een bedrag van f 1.143.527. Het nadelig exploitatiesaldo van de dienst VlissingenBres- kens over 1946 bedraagt f488.332,13; TerneuzenHoede- kenskerke f 128.723,73; Kruinin- genPerkpolder f296.895,37; KortgeneWolphaartsdijk f 27.893,39; ZierikzeeKatsche Veer f 90.329,94 en VeereKam perland f3890,69. Als bijdrage van het Rijk werd ontvangen f 1.019.352,98 voor de diensten over de Westerschelde. In totaal werden 1.722.090 per sonen en 130.825 auto's vervoerd. De ontvangsten v.an passagiers- Zelfs elke band in het leven, verzoek moet stranden op de b.v. verenigingsverband, is doorvervoer bedroegen f 156.492; aan nog steeds zorgelijke toestand en door fout. De enige gemeen-autovervoer f 10.971 en goede- der prov financiën. Zij stellen schap, die bestaan kan, is de „on-ren- en veevervoer f 37.629. voor, zeer tot. hun leedwezen, op het verzoek afwijzend te be schikken. Feuilleton. zichtbare kerk". Zo komt het individualisme hier tot absurdi teit. en haar drie zoons 30) o— Stijntje, dat ouwe»mensje, be gon er van te snikken, maar Ba rend had geen tranen meer en geen gevoel, hü had zelfs geen droefenis. En wie het zeggen kwam ook later had nij daar geen be grip van, maar eensklaps ston den de woorden m het vertrek: Z(j leeft.... zij leeft. Die woorden kwamen door* de nevels rond zijn wezen op hem af, zij klonken pas na een tijdje vreemd-helder in zijn oren, zij wekten nieuw leven in hem, hij zweette. Zij leeft. Hij legde zijn handen op de roe van het fornuis, die vreem- de onwerkelijkheid werd tot een diep doorleefd moment, hij lach te, maar de zenuwen speelden hem parten, want een wijle daar na sloeg hij de handen voor zijn gezicht en snikte als een kind. Later bezag hij zijn handen, die zware eeltknuisten, die Nel lie hadden weggegraaid onder het ijs Hij bezag die handen als vreemde dingen, ze werden op zich zelf staand, ze hadden een eigen leven, hij hief ze omhoog, hij streek er mee langs zijn ge zicht en voelde hun ruigte en warmte. Waar pieker je over? vroeg Stijntje achterdochtig. Nergens over, zei Barend. Die ingewikkelde Stijntje toch. Zij had haar trots om haar zoon en, buiten, hoog op staan doen Jan zijn vastberadenheid en flinkheid, edoch, toen zij la ter goed besefte, dat het Nellie I van Biiren was die hij redde, Het totaal der vervoersop- brengsten beliep f221.912, waar onder f 10.841 aan fietsen. herinnerde zij zich, jaloers, de zachte droom in Barend's ogenj die avond na het schaatsenrijden. •En ze bedacht ongerust, waar- 1 om hij het nu net moest zijn die haar redde, want wel was Nellie in de wieg gelegd voor de deftigheid, maar die jonge vrouwen waren tegenwoordig zo eigenaardig, zo dweperig Ja, als "men eenmaal in een daggelder zijn redder en held wou zien ging men gerust zo ver hem ook te trouwen. Daarom zei ze: 't Is en blijft een mensen leven, daar niet van, maar 't is een verwaand schepsel, daar is ze ineens mee geprezen. Griet van Korse sprak er schand van, zoals ze de jonge dokter probeert in te palmen met haar poeze ligheid, dat moet toch zo in de gaten lopen O ja? zei Barend Hij had zijn geloof in Nellie. IX. En daags daarna, in de avond, hoe volgen in het leven angst i en verlossing, smart en vreugde elkaar toch op de voet, hoe ont springt als het ware het een aan het ander. Barend fat met zijn moeder aan tafel en rookte zijn pijp. Wie trad over de drempel naar voren aan de tafel en stond daar te blozen in het lamplicht? Barend sprong op. Nellie, zei hij. Ze lachte haar kinderlijk Ver legen lachje, ze stak hem haar kleine hand toe, ze zei simpel: Bedankt Barend. Ze zagen elkaar een wijle in de ogen, er zijn momenten dat men daar niet. lang in kijken kan, ze wendden ze beiden af. Nellie had haar opvoeding, haar nette maniertjes. Zij gaf ook Stijntje een hand en zei ook de moeder van haar redder dank verschuldigd te zijn, maar Stijntje deed zo stijf en teruggetrokken, ze zei niet veel en schikte zelfs geen stoel bij aan tafel. Daar groeide een beklemming uit toen Barend in Nellie's hand schaatsen ontdekte. Verwonderd vroeg hij: Ga je rijden? Nellie bloosde, misschien had zjj er zich al mooie voorstellin gen van gemaakt, ze aarzelde: Jaen jij Het had haar op de lippen ge legen, dat z(j gekomen was om hem dit te vragen, maar Stijntje deed zo stijf, ze kon er niet de moed voor vinden, bang als zij was, dat het in Stijntje's ogen In September 1942 deelde de wr*i. Commissaris der Provincie aan de plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling „Krui ningen"" mede, aan de hoofdin genieur van de Prov. Water staat opdracht te hebben ver strekt tot het maken van een ontwerp voor de verbetering van de vanaf de Rijksweg te Krui ningen naar het station lopende weg met zijtak ten noorden van de spoorweg. Dit plan was ge maakt, teneinde een kortere ver binding van Yerseke met Krui- ningen-haven en verder via Perkpolder met België en N.- l'rankrijk tot stand te brengen Toen in 1946 genoemde com missie verzocht tot verbeter ing over te gaan besloten Ged. Sta ten hieraan geen gevolg te ge ven, omdat de weg overbodig is, daar de weg Yersekerijksweg, alsmede een gedeelte van de rijksweg GoesRilland thans reeds in de nodige verbindingen voorziet. De genoemde ruilverkavelings- eommissie is thans bereid van de destijds gedane toezegging afstand te doen onder voorwaar de echter, dat haar een bedrag van f5128, zijnde de kosten van de door de commissie te veel aangekochte grond wordt terug betaald. Ged. Staten stellen voor aldus te besluiten, doch dan zal de commissie afstand moeten doen van de vroeger gegeven toezegging. Bovendien wordt als voorwaarde gesteld, dat het wa terschap Kruiningen, als eige naar der te veel aangekochte gronden, bereid is' deze grond bij een toekomstige wegsverbetering gratis beschikbaar te stellen. XXXIX. Staking bij Berlijnse ondergrondse. Het personeel van de onder grondse spoorweg en van de bussen te Berlijn is gistermor gen om 6 uur voor een dag in staking gegaan. Bij deze staking zijn bijna 20.000 arbeiders be trokken. Zij eisen hoger loon en voedselrantsoenen en een warm middagmaal. Dat viel nogal mee Een moeder te Torshaella in Midden-Zweden, had met haar baby «een wandeling ge maakt. Toen zij thuis kwam tilde zij het kind uit de kin- ierwagen, ging haar woning binnen en liet de wagen zo lang buiten staan. Nog geen minuut later, bij haar terug keer, vond zij in de kinder wagen een vierjarig jongetje. Even verbazing, totdat een andere ontstelde moeder de huisdeur uitstormde, want haar jongetje was uit een raam van de vierde verdie- oing gevallen, maar onge deerd in de kinderwagen ge land. In de vorige zomerzitting werd het voorstel tot aankoop van het pand Balans hoek Wagenaar- straat ten behoeve van de Prov. Waterstaat aangehouden, omdat vele leden eerst zekerheid wil den hebben over de vraag, hoe hoog de rijksbijdrage in de her- stelkosten zou zijn. Ook hadden enkelen bezwaren tegen de aan koop, omdat men niet overtuigd was van de waarde van het ge bouw in het stadsbeeld. Op een desbetreffende vraag heeft minister Gielen geant woord, dat hij bereid is in be ginsel een bijdrage van ten hoog ste 50 pet. te verlenen of f 24.000. Intussen is het huisvestings probleem voor de Prov. Water staat reeds opgelost doordat de dienst in een alle eisen voldoeijjl en voor uitbreiding vatbaar pand aan de Londensekade is ondergebracht. Ged. Staten wil len thans hun oorspronkelijk voorstel terugnemen. Nieuwe president van Cuba. San Martin, president van Cuba, heeft bekend gemaakt, dat Carlos Prio Socarras, can- didaat van de regeringscoalitie der „Autentico-republikeinen", de verkiezingen voor het presi dentschap- heeft gewonnen. misschien wel brutaal en licht zinnig was. Maar Barend., wat kon die liegen,.... die zei bedaard: Ja, 'k zat er net aan te denken toen je binnenkwam. Toen 'ze elkaar aanzagen licht te in hun ogen een heimelijk plezier. Stijntje zei bits: -Je moet nog bonen pellen. Barend stond echter al bij de deur, hij was zo haastig gé'oa- kerd, hij lachte naar zijn moe der: Bonen pellen? Och moeder, die bonen zullen niet weglopen Nee, die bonen niet, maar Ba rend wel, ging het door Stijntje heen, 'dat voorzag zij in dat schaatsenrijden. Barend en Nellie gingen zwij gend naar de Wiel. Weer deed de maan haar uiterste best de dingen van sprookjesglans te overtijgen. Groot en wit dreef zij door }iet diepblauw van de hemel. De stilte was van een suize lende diepte, waarin ijl opklon ken de verre geruchten, een lach en ergens het krollen van een kater. De avond was stil en wit. Zij reden. Barend hield haar in zijn ar men, waarop zij leunde; toen ging alles zo vanzelf, zo zonder woorden, ze wisten van geen to neelspel in hun leven. Ze stonden stil bij het Wiel- slootje. (Wordt vervolgd.) Een Koning bezocht zijn volk. II. Donderdag 22 Mei ls er een man haalt zijn tondeldoos („tin- druk bezochte receptie-in de Sta- telkot") uit zijn zak en helpt de tenzaal (nu ook verdwenen),'koning aan een vlammetje, waar- waarbij we te midden van de gro ten en voornamen van Zeeland op merken een eenvoudige Vlissingse loods, een van de drie overleven den van het schip van Van Speyk; dat in 1831 ln de lucht was ge gaan. De middag wordt gebruikt voor een bezoek aan verschillende be zienswaardigheden. In de eerste plaats het beroemde stadhuis, waar boven de hoofdingang het volgende welkomstvers ls aange bracht: „Welkom zij den derden Willem, welkom zij hem toegejuicht; Nu hem Zeelands .oude hoofdstad warme hulde en dank betuigt; Dank den Koning, die den scep ter zwaait met minzaamheid en kracht, Hulde hem, den troonbekleder uit Oranjes fier geslacht". voor hij als beloning een prachtl ge sigarenkoker ontvangt. En het mooiste van het geval is, dat de Westkappelaar meent met Iemand uit het gevolg des Konlngs te doen te hebben! Wat zal hij ge glunderd hebben, als hij bij het openmaken van de koker een pa piertje vindt met de handteke ning van de koning! s Aan het einde van de Zuid straat nu gedeeltelijk verdwe nen houdt men zich bezig met het rlngrijden, waarbij de koning eigenhandig 3 prijzen uitreikt: gouden horloges met dito ketting. De bedoeling ls over de Schelde naar Vlissingen te varen, maar het ruwe weer verhindert dit. Te genwoordig zou men Vlissingen op de kortste manier bereiken over Zoutelande, Biggekerke en' Koudekerke, maar die weg be stond toen nog niet, was ln ieder - .geval niet bruikbaar voor de ko- Verder worden bezocht deninklijke stoet. Nieuwe Kerk met het praalgraf i Men is dus gedwongen over van de gebroeders Evertsen, Domburg en langs de Noordweg waarbij het oog des konlngs valt j Zeelands grootste haven te berei- op de prachtige preekstoel, rus- ken, waar het gezelschap om 4 tende op een gebeeldhouwde uur arriveert en door burgemees- arend (helaas 1940het mu- j ter Callenfels wordt verwelkomd. seum, waar de koning langs deDe Sint Jacobskerk, de werf, het verschillende oudheden wordt weeshuis en de kazerne genieten rondgeleid, het weeshuls en dede eer van 's Konlngs belangstel- school op de Bree.' Inplaats van 1 ling. toegezongen te worden geeft de j oók hier mislukt door de wind vorst er de voorkeur aan heel ge- de illuminatie, die in die tijd woon schoolbezoek te doenhij hoofdzakelijk uit lampions en gas- bekijkt de schriften der leerlingen en stelt enkele vragen uit de va derlandse geschiedenis. verlichting bestond. De vorst weet echter de goede bedoeling der Viissingers te waarderen en Door de hevige wind kan de j rijdt door verschillende straten, Illuminatie vanavond niet door-die een zee van licht zouden heb- gaan, deze wordt uitgesteld tot ben moeten uitstralen, nu echter Zaterdagavond. tamelijk donker zijn. Maar licht De volgende dag. Vrijdag 23is het in de harten van de be- Mei, verlaat de koninklijke stoetwoners der Scheldestad, wier al vroeg de hoofdstad om vla feestvreugde slechts weinig ge- Grijpskerke en Aagtekerke, waar de koning slechts even pauzeert om toegesproken te worden door de burgemeester en toegezongen door de schoolkinderen, naar Westkapelle te gaan. Daar wordt over de beroemde zeedijk gewandeld, waar de stoere dijkwerkers bezig zijn aan hun gewoon dagelijks werk: het ma ken van rijsbeslag, kramwatten, steenglooiingen, het punten van palen en bespijkeren met worm nagels, het herstellen van bescha digde gedeelten van de dijk. En overal, waar de koning verschijnt, onderhoudt hij zich ongedwongen met de enthousiaste bevolking. Zo wil hij een sigaar opsteken en vraagt aan een dijkwerker of de ze vuur wil slaan voor hem. De Het Amerikaanse leger wil met een maandelijkse aanwas van 30.000 man per maand op 1 Maart 1949 zijn sterkte hebben opgevoerd tot 790.000 man, in dien het Congres de wet op de lichtingen aanneemt. In geheime besprekingen had de commissie, die de jaarlijkse begroting voor leger en lucht macht aan het huis heeft toe gezonden, van de legerautoritei- ten vernomen, dat het leger over 8Yz millioen ton ammunitie van allerlei aard beschikt en verder over 2Vz millioen geweren en 7.9 millioen ton tanks, vracht auto's, Iorrie's, kanonnen etc temperd wordt door de donkerte der straten. De Zaterdag is voor westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen bestemd. Per rfltuig gaat het van de Abdij naar Vlissingen, waar het konink lijk vaartuig de gasten overzet naar Hoofdplaat, de jongste pol der van deze streek, nog geen 100 jaar geleden bedijkt. En overal dezelfde hartelijke ontvangst door de bevolking in hun versierde dor pen en de minzame omgang van hun Koning met zijn volk. De ere wacht uit ieder dorp vergezelt de vorst tot aan de grens, waar de ruiters van het volgende dorp het geleide overnemen. En in ieder dorp toespraken van de burge meester, waarbij ook wel eens be paalde wensen in verband met de streekbelangeq worden uitgespro ken. De notabelen uit het dorp worden aan de Koning voorge steld, waarbij het ons opvalt, dat we haast overal een groep dra gers van het metalen kruis hun opwachting zien maken, de strij ders uit de 10-daagse veldtocht. En hier vlak bij de Belgische grens wordt Neerlands Koning ook verwelkomd namens Leopold van België door der gouverneur van de provincie Vlaanderen. Het is een ware zegetocht ge worden in dit uiterste hoekje van ons vaderland, zo vaak een ver geten stukje, langs Biervliet, IJzendijke, Waterlandkerkje, Aar denburg, Sluis, Oostburg, Schoon- dijke en Breskens, vanwaar meh reeds tamelijk laat de Schelde oversteekt. L. v. W. OOSTERLAND. De Raad besloot tot de bouw van 8 woningwet woningen. Dezer dagen hebben de leden van de Gemeenteraad vergaderd, onder presidium van de burge meester, de heer A. C. v. d. Ham. Een verzoek van enkele perso nen, die in de nabijheid van de Brouwput wonen om maatregelen te doen nemen tegen de stank, die in en om die put heerst, werd voor advies aan B en W doorgegeven. Men besloot om 8 woningwet woningen te doen bonwen bij het Groenendaal. Behoudens goedkeu ring van de betrokken instanties zal dit werk onderhands worden gegund aan Joh. Stouten, alhier. Een plan voor bestrating en riole ring zal alsnog worden opge maakt, evenals een plan tot het doen leggen van een toegangs- brug over de polderwaterleiding. Een verordening tot wijziging van de salarisverordening van het secretariepersoneel 1947 werd vastgesteld. Met de voorgenoiyen nieuwe re geling van de jaarwedden van de ambtenaren van de burgerlijke stand werd accoord gegaan. Het voorstel van de Ambachtsheer in zake de nieuw aan te leggen Hof weg werd thans aanvaard. Het gevolg hiervan is, dat de Zaele aan de gemeente overgaat voor sportterrein, terwijl de Stoöf- dreef aan het openbaar verkeer zal worden onttrokken. is op de Rijksgoedkeuring voor toewijzing van materialen. De heer Bouwman ve3tigde dè aan dacht van B en W op een ge vaarlijke overhelling van een ge vel van een werkplaats in Sirjans- land. Deze spreker zag ook gaar ne vuilnisemmers ter beschikking gesteld van de gezinnen die daar van gebruik willen maken. Toege zegd werd dat hiernaar bij de leveranciers zal worden geïnfor meerd. Destijds konden zij niet gemaakt worden bij gebrek aan materiaal. Daarna sluiting. vim Duur verzuim. De Tweede Kamer heeft on langs bij de behandeling van de hernieuwing der L.O.-wet, een amendement-van Sleen, tegen de zin van de minister en tegen de zin van de meerderheid, der Kamermet 28 tegen 26 stemmen aangekomen. Niet minder dan 54 leden -ma ren bij de stemming absent. Een duur verzuim is dat. Het ging over het voortgezet lager onderwijs. Dit schooltype een overblijfsel uit de bezet tingstijd vindt over het al gemeen weinig waardering. En het noodzaakt, 'vooral op Het platteland tot de stichting van streekscholen waar de leerlingen van het 7e en 8e leerjaar bij elkaar worden gevoegd. De minister wilde het, althans als regel, niet handhaven. Daar op diende de heer v. Sleen een ainendement in, dat zeker zou zrgn verworpen als de Kamer mier compleet was geweest. Nu' werd het aangenomen. Een kostbare geschiedenis. Het gevolg van het genomen besluit zal zijn: grote uitgaven en weinig baat. VROUWENPOLDER. Vrijdag j.l. kwam de gemeente raad van Vrouwenpolder bijeen. Besloten werd van de Domei nen het strand in deze gemeente te' huren gedurende de periode 1 Jan. '48 t.m. 31 Dec. '52 tegen een vergoeding van 25 pet. der exploitatie-opbrengst met een mi nimum van f 75.per jaar. Een bezwaarschrift tegen de aanslag hondenbelasting 1947 werd afge wezen. In de commissie belast met het nazien der rekeningen over 1947 van de beide Bijz. Scho len in deze gemeente werden be noemd de heren Geerse en Wou ters. De ontwerp gemeenschappe lijke regeling slachthuis Middel burg werd onder enig voorbehoud goedgekeurd. Op een verzoek van de Bijz. School te "Gapinge om een voor schot ingevolge art. 72 der L.O.- wet 1920 in de geleden oorlogs schade werd ingegaan. Op ver zoek van Ged. Staten werd de verordening op de begraafrechten In principe sprak de 'laad zich enigszins gewijzigd. Een nieuwe uit voor nieuwbouw vaa eer. zie- salarisverordening voor het ge- kenhuis in Zierikzee. Eesioten meentepersoneel, Ingaande 1 Oc- werd toepassing te geven aan tie circulaire van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting inzake beschikbaarstelling van premie voor woningverbete ring en -splitsing. Aangeboden werd de gemeenterekening 1946. De commissie van onderzoek van tober 1947, werd vastgesteld. De vleeskeuringsverordening werd aangevuld met enkele bepalingen betreffende de in- en doorvoer vin vlees in de kring Oostkapelle. De begrotingen 1947 en 1948 werden gewijzigd. Bij de rondvraag wees de heer deze rekening zal bestaan uit de Langebeeke op de onhoudbare heren Bij de Vaate, Bouwman en Koster. Tenslotte vond vaststel ling 'plaats van een wijziging der gew. begroting 1947. Bij de rond vraag verzocht de heer Stoutjes. dijk de toegang tot de begraaf plaats te Sirjansland in orde te doen brengen. De heer Hage vroeg wanneer de aanbesteding van het straatwerk op de Nieu- weweg kan plaats vinden. De voorzitter zeide dat het wachten toestand van de weg langs Won- dergem. De voorzitter deelde hier op mede, dat deze weg op korte termijn door de herverkaveling Walcheren zal worden aangepakt. De heer Frangois vroeg de P.Z.E. M. attent te willen maken op het onderhoud van sleuven in de Se- rooskerkseweg. De heer de Vos vroeg om medewerking voor de verbetering van de overgang van de duinen naar het badstrand. Besluit van de Thoolse gemeenteraad vernietigd. BETREFFENDE TEELT- t VERBOD STEKBÏETEN. De raad der gemeente Tholen heeft het telen van stekbieten voor zaad van suikerbieten, voe derbieten en kroten op gronden, liggende buiten de gemeente Tholen, verboden om de bieten, welke voor consumptiedoelein den worden geteeld, te vrijwaren van de z.g. vergelingsziekte, welke bevorderd wordt door de teelt van zaad van genoemde gewassen. Bij Kon. Besluit is dit raads besluit, als zijnde in strijd met liet algemeen belang, vernietigd. Het "besluit overweegt o.m., dat indien in de gemeente Tholen de genoemde zaadteelt wegens besmettingsgevaar wordt verbo den, andere gemeentelijke over heden met evenveel recht om dezelfde reden die zaadteelt kun nen verbieden. Aldus zou de teelt van zaad. van suikerbieten, voederbieten en kroten in 't ge hele land onmogelijk kunnen worden, hetgeen onaanvaard baar zou zijn. Geen provinciale subsidie voor „Nieuw Walcheren" Ged. Staten stellen voor, met het oog op de toestand der pro vinciale geldmiddelen en omdat zij niet de indruk hebben, dat subsidieverlening door de Pro vincie noodzakelijk is, afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur der Stichting .Nieuw Walcheren" om subsi die. Kasgeld Provincie voor 194§. Voor 1948 hadden Ged. Staten machtiging kasgeld op te nemen tot een bedrag van ten hoogste 5 millioen gulden. Zij vragen nu de Prov. Staten hun voor 1949 eenzelfde machtiging te verle nen. ■*>- De Sardijngeul wordt verbreed. Men is begonnen met het ver breden van de vaargeul langs de Zuid-westelijke kust van Walcheren, de z.g.n. Sardijngeul. De Rijkswaterstaat acht het niet onmogelijk, dat deze verbreding een gunstige invloed op het Vlissingse strand zal uitoefenen, dat de laatste jaren voortdurend minder aantrekkelijk wordt door het afnemen van de zand-boven- ïaag. Wellicht zal de verbreding van de vaargeul een wijziging van de stroom tengevolge heb ben, waardoor niet alleen het wegzuigen van het zand op het strand een einde neemt, doch zelfs zand wordt opgebracht. Bijdragen voor verbete ring van wegen. Ged. Staten van Zeeland heb ben wegens de in 1947 uitge voerde wegverbeteringswerken o.m. de volgende bijdragen toe gekend: f5.244.49 aan de gem. Ove- zande voor de Weg 's-Graven- polderOvezande; f 3533.— aan Vlissingen voor het rijwielpad Koudekerkseweg; f 93.730.45 voor de weg BuitenlustGroede NieuwvlietSluis, wegvak Prin- seweg en f 14.270.83 aan de Moerspuipolder voor de weg Zuiddorpe Koewacht—St.-Jan- steen, wegvak Moerspuipolder. MIDDELBURG. De feestelijkheden. De Ver. „Uit het Volk - Voor het Volk" ls bezig een uitgebreid programma van de feestelijkhe den samen te stellen, waarin zo wel de historische optocht al3 het openluchtspel uitvoerig worden omschreven. Aan de oproep voor deelname aan het spel heeft een groot aan tal belangstellenden gehoor gege ven en zich voor deelname aange meld. Er zijn nog enkele rollen voor heren vrij, waarvoor men zich als nog kan aanmelden. Gevonden Voorwerpen. Aan hét bureau van politie te Middelburg zijn de volgende voorwerpen als gevonden gede poneerd en terug te bekomen Zaterdag tussen 19 en 20 uur. portemonnaie met inh., Hon denpenning, Wieldop van auto, Schoolétuï, Zakmes, Sleutels, Sierspeldje. Voor bij particulieren terug te komen voorwerpen raadplege men de lijst, welke op ons kan toor, Korte Noordstraat 35, ter inzage ligt. (vervolg op pag. 3.)

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2