Joden en Arabieren aanvaarden bestand. STRIJD gaf de Joden een voorsprong. Erkenning van de Staat Israël. De overstroming in Spaak ontmoette Koning'LeopoId voor de tweede maal. NIEUWS Herziening Sociale Verzekering in 1949 te verwachten. De Duitse eenheid. BEZUINIGING. Joods vliegtuig wierp bommen op Amman. kreeg Franse regering vertrouwensvotum. Economische faculteit aan Vrije Universiteit. Resultaten in Londen. Ruimere distributie in West-Duitsland. SNIPPER Moord te Oude-Pekela. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Koning zou wens tot terug, keer hebben opgegeven. Invoering kinderbijslag zelfstandigen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L- Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289, Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 961 Abonnementsprijs ƒ3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.iu. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 2 JUNI 1948 Hoofdredacteur. R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT KARTrtr;W"lTLM; Wo F BARON T- 4 FELTZ' MiddeIbn^ Dr K. HUIZENGA, Middelburg, 1 1)8 R" SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.24 u„ onder 20.52 u. Maan op 2.39 u., onder 16.06 u. Hoogwater Donderdag 3 Juni: Vlissingen: 11.17 u. 1.51 m„ 23.33 u. 1.38 m. Wemeldinge: 0.10 u. 1.16 m., 12.50 -u. 1.48 m. De minister van Economische" Zaken, prof. van den Brink, is voornemens ta bezuinigen; door inkrimping van het amb tenarencorps aan zijn departe ment. Reeds in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, betreffende de eerste door hem te verdedigen begroting had mi- nister van den Brink melding gemaakt van plannen in deze lichting. En nu verscheen dezer dagen in de pers een bericht, waaruit bleek, dat de minister een com missie heeft ingesteld, welke tot taak heeft op zo kort mogelijke termijn de doelmatigheid van de gehele overheidsbemoeiing in het ressort van het Departement van Economische Zaken aan een critisch onderzoek te onderwer pen ën daarpver aan de minilter verslag uit te brengen. Voorts zal de commissie de minister van aavies dienen omtrent de moge lijkheden van bezuiniging. Een loffelijk pogen. Men kan zich verbazen over het feit, dat het zó lang moest duren eer pogingen in deze i Vh- t,ng werden gedaan. Het kan verwondering wekken, dat mi nister Lieftinck, die zeer spe ciaal met de zorg voor de finan ciën is belast, niet reeds lang geleden een dergelijk onderzoek voor alle departementen heeft doorgezet. Maar dit neemt niet weg, dat het hartelijke toejuiching ver dient, dat door de jongste der ministers althans een eerste stap in de goede "richting wordt ge daan. Het gevaar bestaat, dat deze commissie, zoalb dat met derge lijke commissies meermalen het geval was, als kapstok'wordt ge bruikt, waar bezuinigingsplan nen een stille rustplaats vinden. Wij hebben echter goed ver trouwen, dat deze uit het be- VANDAAG WORDT DE STRIJD GESTAAKT. De strijd in Palestina zal vandaag gestapt wor den. Het Joods Bureau heeft te Lake Success be kend gemaakt, dat de voorlopige regering van Israël het voorstel van de Veiligheidsraad om het vuren te staken onvoorwaardelijk heeft aanvaard. Van de Arabische Liga kwam telegrafisch hetzelfde bericht. De nacht voor de ondertekening van de wapenstilstand heeft een Joods vliegtuig Amman de hoofdstad van Transjordanië nog ge bombardeerd. Men meent zelfs ter bervloeding van de vertegen woordigers der Arabische Btaten. Er vielen 6 doden. De machine, die op grote hoogte vloog, aldus een bericht uit Am-1 man, liet kleine bommen vallen van het type voor mortieren en1 enkele brandbommen. De zes doden zijn twee mannen, twee vrouwen en twee kinderen! die omkwamen door dezelde bom! i welke twee hutten vernielde. Voor het overige vielen de bommen in de nabijheid van Bedouinen-kam- pen zonder veel schade aan te richten. De bevolking van Amman eistj repressailles door bombardering van Tel Aviv. H. M. de Koningin op 31 Augustus in Amsterdam. Naar wjj vernemen, ligt het in het voornemen van de Ko ningin om" 30 Augustus e.k. haar intrek in Amsterdam te nemen om daar op 31 Augus tus de viering van haar rege ringsjubileum bjj te wonen. Het zai de Koningin, gezien de vermoeienissen, die dit met zich mede zou brengen niet mogelijk zjjn, gedurende deze degen persoonlijke gelukwen sen van deputaties uit de burgerjj in ontvangst te ne men. De Joodse aanvaarding ging vergezeld van een „interpellatie" betrekking hebbende op hetgeen de Joodse autoriteiten de beteke nis van de resolutie van de Veilig heidsraad achten. Volgens het officiële te Tel Aviv uitgegeven Joodse communiqué is namelijk het bevel om het vuren te staken gegeven, uitgaande van het volgende: 1. Dat het verbod van wapen- invoer in de Arabische landen zal gelden voor de levering van wa penen uit voorraden in het bezit of onder controle van vreemde mogendheden op Arabisch grond gebied. 2. Dat gedurende de periode van het bestand de gewapende mach ten van geen der partijen zullen pogen vorderingen te maken en dat beide partijen hun posities mogen behouden. 3. Dat voedsel en andere nood zakelijke zaken vrijelijk Jeruza lem binnen kunnen komen en dat ook het normale civiele verkeer naar en van Jeruzalem kan plaats hebben. 4. Dat elke poging om het nor- örijfsleven voortgekomen minis- male vervoer van goederen, be ter, inderdaad het mogelijke zal stemd voor Israël, te verhinderen doen om aan de verstikkende of te belemmeren, beschouwd ambtenarij een einde te maken, en waar dat mogelijk is, het be drijfsleven meer armslag te ver zekeren. wordt als een daad van gewapend optreden. Uit Haifa werd later gemeld, dat de voorlopige regering van De Franse nationale vergade ring heeft haar vertrouwen in de regering uitgesproken met 402 tegen 183 stemmen. De commu nisten waren de enigen, die tegen de regering hebben gestemd. Men staat thans voor een nieu we moeilijkheid, die ontstaat door het jongste decreet, waarin indi recte financiële hulp aan kerke lijke scholen wordt goedgekeurd. De socialisten, communisten en enige radicalen hebben de intrek king van dit decreet geëist, maar premier Schuman zou. bereid zijn voor het van kracht blijven er van te vechten. Volgens de voormalige premier Paul Reynaud (republikeinse vrij heidspartij) zij11 de moeilijkheden van de regering, die hij uitvoerig besprak, het gevolg van het feit, dat zij haar krachten M.n onder geschikte kwesties wijdt en daar bij de hoofdproblemen over het hoofd ziet. Waarnemers verwachten binnen twee tot drie weken weer een ka binetscrisis. nederzettingen ten Zuiden van Sa- mach zwakker jvordt. Volgens dezelfde joodse bron te Tel Aviv schijnt de opmars der Egyptische troepen langs de kust tot stilstand te zijn gekomen. Joodse ongeregelde troepen zyn actief achter de Egyptische linies. Arabische berichten, dat Tel Aviv omsingeld is en dat de Joodse steden Nathania, ten Noorden van Tel Aviv, en Naha- ria, ten Noorden van Haifa, zijn ingenomen, worden tegengespro ken. Groot belang wordt gehecht aan de toenemende kracht van de Joodse luchtmacht op alle fron ten. Zij vochten buiten de, door de V.N. getekende, grenzen. D© Joodse strijdkrachten voch ten slechts enkele: uren voor de officiële aanvang van het staken van het vuren, voor het grootste deel buiten de grenzen van de Joodse staat, zoals deze door de V.N. was afgebakend. Het verwarde beeld van de Pa lestijnse gevechtsfronten voor de Arabische invasie van vqftien Mei is thans uitgekristalliseerd tot vier scherper omlijnde fronten met verscheidene „eilanden", zo als de twintig Joodse nederzettin gen in Negeb (Zuidoost-Palestina) Deze twintig nederzettingen hou den nog steeds stand ver achter de Egyptische vooruitgeschoven stellingen. Er worden weinig veranderin gen gemeld in de centrale sector LyddaRamleh, waar de Arabi sche ongeregelde troepen nog steeds weerstand boden aan de Joodse aanvallen. In de heftig omstreden sector van Latroen, welke in werkelijkheid een onder deel ls van de strijd om Jeruzalem is thans na negeif dagen „een es sentiële verandering" opgetreden, aldus Joodse berichten te Tel Aviv. „De Joden proberen niet meer het dorp te bezetten, maar liever het Arabische legioen, waarvoor deze stryd beslissend is geworden voor het prestige en de toekbmst van koning Abdoellah's positie in Palestina, te verzwakken". De Joden hebben hun grootste succes behaald tegen de Syrlërs en Libanezen in het Noorden en beheersen thans geheel West-Ga- lilea, dat volgens het verdelings plan een onderdeel uitmaakt van de Arabische staat. Volgens Jood se bron te Tel Aviv behouden de Joden daar het Initiatief. Zij doen af en toe aanvallen op troepen- concentratiés op Libanees en Sy- risch grondgebied. Het derde front in de Jordaan- vallei, ten Zuiden van het Meer van Galilea is statisch, waarby de Arabische druk op de Joodse Israël alle Joodse strijdkrachten bevolen heeft met ingang van he den drie uur namiddags plaatse lijke tyd het vuren te staken, mits de Arabieren hetzelfde doen. AMMAN GEBOMBARDEERD. Het bombardement op Amman werd uitgevoerd door een enkele tweemotorige Joodse machine. Zes personen werden door de afgewor pen bommen gedood. Een van de drie vluchten ove'r de stad werd gemaakt in de buurt van het pa leis van koning Abdoellah, waar drie bommen vielen. Malan vormt nieuwe regering, Dr Malan, de leider van de na tionalistische partij, die bij de ver kiezingen de overwinning heeft behaald, heeft zich bereid ver klaard een nieuwe regering te Vormen. Hoogleraren benoemd. (Van onze Haagse correspondent) J^aar w^j vernemen zal de Vrje Universiteit thans uitgebreid Wor den met een Economische facul teit, een uitbreiding die het in vervulling gaan van een lang .ge koesterde wens betekent. Nadat 15 Mei j.L besloten werd tot constituering van deze facul teit, zijn thans benoemd tot ge woon hoogleraar de heren P. Z y 1 s t r a drs inde economie te Rotterdam, om onderwijs te geven in de theoretische economie; dr F. L. van Muiswinkel, di recteur van het Jpcon. instituut voor de middenstand te Den Haag, die bedrijfshuishoudkunde doceren zal en prof. dr Z. W. Sneller hoogleraar aan de Ned. Econ. Hogeschool te Rotterdam om ecoft. geschiedenis te onder wijzen. Verder zijn tot buitengewoon hoogleraar benoemd prof. dr N. O k m a voor het onderwijs in pri vaatrecht; prof. dr W. T. de Gaay Fortman voor privaat- en arbeidsrecht en prof. mr H. J. H e 11 e m a voor belastingrecht en leer openbare financiën. Naar wij verder vernemen zal de faculteit voorlopig onderge bracht worden In een verdieping van het laboratorium der V.U. aan het Valeriusplein. Britse lening aan Frankrijk. Groot-Brittannië zal Frankrijk een credlet van tien millioen pond verstrekken volgens een te Parijs getekende overeenkomst. Dit crediet, dat gebruikt zal worden in de tweede helft van dit jaar, is bedoeld om Frankrijk in de gelegenheid te stellen aanko pen te verrichten in het sterling- gebled, waarmede dit land een aanzienlijk betalinj^tekort heeft, Mr d. Deure in hoger beroep. De advocaat Mr van der Deure uit Bennekom, de vroegere voor zitter van de N.C.R.V., die, naar men weet, wegens belasting-frau de door de Arnhemse rechtbank veroordeeld werd tot zes maanden gevangenisstraf, zal op 10 Juni a.s. voor het gerechtshof te Arn hem verschijnen, waar zijn zaak in hoger beroep behandeld wordt. o Distributienieuws. Gedurende vacanties één bonnen- lijst per veertien dagen. Gedurende de vacantietijd van 4 Juli t.m. 11 September zal de bonnenlijst eenmaal per veertien dagen gepubliceerd worden. D.w.z. dat o.m. de suikerbonnen een week vroeger gepubliceerd wor den. Aan het einde van de vacan- tleperiode zal door het weer over gaan op wekelijkse bonnenlijsten een periode van drie weken ver lopen tussen twee aanwijzingen van* suikerbonnen. Op 1 September Duitse wetgevende vergadering voor -Westelijke zones. De besprekingen der 6 landen over Duitsland zijn gisteravond beëindigd. Op deze slotzitting werd het rapport van de confe rentie, dat aan de regeringen der deelnemende mogendheden zal worden voorgelegd, getekend. Reuters diplomatieke corres pondent vernam uit gezaghebben de bron, dat de voornaamste re sultaten van de besprekingen waren: 1. Overeenstemming om een Duitse wetgevende vergadering in te stellen voor de drie westelijke zones op of omstreeks één Sep tember van dit jaar. 2. De vorming van een interna tionale contróle-organisatie voor de Ruhr-industrieen, samenge steld uit de zes mogendheden Engeland, Frankrijk, de V.S., Bel gië, Nederland en Luxemburg en vertegenwoordigers van West- Duitsland, met bevoegdheden ten aanzien van de distributie van de voornaamste producten van het Ruhr-gebied in het bijzonder steenkool, cokes en staal. 3. Overeenstemming om in de Westelijke zones van Duitsland een valuta-hervorming in te voe ren waarschijnlijk in het begin van Juni maar niet, zo wordt voorspeld, in de Westelijke secto ren van Berlijn. De Eerste Kamer. Motie Van Santen ingetrokken. In de Eerste Kamer kwam gisteren na d.e behandeling van enkele kleine punten, aan de orde de motie-Van San ten (Comm.), waarin de wenselijkheid wordt uitgesproken, dat de staat Israël spoedig door de regering zal worden erkend. Geref. predikanten conferentie te Goes. In de middagvergadering van de Gereformeerde predikantencon- In de aanwijzing van brood- en ferentie te Goes (voor het verslag van de ochtendvergadering zie pag. 3), heeft Prof. S. U. Zuidema gesproken over de existentiephilo- sophie. Wjj komen hierop morgen uit voerig terug. tabaksbonnen zal geen wijziging komen. De broodbonnen worden dus een maal per week bekend gemaakt, terwijl de bonnen voor tabak en gebak op de normale tijd zullen worden aangewezen. Minister Van Boetzelaer verklaarde, dat de Nederlandse regering met de andere leden der V.N., gepoogd hebben een oplossing inzake Palestina te bereiken. Zij zal haar steun ver lenen aan elke poging om pan het wapengeweld een einde te maken. Met stijgende bezorgd heid volgt de regering de «ït- wikkeling der gebeurtenissen. Voor de pogingen tot ver wezenlijking van het streven naar een eigen volksbestaan in Palestina te vestigen heeft de regering waardering en zij heelt begrip voor de motieven. De ernstige bezwaren tegen optreden in het huidige stadium ontvouwd in de adviezen van de Overzeese Gebiedsdelen no pen de regering de erkenning van de staat Israël nader in beraad te -houden. Bovendien is er overleg gaande met de Bene-' luxlanden. (Naar het A.N.P. verneemt hebben met name de interim regering van Indonesië en het bestuur" van Suriname bezwaren tegen de erkenning van Israël ingebracht. De motie werd als overbodig bestreden door de heren A n e- ma (A.R.), Van de Kieft (P. v. d. A.) en Schneider (K.V.P.) De heer Van Santen trok daar op zijn motie in. Een motie v. d. Kief t, waar in aan de regering gevraagd wordt het onderzoek met kracht voort te zetten en "het resultaat van het overleg t.z.t. aan de Kamer mee te delen, werd z.h.s. aangenomen. In de avondvergadering heeft men het wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de hogere onderwijswet behandeld. Het werd z.h.st. goedgekeurd. Verzoekschrift aan H. M. de Koningin. Bevolking van Ambon, Mcnado en Timor wenst N«d. Koninkrijk. De vereniging „Persatoean Ti- mor Besar", die de bevolkinsgroe- pen van Ambon, Menado en Ti- mor vertegenwoordigd, heeft gis teren een verzoekschrift aangeboT den aan H. M. de! Koningin, aan de Nederlandse Regering en de Staten Generaal, waarin men vraagt, een Nederlands overzees gebiedsdeel volgens de thans ge projecteerde status voor "Surina me en de Nederlandse Antillen te mogen worden. De vereniging constateert, dat bij de bevolking een onoverwinnelijke afkeer be staat tegen de republiek; men wenst zich met deze noch direct noch indirect via enige deelstaat te verbinden, in het besef, dat de republiek „altijd met dezelfde dreiging en deloyale middelen zal streven hen te onderwerpen en te overheersen". Smuts wil partijleider blij'ven. Generaal Jan Smuts, de voor malige Zuid-Afrikaanse minister president, heeft verklaard, dat hij hoopte zijn plicht te kunen blijven doen als «leider van de Verenigde partij. „Als iemand de schuld moet dragen voor. het falen, laat mij het dan zijn", aldus zeide hij. Generaal Smuts zal de zetel van Zrj perste daad als kabinetsfor mateur was het zenden van een Clark, lid voor Oost-Preto- boodschap aan generaal Smuts, waarin hij deze verzekerde, dat hij gewoon mqest voortgaan voorbe reidingen te treffen voor zijn reis naar Engeland en Nederland. o Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouver neur in Duitsland, heeft mede gedeeld, dat de Duitsers in de door de Amerikanen bezette pro- de door deHJ vincies Hessen, Württemberg, rta, in het Zuid-Afrikaanse lement aanvaarden. par- Instelling garderegimen ten Grenadiers, Jagers en Prinses Irene. Overwegende de wenselijkheid de regimenten Grenadiers, Jagers en Prinses Irene, een naam te ge ven, welke duidt op de bijzondere betrekking, waarin deze regimen ten staan tot het Koninklijk Huls heeft H. K. H. Prinses Regentes Juliana een Koninklijk Besluit ge tekend, waarin aan deze regimeu- ten wordt toegestaan met ingang Baden en Bremen en in het door|Van Juni 1948 de naam te ^ra de Britten bezette Hamburg groter voedselrantsoenen zullen toegewezen krijgen. Het aantal te verstrekken calorieën zal verhoogd worden van 1593 tot 1655 per dag. De nieuwe regeling - zal terstond ingaan. De rantsoenen in Beieren en Noordrijn-Westfalen, Sleeswijk- Holstein en Nedersaksen zullen gehandhaafd worden op 1459 calorieën per dag als straf voor de verzuimen bij inlevering van voedingsmiddelen. Het brood rantsoen in deze gestrafte pro gen van resp. garde-regiment Grenadiers, garde-regiment Ja gers en garde-regiment Prinses Irene. Het bericht, dat eerste-minis- ter Spaak zich opnieuw naar Zwitserland heeft begeven en te Pregny een onderhoud had. met de Belgische Koning, heeft in Belgische politieke kringen slechts weinig verwondering gewekt. Reeds onmiddellijk na de op lossing van de kabinetscrisis stond het vast, dat een van de eerste stappen van de Belgische premier zou moeten zijn, de be sprekingen met de Koning voort te zetten, welke als gevolg van diens bezoek aan West-Indië in Februari en Maart moesten wor den afgebroken. Evenals bij zijn vorig bezoek aan de Koning heeft Spaak ook dit keer zijn reis op meester lijke wijze geheim weten te houden. Zelfs zijn kabinetshoofd blijkt van de tocht" naar Pregny niets te hebben afgeweten, want de dag vóór het vertrek van Spaak, liet hij het gerucht van een be-, zoek nog categorisch tegen spreken. Intussen geeft men zich aan allerlei gissingen over betreffen de het resultaat der besprekin gen en men wacht met spanning de kabinetsraad van Vrijdag a.s. ken in de volksvertegenwoordi- af,' tijdens welke Spaak zijn mi nisters op de hoogte zal brengen. Van socialistische zijde is men er van overtuigd, dat de bespre kingen met de Koning te Pregny slechts over de terugkeer van Prins Boude wijn zijn- gegaan. Men herinnert in dit verband aan een mededeling van het secretariaat van de Koning vol gens hetwelk de vorst er in zou hebben toegestemd zijn zoon in September a.s., wanneer hij 18 jaar zal zijn geworden, naar België terug te laten keren, ten einde een aanvang te maken met zijn studies 1 aan de krijgschool te Brussel. In deze kringen is men van oordeel, dat Koning Leopold zich thans heeft neergelegd bij' de gedachte, niet meer naar België te kunnen terugkeren en men meent deze opvatting bevestigd te zien door het feit, dat Prins Boudewijn reeds thans onder leiding van een Belgisch geleerde vertrouwd wordt gemaakt met de regeringstaak, die hem in de toekomst wacht. In sommige 'katholieke krin gen dringt men nog flauwtjes aan op een volksstemming, doch men maakt zich niet ai te veel illusies over het slagen van deze actie. Het merendeel der katholie- ging is tegen een dergelijke volksstemming, daar dit het pres tige van de wetgevende Kamers afbreuk zou kunnen doen. Om de eenheid in het land te bewaren, zouden de katholie ken dan ook bereid rijn, indien eenmaal beslist is, dat Prins Boudewijn binnen afzienbare tijd de troon zal bestijgen en de eer van Koning- Leopold onbe zoedeld uit de strijd te voor schijn komt, hun campagne voor de terugkeer van de Koning op te geven. De minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, heeft gisteren op een persconferentie te Den loiiiaucw Jti gcatiuAwc pi w- Raag medegedeeld, dat ernaar vincies zal verminderd worden tot 8500 gram tegen de 10.000 gram in de andere provincies. Het vctrantsoen zal verder verhoogd worden tot vijfhon derd gram per maand voor per sonen boven de tien jaar en tot gestreefd wordt, uiterlyk in het jaar 1949 de alsdan wenselyke wetsontwerpen betreffende de al gemene herziening der sociale verzekering in te dienen. Nog niet met zekerheid kan verhoogd worden, o vierhonderd gram voor de jon- j worden gezegd of alle in het rap geren. Öok de rantsoenen van port van de commissie van Rhijn andere voedingsmiddelen zullen voorgestelde regelingen In de 1 - - 'vorm van wetsontwerpen de Ka mer zullen bereiken. Het rapport der commissie pleit voor een verhoging der salaris- grens voor verplicht verzekerden tot f6000.—. Het staat de minister voorts, althans in de tegenwoordige om- Dodelijk ongeval met panzerfaust. Gistermiddag omstreeks twee uur heeft zich op het vroegere r vliegveld te Norg een dodelijk on- standigheden, allerminst vast, dat geval voorgedaan. degenen, die meer dan f 3750 Een 28-jarige arbeider, die op1 per jaar verdienen, in het alge- het terrein werkzaamheden ver-1 meen zelf de geldelijke gevolgen richtte, vond onder het puin eenvan ziekte^ Invaliditeit, ouderdom panzerfaust. Terwijl hij het ge- en werkloosheid kunnen, dragen. vaartjke projectiel onderzocht, ontplofte de panzerfaust. De man was vrijwel onmiddel lijk dood. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter Ten aanzien van degenen, die bo ven de weistandsgrens van f 3750 zijn gekomen en deze verzekering voor eigen rekening voortzetten, werd medevedeeld dat ook hun rechten na de reorganisatie der sociale verzekeringswetten onver kort worden gehandhaafd. Het streven der regering is er op gericht, dat de herziene ouder- domsregeling, welke ook de zelf standigen zal dienen te Omvatten, zo enigszins mogelijk uiterlijk per 1 October 1950 in werking zal treden. Het vraagstuk der invoering van een kinderbijslag voor zelf standigen is thans in studie bj de z.g. .gemengde commissie van Rhijn. De premieheffing vormt naar het oordeel van de minister een der moeilijkste vraagpunten bij een sociale verzekering van zelf standigen. Orcitrent de wijze van premieheffing is nog niet een de finitief beeld gevormd. Zeer voorlopig gaan de gedach ten uit naat vaststelling van be paalde inkomstenklassen, waarbij voor elke klasse een bepaalde pre mie wordt vastgesteld. WEDUWEN- EN WEZEN RENTE. Ten aanzien van de weduwen- en wezenrente Ingevolge de On gevallenwet 1921, resp. de Land en Tuinbouwongevallenwet 1922 en de Zeeongevallenwet 1919 kon het volgende worden meegedeeld: voor wpzcd die In hat erenot 7.ÜII van een wezenrente Ingevolge een der ongevallenwetten,' zal krach tens de voorgestelde kinderhij- slagregeling voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrek kers recht op kinderbijslag be staan, met dien verstande, dat de kinderbijslag slechts zal worden toegekend, indien en voor zover hrj het bedrag van de wezenrente overtreft. Voor de weduwen, die een we- duwrente ingevolge een der Onge vallenwetten genieten, zijn geen bepaalde voorzieningen getroffen. ZIEKENFONDSWET. De minister deelde mee, dat de voorbereiding van een nieuwe zie kenfondswet ver gevorderd was, maar dat er meningsverschillen rezen, welke nader beraad nood zakelijk maken. Op enkele pun ten zijn voorlopige voorzieningen getroffen. UITKERINGSDUUR ZIEKTE WET EN T.B.C.-FATIëNTEN. Inzake de uitkeringsduur van de Ziektewet werd meegedeeld, dat verlenging vooralsnog niet in "het voornemen ligt, wel ls een an dere verbetering te verwachten voor de T.B.C.-patiënten, krach tens welke de bijdrage ln sanato- riumverpleging ook na het eerste ism.r nntr za) worden verleend. Over het huwelijk van ex- koning Michael gaan thans de wildste geruchten. Prinses Anne heeft echter verklaard, dat alle geruchten sterk overdreven zijn en dat zij haar aangelegenheden voor zichzelf wenste te bewaren. Engeland heeft de Sowjet-rege- ring verzocht spoedig haar stand punt bekend te maken wat be treft het Brits-Amerlkaans-Frans voorstel tot teruggave van hét vrije gebied van Triest aan Italië. —En in Griekenland heeft Markos zich bereid verklaard om te on derhandelen. Maar Tsaldaris wenst onvoorwaardelijke over gave. In Zuid-Turkije heeft een orkaan gewoed die "in Anatollë meer dan 100 doden eiste. In Norfolk, een Amerikaans vloot- station is een marinesloep omge slagen met 90 matrozen er in, twintig vonden de dood. De lan delijke scholingsleider van de Amerikaanse communistische par tij is het land uitgewezen. De Berlijners likkebaarden. Voor het eerst na de oorlog zal er boter en spek in distributie gebracht wor den. Terroristen op Java heb ben enkele dagen geleden een jeep "beschoten -waarin enkele Indische bestuursambtenafen zaten. Eén van hen werd gedood. Een veld prediker in een andere, militaire, jeep werd gewond. Een uit slaande brand heeft een papier opslagplaats te Rotterdam geheel ln de as gelegd. Bij blussings- werkzaamheden viel een 36-jarige onderbrandmeester van een hoog te van 9 meter uit de dakgoot. Hij werd ernstig gewond. Professor Hocking van de Harvard Univer sity zal een Lelds eredoctoraat krijgen. Maandagmiddag ls het troepentransportschip „Kota Ba- roe" met 1200 militairen huis waarts vertrokken. Minister Mansholt is naar Frankrijk. Hij gaat er de emigratie-vraagstuk ken eens bekijken. Het perso neel van het dagblad „De Neder lander" ls per 1 Jult ontslag aan- «rezeed. Naar schatting zijn in Brits- Columbia meer dan 50.000 huizen onder water gezet, waarvan er vele werden weggespoeld. In het overstroomde dal van de rivier de Frasqr zijn duizenden gezinnen dakloos en de schade wordt op 25 millioen dollar geschat. Het water van de rivier blijft wassen door de smeltende sneeuw van de Rocky Mountains. Alle spoorwegverbindingen met de rest van Canada zijn verbroken en er heerst in het gebied reeds een voedseltekort. Het hoofdkwartier van het Canadese leger te Ottawa verklaart in zijn eerste verslag over de toestand in Brits-Colum- bla, dat het water reeds het peil van de rampspoedige overstro ming van vijftig jaar geleden heeft bereikt. Te Vancouver, dat niet over stroomd is, ls een tekort aan brood ontstaan. Alle beschikbare vliegtuigen zijn Ingeschakeld om goederen aan te voeren. Genie troepen werken dag en nacht aan de bouw van nooddijken. o Britten beschuldigen de Russen. Het is duidelijk, dat in de Sow- jet-sector te Berlijn rechtstreeks of indirect druk is uitgeoefend om handtekeningen te krygen voor het referendum over de Duitse eenheid, zo word! in een commu niqué van het Britse militaire be stuur verklaard. Volgens berichten uit betrouw bare bron, aldus het communiqué heeft een Sowjet-ambtenaar ver klaard, dat de Russische autori teiten iedere oppositie tegen het referendum beschouwen als ge richt tegen hen zelf. In het communiqué heet het verder, dat het aantal handteke ningen in de Sowjetarrondisse- menten te Berlijn ruim 50.000 be draagt, terwijl het in de Britse sector slechts 2000 a 8000 \s. De Britse woordvoerder voegde er aan toe, dat sommige personen tot twaalfmaal toe hadden gete kend en dat de na de onderteke ning aan de Duitsers uitgereikt© ontvangstbewijzen op de zwarte markt werden verkocht. „Het sporadisch verzet duurt voort, vooral onder de jongeren en hen, die geen posities hebben te verliezen of familieleden te compromitteren", aldus het over zicht. „De successen die reeds door Russische druk zijn behaald, moe ten ons niet blind maken voor de nog steeds voortdurende strijd, noch ons ontmoedigen bij de steun aan de dappere pogingen van tal rijke personen, die dagelijks de tol betalen voor hun strijd voor on afhankelijkheid".- o Te Oude-Pekela heeft zich gis terenmiddag een afschuwelijk drama afgespeeld. Toen de heer W. Pathuis zich na zyn werk nhar huis begaf- werd hij onverwachts aangevallen door zijn buurman en medearbeider- T. Melema. Deze stak hem met een mes neer, waarop P. in elkaar zakte en spoedig daarop overleed. De onmiddellijk gewaarschuwde arts kon slechts de dood constateren. Reeds geruime tijd was er twist tussen beide mannen. M., die te gen zijn mede-arbeiders had ge zegd, dat hij P. neer zou steken, werd gearresteerd'door de plaat selijke politie en legde een volle dige bekentenis af. Eindexamen Chr. Kweekschool. Voor het eindexamen der Chr. Kweekschool te Middelburg slaag den gisteren allé candldaten, n.l. de dames M. de Bruijne, Vlissin gen; C. Jansen, Meliskerke; D. H. Koning, Barchem; P. E. Laport, Goes;*J. de Nood, Middelburg en M. C. v. Swighem, Westkapelle. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt fhet enkele plaatselyke buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen Z. en W» Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1