ZEEUWSCH DAGBLAD ïsS!!!ij®cï:' Engeland bereid wapenleveranties aan Arabieren en Egypte te staken. Eerste Kamerleden over het Vyf- mogendhedenverdrag. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Mits Veiligheidsraad algemeen emhargo op levering van militaire goederen legt. Hefschroefvliegtuig over het Kanaal. Vreemde vondst op rommelzolder. Ging Indonesisch gezant te Praag buiten zijn boekje? Baron van Harinxma tijdens de oorlog. rcrommiremvofrinkTtgeTacl- De wedstrijd tegen Zweden. Ossendrechtse Raad in opstand. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, WaLstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 957 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 28 MEI 1948 1 Ifnfinind t/on a1.A H 1 'fl SS S 1 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA DIrectenr: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, D» J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.29 u., onder 20.46 u. Maan op 1.35 u., onder" 10.05 u. Hoogwater Zaterdag 28 Mei: Vlissingen: 6.12 u. 1.73 m„ 18.28 u. 1.47 m. Wemeldinge: 7.57 u. 1.54 m., 20.16 u. 1.26 m. knoping van diplomatieke betrekkingen tussen de repu bliek Indonesië en de Sowjet- Unie heeft zelfs in utopisti sche progressieve kringen, niet nagelaten indruk te maken. In officieuze kringen te 's-Gravenhage gaf men te ver staan, dat de overeenkomst wel zeer teleurstellend is. Op zulk een bedenkelijke schending van het accoord der „Renville" had men niet gere kend. Een bewijs, dat men in rege- tir.gskringen nog steeds niet ge leerd heeft met de werkelijk heid rekening te houden. Het was toch bekend, dat de leiders van de Republiek sterk onder communistische invloed staan en dat in republikeinse publicaties Stalin altijd weer gesteld werd boven H M. de Ko ningin. Wie niet bevangen was door de roes van de progressiviteit en zich niet liet beïnvloeden door de fantasiën van prof. Schermerhorn kon weten, dat in Djocja het communisme hoog staat aangeschreven Herhaaldelijk hebben wij dan ook reeds gewezen op de twee slachtigheid van de regering, die hier maatregelen neemt om communisten uit sleutelposities te verwijderen, terwijl zij in In- dië de Moskou-agenten ten troon verheft. Intussen, de beslissing is ge vallen. In strijd met alle' afspraken gaat de regering van de repu bliek de diplomatieke betrek kingen uitbreiden. Straks zal misschien een Rus sische ambassade in Djocja wor den gevestigd. Een waagstuk van Soekarno? Weineen. Het is hem bekend, dat de regering in Nederland nu eenmaal alles slikt en altijd weer bereid is zich bij voldongen feiten neer te leggen. U erkwaardig bij deze droeve ■LV-1 historie is nog dat de Ne derlandse regering in he'lige onnozelheid zelf heeft meege werkt de onderhandelingen tus sen Moskou en Djocja te verge makkelijken. De vertegenwoordiger van de republiek te Praag had namelijk een secretaris die plotseling de reis van Praag naar Djocja ma ken wilde. Onze goede Regering verleende daartoe alle medewer king en zorgde zelfs voor het reisgeld. De secretaris kwam te Djocja en kon daar alle nodige regelingen treffen voor de over eenkomst met de Sowjetunie, dank zij de hulp van Den Haag. Het is meer dan droevig. Wij zijn zeer benieuwd wat er zoal bedacht zal worden om dit alles goed te praten. Een motie Romme is al het minste da't ver wacht kan worden. Tot.' de kiezers komt intuusen hiermee opnieuw de dringende oproep om straks wakker te zijn en waakzaam (De republikeinse minister van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat hem van diplomatieke besprekingen tussen Rusland en de republiek niets bekend ls. Op grond van ln Den Haag ont vangen Inlichtingen kon de N. R. Crt. echter mededelen, dat Soe- rlpno wel degelijk een opdracht van Djocja heeft ontvangen om met Rusland te onderhandelen en dat er Inderdaad een overeen komst ls tot stand gekomen, zij het dan ook alleen inzake uitwis seling van consuls.) Sir Alexander Cadogan, de leider van de Britse afvaardiging, heeft in de gisteren gehouden vergadering van de Veiligheidsraad medegedeeld, dat Groot-Brittannië bereid was de wa penleveringen aan Egypte, Irak en Transjordanië op te schorten, mits de Veiligheidsraad besloot een algemeen embargo te leggen op levering van Smuts in eigen distriet verslagen. Generaal Smuts, de Zuld-Afri kaanse minister-president, ls bij de algemene verkiezingen ln zijn eigen district, Standerton, versla gen met 224 stemmen door een nationalistische tegenstander, W. C. du Plessis. Smuts heeft Standerton 24 jaar vertegenwoordigd sedert zrjn ne derlaag ln het district Pretoria ln 1924. De stemmen-aantallen waren 3759 tegen 3535. Naar de mening van Zuid-Afri kaanse politieke waarnemers wijst de nederlaag van generaal Smuts uit, dat het land een rege ringswijzlging wil, ten goede of ten kwade. Als oorzaken van het overscha kelen der sympathieën naar de nationalisten worden genoemd: de afkeer van de ook na de oorlog gehandhaafde controlemaatrege len en het feit, dat de waarschu wing van de nationalisten voor „het zwarte gevaar" niet alleen bij de Afrikaners, maar ook bij 'n aanzienlijk deel van de Engels sprekende bevolking weerklank heeft gevonden. o Gistermiddag heeft, naar Ass. Press verneemt, voor het eerst in de geschiedenis, een helicop- tère een overtocht over het Kanaal gemaakt. De helicoptère, een Westland Sikorski 51, bestuurd door Al lan Brisow en Anne Marie Good, legde de afstand van Lympne in Kent naar het vliegveld van Antwerpen in 95 minuten af. Hedenavond om 8.05 zal minis ter Mansholt over de Zender Hil versum I een causerie houden «ver Internationale coloradokever bestrijding. Lompen verborgen 85.000. Tijdens een onderzoek in de zaak tegen deVeendamse fa brikant J. H. te Veendam, die verdacht wordt van collaboratie, hebben rechercheurs van de PRAC dezer dagen allerlei vreemde ontdekkingen gedaan, waarvan de verrassendste wel was, die op de rommelzolder van een fabriek in Veendam. Onder een stapel vodden vonden de rechercheurs een grote som gelds van niet minder dan f 85.000! Ook op andere adressen in Veendam kwamen zeer grote geldsbedragen te voorschijn uit allerlei hoeken en gaten. Het onderzoek is nog in volle gang In de boeken van H. zijn voorts ernstige knoeierijen geconsta teerd door inspecteurs van de belasting. Verdachte H. is in middels in verzekerde bewaring gesteld. Spaak naar kpning Leopold? „La Derniere Heure" meent te weten, dat eerste minister Spaak door het secretariaat des koning^ is uitgenodigd zich naar Pregny in Zwitserland te begeven, tenein de koning Leopold te ontmoeten. Van dit gerucht is ter bevoeg- der plaatse geen enkele bevesti ging verkregen. o Vliegtuig met emigranten voor Australië te Semarang geland. Op het vliegveld van Sema rang is onverwacht een Brits vliegtuig geland, dat onderweg was van Rome naar Australië met 22 vrouwen en kinderen van Griekse, Italiaanse en En gelse emigranten. Het Sema- rangse vliegveld Kalibanteng werd als vluchthaven gebruikt, daar het vliegveld van Soera- baja wegens het ontbreken van nachtverlichting niet bereikbaar was. Gisterochtend is het vlieg tuig doorgevlogen naar Australië. conferentie met zyn commandan ten ten doel gehad te hebben, doch er gingen ook speculaties over politieke verwikkelingen. Libanese en Syrische bronnen melden de terugtocht van de Jo den bij Sjaar Hakolam. Syrische vliegtuigen bombarderen Joodse stellingen in het uiterste Noorden van Palestina. Volgens de Haganah is een E- gyptische vooruitgeschoven ppst bij Beith Hanoen, ten Noord-Wes ten van Gaza geheel vernietigd. President Truman heeft ont- Cadogan diende een resolutie in, waarin op beide partijen een beroep wordt gedaan alle vijandelyke actie gedurende vier weken te staken, in die ttfd geen militair personeel of mannen van weerbare leeftyd in Palestina binnen te brengen en evenmin oor logsmateriaal en alle mogelijke voorzorgen te nemen ter bescher ming van de Heilige Plaatsen en de stad Jeruzalem. Bij niet gehoor geven aan dit beroep door een der partyen of beide zou beraadslaagd moeten worden volgens hoofdstuk zeven van het handvest. De Britse regering zal onmld-1 Hy ging naar de moskee van dellijk maatregelen nemen om teOmar, waar de graftombe is van verzekeren, dat de 21 Britse offi- zyn vader, koning Hoesein, en eieren geen dienst zullen doen in Palestina. De Britse regering heeft over 16 andere officieren van Britse nationaliteit, die individueel bij de Transjordaanse regering dienen, geen zeggenschap. Cadogan verklaarde voorts in- tructle ontvangen te hebben de raad mede te delen, dat de eerst komende termijn van de overeen komstig het bestaande verdrag aan de Transjordaanse regering te betalen subsidie op 12 Juli vervalt en dat deze financiële ver plichting voor die datum herzien zal worden in het licht van de door de V. N. genomen beslissin gen. Trygve Lie, de secretaris-gene raal der V. N. heeft door middel van een afgezant tegenover Be vin verklaard; dat de gehele toe komst van de V. N. afhangt van het al of niet vinden van een op lossing voor het Palestynse vraag stuk. Hy zou uitdrukking hebben gegeven aan zyn bezorgdheid over zekere verwikkelingen in de Brit se politiek inzake dit vraagstuk. Sjertok, de minister van buiten landse zaken van Israël, heeft ver klaard, dat alle Joodse verdedi gingslinies ln "Jeruzalem stand hielden en dat de posities in de Zuidelyke bultenwyken aanzien- lyk versterkt waren. Hy voegde er aan toe, dat de Arabische operatie tegen Jeruza lem nauwelyks denkbaar zou zijn geweest, zonder dat Britse offi eieren hun kennis ter beschikking hadden gesteld en coördinerend waren opgetreden. Koning Abdoelah van Transjor- danië, opperbevelhebber van de Arabische legers in Palestina, heeft Donderdag zyn eerste be zoek aan Jeruzalem gebracht se dert het Arabische Legioen Pa lestina is binnengerukt. Hy werd toegejuicht met kre ten van „bevryder" door de Ara bische manschappen en burgers. Eind Juli opening van de nieuwe Kamers te verwachten. Als de ontwerpen tot wijziging van de Grondwet in eerste lezing zijn goedgekeurd, moeten de Sta- ten-Generaal worden ontbonden. Het obtbindingsbesiuit zal waar schijnlijk begin Juni komen. Het ligt voor de hand, dat, gelijk vroe ger vaker is gebeurd, de ontbin ding „op termijn" zal geschieden, d.w.z. ingaande op de dag vóór de openingsbijeenkomst van de nieuwe Staten-Generaal. De be doeling hiervan is 't land zo kort mogelijk parlementloos te laten. De verkiezingen voor de Twee de Kamer zullen, zo mag men wel als vaststaand aannemen, op 7 Ju- li worden gehouden; de verkie zing van de Eerste Kamer door Prov. Staten terstond daarna. De officiële vaststelling van de ver- kiezingsuitslag kost enige tijd. De Voor zijn vertrek verklaarde Dr. openingsdatum van de nieuwe Weizniann o.m.: I Staten-Generaal militaire goederen aan Arabieren en Joden. Verder deelde hij mede, dat één- en-twintig Britse officieren, toege voegd aan de Transjordaanse troe pen, zouden worden teruggenomen uit de dienst bij 't Arabische Legioen, dat thans de aanval op Jeruzalem leidt. zal ln verband Onze zware taak in Palestina hiermede waarschijnlijk niet voor pnt na pas. Wij willen en moe-- ten vriendschap met de Arabieren begint nu pas. VVij willen en moe-j 27 juli zijn. De ontbindingsdatum I 2011 dan 26 Jyli en de sluitingsda- 1 9. brengen. |tum van de oude Staten-Generaal MOSKOU—DJOCJA. Nederlandse delegatie wenst opheldering en dementie. Aneta's speciale correspondent te Kalioerang verneemt van ge zaghebbende zyde, dat de Nederlandse delegatie vandaag in de vergadering van de politieke commissie aan de republikeinse dele gatie zal verzoeken om aan haar regering opheldering te vragea betreffende de uitwisseling van consuls tussen de Sowjet-ünie en de republiek. Er zal een officieel dementi van de republikeinse regering gevraagd worden. Op verzoek van de C. v. g. «L heeft de Nederlandse delegatie uiteenzetting gegeven van de doelstellingen der conferentie, doch daaraan toegevoegd, dat deze conferentie geen aanleiding kan zijn voor een discussie in de Ned. republ. conferentie onder auspiciën van de C. v. g. d. Wjj hebben de culminatie van een 24 Juli kunnen zijn (voor sluiting;. F"?* van radio Moskou mogelijk errootse gedachte bereikt. Met.l „^betekent. dat de Sowiet-Unle mis- naar het Heilig Graf. zyn bezoek schynt voornameiyk inspectie van zyn troepen en een y6ór September naar Palestina te grootse gedachte bereikt. Met j en opening pleegt men resp. Za- Gods hulp zullen wij de gevaren terdag en Dinsdag te kiezen.) en moeilykheden overwinnen". Mevr. Weizmann, die haar echt genoot vergezelt, zelde, dat zij eerst naar Frankrijk zouden gaan en niet het voornemen hadden gaan. In de vergadering der Eerste Kamer op Dinsdag a.s. zal o.m. behandeld worden de motie-van Santen betreffende erkenning van de staat Israël. HADJI AGOES SALIM WIST VAN NIETS. Dezelfde correspondent heeft een onderhoud gehad met de re publikeinse minister van Buiten landse Zaken, Hadji Agoes Salim. Deze verklaarde, dat hij niets afwist van het vestigen van diplo matieke betrekkingen tussen de republiek en de Sow jet-Unie. Er is geen republikeins vertegen woordiger gemachtigd een derge lijke overeenkomst tot stand te brengen. Salim zeide, dat het be Aan het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot goedkeuring van her verdrag tussen België, Frankryk, Luxemburg, Nederland en Engeland is het volgende ontleend: Enige leden wezen op het em bargo, dat Groot-Brlttannië nog op bepaalde Nederlandse trans- kend zich op enigerlei wijze ver- porten toepast. Zij achtten deze bonden te hebben ten aanzien van Zaak van zoveel gewicht, dat zij het verstrekken van een lening zjcj, afvroegen, of, voordat zij op aan de staat Israël. H(j deed ver- v00r Nederland eervolle wijze is staan, dat een dergelijke leninggeregei(j ratificatie van het ver niet verstrekt zou worden voor- drag wei in overeenstemming is dat de nieuwe staat volledig be-1 met de waardigheid van de Ne- stond. j deriandse staat. Andere leden achtten de. mili taire clatisules van het verdrag een ernstige bedreiging van de Dr Weizmann, president van de staat Israël, is gisteren aan boord van de „Mauretania" naar Pales tina vertrokken. Zijn reis gaat via Parijs. Weizman verklaarde zeer vol daan te zjjn over het onderhoud, dat hij met president Truman ge had heeft. gedachte der ontwapening, die ook onder de tegenwoordige om- standlghedeo het ideaal moet blij ven. Ook stelden zij jle vraag, of de Nederlandse soldaat onder de vi- Gunstige conclusie der commissie-Donner. In verband met hetgeen in het zogenaamde Rode Kruis pakket ten-rapport van de commissle- Vorrlnk wordt verklaard over de werkzaamheden van B. Ph. baron positie van Hr Ms ambassadeur bij de Belgische regering te hand haven. De minister van buitenlandse zaken heeft aan dhr Harinxma van Harinxma thoe Slooten als medegedeeld, dat hg zich geheel voorzitter van het „London com- kan verenigen met de conclusie mittee" van het Nederlandse Ro- van het rapport-Donner, waarme de Kruis en als vertegenwoordl- de het op de heer van Harinxma ger van de hoge commissaris voor betrekking hebbende onderzoek is vluchtelingenzaken te Lissabon, afgesloten-, en dat er voor hem heeft de minister van buitenland- derhalve geen enkele aanleiding is se zaken het gewenst geacht aan om uit het beleid en het optreden een commissie, bestaande uit de tijdens de wereldoorlog van de heren Mr Dr J. Donner, presidentheer van Harinxma thoe Slooten van de Hoge Raad, Dr Ir J. A.enige consequenties te trekken Ringers, oud-minister en kolonel ten aanzien van zijn huidige func- A. C. de Ruyter van Steveninck, tie. te verzoeken, op grond van de te rapporten te willen vaststellenMen heeft besloten om voor 9 of de grieven over het beleid en junjf wanneer te Amsterdam de het optreden gedurende de oorlog ontmoeting tegen Zweden wordt van de heer Harinxma thoe Sloo- geSpeeld, geen oefenwedstrijd van ten enige grond geven tot het het Nederlands elftal meer vast trekken van consequenties ten steueri) aangezien hiervoor de aanzien, van zijn tegenwoordige ontbreekt. Men komt volgende functie. week voor de centrale training De commissie-Donner heeft nu weer bijeen en daar zal men zich rapport uitgebracht. Tot haar nader beraden over de samen- conclusie komende, aarzelt zij nietstelling van de ploeg voor de aan de minister als haar gevoelen wedstrij(f tegen het zeer sterk kenbaar te maken, dat de grieven geachte Zweedse elftal, over de werkzaamheden tydens de oorlog van baron van Harinxma 100.000 communistische thoe Slooten geen grond geven, hem niet in zyn tegenwoordige Handelsbesprekingen met de Bizone. Op 21' Juni a.s. zal een Neder landse delegatie in Frankfurt be sprekingen openen met de autori teiten van de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland. Deze besprekingen hebben ten doel te komen tot het sluiten van een handelsovereenkomst tussen Nederland en de Bizone. Quislings" in Amerika. I Paul Griffith, de vroegere com- i mandant van het Amerikaanse le- Schip in nood voor Noord-Hollandse kust. Even na middernacht heeft een Belgische sleepboot, die zich ter hoogte van Huisduinen bij Den Helder bevond, met de morselamp noodseinen uitgezon den. De reddingboot Dorus Rijkers is ter assistentie uit gevaren en heeft het schip de haven van Den Helder binnen gebracht. Crediet van 300 millioen lijn zijn". Belg. francs voor Nederland. Na overleg met de Belgische re gering heeft Nederland bij het in ternationale monetaire fonds een aanvrage Ingediend ter verkrij ging van 300 millioen Belgische francs, welke aanvrage in de op gloen, heeft tegenover 'n senaats commissie, die een wetsontwerp ter beteugeling van de communis ten onderzoekt, verklaard: „100.000 getrainde en geharde Quislings van het communistische front bedreigen de Ver. Staten. Wij hebben thans de grootste vijfde colonne van mogelijke sabo teurs, verzwaklcers van het mo reel, verraders en vernielers uit de moderne tijden in ons midden". Hij zelde voorts, dat deze Quis lings gesteund worden door naar schatting een millioen kamera den, sympathlserenden en gedu peerden. o Amerikanen blijven „zeer lang" in Berlijn. Generaal Clay heeft op een pers conferentie verklaard: „Wij zijn van plan zeer lang in Berlijn te blijven. De bevolking van Berlijn zal zo lang de demo cratische rechten en vrijheden ge nieten als de Amerikanen in Ber- Hij deelde mede, dat bij de be sprekingen te Londen het voor naamste punt was geweest de mogelijkheid, dat Duitsland op nieuw als aanvaller zou optreden. o Dreigende staking in Ruhrgebied. Meer dan 500.000 arbeiders der ijzer- en staalnijverheid van het gueur van dit verdrag gedwongen kan worden op vreemd territoir te strijden. Enkele andere leden stonden af wijzend tegenover het wetsont werp, omdat verdragen, als thans besproken, h.i. de internationale verhoudingen vertroebelen. Weer andere leden vroegen zich af, of de uit het verdrag voort vloeiende militaire verplichtingen de economische reconstructie van Nederland niet ernstig zullen be lemmeren. Verscheidene leden hadden met teleurstelling ervan kennis geno men, dat dit verdrag, dat zij als de grondwet voor de West-Euro- pese Unie beschouwden, slechts twee authentieke teksten kent, te weten een Engelse en een Franse. Zij achtten dit voor Nederland 'n slecht begin en bevalen de rege ring aan, alsnog krachtig te be vorderen, dat ook een authentieke Nederlandse tekst verschijne. Enige leden waren van oordeel, en andere leden .sloten zich hier bij aan, dat de formulering der preambule van het verdrag is ont leend aan de phraseologie van de Franse revolutie. De preambule, die uitdrukkelijk naar het handvest der Ver. Naties verwijst, heeft in haar uitwerking een scherp anti-christelijk merk teken gekregen. Naar hun oordeel was het Ne derlands plicht geweest, hier voor de Christelijke beginselen op te komen en in het internationale leven het belijden der christelijke normen relief te geven, zulks In overeenstemming met hetgeen steeds meer naar voren komt in het nationale partijleven, ook bij partijen, die vroeger uitdrukkelijk het christendom uitsloten als fac tor In politicis. Aanklacht tegen „De Waarheid" wegens laster. Tegen Paul de Groot, hoofd redacteur van „De Waarheid", is door de heer Alex Wins een aan klacht ingediend wegens laster in verband met een artikel in „De Waarheid" van 27 April 1948, over het proces Van der Waals, waarin volgens de heer Wins lasterlijke aantijgingen aan zijn adres zijn vervat. betekent, dat de Sowjet-Unie mis schien de republiek als zelfstan dig erkende, hetgeen door Salim zou worden toegejuicht. Hij ver klaarde, dat de positie van Soe- ripno hem niet geheel duidelijk was. Soerlpno was destijds met Setiadjid naar Praag gegaan voor de jeugdconferentie aldaar. Daar na was hij door Salim gemachtigd een voorlichtingskantoor ln Praag op te zetten. Hij heeft echter ln geen geval machtiging om een overeenkomst te tekenen, aldus Salim, die toe voegde de handelingen van Soe- ripno niet te erkennen. SJAHRIK VERRAST. Soetan Sjahrir heeft medege deeld, dat het bericht inzake de vestiging van consulaire betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en de republiek „volkomen een ver rassing" voor hem was. De federale conferentie te Bandoeng. Gisteren is te Bandoeng de fe derale conferentie begonnen onder leiding van dr van Mook. Zij werd bijgewoondJ door de ministers Lieftinck en Götzen, de heer Ne- her, lt. gen. Spoor, Hoesein Djaja- diningrat, Abdoelkadir, de wali ne gara van Pasöendan, Wiranata Koesoemah, de walis negara van Madoera en Oost-Sumatra en vele anderen. Dr van Mook sprak de openings rede, waarna Koesamah 't woord voerde, die als zijn mening te ken nen gaf, dat na veel strijd thans te Bandoeng over het lof der sta ten zou worden beslist. Intussen heeft de republikeinse regering een protest bij de C. g. d. ingediend tegen het houden van deze conferentie. De Neder landers worden ervan beschuldigd te pogen de republiek ten twee den male voor een voldongen feit te stellen. Mac Arthur naar Washington? De Amerikaanse senaatscom missie voor de toewijzingen heeft zich met 17 tegen 2 stemmen vóór uitgesproken generaal Mac Ar thur te verzoeken naar de Ver. staten terug te keren om een ver klaring af te leggen over de situ atie ln het Verre Oosten. De commissie nam deze beslis sing, nadat door generaal Jona than Wainwright aan 't Congres een verzoek was gedaan generaal Mac Arthur te ontbieden om het Congres een uiteenzetting te ge ven van zijn gedachten omtrent de militaire behoeften van Ame rika. Geld is niet belangrijk. Air commodore Frank Whittle, één der uitvinders van het straalvliegtuig, heeft een som van 48.000 pond ster ling geweigerd, welke hem door de Britse regering was aangeboden in verband met de nationalisatie van de „Power Jets"-maatschappij, die het vliegtuig had ge bouwd. Whittle had recht op minstens 50.000 pond sterling. Air Commodore Whittle wiens wetenschappelijk werk vergeleken wordt met dat van Stephenson, pionier van de spoorweg, en met dat van James Watt, die een ware ommekeer bracht in de tech niek van de stoommachine, is de enige onder de uitvin ders van het straalvliegtuig, die zijn octrooien niet depo neerde en nooit zijn rechten op hun ingebruikneming deed gelden. Regering-Schuman in gevaar. Donderdag te middernacht was de Franse Nationale vergadering nog steeds verdeeld van mening over het wetsontwerp tot bezui niging door massaal ontslag van ambtenaren. Kort voor middernacht had de minister van financiën, Mayer, verklaard, dat hij zou aftreden wanneer de wet niet werd aan vaard. Tenzij nog een compromis ge vonden wordt, zal er ernstig ge- voor voor de regering Schuman ontstaan. Het debat in de Natio nale vergadering werd te midder nacht verdaagd tot hedenmiddag. o De in Duitsland overleden Nederlanders. Eerste transport uit Berlijn naar ons land. o Gisterenmorgen is het eerste transport van 150 stoffelijke overschotten van in Duitsland tengevolge van oorlogshandelin gen of terreurdaden omgekomen Nederlanders uit Berlijn ver trokken. Het transport, bestaan de uit vier grote vrachtauto's met aanhangwagens, zal ver moedelijk Zaterdagochtend om streeks 9 uur bij Beek (nabij Nijmegen) de Nederlandse grens passeren. Het staat vrijwel vast, dat de oorlogsgravenstichting een ter rein van 5 H.A. aan de provin ciale weg te Bilthoven van deze gemeente zal aankopen. Op dit terrein zal een eregraf- veld voor 4000 in Duitsland, om gekomen Nederlanders worden aangelegd. De stoffelijke over schotten zullen al naar de keuze van de familieleden op dit ere- grafveld of in de voormalige woonplaatsen worden begraven. Men wil deskundig onderzoek van water wingebied. De plannen, welke de Water leidingmaatschappij Zuid-Beve land zou koesteren t.a.v. haar opdracht gegeven te onderzoe ken, welke gevolgen de water winning op de bodemgesteldheid heeft en kan hebben. Nadat de deskundigen een rapport zullen hebben uitgebracht, zal men naar bevind van zaken handelen. De raad heeft zich inmiddels waterwingebied rond de Bra- bereid verklaard de resdutie in bantse gemeente Ossendrecht, hebben, zoals bekend, in dit dorp enige opschudding veroorzaakt. Men achtte de plannen gevaar lijk voor dc structuur van de bodem en bovendien zou een en ander tot gevolg hebben, dat een hele strook gemeentegronden niet als bouwgrond zou mogen worden gebruikt. In de Ossendrechtse gemeente raad kwam het tot een resolutie, waarbij de leden betoogden, dat het waterwingebied van de maatschappij te Ossendrecht niet langer door de gemeente beschermd diende te worden. De Waterleidingmaatschappij heeft inmiddels verklaard, dat omtrent de uitbreiding van het waterwingebied geen vaste cij fers bestaan, en dat het niet de bedoeling is om minder diep te gaan boren dan thans het ge val is. In Ossendrecht ls, ook na deze verklaring, de gemoedsrust ech- f 26 Mei 1948 gehouden vergade-Ruhrgebied zullen op 1 Juni een ring van het Internationale Mone- 1 tweedaagse proteststaking begin- ter nog niet weergekeerd. Men talre Fonds ls goedgekeurd. nen. heeft aan enige deskundigen te trekken, wanneer blijken mocht, dat de pessimistische ver onderstellingen, welke men in de gemeente oppert, onjuist of overdreven zijn. Te Ossendrecht heeft men be toogd, dat men zich niet wil opofferen voor iets waarvan men zelf niet profiteert. De gemeen te is namelijk niet eens op het waterleidingnet aangesloten. Op dit argument heeft de Waterlei dingmaatschappij geantwoord, dat geruime tijd voor de oorlog Ossendrecht en verschillende an dere gemeenten in de Westhoek van Brabant de kans hebben gehad zich op het waterleiding net te laten aansluiten. De vroe de vaderen uit die jaren voelden daar echter niets voor. De maat schappij heeft wel een plan ge reed voor de aansluiting van de Zuid-Westhoek van Brabant, maar vanwege de materiaal- schaarste en de zeer hoge kosten zal het nog geruime tijd duren alvorens dit plan kan worden gerealiseerd. Eén wethouder uninder voor Rotterdam. De Rotterdamse gemeenteraad, die zich na de ontslagneming als raadslid van de communistische wethouder L. WÏ Schmidt op nieuw voor de wethouderskwestie geplaatst zag, heeft gisteren op voorstel van alle fracties, behalve die van de C.P.N., besloten de zes de wethouderszetel voor de zit tingsduur van de tegenwoordige raad onbezet te laten. Dit betekent dus, dat het aan tal wethouders op zes blijft be paald, doch dat tijdelijk met vijf zal worden volstaan. Haring voor H. M. de Koningin. Gistermorgen is te Vlaardin- gen door de opperkeurmeescer W. Don de haring voor H. M. de Koningin uitgekeurd. Deze haring is aangevoerd door het stoomloggerschip „Martha Ma ria" van de Doggermaatschappij. Gisterenmiddag is dit zeebanket oranjekleurige vaatjes ten paleize van de Koningin en van de Prinses-Regentes Juliana aangeboden. Op 14 Juni zal te New Delhi 't proces beginnen tegen de moorde naar van Gandhi en zijn acht me deplichtigen. Marshall zou aan senator Van- denberg, voorzitter van de com missie voor buitenlandse zaken, 'n lijst met 3040 schendingen door de U.S.S.R. van de Russisch-Ame rikaanse overeenkomsten, o.m. van die van Jalta en Potsdam, ge zonden hebben. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot vanavond: Toenemende bewolking. Koude ochtend met plaatselijk mist en weinig wind. Overdag toe nemende bewolking, doch, behal ve ln het uiterste Zuiden van ons land, droog weer en zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich- ring. Iets hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1