Een wrak op de helling. De Zeppelins gedurende de eerste wereldoorlog. Bewoners van Arnhem aan groot gevaar ontsnapt. Hevige aanvallen op Londen. Het aantal vermisten in Hoe eerder dit er wordt afgenomen hoe heter. 1 Binnenkort televisiezender te Hilversum. Bloed redt mensenlevens* Juzikale prestaties worden vastgelegd. Op een magnetische hand tTnST sra" Iftfifl M Ifififltfi i De Phillps-Miller-lnstaliatie is Registratie van Duitse officieren. Urgent geval. Onder tramrails lag meer dan 1200 Kg. springstof. Ontdekking door een ploeg arbeiders voorkwam een catastrophe. Grote Beer" 26 Mei thuis. Al vóór het uitbreken van de eerste Wereldoor log hadden de Duitse technici, vooral op aandringen van Graf Zeppelin, veel aandacht geschonken aan het „lichter dan lucht". Speciaal aan luchtschepen. De eerste opdrachten die deze na het uitbreken van de oorlog ten uitvoer moesten brengen, wa ren strategische dagverkenningen. De minder gunstige ervaringen hierbij opgedaan brachten de vij and er toe alleen 's nachts van Zeppelins gebruik te maken. Van af Belgische vliegvelden bombar deerden ze in September en Oc tober Antwerpen en Ostende. Ook werden nog enige nuttige verken ningsvluchten gemaakt. De En gelsen aarzelen niet, ze in hun „nest" aan te vallen: Friedrichs- hafen en Dusseldorf werden uit de lucht aangevallen. Men had succes, want op 8 October werd de Z-9 totaal vernield. In de lente van 1915 vielen de Z-10 en de L-Z-35 Parijs aan. On danks zwaar vuur van het lucht afweergeschut vlogen ze bijna een uur lang boven de stad. Enige dagen later werd het de Zeppelin-commandanten verboden Londen te bombarderen. Van 14 April tot 26 Mei wer den er slechts aanvallen gedaan op Norfolk, Suffolk, Essex eri Kent. Hoewel er een verbod was uit gevaardigd om de Engelse hoofd stad te bombarderen, deed toch op .31 Mei de nieuwe LZ-38, die een inhoud had van 32000 kub. meter, een aanval op Londen. Er waren 7 personen gedood, 35 ge wond, en er ontstonden grote branden. Op 7 Juni werd de LZ-37 na Calais gebombardeerd te hebben neergeschoten. De gehele beman ning kwam op één na om. Een paar minuten later vernielde een Engelse vlieger nog een groot luchtschip in zijn hangar, in d buurt van Brussel. In de nacht van 8 op 9 Augus tus werd L-12 beschoten door de kanonnen van Dover en verloor na een treffer zoveel gas, dat hij genoodzaakt was op zee te dalen De duitsers slaagden er in, deze L-12, die bij de „landing" tweeën was gebroken, ondanks aanvallen van Engelse watervlieg tuigen, naar Ostende te slepen! Eind 1915 was Groot Brittannië 20 maal door Zeppelins aangeval len. 197 personen waren gedood, wat tot grote ongerustheid van de burgerbevolking aanleiding gaf. Vooral in 1915 werden de Zep pelins speciaal in de richting En geland gezonden. Naarmate de Engelse verdediging (en speciaal die van Londen) sterker werd, werden de verliezen die de Duit sers bij deze ondernemingen le den, zwaarder. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat ze deze aanvallen doorzetten, om op he1 moreel van de Engelse bevolking te werken, en zodoende de En gelse legerleiding er toe te bren gen een belangrijk deel van hun luchtstrijdkrachten „thuis" te houden. De Engelse oorlogspro ductie werd door deze aanvallen trouwens ook wel degelijk gehin derd. Uit historisch oogpunt bekeken, is het interessant na te gaan, hoe én luchtschepen én luchtverdedi ging zich verder ontwikkelden. In 1914 bouwde men Zeppelins met een inhoud van 20.000 kub. meter, in 1917 bedroeg die 65.000 kub. meter en in het laatst van de oorlog was men bezig een monster te ontwerpen met een inhoud van 105.000 kub. meter. Vooral doordat ze onophoude lijk moesten proberen te ontko men aan hun vreselijke vijanden (kanonnen en schijnwerpers) werden de bemanningen specia listen in het navigeren. Maar daarvoor werd duur betaald! Van de 9 luchtschepen die de Duitse marine in de nacht van 31 Januari naar de industrieste den van de Midlands stuurde, keerden er de volgende ochtend slechts twee terug! Eén verdween voor altijd in de golven van de Noordfee, drie stortten neer bo ven Engeland, twee waren ge noodzaakt er te dalen, terwijl de zevende boven Noorwegen terecht kwam en daar het contact met Moeder Aarde weer opnam. Op de 2de September 1916 vlo gen 16 Zeppelins in de richting van de Engelse kust (13 van de marine en 3 van het leger). Slechts twee er van verschenen boven het centrum van Londen. Eén er van werd door Lt. Robin son neergeschoten. En zo ging het door. De ene kolos na de andere stortte in vlammenmassa's gehuld naar be neden. Engeland, en speciaal Londen, werd zo langzamerhand te ge vaarlijk, en het Duitse Leger zet te de gevaartes toen in aan het Oostfront, waar ze langen tijd met succes opereerden. Er von- i Het troepenschip „Grote Beer" Boekarest herhaalde malen, en wordt omstreeks 26 Mei in Am- zelfs gelukte het een keer Sebas- sterdam verwacht. Aan boord' be topoi te bereiken. vinden zich ruim 1100 demobili- Bekend is de tocht van de L-59, serenden, afgekeurden en verlof- aie een lengte had van 226 m. De gangers van de Kon. Landmacht, inhoud bedroeg 68.500 kub. meter. Hij verliet Jamboli, om hulp te brengen aan Duitse troepen in de Kon. Marine en het K.N.I.L. Onder hen is het le bataljon van het Reg. Jagers, dat na een Oost-Afrika. Ten Zuiden van afwezigheid van ruim 21» jaar, Kartoem werd via de radio bevel gegeven terug te keren. De Zep pelin kéérde terug en landde vei lig op zijn basis, na in totaal 7000 km. in 86 uur te hebben afgelegd. Hij had nog twee dagen kunnen vliegen en zou in dat geval 10.000 km. hebben verslonden! De Duitse marine bleef zich hardnekkig bezig houden met En geland. In de loop van 1917 werden 6 aanvallen gelanceerd. Zoals altijd waren de verliezen zwaar. in Nederland zal terugkeren. Wie spreekt onwaarheid? Op 27 April vroeg de heer Al- gra In de Eerste Kamer aan de Minister of het juist was, dat op de verlieslost van onze landmacht in Indlë waren opgegeven 197 ver misten, en dat de Repoeblik heeft De laatste vlucht vond plaats te kennen gegeven, dat er bij haar in de nacht van de 5de Augustus maar zes daarvan waren te vin- en kostte het leven van de grote den.Op deze concrete vraag wilde den veel minder catastrophes Commandant van de Marinelucht- hij zeer gaarne een duidelijk ant- plaats dan in het Westen, omdat er boven gebieden werd gevlo gen waar de afweer zo intensief niet kon zijn. Ze bestookten o.a. Saloniki en burg en Leckie in vlammen werd gezet. Feuilleton. en haar drie zoons 22) o— Barend voelde hoe er afstand groeide tussen hem en zijn broer, hij wilde nog een laatste poging wagen en vernederde z!ch om der wille van zijn moe der door hem te soebatten en smeken, maar Teunis was niet te bewegen om mee te gaan. 's Avonds, het donkerde al flink, kwam hij thuis. Stijntje luisterde met toege- nepen mond naar het relaas van Barend. Maar Stijntje scheen haar oude veerkracht te hebben te ruggevonden; daags na zijn rit ijaar Dordrecht sloeg Barend bij wijze van zeggen stijl achter over van verbazing, toen hij zijn moeder en zijn broer in d'r Zon dagse bullen gestoken met de tilbury zag wegrrden. Stijntje zat daar kaarsrecht; haar oude kopje wiegelde wat van de ve rende cadans, maar haar mond stond zo vastberaden toegene- pen, dat het Barend geen twij fel overliet: zij gingen naar Dordt en zij zou Teunis mee te rug brengen. En inderdaad. Wat Barend niet gekund had met zijn woorden, dat bracht Stijntje met haar ogen tot stand; onder haar verwijtende; „De schade, welke aau de economische goederen van een deel van het Nederlandse volk door de oorlog is toegebracht, Is door de getroffenen ten be hoeve van het gehele volk ge leden. Het Nederlandse volk heeft door verzet te bieden col lectief have en goed In de waagschaal gesteld. Het besef dat men de schade, die daaruit oortvloeit, ook collectief moet dragen, verdient in een daad van geheel het volk te worden omgezet1*. Regeringsverklaring. behoorlijk beroepsrecht Wetsontwerp op de materiële oorlogsschade* Het op stapel gezette wetsont werp vergoeding materiële oor logsschade, is geen zeewaardig schip en kan het ook nooit wór den. Het is een wrak, waarvan misschien het promenadedek, mooi is opgepoetst, maar het zit vol lekken en gebreken en het hart van het schip, de machine kamer zal niet in staat zijn het ooit aan de gang te brengen. Er is een wrak op de helling. Hoe eerder dit er wordt afgeno men, des te beter. Want alle zorg en moeite hieraan besteed, kan tot niets leiden, omdat het bouw plan niet deugt. Tot deze slotsom komt A. Ha- negraaf in een brochure „Wrak op de helling", waarin scherpe critiek wordt uitgeoefend op het wetsont werp inzake vergoeding materiële oorlogsschade. Zijn betoog samenvattend, komt hij daarin tot de volgende conclu sies: 1. Alle oorlogsgetroffenen heb ben recht op volledig herstel op rond van hun eigendomsrecht. Volledig herstel betekent vergoe ding van alle schade op basis ver vangingswaarde, plus vergoeding van de schade, welke wordt ver oorzaakt, doordat het herstel moet worden uitgesteld. 2. Van een korting op de vol ledige vergoeding voor allen of voor een bepaalde groep kan pas sprake zijn, wanneer wordt aan getoond dat vergoeding van alle schade werkelijk tot de onmoge lijkheden behoort of onze samen leving ernstig in gevaar zou bren gen. Tot nu toe is geen enkel be wijs hiervoor geleverd, wel voor het tegendeel. 3. Indien men niet alle schade wil vergoeden met een beroep op de eisen van de sociale gerechtig heid, dan is het hoogst onbillijk om bepaalde schaden te negeren of willekeurig omgrensde groepen van oorlogsgetroffenen te bevoor delen, zoals het wetsontwerp dat doet. Alleen een differentiatie- regeling volgens de vermo genstoestand en de mate van de beschadiging kan dan aanvaard baar zijn, mits de korting wordt toegepast op het bedrag, dat men krijgt door het samenstellen van alle schade. 4. De besparingen, welke het wetsontwerp wil bereiken door bepaalde soorten schade niet vol ledig te vergoeden, zijn groten deels illusoir. Zij zullen andere grote uitgaven op andere begro tingsposten noodzakelijk maken. 5. Het herstel van onze natio nale welvaart wordt beter gediend door volledige vergoeding te ge ven aan allen dan door het stelsel van het wetsontwerp. 6. Het beginsel, dat de meest draagkrachtigen de meeste lasten moeten dragen, komt in het wets ontwerp allerminst tot uitdruk king. Juist de minder draagkrach tigen zullen de lasten moeten dra- geq en de vermogenden worden gespaard. 7. De methode van de schade vaststellingen deugt niet, omdat de getroffene te veel onderworpen is aan ambtelijke willekeur en schepen, Strasser. j woord hebben. Hjj bevond zich aan boord van j De Minister antwoordde dezelf de L-70, die door de vliegers Cad- de dag: „De heer Algra vroeg nog, of er van de 197 vermiste militairen maar 6 als krijgsgevangenen wa ren vrijgelaten. De gegevens, waarover wij hier beschikken, wij zen uit, dat er tussen 1 Sept. 1946 en 22 April 1948 in totaal bij het K.N.I.L., de Kon. Landmacht en de Marine 58 vermisten zijn ver meld. Men moet daarbij beden ken, dat deze vermisten niet allen krijgsgevangenen zijn, en dat daaronder helaas personen zijn, die zijn omgekomen, zonder__ dat het kon worden vastgesteld".' In het communiqué van de Commissie van goede diensten van deze week staat: „Ten aanzien van de Neder landse bewering, dat 197 Neder landse militairen nog vermist zijn, zeide de republikeinse delegatie, dat zij nog steeds wacht op vol ledige details dienaangaande. Hierop deelde de Nederlandse de legatiemede, dat zij reeds gege vens heeft verstrekt, doch dat zij haar best zou doen nog meer ge gevens te doen toekomen". Hieruit blijkt dus, zegt „Fr. Dagblad", dat de '"Si in is ter in de Eerste Kamer zegt, dat er maar 59 vermisten zijn, terwijl de Ned. lang is om eventuele fouten, b.v. bij het gesproken woord, te corri geren. De band, waarop geluld is opge nomen, is onbeperkt houdbaar en verliest ook na lange tijd niet het minst aan kwaliteit. Alle frequen ties worden zonder noemenswaar dige vervorming weergegeven, hetgeen betekent, dat men van dit opname-systeem een opvallend goede geluidskwaliteit bezit. Dank zij de grote vooruitgang in de opnametechniek worden de verrichtingen op dit concours der halve op verschillende wijzen vastgelegd, iets dat tot dusver bij een dergelijk evenement nooit eerder heeft plaats gevonden. o Amerikaanse lening voor Ned.-Indië? De mogelijkheid bestaat, dat in de loop van de komende maanden de verstrekking van een Ameri kaanse lening aan Ned.-Indië zal worden bekend gemaakt. De heer Manschot, directeur van de Javasche Bank, vertoeft op het ogenblik in de V. S. Of schoon de reden van zijn bezoek niet is bekend gemaakt, neemt m^n aan, dat dit in verband staat met onderhandelingen over een geen heeft. 8. Wanneer niet volledig herstel wordt gegeven van alle o^rlogsge- Didische Regering by de Comm. troffenen, zal dit het verval van van Goede Diensten ook nu vast- de getroffen gebieden ten gevolge houdt aan het getal van 197, het- hebben op economisch en cultureel zelfde getal als de heer Algra, die gebied. over authentieke gegevens uit In- 9. De in het wetsontwerp ge- beschikte, in de Eerste Kamer dacfite dekkingsregeling is om noemde. wille van de sociale gerechtigheid totaal te verwerpen. Het zal de sociale vooruitgang in de toe komst te veel afremmen en bete kent een misdaad tegenover ons nageslacht. 10. Daar de oorlogsschade in hoofdzaak oorlogsschade is bij een deel van ons volk, is het rede lijk, dat de oorlogsschade-vergoe ding wordt gefinancierd door ver mogensomslag, waarbrj vooral die vermogensbestanddelen, welke door de oorlog in waarde zijn toe genomen moeten worden aange pakt. Het Is mogelijk op die wijze in onze generatie de oorlogsscha de volledig te liquideren, terwijl deze regeling een einde zal maken aan de grote tegenstelling tussen getroffenen en niet-getroffenen. 197 of 58, dat verschilt te veel. Of in Indië óf in Den Haag wordt onwaarheid gesproken. De Prinses-Regentes voor de radio. De Prinses-Regentes, H. K. H. Prinses Juliana, zal zich als ere-voorzitster van de Neder landse afdeling van de „Uni ted Nations Appeal for Chil dren" (U.N.A.C.) in een radio- rede richten tot het Neder landse volk. Deze rede wordt hedenavond gehouden te 20.05 Ook Philips uitzendingen in het buitenland. Philips' experimentele televisie uitzendingen vinden nog steeds voortgang. Iedere week worden er voor enige tientallen technici twee a drie uitzendingen gegeven door de televisiezender in Eindhoven, over een afstand van ongeveer 35 km. Het televisiebeeld wordt uitste kend opgevangen, en men is over de experimentele resultaten al zeer tevreden. Deze week kreeg men een rap port binnen van een Utrechtse te levisie-amateur, die er in is ge slaagd, het beeld op te vangen op een afstand van 80 km. Binnenkort zal er een tweede Philips televisiezender te Hilver sum worden opgesteld en zal men ook in het Noorden kennis kun nen nemen van dit experiment. De uitzendingen die Philips te Brussel heeft gedaan waren zo'n groot succes dat het publiek de deur van de ontvangstcabine in- eendrukte. Het ligt in de bedoe ling der N.V. Philips ook in an- lening voor Ned. ïndië. Bevesti- I dere landen, o.a. Noorwegen, Zwe ging dienaangaande "kon evenwel den, Frankrijk en Spanje te gaan niet worden verkregen. demonstreren. Transfusiedienst van het Ned. Roode Kruis. De bloedtransfusie, die dient huizen ruim 15.000 bloedtransfu- om het tekort aan bloed bij een sies verricht en dit aantal stygt patient weer aan te vullen, werd voor het eerst uitgevoerd in 1492 bij Paus Innocentius VIII. De be doeling was toen het oude bloed door jong bloed te vervangen. Edoch, de twee bloedgevers ver loren er het leven bij en ook de Paus moelit het middel niet ba ten Desondanks bleef er een groei ende wetenschappelijke belang stelling voor de bloedtransfusie bestaan. Men trachtte bloed van dieren toe te dienen aan mensen; men onderzocht, experimenteerde en theoretiseerde en langzaam maar zeker kwam men op het goede pad. In 1628 werd door Harvey de bloedsomloop ontdekt; Richard Lower verrichtte in 1665 de eerste geslaagde bloedtransfu sie bij honden. De Engelse arts Blundell was voortdurend. Behalve de bloedtransfusies, welke worden verricht met het bloed van deze ingeschreven do nors, houdt de Bloedtransfusie dienst zich ook bezig met het 'ver vaardigen van Bloedplasma, d.i. löloed waaruit alle vaste bestand delen (rode en witte bloed lichaampjes en bloedplaatjes) zijn verwijderd en waarvan het over blijvende vocht wordt gedroogd. Dit bloedplasma biedt enkele voordelen boven het normale, on- gedroogde bloed. Bij het vervaar- diglngsproces gaan n.l. de rode bloedlichaampjes, die de bloed groep bepalen waartoe men be hoort verloren. Voor het vervaar digen van plasma is het dus niet nodig, dat men de bloedgroep van de gever kent en bij het toedienen van het, 'met gesteriliseerd water de eerste die er omstreeks 1800 j weer vloeibaar gemaakte plasma, in slaagde bloedtransfusies bij behoeft men daarmede ook geen HET MUZIEKCONCOURS TE SCHEVENINGEN. s I van het bekende type dat tegen- In Scheveningen zijn thans woordig veelvuldig in Europa zo- driehonderd jonge violisten, pia-wel als daarbuiten bij de radio- nisten, zangers en zangeressen uitomroep wordt gebruikt, alle delen der wereld in een vreed-- zame, muzikale strijd gewikkeld i magnetische opname- om de Grote Prijs van het eerste aPP^raat, dat ter gelegenheid van Nederlandse muziekconcours. i d,t concours voor het eerst in het openbaar wordt toegepast, wordt Daarmee gaat een hartewens het ,uid vast Ic|d' op een 6 van muzikaal Nederland in ver-mm sbred magbneti|ch gevoelige vulling, daarmee schaart Scheve- ban(1| aie 1000 ,ang is® ningen zich e rij der grote j D|{. i^^ste betekent een onaf- steden - Brussel, Parys, Praag, gebroken opname_ en speeiduur Warschau Wenen en Genève - *atl 20.minuten. De installatie is waar de internationale muzikale va„ 2odanige constructle; dat het jeugd (tot o0 jaar) zich reeds 0pgenomen geluid reeds tijdens de eerder een plaats op het interna- 0 )'name kan worden weergegeven, tionale podium trachtte te ver-1 00 overen. Een der typische voordelen van De prestaties van de jonge mu- het magnetische opnamesysteem sici worden vastgelegd en wel "op1 is verder, dat dezelfde geluidsband een Philipsgeluidband. Een aparteeen oneindig aantal malen kan zaal in het Kurhaus is als geluids- worden gebruikt, doordat de band opnamecentrum ingericht waarop eenvoudige wijze weer magne- 'n Philips-Milier installatie voor j tisch neutraal kan worden ge- mechanisatie, alsmede apparatuur maakt, m.a.w. men kan het opge- mensen met goed gevolg toe te passen. Maarvan de tien transfusies slaagden er zeven; terwijl er drie, die op dezelfde wijze en met dezelfde middelen waren verricht, op onverklaarbare wyze ernstige ziekteverschijnselen teweeg brachten, waaraan de pa tiënt meestal binnen 10 dagen overleed. rekening te houden. Bovendien is het plasma onbeperkt houdbaar; het kan over grote afstanden ver voerd worden. In de Verenigde Staten hebben de bloedgevers in de laatste oor log meer dan 7.00.000 liter bloed bijeengebracht, dat grotendeels tot bloedplasma is verwerkt en aan de fronten werd gebruikt. We Het raadsel bleef bestaan tot moeten echter goed bedenken, dat de ontdekking van de bloedgroe pen door de Weense geleerde Dr Karl Landsteiner in 1900 de op lossing bracht. Landsteiner kon aantonen, dat men de mensheid in vier bloed groepen kan verdelen, welke thans internationaal met de vier letters O, A, B. en AB worden aangegeven. Met gerechtvaardigde trots kan gezegd worden dat de Bloedtrans fusiedienst van he t Nederlandse Roode Kruis onder de Bloedtrans- we met plasma geen bloedarmoede (anaemie) kunnen bestrijden. Daarvoor zijn rode bloedlichaamp jes nodig. De behoefte in Nederland is mo menteel 1000 flessen per maand. Om aan de enorme vraag naar bloedplasma te kunnen voldoen, organiseert de Bloedtr.-dienst op het ogenblik, in samenwerking met de plaatselijke afdelingen van het Nederlandse Roode Kruis één malige bloedafnamen in alle ge meenten van Nederland, waar zich voldoende gevers beschikbaar fusiediensten in de wereld, qua s^eijen organisatie en techniek een eer ste plaats inneemt. Sedert de op- I Hoe donker de na-oorlogse we- richting, in 1930 te Rotterdam, reld er ook uit moge zien, één werden 28.000 vrijwillige bloed-ding is verheugend: er zyn vele gevers ingeschreven, verdeeld duizenden bereid om voor een me- over 70 rayons, gegroepeerd rond blikken voelde Teunis zijn weer stand uit zich wegvloeien. Wel vloekte hij een keer ijse- lijk om tenminste nog een klein beetje houding te tonen, maar Stijntje negeerde dit geschil punt: als hij maar eenmaal thuis was en weer in het ga reel liep zou ze van nu af weer ichting gaan geven. Maar Stijntje's dromen moch ten geen werkelijkheid worden. Ze was net bezig een tweede kop koffie in te schenken, toen Gart binnen kwam Zijn gezicht stond zo dromerig, hij werd gans en al door een prettige ge dachte in beslag genomen, hij ging ruiter te' paard op zijn voor magnetische geluidsregistra tie zijn opgesteld, terwijl het te- Ik ga trouwen, herhaalde ze schamper, of een moeder daar niks meer over te zeggen heeft Natuurlijk wel, moeder, nomen geluid als het ware „uit vegen", hetgeen tevens van be- z.g. medische centra (ziekenhuis of G.G.D.) in alle belangrijke plaatsen in Nederland. Jaarlyks worden in- de Nederlandse zieken- I demens hun bloed te geven. Da- gelyks is de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis daardoor in staat om het leven van oud en jong te redden. Hoe kan dat? Prof. Schermerhom heeft in het weekblad „De Stemin een speciaal soldatenboek je een vierkwaardige mededeling ge daan. Deze, dat de sfeer in Batavia 19'0 0nmleT" 's dan voor Dat klinkt vreemd. De t,Kabinetten Schermerhom er. Beel hebben toch onverpoosd gewerkt om het koloniale systeem uit ie roeien. Tjarda van Starkenborgh werd weggestuurd en door van Mook vervangen. Deze werd gesteund, niet al leen door „progressieve" ambte naren, maar vooral ook door de commissie-generaalwaarvan Schermerhorn de leider was én die aan Soekarno zo belangrijke diensten heeft bewezen. Ministers vipgen ondanks de enorme kosten af en aan naar ïndië en minister Neher is daar zelfs voor lange tijd gebleven. En dan toch een meer kolo niale sfeer dan voor 1940? Dat lijkt vreemd. De oplossing zal wel hierin te zoeken zijn, dat prof. Scher merhom de tegenstanders van de afbraak van het Koninkrijk en het coquetteren met de repu bliek, waarvan velen ook in Batavia niet gediend zijn, ver wart met hen die leven in de ko loniale sfeer. Wat dit betreft hebben waar schijnlijk de soldaten een betere kijk op de zaak dan prof. Schermerhorn met zijn rijke, maar niet ongevaarlijke fanta sie. o In deel van Russische zone. Alle vroegere Duitse officieren van leger, vloot en luchtmacht, woonachtig inde provincie Schwerin in de Russische zóne van Hamburg, werden gisteren per advententie in de „Norddeut- sche Zeitung" opgeroepen zich te melden. Luitenants moeten zich melden vóór 22 Mei, Kapiteins vóór 28 Mei en majoors tot de rang van generaal vóór 29 Mei. Zij die aan deze oproep geen gevolg geven zullen worden ver volgd. er werd geen reden voor de registratie vermeld. Nieuwsgier over vragen Tweede Kamerlid. De Nieuwsgier van gisteren schreef onder de titel „Urgent geval" naar aanleiding van de vragen aan de minister van Over zeese gebiedsdelen door het Tweede Kamerlid Mej. Tendelo, betreffende de arbeidsvoorwaar den voor jonge vrouwen in Indië, dat minister Götzen thans in de gelegenheid is persoonlijk de juistheid na, te gaan van deze misstanden, waardoor het animo van jonge mensen om naar Indo nesië te gaan sterk geluwd is. „Voor hier is minister Götzen met recht: Eén urgent geval", aldus het blad. Het congres der Schotse Natio nale partij heeft een resolutie goedgekeurd, waarbij een onaf hankelijk parlement voor Schot land wordt geëist. Barend zat maar in het licht van de lamp te kijken of hij daarin wonderlijke dingen zag gebeuren. Teunis nam met zijn mond suste Gart. Daarom vertel ik het open van verbazing zijn broer op of hij een vreemeje was, hij was in de stad eer terug dan immers. En wie heeft de eer? infor meerde Stijntje nijdig. Aartje Trapman. vooruit gegaan, hij zei: Jij zegt wel moeder, dat Er werd een grote stilte na Aartje ze ziet vliegen, maar wat cii'. antwoord. Aartje met de bult dus? wilde Stijntje secuur weten. Ja, zei Gart. Stijntje's ontsteltenis duurde riet lang. denk je dan van hem? Hij wees met het roer vhn zijn pijp naar Gart. Maar Stijnte ging daar wijse lijk niet op in en bleef zwij gen, maar haar hoofd werkte Met die gek, stoof zij op, sneller dan ooit, ze wist één aie tafels laat dansen. Ze ziet ding heel zeker: Gart zou niet steel fitten en merkte toen pas, J ze vliegen en is gevangen in de trouwen. Zij schonk voor de derde keer koffie in. Voor Gart die avond ging dat Teunis weer thuis was. I klauwen van satan. Dat gebeurt Ha, Teunis, zei hij blij. I niet, zolang ik leef. Hij stopte zijn pijp tabak, hij Dat gebeurt wel, zei Gart blies grote wolken naar de lamp, hij zei: Dat treft goed, dat we al len thuis zijn. Dan hoef ik het nieuws maar één keer te ver- llen. Stijntje zette veel te ruw de koffiepot op het fornuis, ze wendde zich met een ruk naar Gart, ze werd door een plotselinge onrust bespron gen. Wat voor nieuws? vroeg zij scherp. Ik ga trouwen, zei Gart. Teunis begon hardop te lachen. Barend keek peinzend zijn broer aan, maar Stijntje stond daar met opeengeklem de kaken, de handen in haar zij, als een kemphaan. kalm. Ik ben twee-en-dertig. slapen, scheurde hij de molens Dat hield een dreigement in, van Kinderdijk, die altijd boven naar Stijntje's gevoel. zijn bed hadden gehangen, aan Maar waarom toch, Gart? snippers: nu hij op de drempel vroeg ze nu, beheerster. van een nieuw ieven stond, Waarom moeder? Omdat ik moest het gemis van zijn leven een klein beetje genegenheid I verdwijnen. hebben wil, omdat ik eindelijk wel es leven wil, zoals een an der mens. Stijntje keek hem lang aan, ze was listig, ze zei: Dat jij trouwen wil, Gart, dat is menselijk, maar dat ik verdriet heb over je keus, Gart, dat is ook menselijk. Zij is ma lende, jongen, en bovendien geen gelovige. Gart zweeg, hij zoog aan zijn pijp, rook wolkte voor zijn ge zicht. Barend kwam toen op de rand van Garts bed nog even een praatje maken. Zou je 'twel doen, Gart? zei hij. Ja. Ik begrijp wel dat je erg naar een vrouw verlangt, Gart, ging Barend door, maar zij is toch heus niet de vrouw voor je, hoor. (Wordt vervolgd.) Over de Velperweg tussen Arn hem en Velp hebben voor de oor log altijd trams gelopen. Vele tramwagens werden echter in de oorlogsjaren vernield, zodat bij gebrek aan Tollend materiaal van een hervatting van het tramver keer in oude omvang geen sprake kon zyn. De rails in de Velper- weg, een van de drukste wegen rond Arnhem, lagen daar min of meer als een herinnering aan vroegere jaren. Vorige week begon een ploeg arbeiders juist onder het spoor- Dr Korringa in Amerika» Naar wij vernemen is dr Kor ringa, bioloog bfj het laboratorium van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen te Bergen op 2kjom, die 15 Mei j.l. naar Ameri ka is vertrokken voor het houden van een aantal lezingen over de mosselcultuur in ons land, giste ren aldaar gearriveerd. Rupsenplaag te Haamstede. Reeds enige weken woedt in het duingebied om Haamstede, speci aal in de Domeinen, een rupsen- plaag, veroorzaakt door rupsen van de bastaard-satijnvlinder. Het gevaar is groot, dat de rup sen zich verder gaan verspreiden en de in de omgeving staande fruitbomen aantasten. De Plan- tenzlektenkundige Dienst heeft reeds voorbereidende maatregelen getroffen, maar kan nog niet overgaan tot bestrijding omdat het hier domeingronden betreft. De schooljeugd van het dorpje Neer heeft 500.400 coloradokevers verzameld. wegviaduct in de Velperweg, de straat open te breken. Bij het openbreken van het tussen de tramrails gelegen wegdek stuit ten zij op een houten mijn. De gealarmeerde plaatselijke hulp verleningsdienst adviseerde het werk voorlopig te staken en in overleg met de politie en de Ne derlandse Spoorwegen werd be sloten Zondagnacht om 12 uur met een bommenploeg versterkt met 5 hulpkrachten het gevaar lijke opruimingswerk te begin nen. Men vond echter meer dan een houten mijn. Boven elkaar lagen 5 Duitse houten mijnen, inimmlemh' 6 kg. springstof. Zy waren zo gemon teerd, dat bij een ontploffing ook de (laaronder liggende springstof fen, een Engelse bom van 1000 kg., 3 Duitse bommen van 50 kg. en 4 pantservuisten zouden ex ploderen. Zodra men dit had vastgesteld kregen de bewoners in een kring van 30b m. o.m. 's nachts 1 uur bevel te evacueren. HET BED UIT! Duizend Arnhemmers moesten midden in de nacht hun bed ver laten. Zij, die geen onderdak kon- werd op hetzelfde tijdstip vrijge geven. Om 5.34 reed de eerste personentrein weer over het via duct van de Velperweg. De spoor wegen hadden reeds een dienst met bussen gereed voor het geval het viaduct in de lucht zou vlie gen. Wanneer de tram in Arnhem na de bevrijding weer over de Velperweg gereden zou hebben, zouden reeds by de eerste rit deze explosieven door de grote druk tot ontploffing gebracht zijn. Daar het hier ongeveer 1200 kg. springstoffen betreft zou een ontploffing ongetwijfeld catastro- phale gevolgen gehad hebben. Op aanwijzingen van een man, die in 1944 bij de O.T. gewerkt had, w§rd reeds in de vorige zo mer in de Velperweg naar exulo- sieven gezocht, doch niets werd gevonden. Ook de Canadezen von den niets tnet hun detectors. Men vermoedt, dat de tramrails sto rend werkten op hun apparaten. Detachement Neder landse landmacht neemt deel aan Belgische manoeuvres. Volgens het Belgische minis terie van defensie is het aan het Nederlandse leger toegestaan in overeenstemming met het ac toord dat kortgeleden door de ministers Fievez en de Fraiteur den vinden bij vrienden of kennis- te Den Haag is gesloten deel te sen werden in de daarvoor in ge- j nemen aan manoeuvres in de reedheid gebrachte scholen onder- Ardennen. Een detachement ter gebracht en voor zieken en inva- sterkte van 200 man is gisteren- liden werden speciale maatregelen getroffen. In de straten, gelegen buiten de polïtie-afzetting ston den honderden vol spanning te wachten op het verloop van de werkzaamheden. Ter plaatse wer den de ontstekingen verwijderd. Met een takel werd de Engelse bom op de auto geladen, waar mee ook de andere explosieven vervoerd werden. Zonder onge lukken waren de werkzaamheden gisterochtend om 4.30 uur vol tooid. Het treinverkeer, dat ge heel de nacht had stilgelegen. ochtend met 80 voertuigen de grens te "Wuustwezel overgetrok ken waar het werd ontvangen coor een Belgisch officier. Het Nederlandse detachement zal tot en met 26 Mei in de omgeving van Spa in kampen worden ondergebracht en zal in dit gebied met auto-colonnes m geaccidenteerd teirein oefenin gen houden. Vertegenwoordigers van het Belgische leger zullen als waar nemers aan deze manoeuvres deelnemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2