Arabieren weigeren het vuren te staken Westkapelle en Domburg bevrijd. De maximumprijs voor wittebrood. De V.V.D. en de Indische kwestie. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND CNO-ORDER VERWORPEN Slechts tevreden met onvoorwaardelijke overgave van de Joden. Onrast in Finland. Douglas bjj Bevin H. NI. zal voorlopig vol ledige rnst houden. j Lijk aangespoeld te Vrouwenpolder. Ook minister Mansholt voor opheffing der melkdistributie. Conflict in bloemen handel ten einde. Vlissingen wil eigen slachthuis behouden. Uitgave „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35. Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie '7; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 7\T aar uit de kringen van de 1V.V.D. aan „Nieuw Neder land" gemeld wordt, heeft wat in de algemene vergadering van de V.V.D. op 14 en 15 Mei te Utrecht gebeurde met betrek king tot de Indische kwestie, tot enige deining aanleiding ge geven. Men was belangstellend, maar ook min of meer bezorgd in welke richting de nieuwe lei- tier Mr P. J. Oud zou sturen. In 't bijzonder betrof deze be zorgdheid de houding die het testuur zou aannemen ten aan zien van de reorganisatie van het Koninkrijk. Zou gestuurd worden in de richting van een reële Staat met een reële Kroon? Deze bezorgdheid was reeds- tot uiting gekomen in het ont- werp-Verkiezingsmanifest voor gesteld door de afd. Amsterdam, waarin het heet: „Indien onze Partij ook een aanneming (van de Grondwets herziening) in tweede lezing zal steunen, dan zullen waarborgen moeten worden gegeven, dat oen radicale wijziging In het staats beleid wordt gebracht". „En deze waarborgen zullen sterk en ondubbelzinnig dienen te zijn". „Want wij wensen In de toe komst geen verdere schending van de Grondwet." T n de algemene vergadering werd echter een nietszeggende formule aangeboden die ook met hartelijke instemming kan wor den ondertekend, door allen die ue afbraak van het Koninkrijk begeren. Het debat zou hier naar ge hoopt werd opheldering brengen cn duidelijk maken dat er niet aan gedacht wordt, om voor een schotel linzenmoes van een ministerszetel volle face te maken. liet hoofdbestuur dacht er colder anders over, wat al da delijk hieruit bleek, dat dit punt als laatste op de agenda was geplaatst. Slechts met grote moeite ge lukte het hierin verandering te brengen en dit punt voorrang te verlenen, boven andere, min der belangrijke punten. plet op deze wijze afgedwon gen debat gaf echter geen be vrediging. Het bracht geen en kele opheldering, behalve deze, c'.at Mr Oud, tot steeds stijgende bevreemding der aanwezigen, moest verklaren, dat het onder havige artikel door hem per soonlijk en op zijn eentje was gefabriceerd. Als gevolg van deze onvrucht bare bespreking is door le den der partij aan het Hoofd bestuur en de Afdelingsbesturen een schrijven gericht, waarin het stemmen van (ie V.V.D.-leden voor de Grondwetsherziening op scherpe wijze wordt veroor deeld en geëist wordt, dat de Unie een reële Staat met een reële Ko ning zal zijn en' niet slechts een soort BENELUX, een perma nente conferentie tussen rege ringen van twee souvereine Staten, die zelf echter geen Staat zou zijn, zoals de P. v. d. A. dat wenst. Hieraan v.-ordt nog toegevoegd, dat de vrijzinnige kiezers vóór ze hun stem zullen uitbrengen, moeten weten „wat de grenzen zijn, waarbinnen de partij even tueel bereid is in de Begering te gaan, specifiek t.a.v. de formatie van de Unie". Zij zullen niet het risico moe ten lopen, tenslotte gestemd te hebben voor de voortzetting van een politiek, die hun vertegen woordigers in de Tweede Ka mer met grote felheid hebben bestreden en die door hen zelf verfoeid wordt. Met veel belangstelling hebben wij van een e8 ander kennis go- nomen. Er blijkt uit dat ons volk niet bereid ls alles te slikken. Dat er ook ln vrijzinnige krin gen zoals trouwens bekend was een sterke stroming is die de tot nu toe gevolgde rege- ringspolltlek verfoeit. De zaak waarom het hier gaat is van belang, niet alleen voor de V.V.D., maar voor heel Tiet volk. De kiezers hebben er recht op te weten waar zjj aan toe zijn. Het bestaan van het Konink rijk. de toekomst van Nederland en Indlë beide, staat hier op het spel. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 954 AbonnementeprQs 5.50 p. kvrartaa! Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 25 MEI 1948 Hoofdredacteur: R. ZuiuEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON r. <L FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, D« i. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGLKDEWEY te Poortvliet. Op- Ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.32 u., onder 20.42 u. Maan op onder 6.37 u. Hoogwater Woensdag 26 Mei: Vlissingen: 3.56 u. 2.03 m., 16.19 u. 1.90 m. Wemeldinge: 5.51' u. 1.68 m„ 18.18 u. 1.56 m. Te Bagdad is officieel bekend gemaakt dat de Arabische legers de strijd in Palestina zullen voort zetten en slechts genoegen zullen nemen met de onvoorwaardelijke overgave van de Joodse strijd krachten. Aan het verzoek van de Veiligheidsraad om het vuren te staken zal geen aandacht geschon ken worden. Dit zal pas geschieden, wanneer teruggekeerd wordt naar de status quo, zowel in militair als in politiek opzicht, van 15 Mei, de Joodse immigratie wordt stopgezet en de staat Israël niet wordt erkend. Naar te Bagdad wordt ver nomen is de beweging van Ara bische troepen naar de Pale stijnse grenzen als gevolg van besluiten der Arabische Liga in Damascus toegenomen. Mili taire waarnemers te Bagdad beschouwen het contact van de Egyptische en Transjordaanse legers buiten Jeruzalem als een keerpunt in de strijd en ver wachten, dat zij naar Tel Aviv zullen oprukken. Het verzoek om het vuren tegen 17.00 uur gisteren te staken werd te Bagdad beschouwd als een po ging om de Arabische legers op te houden en de Joden in de ge legenheid te stellen zich te her groeperen en militaire hulp van het buitenland te ontvangen. De Arabische staten hebben de Veiligheidsraad verzocht om een uitstel van 36 uur voor het van kracht worden van de order: „stadkt het vuren7', aldus heeft 'n v/oordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken medegedeeld. De Veiligheidsraad heeft beslo ten de aanvangstermyn voor de Volgens Keuter maakt de Prawda melding van „onmisken bare onrust in geheel Finland" na het ontslag van de communist Yrlo Lelno als minister van Bin nenlandse Zaken. Leino werd door president Paasikivi ontslagen we gens zijn weigering af te treden ondanks het feit, dat het parle ment een motie van wantrouwen tegen hem had aangenomen. Radio Helsinki bericht, dat ln Finland steeds meer stakingen uitbreken tengevolge van onrust onder de arbeiders, die behoren tot de democratische volkspartij. Havenarbeiders te Helsinki en 5 andere havens waren in staking gegaan, aldus radio Helsinki. De Finse volksdemocratische partij, bestaande uit communisten en linkse socialisten, heeft een actie-comité gevormd, dat de ac tie in het gehele land zal lelden en coördineren, teneinde te voor komen, dat er wijzigingen in het Finse kabinet worden aange bracht vóór de algemene verkie zingen. Algemeen wordt aangenomen, dat Paasikivi niet zal zwichten voor de communistische eisen. Wallace vooralsnog niet naar Moskou. Personen uit de omgeving van Wallace hebben verklaard, dat de berichten als zou deze zich eer lang naar Moskou begeven om be sprekingen te voeren met Stalin, volledig uit de lucht gegrepen zijn Wallace is inderdaad van oor deel, dat een dergelijke conferen tie in de huidige omstandigheden geen resultaten kan opleveren, daar hij slechts als een gewone burger zou kunnen optreden. Dezelfde persoonlijkheden be twijfelen zelfs, of de regering Wallace een paspoort voor Mos kou zou verlenen. Het Oostenrijkse vredesverdrag. De Amerikaanse regering heeft medegedeeld, niet bereid te zijn de besprekingen over het vredes verdrag met Oostenrijk te her vatten, alvorens er een te recht vaardigen basis van voortzetting van de besprekingen bestaat. De te rechtvaardigen basis heeft In het bijzonder betrekking op verzekeringen betreffende de handhaving van de Oostenrijkse grens van 1937 en het beginsel van het niet verplichten «tot her stelbetalingen. Brand in vuurwerkfabriek te Leiden. In de vuurwerkfabriek van de firma Kat aan de Haarlemse weg te Leiden is gisterochtend brand ontstaan in een van de werkplaat sen welke in gebruik was voor het vullen van vuurpijlen. De drie arbeiders, die op het moment van het uitbreken van de brand aanwezig waren, konden zich nauwelijks in veiligheid stel len, en een hunner de 40-jarige Swaak moest met ernstige brand wonden naar het Academisch Zie kenhuis worden overgebracht. Toen de brandweer op het terrein arriveerde» brandde het gebouw tje onder knallende explosies als een fakkel. Met twee slangen op de motorspuit heeft het personeel van de brandweer, dat de vuur haard in verband met het explo sieve materiaal onder zorgvuldige dekking moest naderen, de brand weten te blussen. Het betreffende gebouwtje is echter geheel uitge brand. Dr Euwe teruggekeerd. Dr Euwe keerde gisteravond met de leavetreln uit Moskou te Utrecht terug. Bij aankomst ver klaarde hij te hopen, dat de Hol landse schaakgemeente even op gewekt ls gebleven. Hjj noemde vermoeidheid één der hoofdoorza ken van zjjn slechte beurt, die hg gemaakt heeft. Britse tanker in haven van Tjilatjap. Voor de eerste keer na de bevrijding is een tankschip de haven van Tjilatjap binnengelo pen- Het ^as de Britse tanker ,,Fisheria" van de Shell, die de zer dagen aan de kade meerde oro benzine te lossen. De benzine werd via de ha venpijpleiding in een onlangs herstelde tank van de N.I.P.B. gepompt, die een capaciteit heeft van ongeveer 4 millioen liter. wapenstilstand op heden te 17 uur te stellen. De Arabieren krijgen hiermee 48 uur langer tyd dan oorspron kelijk bepaald was om besprekin gen te voeren, die vandtiag te Amman geopend zullen worden. Volgens een bericht, afkomstig van het Arabische hoofdkwartier te Amman, heeft koning Abdoel- lah verklaard, geen enkele wapen stilstand te aanvaarden en zeker niet een onder auspiciën van de Veiligheidsraad. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft me degedeeld, dat de V. S. de Arabi sche staten er officieel van in kennis hebben gesteld, dat zy ern stig verontrust zijn over de toe stand in Palestina en dat zij een direct beroep op hen hebben ge daan gehoor te geven aan de or der .staakt het vuren" van de Veiligheidsraad. Ook de Zuid-Afrikaanse rege ring heeft besloten de staat Israël te erkennen. - Zuid-Afrika is het eerste land van het Britse gemenebest, dat Israël erkent. Dit besluit, aldus verneemt Reu ter te Londen, vormt een ernstige slag voor de Britse politiek jegens Palestina. Volgens gewoonlyk welingelich te kringen was Engeland niet van te voren ingelicht. Door de stap van Zuid-Afrika is de Britse delegatie te Lake Success nog meer geïsoleerd ge raakt. "^Engeland zal wapens en uitrus tingen blijven zenden naar Egyp te en de andere Arabische staten, met welke het geldige verdragen van wederzijdse bystand heeft aangegaan. Engeland zal deze landen van wapens en uitrustin gen. waarop zij volgens de ver dragen recht hebben, blijven voor zien, zo werd van bevoegde zijde te Londen vernomen. De Amerikaanse ambassadeur te Londen, Lewis Douglas, heeft gisteren voor de tweede maal binnen 48 uur een bezoek ge bracht aan Bevin in verband met de Palestijnse kwestie. Men meent dat het gesprek gelopen heeft over de politiek welke gevolgd zal moeten worden nu de Ara bieren weigerden aan de oproep van de V.N. tot stak est, van het vuren gehoor to geven. Volgens welingelichte kringen zou Groot-Brittannië nog steeds gekant zijn tegen het Instellen van sancties jegens de oorlogvoe rende partijen volgens artikel 3D van het Handvest, waartoe de V.S. wel hun toevlucht zouden willen nemen. Sommige waarnemers opperen de mogelijkheid, dat Groot-Brit tannië zijn verzet tegen sancties handhavend, een compromis zou willen door de veertig Britse of ficieren, die bij het Transjordaan se leger dienst doen, terug te roe pen ep voor onbepaalde tijd met verlof te zenden. - Bevin zal vandaag in het parle ment antwoorden op twee vragen over Britse steun aan de Trans jordaanse strijdmacht. DE TOESTAND. Maandagmiddag was er in de toestand aan de Palestijnse fron ten geen verandering van essenti- ele betekenis sedert het weekein de ingetreden. In de nacht van Zondag op Maandag hebben Joodse strijd- j krachten met succes de Egyptl-1 sche troepen, die de nederzetting van Morechaj, ten Noorden van Gaza, belegeren, aangevallen. Een Joodse eenheid Is er in ge slaagd door de linies te breken en verschillende Egyptenaars werden gedood of gewond. Een bittere, slepende strijd in en om Jeruzalem bedreigt een groot deel van de Heilige Stad met een langzame vernieling, zo meldt Reuters correspondent bij het Arabische legioen in Jeruza lem. Troepen van het Arabische le gioen, gesteund door pantserwa-1 gens en enige duizenden ongere gelde strjjders, banen zich in ge vechten van huis tot huis een weg langs de met zandzakken en prik- j keidraad versperde straten van 't door de Joden bezette Nieuw-Je-i ruzalem. Honderden gebouwen zijn reeds vernield en er is reeds voor mil-1 lioenen schade aangericht door 't| werpen van zware handgranaten en het plaatsen van tijdbommen,1 waardoor het strijdgebied in dik- j ke wolken van stof en rook ge huld wordt. Dr Chaim Weizmann, president van Israël, is per trein te Was hington aangekomen, waar hij be groet werd door hoge Amerikaan se functionarissen. Men verwacht, dat hg heden be sprekingen zal voeren met Tru man en Marshall. In welingelichte diplomatieke kringen wordt verwacht, dat als gevolg van deze besprekingen het embargo op het zenden van wa penen naar Israël mogelijkerwijs opgeheven zou worden. De particuliere secretaris van H.M. de Koningin deelt in ant woord op vele vragen die de Ko ningin bereikt hebben mede:- In de eerstkomende maanden Ls de Koningin voornemens van de haar thans geboden gelegen heid om, ontheven van het rege ringsbeleid, algehele rust te vin* den, volledig gebruik te maken. Later hoopt zy nog vaak blijk te kunnen geven van haar grote belangstelling voor hetgeen op tal van gebieden door het Neder landse volk wordt verricht. -li0 De kwestie Triest. Het is nu bijna twee maanden geleden, dat Groot Brittannie, I Frankrijk en de V.S. voorstelden het gehele vrije gebied van Triest aan Italië terug te geven. Van betrouwbare zijde wordt thans vernomen, dat de drie mo gendheden overleg gepleegd heb- ben om te pogen over het dode punt in de besprekingen pver de status van het vrije gebied heen te' komen. Volgens een woord- voerder van het departement van buitenlandse zakenhad de Sow- I jet-Unie nog niet geantwoord op de laatste Britse nota, waarin ge vraagd werd welke methpde de Sowjetrussische regering zou wen sen voor herbespreking van de status van Triëst. Zondagmiddag werd op het strand te Vrouwenpolder het lijk van eêri onbekend manspersoon gevonden, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde. De leeftijd werd geschat op ruim 50 jaar. Er werd in de kleren niets ge vonden, waaruit de identiteit bleek. Een onderzoek is ingesteld. EEN DOCUMENTAIRE FILM VAN DE LANDING DER GEALLIEERDEN. Er zijn reeds verscheidene do cumentaire oorlogsfilms versche nen, maar nimmer zullen deze films meer spanning opwekken dan de kleine documentaire film die we gisteravond in het P. Z. E. M.-gebouw te Middelburg aan schouwen mochten. Het was meer een kleine rol prent over de landing by Westka pelle en de strijd tussen deze ..hoeksteen van Walcheren" en Domburg, maar de honderden be zoekers, die gisteravond geduldig in de rij wachtten om óók de film te zien, hebben nu met eigen ogen kunnen aanschouwen, hoe de dap pere landingstroepen en Comman do's meter na meter het Walcher- se land bevrijdden. Mocht men de film niet verstaan wegens de in de Noorse taal ge geven toelichting, begrijpen deed ledereen haar. Vele bekende gebouwen zag men beschieten, verbranden, ter wijl de laatste Duitse scherp schutters zich struikelend, bang en met de armen in de hoogte overgaven. Twintig minuten filmband, 20 minuten uit een hel van vuur en staal, maar een film waarvan men beeld na beeld zou willen be waren om steeds weer te zien ,,hoe of het toen was". Bij de eerste voorstelling merk ten we o.m. op de burgemeester van Middelburg, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg en Mr A. J. v. d. Weel, lid Ged. Staten. .Ook de vervaardiger van de film, een Noorse kapitein, was aanwezig. Vrije prijzen alleen voor broodjes van 50 gram. De thans geldende pryzen voor z.g. volksbrood en luxebrood, die gewestelyk en plaatselijk verschil len, zyn vastgelegd in de brood- pryzenverordenmg 1942. Deze pry zen biyven ongewyzigd. De maximumprijs voor brood, gebakken uit uitsluitend patent bloem (wittebrood) is irr.Lv. he den vastgesteld op de bestaande maximumpryxen voor brood van normale samenstelling, vermeer derd met 4 cent per 800 gram. Aan de prijsvaststelling is voor afgegaan een regeling, waarbij de bakker, op de van consumenten verkregen keuzebonnen voor brood-vermlcelli, patentbloem kan betrekken voor het bakken van wittebrood. Omdat daardoor aan de bij de consument bestaande vraag naar wittebrood kan worden voldaan, gaat deze regeling het uitzeven van bloem tegen, terwijl zij tevens het euvel van het bakken van te duur brood van griesmeel be strijdt. Vereniging van leraren voor Christelijk handels onderwijs. Zaterdag werd te Amstezdam de eerste algemenen ledenverga dering gehouden van de vereni ging van leraren voor christelijk handelsonderwijs. De vergadering besloot de vereniging open te stellen, niet alleen voor leraren, verbon den aan een door de „centrale van Christelijk Handelsonderwijs" erkende middenstandscursus, doch ook voor leraren bij het handels onderwijs, die wel de principiële grondslag'van de vereniging kun nen onderschrijven. Het wittebrood is dus uitslui tend op keuzebon te kopen, maar dat geldt niet voor de op brood bon verkrijgbare kleine broodjes. De bakkers blijven n.l. maximaal 10 pet. patentbloem ontvangen van de ingeleverde broodbonnen; in hoofdzaak voor de productie van z.g. kïeinbrood, dat vr(j in pHjs is. Ter voorkoming van misbruik heeft de minister thans echter bepaald, dat als kïeinbrood slechts zullen worden beschouwd broodjes van hoogstens 50 gram (maximaal 30 gr. droge stof). Kïeinbrood, zwaarder dan 50 gTam mag derhalve niet tegen vrije prjjzen worden verkocht. De aankomst van koning Leopold te Rotterdam. Met betrekking tot de inter pellatie van de heer van der Goes van Naters in de Kamer over de betogingen te Rotter dam bij de aankomst van Ko ning I,eopold en het antwoord daarop van minister Beel, schreef de „Gazet van Antwerpen" giste renmorgen: „Deze dwaze inter pellatie heeft tot enig effect ge had, dat in de Nederlandse volksvertegenwoordiging nog eens duidelijk onderlijnd is, dat duizenden Belgen op geestdrif tige maar ordelijke wijze de Koning hebben toegejuicht toen deze zich zo dicht hij het va derland bevond. Wij maken gaarne van deze gelegenheid ge bruik, aldus het blad, de Ne derlandse autoriteiten nogmaals hulde te brengen voor de soe pele en voorbeeldige wijze waarop zij tijdens die gedenk waardige dag de orde verzeker den". —De Sowjet-Unie heeft haar veto gesteld tegen de oprichting van een commissie van onderzoek be treffende de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Het bestuur der Federatie van Melkhandelarenorganisaties in Ne derland deelt mede, dat de aan neming van de resolutie te Utrecht op de vergadering van melkhandelaren voor minister Mansholt aanleiding is geweest 'h bestuur der Federatie tot een bn- derhoud uit te nodigen. De minister heeft in deze be- spreking duidelijk gemaakt, dat de oplossing van het vraagstuk: „melk van de bon" niet bevorderd wordt door het stellen van een ui- L timatum, waarvoor de regering niet kan zwichten. De minister staat niet afwijzend tegenover 't opheffen der melkdistributie, Het dagelijks bestuur der Fede ratie heeft thans besloten de le den te adviseren de voorgeschre ven distributiemaatregelen te handhaven. maar om hiertoe te komen moe ten de regeringsinstantie» wor den ingeschakeld, teneinde te voorkomen, dat overijlde beslis singen worden genomen. Het landelijk comité uit de bloe menhandel deelt mede: ,©p grond van diepgaande be sprekingen, gevoerd met verte genwoordigers van de bloemen- kwekers uit den lande, heeft het landeiyk comité besloten de grote vernietiging van producten en na- Propagandafilm voor Zeeland? Zaterdagmiddag j.I. vergaderde het bestuur der Frov. V.V.V. te Zterikzee. In de plaats van de heer R. Gerritsen te ZIerikzee, die vtce- voorzltter was, werd m.a.s. als zodanig gekozen Jhr R. J. H. Q. Roëll, bestuurslid voor de aid. Haamstede. Er werd gesproken over de ver- vaardiging van een propaganda film voor Zeeland, waarbij bleek, dat de moeilijkheden niet gering zijn. De vergadering gaf toestem ming aan het dag. bestuur tot uitbreiding van het foto-archief over te gaan. Er werd een keuze gemaakt uit de door Zeeuwse reclame-artls- ten en een Hollands reclamebu reau gemaakte affiches voor pro paganda van het vreemdelingen verkeer in Zeeland, welke affi ches het volgend jaar zullen uit gegeten worden. Huisvlijt-tentoonstelling. Onder auspiciën van de Zeuwse Agrarische raad, zal, waarschijn lijk in October a.s., een huisvlijt- tentoonstelling worden georgani seerd, onder het motto: ,,Hoe be steden wij ln de komende winter onze vrije tijd?" Op deze expositie zullen voor werpen van de meest uiteenlopen de aard, maar alle verband hou dende met de huishouding en het gezin, worden tentoongesteld. Zo zal eencollectie aardewerk, huishoudelijke artikelen, schilde rijen en literaire werkeh te be zichtigen zijn, terwijl de aandacht gevestigd zal worden op de waar de van antieke voorwerpen en op het nut van de moderne. Verder zal een complete woon kamer ingericht worden. Het motto verklaart reeds het doel van de expositie, n.l. het sti muleren van en belangstelling wekken voor de huisvlijt op het platteland in de wintermaanden. Scheepsbouwer heeft strafwerk klaar. In Cadzand is in de laatste oor logsdagen een reddingsboot verlo ren gegaan. Tot nu toe was deze kustplaats niet in het bezit van een nieuwe. Eén scheepsbouwer, die voor de Duitsers had gewerkt, kreeg ech ter als strafmaatregel de op dracht een nieuwe reddingsboot te vervaardigen. Deze boot is nu gearriveerd. Zy is geschikt voor het vervoe ren van ongeveer 20 personen met een bemanning van 4 koppen. De boot draagt de naam „Zeeuwsch Vlaanderen". "I v fi, Gemeenschappelijke regeling afgewezen. In een uitvoerig prae-advies aan de Raad ontwikkelen B. en W. van Vlissingen een groot aan tal bezwaren tegen de door Géd. Staten voorgestelde opheffing van het particuliere slachthuis te Vlis singen, alsmede tegen de voorge stelde gemeenschappelijke rege ling inzake de exploitatie van het slachthuis te Middelburg. Een opheffing van het slacht huis zou voor het toch reeds zo zwaar getroffen Vlissingen weer een achteruitgang betekenen. Im mers, het slachthuis, waarvan het bouwkapitaal door de slagers zelf werd bijeengebracht en dat nim mer financiële offers van de ge meente eiste, werd reeds vele ja ren tot volle tevredenheid en op voorbeeldige wijze geëxploiteerd. Op een vraag naar het oordeel van de minister van sociale zaken door Ged. Staten antwoordde de ze, dat er uit het oogpunt van al gemeen belang geen motieven zijn om tot herbouw van het Vlisslng- se slachthuis over te gaan, omdat het Middelburgse slachthuis de meerdere slachtingen zonder be zwaar kan opnemen. B. en W. wij zen erop, dat 't spreken van her bouw niet juist is, omdat 't slacht huls zwaar werd beschadigd en dus van herstel gesproken moet worden. Na gedeeltelijk herstel kon eind November 1945 reeds weer met slachten worden begon nen. Daarna zijn nog herstellin gen aangebracht. Het is B. en W. echter niet ge lukt de minister tot andere ge dachten te brengen. Tegenover een gemeenschappe lijke regeling staan zij afwijzend. Zij achten, dat het op morele gronden niet gerechtvaardigd is, Indien de gemeente de band met de slagers zou verbreken. Het be stuur zowel als de bedrijfsleiding hebben alles gedaan om de exploi tatie zowel hygiënisch als econo misch zo goed mogelijk te doen geschieden. Het zou onbillijk en ondankbaar zijn, indien de ge meente de slagers thans in de steek zou laten. Deze morele verplichtingen knnnen niet terzijde worden ge schoven door een handeling van hoger bestuur. De morele gebon denheid geldt voor de overheid als zodanig in haar geheel, aldus B. en W. Voorts zijn zij van mening, dat het ook twijfelachtig is, of het op juridische gronden mogelijk zal zijn de herbouw van het abattoir achterwege te laten en een ge meenschappelijke regeling te tref fen. - Het financiële voordeel bg con-1 centratie kunnen B. en W. niet hoog aanslaan, daar het bestuur der coöperatie op juridische zo wel als op morele gronden aan spraak zal kunnen maken op vol ledige schadeloosstelling tenge volge van de opheffing van het slachthuis. Eenzelfde economische exploi tatie als te Vlissingen zal ln het slachthuis te Middelburg naar de mening van B. en W. niet moge lijk zijn, zelfs ai zouden daarin al le slachtingen van Walcheren plaatsvinden. Bovendien wordt het van bui tengewoon belang geacht, dat het abattoir aan de buitenhaven be houden blijft met het oog op de proviandering der zee- en bin nenschepen. Het ligt zelfs in de bedoeling met het oog hierop aan het abat toir een vriesinrichting te verbin ten, groot 120 ton, die ook voor groente, zuivel enz. kan worden gebruikt, dit om te voorkomen, dat bevroren vlees etc. uit Rot- terdam of Antwerpen moet wor- den aangevoerd. Dit klemt terrieer, nu straks de Mjj. „Zeeland" naar Vlissingen zal terugkeren. Ook de ligging van het abattoir vlak bij de spoorlijn is van grote betekenis. Dit is ln Middelburg niet het geval. Tenslotte wijzen B. en W. erop, dat het extra kosten van vervoer enz. voor de slagers zal mede brengen, indien zij het vlees van het slachthuis te Middelburg moe ten halen. Om dat te voorkomen hebben zij juist deze particuliere inrich ting (een unicum in den lande) gesticht. De eigenaren hebben thans niet alleen het recht, maar ook de plicht het slachthuis te her stellen. tionaal vermogen stop te zetten en do handel van dit moment nor maal doorgang te doen vinden. Beide partijen rijn besloten on middellijk besprekingen te v ope nen, welke de grondslag moeten vormen tot een hechte samenwer king tussen de partijen in de toe komst". Alle veilingen in den lande van gen vanmorgen om half elf aan. Laatste Douglas DC-6 op Schiphol aangekomen. Gistermorgen om 8 uur landde op Schiphol de Douglas DC-6 Ph- T.P.P., bestuurd door gezagvoer der George. Dit toestel is het laat ste van de door de K.L.M. bestel de zeven toestellen van dit type. Aan boord bevonden zich 11 pas sagiers, benevens eed grote hoe veelheid vracht, het vliegtuig bracht nl. zijn eigen reserveonder delen mee. De machine is Zondagavond uit Gandar (New Foundland) ver trokken en heeft de 4180 km. tus sen Gandar en Amsterdam in on geveer 9 uur gevlogen. Prinses-Regentes ontving Minister van Binnenlandse Zaken in audiëntie. H. K. H. Prinses-Regentes Juli ana ontving gisterenmorgen de Minister van Binnenlandse Zaken Mr Dr P. J. Witteman in audiën tie op paleis Soestdijk. Zwin-tentoonstelling geopend. In Brugge is een tentoonstel ling geopend van maquette's, kaarten en andere voorwerpen, die betrekking hebben op de ge schiedenis van het Zwin en de daaraan liggende steden Brugge, Damme en Sluis. De opening werd bijgewoond door de Belgische minister van verkeer, A. van Aeker. o Raadsvoorstellen Goes. Ged. Staten hebben doen weten dat zij zich niet kunnen verenigen met de door de Gemeenteraad vastgestelde salarisregeling van f 4800f 5300 voor de directeur Keuringsdienst vee en vlees. Een regeling van f 4200f 4800 wordt door hen voldoende geacht. B. en W.- kunnen zich hiermede vereni gen en stellen voor in die zin te besluiten. VERKOOP GROND. B. en W. stellen aan de Raad voor aan de heet P. Mol 'n strook grond ter breedte .van 10 M. ach ter zijn perceel aan de Patijnweg tot aan de daar geprojecteerde nieuwe straat te verkopen, al thans voorzover die grond thans in eigendom der gemeente is, en hem recht van voorkeur te ver lenen, indien de gemeente eigena res mocht worden van het daar achter gelegen perceel. De prijs wordt gesteld^ op f 12.50 per M2. OMWISSELING INSCHRIJVINGEN GROOTBOEK. Naar aanleiding van een circu laire van de Incassobank N.V. te Goes, waarin erop gewezen wordt dat de koers van de Inschrijvin- 1 gen Ned. Werkelijke Schuld mo menteel zeer hoog is en waar schijnlijk sterk zal dalen, waarom het overweging verdient dit bezit om te wisselen in aflosbare obll- gatlën Nederland, stellen B. en ,W. voor, hiertoe te besluiten. Het betreft hier een kapitaal van f 3200 a 214 pet. en f 1400 a 3 pet. o DE EERSTE KRUISBESSEN. Gisteren zijn te Kapelle de eer ste kruisbessen geveild. De prijs varieerde van f 0.94 tot 11.34 per kilogram. De Franse vakverenigingen hebben de regering om een loons- verhoging van 20 pet. verzocht. Het antwoord, dat zij van de mi nister van arbeid, Mayer, ontvin gen, werd door hen als een wei gering beschouwd. Charles Franklin Brannan, tot op heden onderminister van land bouw van de V. S„ is door Tru man tot minister van landbouw benoemd als opvolger van An derson. o DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot vanavond: Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Zwakke, tijdelijk j matige wind tussen Noord en I West. Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1