HOOFDPIJN-POEDERS Zwitserland, het land van de „witte Christenvrouwen togen naar Utrecht. De voorgenomen Grondwetsherziening Het C. N. V. wendt zich tot Ministers Uomi.fi Vernieuwd schoolgebouw voor Goese kleuters. Zeeuwsch Dagblad TWEEDE BLAD Zaterdag 22 Mei 1948 Weinig landbouw, veel industrie. Theologische front verschuivingen besproken. Grer economische medezeggenschap in de onderneming. WEHAPHARM'S Kiespijn I I» lfl IHAÏJII m StG6IlkOOl" Steenkool" bezat, was het, ge- ^BtJ lB ApGlUOOFn. Indien men uit financieel oogpunt of om andere redenen niet het vliegtuig neemt, doch de reis naar Zwitserland per trein maakt en wanneer dit „ouderwetse** vervoersmiddel met de sla- jierige, zich melig voelende passagiers met hun bagage langs de laatste gore, verveloze huizen in Elzas snelt en eindelijk de Zwit serse grens nadert, dan hoort men door de openstaande schuif deuren der coupé's menige zucht van verlichting. De man, die urenlang rusteloos heen en weer beende door de gang tot ergernis van dege nen, die wilden slapen krijgt gezelschap, want er komt weer leven in de eerst zo rustige trein- bevolking. De niet meer zo jonge zakenman-handelsreiziger met zijn dikke lederen aktetas en ver kreukte pantalon opent een paar kleine fletse oogjes en klopt met onvriendelijk gebaar de gemorste sigarenas van zijn colbertjasje. Basel, „De Gouden Poort van Zwitserland", is in zicht. De douaneformaliteiten begin nen met een wedloop naar het Ijzeren hek, waar onverschillig uitziende Franse beambten staan te wachten om zich over de toe stromende massa te ontfermen Koffers stoten in de run, om de eerste te zijn, tegen ruggen en kuiten. Maar als tenslotte de pas zijn stempels heeft en de koffers één of tweemaal al naar de hoe veelheid vertrouwen, die de ge- uniformeerden stellen in een on schuldig gezicht door elkaar gerommeld zijn, dan is men vrij. Het beloofde land staat open 1 VERSCHIL MET NEDERLAND. Wie Zwitserland met ons land vergelijkt, ziet in de allereerste plaats het enorme verschil in de natuurlijke gesteldhoid; men vindt ginds geen uitgestrekte vlakten, doorsneden door ontel bare kanalen en sloten. Bijna overal voeren bergen en heuvels de boventoon. Meer dan èen vijf de gedeelte van Zwitserland is met bos bedekt, terwijl een an der vijfde deel door de onvrucht bare rotsmassa's in beslag geno-, men wordt. WEINIG LANDBOUW. Uit deze weinige gegevens blijkt reeds, dat Helvetia in tegenstel ling tot Nederland geen agrari sche staat kan zijn. Het feit, dat vóór de laatste wereldoorlog 3 pet. van de'voor bewerking be schikbare bodem met granen be zaaid werd, zegt genoeg. De land bouw staat dan ook niet op een dergelijk ontwikkelingspeil als bij ons. De boeren gebruiken verouder de werktuigen op hun veelal ver snipperd gelegen velden en de mees ten van hen zijn door te kleine inkomsten niet in staat werkkrachten in dienst te nemen, waardoor vrouw en opgroeiende kinderen gedwongen worden zo veel mogelijk mee te helpen, ook op het land. De boerderijen, verenigd tot kleine gehuchten, zijn" in onze ogen bekrompen en rommelig, de stallen voor het vee donker en muf, en de aanwezigheid van vele stinkende mesthopen voor de hui zen vormt wel een tegenstelling met de Hollandse properheid! Zwitserland is wat de levens middelenvoorziening betreft ten zeerste afhankelijk van het bui tenland. WITTE STEENKOOL. De bergen oefenen als leveran ciers van het vele smelt- en re genwater, dat in stuwmeren op gevangen wordt en omgezet i,i electriciteit door machtige instal- latie's, een directe, grote invloed uit op het dagelijkse leven. Onder de Zwitsers, die zelf over geen delfstoffen beschikken en dus alle voor industrie en gasproductie benodigde brandstoffen moeten importeren, is sinds vele jaren het streven naar een verminderde af hankelijkheid waar te nemen. Dit streven juist heeft hen gebracht tot de bouw van bovengenoemde stuwwerken, die wereldbekend heid bezitten, (John Knittel: „Amadeus") en met behulp van de aldus verkregen „Witte Steen kool" heeft men bijvoorbeeld het gehele spoorwegnet kunnen elec- trificeren. Het model locomotief, dat bij ons overal nog vrolijk dampend over de glimmende spoorstaven snelt, komt hier slechts sporadisch voor, hetgeen met het oog op de vele tunnels en de verstikkende rook, die zo licht door de ramen naar binnen Feuilleton. en haar drie zoons 20) o— Over Gart had zij geen vrees, die zou wel altijd bij haar blij ven. Ze sprak echter haar ver moeden niet uit. Ze had nu eenmaal een zeer samengesteld karakter, die ja loerse moeder. Ze sprak helemaal geen boze woorden, integendeel, ze was nog nooit zo spraakzaam tegen Barend, ze schonk koffie voor hem in, de avonden, dat zij sa men waren, want Gart was meestal de hort op, ze praatte dan honderduit over koetjes en kalfjes en over de misère, die deze en gene in hun huwelijk ondervonden. Vond Barend dat ook niet gek, dat meisjes en jongens in d'r verkering net deden, of zij ue enige mensen op oe wereld wa ren en of alles rozengeur en ma neschijn was en eenmaal ge trouwd elkaar de keet uit vochten Of dat nou wel zo'n vaart liep, twijfelde Barend. Ach, hij moest haar geloven zijn moeder was oud en had veel ondervinding opgedaan in haar levende mensen, zij waren niet geschikt om in lief- kan dringen, een groot voordeel is voor de gezondheid der reizi gers. VEEL INDUSTRIE. Het is niet te verwonderen, dat de electriciteit ook op andere be langrijke gebieden veld gewonnen heeft. Een groot aantal fabrieken in Zwitserland, dat na België en Engeland het meest geïndustriali seerde land ter wereld is, draait op de goedkope waterkracht. In dien Zwitserland geen „Witte Steenkool" bezat, was het. ge dwongen daarvoor in de plaats jaarlijks 4 tot 5 millioen ton steenkool uit het buitenland in te voeren. DE HUISHOUDING. Het gas heeft in menige Zwit serse keuken plaats moeten ma ken voor de meer veilige en hy giënische electrische kookgelegen heid, terwijl de nieuwe huizen, die in deze dure, voor aannemers schitterende, na-oorlogse tijd als paddestoelen uit de grond verrij zen, (Zwitserland heeft ook wo ningnood!) alleen ingericht wor den op electriseh koken. De keu kens zijn over het algemeen gro ter dan in Nederland en vaak voorzien van heet watergeysers. Badkamers ontbreken in de mo derne woningen nergens. Over de plaats, die Zwitserland op handelsgebied inneemt, zal in een volgend artikel gesproken worden, evenals over het leven van de Zwitser. G. H. T. Oe eendracht van het land." (Van ii onze Utrechtse corres pondent.) Evenals In 1947 hield de Ne derlandse Christenvrouwenbond dit jaar zijn bondsdag in de Stichtse hoofdstad en wel in het jaarbeursgebouw. Wederom wa ren veel dames opgekomen, voör- al op de toógdag waarmede de jaarvergadering werd besloten. De Christenvrouwenbond is zo langzamerhand een geweldige organisatie geworden. Dat bleek op de huishoudelijke vergade ring, die een hele dag in be slag nam; in het afgelopen ver enigingsjaar sloten niet minder dan vijfduizend vrouwen zich bij de bond aan. Ook de werk zaamheden blijken telkenjare in cmvang te zijn toegenomen. Het optreden van de bond naar bui ten is niet altijd een dankbare bezigheid. Men denke aan de te genkanting, welke de Christen vrouwenbond ontving, toen hij ageerde tegen het openstellen van de tentoonstelling „De Ne derlandse Vrouw" op Zondagen. Daar zijn heel wat pennen over in beweging gekomen. Op de huishoudelijke vergade ring werden enkele bestuurs- mutaties gemaakt. De belang rijkste is, dat mevr. S. G. I.and- wehrVisser de vice-presi- dente zich niet herkiesbaar stelde om gezondheidsredenen' Men nam afscheid van haar, die de bond zoveel jaren actief diende. De toogdag zelf stond in het leken van dankbaarheid, zoals de bondspresidente mevr. A. Th. KnoppersValckenier in haar openingsrede opmerkte. Die dankbaarheid is er omdat ons nog zoveel wordt gegund in een ontredderde wereld. Want dat staat wel vast: er wordt gezocht naar nieuwe vormen van sa menleving en we kunnen die vormen maar niet vinden. Er zijn theorieën genoeg over ge meenschapszin en wat dies meer zij. Maar ieder denkt aan zich zelf. De chaos groeit; wat zal het einde wezen? Hoe gelukkig is de christen, dia de verzeke ring heeft dat Zijn Heer hem niet verlaat. Doch die Heer gaf hem ook een opdracht „Houdt, wat gij hebt". Dat wil zeggen: niet conserveren maar getuigen! REDE DR SCHOLTEN. De belangrijkste gebeurtenis op deze bondsdag achtten wij de rede van dr L. W. G. Schol ten, directeur van de kweek school „Rehoboth" te Utrecht over „De eendracht van het land". In stille aandacht hebben ce dames naar dit boeiend en leerzaam betoog geluisterd. Dr Scholten meende dat er wellichi geen vereniging in Nederland was, waar de eendracht van het land zulk een geschikte klank bodem vinden kon als in de N.C.V.B. Vrouwen zijn daar ten nauwste bij betrokken. Om dat te bewijzen voerde de spreker zijn gehoor in gedachten mede naar Gouda, die oer-Hol- landse stad waar het leed en de vreugde van de lage landen zijn vereeuwigd in de ramen van de St. Jan'skerk. Verschillende van die ramen werden „bezichtigd", speciaal de vensters in welke de glasschilders vrouwenfiguren hebben gebrand om de een dracht van het land te typeren. de bij elkaar te wonen, de du vel speelde met alle illusies, dat was haar bevinding. Om voorbeelden te noemen en dicht bij honk te blijven daar had je van Genderen, ja, ze wist het, daar werd tegen aangekeken en men wou er niet aan omdat ie in de ouderlingen bank zat, maar een feit was het, dat ie zijn vrouw bedroog met een ander. Hij was meer dan eens betrapt. En vrouwen waren doorgaans nog doortrapter. die hield bet met hem en die weer met een anderach, Barend moest eens weten hoeveel Eerste Kamer. woordige net bij (Van onze speciale verslaggever.) De jaarlijkse „Theologische Schooldag" van de Chr. Geref. Kerken te Apeldoorn mag zich voortdurend In een grote belang* stelling verheugen. Men had dit maal de ruimste vergadergele- genheld van de zomerresidentie uitgekozen, namelijk de gr »te Hervormde Kerk. Maar tegen net aanvangsuur was het kerkgebouw tot berstens toe gevuld en moest men de Chr. Geref. Kerk zelf er bij nemen, die ook vol liep. Prof. J J. v. d. Schuit leidde in de Grote Keric de bijeen komsten. Hij herinnerde eraan, dat de Theologische School dit jaar haar „gouden bruiloft" viert. In 1898 verlieten namelijk de eer ste vjjf studenten als candióaat de school. Alleen ds R. E Sluiter, emeritus predikant te HU'.egom ls van deze vijf nog ln leven. Voorts deelde prof. v. d. Schuit mede dat aan de familie van wij len prof. P. J. M. de Bruin een steen op diens graf was overge dragen. Frontverschuivingen j Unie. Aan ds J. H. Velema van Bunschoten was opgedragen te spreken over „Frontverschuivin gen, maar de oude strijd". Hij gaf eerst een beeld van de theo logische situatie In de vorige eeuw om daarna een vergelijking te trekken met het tegenwoordig kerkelijk denken. Over de Gronin ger School spreekt niemand meer. De ethische richting ls uitgestor ven. Het modernisme splitste zich in een linkse en een rechtse groep.. Als gevolg hiervan kwam er wijziging in de toestand van de Herv. Kerk. Wat is de oorzaak van die frontverschuivingen Spreker wees naar prof. Karl Barth, die met zijn dialectische theologie de grondslag legde voor de huidige situatie. Het Barthianisme stelt God en Zijn Woord ln het middel punt; daarin reiken wij het de hand. Maar zie wat Barth van onze dierbare Christelijke. Gere formeerde leerstukken „maakt", riep ds Velema uit. Uitverkiezing, verzoening, maagdelijke geboorte, Voorlopig Verslag. Aan het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de ontwer pen van wet inzake grondwetswijziging ls ontleend: Nieuwe rechtsorde. vL/m Jammer. De Partij v. d. Arbeid gaat er prat op, dat zij zo ongeveer de In de derde plaats trokken de enige partij is die het commu- Enige leden verklaarden, tegen hier aan het woord zijnde leden "isme tegenstaat. Ten onrechte. dit wetsontwerp overwegende be- ernstig in twijfel, of de ontworpen De feiten liggen anders, zwaren te hebben. In de eerste regeling op enigerlei wijze zou Het was juist deze partij, die plaats vond bij hen afkeuring, dat kunen leiden tot een behoorlijke er aan heeft meegewerkt de daarin „de uitkomst van het reeds waarborging Van de rechtszeker- communisten gelegenheid te ge- gepleegde en nog te plegen over- held, de fundamentele menselijke ven belangrijke sleutelposities leg" tot grondslag wordt geko- rechten en vrijheden en deugdelijk zen van de nieuw te vestigen i bestuur. rechtsorde. Hiermede kan, aldus' Ernstig trokken sommige leden deze leden, alleen zijn beoogd, de bi twijfel, of het politieke ak- beglnselen, waarvan het tegen- koord, hetwelk met de republiek Indonesië Ingevolge de overeen komsten, op de Renville" aange- en het vorige hun politiek kabi- ten aanzien van Indonesië zijn uit- £aaD' moet worden gesloten, In gegaan grondwettelijk vast te i derdaa? bereikt. Gaar- leggen en te bezegelen. Van. de jne zouden zg van de regering ver- Eendracht en gewetensvrijheid schijnen elkander niet te kun nen verdragen; uit de Goudse ramen moge men leren, dat het wèl kan. Niet altijd was er in Nederland plaats voor vrijheid van geweten. Dr Scholten her innerde aan de vervolging der afgescheidenen in de 19e eeuw. Groen van Prinsterer heeft toen het pleit gevoerd voor eendracht door gewetensvrijheid. Hem werd verweten, dat hij niet pleitte voor het land maar voor een groep. Wij leven nu een eeuw later. Dat Zondag aan Zondag allerlei scorten kerken liaar deuren kunnen ontsluiten danken wij aan de vrijheid, die Groen van Prinsterer in bloed en tranen voor heel het volk heeft bevochten. Dr Scholten liet het niet bij voorbeelden uit het verre ver leden, hij ging ook na hoe de gewetensvrijheid onder de Duit se bezetting werd aangetast. Vrouwen stonden naast mannen ir. de strijd om vrijheid. En wanneer de Koningin in Haar jongste rede sprak over het be-kinderdoop en heiligmaking wor- houd van de eendracht desden aan het wankelen gebracht lands, dan zeggen wij Haar en uitgehold. Daarnaast verwerpt dat na! men de Christelijke politiek en al- Het bestuur van het Christe- in het half jaar op de hoogte te lijk Nationaal Vakverbond heeft stellen van de toestand van de zich tot de ministers van Sociale en Economische Zaken gewend met een uitvoerige brief betref fende het .door de commissie van Rhijn opgestelde ontwerp ener wettelijke regeling van de ondernemingsraden. Het C.N.V. heeft een van dit ontwerp afwijkende mening met betrekking tot de bevoegdheden en de wijze van samenstelling der ondernemingsraden. Wat de bevoegdheden der on dernemingsraden betreft, meent het C.N.V., dat deze zouden moe ten omvatten; Het behandelen van door in de onderneming werkzame werknemers naar voren gebrach te wensen, bezwaren en opmer kingen; het plegen van overleg inzake het vaststellen van de vacantie, premiestelsel e.d.; het uitoefenen van controle op de naleving der regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden; het houden van toezicht op de naleving van wettelijke voor schriften ter bescherming van de werknemers; het deelnemen in het beheer van instellingen, ten behoeve van de werknemer aan de onderneming verbonden en het adviseren en het doen van suggesties omtrent alle maatre gelen, welke de bloei van de onderneming zouden bevorderen. Daarnevens zou het schap de bevoegdheid hebben, de ondernemingsraad nog andere taken op te dragen. De ondernemers moeten voorts naar het oordeel van het C.N.V.- bestuur verplicht worden, de on dernemingsraad alle gewenste inichtingen over de gang van zaken in het bedrijf, voorzover deze geen betrekking hebben op bedrijfsgeheimen, te geven en deze raad ten minste eenmaal aanvang af nu hadden zjj zich met de meeste ernst tegen die politiek verzet. Medewerking aan de bevestiging er van achtten zij dan ook niet ln overeenstemming met de gedragslijn, dusver door hen gevolgd. Hun tweede bezwaar betrof de vaagheid van de figuur en de be voegdheden van de te vormen (Hamamel.s crème) Een ware verrassmq voor elke vrouw of meisje nemen, of te dier zake enige grond voor optimisme aanwezig ls. Dat de verkiezingen uitzicht te bezetten. Was dit niet het ge val geweest dan zouden de nu aanhangige wettelijke maatrege len overbodig zijn geweest. En dan, Indië is er ook nog. Daar dreigt ook het commu nistische gevaar. Waarschijnlijk nog meer dan hieromdat de leiding van de republiek in hoge mate besmet is. Indien ergens, dan is daar waakzaamheid geboden. Toch heeft de Partij v. d. Ar beid ijverig meegewerkt om de bieden op de totstandkoming vanrepubliek officieel te erkennen en de revolutionnaire elementen te paard te helpen. Deze tweeslachtige houding schijnt alleen hieruit te verkla ren, dat het bij ae P. v. d. A. niet is een PRINCIPIëLE strijd, maar een practisch en tactisch verzet. Dat is uiterst jammer voor Indië. En niet minder voor de Partij v. d. Arbeid. kunnen bedrijf- moeten bedrijfstak in het algemeen en de onderneming in het bijzonder. Wat de wijze van samenstelling betreft neemt het C.N.V; stelling tegen de verkiezing door de ar beiders individueel na candidaat- stelling door de vakorganisaties. Het C.N.V. wijst erop, dat er op deze wijze geen zedelijke band is tussen kiezers en gekozenen. Did is alleen bereikbaar door middel van de vakorganisatie, waarvoor het C.N.V. dan ook pleit. DOOS40 S75cF (Ingez. Med.) Enige voormalige Tsjecho-Slo- waakse piloten, die tijdens de oorlog bij de R.A.F. gediend heb ben, zijn gisterenmorgen met een klein transportvliegtuig van de Tsjecho-Slowaakse Luchtvaart maatschappij en met medewerking van enkele employé's dezer maat schappij, van een vliegveld in Z.- Bohemen naar Engeland ontko men, waar hun Engelse echtgeno ten verblijven. Ie Christelijke actie; men predikt doorbraak van de antithese. Het hele leven wordt op ontzaggelijke wijze verwereldlijkt. De termino logie van het Barthianisme is zo verward en geraffineerd, dat iedereen zich daarin vinden kan; de niet al te vast staande recht zinnige trekt het aan, de vrijzin nige stoot het niet af. Vrucht van deze opvatting is de nieuwe kerk orde. Formeel kunnen wij van Barth veel leren; hij wijst ook op fouten in het Christelijk leven. Nochtans keren wij ons van hem af en be geven wij ons ln de oude strijd van De Cock en de zijnen. Het gaat om de souvereinltelt Gods een kabinet van andere samen stelling, dan het tegenwoordige, was voor de leden, hier aan het woord, mede aanleiding om een welwillend standpunt ten opzichte van dit wetsontwerp in te nemen. Verscheidene leden konden zich verenigen met hetgeen de rege ring zich ten doel stelt, namelijk het „openbreken" van de Grond wet ten einde een nieuwe verhou ding tussen Nederland en de Overzeese Gebiedsdelen mogelijk te maken. Huns inziens had dit doel echter beter kunnen wórden bereikt door de aanvaarding van het z.g. negatieve stelsel. De inhoud van het wetsontwerp zoals deze tijdens de parlemen taire behandeling er van in de Tweede Kamer is vastgesteld, gaf vele leden aanleiding tot het vra gen van nadere inlichtingen. De Staatssecretarissen. Vele leden verklaarden, zich met dit wetsontwerp te kunnen verenigen». Sommige andere leden ver klaarden, enigszins sceptisch te genover dit wetsontwerp te staan. Met het nieuwe ambt zal huns In ziens een tweehoofdige leiding bjj de departementen haar intrede doen. In het algemeen verdient dit geen aanbeveling. stillen de hevigste hoofdpijn. Prijs per doosje van 12 poeders 65 ct. Verkrijgbaar bij Apothe kers en erkende Drogisten. Fabrikante: en om de handhaving der belij- iFa W. F. v. d. HOFSTEDE ZN. denis. Andere sprekers. In de middagvergadering ter Grote Kerk sprak de grijze eme ritus hoogleraar prof. G. Wis se, D s W. Kremer van Apel doorn, sloot het samenzijn aldaar. In de Chr. Geref. Kerk leidde prof. L. H. v. d. Meiden de vergaderingen. Sprekers waren d s AV. F. L a m a n van Rotter dam-West en d s L. S. den Boer van Den Haag-Wes£. Middelburg. (Ingez. Med.) Nederlandse Bond var Chr. Fabrieks- en T ranspor tarbeiders. Op 27 en 28 Mei a.s. komt de Nederlandse Bond van Christe lijke Fabrieks- en Transport arbeiders in het Kurhaus te 'Scheveningen in algemene ver gadering bijeen. Naast de behandeling van het verslag over de jaren 1946— 1947, de verkiezing van een voorzitter en van een redacteur van het vakblad, staan er 28 voorstellen van organisatorische en financiële aard op de agenda. Een zeer belangrijk punt is het voorstel van het hoofdbestuur om, in verband met de komende publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, over te gaan tot de op richting van landelijke vakgroe pen in de diverse bedrijfstakken, alsmede oprichting van een bondsraad, samengesteld uit ver tegenwoordigers van de lande lijke vakgroepen, aangevuld met één of meer vertegenwoordigers, naar gelang het ledental, per provincie, aan te wijzen door de afdelingen. Het ledental van genoemde or ganisatie beweegt zich in stij gende lijn en is van 13576 per 1 Januari 1948, geklommen tot ruim 14000. Segin Juni gaan de deuren open. Uit de samenwerking tussen I echter niet lang, want ln April enkele kerkelijke gezindten is in1942 moest men er voor de twee* 1924 een school voor Christelijk Kleuteronderwijs geboren. Het bestaansrecht van deze school aan de Bleekerstraat werd al heel vlug bewezen door het feit, dat enkele jaren na de op richting het aantal leerlingen tot over de 300 was gestegen. EN DE BEZETTINGSTIJD. De belevenissen van de school in de bezettingstijd zijn erg droe vig. Reeds In October 1940 werd het gebouw door de Duitsers ge vorderd en de kinderen moesten ondergebracht worden in het voormalige weeshuis. Enkele maanden later, toen de tot zie kenzaal ingerichte kleuterschool was vrijgegeven, kon men er, na een duchtige schoonmaak, weer intrekken. De vreugde duurde Neem Trouw en naar waarheid kwam dan steeds zijn ant woord; Neeë moeder. Maar over de dwaze praat, die hij uitkraamde in zijn dron ken kop, sprak zij niet en dat stemde hem dankbaar. 'Verborgen onder haar schijn bare kalmte liep Stijntje rond met een grote angst in zich: over Barend, die misschien nog eens trouwen zou, over Gart, die zwak van hoofd was en over Teunis, die in Dordt in de kost lag. Ze wilde haar drie zoons weer bij zich in huis weten -als voor- "i, 77 (ingez. Med.) iijker en inniger de verhoudingheen, rustig en zonder angst was tussen een moeder en een"oor buitenissigheden. Zij ge- kind. i loofde dat dan de orde en re- En nog een baksie? zij j telmaat wel zouden terugkeren moesten maar dankbaar zijn, dat :n haar huisje, maar zij wist te- zij nog onder elkaar waren,vens, dat Teunis niet meer zó vreemd bloed bracht ruzie in en onrust Ja, die Stijntje had een zeer samengesteld karakter. Midden in de nacht, als zij .-.•akker lag en om en om woel de in haar bed, riep zij soms naar Barend: Barend, ben je wakker? Als hij dan inderdaad nog wakker was kwam steevast de vraag: Toen je die paar dagen weggeweest bent. Barend was het toen echt niet om een vrouw Dit vragen bevreemdde hem al niet meer. makkelijk terug te halen was: er waren te veel woorden over vuil gemaakt vóór hij ging. Maar Stijntje, die bezeten was van de gedachte, dat zij haar kinderen verspelen zou als zij niet over hen waakte, werd dit alles tot een kwelling: wellicht zag zij inderdaad in haar over spannen verbeelding de draken der wereld hun kaken honge rig openklappen naar haar zoonswie zal het zeggen..? maar in de nachten, dat zij wakker lag, was dit alles dan toch maar een verschrikkelijke benauwing, zij hield dan de1 handen voor haar ogen om niet te zien hoe haar zoons werden verslonden, maar het beeld liet nooit af en bleef, zij steunde en kreunde daarom, zij schreide soms klaaglijk, dan weer schoot die vurige draak rakelings langs haar eigen rokken. Dan gilde ze rauw en krijsend in het holst van de nacht. Dat was een luguber geluid, En een wijle later zaten Gart en Barend dan angstig aan haar bed. Moeder moest zich niet zo ze nuwachtig maken en eens een kom water drinken, dat kal meerde. Ach, zij wou wel drinken, maar voor haar angsten was geen kruid gewassen, zij zag in, schrikbarende visioenen de barre toekomst van haar kinderen, een toekomst, zo gruwelijk, dat zij ei met de beste wil van de we reld niet kalm onder kon blij ven. Gart kromp dan in elkaar van angst. Aartje was immers van hetzelfde overtuigd. Maar Ba rend lachte erom, hij geloofde niet in haar gave der helder ziendheid, maar hij had toe'., wei medelijden met zijn moeder, die van de vreemde gedragingen van haar kinderen afleidde, dat het nog eens verschrikkelijk met hen zou ailope-i. Ze werd oud, ze maakte zich zorgen on^niets. (Wordt vervolgd.) de keer uit. Nu werd voor de kin deren onderdak gevonden in een zaal van de heer Krijger; later kwam men in het gebouw van de openbare kleuterschool terecht. In October 1944 werd de hoop op een spoedige terugkeer radicaal de bodem ingeslagen, toen in de nacht, voorafgaande aan de be vrijding van Goes, het gebouw door bominslag en brand groten deels werd verwoest. Het twintig jaar oude en zeer goed onderhou den gebouw was totaal onbruik baar geworden. HET HERSTEL. Na eindeloos geconfereer met de „Wederopbouw" kon ln de herfst van het vorig jaar met de opbouw worden begonnen. Het oorspronkelijke plan van het be stuur, om het gebouw met twee lokalen meer dan vroeger te doen herbouwen ging echter niet door. Men moest zich beperken tot her stel en vernieuwing van de 4 les lokalen, de grote speelzaal, het kamertje voor het hoofd, gang, toiletten en bergruimte. En nu ruim een half jaar later is men bijna klaar. Het vernieuw de schoolgebouw zal waarschijn lijk begin Juni ln gebruik worden genomen. In vergelijking met vroeger zijn er heel wat verbete ringen te bespeuren. Heel het ge bouw wordt voorzien van centrale verwarming. De vroegere vuren houten vloeren, welke grotendeels zijn vernield, zjjn vervangen door frisse Amerikaanse grenen rift- vloeren. De lichte kleuren, waar- In het interieur is geschilderd, geven het geheel een vrolijk ka rakter. De oude houten ramen en deuren zijn door stalen vervangen. Ook het buitenaanzicht is voor uitgegaan, dank zij de drie grote gemetselde bloembakken en de flinke betegelde speelplaats. Bij „Een stofje in den Zonnestraal", door Kosariné Réz Lola. - Zuid-Hollandse Uitg. Mij., Den Haag, Vreemd, dat een eeuw als de onze, rijk aan internationale spanningen en conflicten, toch zo veel, zij het dan ook vruchteloze pogingen in het werk stelt, om de volkeren tot elkaar te bren gen. Geen tijdperk had meer mo gelijkheden tot reizen, tot het ge nieten van wat andere landen aan kunst hebben voortgebracht; geen periode heeft door zijn lech moet ze weg. Ze gaat naar haar peettante in de stad waar ze, na een onschuldig avontuur, ver trekt om voor onderwijzeres te gaan studeren, dan kan ze haar moeder en broertjes onderhouden. Al tijdens het eerste jaar van haar onderwijzeresbestaan komt ze in aanraking met Miska, de president van de provinciale rechtbank. Ze trouwt met hem. niek we denken bv. aan de Hoewel langzamerhand de maat- radio de wereldbewoners zo I schappelijke positie van Miska, dicht bij elkaar gebracht, als on- hoe langer hoe belangrijker ze eeuw. En toch, er is geen be grip voor elkaar gegroeid, de po litieke en ideologische tegenstel lingen zijn scherper geworden, er is oh ironie! met een stij gend verantwoordelijkheidsgevoel voor internationale samenwerking een toenemende vervreemding, een groeiende verdeeldheid ge komen. Een van de middelen waarmee men dacht, de volkeren uit hun natioaal isolement te halen, was, hen met de producten van eikaars literatuur in contact te brengen. Het is natuurlijk een feit, dat wij hier sedert lang vertalingen uit t Duits, Frans en Engels hadden, en ook wel uit het Spaans en wordt, is Annus' leven vol zorg en moeilijkheden. Maar, als zij oud is geworden, dan wordt haar toch, met haar man samen, een kalme levensavond bereid. U ziet, het gegeven is niet bij zonder belangwekkend, maar bij de lectuur van deze roman blijkt dan toch eens te meer, hoe be langrijk de wijze is, waarop een auteur zijn onderwerp behandelt. De jonge Hongaarse schrijf ster heeft haar lezers iets mee willen geven van het tere sprook je der liefde, dat toch in elk le ven (in elk huwelijksleven, hoe gewoon, ja hoe troosteloos soms) aan de basis ligt van de harde waarneembare realiteit. Daarom in Italiaans. Maar het is toch ook heeft zij Cupido, in het begin, waar dat wij pas in de laatste i Annus een manteltje van mane vijf en zeventig jaar zijn gaan stralen laten omhangen, dat met zien wat een rijke literatuur ereen gcuden pijl in haar hart in Rusland en in de Skandinavi- wordt vastgestoken. Aan het ein- ssche landen bloeit, wat Midden- de van het boek wordt ons ver en Zuid-Europa op letterkundig haald, hoe Cupido het haar van gebied kunnen presteren. En deze 1 de schouders neemt En dan blijkt grote toename van vertaald werk wei, dat zij weinig liefde' gekend is vooral in haar verscheidenheid heeft, maar ook, dat zij haar lief- De realiteit van Annus' leven is dan ook gezien in functie van de liefdes, die zij in haar leven gekend heeft, en de schrijfster noeemden, te danken. Toch kun nen wij niet altijd ons van harte verheugen over de overvloed van vertalingen, die tegenwoordig verschijnt. Zoveel boeken worden, 1 heeft dit compositorisch zeer omdat ze goed verkopen, op de duidelijk laten uitkomen in de markt gebracht. En zo gebeurde wijze, waarop zij elk hoofdstuk de herbouw van de school is ter- j het dat we met een zeker wan- wijdt aan de personen die Annus, dege rekening gehouden met detrouwen het boek „Een stofje in op dat ogenblik m haar leven moderne inzichten, volgens welkeden Zonnestraal" ter hand na- liefheeft, of aan degene die haar een school wordt gebouwd en in- men. Maar, al lezende werden wij zuivere liefde aanrandt, gericht. De kosten van dit alles langzaam maar zeker gewonnen, Alles is in dit boek om Annus zijn ongeveer f 50.000.—. Verge-1 bekoord als wij waren door dit geconcentreerd. We leren haar lijkt men dit bedrag met het to- rustige, eenvoudige verhaal, dat slechts volledig kennen, we leven tale bedrag, dat ln 1924 is uit-nergens gewichtig wil doen en met haar slechts volkomen mee, gegeven, dan blijkt dat de her- j dat, voor zover wij daaróver kun- omdat, zij de enige is, die we m bouwkosten twee maal zo hoog nen oordelen, door een uitsteken- de ziel kunnen schouwen. Alle meer of minder uitvoerige trekken geschetst, en dan alleen nog, in zover het nodig is, om Annus te begrijpen. De ietwat eigenaardige stijl, die de ver taling,alles krijgt waarop andere personen worden slechte het recht heeft. Het gegeven komt in hoofd zaak hierop neer: Annus, een meisje van een jaar luuc uat. u>k u»6 ««„....of negentien woont met haar Het werk werd uitgevoerd door j moeder en broertjes bij haar oom toch bekoort, de zuiverheid waar- de aannemer G. M. Breas en Zn. I Gabor, waar zij genadebrood eet, mee de schrijfster alles weergeett, te Goes en het ontwerp was van omdat Annus' vader zijn gezin in ook dat wat bij een ander grol, het architectenbureau Irs A. Rot- de steek heeft gelaten. Er ont- ja zelfs stotend zou kunnen zijn, hulzen en P. J. 't Hooft te Mid- staat een tere liefde tussen Annus maken het boek tot een roman, delburg. en haar oom, maar daarom ook, die het lezen zeker waard is. zijn. Noch van de „Wederopbouw' die een subsidie heeft toegezegd, noch van de verzekeringsmij. heeft men al geld ontvangen. Het bestuur troost zich met de ge dachte dat dit wellicht nog komt!

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 5