D0liSZTic??S:|Ruim anderhalf milliard voor vergoeding - - oorlogsschade publiekrechtelijke lichamen De brand in bet Paleis Noordeinde. Arabieren dringen door in Jeruzalem Maandag 21 JuniLuchtvaartdag. Nieuw wetsontwerp by Tweede Kamer ingediend. Vrüwel alle familie portretten gered. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Belangrijke postöiefstal opgehelderd. Incidenten in Indië nemen toe* Sluiting van Amerikaanse en Engelse vliegvelden in Duitsland? Verpleegster Rode Kruis doodgeschoten. DE ARABISCHE LIGA IN OORLOG MET ISRAEL bezet. Denen en Noren vragen wapens aan V»S. Tweede Z.E.T.O. wordt attractief. Alle standsruimte meer dan ...gave t ...-.g „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70. Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 950 Abonnementsprijs ƒ5.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. ibriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 20 MEI 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA r Directeur: JACQ. DE SMIT BARON T" FEITZ' K. HGIZENGA, Middelburg, R- SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet OR- en ondergang va» Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.38 u., onder 20.36 u. Maan op 19.02 u., onder з.53 u. Hoogwater Vrijdag 21 Mei: Vlissingen: 0.28 u. 1.80 m„ 12.58 1.96 m. Wemeldinge: 2.17 u. 1-51 m., 14.46 u. 1.72 in. U Volksparty en de Party ïJ ïJ van de Arbeid, die hetr de laat- ste tyd op politiek gebied zo ongeveer voor het zeggen had den is naar het schijnt niet al te hartelijk. De organen van de K.V.P. enigszins ongerust over de ac tie van de groep-Welter, die zich met de Indische politiek van deze partij niet kan vereni gen, hameren er voortdurend op, dat onder geen beding bij .de stembus de eenheid mag wor den gebroken. Een der voor naamste argumenten daarbij is, dat anders de kans bestaat, dat haar bondgenoot, de P. v. d. A. straks de sterkste zal worden in de Kamer. En laatstgenoemde partij, die Geen devaluatie van Marshall-landen. B(j de Tweede Kamer ia gisteren ingediend het wetsontwerp „Bij dragen Wederopbouw Publiekrechtelijke Lichamen". Uit de Memorie van Toelichting blijkt onn., dat de vergoeding van rijkswege, naar zeer globale berekening, aal bedrogen voor Kosten wederopbouwplannen gemeenten (koeten onteigening en aanleg van openbare werken): f 1.155.000.000, herstel werkelijke oorlogsschade aan eigendommen van gemeenten: f 352.000.000, van provinciën en waterschappen: f 75.000.000, van gelijkgestelde lieha- men: f 50.000.000, landbouwherstel (afmalen plus noodherstel van geïnundeerde gebieden): f40.000.000. In totaal f 1.672.000.000. volksgeledingen weerspiegelen de partij kan zijn en tevens eenomvang en de aard van de ge- Reeds eerder werd een dergelijk zullen moeten gaan. het niet zo erg schijnt "te vinden I wetsontwerp ingediend, doch op Anderzijds gaat de wederopbouw als bet politieke water aan grond van het feit, dat nog zeervaak gepaard met aanzienlijke Roomse zijde een weinig ver- vete publiekrechtelijke en daar- j verbeteringen. De kosten hiervan troebeld wordt, laat niet na er mede gelijkgestelde liohamen aan- dienen principieel en ook blllyker- de aandacht op te vestigen, dat giften van schaden indienden en j wijze althans ten dele naar draag- de K.V.P. niet tegelijk een i hierdoor meer gegevens Konden kracht voor rekening van de ge- worden verzameld omtrent de troffen lichamen behoren te wor den gelaten. De ontworpen voorzieningen geven alle publiekrechtelijke licha men en dèrgelijke dan ook aan spraak op een rijksbijdrage ten bedrage van de vervangings waarde der voor de uitoefening van hun taak noodzakelijke, ver woeste of beschadigde eigendom men, onder aftrek van de waarde der door de vervanging ontstane verbetering. Omdat het onverantwoordelijk zou zijn de vaak zeer onhygiëni sche, onaesthetische en ongezonde woontoestanden van vroeger zon der meer te iaten herleven, zullen van rijkswege naast de bijdrage in de kosten van herstel en der gelijke van gemeent. eigendommen aan de gemeenten eveneens wor den vergoed de kosten van deze progressieve program-partij Waarbij zij natuurlijk hand haaft haar pretentie, dat zij als de meest-progressleve partij in het regeringsbeleid de leiding behoort te hebben. C amen hebben deze partijen andere moeilijkheden. Geen mens weet hoe straks de uitslag van de verkiezingen zal zijn. Maar de kans, dat de beide regeringspartijen gezamen lijk met zoveel stemmen uit de bus zullen komen, dat ze over een tweederde meerderheid zul len beschikken, is al zëer ge ring. Een sprong van 32 4. 29 is .61 zetels, naar 67 lijkt niet erg waarschijnlijk. Blijkens de uitkomsten van het nieuwste opinie-onderzoek i er zelfs reden te verwachten, dat de P. v. d. A. belangrijk zal worden verzwakt, zodat, ook al staat daartegenover enige winst bij de K.V.P., beide partijen niet de 60 zetels zullen halen. j"~\ aarmede komt vanzelf aan '-J de orde de vraag of al dan niet een Kabinet »p bredere ba sis moet worden gevormd. De P. v. d. A. heeft reeds te kennen gegeven, dat zij daarvan niets moet hebben. Maar- zonder bredere basis loopt de grondwetsherziening ge vaar. Want de C.H. Unie en de V.V.D. hebben nu wel vóór ge stemd, maar het ligt voor de hand, dat zij bij de uitwer king van de nieuwe bepa lingen in de Grondwet, de vin ger in de pap wensen te hou den. En komt het tot een bredere basis, dan zal het in eik geval niet zó zijn, dat de twee grote partijen het zonder meer voor het zeggen krijgen. Alles wijst er op, dat straks „de partij op de wip", welke partij dit dan ook mag zijn een belangrijke positie zal kunnen innemen. Wat -ongetwijfeld tot grote verwarring aanleiding kan geven. 7 00 's hef politiek uitzicht weinig holder. Intussen zou het niet verstan dig zijn ons daarmee al teveel bezig te hou.-en Er is nu wat anders en wat beters te doen De Prot. Christelijke partijen hebben thans tot eerste taak om met alle geoorloofde middelen, hun positie zoveel mogelijk te versterken. Hun verdeeldheid zal ook nu weer oorzaak zijn, dat bij de verdeling van de restzetels, de grote partijen extra winst gaan boeken. Dat is te betreuren. Maar, laat het dan in de ko mende weken zó zijn, dat ze niet tegenover elkaar staan, maar dat ze, zy het dan zonder organisatorisch verband, naast elkaar staan, in de strijd voor de doorwerking en ae toepassing van de beginse leden schade, werd een beter m zicht in deze ingewikkelde mate rie verkregen. Nieuw ontwerp noodzakelijk. Op grond hiervan en mede ten gevolge van het feit, dat boven bedoeld ontwerp van wet blijkens het voorlopig verslag door de Tweede Kamer over het alge meen onbevredigend werd geacht, was het noodzakelijk het oor spronkelijke wetsontwerp op ver schillende punten in belangrijke mate om te werken. Daarom werd besloten meer genoemd wetsontwerp in te trek ken en een nieuw ontwerp van wet aan de Kamer aan te bieden. Bij de samenstelling van dit wetsontwerp is steeds in het oog gehouden, dat de regeling der door publiekrechtelijke lichamen wederopbouwplannen, voorzover J zy rechtstreeks voortvloeien uit De Amerikaanse minister van Financiën heeft gisteren ver klaard, dat bet niet in de naaste toekomst te verwachten is, dat enlglng, stichting of ineteHlng, j RanofarohS deS^eJdT tef welke zich ten _doel stelt oorloge schade te dekken op onderlinge grondslag. De verplichtingen van de ver zekeraar worden met de bijdrage verminderd, terwijl ook de verze kerde van een evenredig deed van stfn verplichtingen wordt ont heven. Het tempo der wederopbouw. Het tempo, waarin de weder opbouwwerkzaamheden zullen ver lopen, is een uitermate belangrijke factor. Dit tempo zal steeds nauw verband moeten houden met de bestaande investeringsmoge lijkheden in het algemeen en daarbij dienen te worden aan gepast. Billijkheidshalve zullen de reeds afgedane schadegevallen zo nodig worden herzien en getoetst aan de bepalingen dezer wet. geleden oorlogsschade niet geheel kan worden losgemaakt van die der door particulieren geleden schade. Waaraan geen bijdrage verleend wordt. Het onderhavige ontwerp be de geleden oorlogsschade. Teneinde zóveel mogelijk pro fijt te kunnen trekken van het deskundig oordeel van G.S. wordt in een artikel vastgelegd, dat de ministers verplicht zijn dit college te horen, alvorens te bepalen, paalt thans, dat voor schade aanwelk gedeelte der uit het weder- welke niet nood- j opbouwplan voortvloeiende uitga voor de openbare ven kan geacht worden een recht- bov VM.kllxlr.o/vkë/. „iS__ 1—1-.-.-VU-, eigendommen, zakelijk zyn taak der betrokken publiekrechte- lijke en daarmede gelijkgestelde liohamen, in het algemeen geen rijksbijdrage zal worden verleend. Wel zal uiteraard voor een rijks bijdrage in aanmerking komen de oorlogsschade, toegebracht aan monumenten van geschiedenis en kunst, waarvan het verlies aan onze samenleving en onherstel bare schade in geestelyk en cul tureel opzicht zou berokkenen. In het algemeen stelt de rege ring zich"* op het standpunt, dat de financiële gevolgen van weder opbouw, vervanging en herstel van de aan publiekrechtelijke lichamen toebehorende en voor de uitoefening van hun taak nood- zakelyke goederen, aan welke oorlogsschade is toegebracht, voor hen niet mogen leiden tot een zware belasting, waaronder zij tot in lengte van jaren gebukt streeks gevolg van oorlogsschade te zijn. Het is ongetwijfeld van belang, zich een indruk te kunnen vormen van het totaal bedrag der bijdra gen en vergoedingen, welke op grond van de onderhavige rege ling zullen moeten worden ver leend. Niet volledig. Bovenstaande ramlngscijfers mogen dan ook geen aanspraak maken op volledigheid. Zij kunnen slechts dienen om enig Inzicht te krijgen in de orde van grootte van de financiële verplichtingen, welke uit dit wetsontwerp voor het rijk zullen voortvloeien. De rijksbijdrage zal bevrijdend werken ten aanzien van de ver bintenissen, die voortvloeien uit een verzekeringsovereenkomst, ge sloten met een maatschappij, ver- Op eigenaardige wijze heeft de politie te Rotterdam een belang rijke postdiefstal achterhaald. Zij hield Vrijdagnacht nl. in de Meent de 21-jarige monteur A. H. M. aan, die een rol van 60 Meter vitrage bij zich had, gestolen door een chauffeur en een besteller bij hun patroon, een expeditiefirma. De dieven wilden hun buit liever niet in eigen huis hebben en daar om zou de monteur de gordijnstof bij zijn verloofde thuis opbergen. Maar de aanhouding had tot ge volg, dat er huiszoeking "bij hem werd gedaan. De politie vond toen een complete bioscoop en in een filmdoos een bedrag van f17.500. Na een kort verhoor gaf de man toe, dat het geld afkomstig was uit een aangetekende brief met f 24.500.die hjj op 16 October van het vorig jaar, toen hij bij de P.T.T. werkte, uit. het spoor wegpostkantoor had meegenomen. Hij had zich goed in de kieren gestoken, een projector gekocht en ook nog een motorrijwiel. ten verlangen. De devaluatie- kwestie aal ln de loop van liet programma voor valuta-stabilisa tie aan de orde komen. Wijziging Lager-Onderwijswet. De Tweede Kamer heeft giste ren behandeld de voorgestelde wijziging van de wet op het L.O. In antwoord op gemaakte op merkingen verklaarde minister Gielen o.m., dat hij, wat het bui tengewoon lager onderwijs be treft, bereid ls algehele financiële gelijkstelling te overwegen. Een voorstel van de heer Van Sleen (P. v. d. A.) om de mo gelijkheid te openen, dat aan la gere scholen onderwijs in Espe ranto wordt gegeven, werd na be strijding door de heren T11 a n u s en Terpstra en een tegemoet komende toezegging van de mi nister, ingetrokken. Aan het slot der middagverga dering verdedigde de heer Van Sleen Art>.) nog een amende ment beogende te schrappen de laatste zin van het nieuw voor gestelde lid twee van artikel drie der L.O.-wet, waarin wordt be paald, dat de minister vergunning kan verlenen, dat het onderwijs aan één of meer bepaalde scholen zeven of meer achtereenvolgende leerjaren omvat. In de avondvergadering ver klaarde de minister, dat dit amendement in zijn ogen geen ge nade kon vinden. Over dit amendement zou van daag bij de aanvang der verga dering worden gestemd. o Prof. Dr S. GREIJDANUS. t Gisterenavond is te Kampen, na een ziekbed van enkele weken, ln de ouderdom van 77 jaren overleden, Prof. Dr S. Greijdanus, hoogleraar aan de Theol. Hoge school van de Geref. Kerken in Nederland te Kampen. uit door personeel en vrijwilligers werden gered, zouden,. Indien zij verloren waren gegaan, nooit meer te vervangen zijn geweest. hemi dat de familieportretten vrij- llTltl .iIIa «lïti n -n f #v wel alle gered zyn en weinig schade hebben opgelopen. Tóen Prinses Juliana het be richt van de brand ontving, gaf zij als haar wens te kennen, dat, indien mogelijk, allereerst de fa- j milieportretten gered zouden wor- j den, benevens de portretten van de enkele families, leden van het personeel, die in het Paleis woon achtig zijn. De serviezen, welke Joden trekken hevig Aaniai slachtoffers s.ijgt. Kort voordat het gezelschap Nederlandse journalisten, dat ge durende zes weken in Indië verbleef om het leven der Neder landse militairen aldaar mede te maken, vertrok, heeft luitenant- generaal Spoor tijdens een afscheidslunch, vele vragen der jour nalisten beantwoord. len gegrond op het Woord van God. Het mot Sowjet-vergunning verschijnende blad „Berliner Zei- tung" mehlt, dat de Sowjet-Iucht- vaartdeskundigen nieuwe bepa lingen betreffende het luchtver keer te Berlijn hebben besproken, welke hot sluiten van de Britse en Amerikaanse vliegvelden met zich mee zouden brengen. Offici ële Sowjetbronnen wilden het bericht noch bevestigen noch te genspreken. Op grond van de voorgestelde bepalingen zouden de westelijke mogendheden ge dwongen zjjn onder Sowjetcontro- le staande vliegvelden te gebrui ken. Het gebruik van de Britse en Amerikaanse vliegvelden te Ga- tow en Tempelhof zou worden verboden. Generaal Alexandrof, chef van de Sowjetluchtmacht in Duits land, zou tijdens de besprekingen met de deskundigen de voorstel len in. overweging hebben geno men, maar deze vervolgens heb ben verworpen en gesuggereerd, dat de deskundigen hun voor steilen zorgvuldiger moesten over wegen. De deskundigen beweerden, dat de overeeenkomsten, waarbij de luchtcorridors tussen Berlijn en het Westen werden ingesteld, voortdurend door het 'geallieerde luchtverkeer werden geschonden en dat de tijd gekomen was, dat te nieuwe bepalingen van kracht er nieuwe bepalingen van kracht Strikt militair genomen, aldus Gen. Spoor, is de situatie sedert 1 Januari j.I. wel verbeterd als gevolg van de bestandsovereen komst. Militair-politiek gespro ken evenwel niet. De situatie dreigt af te glijden. Wat vroeger bovengronds gebeurde, geschiedt thans ondergronds. Er is een toe name van incidenten en als ge- I volg daarvan een toename van het aantal slachtoffers, zó sterk zelfs, dat in de periode van I tot 13 Mei meer slachtoffers zijn ge vallen, dan over de gehele maand April. Dezer dagen is zelfs een verpleegster van een mobiel team van het Rode Kruis dood geschoten. In Oost-Snmatra is het rifstig, evenals rond Padang. Rond Pa- lembang is wat activiteit te be speuren en in West-Java wordt de toestand slechter. Zo zelfs, dat besloten moest worden een be paald gebied bijzondere beveili ging te verlenen. Hier bevinden zich ongeregelde troepen onder aanvoering van een veertigtal Japanners. De naar de republikeinse ge- biedën geëëvacueerde T.N.I.-sol- daten zijn bijna niet tot normale arbeid tc krijgen, waardoor in de republiek een sociaal probleem is geschapen, dat de situatie daar zeer hachelijk maakt en de vei ligheid aantast. De oplossing welke generaal Spoor voor dit probleem zag was: het vormen van arbeidsbataljons. Generaal Spoor verklaarde na- j drukkelyk, dat indien door het optreden der troepen ongelukken gebeuren en bepaalde soldaten of officieren zich misdragen, dit zonder pardon streng gestraft wordt. Hij verklaarde: „De Neder landse soldaat is prima". Spre kende over de kleine teleurstel lingen, die de soldaat regelmatig ondervindt bij de verzorging van die zaken, die het leven veraan genamen, merkte de generaal op, dat er op de bureaux, die deze zaken, moeten regelen een tekort is van honderden officie ren en onderofficieren. Dit heeft geleid tot improvisatie en dat begint zich langzamerhand te wreken. Omtrent het probleem der af lossing zei generaal Spoor: „Dit is één van de moeilijkste zaken op het ogenblik. Mijn laatste be zoek aan Nederland was ten dele gewijd aan de bespreking van dit onderwerp. Besloten is om vier redenen, ten eerste op grond van morele overwegingen; ten twee de op grond van het feit, dat Nederland behoefte heeft aan arbeidskrachten; ten derde om dat zij er het recht op hebben en ten vierde omdat het militair verantwoord is, de 19 O.V.W. bataljons zo spoedig mogelijk te repatriëren. Sedert April zijn reeds 4 bataljons vertrokken, de overige 15 zullen alle dit jaar thuis zijn. Wat de overige troe pen betreft is nog geen beslissing genomen. Hoe deze Beslissing zal zijn hangt af van de omstan digheden en deze zo besloot generaal Spoor hebben wij niet in onze hand. vechtend terug. Het Arabische legioen is giste ren even voor db middag, onder het bevel van 1de Emir, begonnen met de aanval op Jeruzalem. Na hevige gevechten werd de Scopusberg, waarop zich de Jood se Universiteit en het grote zie kenhuis Hada&san bevinden, in genomen. Toen alle onderhandelingen In zake een wapenstilstand misluk ten, had Emir Naief, de Kroon- de Sionberg aan, overrompelden prins van Transjordanië, bevel de Joodse veraediglngsstellingen gegeven tot de aanval. i in de Noordelijke wijken en be- De soldaten van de Haganah j dreigden aldus de weg van Jeru- hebben de Scopusberg meter per meter verdedigd. Emir Naief verzocht hen zich over te geven, doch zy weigerden en (Te eindaanval werd omstreeks 14 uur uitgevoerd. Het aantal slachtoffers aan beide zijden ls niet bekend. Omstreeks 15 uur vielen de Arabische strijdkrachten, die door de Cedronvallel waren getrokken, zalem naar Tel-Avlv. Denemarken en Noorwegen heb ben een beroep gedaan op de V.S. om wapenen en munitie, ten einde hun verdediging te verster ken, aldus verneemt Reuter van Amerikaanse regeringsambtena ren. De Amerikaanse regering staat hiertegenover niet onwel willend. Er zijn aanhoudend berichten verschenen, dat de Sowjet-Unie Noorwegen verzocht heeft een verdrag van wederzijdse bijstand te tekenen, overeenkomstig het verdrag tussen de S.U. en Fin land. Noorse functionarissen ech ter hebben deze berichten tegen gesproken. Deze berichten zouden door Moskou geïnspireerd zijn, al dus Reuter, en een onderdeel vor men van de „Zenuwoorlog, die de Sowjet-Unie tegen haar buren voert". Van betekenis is byvoorbeeld, dat de Lucht strijdkrachten, die zelf met een stand deelnemen, Maandag 21 Juni tot Luchtvaart- dag hebben geproclameerd. 's Middags zullen enige eska ders vliegtuigen een vlucht boven Walcheren maken, waarby de monstraties zullen worden gege ven. Via de geluidsinstallatie, welke in radiografisch contact met de vliegtuigen zal staan, kun nen de tentoonstellingsbezoekers deze demonstraties op zeer at tractieve wtfze volgen, 's Avonds wordt de grote film vertoond. De Woensdagmiddag zal onder meer aan de jeugd gewijd zyn en er wordt dan een voorstel ling gegeven door een eerste rangs marionetten theater, zoals o.m. ook herhaaldelijk voor de Prinsesjes optrad. Vermelding verdient nog, dat de K.L.M. voor de Z.E.T.O.-ver- loting een binnenlandse retour vlucht als prys beschikbaar stel de. Uit alles blijkt wel, dat de Tweede Z.E.T.O. uitstekend zal passen in het kader van de jubi leumviering en een uitstekende demonstratie zal worden van Zeeuwse handel en industrie. Joden nemen Sarafand. Joodse strijdkrachten hebben zich meester gemaakt van het grote voormalige Britse kamp van Sarafand tussen Lydda en Tel-Avlv. Hierdoor beschikken zij thans over een basis, die het hen mo gelijk maakt de strategisch be langrijke wegen van' Tel-Aviv naar Jeruzalem en naar Egypte te controleren. Duitsers ln Palestina' j De onder Sowjet-Russiseh toe zicht staande „Nationale Zeitung" zegt, dat vele Duitse soldaten uit het voormalige Afrika-corps van Rommel in Palestina strijden in de gelederen der Arabische legers". Het uitvoerverbod van wapens. Minister Marshall heeft ver klaard, dat de V.S. willen wach ten tot zij de houding van de Vei ligheidsraad t.a.v. Palestina we- j ten alvorens definitief te beslis- sen over opheffing van het uit voerverbod naar het midden- 1 Oosten. Ook Syrië blokkeert. Ook Syrië heeft thans besloten de Palestijnse territoriale wate ren te blokkeren om de komst van hulp aan de Zionisten te be letten. Een ander besluit verbiedt het Deze foto werd gemaakt op het ogenblik, dat de vlammen het dak sloegen. Tijdens een onderhoud, dat een A.N.P.-redacteur had met Jhr Ir P. F. O* R. Sickinghe, in tendant der Kon. Paleizen te Den Haag, en met de heer R. van Zinnicq Bergmann, waarnemend hofmaarschalk, over de brand, die een gedeelte van het Koninklijk Paleis verwoestte, vertelde men Rijksgebouwendienst was in overtreding. Er is aanleiding, er de aan dacht op te vestigen, dat de brand aan het paleis Noord- èinde is ontstaan ten gevolge van het feit, dat met open vuur werd getracht een dikke verflaag weg te branden. Hier mede is een plaatselijke politie verordening overtreden. De Rijksgebouwendienst had zon der de voorgeschreven toe stemming van de brandweer, opdracht gegeven de verf met vuur en niet met loog te ver wijderen. Aan deze grove fout is de brand, volgens mede delingen van de commandant van de brandweer en van de recherche, te wijten. Het paleis Noordeinde staat op de monu mentenlijst. De tweede Zeto te Middelburg, de Zeeuwse Tentoonstelling voor Handel en Industrie, welke geor ganiseerd wordt ter gelegenheid van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin, belooft een groot succes te worden. Geen plaatsje in het Schutters hof en het gerestaureerde ge deelte van het historische stad huis der Zeeuwse hoofdstad is on bezet gebleven: een brede schare van exposanten meldde zdch aan en op het laatst was het zelfs zo, dat verscheidene candidaten te leurgesteld en afgewezen moes ten worden. Alleen al hieruit valt af te lelden, dat een bezoek aan de Tweede Zeto, die zoals bekend van 17 tot 26 Juni duurt, de moei te zal lonen. Er wordt dan ook terecht ge rekend op grote belangstelling uit geheel Zeeland, maar evenzeer uit overig Nederland en België. Nog een maand scheidt ons van deze tentoonstelling en het ls dui delijk, dat de laatste voorberei dingen begonen zijn. Op de tech nische commissie komt ln deze laatste weken een zware last te liggen, want zij immers is belast met de inrichting van de exposi tie. Zij is echter paraat en het lydt geen twijfel, dat de tentoon stelling er op 17 Juni als de poor ten open gaan, onberispelijk uit zal zien. ATTRACTIES. Ook aan de attracties wordt druk gewerkt. Het spreekt van zelf, dat het niet, meevalt om in BONNENLIJST geldig van 23 Mei t.m, 5 Juni '48. Bonkaarten KA, KB, KC 806. 362* Melk: ió liter melk (reeds aangewezen, geldig t.m. 22 Mei) 391 Melk: 6 liter melk. 393 Melk: 7 liter melk. 396 Vlees: 100 gram vlees. 397 Vlees: 300 gram vlees. 398, 399 Boter: 250 gram boter of margapine of 200 gram vet. 412 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 414 Algemeen: 200 gram -brood, (geldig tjm. 29 Mei). 416 Algemeen: 1600 gram brood (geldig t.m. 29 Mei). 417 Algemeen:. 50 gram thee. 418 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 419 Algemeen: 125 gram koffie. 403 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 404 Reserve: 800 gram brood (geldig t.m. 29 Mei). 406 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 29 Mei). Bonkaarten RB, KE 806. 893 Melk: 12 liter melk, 896, 897 Vlees: 100 gram vlees. 898 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 899 Boter: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 912 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 914 Algemeen: 200 gram brood (geldig t.m. 29 Mei). 916 Algemeen: 400 gram brood (geldig t.m. 29 Mei). overvliegen van het Syrische 918 Algemeen: 100 gram k&as of grondgebied tussen 18.30 u. en 5 125 gram korstloze kaas. u. alsmede het naderen van de stadscentra binnen een straal van 8 K.M. Tsjecho-Slowakije en Yoego-Slavië erkennen Israël. Te Praag is bekendgemaakt, dat Tsjecho-Slowakije heeft be sloten de Joodse staat Israël te erkennen. De Joego-Slavisehe regering heeft hetzelfde besluit genomen. 400 gram 29 Mei). brood 903 Reserve: (geldig t.m. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH '806 (bij/,, ar beid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook F. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 Mei worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 24 Mei a.s. mag worden gekocht. Ecu rantsoen Vermicelli e.d. be draagt: 300 gram vermicelli, ma caroni, spaghetti, noedels, mie, tarwegriesmeel en met tarwe- grlesmeel samengestelde pudding poeder of 400 gram vermicelll- soep (d.i. droge soep, waarvan I tenminste 75 pCt v't vermicelli" men weinigbestaat of de vermlcelli-vorm Ossendrecht verzet zich tegen plannen van Waterleiding-Mij „Zuid- Beveland". In Ossendrecht is gesticht over de plannen tot uit-:heeft). breiding van de N.V. Zuid-Beve- j o landse Waterleiding-My, welke. j 1£ in 1913 van het gemeentebestuur' liet NederlandS elttal van Ossendrecht een concessie voor de wedstrijd tegen verkreeg, om in de onmiddellijke DE BILT ZEGT: Droog weer. Weersverwachting tot vanavond: Droog -weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Minder hoge temperaturen dan gisteren. Matige, tijdelijk vrij krachtige de zomermaanden Iets goeds te wind uit Noordelijke richtingen. omgeving van het dorp 100.000 kub. meter water aan de bodem te onttrekken door middel van diepboring. De' Maatschappij wil thans 6 millioen 'kub. meter water vrijr maken en wel uit de bovenste lagen. In Ossendrecht vreest men voor de bestaansmogelijkheid van de in hoofdzaak landbouwende bevol king, omdat, zo meent men, de bodemopbrengst belangrijk min der zal worden. In het dorp heeft zich uit no tabelen een comité van actie ge vormd, dat zich ten doel stelt de plannen van de Waterleiding-Mij tegen te houden. Noorwegen. Het Nederlands voetbalelftal ls voor de ontmoeting met Noor wegen, die Woensdag 26 Mei a.s. te Oslo zal worden gespeld, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Bun (M.V.V.) en Schijvenaar (E.D.O.). Midden: Stoffelen (Ajax), Ter louw (D.C.V.) en De Vroet (Feyenoord). Voor: Van der' Tuyn (Hermes D.V.S.), Rijvers (N.A.C.), Roozen- burg (Neptunis), Wilkes (Xerxes) en Lenstra (Heerenveen). Reserves: Landman (Neptu nis), Albers (Vitesse), Temming (D.O.S.) en Schaap (Gooi).

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1