F De man met het gipsverband. Het negende wereldwonder? De Amsterdamse Stadhuisplannen. Het Nederlandse Rode Kruis, Overvloed van arbeid hier en in Indië. Mïllioenen hloemen voor H. M. de Koningin. Wat Apeldoorn van plan is. De komende verkiezingen. Wijziging van de Gemeentewet. Centrale regeling jaarwedden burgemeesters. LÉJi In Souburg wordt gebouwd* Waar Meven de „vermisten" in Indië? Zij werden toch niet vergeten? (Van- onze speciale verslaggever.) Sedert Amsterdam zo vriendelijk was om zijn stadhuis aan Lodevyjjk Napoleon ter woning te presenteren, moet de hoofd stedelijke vroedschap zich met een tijdelijke huisvesting behelpen. Dtjna anderhalve eeuw duurt deze toestand reeds. Hele generaties opgegroeid in de periode van de „paleis-raadhuiskwestie". Nadat in 1986 het paleis op de Dam definitief staatseigendom Werd (voor de prijs van f 10.000.000) kaa men alleen nog van „raadhuiskwestie" spreken. Siamezen stalen goudschat. KJL.M.-vliegtuig van kostbare vracht beroofd. De recherche in Bangkok heeft bekend gemaakt, dat gewapende bandieten een overval gedaan hebben op een internationaal goudtransport ter waarde van 50.000 pond sterling. De zending was per K.L.M.- vliegtuig op weg van India naar toe vraag 13 nu maar hoeveel den de voorbereidingen veertig Macao, de Portugese kolonie in ren deze kwestie het zal uit- j jaar. China rJ- aren deze kwestie het zal uit- i jaar. ouden; zij telt reeds de aanval- j Amsterdam heeft zelf trouwens üge leeftijd van elf lentes, al al eerder een raadhuiskwestie" heeft men van stonde aan ge- j gekend. Wat is er niet voor no- poogd haar leven snel te laten dig geweest voordat op 20 Ja- ïindigen. Het ziet er echter naar nuari 1648 de eerste paal (van ■ft, dat de raadhuiskwestie haar bestaan voorlopig wel verlengen mag. In 1936 werd een prijsvraag uitgeschreven voor een nieuw stadhuis. Meer dar, tweehonderd architecten stuurden ontwerpen la. Van de 225 tekeningen schoof men er 216 onmiddellijk terzijde. De negen uitverkorenen mochten bun plannen nader toelichten. Een jaar later was men zover, maar toen vielen van het negen tal weer zeven architecten af. Aan de architectenparen prof. ir J. F. Berghoefir J. J. M. Veg- ter en M. Duintjer—A. Komter werd toen opdracht gegeven tot volledige uitwerking van hun projecten. Een jury heeft in Ja nuari 1942 het gemeentebestuur geadviseerd met het plan Berg hoef Vegter in zee te gaan. Wij hebben het bekroonde plan •n ook het ontwerp Duintjer Komter gezien op de expositie van deze ontwerpen, welke on langs in het stedelijk museum te Amsterdam werd gehouden. Wie de tentoonstellingszaal binnen kwam werd het eerst getroffen door een groot doek waarop het nienwe wapen van Amsterdam afgebeeld is met onderschrift „Heldhaftig Vastberaden Barmhartig". Een beetje komisch wanneer men weet, dat ook het bekroonde ontwerp niet meer voor uitvoering in aanmerking komt. Inzake de raadhuiskwestie blijkt van die drie schone Am sterdamse eigenschappen niet veel! VAN FREDERIKSPLEIN NAAR AMSTEL. De bandieten, die vermomd waren als Siamese politieagenten en soldaten, hielden een vracht auto aan, die 120.000 gram goud naar de douanepost vervoerde om w ae Tf,unde"ng va" daar des nachts bewaard te wor- d den. Zij boeiden de bewakers en weten kan terecht in het hoofd- j vl"=htten met de buit- stedelijk waaggebouw, dat een 1wternationale luchtver- expositie van schilderijen en pa- ''r, u't Bangkok werd tot de perassen herbergt die verband 1 mi ag stopgezet, terwijl de po- houden met dat feit van 300 ht,e de vliegtuigen nazocht om jaar geleden. Wanneer men de - voorkomen dat het goud naar nieuwe geschiedenis tegen de buitenland*gebracht zou wor- oude afweegt, zijn er veel pun- den. ten van overeenkomst. Moge de De politie heeft reeds een uitkomst een fraai raadhuis waarde van 50.000 pond weten te eveneens overeenstemmen! 'achterhalen, werd nader gemeld. Geen gewone vereniging. Het Nederlandse Rode Kruis is maand tweeduizend flessen bloed- (Van onze speciale verslaggever). Wanneer onze Vorstin weldra de dag hoopt te beleven waarop zij gedurende een halve eeuw het Nederlandse volk heeft bestuurd, dan zal men Haar in de zomerresidentie met een .zeldzaam bouquet vereren. MUlloenen bloemen zullen te Apeldoorn opbloeien en geuren deze zomer. Het moge onze vermoedde Koningin, die zoveel oog heeft voor de natuur, verkwikken! Candidaten C. H. Unie. Op grond van de in de groeps- vergadering verkregen aantallen punten, zal de kop van de C. H. candidatenlijsten er als volgt uit zien; vim Wij gaan sparen. De ontwerpen van bovenge- geen gewone vereniging, want het werd opgericht door een Koning. Koning Willem Hl was een warm voorstander van de ideeën van Henri Dunant, die hier te lande sedert 1863 door de mili taire arts Dr J. H. C. Basting werden gepropageerd. Er werd vergaderd, gedebatteerd, over wogen, gerapporteerd etc. etc., maar in 1867 was Z. M. het ein deloze gedelibereer moede en hij hakte de knoop door met een Koninklijk Besluit (19 Juli); „Er zal zijn een Nederlandse Vereni ging tot het verlenen van huip aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, het zij Neder land er al dan niet bij betrokken is". Uit, afgelopen; nu kon men aan het werk gdan! Een paar dagen noemde architectenparen dienden later werden de voorzitter, de se- voor een stadhuis dat op het cretaris en de leden van het Frederiksplein zou verrijzen. In- Hoofdcomité benoemd eveneens dertijd was op dat plein het Pa- j K. B.en precies drie jaar later leis voor volksvlijt gevestigd, het- I brak de Frans-Duitse oorlog uit, welk in 1929 in vlammen opging. vv'*iar voor het eerst de huip aan Twee maquettes van de ontwor- gewonde krijgslieden werd ver pen raadhuizen met omgevingleend. laten zien hoe het aanzicht op Was die nieuwe gebouwen wezen zou. Royaal en weids is de schepping van Berghoef en Vegter met haar losstaande toren ter hoogte van 115 meter. Groots en massief doemt het bouwwerk van Duin tjer en Komter boven de huizen zee uit. Deze werkstukken pas sen op het Frederiksplein. Maar oorspronkelijk de taak van het Nederlandse Rode Kruis min of meer een oorlogstaak, al spoedig heeft men deze uitge breid met een vredesopdracht, die veelzijdiger en veel omvatender is. In de eerste plaats door de hulpverlening bij rampen. Bij rampen komt het Rode Kruis in actie. Of het nu een oor zij verliezen hun waarde wanneer 1°S of een overstroming, een ont- men ze elders zou plaatsen. i ploffing of een aardbeving of een Welnu, de vroede vaderen van epidemie betreft, het Rode Kruis Amsterdam zijn tot andere ge- moet paraat zijn. dachten gekomen. Zij voelen er meer voor om het raadhuis te bouwen langs de Amstel, de ri vier waaraan de stad haar naam ontleent. En nu hadden zij ge dacht de voormalige jodenbuurt, welke gedeeltelijk langs de Am- stel gelegen is, te bestemmqn tot stedelijk centrum. Deze gedachte is zeer aantrekkelijk, niet alleen door de plaatsing van een raad huis aan de Amstel maar ook door de vestiging van dit gebouw in een wijk, wier bevolking in bezettingstijd grotendeels werd weggevoerd. De grond welke eens die mensen tot woonplaats dien de, mag alleen nog maar worden ingenomen door het belangrijkste gebouw van Amsterdam. Het spreekt vanzelf, dat voor een stadhuis langs de Amstel een geheel nieuw ontwerp moet ontstaan. AL EERDER RAADHUIS- KWESTIE. Bü het vooruitzicht van een verlengde wachtperiode op een nieuw stadhuis, kan men zich al leen laten troosten door de hoop, dat dit toekomstige „huis der gemeente" een waardig opvolger van het voormalige raadhuis op de Dam zal wezen. Dat heeft al gemeen de benaming .achtste wereldwonder" gekregen. Zal het komende- gebouw een „negende wereldwonder" zijn? Overigens stampt men zulke gehouwen niet in enkele jaren uit de grond. Hoe lang is Den Haag al bezig aan zijn nieuw stadhuis. In Stockholm - wereldstad van het Noorden en beroemd om zijn sprookjesachtig raadhuis duui- Daartoe moet men zich voor bereiden. Dag en nacht is er bij voorbeeld een Rode Kruis-hulp- eolonne gereed om uit te trek ken naar een gebied waar dat nodig zou kunnen zijn. Deze co lonne is niet alleen op de mo dernste manier uitgerust, zij is ook bemand met personeel dat zich voortdurend oefent om zijn taak op de beste manier te kun nen vervullen. Bovendien zijn er in 133 Rode Kruis-afdelingen ge trainde helpers en helpsters, te samen vormende het Rode Kruis Korps van ruim 7300 toegewijde mannen en vrouwen, die met het hun ter beschikking staande ma teriaal ambulancewagens, brancards, bedden, verbandmid delen en medische uitrusting voorbereid zijn op alle eventuali teiten. In Indië werken honderden mannen en vrouwen in de medi sche Rode Kruis team', die nood hospitalen, lazaretten en hulp posten leiden, of die onder zeer moeilijke omstandigheden de rim boe intrekken om ,onze jongens" maar vooral de Indische bevolr king hulp te bieden op ieder ge bied. Want het is niet aiieen me dische hulp die daar nodig is er wordt aan de bevolking kle ding en voedsel verstrekt, ter wijl de militairen geregeld ont- plasma naar Indië, dat daar ge bruikt wordt om het leven van zieken en gewonden te redden. Verder is de onlangs opgerichte Moedermelkcentrale waar moe dermelk op dezelfde wijze wordt geconserveerd als bloedplasma. De daardoor verkregen moeder melkpoeder bevat vrijwel alle voedende en beschermende be standdelen die een zuigeling in de verse moedermelk geniet. Het Nederlandse Rode Kruis houdt 758 hulpposten langs de hoofdverkeerswegen in stand. Het werkt mede aan het opsporen van Nederlandse kinderen in Duitsland; het heeft een infor matiebureau da t inlichtingen tracht te verstrekken over Ne derlanders die na de oorlog niet zijn terugekeerd; het heeft zijn diensten verleend bij de repatri ëring van Nederlanders uit Duits land en uit Indië. We zouden nog evenveel taken kunnen noemen, die het N. R. K. op zich heeft genomen en diensten die het ver leent, iraar dat is niet nodig want wie het nog niet weten mocht, realiseert zich nu toch wel dat het teken van het Rode Kruis Apeldoorn ls stedebouwkun dig gezien' een onmogelijke plaats. Deze gemeente van 85.000 inwoners heeft haar dorpse cachet nooit verloren. Dat is natuurlijk een verdienste, maar men mag het als een bezwaar aanrekenen dat in dit dorp verscheidene „steedse" gebouwen en tal van lelijke villa's zijn neergezet, die het landelijk karakter ontsieren. Daar komt nog bij, dat -de plaats verstoken is van een historische kern. Tegenover deze nadelen staat echter een enorm voordeel: de plaats is voi van groen en bloe men. Overal ruikt men de heer lijke boslucht. Geen wonder dat tal van lieden, die hun levens avond in een rustig en toch niet afgelegen plekje willen doorbren gen Apeldoorn als woonplaats kiezen. Behalve haar mooie lanen en plantsoenen beschikt de zomer residentie van H. M. de Koningin over een natuurreservaat in het park „Berg en Bos". In dat uit gestrekte domein, dat met vijvers, valleiên en heuveltoppen prijk, zullen van 5 Juli tot 21 Augustus vele bloemen haar stille hulde brengen aan de jubilerende Landsvrouwe. Nationale betoging. „Bloemen in Berg en Bos", Zo heet het bloemenfestijn en de or ganisatoren willen deze drie B's tot elke Nederlander laten door dringen. Het zou eigenlijk zo moe ten wezen, dat alle landgenoten konden meegenieten van de luis ter, die Flora's kinderen gaan uit stralen in de weken van het feest. Dan zou het een nationale beto ging in optima forma zijn! Heel Apeldoorn werkt al mee, kwekers uit gans Nederland verlenen be langeloos medewerking: nu moest ook de rest van ons volk de hulde kunnen aanschouwen. In de ex- positletijd zullen talrijke con gressen in de vergaderzaal op het terrein worden gehouden. Maar er dient een massaal bezoek uit alle rangen en standen van ons volk naar Apeldoorn te tijgen om de bloemendemonstratie te zien en om daarna de felieitatieregis- ters te tekenen, welke op „Berg en Bos" worden neergelegd. De opzet van de nationale be toging is magistraal. Deze be rust bij iemand die ervaring HULP betekent. Het Nederlandse Rode Kruis ls had op dit gebied, namelijk bij geen gewone vereniging. Niet al- Mr J. Huges die tien jaar geleden leen omdat het door een Koning werd opgericht terwijl in zijn lei ding vele benoemde leden zitting hebben (qualitate qua), maar ook omdat het geen subsidies krijgt. Daarom is het in zijn arbeid aan gewezen op de hulp van het Ne derlandse volk. Helpt U dus het Rode Kruis om te helpen. de Indische tentoonstelling „I.T.A." te Arnhem op touw zet te. Deze bejaarde jurist is iemand die eenvoudig geen moeilijkheden kent. Door zijn werkzaamheden te Arnhem, welke hem dikwijls voor schier onoverkomenlijke hin derpalen plaatste, paste men de hem toe, door ze aldus te gebrui ken „Ik Tegen Allen". Waar een ander geen gat meer in ziet, daar kruipt Mr Huges nog doorheen. Voorbeeld: er moesten tegels ko men bij de vaste gebouwen op „Berg en Bos"maar er waren nergens tegels te krijgen. Toen wist Mr Huges de gemeente Apel doorn te bewegen om in alle nieuwe lanen, waar de trottoirs weinig worden gebruikt, de tegels op te breken en ze tijdelijk aan „Berg en Bos" af te staan. Het geschiedde gratis. Men moest glas hebben voor de vensters in de gebouwen. Maar er was geen glas. Toen speelde Mr Huges het klaar' om tijdelijk van tuinders het kassenglas te lenen dat ln de zomer toch geen dienst hoeft te doen. Hij kreeg het glas en liet de ramen op die maat ma ken, zodat het na afloop van de tentoonstelling direct voor de eigenlijke bestemming te gebrui ken is. En zo kunnen we nog tal van voorbeelden noemen van wat deze oude organisator presteerde in samenwerking met de evenmin jeugdige architect De Koo, die alle bouwsels op een voortreffe lijke manier heeft ontworpen. De opzet van de bloemen-de- monstratie ls, dat alles vrijwillig geschiedt. De noodzakelijke kos ten worden bestreden door de hef fing van een gering entreegeld. Muziekuitvoeringen, middagat tracties, zang, turnen, openlucht films en demonstraties op natuur kundig gebied zullen dagelijks plaats vinden. Alles gratis, opdat het karakter ener nationale hulde niet verloren ga. Voor kennis of iets van die aard zal geen plaats zijn, om te voorkomen dat het festijn ontaardt. Daarom wordt op het terrein geen reclame ge maakt. Zo zullen daar dan ln de lanen en dalen, 'bij de waterpartijen en tegen de heuvelruggen millioenen bloemen bloeien. Daarover hopen wij tegen het- eind van de volgen de maand een indruk te geven en daarna mag heel Nederland bin nengaan! o 1. H. W. Tilanus; 2. Mr J. J. R. Schmal; 3. Mr H. K. J. Beernink; Minister Lieftinck heeft de vorige week2% jaar na de of— ficiële aankondiging, de Natio nale Spaarraad geïnstalleerd, 4 Ti Krol- 5 I (ie Ruiter- h I tot taak hceft een nationale Kikkèrt^ V. Jkvr Mr C W, i' SS/ w"rT' n'an St0e.W^?: 8q 2dr J» zijn iiistallatie-rede opper- H v d Weterine- 10 ^Ifr T w de de ministeT mogelijkheid, t" d' o Mr J' W' dat de na de beurijding geno de Jon„ Schouwenburg. men jjnancjële maatregelen het Voor het geval één of meer van sparen hebben geschaad en de deze 10 personen - geen Candida- 'ust tot vermogensvorming ver- tuur wensen te aanvaarden, zul- minderd. len ln deze kop worden geplaatst Dat zal wel waar zijn. respectievelijk de heren P. Jouws- Niet zo weinigen zijn van hun ma te Enschede, E. Kamphuls te spaarzin, na de oorlog de dupe Kootwijkerbroek en P. Corrée te geworden. Elke dag nog kan Zwolle, die na genoemde 10 can-men waarnemen, dat met wat didaten over het gehele land liet j ten behgeve van de schatkist hoogste aantalpunten hebben be haald. De staart van de tijsten zal in de verschillende kieskringscombi naties verschillend zijn. In de kieskringen Middelburg, TUburg-, 's-Hertogenbosch en Maastricht werden gecandideerJ: 11. C. Bhlllpse; 12. Drs. F. A. Kraayeveld; 13. D. W. v. d. Put; 14. A. H. S. Stemerding; 15. P. Jouwsma; 16. S. Kuiper; 17. G. H. Luijendijk; 18. A. C. Bensen werd gespaard op royale wijze wordt omgesprongen en boven dien is - o.a. door de wijze waarop het consumentencrediet toerd verstrekt de zorgeloos heid op grote schaal in de hand gewerkt. Er zal nu een poging worden gedaan om de spaarzin op te wekken en het sparen aantrek kelijk te maken. Een goede zaak, die sterke aanbeveling verdient. Zal er echter iets van terecht 19. E. Kamphuis; 20, J. C. Voge- komen, dan zal de regering een laar. Reserves: 21. G. Maatjes; 22. Mr W. H. Vermaas; 23. D. N. Vermet. De lijsten zullen onderling ver bonden worden. andere koers moeten volgen; dan zal er aan de geldsmijterij de finitief een einde moeten ko men en zullen de spaarders de zekerheid moeten hebben, dat hun spaarcenten veilig zijn. Aan de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp „Wijziging van de ge meentewet", is het volgende ontleend: „Bataafse" te Pernis breidt uit. De „Bataafschè Petroleum Mij.' (Koninklijke Shell-groep) is voor nemens haar raffinaderij te Rot terdam-Pernis zeer belangrijk uit te breiden. De verwerkingscapa citeit dezer raffinaderij bedraagt thans een millioen ton ruwe aard olie per jaar. Deze capaciteit zal ln 1953, wanneer het gehele uit breidingsplan zal zijn voltooid verdrievoudigd zijn en dus ver werking van 3.000.000 ton olie 's tentoonstelling-letters l.T.A. op jaars mogelijk maken. brokken De Weense correspondent van, Het werd een heel verhaal. hand, midden in de „De Maasbode" vertelde onder-1 )Ja> begon hij, toen ik de gips- staande geschiedenis, een „Hon- vorjge week hier ook bij de He kerels waren natuurlijk gaars intermezzo", zoals hij het grens aankwam, waren diezelf- zenuwachtig en putten zich uit noemt. i de heren heel anders tegen me. 'n verontschuldigingen. Die Drie weken geleden, zo ver- j ze haalden al mijn koffers over- j laoge zei; „Mijnheer, wij zou- telde hij, kom ik per trein Hit, hoop en toen ze daarin nietsden er niet aan gedacht heb- Boedapest terug; tegenover mekonden vinden, moest ik meeko- be.P, U lastig te vallen, maar in de coupé zit er een Hongaarmen voor lijfsvisitatie. Ik zeide WÜ hadden een telegram uit van een jaar of vijfendertig,maar niets,'want dat is nog al- Pest ontvangen, waar in stond zwart, klein, met zijn linkerbeen tijd de beste tactiek aan een een man met een gipsver- in een gipsverband. I grens, tot één van die twee piot- Ik ken de taal nu vrij aardig, seling zei, dat het hem speet, maar dat ze mijn gipsverband zodat er een griezelige conver satie tot stand kwam; de enige manier om een treinreis drage lijk te maken. Voor we er ei genlijk goed en wel erg in had den, stonden we aan de grens. Eerst de Russische controle, stroef als altijd; daarna de Hon gaarse. Twee beambten komen onze coupé binnen, zien mijn reisge moesten openbreken. Kort verhaal uit H angaria. Daar protesteerde ik natuur lijk heftig tegen; er was even wel niets aan te doen. Het laat- noot zitten en beginnen zich metste wat ik kon inbrengen, was, een vloed van Hongaarse be-1 ik pas drie weken geleden leefdheden te verontschuldigen. c3io voet gebroken had en dat ik Geen kofferonderzoek of an- hen aansprakellijk zou stellen dere moeilijkheden; buigend alsVoor de gevolgen, als er iets Italiaanse kellners vertrokken mee gebeurde. Daar trokken ze ,,,J, ze weer. Nu zijn douanebeamb-jzich absoluut niets van aan en!rekening, ziet U! vangen van de HARK, die, in sa- ten die kanten uit over het al- I begonnen direct (net de demon- j „Maar hoe, vroeg ik, wist U, menwerking met de NIWIN, in gemeen vriendelijker dan aan tage. dat ze U de eerste keer zo de Hollandse grens, maar dit j Ik was wanhopig. Ik had1 nauwkeurig zouden onderzoe- leek mij, ging toch wel wat erg werkelijk niets bij me en daar ken?" band een grote partij goud naar het buitenland probeerde te brengen. Ik schold natuurlijk nog met de nodige krachttermen, maar dat hielp niet veel meer. We spalkten de zaak zo goed mo gelijk bij elkaar en daarop reisde ik (U kunt zich voor stellen in welke stemming) naar Boedapest terug. Nu vandaag kom ik weer langs en U heeft gezien, dat zij zich geen tweede maal aan een dergelijk experiment wagen. Ofschoon ik kan U wel zeg gen, dat ze vandaag meer suc ces gehad zouden hebben. Van daag heb ik inderdaad enige kilo's bij me. Dat was de be- Feuilleton. ii huil en haar drie zoons 16) o— Ten leste werd Aartje kahner van die zachte stem, ze zat weer op haar stoel, ze veegde de tra nen uit haar ogen, ze vertelde hem toen van haar hoop en angst en zorg, van haar hunke ring naar een man en van haar langdurige wachten op Gart, die immers het beste bij haar paste vanwege zijn lichamelijk gebrek, zij had dan ook altijd zijn stoel klaar gezet, zij had daar vaak ever gedroomd en met hem ge praat als zij hem daar op zijn stoel verbeeldde, maar enkele weken geleden was er grote angst in haar gevaren, toen op 1947 één millioen tijdschriften en 320.741 boeken naar Indië ver zond. Ook de betrekkingen van de soldaat in Nederland kunnen daar hulp en raad vragen. ver, zodat ik mijn pas verwor ven vriend, na het passeren van de Oostenrijkse grens, onmid- De Bloedtransfusiedienst van dellijk vroeg, daar een verkla- het N. R. K. verzendt iedere 'even de gedachte door haar heen was geschoten, dat zij dit alles op moest geven, omdat een geest haar gewaarschuwd had en geesten wederstreven houdt ongelukken in. Gart voelde zijn pas gewon nen geluk bedreigd, hij zei; - Zie je wel, dat satan daar dt hand in heeft. Hij heeft nog nooit anders geaaan dan de ring van te geven. kwamen ze na een half uur hard werken wel achter. Mijn trein was intussen al lang ver trokken en daar stond ik nu met een bundel windsels in mijn O, zei de Hongaar, dat was vreselijk eenvoudig Het aardige van het geval is namelijk, dat ik voor alle zekerheid zelf hei telegram afgestuurd had". Met grote aandacht heeft de minister van Binnenlandse Zaken kennis genomen van het betoog van de leden, die verklaarden geenszins overtuigd te zijn van de noodzaak om de jaarwedden van burgemeesters bij algemene maat regel van bestuur te regelen. Hij wijst er echter op, dat het hier gaat om de bezoldiging van gezagsdragers, die door de Kroon benoemd worden, wier rechtspo sitie van Rijkswege wordt gere geld en wier taak in overeenkom stige gemeenten gelijk ls. Aange zien het bezwaarlijk voor tegen spraak vatbaar is, dat een goede bezoldigingsregeling van grote in vloed is op het peil van het bur gemeesterscorps, is het volstrekt noodzakelijk, dat het Rijk hier 'n belangrijk woord kan meespreken en zich niet behoeft te beperken tot het tegenhouden van regelin gen, die uit het oogpunt van het algemeen belang niet aanvaard baar geacht moeten worden. Overwogen zou kunnen worden de voorstelling van de bezoldiging voor burgemeesters van gemeen ten met 2000 of minder Inwoners in handen te leggen van de col- :s van Gedeputeerde Staten onder goedkeuring van de Kroon. Dat in dit voorstel niet de jaar wedden van de wethouders be trokken zijn, vindt zijn grond in de omstandigheid, dat de minister met het doen van voorstellen tot het overbrengen van bevoegdhe den van de colleges der Gedepu teerde Staten naar de centrale' overheid niet verder wil gaan dan strikt noodzakelijk is. De minister heeft zich met gro te ernst afgevraagd of niet mede de regeling van de jaarwedden van de secretarissen en ontvan gers op gelijke leest zou moeten worden geschoeid. Dat hij dit niet deed vindt zijn grond ln de om standigheid, dat hierbij 't belang van het Rijk niet, althans in veel mindere mate een 'rol speelt dan bij de regeling van de bezoldiging van de burgemeester. De minister zou er de voorkeur aan geven de ontwikkeling van deze materie nog enige tijd aan te zien. In elk geval moet, wat dit be treft het rapport van de commis sie Ublnk worden afgewacht. Toewijzing van Javathee. Naar w(j vernemen zal op 20 Mei te Amsterdam voor het eerst sedert 20 Maart 1941 Java thee worden toegewezen aan handela ren en pakkers. Het was een goed idee van B. de woningbouw is de grote zuive- en W. van Souburg om na afloop rlngsinrichtlng voor rioolwater, van de gemeenteraad op Vrijdag- Er verrijzen een pompgebouw en middag j.l. met alle leden em on-tanks voor de slijkgistlng etc. De- der leiding van de gemeente-ar- ze moeten er voor zorgen, dat het chitect, de heer J. P. D. de Smit, een kleine excursie door de ge meente te maken, teneinde een overzicht van de uitbreiding de zer gemeente te verkrijgen. Eerst werd een bezoek gebracht aan dé in aanbouw zijnde wo ningen aan de Haaksbergenstraat Men hoopt over c.a. vier weken de eerste 26 van de 60 woningen te kunnen opleveren. Ondertussen ls een begin gemaakt met de toe wijzing der woningen. De huur prijzen liggen tussen de f 5.50 en f6.50. De architect is Ir F. H. Klokke. De woningen krijgen be neden twee kamers met keuken en boven 3 flinke slaapkamers en een douchecel. De openbare school aan het O- ranjeplein, die, hoewel reeds in gébruik, nog niet helemaal ls af gewerkt, nadert nu haar voltooi ing. Binnen een week of zes zijn het gymnastieklokaal, de kleed- :amers en de wasruimte gereed. Het belangrijkste project naast V. een gevleugeld het Achterdijkse Dat werd I voord voor Nadat Barend enkele' dagen volkje. - naar het geluk achter de einder j Als men elkaar ontmoette, had lopen zoeken, had de goede men droog: verstandhouding tussen hem en zijn moeder een danige knauw gekregen. Dat werd naar buiten uit z.ehtbaar. Men zal verstaan, dat daar -Heb je Barend niet gezien? Als Aai van Griet van Korse Onder het hoofd „Vermisten" schrijft het (Bataviase) „Dag- ir-ensen voor de gek houden. En over gepraat en gelachen werd, het is een zware zonde als je en niet zonder reaen, want het j daar nog langer aan meedoet, j was dan ook een komieke af- Zou het dan niet bestaanj faire, zoals Stijntje haar best Gart? vroeg ze hoopvol. j cleed een tweede misstap van Bestaan wel, dat geloof ilc - Barend te voorkomen. Dat; de dominé er eindelijk een. eind tenminste, maar satan wil altijd j trachtte Stijntje zo te doen, die aan maakte. alles in de war schoppen. Hij eerste weken. stijntje, zei hij, laat dat. Je had natuurlijk wel in de gaten,' Barend was dikwijls aan het'maakt iezelf en Barend belache- op vaste Vrijdagavond bij zijn blad" van 4 Mei j.L: meisje binnentrad, was het[ Met de trein, waarmede de le- eerste wat hij zei: Ut-ti van de Nederlandse delegatie Heb je Barend niet gezien? Iin Batavia zijn aangekomen, zijn of Ja, daar werd merakels de j °°k zes Nederlandse krjjgsgevtvn- spot mee gedreven. genen hierheen gereisd. Zfl waren Maar Stijntje was nu een-opgegeven als „vermisten". Nader maal niet wijzer en bleef vol- /a' ut>' worden uitgezocht op wei narden in haar dwaasheid, tot ke "Üze in handen van de vy- and z|jn gevallen. Waarschijnlijk Dat klonk aannemelijk. Ja, zei Aartje. Ze schoof toen haar stoel dich ter bij de zijne. Zo zaten ze nog lang bijeen; de laatste bijeenkomst in het opgenomen in die tot werkelijk- dat ik naar jou toe zou gaan. i werk op de kampjes bouwland Misschien heeft God dat weltussen de Achterdijk en de we- gewild, daarom wou hij dat niet. tering; die de Achierdijk uitliep en niet blind was, had hem zo doende ongezocht in het vizier. En die wantrouwige Stijntje, ach, eertijds was ze bij wijze van spreken nog niet met een huis van de schoenmaker een geest haar gezegd had, dat zij nooit moest trouwen met Gart van Stijntje Breedveld, ja, zo was het gezegd. En nu moest Gart haar gelo venzij had het daar zo moeilijk mee Zij had jaren op hem ge wacht, hfj had al die tijd tot haar leven behoord enveel avonden gezeten, waar hij nu in levende lijve zat, maar zij had zo luid zitten snikken, omdat heid geworden droom, voelde Gart zich losgespoeld van de wereld, daar zat de vrouw, die hem genegen was, hij hoefde zijn handen maat uit te steken om haar tastbaar te bezitten, dat was een dronkenmakènde gedachte. Het was bijna nacht, toen Gart buiten stond. Achter hem sloot Aartje de deur. stok buiten de deur te slaan, maar toen klepperde ze schort om, neepjesmuts op om de haverklap op d'r muiltjes óe Achterdijk uit. Werd ze omtrent de wetering Barend gewaar, dan ging ze gerustgesteld op huis aan, maar het gebeurde wel, dat een boom of een struik hem uit het ge lijk. En pas toen zag zij er van af. En achteraf bezien ze had he-t eerder na kunnen la- waren de meesten van hen ge wond, toen zy als krijgsgevange nen door de T.N.I. naar Djokja werden meegevoerd. Wij herhalen; het waren in to taal niet meer dan zes krijgsge vangenen, die de vrijheid berkre ring of legerleiding om inlichtin gen over deze „vermisten", ide vermist blijven, is gevraagd. Wij mogen ook aannemen, dat dege nen ,die in de Sultansstad hebben getracht hun nieuwsgierigheid ten aanzien van deze enigszins my sterieuze aangelegenheid te be- vredkren, zich niet met een kluit je in het riet hebben laten sturen, L rrmm npwppst fraai restauratiewerk te zijn ver maar to the point zijn geweest J. vuile rioolwater grondig wordt gereinigd en als zuiver water in de sprink terecht komt. Een aar dige beplanting zal daaromheen aangebracht worden. Van het grote pompgebouw is de bekisting gereed gekomen. De slijkgistingstank komt op een hoogte van 7 m. terwijl de bezin- kingstank een lengte krijgt van 27 m, en een breedte van 7.5 m, waarbij de diepte 3 m zal bedra gen. Hierbij bevinden zich een drietal putten, de slibzakken ge naamd. Hét te bouwen gedeelte van dit werk zal omstreeks September klaar zijn, terwijl men nu reeds een aanvang heeft gemaakt met het mechanisch gedeelte. Dit laat ste echter ondervindt veel moei lijkheden in verband met de lange levertijd van sommige machines. Er zal in dit project niet min der dan 100 ton betonijzer worden gebruikt. Van hieruit ging het naar de begraafplaats, waar de nieuwe aanplant in het middelpunt van de belangstelling stond. Sinds korte tijd is de nieuw ge bouwde gemeenteloods ln gebruik genomen. Deze loods is ln drie ge deelten ingericht. Het eerste ge deelte is bestemd voor de reini gingsdienst, de tweede ruimte voor het opbergen van het kleine materiaal, w.o. de Rotterdamse schenking van een 25-tal kruiwa gens; aan de achterzijde is een tlmmerloods. De Hervormde Kerk, waarvan de toren nog in de steigers staat vanwege de restauratie, werd eveneens bezocht. Hier bleek zeer point bij hun pogingen om opheldering te verkrijgen In deze kwestie. ten, want wat was er toch met gen. Maar wij herinneren ons nog die Barend? er zat geen j uit de tijd, dat nog dagelijks ver tier meer in hem, hij ging zolieslijsten van onze strijdkrachten futloos zijn gang; om de klank van zijn stem te vernemen, moest men hem de woorden uit de keel trekken, hij was de zwijgzaamheid zelf. trok de aandacht. vérstrekt werden, hierop herhaal delijk, tientallen malen, een aan tal „vermisten" voorkwamen. Ze ker moet het totaal hiervan ver- Dat scheidene malen zes zijn. j De vraag ligt derhalve voor de I Men zei, dat stille wateren'hand; waar zijn al die andere diepe gronden hadden en dat hij„vermisten" gebleven Heeft men binnen korte tijd wel weer uit j nooit meer iets van hen gehoord, zijn slof zou schieten met de j ook niet de Nederlandse delegatie een of andere gekke streek, i en de Commissie van Goede Dien- zicht nam, ai, dan drentelde maar toen Barend dat hoorde, I sten tijdens haar verblijf ln Djok- ze confuus heen en weer, al- bedacht hü bitter, dat hij te laf ja maar heen en weer en vroeg werd om nog eens uit zijn slofl In elk geval mogen wij toch De collecte te Grypskerke ten Gart zweefde, hij ging dooraan een ieder, die voorbijkwam: ite schieten. wel veronderstellen, dat door bate van de Stichting 19401945, wolken van licht naar huis. Heb je Barend niet gezien? (Wordt vervolgd.) haar aan de republikeinse rege- heeft opgebracht f 87.09. richt. De hal onder de toren is ge heel veranderd en een gemetselde koepel Is aangebracht. Straks zal Wij verwachten dan ook, dat hier een nieuw raam worden ge- men van officiële zijde ons spoe-plaatst met het wapen van Sou- dïg iets meer zal laten weten van burg en de letters Renovatum de resultaten van het terzake in-1 i948é De kerk zelf is opgeknapt gestelde onderzoek. En liefst zon- en van centrale verwarming en der verzwijging van bepaalde bij- nieuw meubilair voorzien, zonderheden, waarover wij een zo Ook aan het einde van de rond- i6>lledig mogelijke voorlichting wandeling was 't de woningbouw, ten zeerste zouden waarderen. die de aandacht van de raadsle- (Of wordt soms de vriendschap pelijke omgang met Soekarno ge steld boven de belangen van onze soldaten o Op het baanvak Sas van Gent Sluis, dat door de N S. is ver nieuwd, is het normale goederen- kerkeer hervat. Geslaagd voor het Politiediplo- ma met aantekening, de wacht meester le klas W. Versluijs, te den opeisehte. In de eerste plaats bezichtigde men de 80 aan de Wilhelmina- straat in aanbouw zijnde wonin gen, waarvan de eerste in Augus tus klaar zullen komen. Verder bracht men" een bezoek aan het terrein, waar de 149 woningen voor het „Schelde"-personeel ge bouwd moeten worden. Een bull dozer is hier bezig het terrein te egaliseren en bouwrijp te maken. 70 van deze woningen zullen op 8 Juni a.s. ten gemeentehuize aanbesteed worden, terwijl de tweede helft in 1949 zal volgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2