Egyptisch leger rukt Palestina binnen. Concours Hippipe te Middelburg een succes. Staat Israël roept hulp in der Verenigde Naties. Moord op Amerikaans radio-Gorrespondent. Volksparty voor Vrykeiil en Democratie. S2SJW op 4 Juniproeven op Hachelyk avontuur in rubberboot. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nogmaals Kunstmatige inseminatie. Zal Amerika de Joden wapens leveren? Chaim Weizmann president. Commissie voor atoom controle legt werk neer* De Veiligheidsraad moet het opknappen. Boterexport stop gezet* ubileumfeesten K*N*G*V te Arnhem* Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Qoes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 948 Abonnementsprijs S.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters S cent per woord DINSDAG 18 MEI 1948 Hoofdredacteur: R. ZT7IDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON r. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KAREI-SE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGIN'DEWEY te Poortvliet. Op- eu ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.41' u., onder 20.33 u. Maan op 16.15 u., onder з.26 u. Hoogwater Woensdag 19 Mei. Vlissingen: 11.21 u. 1.87 m., 23.36 1.71 m. Wcmeldinge: 0.17 u. 1.44 m., 12.58 u. 1.73 m. (Slot). Het ls zeker niet nodig, hierbij nader in te gaan op handelwij zen, die niet slechts onnatuur lijk, doch welhaast misdadig zijn en die toch getolereerd worden, b.v. vetmesten van nuchtere kal veren in kleine hokken; idem van jonge haantjes, het „prop pen'' van ganzen en kalkoenen etc. 't Ligt voor de hand dat dit alles een gevolg is van het feit, dat de veehouderij een zuiver economische aangelegenheid ls. Het is slechts weinigen mogelijk voor louter genoegen vee te hou den. De hele geschiedenis door is het zo geweest en het is al weer moeilijk anders voorstel baar. Het vee vertegenwoordigt handelswaarde. En nu wordt de houding van de veehouder tot het vee wel eens niet in de eer ste plaats door de scheppingsorde doch door de handelswaarde be paald. Daar de handel met vee zeker toelaatbaar is, zal deze handel, volgens Bijbelse moraal echter met de scheppingsorde re kening behoren te houden. Het doelbewust doorvoeren der teel i keus is zonder twijfel toe laatbaar. Terecht werd opge merkt, dat dit in het uiterste ge dreven is. Door wijze selectie is zeer veel bereikt. Nu komt de kunstmatige inse- .minatie op het toneel. Deze schijnt zeker voordelen te heb ben. Infectiegevaar met de daar aan verbonden „finantiële strop pen" vermindert; op grote af stand kunnen vele koeien van één Stier het bevruchtende agens verkrijgen. Het natuur-gebeuren wordt daarbij inderdaad „onderbroken". Nu kan men echter de vraag stollen is de gewone gang van zaken „natuurlijk" te noemen. Als mijn inlichtingen juist zijn, is de gang van zaken in dit op zicht, toch ook wel om practische redenen, sterk uit de hjn der na tuur gederailleerd en is er toch wel veel kunst- en vliegwerk no dig om het „ter dekking staande" dier op peil te houden. Wanneer wij het begrip „scheppingsorde" invoeren mogen wij niet vergeten, dat de gehele moderne veeteelt ver van de natuur-toestand ver wijderd is. Al geef ik toe, dat de kunstmatige inseminatie wel een vérgaande stap is, met castratie vergeleken bestaat slechts een gradueel, verschil. Wanneer nu wordt gesteld: 1. dat exploitatie van rede loze, willoze dieren, ten bate van en door de met rede en beheers te wil begaafde mens geoorloofd is; 2. dat de veeteelt van oudsher een economisch belang geweest is; 3. dat op velerlei wijze, vaak in ernstige mate het natuurge beuren bij de veeteelt in het ge drang komt, dan acht ik mij zonder meer niet gerechtigd over de bedoelde methode de staf te breken. Een enkele opmerking moge nog worden toegevoegd. Ook bij de mens is een enkele maal de kunstmatige inseminatie aan de orde. 't Spreekt vanzelf, dat dit op zeer goede gronden en wel overwogen zal geschieden, waar over hier niet kan worden uit geweid. Het is een even moeilij ke beslissing als die van het $>p- wekken van een abortus dat een enkele maal als een medisch aan gegeven handeling geschiedt, om b.v. het leven van de moeder te redden, waarbij opgemerkt moet worden, dat de Rooms-Katholieke moraal dit ten enenmale ontoe laatbaar acht. Aan het verlangen van som mige lezers dit vraagstuk nader te beliohten is hiermee voldaan. Mocht Iemand in staat zijn hierover nog nader licht te ont steken, dan zullen wij daarvan gaarne kennis nemen. Oorlog in Palestina. SINDS ZATERDAG heeft de toestand in Palestina zich als volgt ontwikkeld: Na Truman's plotselinge mededeling van de De facto-erkenning van de Joodse staat is Zondag ochtend de voorlopige Joodse regering overgegaan tot installatie van de departementen. Tot president van de voorlopige nationale raad van de staat Isaël is gekozen de 73-jarige, thans in Amerika verblijf houdende Zionist Chaim Weizmann. Egypte heeft zich sinds Zaterdag in de strijd gemengd en evenals Trans jordanië de V.N. doen weten, dat ztyn troepen Israël zgn binnengerukt. Zondagavond heeft de nieuwe staat een beroep gedaan op de V.N. om een einde te maken aan de activiteit van de Egyptische troepen. De V.N., die gisteren byeen kwamen, hebben de toestand „een bedreiging van de vrede" genoemd, doch waren niet in staat overeenstemming?* te bereiken by de keuze van een bemiddelaar. Volgens gisteravond binnengekomen berichten heeft de nieuwe Joodse staat toestemming gevraagd lid der V.N. te mogen worden. Intussen woedt een felle oorlog in het heilige land. De Egypte- naren schijnen ver te zijn opgerukt en de legers van Syrië en Irak hebben elkaar in Noord-Palestina ontmoet. Zowel de Joodse als de Egyptische luchtmacht heeft bombardementen verricht. Egypte zal waarschijnlijk geen hulp aan Engeland ver zoeken (wat het op grond van het Anglo-Egyptische verdrag zou kunnen) Het staat nog niet vast of Amerika thans wapens aan de Joodse staat zal leveren. ny de installatie van de depar tementen heeft men nogmaals verklaard, dat men bereid is Ara bieren in de regering en het par lement op te nemen, zo die het mochten wensen. De voorlopige nationale raad van de staat Israël, een parle mentair lichaam van 37 leden, heeft op zijn eerste bijeenkomst de benoeming van de 73-jarige Zionist Chaim Weizmann tot pre sident goedgekeurd. Weizmann werd namens de regering voor gedragen door de minister van Justitie, Rosenbluth, daarbij ge steund door premier Ben Góerion. Weizmann, die in 1918 naar Palestina ging als hoofd van de Britse regering erkende zionisti- i „tegenover agressie door georga- I niseerde terroristische benden". De voorhoede van de Egyptl- 1 sche strijdkrachten heeft Majdal bereikt, nadat Zaterdag Gaza was Ingenomen. De Joodse radio-omroep „Stem van Israël" heeft Egypte en an dere Arabische staten doen we ten, dat zij uit de lucht aangeval len zouden worden. De vlieghaven van Lydda ls opnieuw door de Arabieren bezet j en de Joden uit de oude wijk van zetting Nirim door vliegtuigen, Jeruzalem hebben zloh over- die de Egyptische kentekenengegeven. droegen en het beschieten vanHet ziekenhuis te Tel Aviv, Nlrtm door een gemechaniseerde waar op het dak de rode David- afdeling van het Egyptische leger.ster en een rood kruis was aan- In .Saloniki is een beloning van 23 mlllioen Drachmen uitgeloofd voor leder, die vindt of bijdraagt tot het vinden van de moorde- naar(s) van een Amerikaanse radiocorrespondent George Polk, wiens l(jk Zondag te Saloniki aan land 1» gespoeld. De ïykschouwing heeft uitgewezen, dat de moord twee dagen geleden gebeurd is. In de hotelkamer van Polk werd een brief van hem aan een vriend in New-York gevonden, waarin hij schreef, dat hjj sinds eind December steeds gepoogd had met Generaal Markos, leider der Querlllastrijders, in contact te komen, ten einde hem te inter viewen. Rendis, def Griekse minister •oor Openbare Orde, ls naar Sa loniki gevlogen, om het onderzoek te leiden. Minister-president So- phoelis heeft ln het gehele land de politie gemobiliseerd om de dader (s) te vinden. Het telegram zei verder, dat uit Gaza grote concentraties ge regelde Egyptische troepen wer den gemeld en dat Egyptische ge mechaniseerde afdelingen in an dere delen van Zuid-Palestina wa ren waargenomen. „STAAKT HET VUREN" ZEGT DE VEILIGHEIDSRAAD. Het staken der vijandelijkheden moet nu binnen 36 uur na het aannemen van deze resolutie tot stand komen. In de Amerikaanse resolutie ls een gewag gemaakt van „een daad van agressie". Volgens waarnemers bestaat er kans, dat Palestina en de omlig gende Arabische staten een eco- gebracht, werd door een voltref fer geraakt. Te Alexandrlë is, een Belgisch schip aangehouden, dat wapens vervoerde. Truman zal waarschijnlijk op heldering van het Palestijnse vraagstuk in de Veiligheidsraad afwachten alvorens te beslissen, of het embargo op wapenversche pingen naar Israël opgeheven zal worden, aldus hebben Amerikaan se functionarissen te Washington verklaard. Labour-Lagerhuislid geroyeerd. De nationale uitvoerende raad van de Labourpartij heeft op zijn vergadering te Scarborough be sloten het Labour-Lagerhuislid voor Mlddlesborough, Alfred Ed wards, te royeren. Edwards oefende sinds enkele maanden crltiek op de nationali satie van de staalindustrie. Volgende week wederom onderhandelingen te Djocia. Volgens Aneta zullen de Neder lands-Republikeinse onderhande lingen volgende week wederom naar Djocja worden verplaatst. Het gezelschap zal ditmaal kle<- ner zijn, aangezien .de meeste sub commissies voor het vertrek van de delegaties hun werk zuil-.ui hebben beëindigd. sche commissie, die als verbin- nomische blokkade worden ópge- p» i - rlincuorfmAn nniriui tiisapn >1 mi. legd. Mislukt dit, dan kan de i-Ji: IICllltlI'KCll CR xNlCUW- raad alle militaire maatregelen nemen, die hij goed acht. De Grote Vijf zijn niet tot over eenstemming gekomen over de keuze voor de bemiddelaar. Van daag wordt weer een bijeenkomst gehouden. Twee personen worden als „mo- geiyke candidaten" genoemd: Graaf Folke Bernadotte, voorzit ter van het Zweedse Rode Kruis, en Paul van Zeeland, voormalig minister-president van België. In zyn telegram aan Trygve He, waarin Mosjé Shertock om toelating van Israël tot de V.N. verzocht, verklaarde hy, dat Is raël openstaat voor de immigratie van Joden uit alle landen der diaspora. Volgens de Egyptische minister van Openbare Werken, heeft verwoesting zaaiende" Iuohtaan- Egyptie niemand de oorlog ver vallen op Tel Aviv en de neder-1 klaard, maar zag zich gesteld Proef op Eniwetok. Ons land door dingsorgaan optrad tussen de mi litaire autoriteiten en de Palestijn se Joden, was van 1918 tot 1931 president van de wereldorganisa tie van Zionisten. Hij heeft gistpren zijn benoe ming in dank aanvaard. HET BEROEP OP DE V.N. In het beroep op de Veiligheids raad om een einde te maken aan de activiteit van de Egyptische troepen, dat gedaan werd door de minister van Buitenlandse Za ken van de nieuwe staat, Mosjé Shertok, werd gevraagd om on middellijke actie „ter stopzetting en voorkoming van deze openlijke agressie door een lid van de V.N., uitgevoerd met zijn geregelde strijdkrachten". De in het telegram genoemde daden van agressie zijn „dóód en mogelijk is, doch niet van de Amerikaanse Do Commissie der V.N. voor de voorstellen", aldus Gromyko. eenkomst op basis Atoomenergie, die byne twee jaar tevergeefs getracht heeft een overeenkomst te bereiken over internationale controle van atoom wapens, heeft gisteren te Lake Succes haar pogingen hiertoe op gegeven. Gromyko (S.U.) gaf de V.S. de schuld van de mislukking. Hij sprak de wens uit, dat de com missie voort blijft gaan met haar werk. „Ik geloof, dat een over- ALGEMENE VERGADERING. De V.V.D. heeft Vrijdag en Za terdag haar algemene vergade- ring gehouden. De openingsrede van de voor- zitter, Mr D. U. Stikker, was in hoofdzaak gewjjd aan de houding van de Tweede Kamerfractie by de behandeling van het voorstel tot herziening van de Grondwet. Er ls naar aanleiding daarvan in de partij grote beroering ont staan, zo zelfs, dat tal van leden reeds bezwaar maakten aan de ^pandldaten van de V.V.D. hun stem te geven. Mr Stikker traohtte de leden gerust te stellen o.a. door er op te wijzen, dat dit ontwerp uit de aard der zaak een compromis ls, terwijl hiermede gehandeld wordt ln de geest van de rede van H. M. de Koningin van 7 Dec. 1942- Hij betreurde de starre houding van de A.R. fractie, die evenals die van de S.G.P. weiger de aan dit voorstel haar sanctie te verlenen. Spr. zelde niet te verwachten, dat de huidige regeringspartijen na de verkiezingen over 2/3 meerderheid zullen beschikken, zodat dan noodgedwongen de nieuwe regering op een bredere basis zal moeten worden geves tigd. De heer Stikker critiseerde ver bolgens het beleid van de huidige regering op tal van punten, waar bij hy o.a. de hoop uitsprak, dat minister Vos niet als zodanig zal terugkeren. Hy eindigde met zy'n blijdschap grote polltléke vryzinnlge party tot stand kwam, die algemeen Thorbecke beschouwt als haar geestelijke vader. De candtdateniyst voor de Tweede Kamer werd voorgesteld als gepubliceerd, met dien ver stande, dat ln de plaats van Ir Louwes, die zich niet beschikbaar stelde, de heer G. Ritmeester te Den Helder werd gesteld en dat aan de lijst werd toegevoegd de heer J. J. G. S. Falkema te Heerenveen. Lijstaanvoerder is Mr P. J. Oud. Verkiezingen 7 Juli. Candidaatstelllng 4 Juyj. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeente besturen medegedeeld, dat de re gering er naar streeft de even tuele verkiezing van de leden der Tweede Kamer, onvoorziene om- doefp^rhebrnTw'nsdag 10 000 van >^r, vloot, 7 Juli In dat geval zal de car-'uf JflachLelS f WetenSchap" plaats hebben. j Q_ Met negen stemmen tegen twee (S.U. en Oekraïne) besloot de commissie een einde te maken aan haar bestaan. In een Frans-Brits-Amerikaan- se resolutie, die door de Commis sie voor Atoomenergie ls aan genomen, wordt bepaald, dat het vraagstuk inzake de controle op de atoomenergie naar de Veilig heidsraad zal worden verwezen, en overgemaakt ^aan de algemene vergadering van September e.k. Volgens een verklaring van het Witte Huis heeft een proef met atoomwapens „in alle opzichten een succes en een aanwijzing van een zeer aanzienlijke vooruitgang bewezen. Bij de proef waren drie atoom wapens betrokken. De verklaring van het Witte Huis werd uitgegeven na een mondeling verslag van de Com missie voor Atoomenergie over de jongste atoomproeven op de Eni- wetok-eilanden. President Truman heeft zyn al gemene goedkeuring gehecht aan de plannen van de commissie om direct stappen te ondernemen tot verdere ontwikkeling der atoom energie op grond van de uit de proeven verkregen ervaringen. Volgens de verklaring kunnen de wetenschappelijke en technische resultaten op het ogenblik niet worden gepubliceerd. Volgens Lillenthal, voorzitter der commissie, waren meer dan Van Max Blokzijls ver mogen f 3000 verbeurd verklaard. Nadat in Maart '45 het Tri bunaal had geadviseerd het ge hele vermogen van wijlen Max Blokzyi verbeurd te verklaren werd dit advies door de Hoge Autaoriteit niet goedgekeurd, omdat hierdoor ook de echtgeno te getroffen zou worden. Gister - - - heeft het Tribunaal geadviseerd uit U spreken, dat dit jaar een f3000 verbeurd te verklaren. Kindje verbrand door spelen met lucifers. By een brand, uitgebroken in de schuur achter een woning van de familie Huys aan de Stalberg- weg te Venlo, bleek achteraf, na dat de brandweer binnen enkele minuten het vuur geblust had, dat het vierjarig kindje van het echt paar met een doosje lucifers had zitten speftn ln schuur, en dat het blijkbaar de brand had gesticht. Toen het vuur gedoofd was, werd de kleine dood, onder een mand verscholen, in de schuur ge vonden. Zeeland weggeconcur reerd. „OMSCHAKELEN" ZEGT MANSHOLT. Het gaat niet best met onze boterexport. Deze is namelijk vol komen stopgezet. Denemarken en Nieuw-Zeeland hebben ons land van de markten verdrongen en geven geen kans, die te her overen. Thans ligt ongeveer 10.000 ton boter opgeslagen, die jve niet kwyt kunnen. Nederland kan tegen deze landen,,, die boter ex porteren tegen f 1.80, terwijl onze boter f4.70 zonder overheidssub sidie kost, niet meer concurreren. Aldus Minister Mansholt in een rede te Markelo, waar hy voor P. v. d. A.-leden sprak over de huidige landbouwpolitiek. De minister achtte het derhalve noodzakelijk, dat de zuiverindu- strie zich omschakelt en meer kaas, gecondenseerde melk en dergelijke melkproducten gaat fa briceren, omdat hiervoor ln het buitenland nog gopde prijzen zijn te maken. De overheid zal de omschakeling met credieten steu nen. Er was niet heel veel optimis me in 's ministers woorden te be speuren, behalve dan de mede deling, dat de regering momenteel doende is de verplichte veeleve ringen voor de landbouwers op te heffen, wat een besparing geeft van 1000 a 1200 ambtenaren, ter- wyl hij het niet onmogelijk acht te, dat over enige tijd meer sinaasappelen, bananen en zuid vruchten in Nederland te ver krijgen zullen zijn. S Verder houdt de regering er ernstig rekening mee, dat ook de textielindustrie spoedig grote moeilijkheden bij de export zal ondervinden. De export van landbouwartike- len gaat steeds'meer betekenen. In korte tijd zijn de bedragen voor de export van landbouwproducten gestegen van 900 mlllioen tot .1100 mlllioen gulden. Smokkelcomplot in Tilburg ontdekt. EEN HALVE TON DEVIEZEN VERLOREN. Na lang speuren heeft de C.C.D. te Tilburg de draad in handen gekregen van een smokkelcom plot van belangryke omvang. By een groot expeditiebedrijf was een handlanger van een smokkelbende ln dienst. Diens gangen werden nagegaan en bij een Inval ln het expeditiebedrijf werden 1000 knotten Belgische wol en bijna 1400 zakdoeken, al les keurig verpakt, aangetroffen en in beslag genomen. Het bleek, dat in het laatste half jaar niet minder dan 34.000 knotten wol, met een gewicht van 3400 k.g. en zeer vele zakdoeken ons land waren binnengesmok keld. In het Westen des lands werden deze goederen met flinke winsten verkocht. Er werden winsten gemaakt van f 8f 10 per k.g. Naar schat ting ls op deze wyze voor een halve ton aan Nederlandse devie zen verloren gegaan. De Moerdijk-verkeersbrug ls weer geschikt voor dubbel ver-, keer. De laatste boog ls van een breed wegdek voorzien en de stoplichten hebben afgedaan. Jeep won van het renpaard. Vele honderden belangstellen den begaven zich gisterenmiddag naar het Industrieterrein, gelegen by de Meelfabriek te Middel burg, ten einde het daar te hou den concours hippique te kunnen by wonen. Middelburg heeft jaren iang geen concours beleefd en het was dan ook niet te verwonderen, dat by het uitzonderiyk mooie weer velen een kykje kwamen nemen. Nadat men des. morgens reeds een begin had gemaakt, door de dressuur voor achttallen, vond de officiële opening om half twee plaats, door de burgemeester van Middelburg, Jhr Mr W. C. Sand- berg tot Essenburg. De burge meester deelde mede, dat de Com missaris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de C-asembroot, tot zijn spijt verhinderd was aanwezig te zijn. Het deed de burgemeester goed, dat dit concours werd georgani seerd door Inwoners van twee plaatsen, n.l. door Middelburg en internationale Turndemonstratie te - Arnhem. Op de Sonsbeekweide te Arn hem hebben de leden van het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond gisteren hun 29ste Bondsdag gevierd, welke tevens een jubileum- en een jubelfeest was. De turndemonstraties waren een machtige propaganda voor de lichameiyke oefening. Het hoogtepunt van de jubi leumfeesten was het optreden van elfduizend turnsters met hun ge zamenlijke vrije oefeningen van de serie „Mooi Holland". De oefeningen werden door de leidster Mevr. J, v. d. Most Leijerweert samengesteld op vijf volksliederen. De climax vormde het slot, toen rode, witte en blauwe doeken, die de meisjes te voren als ceintuurs hadden gedra gen, werden omhoog gestoken on der het zingen van „Hollands vlag staat bovenal". Het was een schitterend effect, het kolossale veld der duizenden, dat nu in drie vakken was ver deeld met de kleuren van onze vlag. In Arnhem was weer het beste by'een wat verscheidene landen van Europa op gymnastlekgebled konden bieden. Grote indruk maakten de Zwitserse turners van de Stadtturnverein Luzern, die aan vijf rekken klassikale oefenin gen verwerkten. Na eenvoudige knie- en heupzwaaien werd ten slotte een reeks klassikale reuzen- draalen ten beste gegeven, die door de perfecte gelykmatlge uit voering de ongeveinsde bewonde ring van alle experts gaande maakte. Deense meisjes equilibreerden op zeer charmante wijze met bal len op de evenwichtsbalk en een andere groep Deensen gaven weer die pittige, aparte en expressieve vrqe oefeningen, individueel en ln groepsverband, waarvan de Denen het monopolie schijnen te bezit ten. Zwitserse dames bleken op het punt van vlaggenzwaaien een bijzondere behendigheid te bezit ten en dan waren er nog onze keurtumsters, die met ringzwaai- en, het speciale nummer der Ne derlandse dames, gul applaus oog stten, terwyi onze keurturners aan Het rek zware oefenstof tot suc cessen herleidden. De opmars der vaandels was de indrukwekkende Inleiding tot de hoofdnummers van het middag programma. o Voorlopig geen verbod van onderhoudswerken. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft beslo- ten voorlopig voor de zomer van 1948 geen verbod tot het uitvoe ren van onderhoudswerken uit te vaardigen. Het is hem, na gepleegd over leg met de Werkgeversorganisa ties ln het 'bouwbedrijf, gebleken, dat van die zijde alle mogelyke medewerking zal worden ver leend, om het onderhoudswerk zo veel mogelijk te beperken. Mocht evenwel deze bepèrking door on voldoende medewerking niét wor den bereikt, dan zal de minister niet aarzelen alsnog ingrijpende maatregelen te nemen. Jong militair ternauwernood gered. Zondagmiddag is een jong mi litair bij Seheveningen met een rubberboot de Noordzee opge dreven en op het nippertje gered door de reddingboot „Arthur" van de N.Z.H.R.M. De militair van de Iuchtstryd- krachten, wiens naam wordt op gegeven als Runoo, duwde met twee meisjes de boot door de branding en roeide er met behulp van een pagaai mee de zee op. Vrijwel onmiddellijk bemerkte hij hoe sterk de stuwing van het water onder de felle Noordooste lijke wind hem de terugtocht naar het strand afsneed. De beide meis jes namen een kloek besluit en sprongen de boot uit. Zij het met moeite bereikten zij de kust. Runoo daarentegen wilde zijn boot niet in de steek laten en be gon een hopeloze strijd tegen de elementen. De meisjes alarmeer den de bemanning van de red dingboot Arthur, die korte tijd later zee koos en er na een tocht van ruim IVi uur in slaagde de rubberboot 1% mijl uit de wal ter hoogte van Loosduinen te be reiken. Een door emotie en vermoeid heid toen reeds uitgeputte, maar verheugde Runoo werd overgeno men en veilig naar de wal ge bracht. Ook de rubberboot werd geborgen, zodat dit avontuur geen ernstige gevolgen heeft gehad. In Zandvoort dacht men even eens, dat twee jongelui in een dergelijk bootje de zee waren op gevaren (nog wel zonder ped dels!). Dit bleek echter, toen men bij de politie geen aangifte van vermissing doorkreeg en men op zee niets kon vinden, een vergis sing te zyn. Kruiningen. Niet alleen de drave ryen, die op Walcheren nog maar weinig bekendheid genieten, vond spreker een prijzenswaardig ini tiatief, doch bovenal de oude ver trouwde rlngrijdery, ditmaal om de grote Pinksterprijs van Wal cheren. De openingsspeech van de bur gemeester was voorafgegaan door een kort woord van de voorzitter van het uitvoerend comité, de heer M. J. van de Berge uit Krui ningen, waarin deze de voor geschiedenis van dit concours, schetste en dank bracht aan het Gemeentebestuur van Middelburg- voor de medewerking om dit con cours te doen plaats vinden. Na de opening werden de prrje- wlnn-"rs bekend gemaakt van de dressuur voor achttallen. Een grote attractie van dit concours vormde wel de 3 heat» over 1800 M. met een zestal deel nemers, die een spannende race leverden. Ook het springconcours, de aangespannen tulgpaarden Zeeuw se Klasse en de vluchtcourse had den veel succes. Een zeer aantrekkeiyk nummer n.l. het patrouille springen, ver loor veel van zijn waarde, daar de ploeg IX van Zeeuwsch-Vlaan- deren niet opkwam en de ploeg der Middelburgse Rijvereniging moest worden gedisqualificeerd. By de kamp tussen Jeep en renpaard, „De" attractie van de dag, bleek, dat'de rijder, die zich hiervoor had opgegeven, niet kon rijden wegens een blessure van zijn paard. Ondanks dat een in valler moest worden gehaald, werd het nog een uitermate span nende ren, die met een kleine voorsprong door de jeep der firma P. Kievit Zn te Middelburg werd gewonnen. Ook de ringrijderij verliep vlot. De winnaars der prijzen ver meldden we in ons blad van morgen. Botwinnik wereldkampioen. Botwinnik is wereldkampioen schaken geworden. Toen men zijn mening vroeg over onze land genoot Euwe, antwoordde hij, dat Euwe zich onvoldoende had voor bereid wat de openingen betrof, terwijl hy experimenteerde tijdens het toumooi. Mr Van Kleffens in Nederland. De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, Mr E. van Kleffens, is Zaterdag per K.L.M. Costellation uit New-York op Schiphol gearriveerd. De Minis ter van Buitenlandse Zaken was ter verwelkoming aanwezig. Er was geen speciale reden voor zijn bezoek. o Mooie turndag in Goes. 2e Pinksterdag werd op het Goese sportterrein een Toogdag gehouden door het Zuidergewest van het Nederlands Christelijk Gymnastiekverbond, waaraan 5 verenigingen deelnamen, n.l. Oranje-Nassau uit Vlissingen, E.M.M., Terneuzen, Voorwaarts Axel, O.N.A., Biezelinge en Ö.K.K., Goes. Reeds vroeg ln de morgen werd met de wedstrijden en oefeningen begonnen. In de middaguren werd er even gepauzeerdwaarna een gezamenlijke marswedstrijd door de stad werd gemaakt, die veel belangstelling trok. Inmiddels was het publiek ook in grote ge tale naar het sportterrein getogen waar de volgende nummers weer vlot wérden afgewerkt. Om half zeven werden de prijzen uitge reikt, die bestonden uit medailles. De diverse uitslagen waren: Meisjes turnen: le pr. groep I van O.K.K. 254,5 punt; 2e pr. Groep I E.M.M. 246 p.; 3c pr. Groep I Voorwaarts 245 p.; 4e pr. 2e Groep O.K.K. 243,5 p.; 5e pr. Groep I Voorwaarts 238,5 p.; 2e pr. Groep .n E.M.M. 237 p. Damesl. Groep I O.K.K. 204,5 punt; 2e Groep I Oranje-Nassau 181,5 p. Jongens le gr. O.K.K. 190 p. le pr.; 2e gr. O.K.K. 166,5 p. 2e pr.; 3e gr. O.K.K. 148 p. 3e pr. Heren Groep I O.K.K. 204,5 p.; 2e Groep I E.M.M. 186 p. Hindernislopen 1. C. de Jager O.K.K. 19,2 sec.; 2. A. Dekker O.N.A. 20,2 sec. Hardlopen jongens 80 M.: 1. Speelman O.K.K. 10,4 sec. Voor ting klopte Vos in de eindspjirt te Kloetinge Op he t nieuwe kleinere par cours, waarin ditmaal echter veel bochten waren opgenomen, werd Zaterdagmiddag onder grote be langstelling de ronde van Kloe tinge voor amateurs en nieuwe lingen verreden over een afstand van 100 k.m. of 50 ronden. Er is vrijwel dé gehele course door felle strijd geleverd tussen de groten van oris amateurcorps, terwijl ook de nieuwelingen zich goed weerden, zodat men van goede sport genieten kon. In de eerste ronden kreeg men een steeds wisselende stand voor aan de groep, maar de eerste serieuze uitlooppoging kwam na twaalf ronden, toen Vos, Ver- straeten, Van Est en Voorting aan de haal gingen. Wagtmans was er echter ook nog en wist na vele ronden alleen en een korte hevige jacht de leiders te bereiken. Verstraeten ging het alleen pro beren, maar werd prompt weer ingelopen. Bindels, Alblas en Ge luk kwamen ten slotte mede aan de leiding," doch moesten korte tijd daarop de anderen weer la ten gaan. Van Est kreeg pech en verwisselde van fiets, wat hein kostbare seconden kostte. Uuide aangemoedigd door het pu bliek zette hij de achtervolging in en slaagde er in de koplopers weer te bereiken; .dit was moedig en goed werk. Verstraeten moest door pech opgeven. Tegen het einde moest Wagt- mans jammer genoeg van fiets verwisselen en viel in de tweede groep terug. Zo kregen we een eindsprint tussen die renners van wie Voorting primus inter pares was. Van de Zeeuwen beëindigden alleen Janssen uit Axel en Holle- stelle uit Kloetinge de wedstrijd. De uitslag was: 1. G. Voorting, Haarlem, 100 k.m., 3 u. 30 min.; 2. Fc Vos; 3. W. van Est; 4. F. Bindels; 5. Geluk; 6. Wagtmans. Bond Hervormd© Jongeren. Te Amsterdam is opgericht een bond van Hervormde Jongeren, i Hij erkent de Bijbel als Gods I Woord naar dft opvatting van de drie formulieren van enigheid, i Hij gaat daarbij uit van de vrije 1 jeugdvorming, maakt studie van I de christelijke cultuur en bestu deert de christelijke nationale politieke en sociale doelstellingen. Hij zal bestaan uit junioren- groepen 1216 jaar en senioren- groepen 1730 jaar. Gesteriliseerde melk twee cent duurder. Met ingang van gisteren is de prijs van gesteriliseerde melk en de daaruit bereide melkproducten, I verhoogd met 2 cent per liter. I Het prijsverschil tussen gepasteu- rLseerde- en gesteriliseerde fles- I senmelk, dat tot dusver 1 cent per liter bedroeg, zal dus voor taan 3 cent per liter bedragen. Kaas tien cent per kilogram duurder. De maximumprijzen van alle binnenlandse en van overzee aan gevoerde kaassoorten zijn ver hoogd met 10 cent per K.G. DE BILT ZEGT: Minder warm. Tijdelijk" wat overdrijvende be wolking, maar droog en over het algemeen toch zonnig weer, ech ter met minder hoge tempera tuur dan gisteren. Matige, nu eu dan' vry krachtige wind tussen N. en O.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1