De Joodse staat „Israël" geproclameerd Tweede Kamer aanvaardde initiatief voorstel grondwetsherziening. Het aftreden van H. M. de Koningin. „Vrede, als door de profeten geleerd Vervalsers van bankbiljetten gearresteerd. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Pinksterfeest Een droom van 20 eeuwen werd werkelijkheid Prinses Juliana beëdigd als Regentes* Massagraf op begraafplaats te Soerabaja ontdekt. (fem-adijk ciyk feest. Stemmen uit het Buitenland. •Malik zal Gromyko vervangen. Tijdelijk meer melk. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 947 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 15 MEI 1948 HoofdredacteurR. ZUIDEMA Directeur: JACQ.DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAK KUS E te Goes, Ds K. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEYVEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Muan. Zondag: Zon op 4.45 u., onder 20.28 u. Maan op 12.01 u„ onder 2.40 u. Eerste Kwartier 1.55 u. Hoogwater Zondag 16 Mei: Vlissingen: 7.33 u. 1.89 m„ 20.04 u. 1.62 tn. Wemeldinge: 9.19 u. 1.67 m„ 21.52 u. 1.37 m. ï~\e uitstorting van de Heilige •'-'Geest, welk heilsfeit wij op Pinksteren gedenken, is een komen Gods tot de strijd. De Geest wordt uitgestort om de wachtende Kerk te vervullen met Zijn kracht en met Zijn liefde. Maar daarmee is niet alles gezegd. Wie het Pinksterwonder zou beperken tot wat te Jeruzalem plaats vond en tot wat geeste lijke winst en warmte voor de gelovigen, heeft geen oog voor de geweldigheid van dit ver- loss ingsgebeuren en doet tekort aan het werk, dat de verhoogde Heiland in de zending van de Trooster tot stand brengt. Dit werk is veel meer. Hij stort de Geest uit, om in heel de wereld zijn rijk te doen komen. Hq geeft de Geest om hier de strijd aan te binden tegen de macht der duisternis onder alle volken. Op Pinksteren betuigt Hij, dat Hij niet tevreden is met een kringetje vromen te Jeruzalem, maar dat Hij Zijn volk verga deren wil uit alle volken en natiën. Hij maakt de Pinksterdag tot het begin van Zijn heilige oor log, waarin het niet gaat. om aardse macht, mgar wel om Zijn zegepraal over heel de aarde, om de triomf van Zijn Kruis over heel het leven. Dit blijkt reeds terstond op de dag van het Pinksterfeest. Daar horen de feestgangers uit alle volkeren in hun eigen taal de grote werken Gods ver kondigen. Het Woord Gods breekt zich baan door alle sta- ketselen van de oude bedeling en buiten de grenzen van het Joodse volk. Daar wordt door Jezus Chris tus de heilige oorlog geprocla meerd tegen alle machten en krachten der wereld. I n dit licht hebben wij Pinkste rren te bezien, temidden van een wereld waarin het woord aanval een sombere en ongun stige klank heeft gekregen en waarin het agressief optreden der grootmachten de harten met angst en schrik vervult. Een wereld, waarin een nieu we botsing der volkeren met de dag dreigender wordt, en waar in slechts één grote vraag de machthebbers beheerst: wie in de internationale verhoudingen de leiding zal behouden of ver krijgen. Om die macht en die overwin ning wordt reeds nu zij 't dan nog enigszins achter de schermen een strijd gevoerd op leven en dood en het' is waarlijk geen wonder, dat velen zich niet zon der zorg afvragen, wat van dit alles nog het einde zal zijn. De schaduwen van deze wereld- nood strekken zich ook uit over het Pinksterfeest en dit donker wordt nog verzwaard, door de geestelijke verwarring, die ons leven benauwt en het uitzicht verduistert. De onheilspellende geruchten zijn zó sterk en de dreiging van duivelse machten is zó drukkend, dat het soms schijnt alsof er geen plaats meer is voor het Pinkster feest en voor de daaruit spre kende machtige pretentie van onze hemelse Koning. JUTaar al heeft het soms de ivi'schijn, dat alles in beslag wordt genomen door wat men sen doen, en al dringen opper vlakkig beschouwd de aanval len der wereldmachten de hei lige oorlog van Christus terug, de Geest des Heren geeft zijn strijd geen ogenblik op, en Hij ■■is ook nu nog bezig de waar achtige internationale gemeen schap te vormen en zijn wereld kerk te vergaderen. Het op de Pinksterdag begon nen werk wordt voortgezet. De doorwerking van de Hei lige Geest kan niet worden gestuit. Christus vergadert Zijn Kerk en behoudt Zijn werk ondanks het woeden der heidenen en de tegenstand der volken. Hij gaat voort met de predi king van het Evangelie. Met de proclamatie, dat de gekruisigde Jezus door God ge steld is tot een Heere en Christus. Met de oproep tot bekering -m de erkenning van Zijn macht ,..1 majesteit. Groot is de vijandschap en de tegenstand. Maar niets en niemand is in staat Hem te keren, Zijn macht te breken. Hij lijdt geen nederlagen. Wie zou kunnen keren, het werk des Heren? Wij mogen weer het Pinkster feest vieren. Maar zijn wjj ook waarlijk bezield met de Pinkster-Geest Indien ja, dan zal ook in ons leven blijken, dat er is de bran dende begeerte om in alle ver houdingen van het leven, te dienen Hem, Wien gegeven is alle macht in hemel en op aarde. Acht uren voor het beëindigen van het Britse mandaat is de Joodse staat „Israël" gisteren gepro clameerd. Dit geschiedde op een plechtige bijeen komst van de Joodse Nationale Raad te Tel Aviv, die bijeengekomen was als vertegenwoordiger van het Joodse volk in Palestina en van de Joodse be weging over de gehele wereld. Totdat de te verkiezen licha men gekozen zullen zijn, zal de Raad als voorlopige regering van de staat Israël optreden. De licha men zullen gekozen worden vol gens een grondwet, welke voor 1 October 1948 door een Consti tuante opgesteld zal moeten zijn. De staat zal open staan voor alle Joodse immigranten en zal ontwikkeling van land en volk bevorderen. Hij zal gebaseerd zijn op vrijheid, rechtvaardigheid en vrede, zoals door de profeten is geleerd, en sociale en politieke gelijkheid van alle staatsburgers handhaven, zonder onderscheid van ras, geloof en sexe. De heilige plaatsen worden be schermd en de staat zal zich aan de beginselen van het handvest der Verenigde Naties houden. Er wordt een verzoek tot de V. N. gericht hét Joodse volk bij te staan bij de opbouw van zijn staat en deze tot de V. N. toe te laten. De Arabieren wordt verzocht terug te keren tot de vrede. Hun wordt gelijke rechten als staats burgers en vertegenwoordiging in de staatsinstellingen borgd. De verklaring is vla de pas ge opende omroep „Stem van Israël" wereldkundig gemaakt. Reeds bijna onmiddellijk werd uit Washington gemeld, dat Ame rika de Joodse staat heeft erkend. David ben Goerion is premier van de nieuwe staat geworden. Hij zal tevens de portefeuille van defensie houden in de Joodse Nat. Raad, die 12 ministers zal tellen. De politieke commissie der V. N. heeft met 32 tegen 8 stemmen bij 12 onthoudingen de commissie voor Palestina van haar taak ont heven. Daarvoor had zij nog haar goedkeuring gehecht aan een aanbeveling, een bemiddelende onderhandelaar der V. N. naar Palestina te zenden. Sir Alan Cunningham, de Brit se Hoge Commissaris ln Palesti na, heeft Donderdagavond voor de radio een afscheidsboodschap tot de Palestijnse bevolking ge richt. Daarna is hij per vliegtuig uit Jeruzalem naar Haifa vertrók ken, waar hij zich gisteren aan gewaar-boord van de Britse kruiser „Euralyus" heeft Ingescheept. In verenigde zitting der Staten-Generaal. H. K. II. Prinses Juliana der Nederlanden is gisterenmiddag beëdigd als regentes van het Koninkrijk. Dit is geschied in de verenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal, welke daartoe in de vergaderzaal der Tweede Kamer waren bijeengekomen, onder voorzitterschap van Prof. Dr K. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer. Stipt twee pur kwam de Prln- geschonken worden voor de ver ses, vergezeld van Prins Bern- vulling van hare hoge taak en hard, op het Binnenhof aan. De vorstelijke auto reed zonder enig 1 escorte. De Prinses was gekleed in een duifgrijs complet. De Prins droeg de uniform- van Inspecteur- Generaal der Koninklijke Marine. Te kwart voor twee opende de president, Prof. Mr Kranenburg, de verenigde vergadering, waar na de griffier, Prof. Dr A. L. de Block, voorlezing van het besluit der beëdiging van H. K. H. deed. Vervolgens benoemde de voor zitter tot leden der commissie van in- en uitgeleide de heren Mr J. R. H. van Sohaik, president der Tweede Kamer en Prof. Mr A. Anema, lid der Eerste Kamer. Tegen twee uur begaf deze commissie zich naar de Ingang van het Kamergebouw om Prin ses Juliana en Prins Bernhard binnen te geleiden. Toen de Prinses en de Prins hun zetels hadden Ingenomen, hield de voorzitter, Prof. Mr Kra penburg, een toespraak, waarin hij zei, dat met diep leedwezen de Staten-Generaal kennis genomen hadden van de redenen, die heb ben geleid tot het betreffende koninklijk besluit. „Wij verenigen ons ln de Innige bede, dat Konin gin Wilhelmlna een sclfflne en rustige levensavond te midden van een weer tot voorspoed ko mend volk moge worden geschon ken", aldus spr. Hij wees er op, dat met vol vertrouwen en diepe genegenheid het Nederlandse volk de waarneming van het koninklijk gezag wederom aan de Prinses toevertrouwd ziet. Op zijn verzoek legde Prinses Juliana vervolgens ln handen van de voorzitter de in artikel 44 der grondwet voorgeschreven eed af. Na deZe plechtige beëdiging zelde de voorzitter nog het vol gende „Mogen aan uwe koninklijke hoogheid de kraoht en de wijsheid Geest des Heeren, kom van boven Laaf met Uw genadegoed Alle zielen, die geloven, Doe ze blaken van Uw gloed! Op het blinken Uwer stralen Buigt zich d'aard voor Jezus neer, Zaam'len zich van heind' en veer, Alle tongen alle talen. Halleluja, U zij d'eer U zjj d'eer, halleluja! Meer voedsel voor de Duitsers. Enkele uren nadat de leiders vaai de vakbonden in Beieren de staking vanwege de lage voedsel rantsoenen hebben afgelast, is be kend gemaakt, dat de broodrant soenen in 4 staten verhoogd zul len worden. Na een conferentie van de mili taire gouverneurs met Duitse, Britse en Amerikaanse functiona rissen werd besloten het rantsoen in Beleren, Neder-Saksen, Noord- Rijnland-Westfalen en Sleeswijk- Holstein met 1000 gram te ver hogen, zodat het op 8500 gram per maand gebracht wordt. Ook werd besloten het rantsoen in alle staten van de Brits-Amerikaanse zone met ingang van 1 Juli op 10.000 gram te brengen. moge Gods zegen op haar arbeid rusten. Leve de regentes!' Hiermede was de plechtigheid ten einde. Uitgeleide gedaan door de leden der commissie verlieten de Prinses-Regentes en Prins Bernhard daarna de zaal. o Belgische kabinetscrisis opgelost. Spaak heeft gisteren de door hem ingediende ontslag-aanvrage van zyn regering ingetrokken. Deze beslissing betekent, dat de kabinetscrisis thans volledig is opgelost en de oude regering on der leiding van Spaak haar werk zaamheden zal voortzetten. Spaak heeft een persoonlijk succes geboekt toen de algemene raad van de Belgische socialis tische partij met 145 tegen 72 stemmen bij 5 onthoudingen een compromis tussen de socialisten en de christelijk socialen inzake de subsidies aan katholieke scho len goedkeurde. o „Willem Barendsz" weer thuis. Vrijdagmorgen is de drijvende traanfabriek „Willem Barendsz" in IJmuiden binnen gelopen en Vrijdagmiddag Werd het schip door liet Noordzeekanaal naar de hoofdstad gesleept. De „vangst is bevredigend1300 walvissen, waaruit 14.150 ton traan is ge kookt, dat Is 2000 ton meer dan vorig jaar. De gehele expeditie is verlopen zonder een enkel on geval, terwijl ook geen ernstige ziektegevallen zijn voorgekomen. Voor zijn vertrek heeft Cunning ham de wapenstllstandscommissie der V. N. verzocht de verant woordelijkheid voor het voortzet ten van de onderhandelingen over vrede voor Jeruzalem op zich te nemen. Volgens de Daily Herald zou Graaf Folke-Bernadotte van het Zweedse Rode Kruis door de V. N. worden aangewezen om van Groot-Brittannië het toezicht over Palestina over te hemen. Het oppercommando van de Haganah heeft per radio een be roep gedaan op de Joodse bevol king rekening te houden met de mogelijkheid van invasie en lucht aanvallen op de Joodse staat. Twee uur voor het uitroepen van 'de Joodse staat heeri: de Haganah verzocht met ingang van heden nacht in de Joodse steden een ge deeltelijke verduistering in te voe ren, de schuilkelders ln orde te maken, samenscholingen op straat te voorkomen en op het platteland loopgraven te maken. Volgens het Egyptische blad „Al Assas" zullen 20.000 Joodse manschappen plus de groep Stern, wanneer de strijd werkelijk uit breekt, 50.000 Egyptenaren, 50.000 Irakïezen, 12.000 Arabie ren uit Transjordanië en 10.000 uit Syrië en Libanon tegenover zich vinden. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse za ken heeft verklaard, dat Enge land zijn betalingen aan het Ara bische legioen zal voortzetten 'in overeenstemming met de bepalin gen van het Brits-Transjordaanse verdrag. De Britse subsidie be draagt twee millioen pond ster ling per jaar. Te middernacht heeft de Egyp tische premier, Nokrasji Pasja, over radio Cairo verklaard, dat aan Egyptische troepen bevel was gegeven Palestina binnen te trek ken met het doel de veiligheid en de orde in dat land te herstellen en een einde te maken aan de slachtingen, aangericht door ter roristische Zionistische benden, gericht tegen de mensheid. Uit Tel Aviv wordt gemeld, dat tenminste tienduizend Egyptische soldaten bij de zuidgrens van Pa lestina verzameld zouden zijn. o Op de begraafplaats van Soera baja, Kembang K3..eing, werd Woensdag een massagraf ont dekt. Men verwacht, dat zich hier overblijfselen van 150 slachtoffers bevinden. Reeds werden 43 personen op gegraven. Men vermoedt hier de graven gevonden te hebben van de slachtoffers van een overval op een convooi Engelse vrachtwa gens in 1945. Tot dusverre werden reeds ge raamten gevonden van mannen, vrouwen, kinderen en Engelse ghurkas. Vele hadden gekloofde schedels en schotwonden. Dokter Hausman, hoofd van het patholo gisch anatomisch laboratorium, ls belast met de Identificatie van de slachtoffers. VOOR DE ZONDAG. Er staan verschillende ge vaarlijke woorden in het Pinksterevangelie. Ik denk aan „geloof", „leer", „doen", „gemeenschap". Ze zijn daarom om 't enig middelpunt van alle „Uit den hemel." Hand. 2 2. de troost van Pinksteren. Het gaat bij 't Pinksterfeest zo gevaarlijk, omdat ze zo makkelijk worden misver staan. Men duidt geloof dan aan als vroom gevoel,ieer wordt tot systeem van chris telijke waarheden, het doen ontaardt in drukte en van ge meenschap maakt men een sectarisch kringetje. En Hoe ingeleidf er dan ook mag worden getuigd, hoe beginsel vast er mag worden gespro ken, met hoeveel vaart men aanvalt op de wereld, met hoeveel liefde men zich aan sluit bij zijn kring, dan blijft er van het ware Pinksterfeest zo weinig over. Dan klinkt een ware Pinksterpreek zo hol, het zingen lijkt zo opge schroefd. Het rechte vuur wil maar niet komen. Dan valt woorden van de Schrift, 't Gaat om de Geest van Christus. Het gaat om God in Christus zelf, zoals Die met ons wezen wil tot aan het einde van de tijd. Hij is de inhoud van geloof en leer, bewerker van daad en ge meenschap. Pinksteren is Kerstfeest anders. Ook hier horen wij het „Uit hogen he mel kom Ik aan" en ook hier ergeren wij ons aan de ver borgenheid der openbaring. God denkt aan ons en laat ons niet alleen. Alleen: veel vas ter nog dan bij de kribbe we ten we nu, dat deze God ge nadig en barmhartig is. Dat leerden we bij 't kruis en bij het lege graf. Alleen: de he melvaart betuigde: het Kind is loaarlijk Koning; 't beiuaart, verzamelt, leidt. „Uit de hemel" komt Hij aan. En 't dichte mensenhart gaat voor de Koning open, het duistere verstand gaat weten van zonde, zelfs van vergeven zonde, onhandige handen pres teren werken der bekering en wat gescheiden leefde ver enigt zich rond doop en avondmaal. In deze moeilijke tijd kun nen we met niet minder toe dan met het echte Pinkster feest. Dat laat zich evenwel zomaar niet maken. Het wil afgebeden zijn. Over waarach tig bidden echter ligt de be lofte van de verhoring. „Geest des Heren, kom van Boven." „Zie, Ik ben met U, alle dagen." M. DE V. Communisten zongen de Internationale en liepen weg. De Tweede Kamer heeft gisteren aangenomen het voorstel van wet van de lieer Romnie c.s. het is behalve door de voorzitter van de K.V.P. ondertekend door de voorzitters der fracties van de P. v. (1. A., de A.R., de C.H.U. en V.V.D. tot liet in over weging nemen van een voorstel tot verandering in de grondwet. Dit voorstel houdt in dat ter handhaving van de uit- of inwen dige veiligheid in buitengewone omstandigheden door of vanwege de Koning voor elk gedeelte van het grondgebied des rijks kan worden bepaald, (lat de grondwettelijke bevoegdheden van orga nen van burgerlijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de politie geheel of ten dele overgaan op andere organen van burgerlijk gezag. Het voorstel van de heer Wa genaar (C.P.N.), de behandeling uit te stellen tot de volgende week, werd met 607 stemmen verworpen. De heer Vonk (V.V.D.) ver klaarde zich met het voorstel wel te kunnen verenigen, doch gaarne had hij aangeduid gezien welke organen van het burgerlijk gezag men op het oog heeft. Naar zijn oordeel moeten de grondwettelijk gewaarborgde bur gerrechten als de vrijheid van drukpers, het recht van vereni ging en vergadering, de vrijheid van woning en het reche op het briefgeheim, zo goed mogelijk worden veilig gesteld. Daartoe achtte hij nodig een verplicht ge stelde, zo groot mogelijke meer derheid in de Staten-Generaal voor de wet, welke deze materie moet regelen. In verband hiermede diende hij een amendement in. De heer Wagenaar (Comm.) betoogde in een rede van twee uur, dat het ontwerp niet alleen gericht is tegen de communisten, maar tegen alle democratische vooruitstrevende progressieve krachten. In de avondvergadering sprak de heer De Groot (C.P.N.) de scherpe afkeuring van zijn fractie Leedwezen in Amerika. niettemin, want zij was een wijze Koningin, met een verheven be- Uit Washington wordt gemeldt, grip van haar koninklijke taak. dat de leden van het Amerikaan- Vele ambten deden haar innig se Congres, Woensdag met leed- met ons land medeleven. In ieders - De Sowjet-Unle heeft officiéél aan Griekenland gevraagd de exe cutes van Griekse patriotten te haolnzl! irn» beëindigen. Sabena-vliegtuig verongelukt. 32 doden. Een vliegtuig van de Sabena, dat Donderdagmorgen uit Leo- poldstad naar Brussel vertrok, is nabij het dorp Magazini, 25 kilo meter ten zuiden van Libenge, ln de buurt van Oebangl, een zij rivier van de Congo, neergestort. Het vliegtuig brandde uit en aangenomen moet worden, dat de Bezuiniging op de departementen. Naar het A.N.P. verneemt zijn of worden op alle departementen commissies ingesteld met het doel verschillende takken te doen af kappen en de diensten, met name 9_ v.w - die, welke uit de oor logs- en be- o passagiers en zeven leden van vrijdingsperiode stammen, op kor de bemanning om het leven zijn te termijn te doen inkrimpen of Stomen. verdwijnen. Andrei Gromyko, de Sowjet- Russische afgevaardigde bjj de Veiligheidsraad van (le V. N., heeft aan Trygve Lie medege deeld, dat hij komende zomer zijn functie zal neerleggen. Hij zal vervangen worden door Jacob Malik, Sowjet-Russisch plaatsver vangend minister van buitenland se zaken, die thans op weg is naar de Ver. Staten. Gromyko heeft aan journalisten verklaard, dat hij naar de Sowjet- Unie zou terugkeren voor een lange vacantie. Zijn plannen voor daarna waren nog niet vastge steld. In sommige kringen te Lake Success voorspelt men, dat Gro myko, als beloning van zijn werk bij de V. N„ belast zal worden met een belangrijker functie aan het Sowjet-Russlsche départe ment van buitenlandse zaken. Bevoegde waarnemers menen, dat de terugroeping van Gromyko betekent, dat de spanning tussen de Ver. Staten en de U.S.S.R. zal afnemen. wezen vernamen, dat koningin Wilhelmina van plan is af te tre den ten gunste van prinses Juli ana. Een van de leden van de com missie voor buitenlandse zaken van het huis van afgevaardigden, mevrouw Frances Bolton, gaf het volgende kenmerkende commen taar: Mijn reactie Is er een van op recht leedwezen en ik ben van mening, ilat niet alleen Neder land, doch alle landen de recht streekse en indirecte invloed zul len verliezen van een vrouw, die over grote moed, scherp inzicht en een gezond oordeel beschikt!" Afgevaardigde Walter Judd, eveneens lid van de commissie voor buitenlandse zaken, ver klaarde: „Ik ben er zeker van, dat het volk van de Ver. Staten zich aansluit bij het Nederlandse volk en zijn diep leedwezen wil uitdrukken over het feit, dat geheugen ligt nog haar oproep die zij tezamen met onze gelief de Koning Leopold II deed om voor de vreseljjke Meidagen van 1940 "het oorlogsgevaar af te wenden. Koningin Wilhelmina heeft voor Prinses Juliana een lichtend spoor nagelaten. Zij heeft de „Oranjeboom die ciert den tempel van onzen lande" alle eer aan gedaan. Burgemeester St. Maar tensdijk benoemd in Prov. Utrecht. Mr H. H. Schuller sinds 1936 burgemeester van St. Maartens dijk en sinds 1946 tevens van ScherpenLsse ls met Ingang van I Juni a.s. benoemd tot burge meester van Maartensdijk (Utrecht). Wij wensen de heer Schuller van harte geluk met deze promo hun geliefde Koningin zich ge-i'c- Want dat is het. Maartens- dwongen ziet af te treden als dijk, aan de rand van Utrecht, is vorstin van dit heldhaftige volk. Wij wensen haar een lang leven. En wat betreft de nieuwe vorstin: Lang leve de Koningin! Onder het hoofd „Een merk waardige vorstin", schreef „De Gazet van Antwerpen": „Toen wij het in September a.s. door H. M. de Koningin te vier 50-jarig regeringsjubileum hebben aangekondigd, hebben wij Hare Majesteit een verlichte Vorstin genoemd, niet in de oude autocratische zin van het woord, doch wel in de verheven beteke nis, omdat zij was een vorstin, die naar haar beste vêrmogen op democratische wijze regeerde. Wij schreven toen ook, dat de levensavond van Koningin Wil helmina versomberd is door ve le wolken. Helaas, wij hebben toen niet vermoed, dat wij "zo spoedig reeds afscheid zouden moeten nemen van deze merk waardige vorstin „Wij kunnen deze (laad bcgrij- pten, maar betreuren haar des een gemeente met plm. 12.000 In woners. uit over de wijze waarop Kamer en volk door dit wetsontwerp zijn overrompeld. Dit is geen gelegen heidswetgeving, doch verlegen- heidswetgeving. Het is z.i. het be gin van de liquidatie van de bur gerlijke democratie in Nederland. De heer Eorarae (K.V.P.) meen de, dat de uitvoerige redevoerin gen ter bestrijding tegen zich zelf gesproken hebben. Hij was van oordeel, dat de gevolgde methode van bestrijding voor het Neder landse volk duidelijk kan maken hoe terecht het voorstel is inge diend. Als voorbeelden van bui tengewone omstandigheden noem de spr.: oorlog, oorlogsgevaar, on lusten, -gevaar voor onlusten, ge vaar voor de georganiseerde wan orde enz. De heer Hoogearspel (C.P.N.) lichtte een amendement toe om in het voorgestelde nieuwe artikel 195 a te lezen in plaats van „or ganen van burgerlijk gezag": or- ganqn van het burgerlijk gezag. De heer Stokvis (C.P.N.) ver dedigde een amendement beogen de een gequalificeerde meerder heid van tweederde voor te schrij ven voor de aanvaarding van de wetten voortvloeiende uit de toe passing van art. 195 a. Het amendement-Stokvis werd verworpen met 61 tegen 8 stem men (C.P.N.)' en het amende ment-Vonk werd verworpen met 63 tegen 6 stemmen, die van V. V. D. en de heer Krol (C.H.), Do communistische afgevaar digden stonden daarna op. Alvo rens de zaal te verlaten hieven enige hunner de Internationale aan. Staande by de uitgang naast de perstribune zongen zij twee coupletten er van. De voorzitter trachtte met ha- mergeroffel het gezang te over stemmen. Verscheidene kamerle den gebruikten hun mappen om dit geroffel te ondersteunen. In middels was ook een brigadier van politie de zaal binnen geko men. Zodra de belde coupletten waren uitgezongen verlieten de communisten de zaal. Het ontwerp werd daarna goedgekeurd met 60 stemmen voor. De gunstige ontwikkeling van de melkproductie, welke in de ko mende weken het hoogtepunt zal bereiken, maakt het mogelijk het melkrantsoen voor volwassenen tijdelök, d.w.z. zo mogelijk gedu rende 6 of 8 weken te verhogen tot 6 liter per twee weken. Reeds voor de volgende week kan een extra-bon voor een halve liter liter melk voor personen boven de 21 jaar worden aangewezen. Met ingang van vandaag geeft bon 362 melk recht op het kopen van een halve liter gestandari- seerde melk. De „Prinses Beatrix" 31 Mei a.s. in de vaart. De „Prinses Beatrix" van de Stoomvaart Mij. JZeeland", welk schip op de werf der „Schelde" te Vlissingen. voor de dienst op Engeland weer geheel In orde is gemaakt, zal op 31 Mei a.s. van uit Rotterdam de dagdienst op Engeland gaan hervatten. De officiële proefvaart is vast gesteld op 26 Mei vanuit Rotter dam. Woensdagavond a.s. gaat het schip in het Seheldedok waar de hoofdmotoren beproefd zullen worden. Zaterdagmorgen verlaat de „Beatrix" het dok, waarna op de rede van Vlissingen de kompassen zullen worden gesteld. Des mid dags vertrekt het schip naar Hoek van Holland. Het zal des avonds te Rotterdam ligplaats kiezen. Gemeenteraad Souburg. In de raadszitting van gisteren werd o.m. goedgekeurd het voor-, stel tot de bouw van 80 arbeiders woningen ad f 400.000, alsmede het voorstel tot verplaatsing van het transformatorhuisje op het Oranjeplein. Het voorstel tot het vaststellen van het liedrag waarvoor het gymnastieklokaal aan particulie re verenigingen zou worden ver huurd ontmoette tegenstand. Do heer P. de Boer (Arb.) was be vreesd, dat door deze verhoging de turnvereniging zodanig zal worden getroffen, dat ze tot liqui datie zal moeten overgaan. De burgemeester gaf toe, dat de zaak van die zijde niet was be zien en nadat van andere zijde hetzelfde was geconstateerd, werd besloten het punt aan te houden. De aankoop van een gecombi neerde huisvull-bakwagen ver wierf bij allen grote instemming. Alleen speet het de meesten, dat, nu het herbouwplan nog niet Is goedgekeurd, ook dit onderdeel niet zal kunnen worden uitge voerd, mits dit afzonderlijk wordt goedgekeurd. Op de excursie door de gemeente, die de raadsleden na afloop maakten, komen we nader terug. Sinds geruime tijd kwamen bij de recherche In Den Haag en die der randgemeenten aangiften bin nen van het ln omloop zijn van valse bankbiljetten van f 100. Zo ook op Hemelvaartsdag, toen ln een café te 's-Gravenhage bij een kellner een vals bankbil jet van f100 ln betaling was ge geven. Deze bemerkte het, toen hij een uur later een echt bank biljet van f 100 ontving. Hij stelde de politie van het geval ln ken nis, waarop enkele rechercheurs onmiddellijk een uitgebreid onder zoek instelden. Dank zij het. goede geheugen van de kellner, leidde het spoor via andere personen naar zekere P. B. te 's-Gravenhage, tegen wie reeds eerder vermoedens waren gerezen. B. werd 's nachts met zijn vrouw van het bed gelicht. Nauw keurige huiszoeking volgde. Ondanks hardnekkige ontken ningen stapelden de bewijzen zich op tegen B. Na urenlange strenge verhoren en confrontaties, kwa men bij stukjes en brokjes de bij zonderheden los. Uit het ingestelde deskundige onderzoek bleek, dat er personen betrokken moesten zijn bij de vervaardiging van de bankbiljet ten. In de loop van hét onderzoek berden dan ook aangehouden de| militair G. te Utrecht en nog eni ge'mensen, die zijdelings bij de zaak betrokken bleken te zijn, 't Bleek, dat hiermede het complot practlsch geheel compleet was. In totaal was e.a. f 7000 in cir culatie gebracht. C.O.A.K.-militairen namen afscheid. Donderdagavond had in de grote zaal van het Schuttershof het afscheid plaats van de mili tairen der C.O.A.K., die gisteren naar de hun toegewezen leger onderdelen zijn vertfokken. Be gin December hier gekomen als soldaat, vertrekt, het overgrote deel thans als sergeant. Kapitein v. d. Slikke, verwelkomde de vele genodigden en de leerlin gen die de zaal tot in alle hoe ken bezetten. Spreker wees er op dat de vorige avond wel zeer in de smaak is gevallen en hoop te, dat dit ook nu weer het ge val zou zijn. Het gaat er om, al dus de kapitein, de geest van saamhorigheid onder de jon gens aan te kweken en te be vorderen, en ik mag constateren, dat deze geest goed is geweest. Het programma, dat geheel verzorgd werd door de militairen met enkele, dames, stond o.l.v. de luitenants 't Hart en Hurkmans. Met muziek, zang en enkele schetsjes oogstte men veel suc ces. Ook de sneltekenaar dwong bewondering af. Na de pauze sprak de kapitein Verhoef, daar zowel de commandant der school als kapitein P. F. H. v. Esch, door de eommandooverdracht in Kam pen verbleven, woorden van waardering tot de militaren. De sergt. Roevers, die bij het examen het hoogste aantal punten be haalde ontving een boek. Ook de aanvoerder van het voetbalelftal van de 3e compagnie, dat des middags de 2e comp. met 21 had verslagen ontving een aan denken voor de ploeg ln de vorm van een lauwertak. Aan het .einde van de avond bracht kapitein v. d. Slikke dank aan alle Inwoners van Middel burg, die tijdens het verblijf der militairen, hun woningen zo gast vrij hadden opengezet. De medewerkende dames ont vingen bloemen. o DE BILT ZEGT: Zonnig en (lroog. Droog en over het algemeen zonnig weer, met iets hogere tem peraturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind tussen N. en O.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1