VANNACHT WORDT DE JOODSE STAAT UITGEROEPEN. Truman bereid Stalin te ontmoeten* Complot tegen Prinses Elisabeth Nogmaals Kunstmatige inseminatie. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Spanning in Palestina stijgt» Het aftreden van H.M.de Koningin Nog niets geleerd Parijse politie vreest aanrol S van Joodse terroristen, i een complot is evenwel geen Ruim een ton verduisterd. Als God mij spaart... Vènnogensheffing voor hulpbehoevenden. De Nederland-Belgische militaire overeenkomst. Initiatief-voorstel wijziging Grondwet Tweede Kamer hedenmiddag bijeen. oitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijk.straat. Telefoon 2052. In het nummer van j.l. Zater- iag, hebben wij een beslist te genstander van kunstmatige in seminatie aan het woord gelaten. Wij achten ons niet bevoegd over dit vraagstuk een oordeel uit te spreken, waarom wij ons hebben gewend tot iemand die op dit gebied meer deskundig kan worden geacht. Aan wat hij naar aanleiding van het geplaatste artikel schreef is het volgende ontleend: Het hieruit sprekende respect voor de schepping, de gezonde moraal en de Bijbelse levenshou ding laten niet na indruk te ma ken. Ook mij is het bedoelde in grijpen in het natuur-gebeuren verre van sympathiek. Dat wij rekenschap hebben te geven over de wijze waarop wij met de natuur, in het bijzonder met de dieren omgaan, is voor ons geen vraagstuk. „De redeloze dieren worden geëxploiteerd als willoze werktuigen van de mens", schrijft inzender. Hij bedoelt dit in afkeurende zin en kan daar mede wel gelijk hebben. Doch men kan het gezegde ook als „feit" aanvaarden. Hoe kan het anders? Het paard wordt voor de wagen gespannen om te trekken; het varken wordt vet gemest om geslacht en verkocht te worden; de kip wordt gefokt om veel eieren te leggen, etc.; alles voorbeelden van exploitatie van redeloze, willoze dieren ten bate van de mens, waaraan nie mand zich ergert. Overigens is deze exploitatie weder tot op zekere hoogte gegrond in de Schepping, naar Genesis 1 28. Nu komt het er dus op aan de grenzen vast te stellen. Doch ziehier een nieuwe moeilijkheid. Bij de veefokkerij worden wel meer methoden toegepast, die on natuurlijk om niet te zeggen per vers zijn. Wij noemen het castre ren van hengstveulens en stier kalveren en andere mannelijke beesten. Dit is voor de betrok; ken dieren heel wat minder aan- genaam, dan de inseminatie en minstens even onnatuurlijk en niet in de scheppingsorde ge grond. Toch, niemand ergert er zich aan; wij zien de noodzake lijkheid dezer handelingen zelfs in. Kunstmatige bebroeding van eieren is een zeer onnatuurlijke wijze van kuikens fokken. Maar alweer, niemand denkt er aan dit onjuist te vinden; 't is zelfs nu en dan een publieke vermake lijkheid. Wanneer gezegd wordt, dat „niemand" zich ergert, dan wordt bedoeld niemand uit de kring van veehouders etc., dus vakmensen. Zoals bekend zijn er velen, meestal mensen die bui ten het vfck staan, die daaraan wél aanstoot nemen en in woord en geschrift, van hun standpunt niet ten onrechte, tegen allerlei handelingen met dieren proteste ren. Een met dit onderwerp zijde lings verband houdend vraagstuk is dat der vivisectie. De nood zakelijkheid hiervan kan volledig worden erkend, maar toch liggen op dit terrein nog grote moeilijk heden. Er zijn zeker gegronde bezwa ren in te brengen tegen de wijze waarop soms de vivisectie wordt toegepast. Maar daar staat tegenover, dat de medische wetenschap in de strijd tegen velerlei ziekten, vaak belangrijke resultaten afwerpt, zodat er weinigen zullen zijn, die1 afschaffing van de vivisectie zon der fneer willen bepleiten. Zeker ook het dier is een schep sel Gods. Tegen onnodige kwel ling wij denken hierbij aan de strijd tegen de dierenmishandeling moet worden gewaakt. Maar aan de andere zijde blijft ook het feit, dat God aan de mens heerschappij heeft gege ven over al het gedierte. Een heerschappij die met voor zichtigheid moet worden gebruikt Ook hierbij blijft de mens verant woordelijk voor zijn doen en voor zijn laten. (Slot a.s. Dinsdag.) ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 946 Abonnementsprijs 3.50 p. kwartaal Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG H MEI 1948 Hoofdredacteur: R. ZTJIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON t. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREI.SE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet. en Ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.46 u„ onder 20.27 u. Maan op 10.31 u„ onder 2.17 u. Hoogwater Zaterdag 15 Mei. Vlissingen: 6.20 u. 1.95 m„ 18 46 u. 1.70 m. Wemeldlnge: 8.11 u. 1.67 m„ 20.40 u. 1.40 m melijk dat Engeland het mandaat op het vastgestelde uur zal neer- I leggen en alles zal doen om zo spoedig mogelijk zijn troepen te rug te trekken. Het schijnt n^g steeds niet be slist, of Engeland bij het binnen rukken van Arabische legers via de diplomatieke kanalen bij de betrokken regeringen zal Interve niëren. Gedurende 27 jaar heeft de Britse regering zonder resultaat Volgens berichten uit Tel Aviv heeft het Joodse voorlopig kabinet voor Palestina na een bijeen komst van negen uur besloten met ingang van heden te midder t een souve' Joodse staat uit te roepen. Vandaag zal een bijzondere vergadering van de Joodse Nationale Raad gewijd zijn aan het opstel len van de onafhankelijkheidsverklaring. Van be trouwbare zijde verneemt Reuter, dat Groot-Brit- tannië de Joodse staat niet zal erkennen. Aangeno men wordt, dat Engelands houding tegenover een Arabische staat in Palestina dezelfde zou zijn. Truman wilde geen eommen- Commissaris voor Palestina, taar geven op de mogelijkheid De spanning in Palestina isterreurcampagne een aanvang van een Amerikaanse erkenning toegenomen door geruchten over j werd gemaakt. Sedert het oor van een Joodse staat in Palestina.een nieuwe Arabische invasie. 1 logselnde zijn 338 Britse onderda- Harold Evans, van de Society Volgens berichten in de Egyp- nen in Palestina om het leven of Friends, is benoemd tot neu- tische pers uit Beiroet zouden gekomen. Aan de Britse belas- traal gemeentelijk commissaris Arabische geregelde legers op oftingbetalers kostte het onderhoud van Jeruzalem. na Zaterdag Palestina binnender Britse troepen in het Heilige Het Joodse Bureau heeft zich marcheren. Egyptische militaire Land 100 millioen pond. gekant tegen het nieuwste Ame- eenheden zouden naar de Pales- rikaanse voorstel tot benoeming door de grote vijf van een Hoge Zelfs de hofhouding was verrast. H. M. de Koningin zo meldt een speciale verslaggever van „De Volkskrant" heeft haar rede uitgesproken in de Grijze Salon van het paleis 'tLoo, ter wijl de drie vertegenwoordigers van de radio in de schrijfkamer er naast verbleven. De P.T.T. had een verbinding tot stand ge bracht over de gewone zendlijn van Apeldoorn naar de studio in Hilversum, waar de rede op gra- mofoonplaten werd opgenomen Zijn hoop op vrede niet toegenomen. President Truman heeft op een geven, zeggende, dat Marshall de persconferentie meegedeeld, dat aangelegenheid voldoende belicht- hij bereid is Stalin te ontmoeten wanneer deze naar Washington wil komen. HU ontkende, dat hij de laatste tijd een rechtstreekse boodschap van Stalin ontvangen had, daaraan toevoegend, dat hij er ook geen verwacht. De president verklaarde voorts, dat zijn hoop op vrede geenszins te. Ten aanzien van de militaire hulpverlening aan Ivest-Europe zei Truman, dat hij persoonlijk niets in voorbereiding had en ook terzake geen voorstel van het de partement van buitenlandse za ken had ontvangen. ren°te3verzoenen en 6?. °m Ü,Cht £Ur opnie"w weJ.d toegenomen door het jongste1H. Wetselaar overleden, ren re verzoenen en net L'aies-1 uitgezonden. De annaratuur. die contact tussen de V S en de Sowjet-Unle. De tussen de belde Wrensdag ls ln de ouderdom landen bestaande fundamentele 62 jaar overleden de heer H. uitgezonden. De apparatuur, die tjjnse volk rijp te maken voor de J jn het paleis nodig was, werd autonomie, zo heet het in een of ficieel Brits communique. 84.000 Britse soldaten zijn er niet ln geslaagd de orde ln Pa lestina te handhaven, toen door modern bewapende Joden met een DUITSE CORRESPONDEN TIE IN 1948. Het gemeentebestuur van Amsterdam ontving een schrijven, ondertekend: Der magistraat der Stadt Ha- nauwaarin gevraagd wordt zo mogelijk inlichtin gen te verstrekken over „Der Jude (volgt naam) die in 1937, naar Amsterdam is vertrok ken enz. Daarop heeft het Amster damse gemeentebestuur, in het Nederlands, geantwoord: Aan de magistraat van Hanau, Naar aanleiding van uw brief vanbericht ik u, dat daarop alleen geantwoord kan worden, wanneer uw brief in correcte vorm wordt vervat. De term „Der Jude" Wordt in beschaafde ihrtden niet in het ambtelijk verkeer geduld. 16.000 Arabische vluchtelingen P i fr?. LSfiJin,™ f" uit Palestina begeven zich naar de laatste voorbereidingen te Egypte- n.000 vluchtelingen be- vinden zich reeds op Egyptisch grondgebied. Alle vluchtelingen die in staat zijn wapens te dra treffén. Een Egyptisch regeringscom- munïque zegt, dat Vrijdagnacht om één minuut over twaalf gen zullen volgens een Egypti- E gyp tische strijdkrachten de sche krant, bij het Egyptische grenzen van Palestina zullen leger worden ingelijfd, overschreden. Vier en twintig uur Donderdagnamtddag is te Tel voor de opheffing van het man- Avlv een overeenkomst tussen daat is te Londen de diplomatieke Joden en Arabieren getekend, toestand volkomen verward. I yolgens welke Joodse troepen j Slechts één ding staat vast, na-Jaffa zullen bezetten. I sprake". Vandaag zal Prinses Elisabeth Men treft uitgebreide voorzorgs van Engeland en haar echtge- maatregelen voor de ontvangst noot, de Hertog v. Edinburgh in Van het Prinselijk Paar; overal Parijs arriveren vóór een vier- i waarheen zich de Prinses en Haar Blijft Spaak? daags bezoek. Zodra dit bericht in de Franse hoofdstad bekend werd, ontplooide de Parijse po litie een koortsachtige activiteit in verband met een binnengeko men anonieme mededeling, dat er een complot was gesmeed met het doei Prinses Elisabeth van het leven te beroven. Het blad „France Soir" maak te er het eerst melding van en wist tevens mede te delen, dat elke politie-post in den lande dc volgende opdracht had gekregen: „Arresteer onmiddellijk de man die beantwoordt aan bijgaande persoonsbeschrijving en die in staat mag worden geacht een po ging te doen pm Prinses Elisa beth te doden". Het blad voegde er aan toe: „Dit sensationele telegram werd gezonden aan alle posten van de Franse politieke politie, de Op de effectenbeurs js een prefecture en de Sureté. De po- eommissionnair gearresteerd, die UUe schjjllt het bijzonder be door het verkopen van ander- d te zijn over mogelijke re- mans effectenbezit een bedrag pressailles van de Stern-Groep, de van ruim honderdduizend gulden joodse terreur-organlsatie". heeft verduisterd. In dit verband dient men ln het De aandacht werd op de man oog te houden, dat in Parijs te- gevesligd, toen de recherche een vens het hoofdkwartier ls geves klacht bereikte van een kleine j tlgd van de Irgoen Zwai Leoemi bezitter, die de commissionnair voor West-Europa. Alle districten zijn effect in bewaring had ge- van Parijs worden al enkele dagen geven. De commissionnair had met de bijzondere belangstelling hem steeds voorgespiegeld, dat vereerd van speciale polltle-afde- het effect zwart was gekocht en llngen, die in het bijzonder be- Donderdagavond werd in poli- tieke kringen te Brussel aange nomen, dat Spaak, op aandringen van zijn politieke vrienden en van K.V.P.-leden, er in zou toestem men aan het hoofd der regering j te blijven, die naar men zegt, geen wijzigingen zou ondergaan. o Commissionnair op de beurs gearresteerd. Gemaal zullen begeven "zullen zij als het ware worden omzwermd door geheime agenten, zowel mannelijke als vrouwelijke, zelfs tot op de dansvloer. HET ENGELSE PRINSELIJK PAAR. daardoor tot een minimum be perkt en kon in een gewone auto worden vervoerd. In de Grijze Salon stond slechts één microfoon opgesteld. Op uitdruk kelijk verlangen van Hare Ma jesteit werden er geen foto's ge nomen. Niemand van de hofhouding 'vist welk een belangrijk besluit de Koningin ging afkondigen. Om half 6 werd de orde van het huis onderbroken, toen allen zich, zoals gewoonlijk wanneer de Koningin een rede uitspreekt, aan de radiotoestellen zetten. De hofdames en leden van het per soneel gaven openlijk blijk van hun verrassing ovei de medede lingen van Hare Majesteit, maar zij toonden zich voldaan over de wijze en de toon, waarop de Ko ningin de rede had uitgesproken. geschillen waren door het inci dent niet veranderd. De president is tegenstander van een thans bij het Congres in behandeling zijnd wetsontwerp, dat drastische beperkingen zou opleggen aan het communisme ln de V. S. Zulk een wet zou geheel in strijd met de Amerikaanse principes zijn. Als er organisaties of groepen in de V. S. waren, die de regering wilden omverwerpen, bestonden er reeds wetten om aan dat stre ven het hoofd te bieden. Terugkomend op de recente no tawisseling met de Sowjet-Unie zeide Truman, dat de oorspronke lijke verklaring over de Ameri kaanse politiek, door Bedell Smith tegenover Molotof afgelegd door hem met Marshall en het ge- Wetselaar, te Dordrecht, bestuurv der van de Chr.,Metaalbewerkers- bond en lid van het algemeen be stuur van het Chr. Nationaal Vakverbond. Toen hernam het leven op hele kabinet is besproken. De 't Loo zijn gewone gang. president wilde geen gedetailleerd. commentaar op de notawisseling In 1898 had onze toen achttien jarige Koningin aan Europa's oudste staatshoofd, de Britse Gueen Empress Victoria geschre ven: „If God spares me to reign as long as you, dear aunt, then I hope I shall be able to look tack upon my government with zien. In het Britse parlement is me degedeeld, dat het thans aan Duitsers wordt toegestaan tot een maximum van zes maanden te logeren bij vrienden of verwan- -- ten in Groot-Brittannlë om ken- as much satisfaction as you njs (-e maken met de Britse le- can (Als God mij spaart en mij i venswijze. Kinderen mogen voor evenlang regeren laat als U, I onbepaalde tijd komen logeren. Samenwerking P. v. d. A. en K. V. P. De algemene vergadering der Prot Chr. Werkgemeenschap in de P. v. d. A. heeft een resolutie gepubliceerd, waarin o.m. wordt uitgesproken, dat zij, als bieden de onder de gegeven omstandig heden de beste mogelijkheid om te geraken tot een belijnd pro gram, dat aan de verwerkelijking van de sociale gerechtigheid dienstbaar is, de samenwerking *Vnet de Kath. Volkspartij voor het heden, en zo de politieke constellatie dat vergt, ook voor de toekomst aanvaardt. o Nieuw Eerste-Kamerlid. Duitsers mogen Engeland in de vacature Koejemans is benoemd tot lid der Eerste Ka mer de heer W. Groeneweg te lieve tante, hoop ik, dat ik in staat zal zijn op mijn bestuur te rug te zien met evenveel vol doening als U dit thans zult doen.) Koningin Victoria had aan een bloeitijd van het Britse v/ereMrijk leiding gegeven, omje Post voor de „Waterman". Opvarenden van het s.s. „Wa terman", dat met troepen op v thuisrefs is, kunnen in Port Said Koningin heeft ons geleid in een post uitgereikt krijgen, mits deze tijdvak van ongekende welvaart,hier te lande uiterlijk 23 Mei a.s. maar ook in de zwaarste pe- 0p de bus is gedaan, riode die wij in het bestaan van ons Koninkrijk hebben doorge maakt. Haar wens in de brief ls in vervulling gegaan, al was het tijdperk vergeleken bij ko ningin Victoria iets korter. Met de grootste voldoening moge zij terugzien op haar vervulde le venstaak als een historische zending volbracht. Deze 50-jarige periode is de langste die ooit een vorst over ons regeerde. Ook de langste tijd, dat een Oranje ons in de hoogste waardigheid diende. Overtreffend namelijk de 41 jaren van prins Maurits. Het is niet de eerste troonsafstand in ons land. In 1840 legde koning Willem I de hoogste waardig heid neer. Hij deed dit monde ling ih een bijeenkomst op het Utrecht. Beter ijs. Met ingang van 15 Mei zal ln consumptie-ijs inplaats van ma gere melk gestandaardiseerde melk worden verwerkt. Dit bete kent een belangrijke verbetering ln de kwaliteit van het ijs. Terugkerende Zeeuwen. Met de „Johan van Oidenbarne- velt", die vermoedelijk op 18 Mei a.s. te Amsterdam zal binnenlo pen, zullen de volgende Zeeuwse militairen repatriëren. E. de Paauw, Middelburg; A. Speelziek, Yerseke; E. de Vos, Stavenisse; D. Geldof, Middel burg; D. v. Grol, Oostburg; A. H. Groosjan, Hulst; F. Harmckf Goes; M. J. Meesen, Axel; J. Spruit, Biezelinge; J. de Valk, Bijzondere regeling voor ver- Mddelburg; M. E. Geldof en H. mindering ingesteld. 1 E- GeldofScholtz, Middelburg; De Minister van Financiën A. Braam, Vlissingen; P. Goed- heeft een bijzondere regeling ge- bloed, Goes; J. E. Versohelling, troffen voor de „Vermogenshef fing ineens" t.o.v. hulpbehoevende personen. Personen die tengevolge van een ernstig gebrek van lichaam of geest afhankelijk zijn van de hulp "van anderen kunnen aan spraak maken op een extra vrij stelling van f75.000 mits: 1. Zij op 1 Januari 1946 40 jaar oud waren. 2. Hun gemiddeld inkomen ge- Omzwermd door geheime agenten paleisHet Loo in tegenwoor- durende de jaren 1941—'45 of chgheid vah de Prinsen, staats- - raden en ministers, waarvan vervolgens een acte werd opge maakt en door alle aanwezigen getekend. bovendien afkomstig was van diefstal. Aanvankelijk had de ge dupeerde steeds geloof gehecht aan deze verklaring, maar gaan deweg kreeg hij argwaan. Hij hakte toen dc knoop door en stelde zich in verbinding met de recherche, die de commissionnair niet op zijn kantoor aantrof en hem toen op de beurs arresteerde. Het bleek, dat de commission nair bovendien bij een bank in het debet stond en door minder oirbare manipulaties heeft ge tracht zich van zijn schuld te ontdoen. GROTE SAMENWERKING, DOCH GEEN GEZAMENLIJK OPPERBEVEL. De militaire overeenkomst die kortelings geleden in Den Haag is ondertekend, voorziet, volgens de Belgische Kolenel de Trai teur, in de samenwerking op het gebied der instructie der beide legers en tevens in hun bewa pening en bevoorrading. Ons land heeft een bestelling voor het leger geplaatst bij de Fabrique Nationale d'armes de guerre te Luik, terwijl Belgische vliegtuigen in Nederlandse werk plaatsen zullen worden gerevi seerd. Voor de uitvoering van 't accoord zijn een drietal commis- *ies bijeen geroepen. De generale staven der beide landen voeren thans besprekin gen om tot een zelfde opvatting voor gebruik der eenheden te komen en beide legers op de zelfde wijze te organiseren. Evenzo tracht men bij de vlo ten een gelijke samenwerking te bereiken. In het Belgische leger voert men thans een actie om de offi cieren Nederlands te leren, zelfs over anderhalf jaar zal hun ken nis van onze taal een rol spelen bij eventuele bevordering. Het militair accoord geldt ech ter niet voor de overzeese ge biedsdelen, terwyl geen gemeen schappelijk opperbevel voor beide legers is Ingesteld. langstelling hebben voor bruggen, viaducten en stations, die de trein waarin het Engelse Prinselijke Paar zal arriveren, zal passeren. Detectives in burger snuffelden in de gastenboeken van alle hotels en ondervraagden personen, die hun verdacht voorkwamen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Binnen landse Zaken verklaarde dezer da gen: „Het is inderdaad een feit, dat wjj op het ogenblik naspeu ringen verrichten naar de activi teit van een veertigtal personen in Frankrijk, die er van verdacht Voorbereiding voor de aanstaande verkiezing. Voorlopig verslag Tweede- Kamer. Strekking vond algemene Dc strekking van het voorstel insfemrainn is iuist de in ons land bestaande instemming. democratische tradities te be- Aan het voorlopig verslag van tegen degenen, die er de Tweede Kamer betreffende n "\?or z°uden terugdeinzen het voorstel van wet van de heer,™ democratische staatsinstel- Romme c.s. tot het in overwe-1 .,n,®en en v°lksrechten met be ging- nemen van een voorstel tot tl van een vreemde mogend- verandering in de grondwet, heid pIaats te doen maken voor strekkende tot aanvulling van het tiende hoofdstuk met een regeling nopens de mogelijk heid van overgang van grond wettelijke bevoegdheden van or ganen van burgerlijk gezag op andere organen van burgerlijk gezag ontlenen wjj het volgende: De strekking van het Initiatief voorstel vond vrijwel algemene instemming, 't In de laatste jaren ontstane systeem, waarbij een buitenlandse vijand zich van een z.g. vyfde colonne bedient om 't een dictatoriaal systeem, dat blijkens elders bekende prak tijken de rechten van de grote massa van het werkende volk volkomen vernietigt en de ar beiders verlaagt tot rechteloze individuen. o 43—'45 (dit naar keuze) lag be neden f 4000.Voor elke f 20 meer gemiddeld zuiver Inkomen wordt de extra-vrijstelling met f 1000 verkleind. Hulpbehoevende personen bene den 40 jaar, die tengevolge van ernstige gebreken van lichaam of geest ln de eerstkomende drie jaren zich geen of nagenoeg geen inkomsten uit eigen arbeid zullen kunnen- verwerven kunnen even eens aanspraak maken op deze extra-vrijstelling met in achtne ming van hetgeen hierboven on der 2 werd vermeld. Ouders van een hulpbehoevend kind waarvoor zij kinderaftrek genieten voor de vermogensbelas ting 1946 en ouders van meerder jarige hulpbehoevende kinderen, die in de eerstkomende 3 jaar geen of nagenoeg geen inkomsten kunnen verwerven uit eigen ar beid, ontvangen voor dit kind een extra vrijstelling van f15.000, in dien het kind aanspraak heeft op wezenpensioen een extra-vrijstel ling van f 12.000. Indien het hulp behoevende kind zelf in de ver mogensheffing wordt aangeslagen vervalt deze aanspraak van de ouders. o Kangeroe-vliegtuig van De /tweede Kamer zal heden middag om 3 uur bijeenkomen, bereiken van zijn doeleinden te Hrt ligt in het voornemen van vergemakkelijken, maakt het de voorzitter voor te stellen on- Amerikaanse luchtmacht, -noodzakelijk, dat de overheid 1 middellijk een aanvang te maken over bijzondere machtsmiddelen Imet de behandeling van het beschikt om de staatsgevaarlijke wetsvoorstel-Romme met betrek activiteit van lieden, die zich in ki"g tot de grondwetswijziging. dienst van een vreemde mogend heid stellen, tegen te kunnen gaan. Door het voorliggend voor stel nu wordt de mogelijkheid geopend- in buitengewone om- Een drama op zee voorkomen. De United States Air Forces hebben bekend gemaakt, dat er éen klein jachtvliegtuig met straalaandrijving ls ontwikkeld, dat opgeborgen wordt binnen in de bommen-ruimte van een reus- achttge B-36 bommenwerper. Het jachtvliegtuig zal men laten vlie gen, wanneer het in een gevecht de bommenwerpers moet bêseher- Opnleuw heeft een moeder ge- standigheden organen van het probeerd met aan mazelen lijden- burgerlijk gezag te belasten j de kinderen aan boord te gaan men. met bevoegdheden, die in nor- i van een sohip, dat ln het kader De jager bezit geen landings- male omstandigheden tot de der gezinshereniging naar Indiëgestel. De machine zou utt de Voor de aanstaande verkie zing van de Tweede Kamer, welke waarschijnlijk in de eerste week van Juli zal xoor den gehouden, maakt Amster dam voor het aanleggen van de voor de 519 stembureaux no dige kiezerslijsten voor het eerst gebruik van een pons kaarten-collectie. Vroeger verg de het typen van de kiezerslijs ten 6000-man-uren, waarna er nog 4000 man-uren nodig wa ren voor correctie en collatie. De ponskaarten-collectie maakt het mogelijk, daarvan door mid del van een reproducerende schrijfmachine in 170 uren een uittreksel in duplo te maken van de meer dan een half mil lioen tellende kiezerslijst. Dit voor ons land en waarschijnlijk voor de gehele wereld nieuwe systeem is een novum, dat een aanzienlijke tijdsbesparing ople- vert, hetgeen wel blijkt uit de vroegere nodige 10.000 man-uren en de 170 machine-uren van thans. Wij zien hiér de „typiste" werkzaam op de wondermachine. competentie van andere organen van burgerlijk gezag behoren. Verscheidene leden verklaar den tegen het voorstel zeer ern stige bezwaren te hebben. buitengewone omstandigheden. Zij zouden gaarne nader ver nemen, wat zij verstaan onder de „buitengewone omstandighe den", waarvan de consid.erans en het voorgestelde artikel gewa gen, doch die generlei omschrij ving vinden in de toelichting. De door sommigen uitgespro ken vrees, dat het voorgestelde artikel zou leiden tot aantasting van de democratische volks rechten en -vrijheden, werd door zeer vele leden onjuist geacht. vertrekt. De kleinste van haar vier kin deren, nog een baby, zou giste renmiddag door een verpleegster aan boord van de „Indrapoera" worden gedragen. Nauwelijks had deze het kind ln de armen, of ze ontdekte, dat de kleine aan maze len leed. Onmiddellijk werd moe der en kinderen de pas naar het schip afgesneden. Een Ingesteld medisch onderzoek bracht aan het licht, dat ook de drie andere kin deren mazelen hadden. Als men weet, dat er 306 kinderen met dit schip naar Batavia vertrokken, waaronder 42 zuigelingen, dan wordt het duidelijk aldus de mening van de Kon. Rotterdamse Lloyd welk een drama dit op zee had kunnen worden. bommenwerper het luchtruim moeten kiezen en er later ook ln moeten? „landen". In de bommen- ruimte van de B-36 zal de jager voorzien kunnen worden van brandstof en munitie. Het jacht vliegtuig, genaamd Modonnel XF- 85 is slechts vijftien voet lang. Zijn vleugels kunnen opgevouwen worden. In uitgestrekte toestand is de spanwijdte der vleugels een en twintig voet. Het toestel heeft de normale jager-bewapening. Het zal vliegen met snelheden van meer dan 880 kilometer per uur. o a. Truman heeft het Amerikaanse Congres opnieuw óm een bedrag voor verdedigingsdoeleinden ver zocht, n.l. 2.434.411.000 dollar. Middelburg; F. M. Claessens, Sas van Gent; J. Bolter, A. J. Polder, B. H. v. d. Bos, Axel; J. Diele- man, Axel; J. v, Dijke, Zlerikzee; K. Franse, Poortvliet; W. A. Gin- neberge, IJzendijke; V. P. (Joos- sen, Axel; J. v. d. Hooft, Zaam- slag; L. H, Ista, Poortvliet; E. Kint, Hontenisse; F. A. E. v. d. Pluym, Vlissingen; A. J. Scheele. Sehoondijke; L. Steenbakker, Heinkenszand. De volledige passagierslijst (waarvan wij slechts één exem plaar ontvingen) ligt op ons re dactiebureau te Goes ter inzage. o Uitbreiding nachtpost diensten West-Brabant eh Zeeland. De nachtpostdienstregeling naar West-Brabant en Zeeland heeft een belangrijke verbetering, on dergaan. Met aansluiting op het Westen loopt er nu ook een naehtpostdienst tussen Breda en Roosendaal. Des nachts om 2.35 uur rijdt er met post uit West, Oost, Noord en Zuid een speciale auto op Bre da, Roosendaal, Bergen op Zoom, Vlissingen. In Roosendaal wordt overgela den naar Schouwen en Dulveland, ln Kruiningen voor Oost Z.-Vlaan- deren, in Goes voor Zuid-Beve land en ln Vlissingen voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Van Vlis singen gaat er des nachts een apart postbootje over de Schelde naar Zeeuwseh-Vlaanderen, zodat nu ook in Zeeuwseh-Vlaanderen de post van de nachttreinen ln de eerste bestellingen kan wor den opgenomen. Deze postverbeteringen zijn voor West-Brabant en Zeeland van zeer grote betekenis. o Nieuw raadhuis voor Kapelle. In de gisterenavond gehouden raadszitting te Kapelle heeft Ir. Klarenbeek nadere toellohtlng ge geven voor het te herbouwen raadhuis. Dit zal een hoogte heb ben van ca. 10 meter. Met een torentje wordt de totale hoogte 22 Va meter. Voor het gemeente huis komt een bordes, waarop aan beide kanten een beeld zal wor den geplaatst. De globale kosten worden thans geschat op c.a. f 310,000. Het verzoek der Ned. Spoorwe gen tot het aanleggen van een sjmorwegverhinding voor goede renvervoer t. b. v. de Fa. v. d. Have werd ingewilligd. Goedgekeurd werd de subsidie verlening aan het Chr. Lyceum. Op deze zitting komen we nog terug. DE BILT ZEGT: Iets warmer. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Plaatselijk ochtendmist. Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. Iets hogere tem. peratuur. Meest zwakke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1