Waarom de Gereformeerden niet? Wllhelmioascbool (voor Buitengewoon Lager Onderwijs) te Koes opent tegen October a.s. haar poorten. zending lÉfilf In de straat van Jantje PROVINCIENIEUWS /7j7 Zeer spannende eindstrijd. Debat over aansluiting bij de Wereldraad der Kerken. (Van onze Utrechtse correspondent). Het Gereformeerd Studleverband voor Oecumenische vragen neeft te Utrecht een openbare debatsamenkomst gehouden over de vraag at de Gereformeerde Kerken zich al of niet bij de Wereldraad der Kerken kunnen aansluiten. De samenkomst stond onder leiding van is Joh. C. Brussaard uit Oegstgeest. De hoogleraren dr G. M. den Hartogh uit Kampen en dr S. U. Zuldema uit Utrecht spraken »ver de gestelde vraag hun mening uit. De eerstgenoemde verklaar de zich als tegenstander van aansluiting bij de Wereldraad, de an- iere spreker bleek ervóór. Prof. Den Hartogh zette in zijn beloog de motieven uiteen, wei- te de generale synodes van 1946 en 1947 hadden aangevoerd om niet tot de Wereldraad toe te treden. De synodes bleken ten volle overtuigd van de zonde der verdeeldheid, die in de Christe lijke kerken heerst en zij juich ten van harte de grondslag toe, waarop de Wereldraad zijn ar beid wenst te beginnen: Jezus Christus de Heer is God en Za ligmaker. Zij waren echter van mening, dat de Wereldraad deze j basis zelf heeft uitgehold door de verklaring af te leggen, dat hij zich niet zal bemoeien met t de %vijze waarop die grondslag wordt geïnterpreteerd. Nu heeft deze grondslag wel geestelijk gezag. Vandaar dat sommige groepen van Unitariërs en Quakers niet tot de Wereld- raad zijn toegetreden. Maar voorj de Doopsgezinden, die geen en kele formulering des geloofs zei- den te erkennen en voor de Re- monstranten, die bekend staan als vrijzinnigen in oude vorm, gold de uitspraak van dr W. A. V isser 't Hooft (secretaris van de Wereldraad)„Alle kerken heb ben gelijke rechten". Wat blijft er zo over van de grondslag "der belijdenis van de Christus der' Schriften? De Gereformeerde Kerken staan er waarlijlc nut op, dat deze grondslag wordt ge handhaafd in de zin der kerke lijke tucht; deze tucht is immers ambtelijk en daarvan kan in de Wereldraad geen sprake zijn. Maar men mag wel verwachten, dat de organisatie staat voor haar grondslag, gelijk iedere vereniging dat heeft te doen. Heroriëntering noodzakelijk. De tweede spreker, prof. Zui dema, begon met op te merken, dat de kerk niet van ons maar van Christus is. Daarom mogen v/ij niet luidruchtig over deze zaken denken. In dit opzicht is heroriëntering in de Gerefor meerde Kerken noodzakelijk. Wij moeten beginnen met onszelf tot de orde te roepen: kennen wij nog wel die heilige ijver voor de zaak des Heren? Het oecumenisch vraagstuk is niet: waar vinden we gelijkgezin de kerken, maar: waar vinden wij kerken die ook de bespren- ging met het bloed en de Geest van Christus .hebben en hoe zijn er punten van samenwerking te zoeken. De zaak aer oecumeni sche beweging is in de Gerefor meerde Kerken niet afgehandeld omdat de kwestie waar het om gaat nog niet aan de orde kwam. Gebrek aan kerkelijk besef en vals kerkbesef kunnen even goed leiden tot een valse on oecumenische of anti-oecumeni sche houding als tot een vals oecumenisch streven. Waarach tig kerkbesef sluit oecumenisch streven in, maar onderscheidt een vals en een waarachtig stre ven. Zou de Wereldraad zijn grondslag moeten handhaven op de wijze der kerkelijke tucht, c!an zou dat de doodsklok over I ieder oecumenisch streven lui den, wijl het de „nood" der plu liformiteit miskende. Natuurlijk kan een Christusbelijdende giondslag niet gemist worden bij een grondslag met een Christe lijke bestemming, maar geen kerkelijke tucht daarover. Wij ontbreken waar we kun nen zijn en waar we behoren te zijn omdat we er wat te zeggen hebben, verklaarde prof. Zuide- ma. Op grond daarvan trok hij in twijfel of het kerkelijk besef in de Gereformeerde Kerken wel zo leeft als vaak gedacht wordt. We zyn soms „een zaakje met een zakje geworden' en.be seffen te weinig, dat Gerefor meerd zjjn de uitnodiging in houdt „Kom ga met ons en doe als wij". In de tweede ronde gaf prof. Den Hartogh als zijn mening te erkennen, dat de tekening der Gereformeerde Kerken, zoals prol. Zuidema die gegeven had, wel wat zwart was. De Kam- pense hoogleraar wees op het goede wat hij in deze kerken meende te kunnen aantreffen. Vooral evangelisatie en zending werden daarbij genoemd. En de uitnodiging „Kom ga met ons en doe als wij" wordt waarlijk nog wel gehoord. Hiertegen verzette prof. Zui dema zich. Organisatorisch doen de Gereformeerde Kerken wel iets inzake evangelisatie en zen ding. Maar waar is de hartstocht voor deze dingen. En voor an dere zaken? Wij zoeken hen niet, aie ook de besprenging met het bloed en de Geest van Christus kennen. Ten aanzien van de We reldraad wensen sommigen aan vaarding en anderen verwerping. Maar er zijn er ook en die laatste groep achtte prof. Zui dema niet eens zo klein wie aeze kwestie niets kan schelen. Men moet het als een roeping gaan voelen, dat deelname aan de Wereldraad der Kerken nood zakelijk is. Een uitvoerige discussie waar in elk van beide sprekers gele genheid kreeg zijn standpunt nader toe te lichten, volgde. wnmmvmmuH.iïiiiiiuiiHiim deze week: Toffee de Luxe van 24ct.voor 19 ctp.100 gram. nr'imrnrniilftw llngez. Med.) (Vervolg van pag. 2.) Begin October van dit jaar, zal, wanneer het met de ombouw- werkzaamheden wat wil vlotten, de door Klnderzorg bekend ge worden villa „Welgelegen" van naam veranderen en hierbij tevens een ander doel vervullen. De heer G. Vleugel tot hoofd benoemd. Het gebouw dat dan de naam Wllhelmlnaschool" zal dragen zal wel weer kinderstemmen ho ren, maar dan van kinderen, die extra zorg verdienen van de leer krachten; het wordt een school voor debiele en Imbeciele leerlin gen. De oprichting der school is voor die kinderen, die thans de verre reis naar Middelburg moe ten maken wél een uitkomst, waarby nog komt, dat het ge bouw „Welgelegen" ln rustige om geving zich bgzonder voor dit doel leent. De heer G, Vleugel, die vroeger ook in Goes heeft les gegeven op de Chr. School voor L.O. (aan de Nieuwstraat) en die thans als le raar werkt by een Chrlstelyke onderwysinBtelllng voor B.L.O. te Arnhem is benoemd tot hoofd der Wilhelmlnu school. Wat het financiële gedeelte be treft. alle gemeenten ln Zuid- en Noord-Beveland hebben zich in beginsel bereid verklaard de zaak te steunen en alle stlchtlngs- en exploitatiekosten te dragen. Men wil thans aanvangen met drie leerkrachten, waarvoor nog oproepingen lopende zijn. Het aantal leerlingen, dat reeds aangenomen Is, is aanzieniyk; op gaven kunnen alsnog gedaan wor den bq de heer L. C. Veldhuizen, Leliestraat 77, Goes. .GOES. De heer Nederhand jubileerde. M:iandaguvond heeft in de „Prins van Oranje" de gecombi neerde ouderavond-jaarvergade- ring plaats gehad van de Chr. schooi voor L.O. aan de Wostwal. Dat deze avond zich onder- scheidde van andere dergelijke avonden bleek zowel uit het uit gebreide programma als de grote opkomst. Op deze avond is n.l. herdacht dat het hoofd, de heer A. A. Nederhand, 25 jaar aan de school is verbonden. Vooraf hadden vele ouders de gelegenheid waargenomen om het werk van hun kinderen te bewon deren. Na de officiële opening, door de voorzitter van het bestuur de heer J. Laport, werd eerst het huishoudelijk gedeelte afgehan-j deld. Bq de bestuursverklezirtg werden de bestuursleden, de heren j D. Faberij de Jónge en W. J. v. d. Berge, herkozen. Ds J. Karelse nam de plaats in van de heer M. J. Murre. Na dit zakelijk gedeelte] traden de kinderen van de oplel-1 d -klas voor het voetlicht, om' leiding van de heer M. de Whi hun intelligentie te tonen. NSl de pauze, waarin thee was rondgediend, stond de heer Neder hand ln het brandpunt van de be langstelling. Zelfs vele vragen van de tweede intelligentlewed.strqd waren aan zijn persoon ontleend. Na de zang door enkele ouderen, werd de jubilaris gefeliciteerd door de heer Laport, welke felici tatie vergezeld ging van een acte- tas. Ook de kinderen bewezen door zang, muziek en bloemstuk ken hun vreugde en dankbaar heid. Voor personeel en oud-colle ga's speechte de heer de Borst, die tevens enkele boeken overhan digde. Verder werd het woord gevoerd door de heer H. C. van Donk, ln zqn kwaliteit als „collega-buur man" en ds C. Stam, die namens de ouders de jubilaris hartelijk gelukwenste. Mede namens zijn vrouw dankte de heer Nederhand voor de vele hartelijke woorden en wensen, ge uit door de verschillende sprekers, die leder op hun# eigen wijze hadden gewezen op de prettige samenwerking, het vertrouwen, waarin men hem zqn kinderen het opleiden en het allesbeheersende motief ln het onderwijs van de heer Nederhand:~de kinderen wq- zen op koning Jezus. Studieclub Schilders. In de „Prins van Oranje" zijn Zaterdagmiddag de leden van de studieclub schilders „Luctor et Emergo" bijeen geweest, om te luisteren naar bet onderwerp „De schilder en de kunst", dat behandeld werd door de heer G. Francoys uif Apeldoorn. Na het wezen der kunst uit eengezet te hebben, werden door de heer Francoys met behulp van lichtbeelden reproducties van kunstwerken besproken. Met een overzicht van de verschil lende kunstuitingen van de vroegste tqden af werd dit leer zaam referaat besloten. De voorzitter van de S.C S., de heer Vy'. Wisse, dar.kte de spreker voor z'n betoog. Streekziekenhuis. In het gisteren geplaatste raadsverslag wordt ten onrechte de heer Visscher ln de mond ge legd, dathet Gasthuisbestuur in elk geval van plan Is het stichten Van een streekziekenhuis tegen te werken. Juist het omgekeerde ls het geval. De eerste aardbeien. Gisteren zijn door de heer M. D. Rouw van huize „Tjoba" te 's-H. Hendrikskinderen op de vel ling de eerste aardbeien aange voerd. Zij werden geveild voor f 4.40 per kg. MIDDELBURG. Propaganda-avond V.P.R.O. Maandagavond heeft de Vrq- zinnig Protestantse Radio-Om roep een propaganda-avoncT in het Schuttershof gegeven. In zijn openingswoord heette de voorziter van het Werkcomité, de heer L. J. Verhagen, de aan wezigen van harte welkom, in het bijzonder de beide sprekers, Dr E. D. Spelberg en Ds F. Oort. Hij gaf de wens te kennen, dat ook deze avond mede zou mogen werken aan de groei en bloei van de V.P.R.O. Na gemeenschappe lijk gezang sprak Dr E. D. Spel berg over: „Een nationale Om roep". Spr. wees erop, dat de V.P.R.O. streeft naar een Natio nale Omroep, en dat zij terwille daarvan zichzelf wil oplossen. Het is van groot belang, dat ook in Radio-aangelegenheden een heid wordt nagestreefd. Na koor zang onder leiding van Mevrouw B. Bonthuis-Dhont sprak Ds F. Oort over: „Waarom de V.P.R. O." Spreker w'èes op het feit, dat in vrijwel alle gezinnen naar de Radio wordt geluisterd en welk groot volksbelang dus een Christelijke Radio-Omroep is. Dat hieraan ook behoefte wordt ge voeld, blijkt uit het feit, dat het ledenaantal is gestegen tot on geveer 45.000, wat voor de oor log nog nimmer bereikt is, Nadat het koor nog enkele lie deren had gezongen, werd de nieuwe V.P.R.O.-film vertoond, die een beeld gaf van het werk en de omstandigheden van de Vrijzinig Protestantse Radio-Om roep. Aan het einde van de avond werd aan Dr Spelberg door af gevaardigden uit Goes, Middel burg en Vlissingen een „ge schenk" aangeboden, n.l. de re sultaten van de gevoerde propa ganda. Dr Spelberg sprak een opwek kend slotwoord. KRABBENDUKE. 60 jaar getrouwd. Maandag j.l*. vierde het echt paar K. v. d. Vredede Boe zijn 60-jarige echtvereniging. Beide oudjes, woonachtig aan de Haven weg, heeft het die dag niet aan belangstelling ontbroken. OOSTDIJK. Feestvergndering Oranje vereniging. Zaterdagavond zijn de leden van de Oranjevereniging in een feest- vergaderlng bqeen geweest. Door de voorzitter, de heer H. Meeuwsen werden burgemeester Vogelaar van Kruinlngen en wet houder Gebraad, van Krabbendqke ln het bijzonder welkom geheten. Het programma vermeldde o.m. zang door het Kinderkoor en door de Zangverenigingen en twee sa menspraken. Tijdens de vergadering werd burgemeester Vader van Krab- bendijke telefonisch gefeliciteerd met zijn jaardag. Ook de Zangvereniging werd hartelijk gelukgewenst met het behaalde succes op het zangcon cours te Goes. Nadat burgemeester Vogelaar en wethouder Gebraad de verga dering toegesproken hadden, werd deze gezellige bijeenkomst met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus gesloteff. SOUBURG. „Luctor et Emergo". In „Rehoboth" hebben Maan dagavond de leden van de zwem vereniging „Luctor et Emergo" vergaderd. Na opening door de. voorzitter, de heer F. B. Meyers en de vast stelling van de notulen, werd het punt „contributieverhoging" aan de orde gesteld. Wil deze 600 leden.tellende ver eniging blqven bestaaan, dan ls verhoging van de contributie on vermijdelijk. De uitgaven, i.v.m. dit grote ledental en de 10 man personeel, die aan de vereniging verbonden zijn, zijn niet weinig. De noodzakelijkheid klemt temeer door een plan voor een dubbele rij eenvoudige kleedhokjes van steen of beton. Aldus de voorzit ter in zijn pleit voor contributie verhoging. In een speech, afgestoken door de heer J. van Oorschot, werd de flauwe belangstelling voor de ver eniging gecritiseerd. Volgens de heer »an Oorschot bl ;ek dit o.m, uit het niet komen van vele uit genodigde ouders. De contributie werd tenslotte bepaald op f 5. per lid per jaar, het tweede lid uit een gezin wordt aangeslagen voor f 4.terwql overige ge zinsleden f 3.moeten betalen. Met behulp van deze verhoging hoopt men de begroting sluitend te maken. De opening van het zwemseizoen werd bepaald op 22 Mei. BRUINISSE. Ver. tot bevordering Geref. Schoolonderwijs. Vrijdagavond heeft de Vereni ging tot Bevordering van Geref. Sehoolonderwqs ln het gebouw der Chr. school vergaderd. De voorzitter de heer M. Krijger sprak een openingswoord naar aanleiding van Jozua 14 612. De secretaris de heer Joh. de Waal gaf een verslag van het af gelopen jaar, de penningmeester de lieer J. A. van "t Leven gaf een financieel verslag. Er werd medegedeeld dat het bestuur stappen heeft genomen om te komen tot de bouw van een se mi-permanente school. Na deze uiteenzetting werd het beleid van het Bestuur ln deze met algemene stemmen goedgekeurd. In de va cature P. J. Drooger werd als be stuurslid gekozen de heer M. A. Jumelet-—van Ree. Het hoofd der Chr. School de heer M. van der Maas hield een referaat over:: Vrijheid en Disci pline. Ds-Bremmer, Geref.-predikant, sloot met dankzegging. o Door de leerlingen van de Herv. School te Goes, die op 4 Mei on der de vlag op het schoolplein de doden herdachten is een gift van ruim f 100.voor de Stichting 1940'45 bijeen gebracht. Op het gehouden Zangerfeest te Goes, heeft de collecte voor het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten", f 147.72 opgebracht. Begunstigd door goed weer had de mosselzaadvangst op het Friese en Groninger Wad ook vo rige week weer een vlot verloop. Er werden aangevoerd ruim 4000 tonnen, meest bestemd voor eigen bedrqf. De collecte te Borssele voor de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw" heeft f 102.50 opge bracht. Het nog krasse echtpaar Hou tekamerKallemeln te Wol- faartsdqk heeft onder grote be stelling de dag herdacht, waarop ze 60 jaar geledên getrouwd zijn. .ifa. v Ned. Herv. Kerk. Drietal te Leiden, G. van Leeu wen te Den Haag, dr K. E. H. Op- penheimer te Hallum en P. J. F. van Voorst Vader te Eede; te Utrecht, H. M. J. van Duyne te Almelo, dr H. v. d. Loos te Haar lem (N.) en A. Th. Stegenga te Arnhem. Beroepen te Heen en Dode- waard (toez.), N. ICooreman te Scherpenisse; te Wierden (toez.), H. A. van Slooten te Haaften; te Zonnemaire, Th. C. E. Dacosta te Oudenbosch; te Raalte, M. Hyl- kema te Kloosterhaar; te Bos koop (toez.), G. C. Tromp te Dui- vendreeht. Aangenomen naar Oost- en Midwoud (toez.), D. A. Hoekstra te Paramaribo. Bedankt voor Velp, H. v. Vliet te Kerkrade-Chevremont;voor Breukelen, M. C. Groenewoud te Heemse (O.)voor Wilnis, J. W. van der Linden te Kootwijk; voor Kamperveen (toez.), P. J. Dorsman te Schelluinen; voor Gies en Rijswijk, A. Breure te Giessen-Nieuwskerk; voor Leeu warden, Th. E. v. d. Brug te Apeldoorn. Geref. Kerken. 'Beroepen te Luppersum, A. Brink te Blija. Bedankt voor Vmkeveen, J. E. H. Westbroek. Benoemd tot hulpprediker te Halle, W. v. d. Kerk, em.-pred. te Sprang. Bedankt voor de benoeming tot hulpprediker te Heerenveen, K. Runia, cand. te Oudeschoot. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Hoogeveen, N. Brandsma te Rijnófcurg en J. H. Yelema te Bunschoten; te IJraul- den, J. P. Geels te Den Haag (O.) en W. Ruiter te Sneek. Bedankt voor Hasselt, G. Hol- trigter te Harlingen; voor El- burg, C. Smits te Driebergen; voor Scheveningen, J. G. van Minnen te Delft. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar Leeuwar den, G. J. Janssen te Zuid-La- ien, die bedankte voor Heem slede. Evang. Lutherse Kerken. Drietal te Den Bosch-Breda- Heusden, G. Kroes te Woerden, mej. ds E. M. Monsees te Edam; P. C. van Roodenburg te Alk maar. Pref. Greydanus ernstig ziek. Wij vernemen, dat de toestand van prof. dr S. Greydanus, hoog leraar aan de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken (Onderh. art. 31 K.O.) te Kampen, die reeds geruime tijd ziek is, thans zeer ernstig is. Officiële Publicaties. Burgerlijke Stand. TERNEUZEN. Geboren: Adri- aan J. P., z. v. J. van Dronge- Ien en S. C. Loof; Adriana P., d. v. C. de Blaaij en C. G. Mi- chielsen; Cornelia L., d. v. J. C. van Doeselaar enT. Vermeulen; Sara, d. v. J. Hamelink en M. Nieuwelink; Daniël F., z. v. H. C. van Tatenhove en N. Kaïj- ser; Kitty M., d. v. H. van Aerde en A. M. de Beule. Overleden: K. L. Beeldens, 64 j., echtg. van J. E. Huijssen; M. J. Bedet, 67 j., ongeh.; M. A. Wolfert, 78 j., echtg. van A, Dekker. Nagekomen Advertentie. WIE IS GENEGEN 14 of 15 Mei 1948 één of twee per sonen p. auto mee te nemen van Goes naar de richting ApeldoornDeventer. Gaarne spoedig bericht aan P. J. de Jonge, Oude Singel 50, Goes. Wedvlucht van Vilvoorde. De P.V. „De Trouwe Duif" te Tholen vloog Zaterdag 8 Mei een wedvlucht van Vilvoorde (B.). De uitslagen luiden: M. Tazelaar 1-3-29; D. Jansen 2-16-24; J. Vermeye 4-11-26'; M. Videler 520; G. Soomers 6-8; J. Bogert 7; L. Laban 9-12-14-15; L. Soomers 10; F. Nys 13; B. Suurland 17; J. Deurloo 18; C. Soomers 19-22-38;» L Hage 21-23; H. Verkerke 25; B. Schot 27. De le duif kwam binnen om I.31.36 uur, de laatste prijswin nende duif 2.7.46 uur. P.V. De Reisduif Noordgouwe e.o. Uitslag wedvlucht Vilvoorde op 8 Mei 1948. In concours 134 duiven. 1-2-7-25 T. M. Dalebout Nieu- werkerk; 3-8-13-15 A. Overweel, Dreischor; 4-23-24-26 v. Almen- kerk-Stoel, Noordgouwe; 5-16 J. M. Kloet, Brouwershaven; 6-18 C. J. Overweel, Zonnemaire; 9 W. J. Radewatt, Nieuwerkerk; 10 A. C. Priem, Zonnemaire; 11 L. v. d. Werf, Dreischor; 12-14 M. J. Kloet, Zierikzee; 17 A, Flikweert, Zonnemaire; 19 J. Verwijs, Zlerik- zee; 20 C. Bal, Sirjansland; 21 P. y. d. Welle, Zierlkzee; 22-27 C. v. Putter, Noordgouwe. Snelheid le duif 1107,53 m. p. m. Snelheid laatste prijswinnende duif 882,5 m. p. m. punten; 12 J. Zuidweg, 3.punten. Anderson en Blom zijn dus ge lijk geëindigd, zodat de beslis sing nog niet gevallen is. Een herkamp van driepartijen zal uitmaken, wie beslag op het kampoenschap zal leggen. Sinke, die in dit tournooi enige steken heeft laten vallen, heeft zijn titel niet kunnen prolongeren. Boogaard plaatste zich fraai bij (je eerste zes, dié volgend jaar zonder voorwedstrijden in de fi nale kunnen uitkomen, evenals Rijkse, die op een zeer fraai de buut in de kampioenswedstrijden kan terugzien, en Strooband Jr. Voor de sterke speler Lente, die steeds „in de kopgroep" ge zeten heeft tijdens dit tournooi, is het een teleurstelling, dat hij met de 7e genoegen moest nemen. Zuidweg, die in de voorwed- strqden sterk speelde, stelde in de finale enigszins teleur. Overi- j gens loopt het puntenaantal niet veel uiteen. HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND. Anderson en Blom eindigen tegelijk. De laatste ronden van het tournooi om het damkampioen schap van Zeeland kenmerkten zich door grote spanning. In de tiende ronde verloor Blom zijn kleine voorsprong, door van 'Boogaard, die steeds een ge vaarlijke tegenstander is, te ver liezen. Blom speelde in deze par tij wat tam en Boogaard profi teerde goed van de kansen. Anderson vervolgde zijn mooie eindspurt met een overwinning op Strooband Sr., behaald in een goede positie-party. Strooband Jr. en Sinke deel den de punten, zonder noemens waardig voordeel voor een van heiden, evenals Kaat en Lente. De situaties-was na de tiende ron de zó, dat niet minder dan 5 spelers met een gelijk aantal van 13 punten de leiding hadden, zo dat er nog van alles kon gebeu ren. De belangstelling ging vooral uit naar de partijen Anderson- Strooband Jr. en Blom-Lente, die de beslissing zouden moeten brengen. Anderson kwam in het mid denspel een stuk voor te staan, dank zij een vergissing van Stroo band Jr. waarna het slechts een kwestie van techniek voor hem was de partij .te winnen. Blom en Lente speelden een zeer moei lijke partij, waarin beiden scherp op winst speelden. Lente kwam gedrukt te staan en kwam in he vige tijdnood. In een zeer ge compliceerde stélling maakte hij toen een fout zodat ook Blom de laatste partij in zijn voordeel wist te beslissen. Sinke won op fraaie wijze van Brandenburg, en plaatste zich daardoor nog juist bij de eerste zes. Kaat overzag tegen Strooband Sr. een combinatie, die winnend geweest, zou zijn, maar kreeg toen zelf nadeel en verloor. Zuidweg en Kaan deden het i kalmpjes aan en besloten tot re- mise. j De eindstand (elke deelnemer 11 partqen gespeeld) luidt: j 1. en 2. L. Anderson en J. Blom, ieder 15 punten; 3, 4, 5 en 6 W. Boogaard, R. Rijkse. J. Sinke en J. Strooband Jr.; ieder 13 punten; 7 W.' Lente, 12 pun ten; 8 C. Kaan, 10 punten; 9 en 10 F. Brandenburg en Strooband Sr., 9 punten; 11 A. W. Kaat, 7 Dtstributledicnst Zierikzee. Uitreiking bonkaarten 8e en 9e periode 1948. Zierikzee: Vrq'dag 14 Mei zelf- verzorgers; Dinsdag 18 Mei nor maalverbruikers wijk A; Woens dag 19 Mei wqk B; Donderdag 20 Mei wijk C; Vrydag 21 Mei wijk D. Vlissingen. B. en W. van Vlissingen bren gen ter kennis van belangheb benden, dat vanaf Maandag 10 Mei tot en met Zaterdag 15 Mei a.s. gelegenheid bestaat tot aan gifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen ter gemeente-secretarie, le afdeling (Kamer no. 1) en-wel op iedere weikdag van 9—12 uur "en van 1417 uur (des Zaterdags van 9—12 uur). Het nieuwe schooljaar begint 1 September. 1948. Toegelaten kunnen worden de kinderen, die vóór 1 October 1948 zes jaar zullen zijn gewor den. Yiissingen. B. en W. van Vlissingen bren gen ter kennis van belangheb benden, dat vanaf Maandag 10 Mei a.s. tot en met Zaterdag 15 Mei a.s. gelegenheid bestaat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs, ter Gemeente-secretarie, le afdeling (Kamer No. 1) en wel iedere werkdag van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur (des Zaterdags vaitf 9 tot 12 uur). Hfct nieuwe schooljaar begint j 1 September 1948. Toegelaten mogen slechts worden leerlingen, die het zesde leerjaar van een school voor ge woon lager onderwijs met goede uitslag hebben doorlopen en wier ontwikkeling en aanleg naai" het oordeel van het hoofd der openbare U.L.O.-school zo danig zijn, dat met grond mag worden verwacht, dat zij het onderwijs der school voor uit gebreid lager onderwijs zonder bezwaar zullen kunnen volgen- Onderwijs wordt gegeven in de vakken voor gewoon lager onderwijs, benevens in de drie moderne talen, wiskunde en handelskennis. De school leidt op voor de: diploma's A en B der Vereniging voor M.U.'L.O. (Benedenmaas) 11 33 (+0.03), Grave (Beneden de sluis) 4.62 (+0.02), Vreeswijk laag water (Noderrijn en Lek) 0.36 (+0 09), Lith (laag water Maas) 0.22 (+0.16). Sckeepvaartberichten. 10 Mei: Te Vlissingen aange komen: Marita van Antwerpen; Sleepboot Maas met bak Condor i uit zee. Gepass. naar Antwerpen: I Orpheus van Cadi; Helios van Elancagalon; Limburg van Ten- gemouth; Audaxia van Rotter dam; Prima uit zee; Ad S van Londen. Gepass. van Antwerpen: Hoop naar Amsterdam; Berkel naar zee; Jacob Oorburg naar Rotterdam; Nieuwaal naar Lon den; Atlantic naar Pool. 11 Mei: Van Vlissingen ver trokken: Margrieta naar Kopen hagen; Prins Bernhard naar Lon den. W af ersf anden. Keulen 155 0.08), Lobith (Rijn) 9.63 0.09), Nijmegen (Waal) 7.40 <-+),02), Arnhem (Nederrijn en Lek) 7.43 (0.05), Deventer (IJssel) 1.85 (+0.06), Borgharen 41.32 (+0.79), Belfeld Veilingsberichten. MIDDELBURG. Veiling van 10 Mei 1948. Postelein 47—57; Raap stelen 2; Rabarber 918; Stoof- sla 1012; Spinazie 923 alles per 100 kg. Bloekool I A 3887; idem 1 2669; idem n 1252; idem III 9—21; Glassla I 4—7; idem II 46, alles per 100 stuks. Bospeen 5986; Prei 1050; Rammenas 12. alles per 100 bos. Fruit: Aardbeien 220335 per 100 kg. Aardbeien 27 per 100 stuks. GOES. Veiling van- 10 Mei. Groenten: Bloemkool IA 65— 88, idem I 4371, idem II 24— 54, idem III 1020, Kropsla 5 13, alles per 100 stuks; Spinazie II25, Stoofsla 44,50, Rabar ber 21, Sjalotten 1622, alles per 100 kg Radijs 3,505, Ram menas 3—5, Selderij 6,50—8, Pe terselie 1,50, alles per 100 bos. Bloemen: Tulpen 22 per 100 bos. Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEBJSNAVOND. HILVERSUM I (301,5 M.); V.A.R.A. 600 Nieuws. 6.20 Ha- waiian-orkest. 6.S9 Ned. -Strijd krachten. 7.00 „Planmatig "bodem- gebrink". 7.15 Silvestri-kwartet. V.P.R.O.7.S0 Voor de jeugd. 7.45 „Lezen in de Bjjbel". V.A.R.A. 8.00 Nieuws. 8.15 Opera-progr. 9.30 Hoorspel. 10.15 Gram. 10.45 Van boek tot boek. HILVERSUM II (415 M.)s N.O.K.Y.: 6.00 Ned. koren en korpsen. CHR. ZANGVER. „ASAF" TE AXEL. 6.30 Piano duo. Van eigen bodem. 7.00 Nieuws en Weeroverzieht. 7.45 Engelse les voor gevorderden. S.OO Nieuws. 8.15 Sangh en SpeL 9.00 Uitzending uit kapel van de Lutherse Di&konesseiunrichtmg te A'dam. 9.40 Te Deum. 10.10 Klankbeeld „Echo". 10.45 Avond overdenking. 11.00 Nieuws. Donderdag IS Mei. HILVERSUM I (301,5 M.): A.V.R.O.8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenwijding. 9.45 „Ar beidsvitaminen". 10.35 Hawaiian- ensemble. 10.50 Kleuterprogr. 11.00 Operette melodieën. 12.00 Orkest. 12.30 Weerpraatje. 12.33 In 't Spionnetje. 12.38 Piano- en orgelspel. 1.00 Nieuws. 1.15 The Avroleans. 2.00 „Kunst in de keuken". 2.20 Socialisten concert. 3.00 Voor zieken en gezonden. 4.00 Tussen 4 en 5. 5.00 Kalei- doscoop. 5.20 Welk dier deze week? 520 „The Skymasters". HILVERSUM H (415 M.): K.R.O.: 8.00 Nieuws. 8.15 „Pluk de dag". 9.05 Ochtendconcert. 9.35 Don Kozakkenkoor. 9.45 School radio. Cursus C 1. N.C.R.V.: 10.15 Morgendienst. 10.45 Koraalbewer kingen van Ned.-organisten. K.R.Ö.: 11.00 Radioziekenbezoek. 11.45 Ouverture van von Weber. 12.03 Orkest. 12.30 Weerover- zicht. 1.00 Nieuws. 120 Licht pianospel. 1.45 Hors d'Oevre. N.C.R.V.: 2.00 Metropole Orkest. 2.40 Causerie voor de vrouw. 3.00 Pianorecital, 4.00 Bijbellezing. 5.00 Radio Jeugdjournaal. 5.30 „Dubbel Vier". Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 11 Mei 1948 Incasso-Bank N.V. Goes. Nederl. 1962/4 J. C. Japanlijn 154 150 dito 1947 99> 99 K. N. Stoomb. 181% 183 >4 dito 1?37 98% 98% Kon. Paket 171 171 Doll&rlening 102 101% Scheepv. Unie 177^4 178(4 Invest, cert. 9934 99% Rott. Lloyd 168 170 Nederl. N.W.S. 81% 81% Stv. Nederland 190 192 Spaarcert. 100% 100% H.V„A. 227 221(4 Indië 1937 95% 95% Java Cult. 99 100 Grootboek '46 99% 99!è N.I.S.U. 104% 104(4 Kok Bank 1-00 Vorsten! 52% 51(4 Ned. Ind. Hand. 113 112% Deli Bat. Mij. 146 144 Ned. Hand. Mij. 150% 152 Deli Mij. 158 159 A.K.U. 168 167% Senembah 146 146(4 Bergh Jurg.. 300 Muller I 148 Berkel Pat. 126 A'dam. Bank 158(4 156% ■Calvé Delft 180% Holl. B. Unie 237 236% Centr. Suiker Rott. Bank 156(4 155(4 Fokker 173 Twentsche Bank 162 162 Gelder Zonen 155 Anaconda 37% 31% Hoogovens 198 Beth. Steel 105(4 105(4 Lev. Br. Unil. 276% Chrysler 18% 20% Nederl. Ford Gen. Motors 58% Nederl. Kabel 275 276 Intern. Nickel 29 29(4 Philips Gloeil. 242 244% Kennecott 56% 56(4 idem nieuwe 230% 232 Rep. Steel 26% 27% Wilton F. 203 202% U. S. Steel 77(4 77(4 Billiton I Cit. Service 52% 53% idem II 440 N. American 15 15(4 Dordt. Olie 294 292% Cont. Olie 62% 63 Kon. Olie 311% 313 Mideont. Oil. 69 67 dito nieuwe 302 303% Philips Oil 71(4 71(4 A'dam Rubber 166% 164 Shell Union 41% 41% Bandar Rubb. 142 141 Tide v/a ter 29(4 Del. Bat. Rubb) 107 106% Baltimore 13% 13% O. Java Rubb. 82 80 Miss. K. Texas 5% 5% Serbadjadi 81 78% Pennsylvania 18% H. Am. Lijn 201% 202 N. Y. Central 15% 67. „Ha-ha-ha-a-adie Jantje, lachte vader, toen moe der hem 't hele verhaal nog eens vertelde. „Ja", zei moeder, „daar lach jij nu «m, en ik zit maar met de zorg, dat 't weer ir. orde komt!" Natuurlijk moest vader het naadje van de kous weten. „Hoe kwam- je er zo bij om 'n scheepje te gaan maken?" vroeg hij aan Jantje., Jantje was eerst nog wat stil ge weest, maar nu hij zag, dat alles »og al goed afliep, kwpm hij los. 'khad een groot stuk stop verf van die schilder gekregen", - vertelde hij. „U weet wel, die de luit bij juffrouw Lintmans moest zetten. En toen wou ik „O-o. zei Mientje opeens,) „dan was die stopverf van* jou!" 68. Jantje kreeg een kleur'! Daar had ie z'n mond lelijk voor- bij gepraat! „Wat was er dan' met die stopverf?" wou vader weten. Mientje vertelde, wati ze in school beleefd had„En j daar zegt ie thuis maar niksj van" zei moeder verontwaardigd, „'tis wat moois hoor!" Jantje mompelde zo iets van: „Verge ten", en: „De meester vond 't he lemaal niet erg". „Weet je", zei vader, „wat ik gedaan had, als ik jouw 'meester geweest was? Ik had je voor de klas la ten komen: je over m'n knie ge legd en jou eens een flink stop verfmannetje voor je broek ge geven! Dat had ik gedaan!" Jantje, keek eens naar z'n va der, of die 't wel echt meende. Hij was er maar blij om, dat va der geen meester was! Nou!

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3